Zaterdag 12 Februari 1910. BLOOKER'S No. 7776. 59e Jaargang, Stadsnieuws. DAALDERS CACAO. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonneraont reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en outeigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels) f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19, KENNISGEVIIH De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving vsn den Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 4 Fe bruari 1910, no. 6, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den Minister van Oorlog is bepaald geworden, dat in het jaar 1910 bij wijze van proefbij de Infanterie, bij de Vesting-artillerie en bij de Genietroepen aan de verlofganger* van de militie, voor zoover deze voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefening onder de wapenen zullen komen, alsmede aan de milicien-sergeanten der lichting 1909, voorzoover zij zulks zullen verlangen, zal kunnen worden vergund, om buiten de lcazernete overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is, en de ver gunning geen aanleiding geeft tot het atloggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, ten gevolge van builen deze opgedane vermoeienis dat de onmiddelijke chei (Compagnies com mandant of de als zoodanig optredende officier) voor elk geval afzonderlijk, in verband met den afstand waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, zal bepalen, wie voor de bier- bedoelde gunat in aanmerking komt; dat de verleende gumt niemand van eenigen dienst vrijstelt, terwijl de vergunning, wanneer dit den betrokken chef gewenacht voorkomt, kan worden ingetrokken dat zij die voor de genoemde gunst in aan merking wenscben te komen, daarvan u i te r- lijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis moe ten geven aan hun onmiddellijken chef (zie hiervóór), dat er belanghebbenden uitdrukkelijk op ge wezen wordt lo. dat aan den milicien, die eenmaal gevraagd heeft builen de kazerne te moge overnachten, daarin geen logies meer wordt verstrekt, dan in gevallen waarin de betrokken chefs dit als straf, of om andere redenen noodig mochten achten 2o. dat niet dan bij hooge uitzondering, ter beoordeeling van den commandeerenden ofiicier, de gunst kan worden verleend aan hen, die zich n a het hiervoren aangegeven tijdstip (2 maan den vóór de opkomsl) daarvoor aanmelden. Amersfoort, 10 Februari 1910. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIKRS. Niet uitstellen. Aanstaanden Maandag is de laatste dag waarop ieder, die kiesgerechtigd is en niets ambtshalve op de Kiezerslijst wordt geplaatst, zich dient op te geven ter Secretarie. Vóór 15 Februari, dus vó^r Dinsdag, moet dit geschieden. Denkt er nu om. Wie 't nog naliet, ga Maandag vroeg naar 't Stadhuis; er mocht in den loop van den dag eens verhindering komen. En wat gedaan is, kan ook niet meer vergeten worden. Klaarheid vorkregen. In het begin der week namen we uit het «Handelsblad" over het artikel onder den titel «Klaarheid verzocht" en hande lend over zekere geruchten omtrent ze kere mededeeling door zeker Souverein gericht tot onze Regeering mep ziet, dat het nogal geheimzinnig was welk gerucht hierop zou meekomen, dat in 1904, tjjdens den Russisch-Japanse hen oorlog, de Keizer van Duitschland aan onze Koningin zou hebben geschreven, dat indien Nederland zich niet onverwijld in staat van tegenweer tegen Engeland wist te stellen, een Duitsche bezetting der Nederlandsche havens zou volgen. Het «Hdbld" vroeg den Minister van Buitenlandsche zaken haring of kuit te mogen hebben. "Welnu, Minister DeMarees van Swin- deren heeft Donderdag in de Eerste Ka mer over deze zaak gesproken en dit op een wijze, die aan duidelijkheid niets te weuschen laat. ZExc. zeide dan H. M. de Koningin heeft nooit ofte nimmer van Z. M. den Duitschen Keizer noch een brief, noch een telegram, noch een nota, noch eenig ander schrijven, hoegenaamd, betreffende de militaire verdediging van ons vaderland in het algemeen, noch omtrent eenige in ver band daarmede staande zaak ontvangen. Door H. M. de Koningin is nooit in eenig gesprek met den Duitschen Keizer hierover gesproken. H. M. de Koningin is nooit benaderd door een derden persoon, die in opdracht van den Keizer met Haar over deze zaak heeft gesproken, of opdracht had om dit onderwerp met Haar te bespre ken. Ik wil vertrouwen, dat deze woorden zullen doordringen tot in de uiterste hoekeu van ons land en tot ver over de grenzen, opdat zij overal weerklank zullen vinden en de laatste schaduw der geruchten zullen wegvagen. Met groote voldoening mag ik con- stateeren de ongestoorde, vriendschappe lijke betrekkingen, die steeds hebben be staan en die wij thans ook onderhouden met het machtige naburige ltijk eu bij deze gelegeuheid stelt de Regeeriug er hoogeu prijs op, te getuigen van de ver eering, den eerbied en de diep gewor telde sympathie die zij gevoelt voor den Duitschen Keizer, wiens oprechte gene genheid voor ons land zoo vaak op on dubbelzinnige wijze aan het licht is ge treden. Wat ook de aanleiding moge geweest zijn tot het in stilte mobiliseeren van de stelling Den Helder in 1904, een ver manend opgeheven K&'zerlijke wijsvinger is er nooit geweest. Het is met groote voldoening, dat wjj dit constateeren, zoowel met het oog op onze nationale waardigheid als met het oog op onze goede verhouding tot Duitsch land. Aldus het «Hdbld". De Gezondheids-commissie voor Amers foort hield gisteravond onder voorzitting van dr. H. W. Schreuder haar openbare ver gadering tot vaststelling van het Jaarverslag. Het wordt in druk verspreid en óok op genomen iu het Gemeeute-verslag, zoodat bier kan worden volstaan met tnemoreeren van do hoofdfeiten. Herinnerd wordt aan het vertrek van den heer H. E. Hoek>tui, die werd vervangen door den heer F. M. van Veen, evenals hij ingenieur bij de H. Y. S. M. De. leden der Commissie, die wegens tijds- VüZuiin voor het bijwonen den vergaderin- geu winstderving hebben, zullen voortaan presentie-geld ontvangen. De gezondheidstoestand was ook in 1909 over 't algemeen gunstig. Malaria kwam niet voor. Do Commissie wees andermaal het Dage- lijksche bestuur dezer Gemeeute op de wenschelijkheid om het Bergkwartier te doen rioleeren. Met. instemming wordt melding gemaakt van de benoeming van een Inspecteur van het bouw- en woningtoezicht en lof wordt gebracht aan de heldere adviezen van dezen lemeente-ambtenaar. GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIG ALS Medegedeeld wordt, dat weldra de Bouw verordening voor deze Gemeente zal worden herzien en dat de commissie daarover bereids advies uitbracht. Gewezen wordt op bet nog steeds ontbreken van een ontsmettingsoven en op de wensche lijkheid om een eigen drinkwaterleiding te maken, alsmede op het maken v.in een melk- verordening waarom ook melk-v rkoopers verzochten, en op herziening van de Ver ordening op de keuring van vleesch en vet, welke langer dan een halve eeuw oud is. Een keüringslokaal wordt boog noodig geacht. Ook wordt de aandacht gevestigd op de ondoelmatige inrichiing der verkoopplaats van visch, waarbij geen upsligplaats is. Lof wordt gebracht aan het St.-Elisabeths gast- of ziekenhuis, dat zijn zeer goede dien sten aan de Gemeeute bleef bewijzen. Menig patiënt, thuis van hulp verstoken en daar onder ellendige omstandigheden, vond in het ziekenhuis genezing. Het zeer uitgebreide verslag werd onge wijzigd vastgesteld en de eenige openbare veigadering, welke de commissie telken jare den tweeden Vrijdag in Februari houdt, hierna gesloten. De heer K. Kooijraan, leeraar in timmeren eu vakteekenen aan do Ambachtsschool hier, is tevens benoemd tot Directeur der vak- teekenschool te Nykerk. In den ouderdom van 67 jaar is Donder dag to 's-Gravenhage na langdurig lijdeu overleden de heer C. L. D. Mouoier. 11 September 1908 verliet hij Amersfoort om zich ter wille van zijn gezin in de Hof stad metterwoon te vestigen; doch hy bleef zeer gehecht aan 't stafija aan de Eem, waar hij zich in menig opzicht zoo zeer nut tig heeft gemaakt, zijn uitnemende gaven van geest en hart in alle bescheideinhed zoo gaarne gaf aan de openbare zaak. Vooral voor der kantonale afdeeling van de Vereeniging tot opvoeding in het gezin van halfverweesden heeft hij zich als Secre taris zeer verdienstelijk gemaakt Aan hem is bet ook te danken, dat hier tor stede meer centralisatie van armverzor ging is gekomen dan vóór het verschynen der brochure daarover van zijn hand moge lijk werd geacht. Zeer lang nog zal hy bij zijn vele vrien den in dankbare herinnering blijven. De hoer E. T. M. J. Michiels van Ver- duynen is gekozen tot praesos van bet Leidsch s'udentencnrps. By de infanterie zal een proef worden genomen met werkkleeding van olijfkleurige stol', die wordt verstrekt aan de nujaarsploeg der lichting '1910. Aangezien in tie organisatie der landweer nog een aantal 'officieren en onderofficieren ontbreken, zullen gedurende de aanstaande oefeningen de vacatures weder tydelyk worden aangevuld uit het actieve leger. De schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht zullen ook dit jaar weer worden gehoudennochtans in minder Ge meenten dan vroeger. Wel wordt dit jaar van Rijkswege geld beschikbaar gesteld om bij het einde der oefeningen prijsschieten te houden. Van de drie kunstenaars, die thans een gedeelte van hun soeuvre" exposeeren in Amicitia het is ook morgen van 10 tot 4 uur te genieten, voor niet-leden van de Vereeniging tot bet bouden van kunstbe schouwingen tegen betaling van slechts éen kwartje is A. F. Reicher wel de meest bekende, hetgeen voor een deel althans ook ligt aan zijn rijperen leeftijd en als gevolg daarvan rijper werk. Hij is een artist die »er is". Stuk voor stuk zijn prachtige etsen op te noemen, is onnoodig. Even vestigen we de aandacht op zyn etsen uit Dinan (Bretogne) en zijn stadsgezichten uit Ara sterdam. Dirk Schilfer die wel behoort tot een kunstenaars-familie; men denke aan den groolen musicus is ook.hoogst sympa thiek. Hij is geen onbekende voor het Amersfoortsch publiek. Immers door de poit"feuille vau «Pictura veluvensis" hebben we al kennis met hem gemaakt. Thans lee- ren we hem nog meer naar waarde schat ten als groot teekenaar en knap composi teur. Vooral zijn schetsen voor schilderijen geven een goeden kijk op zijn kunnen. Zijn roodkrijt-krabbels zijn hoogst aantrekkelijk. Het portret van een »Oud heer" is superbe. De photo's naar zyn sverken, door hem zelf genomen, zijn inderdaad merkwaardig en vinden dan ook gretig koopeis. C. L. Dake Jr., de jongste van het drietal, houdt den naam van zijn eminenten vader zeer hoog. In onze kunstenaarswereld hebben wij ver chillende zoons van beroemde vaders, die tien met suceos nastreven en vooral geen oneer doenwe denken aan deu jongen Israels, Maris, Mauve, Dake, Roeloffs die, zonder direct iu de paden van hun groote vaders te treden, toch als kunstenaars hoog genoeg staan om den beroemden naam niet te schande te maken. De jonDake behoort tot hen, die serieus en bard werken. Wal bij hier teu toon stelt, zijn stalen van brutalen durf en goed bekijken der natuur, gepaaid met het talent om het fijne buiten op doek of papier te kunnen brengen. De olieverfstudies, bier als aquarel in passe-partout geplaatst, zijn zeer knappe brokken natuur, weergegeven door een artist die weet wat hij wil. Vooral «de wasch" is bijzonder interressant. Resumecrende, is de inzending dezer drie arlisten een bezoek aan de tentoonstelling overwaard en wel zou het te wenschen zijn als veel er van voorgoed te Amersfoort bleef. Het nieuwe Wijkgebouw der Ned. Her vormde aan de Puntenburgerlaan zal ver moedelijk in Maart worden geopend. Er wordt een Bewaarschool aan verbonden. In >De Kampioen" wordt meegedeeld welke wegen in de Provincie Utrecht inge volge besluit van Gedeputeerde Staten zijn opengesteld voor motorrijtuigen. Van de opengestelde wegeD, waarby het groote verkeer belang beeft, noemt het Bondsorgaan op de eerste pleats den grint weg langs den Eemdijk van de Eembrug tot den Haar- en Bisschopperweg, en dezen laatsten weg zelf tot den Bunscboterstraat- weg, gelegen onder de Gemeenten Baarn en Hoogland, waardoor men thans uit Baarn langs den Baarnschen dyk per automobiel gemakkelijk de beide interessante dorpjas Bunschoten en Spakenburg kan bereiken. Tot nu toe kon men die dorpen alleen bereiken over Amersfoort. Dom* deze openstelling kunnen nu auto mobilisten van Zwolle komen te Nykerk, den straatweg naar Amersfoort verlaten en over

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1