Stadsnieuws. ook voor de kleine winkeliers, een soci aal belang op het spel. De Staat, wieus roeping het is om het belang zyner burgers, hun geestelyk eu materieel welzijn te bevorderen, moet iugrypen, wanneer blykt, dat een groot deel van de burgers gebukt gaat onder eeu last, waarvan zy zich zonder iumen- ging van den Staat niet kunnen be vrijden. De thans, bestaande zoogenaamde vrij heid acht. de co mm is ie, wèl beschouwd, dwang. Thans worden de middenstandei's eed'mgeu door het publiekdaarbij bieden de concurrenten als het ware tegen elkaar op. Doch de winkelier is de dupe, want zich inbeeldend, dat hy vrij is, daar geen wet hem oen bepaald sluitingsuur voor schrijft, is hij inderdaad onvrij. Dan herinnert de commissie, dat liet vraagstuk van de vervroegde winkelslui ting van den beginne af, dat do midden stand hier te lande als het ware ont waakte, een van de meest besprokene, van de meest op den voorgrond tredeude is geweest, hetgeen zij uitvoerig nagaat. Daarbij nam de middenstand reeds in het begin zijner beweging een zeer be slist standpunt in en wel o.a., dat niet het particulier initiatief, doch slechts Staatshulp hier uitkomst brengen kan en moet. Dan staat de toelichting lang stil bij hetgeen te dezer zake te Amsterdam voorviel en -,y geeft vervolgens een over zicht van de voornaamste buiteulaudsche wetgevingen op dit gebied. De commissie wijst er op, dat de mee ningen omtrent de bevoegdheid der Ge meenteraden zeer uiteeuloopen en waar zij van meening is, dat een algemeen belaug bij de zaak is betrokkcu, daar zal, ook reeds op opportuuiteitsgrouden, de voorkeur moeten gegeven worden aan een Rijksregeling, die in het algemeen de grenzen van de sluitiugsnreu aangeeft, terwijl de Gemeentebesturen nader de quaestie kunnen regelen op de wijze, als door de wet aangegeven. Dan licht tie Memorie de verschillende artikelen, waar noodig, toe. Zij wijst er o.a. op, dat een onbillijke bevoorrechting zou ontstaan door het venten en door den verkoop in koffiehui zen eu audere voor het publiek toegan kelijke eet- en drinkgelegenheden van artikelen anders dan voor het verbruik ter plaatse op uren, gedurende welke dour de winkelsluiting de gelegenheid om die zelfde artikelen in winkels te koopen onmogelijk wordt gemaakt. De commissie heeft overwogen, of het bij grootere steden ook wenschelyk kon zijn, rekening te honden niet de behoef ten van de verschillende stadsgedeelten eu de daarmede samenhangende verschil lende bedryfsbeboeften, maar zij is tot de slotsom gekomen, dat dit niet noo dig is. Wanneer toch alle winkels opeen zeker uur gesloten zyn en het publiek dus na dat uur nergens meer terecht kan, dan is het ook te eeueu male uit gesloten, dat een bepaald deel der win keliers schade zal ondervinden. Het gevolg zal eenvoudig wezen, dat het publiek er aan wennen zal, de inkoopeu vroeger te doen dan het gewend was. Het bezwaar, dat het aanzicht van de stad niet meer zoo aanlokkelijk zal zijn gaat uiet op, wijl niet verboden zal zijn de winkels ook ua het sluitingsuur, bij wjjze van reclame, verlicht te houdeu eu moet wyken voor het groote sociale belang, dat bij deze zaak gemoeid is. Rij het verbod om een winkel geopend te hebben, is nog gevoegdhet in een winkelhuis iemand bedienen, daar bij het enkele verbod een winkel geopend te hebben, de wet al te gemakkelijk zon te ontduiken zijn docr het bedienen van klanten, bijvoorbeeld in een kamer ach ter den winkel. De uitzondering wat betreft de apo theken, ligi voor de hand. Waar echter de apothekers niet uitsluitend medicij nen verkoopen, dich tevens handel drij ven in allerlei waren, waarin winkeliers plegen handel te dryven, moet de uit zondering beperkt blijven tot de uitoe fening van de artsenybereidkunst, ten einde een onbillijke ongelykheid te ver- uijiilen. l)e commissie achtte het niet noodig, het verkoopen van drukwerken ingeslo ten winkeltijd te verbieden. Dit toch zal zich wel hoofdzakelyk bepalen tot den verkoop van couranten. Ook in de Eugel- sche en de Duilsche wet komt een der gelijke bepaling voor. Wel zal ook het verkoopen of te koop aanbieden in automaten onder deze wet vallen, hetgeen met het oog op het toe nemend gebruik dezer voorwerpen noo dig is. De nieuwsto trust. Het denkbeeld komt natuurlijk uit Ame rika waar, t« New-York, kortelings werd ge sticht een Liga vour eenwereld-fede ratie, welke ook buiten haar bakermat vertakkingen vormde en groote bedrijvigheid aru dei; dag legde. Welhaast zal namens dezen Bond in het Amerikaansch Congres een tnotie worden voorgesteld, strekkende om da wenschelyk- heid uit ie spreken, dat. door do Vereenigde Sta'en het initiatief worde genomen nrn te konn-n lol stichting vau «de Vereenigde Staten van de Wereld". De motie is ingediend bij don Senaat door eeu der gezaghebbende leden van dal lichaam. In de motte wordt eer breede omschrijving gegeven van de bestuursorganisatie dier «Vereenigde Staten van de Wereld", zooals de voorstanders zich die denken. Üe stichting der V. S. v. d. VV. beoogt op de eerste plaats, het voorkomen van oorlogen. Het uitvoerend g-zag moei berusten bij een lichaam, dat den naam zou voeren van «Internationalen Riad". De verschillende Rijken en Staten der wereld zullen in dien Raad vertegenwoordigers hebben, en wel onderscheidelyk drie leden, twee leden of éen lid. Drie leden zouden hebbende Vereenigde Staten, Engeland Fi ankrijk. Duitsciiland, Italië, Oostenryk-Hongarije, China, Japan, Rusland, Spanje en Turkjj''. üe overige Sta ten zouden daarentegen in den Raad ver tegenwoordigd zijn naar den maatstaf van het zielental der inwoners, en wel naar rato vau éen lid voor elke tien millioen zielen boven de eerste tien millioen. Do leden zouden door de eigen Regeeringen moeten worden aangewezen en een bezol diging geniet'n van 7-2 UUO gulden 'sjanrs. Zij zouden onschendbaar zijn tijdens de zi'ting van den Raad, en eveneens zoolang zij onderweg zijn naar den Raad ol' op de thuisreis. Da stichtingsvergadering zal worden ge houden in Den Haag, terwijl de Wereld- groudwet definitief zal worden zoudra zij zal zijn onderteekend door de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Oos- teurjjk-llungai ije en Rusland. De eerste vijt jaren van het in functie zijn van den Internationalen Raad zou deze resi- deeren in een totdat doel aan te wijzen plaats; na verloop vau dien termijn zouden «de Vereenigde Staten van de Wereld» esn kleiu gebied moeten hebben verkregen, waarbiu- nen de Raad zich permanent zou vestigen. Riunen eeu jiar na de ouderteekeniug der wereld-grondwet moeten de legers der ver- sctnllende Slateu tot een vast te stellen per centage der bevolkingen worden terugge- bracht, en binnen drie maanden na d'e ouder teekeniug moekn a 11 e oorlogsschepen ter wereld worden uitgeleverd aan den Inter nationalen Raad. Deze zou n.l. niet enkel het recht, maar ook de plicht hebben, even tueel verzet tegen zijn scheidsrechterlijke beslissingen, en ook mogelyke onlusten in de samenstellende Stalen, te onderdrukken met geweld van wapenen. Het leger rau de Wereld-federatie zou uit do bevolkingen der samenstellen le Staten worden gerocruteerd op de basis vau eon vast te stellen percentage van eiks zielen- lal. Indien noodig zou voor de sameiist-lïing van dat internationale leger de loting worden ingevoerd. De bestuursbevoegheden van den Inter nationalen Raad zouden vooral liggen up bet g bied van de bevordering der internationale arbitrage en van bet in de hand werken van ïntei nationale overeeukomstju, voor welker handhaving en onschendbaarheid de Inter nationale Raad zou moeten waken. Men ziet hel, een waarlijk Amorikaansch plan. Eu toch Volg -ns de Hollandsche bladen is het rap port der lueeiischakelingscommissie gereed en zal du dezer dagen aan H. M. de Konin gin worden ingediend. In de .Harderwijker Courant'' lezen we, dat io de vergadering van den Gemeenteraad van Harderwijk, Vrydag gehouden, werd in gebracht een verzoek van de Gemeente Amersfoort om een subsidie van 185 per leerling uit Harderwijk die de Hoogere Bur gerschool le Amersfoort bezoekt. Voor Har derwijk zou het een bedrag worden gedu rende dit j-tur van f255. B. eu VV. stellen voor, met het oog op den minder guustigen li laucieelen toestand, waarin dc Gemeente Harderwijk verkeert hierop afwijzend te beschikken. Daleer Will-nven voreonigl zich met,dit voorstel, hoewel hy de vraag mol onbillijk cn ongegrond vindt. De locs-unit is voor Hsrdewijk een hpmMdellieve.' «gij eens pogingen in 't werk gesteld, hier een H. B. 8. te krijgen. De Voorzitter is het biermede eens, doch zoolang laar geon kans op i", is het noodig het onderwijs op school C zooveel mogelijk tot volmaking te brengen, vooral met het oog op de vermeerdering van het garnizoen. Aldus wordt besloten. Met ingang van 1 April is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Amers foort dc heer J. Stamperius, te Baarn, met gelijktijdig eervol .ntslag als schoolopziener in het arrondissement lïhenen, waar hy zal worden vervangen door den heer L. Adn- aanse, te Zeist. De heer A. I'. Renjaminse, adspirant-cum- mies der posterijen en telegrafie, is overge plaatst van het postkantoor le Rotterdam naar het post- en telegraafkantoor te Amers foort. Vooral uit de onderwijswereld hadden zich van hier gister velen na r Baarn bege ven om tegenwoordig t? zijn bij de begra fenis van dr. K. VV. van Gorkom, oud-school opziener in het arrondissement Amersfoort. De jongedames VV. iVl. Heere, J. M. F. Rillen, J. M. van Rossuin en C. J. Zwartjes behaalde en akte Nuttige handwerken. Luitenant-kolonel W. H. Piepers is her kozen tot lid van liet Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Lichamelijke Ontwikkeling, die op zijn Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden jaarvergadering besloot een luister rijk feest voor te bereiden in 1913 ter vie ring van Neerland's onafhankelijkheid. De heer d. Spijkerboer is benoemd tot assistent bij de N uuurkuude aan de Rijks universiteit te Utrecht. Mr. L. E. Visser, thans rechter in do Arrondissemeuts-iechibank te Rotterdam, is aanbevolen ter benoeming lot raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. In 1610, dus juist drie eeuwen geleden, deden de Staten van Holland en W'St- Friesland de Van Oldenbarneveldt-zanddijk aanleggen aldus geheeten naar den toenmaligen Lands-advocaat Joan van ülden- baroeveldt ten einde paal en perk te stellen aan de schaden door de Noordzee by hoogen vloed telkens weer te weeg ge bracht aan den West-Frieschen zeedijk. Tusschen Cillantsoog en liet toenmalige eiland Huisduinen lag eeuwen geleden een diep water het «Haersdiep" en daarachter lagen de Koegrasgronden, bestaande uit eilandjes, schorren en duinen, van elkander gescheiden door kreken en slikken. Bij hooge vloeden stortte de Noordzee door het Haersdiep over de Koegrasgronden eu bedreigde West-Friesland. Na het leggen van den zanddijk, een voor West-Friesland zeer belangrijke gebeurtenis, werd door zandaanatuivingeu een duinenreeks opgeworpen, welke langzimertiund Huisdui nen met het vasteland van llollands-Noor- derkwurtier verbond. Generaal-majoor II. F. I). Braams, inspec teur der cavalerie, vertoefde gister hier ter stede tot het houden «ener inspectie. Aan hel toelatings-examen voor de Chr. Normaallessen te Amersfoort op 9 en 12 Maart gehouden, namen 20 candidaten deel. Hiervan slaagden J. W. Don tier, T. Koop- mans, F. W. Méiuers, 8. J. Schol te, T. Schol te, H. Reedcrs, J. VV. Floor, J. Jagtenberg en Adr. van Wumelen, allen uil Amersfoort; voorts A. Couvée, uit Amerongen, E. Enden- dyk, uit Soest, VV. Verweij, uit Utrecht, Albs. Middelhoven, uit Veenendaal, en A. Bak ker, uit Woudenberg allen voor klasse I. Afgewezen 5. A. Kruiswijk, uit Amersfoort, slaagde voor klasse II. In het jaarverslag der Chr. Historische kiesv.-reeniging wordt herinnerd aan de op richting dezer al'deeling van de Chr. Hist. Unie op 14 April 1909 na een lezing van den heer C. E. van Koetsveld, die later sprak over «Evenredige vertegenwoordiging", liet ledental is thans 24. De Penningmeesier heelt, by een ontvangst van f38.80, een nadeelig saldo van f 13, doch enkel contributies zijn nog te innen. De wijzigingen in het Bestuur deelden we bereids mede. Zondagavond was 't niet zóó vol bij den feestavond der plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alchol- houdende dranken, weder in «Amicitia» </e. geven, als einde Januarimaar de zaal was toch weer Hink bezet. En dat het spel van do Utrechtsche too- neel-veieeoiging „Do Propagandist», de Za: g van «De blauwe vaan», en de muziek van u* harmonie der wagen werk plaatsen werd op prij, gesteld, moge wel hiofuit Uil- kei,, dat een kleine 3D nieuwe leden ziek aanmeldden. De eigen zangvereeaiging, die welhaast ook een kinderkoor zal hebben, heeft hard gerepeteerd en is merkbaar vooruitgegeven. Een der dames uit Utrecht ic.trd - tusschen 5 en 7 haar rol en was lang de slechtste Nog even herinneren we aan de vergade ringen van de Oranje-vereeniging en van Steun aan miliciens, beide morgenavond te houden. Donderdag geeft de zangvereeuiguig „De Lofstem" haar eerste uitvoering. Vrijdag zil mei- dr. C. C. van der Graft, doctor iu de Nederlandsche letteren uit Utrecht, voor «Kunstbeschouwingen" spreken ovei Muria-legenden en het gesprokene toe lichten door lichtbeelden. Het tweede elftal van Quick konhetZon- (I ig op eigen terrein slechts tot oen 4—4 gelijk brengen tegen het tweede van Allen Weerbaar. De hoogst belangrijkste en zeer spannende wedstijd tusschen het eerste der II. V. C. en liet eerste der Biltsche V. C., haar me dedingster naar het kampioenschup, ein digde in een 33 gelijk. Het tweede der II. V. O. ging niet naar H. O. S. te Utrechten verloor dus met 0—5. Het eerste der Bereden wapens sloeg dat van het 5e regiment infanterie met 4—0. Haar tweede verloor haar eersten wedstiyd, te Doorn gespeeld, met 27de rust ging in met 1—2. De Utrechtsche Wielrijdors-vereeniging «Hol stal 'e ros" zal zijn openir.gstocht in net komend seizoen maken naar Amersfoort en wel op 3 April. Geruimen lijd geleden heelt een winkelier aan de Leidschestraat le Amsterdam oen zijner toonkasten ingericht als kamer van een werkmanswoning op waschda» en naast elkaar doen zien het wasschen in de stamp- kuip en langs een waschbord en dat middels een waschmachine, dat door eeu kind Wi rd bediend. De vrouw aan de kuip was een en al moeheid het kind, een en al alsof 't het corveelje voor zijn genoegen deed. Heel Amsterdam ging kijkeu mar de werkelijk pakkende étalage en wel een paar dagen achtereen herhaalde heel Amsterdam het opschrift van het groote biljet uit de uitstal ling «een kind kan de wasch doen". De heer Van Heulen, Utreebtschestruat 12, zou thans heel Amersfoort kunnen doen zeggen«een kind kan de kamer doen". Hij voorkoopt thans een zuigbalgstolreini- ger, geïmporteerd door den heer J. Neuen dorf, mede hier woonachtig, welke niet alleen het zoo vermoeiende schuieren en uitkloppen voorkomt, maar 6 ik liet stof niet verplaatst en bovendien zeer gemakkelijk te kantoe ren is. Het toestelletje is algebeeld in de adver tentie hierneven. Door het in beweging stel len vao den zuigbalg het omgekeerde van een blaasbalg wordt bet stof door een geel koperen buis opgezogen en in de ter rechter zijde van den balg aangebrachte stoffiller geleid. Deze filter kan van het apparaat wor den losgemaakt eu is dus zonder eenigo moeite te ledigen en schoon te. houden. De zuigkracht van den stof'reiniger is verrassend zelfs tamelijk zware voorwerpen (kleine geld stukjes b.v.) worden opgezogen. Aan het gebruik van dezen stofzuiger is nog een belangrijk voordeel verbonden. Bij het sloffen met een schuier dwarrel n, zoo als bekend is, de stofdeeltjes op en worden natuurlijk ook ingeademd, hetgeen op deo duur de gezondheid beslist zal schaden. Daar «le zuiger van het oiei bespiuken apparaat echter direct langs den vloer wordt bewogen, is er vau sluiven geen sprake en van den schadelijken invloed hiervan derhalve evenmin. De zeer sievige en toch heel lichte lede ren zuigbalg heeft een afmeting van 31 X 22 centimeter, du buizen zijn van geelkoper, de handvatten van zwart gelakt bouthet totaal gewicht is circa 1.9 Kilogram, de lengte I.10 Meter. Do balg behoeft slechts eenmaal in een maand gereinigd te worden. Een ware uitkomst voor den op handen zijnden schoonmaaktijd. Bij do gistermiddag door Watergraaf en Heemraden v-n het Heemraadschap „de ri vier de Eern" gehouden aanbesteding voor voor het gedeeltelijk afbreken van de groote schotbulksluis bij den Grooten Koppel en het aldaar bouwen eener dubbele Stoney- siuis, met bij behoorende werken, werd in geschreven als volgt ff. Keizer, te Amers- I?ntdofn;,7T00:firmaP- W' Rijker, te Zwolle, f 19 230J. J. M ijoor, te Bussum, I 17 990; U van Doornik, te Baaru, f17 900; J. C. Krachten, te Utrecht, f17 771 G. Wussink, te Amersfoort, f17 240; T. van Hoogevest, finn-lA J- van Harper», aldaar, 116939 VV. F. Staal, to Almeloo, f16960; U Krachten Jz., te Utrecht,f 15 980; J. de Vries, te Purmereud, 115 500F. van Balen O/., te Uudenryn f15 400; VV. Bokhoven, te Gouda, fit 390C. den Bosten, te Animer- -tol, f 14 9i0; A. van Vuren G. S. Rnscb, te Soesidyk, f14832; P. Van Wijngaarden, te Dordrecht, I 13 971 W. Vei borg en Fran sen, te Hilversum, i 13150; T. G. Sterken-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2