Stadsnieuws. Van dezen moet dit jaar eon derde ge deelte aftreden, 7 Liberalen, 7 Katholieken, 2 Anti-revolutionairen en 1 Christelyk-his- torische, zijnde de volgende heeren Voor Utrecht: jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein (R.K.).; Voor Noord-Holland: jhr. rar. J. Roëll (L.), mi*. E. N. Rahusen (L.), en mr. W. F. van Leeuwen (L.); voor Zuid-Holland: jhr. P. M. G. von Fisenne (R.K.), dr. P. J. F. Vermeulen (R.K.) en mr. J. D. C. baron Van Heeckeren (A.R.)voor GelderlandJ. E. N baron Schimmelpctininck van der Oye van Hoevelaken (Voorzitter) (C.H.) en mr. W. H. Th. van Basten Baten burg (R.K.)voor Noord-Brabant: M. Merckelbach van Enkhuizen (R.K.) en jhr. P. J. J. M. van der Does de Willebois (R.K.)voor OverijselD. W. Stork (L); voor Drentemr. E. Pelinck (L.) voor Friesland: jhr .mr. J. van Beyina(L.); voor GroningenR. P. Dojes (L.) voor Zeeland: VV. Hovy (A.R.); en voor Lim burg jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de SombrelT (R.K.). Derhalve treden af tien leden der rechter zijde en zeven leden der linkerzijde, zoodat zitting houden 21 leden der rechterzijde (11 R.K., 8 A.R. en 2 C.H.) en 12 leden der linkerzijde (12 L.). De vraag is nu: in welke schakeering zullen de 17 zetels der aftredende Eerste Kamerleden weder bezet worden Natuurlijk hangt dit grootendeels af van den uitslag der weldra plaats hebbende Statenverkiezingen. Op het oogenblik zijn overwegend rechts de Provinciale Staten van Utrecht (29 r.12 1.); Zuid-Holland (5131)Gelderland (39— 23); Noord-Brahant (04—Overijsel (25— 22)Zeeland (20—10) en Limburg (15—0), terwijl overwegeud links zijn de Provinciale Staten van Noord-Holland (34 I. 23 r.); Friesland (30—20); Groningen (42—3) en Drente (35—0). Van deze Provinciale Staten treedt nu spoedig een derde gedeelte der leden af. Voor do verkiezingen, daardoor ontstaan, nu stelden de rechtsche Centrale kiesvere nigingen, wat de provincie Utrecht betreft, de dezer dagen door ons medegedeelde houding vast. Of door dezs verkiezingen de verhouding van de rechtsche tot de linksohe leden in onze Provinciale Staten zal gewijzigd wor den, is moeilijk te profeteer en. Aan eeu dergelijke voorspelling zal men eerst, met eenige kans den bal niet ver mis te slaan, zich kuuoen wagon, wanneer ook bekend is geworden welke houding de linker partijen zullen aannemen tegenover do vacant knmeude zetels. Traktcmentsherziening voor officieren. In verband met de aanstaande herziening der olïicierstraktementen, bij de laatste Be- grootingsdebatten ter sprake gebracht, kan het meent het «Nieuws van den Dag zijn nut hebben, de financieele positie der officieren te vergelijken met die van een andere categorie van Rijks-ambtenaren, die door hun groot aantal ook moeilijk tot een zeer uoodig geoordeelde verbetering van traktement kunnen komen. Wij bedoelen de leeraren aan de Ryks-Hoogere Burger scholen met vij(jarigen cursus. Bij onze ver gelijking laten we builen beschouwing de traktementen van de directeuren der 11. B. S. en van de hooldol'ficieren, hoewel voor majoor en luitenant-kolonel, in verband met hun verantwoordelijkheid en ouderdom, het traktement niet bepiuld schitterend is te noemen. Het betrekkelijk kleine aantal dezer hoogere ambtenareu maakt het be reiken van hun rang lang niet algemeen en dikwijls afhankelijk van toevallige om standigheden. Voor een leeraar H. B. S. wordt bij een diensttijd van pl. m. 20 uren per week een betrekking als een volledige beschouwd. Dit geeft per werkdag 3 a 4 uren dienst, wat zeker een lichtere dienst is dan die van offi cieren, ook wanneer men het werk buiten de (eigenlijke) diensturen meerekent. Voor leeraren brenge men dan nog in rekening vacanties tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 10 weken, tui wijl het jaai lijksch verlof voor officieren een tweetal weken (maximum een rn:>arid) bedraagt. Een belangrijk incompleet aan luitenants (op 1 Januari 1.1. bij de artillerie 53, bij de cavalerie 14, bij de infanterie 30) verzwaart den dienst der oveiigen niet onbelangrijk. Schrijven wij thans da traktementen ter vergelijking neer. Ten eerste voor een leeraar: bij een dienst van 20 24 uren per week bij aanstelling f1900 f2060 na 4 jaren 2100 '2280 8 2 '00 „2500 13 J „2500 „2720 18 „2700 „2910 Voor officieren der iel', en cav. art. genie bij aanstelling tot 2e luit. flOUO „1100 f1200 le 120O „1300 ,.1500 na S jarea dienBt als off. 1400 „1500 „1800 12 1600 „1700 „2000 15 1800 „1900 „2200 18 2000 „2100 „2400 i bij aanstelling tot kapitein f2000 f 2200 f'2500 Kuut. na 20 jaar dienst als off.,, 2200 „2400 „2800 24 2400 „2600 „3000 28 2600 „2800 «3200 Er blykt uit, dat zelfs de beter betaalde officieren der genie, bij gelyk aantal dienst jaren nog achterstaan bij de leeraren, die bovendien, zoo zij dit willen, door lossen hun inkomsten nog belangrijk kunnen ver- hoogen. Nu mag de traktementsrogeling van de officieren der genie niet als maatstaf voor beoordeeling dienen, maar wél dio van de officieren der infanterie en der artillerie, wier aantal zooveel grooter is, zooals blijkt uit de volgende opgave. inf. cav. art. genie Aantal kapiteins 298 28 124 37 le luitenants 427 52 195 30 2e 219 32 124 18 Voor een juiste beoordeeling vermelden we nog het aantal jareo, in verschillende rangen doorgebracht (op 1 Januari 1910). int. cav. art. genie oudste kapitein 31 23 28 29 luitenant 17 10 19 10 Dit verschil in aantal dienstjaren der lui tenants geeft bovendien de minder aange name verhouding, dat, geheel buiten toedoen der betrokken personen, een luitenant de ondergeschikte is van een officier (kapitein) mut 2, 3 of 9 dienstjaren minder. Hoewel aan dit laatste euvel want dit is bet zeker niet heel veel te doen is, omdat de hoofdoorzaak in het verleden ligt"), is toch wel een regeling te treffen waarbij het financieel onaangename belangrijk ver minderd wordt. Het begiutraktement voor kapitein zou moeten vervallen. Tusschen het begintrakte- ment vior 2e luitenant en het maximum vuor kapitein kunnen dan twee verhoogingen liggen voor promotie, nl. van 2e luitenant tot le luitenant, en van le luitenant tot kapi tein, terwijl de andere verhoogiugen, onaf hankelijk van den rang, telkens aan een aantal dienstjtren als officier gebonden zijn. Een langzame promotie is dan minder onaange naam dan tegenwoordig. Ten aanzien van het pensioen staan de officieren eveneens achter bij burgerlyke ambtenaren. Voor deze is het twee derde van het gemiddelde traktement van de laatste vijf jaren dienst. Voor officieren wordt behalve in de eerste acht jaren van hun dienst het twee derde van hun tegenwoordige lage traktementen nog niet bereikt. Bevordering tot kapitein over alle wapens door elkaar zou het bezwaar opheffen zonder eenig nadeel mee te brengen. Het commando over een compagnie zal door een luitenant en door een kapitein met evenveel dienstjaren wel even goed wordeD gevoerd. Ds. J. Hooykaas, van zijn reis naar liet Heilige land teruggekeerd, hoopt aanstaan den Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van de Remonstrant- sclie gemeente. De extra-trein waarmede H. M. de Konin gin morgenmiddag uit Den Haag terugkeert naar Het Loo, komt te Amersfoort aan om 3.40 en vertrekt tï 3.43. Belangstellenden hebben toegang op het tweede perron. Men schrijlt ons uit Den Haag: Het denkbeeld van den verkoop van een Juliana-bloem, op den verjaardag van Prin ses Juliana, ten bate van arme tuberculose lijders, heeft blijkbaar overal veel instem ming gevonden. Met de aanvragen er voor loopt het al enorm, terwijl men het bloempje nog niet eens heeft gezien. Verschillende particulieren bij -'oovbeeld bestelden hoeveel heden om kosteloos op de scholen te ver spreiden een aantal winkeliers vroeg even eens een collectia aaneenige maatschap pijen verleenden door ruimen aankoop reeds goede medewerking. Kortom, alles doet de gegronde verwachting koesteren, dat het 'sympathieke plan uitstekend zal slagen. Een aardig denkbeeld, dat meervermogen- den het bloempje kosteloos doen uitdaelen aan de schooljeugd een dat navolging ver dient. Ook de apothekers te Amersfoort zullen met ingang van 1 Mei hun apotheek op Zondag sluiten. Eén blijlt er open en voor een der ramen van de vier overige wordt op duidelijke wijze bekend gemaakt, uelke apotheek de beurt heeft om open te blijveu. Ter gelegenheid van den 34sten verjaar dag van den Prins der Nederlanden zal het garnizoen aanstaanden Dinsdag een groote parade houden, weder op de Regeniesse- laan. De honneurs zullen worden bewezen aan generaal-majoor G. A. Buhlman, comman- dat der 4e divisie, terwijl de troepen wor den gecommandeerd door luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, van het le rugi- ment-artillerie. Luitenant II. J. A. Ilagdorn van liet 5e regiment infanterie naai regiment grenadiers en jagers. Luitenant G. Voute, sedert 8 April1905 van hot 5e regiment .ofuiter.egedetachee.d bij de infanterie van het Oost-Indische leger, is gerepatrieerd en wordt 17 Mei ingedeeld bij het 11e regiment infanterie te Ede. In «Toonkunstnieuws" wordt meegedeeld, dat de plaatselijke afdeeling van Toonkunst, die thans 187 leden telt, aanstaanden Don derdag onder leiding van den heer M. VV. Petri zal uitvoeren Rob. Schumann s «Das Paradies und die Peri". Solisten zijn: mevrouw Alida Lonian (S'.praan) uit Amsteadaramej. Joh. A. van den Berg (alt) uit Utrecht; mej. A. Vlieger (sopraan) uit Bussumde heer Leopold Meylink (tenor) uit Zaandam; en de lieer Max Khios (bas) uit Frankfurt a. M. De A-nhemsche Orkest Vereeniging zal den zang begeleiden. De algtmeene repetitie, op Woensdag ZU dezer, vangt aan om half acht. Gisterochtend werd geope.ul de Huisvlijt- tentoonstclling, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen drank misbruik. Daartoe waren in de socieleitszaal van «Ami- citia" met de leden van hetzeer uitgebreide comité saamgekomen een groot aantal dames en heeron en vertegenwoordigers van andere hier ter stede arbeidende vereenigingen tot bestrijding van drankgebruik. De heer W. II. E. Vrijdag, Vooizitler van het comilé, sprak een korten welkomst groet en verleende daarop het woord aan der. Burgemeester die ongeveer het volgende zeide Mij is als Eere-voorzitter van het comité de vereerende taak opgedragen, deze eerste huisvlijt-teiitoonsteliing, uitgaande van den Volksbond te Amersfoort, te openen. Ik houd er mij van overtuigd, dat een tentoonstelling als deze een uitnemende ge legenheid biedt om aan te toonen hoe aan genaam en to gelijk nuttig men zich binnens huis kan bezighouden en hoe huisvlijt mee werkt om het gezinsleven te bevorderen en ook daardoor drankgebruik te bestrijden. Gaarne breng ik hulde aan de plaatselijke afdeeling van den Volksbond voor haar ini tiatief en aan het comité van inrichting.dat wel belooning vindt in het schitterend succes up zijn pogen en ik breng gaarne, ook namens de ingezetenen van Amersfoort, dank aan de dames en de heeren voor hun goede zorgen, die wel moesten leiden tot eeu welslagen. De schoonste belooning voor het comilé is ongetwijfeld het blijk van belangstelling, geschonken door H. M. de Koningin-Moeder, de fraaie zilveren medaille, en ik stel er prijs op, openlijk een woord van dank te spreken over het dit Vorslelyk blijk van belangstelling. Het verheugt me ten zeerste, dat het comité zulk een ongedachte en algemeene sympathie mocht vinden en ik hoop en ver trouw, dat deze tentoonstelling moge beant woorden aan haar doelde bestrijding van drankmisbru k. Ik verklaar de tentoonstelling geopend. Prof. Ken ninck, Voorzitter der plaat selijke afdeeling van den Volksbond, heette hartelijk welkom het Stadsbestuur en de Raadsleden, den Algemeenen Secretaris van den Volksbond en de vertegenwoordigers der zustervereeuigingen en niet het minst dc dames en de heeren, die zooveel moeite zich given voor het tot stand komen van deze tentoonstelling. Bij al het mooie en kunstige, dat zy biedt, óok aan goede opschriften en mooie spreu ken, mis ik er èao, en wel»Nooit gedacht". Neen, nooit heb ik kunnen denken, dat het plan voor deze tentoonstelling zóo veel sympathie zou ontmoeten, nog wel in de meest uiteeuloopende kringennooit heb ik künnin vermoeden, dat Amersfoort reeds zóo veel beoefenaarsters en beoefenaars vau huisvlijt bezat. En ik erken hier gulweg, dat een der hier aanwezigen gelijk had door in blij optimisme te zeggen: «begin maar; het valt wel mee". De uitkomst heeft ons aller verwachtingen verre overtroffen. De groote zaal bleek te kleinook het tooneel moest in gebruik genomen en zelfs de foyer en de doorgang daarheen. Inderdaad, nooit gedacht. En er is zóo veel moois, dat ik verheugd ben, geen lid der jury te zijnwa t ach, deze zal wel een zeer moeilijke taak blijken te hebben. Nog dezen wensch wil ik uitspreken, dat bet cfoc-1 van den Volksbond ook door deze tentoonstelling rnag worden bereikt, namelijk, dat bet drankmisbruik afneemt en daardoor de volkswelvaart toeneemt. Eu dit zal mede geschieden door beoefening van huisvlijt, door ontwikkeling van den geest, oelening van de hand. De heer Van Haeften, Algemeen Secre taris van den Volksbond, dankte, namens het Hoofdbestuur dier vereeniging, het comité voor zijn voorbeeldige toewijding en den Burgemeester, die het patronaat voor deze tentoonstelling wel heeft willen aan vaarden. I 1)© heer V r ij d a g noodigda hierop de aanwezigen uit, de tentoonstelling inoogon- schouw to willen neinon. Als we ons herinneren 1 o in de eerste jaren van het bestaan van «Liefdadigheid" baar Secretaris, nu wijlen de heer G. F. Mezgor' een paar malen een de-gelijke huisvlijt-ten-' toonstelling wist te doen houden in het voor- malig schoolgebouw aan de Koestraat en hoe daar bijna alle ingezonden voorwerpen waren vervaardigd van sigarenkistjeshout en sparre- appels en daar slechts heel weinig ooglijks werd ten toon gesteld, al was er de dorde maal reeds merkbare vooruitgang te bespeu ren, dan is het treffend, te zien welke ver- bazende vorderingen zyn gemaakt op het gebied van huisvlijt. Verblijdend is het, uit den catalogus te zien. dat 95 niet-vaklicden boven 16 jaar 225 eri 36 niet-vaklieden beneden dien leeftijd 70 voorwerpen van eigen vinding en makely inzonden. Dat 24 vaklieden ouder dan 16 jaar 56 en 7 vaklieden beneden dien leeftijd 12 voorwerpen ten toon stellen en 50 personen 136 stalen van eigen werk en 18 anderen 00 dikwijls hoogst merkwaardige voorwerpen van kunst-nijverheid ter opluistering afsion- deu, verhoogt almee de waarde van deze tentoonstelling. Er is heel veel moois te zien, bijzonder veel merkwaardigs; als we enkele der in zendingen noemden, zouden we allicht an dere tekort doen. Men ga liever zelf kijken, óok om te leeren hoe men met kleine mid delen uit soms waardelooze voorwerpen heel aardige versieringsvoorwerpen kan samen stellen, die niet alleen grooter waarde heb ben omdat ze eigen werk zyn maar bovenal omdat de vrye tijd, daaraan besteed, zooveel nuttiger is doorgebracht dan met straatslijpen en, uit verveling, allerlei dingen te doen die onnut en soms zelfs nadeelig zijn. Zoo heel juist is het motto vóór m den catalogus: Arbeid wint, drank verslindt. De tentoonstelling is nog te bezichtigen hedenavond tot 10 uur en morgen en Za terdag van 's ochtends 8 tot 's avonds 10 uur. Hedenavond van 8 tot 10 muziek door me juffrouw A. Busquet (piano) en den heer Louis Klein (viool)Zaterdagmiddag van 3 tot 5 liederen, te zingen door mevrouw V. Kamerling-Van Vollenhoven en mejuffrouw H. Smit. Een niet genoeg te pryzeu besluit van het comité is wel, dat het, naast de gewone entree-kaarten zonder catalogus, thans óok verkrijgbaar stelde volkskaarten met gratis catalogus voor slechts éen dubbeltje. Nu kan toch wel ieder gaan zien wat huisvlijt is en stellig zal nu menigeen óok eens beproeven ledige uren op aangename en tevens nuttfge wijze te besteden. Mogen bijzonder velen profiteeren van dien maatregel en moge ook in dit opzicht de ten toonstelling blijken te zijn eeu nooit geducht succes. Zaterdagavond om 10 uur wordt de ten toonstelling onherroepelijk gesloten. De jury heeft de hoofdprijzen reeds toege kend. Daar het bezoek zóo ongedacht druk is en ook de theetent een zoo ruime bate oplevert, is het geenszins onmogelijk, dat ook andere prijzen dau de vroeger reeds ge noemde worden uitgeloofd. Vandaar, dat we heden ons bepalen tot de volgende mededeeling. De zilveren medaille van H. M. de Koningin- Moeder werd toegekend aan I. Terpstra, Leus- derweg 190, voor diens houtsnijwerkeen der zilveren medailles van de Gemeente Amers foort aan F. von Rupprecht, Aldegondesrraat 95, voor dieas teekeningen; de andere zilve ren medaille der Gemeeute aan jongejuf frouw C. Schneider, Prinses Marie-luan 14, voor haar teekeningende verguld zilveren medaille van den Burgemeester aan A. van de Kamp, koperslager te Barneveld, voor diens locomotiefde verguld zilveren me daille van mevrouw eu den beer A.M. Tromp van Holst aan A. en KI. van de Kamp, te Nijkerk, voor hun stoommachine met elec- trische centrale; de zilveren medaille van bet Hoofdbestuur van den Volksoond aan A. H. Wurffel, Munrhuizen 59, voor diens teekeningen van Nederlandsche uniformen uit den tyd van den Tiendaagschen veld tocht. We herinneren, dat dit nog slechts is een voorloopige opgave en datzij alléén betrekking heeft op de hoofdprijzen. De muziek-vereeniging «Harmonie", van de wagenwerkplaats der H. IJ. S. M., gaf gisteravond in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging" onder directie van den heer C. H. Stoetzer een feestconcert naar aan- lei ing van de aanbieding van een zeer fraai vaandel, haar door stadgenooten ge schonken. De geheelonthouders-tooneelvereenigiog uit Utrecht voerde daarbij eenige welgekozen tooneelstukjes op. Du zaal was vry goud bezet. De vergadering d«r Vereeniging tot het verkrijgen van handelsonderwijs hier ter stede is uitgesteld tot zoo dicht mogelijk

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2