Stadsnieuws. van 22 cent per Kilo, nan voor 40 cent per Kiloen *011 dan een sny-apparrat leveren. Bij «ie levering bleok de party volstrekt niet te voldaan aan het monaier en het sny-ninctiieutje ondeugdelijk te»yn. De leverancier had inmiddels het koopbriefje doen registreeron, kwam aanstonds met een dagvaarding, en joeg de menechen geweldig op kosten. Hst eind was een vonnis tot botnlen. Een winkelier, die het niet lijden kan. kreeg op dergelijke mani- r 150 Kilo inwikkelpapier, terwijl bij slechts 50 Kilo heeft besteld. De heer Eggink heeft deze raak evenzeer onderzocht én acht het noodig, dat ouk H. 4. N. zooveel mogelijk paal en perk stelle aan deze wyze van zaken doen. De Voorzitter meende, dat als noch de kan tonrechter, noch de politie kunnen ingrijpen, alleen publiciteit zal baten. De heer Van der Meiden vond, dat de bier aangeduiden er nog good zijn afgekomenspr. kent iema-d, die f2:25 per Kilo betaalde maar dan ook generenslijk 5 pCt. korting kreeg voor oontante betaling. De heer Frederiks wilde het voorbeeld den Secretaris volgen en uit deze historie óok moraal trekken en welkoopt toch in uw eigen plaats van inwoning. Daar niemand moor het woord verlangt, sluit hierop de Voorzitter met een „laat ons het nieuwe boekjaar met goeden moed tegentreden" de vergadering. Zeer velen wareu gistermiddag naar het station gegaan om het Koninklijk gezin te zien passet ren. Vooral was men opgetogen over het prin sesje, dat er al bijzonder goed uit2ag en een zeer voorspoedig kindje blijkt te wezeD. Door de heeren S. J. vaD Duinen, D. Ger ritsen. H. G, Kijkens en A. M. Tromp van Holst i*, onder dagteekening van 14 April, het volgende voorstel aan den Gemeenteraad gezonden. »De ondergeteekenden, leden van uwen Raad, van meening zijnde, dat het wensche- lijk is, een progressieve belasting naar het inkomen in te voeren, hebben de eer het volgende voorstel iu te dienen »De Raad benoeme uit zijn midden een commissie van vijl leden, die ten doel heelt te ondei zoeken in hoeverre het wenschelijk is, in deze Gemeente een progressie in de belastiüg naar het iokomen in te voeren om vervolgens dan den Raad voorstellen te doen". Aldus een commissie van onderzoek nog geenszins een voorstel tot invoeren eener pro gressieve inkomstenbelasting. De hoer W. Fruns, die, na de Gemeente ruim veertig jaren op voorbeeldige wijze te hebben gediend, laut-telijk als Griffier van den Ru gerlijken Stand, den k'ü April 1904- op zijn verzoek eervol werd ontslagen onder toekenning van pensioen, is Donderdagavond overleden in den ouderdom van even 78jaar. Zijn stoffelijk hulsel wordt Maandagochtend tegen 1*2 uur bijgezet op de R. K. begraaf plaats. Deu heer D. P. Hamers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kerkmeester der parochie van O. L. Vrouwe hemelvaart, welk ambt bij 45 jaar vervulde. lu zijn plaats is beDoemd do heer C. M. Vermoleo. Luitenant J. H. Lamour, van het 5e regi ment infanterie, is weder benoemd tot lid der commissie voor het toelalings-examen tot de Kon. Militaire Academie le Breda, De heeren N. Balt, C. C. Fiöger, D. Koe- lewijn en W. Nieuwboer behaalden de akte voor onderwijzer. Mr. J. C. H. Prikken, sedert 19 October 1904 substituut-griffier bij de Arroudisse- ments-reciubank te 's-Graveuhage, is benoemd tot rechter in de Arroiidissemeots-rechtbank te Zierikzee. Bij de jongste promotie 2ijn, zooals we gister per bulletin berichtten, met ingang van 1 Mei o.a. bevorderdtot kolonel-com mandant van het 2e regiment infanterie de luitenar.t-kolonel A. L. Klerk de Reus, van den Generalen staf, chef van den staf der 4e divisietot majoor bij het 2e regiment de kapitein W. J. Steinbucb, van het 5e regiment infanterie, met bestemming voor 's Hertogenbosch lot majoor bij het 5e re giment infanterie de kapitein H. F. Ch. ba ron Van Omphal Mulert, van bet regiment grenadiers en jagers; lot kolonel bij deu plaatselijken stal de luiteoan'-kolonel J. H. van der Burg, van het 5e regiment infan terie, met bestemming voor Amsterdam. Tot generaal-majoor inspecteur van den geneeskuudigen dunst der landmacht de di- rigeerend officier van gezondheid le klasse A. A. J. Quanjer; tot kolonel bij den Groo- ten staf de adjudant van H. M. de Konin gin luitenant-kolonel R. J. graaf Schimmi-I- penninck. Majoor R. üufour, van het 8e regiment infanterie to Arnhem, is in zjjn rang over geplaatst by den Generalen staf en zal over ste Klerk de Reus vervangen als chef vin den staf der 4e divisie, te Amersfoort. De simultaan-scance, door hen beer S' Davidson, uit Londen, Donderdagavond in ïDe verguMo zwaan'' gegeven voor jet schaak-genootschap «Amersfoort" is een groot succes geweest voor dezen hoofdklas se-speler. Van de 17 partijen won hij er 14. De heer B. Heeren was do eenige, die, na drie uren, zyn parlij won. De heeren Oorver, Heinz en Gits maakten in omstreeks drie en een half uur remise. Wil men even de advertentie hierneven lezen omtrent deChantecler-opvoering van... Nap de la Mar. 't Mocht eens nuttig zijn in verband met het plaats bespreken. De Huisvlijt-tentoonsu lling, die hedenavond om 10 uur wordt gesloten, hoeft een geheel ongedacht succes gehad óok wat het bezoek b< tref». 'i Was er soms zóo druk, dat de zalen veel le klein waren. Door plaatsgebrek kunnen we de geheele lijst der 71 bekroningen heden niet opnemen de uitslag van de tombola volgt hier achter. De uitreikiog der bekroningen zal heden avond omstreeks 8 uur geschieden. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Prins der Nederlanden zal de Amers- foortsche Muziek-vereeeniging aanstaanden Dinsdagavond om 8 uur een concert geven in de tent op het Plantsoen en daarbij het vol gende program na ten gehoore brengen 1. Volkslied 2. Biusselsche tentonn- stellingsmarsch. P. Francois. 3. Ontwaken der lente II. Hilgers. 4. Dollar Walzer L. Fall. 5. Kermis in het Water land H. Delchevalerie. 6. Marsch van het 51ste Reuland. 7. Ouverlure «Travail et progres" (concours- nummer 1910) Canivez. 8. Wir tanzen Ringel- roin L. Fall. 9. Fanlaisie «Maritana" Kessels. 10. Potpourri populaire no. 10 G. Renaud. De toelichting op no. 5 zal kosteloos aan het publiek worden verspreid. Onder de auspiciën van de Militaire sport- vereeuiging en oe Verecniginn tot bevorde ring der paardenfokkerij in Nederland wordt hi r op 22, 23 en 2.4 April een National military, een concours-hippique en een ler- reinril gehouden. De eiudwedstrijden op het sportterrein «Birkhoven". litt meer uitgebreid programma deelen we mee in een volgend nummer. Voor heden wijzen we op twee geheel nieuwe nummers, die voor de eerste maal iu Nederland zullen worden verreden, een concours d'adresse voor Rijkspaarden bere den door onderofficieren der veld-arlillerie en een zelfdeu wedstrijd voor Rykspaarden bereden door onderofficieren der huzaren of der rijdende artilleriebeide wedstrijden uitgeschreven door den Ned. bond voor lichamelijke opvoeding. In aansluiting met het vroegere bericht over het bui-je te Nunspeet, dat de weezen- maatscliappij «Zandbergen" Zou inrichten voor de verpleging van tuberculoselijders onder haar pupillen, meldt men thans, dat met die inrichting zoo krachtig mogelijk voortgang wordt gemaakt. Meubelen en ver der huisraad moet thans worden aangeschaft. Georuikte stukken worden door den direc teur der maatschappij, jbr. W. A. Ortt, te Amersfuort, gaarne ter meubileering van Ik t buisje in ontvangst genomen. Tot adviseur van den Bond van R. K. openbare onderwijzers in aartbisdom Utrecht is benoemd pater A. J. Jurrius, professor in het Dominicaner-klooster te Zwolle. De afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruid kunde hield gisterochtend onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst een allengs meer druk bezochte vergadering in „De ver gulde zwaan". De notulen van 28 Januari werden ongewij zigd vastgesteld. Hierna werd het woord verleend aan den heer H. B. Hylkema, zuivel-consulent in Utrecht, die een zeer boeiende voordracht hield over kaasbereiding en cursussen in kaasbereiding. Spr. herinnerde, dat het kaas maken reeds van ouds een hoogst belangrijke tak van het landbouwbedrijf is, die groote welvaart bracht onder den boerenstand, een tak waarvoor in deze dagen hernieuwde en steeds grooter wor dende belangstelling is. Er is een tijd geweest waarin een Utrechtsch kaasje minder waard werd geacht dan een uit een andere landstreek; doch op de bergen van Zwitserland en in het waterige Friesland en overal kan men thans goede kaas maken en de kaas uit Leersum, Kothen en Doorn is even borg in prijs als die uit Woerden of Bodegraven. Niet de bodem heeft invloed op de kaasbereiding, doch hetgeen op die bodem groeit. Kaasmaken was vroeger een zaak van over levering, die men leerde door afkijken thans wordt zij beter besproken en daardoor heter ge kend, óok door juister voorlichting door hen. die geroepen zijn om den landbouwers te leeren en mee te deelen de vorderingen der wetenschap o. a. wat betreft het bestrijden der bacteriën, vooral door afkoeling. Na weet men, dat de qu.lit.it de. «tivel- prodneten wordt beheerecht door den Wee lekengoede melk, «au getond vee, doelmetig gevoed en met helder water gedrenkt, en bedre venheid in het bereiden der producten, Bovenal is zindelijkheid noodig, opdat de melk niet bij het melken of tijden, IreMport, beweren of bewerken worde besmet met bactenen. Men zorge dus voor vlakke steenen vloeren, goede afwatering, stofvrije bewaarplaataen en bermde dns nooit kaas op den dee Men bedenke toch dat een goede naam, die al zooveel waard ism de wereld, niet minder waard is in de zuivel- ^Daarom ook zijn zoo toe te juichen de contro- le-vereenigingen, omdat daaruit blijkt, dat men zich bewust wordt, dat bet product moet vol doen aan de hoogste ei jchen, wil men op den duur goede prijzen maken en die vooral behoa- d<Door afzien alleen kan men niet langer in de zuivelbereiding bereiken hetgeen vroeger wel kon we moeten leeren begrepen bet waarom van elke handeling, ons rekenschap leeren geven waarom we dit te doen en dat na te laten hebben om gebreken in het product te voorko men. Het „er moet wat geluk bij komen mag in onze dagen niet meer gebruiktwant kaas maken, is een zaak van weten en van doen, al thans indien men duurzame kaas wil maken. Spr. begaf zich nu in technische details, die voor den niet-vakman stellig heel belangrijk waren doch meer in een landbouwblad thuis behooren. En hq eindigde zijn hoogst bevattelijk betoog met de mededeeling, dat gelegenheid zal worden geboden, het kaasmaken te leeren anders dan door die kunst af te kijken, en wel door cur sussen in kaasbereiding. Aan eiken cursus kun nen 6 tot 8 boerinnen of meisjes deelnemen. Zij worden door den zuivel-consulent gehouden in een boerderij waar behoorlijke gelegenheid daartoe is, ieder* week éen ochtend, van half acht tot twaalf uur gedurende 6 tot 9 weken, practisch en theoretisch. Wie te ver woont van zoo'n boerderij, waar alle deelneemsters uit den omtrek samenkomen, kan spr., die ook bereid is op de eigen boerderij te komen, iederen Zaterd ig in de Korenbeurs op het Vreeburg te Utrecht vinden. Er is dus alle gelegenheid tot hulp en voorlichting. DeV oorzitter dankte den heer Hylkema en verzocht, dat wie den cursus mocht willen volgen daarvan per briefkaart meedeeling zou doen aan het afdeelingsbestauróok hij, die een gedeelte zqner boerderij zou willen afstaan voor zoo'n cursus. Aan do orde was de voorziening in Bestuurs- vacatures. De Voorzitter deelde mede, dat de heer J. van den Hengel Mz., uit Stoutenbnrg, om hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. In de 24 jaar, dat hij Bestuurslid was, heeft hij veel goeds helpen tot stand bren gen voor de afdeling. Spr. wenschte hem namens de afdeeling voor het verdere deel van zijn leven welverdiende rust en kalm toe en hoopt*, dat hij nog vele jaren met genoegen zou mogen terugdenken aan hetgeen bij voor haar deed. (Applaus). Da heer >a heer H. Tromp van Holst, sedert het begin van 1904 Secretaris der afdeeling, is be noemd tot Secretaris bij het Hoofdbestuur te Utrecht en gaat dus de afdeeling metterwoon verlaten. Hij was slesds een verbazend actief lid, die er de afdeeling geheel bovenop heeft geholpen en veel nieuws en veel goeds voor haar heeft tot stand gebracht. Weliswaar is het ledental achteruit gegaan, óok door de splitsing der afdeeling, doch zij be hield een juist zeer goede kern van trouwe comparanten. Spr. hoopte, dat de aftredende Secretaris in zijn nieuweu werkkring de afdeeling zich zou herinneren en wenschte hem namens haar veel goeds in zijn nieuw ambt (langdurig applaus). In de vacaturen werden nu gekozen de heeren A. van den Hengel T.Hz., landbouwer te Hamers- veld, en F. Lameris, kapitein-paardenarts te Amersfoort. In de vacature van Commissaris in het Hoofd bestuur werd, ahnu in plaats van den heer H. Tromp van Holst gekozen de heer J. Knot tenbelt, te Hoogland. De Secretaris was „beduusd" over den tegrooten lof, de te groote waardeering hem ge bracht. Het mag dan wezen, dat er in de laat ste zes jaren anders is gewerkt dan vóór dien tijd, doch dit is alleen te danken aan de wel willende samenwerking der medeleden van het Bestuur. Het allerbeste Bestuur kan echter niets tot Btand brengen als de leden der afdeeling het niet willen steunen; het is slechts de uitvoer der van den wil der vergadering. Daarom een woord van dank voor de medewerkine der leden, het laatst nog zoo treffend bewezen bij den jon- sten ploegwedstriid. Nog éen raad moge ik U gevenlaat toch het bewustzijn U bij blqven, dat er een hechte band moet wezen tuBschen leden en Bestuur en en dat gij niet kunt volstaan met het betalen uwer contributie en het doorbladeren van uw jaarboekje, doch dat gij de vergaderingen moet bezoeken, in persoon moet deelnemen aaa den arbeid der afdeeling. Het afscheid is niet voor altijd. Mijn werk- king verplaatst zich, doch blijtt verband houden met de afdeeling. Zoo dikwijls hebt gij mij, zelfs op den Berg, bezocht om raad of voorlichting; te Utrecht komen velen uwer vaak genoeg. Daar wuiden stappen gedaan voor een belangrijke reorganisatie en het is niet onmogelijk, dat ik daar bureau houd; kom mij ook daar om inlich tingen vragen als U dit dienstig kan wezen. (Applaus.) Hierna werd de vergadering gesloten. Morgenmiddag zal het eerste elftal der H. V. C. te Zeist spelen tegen het eerste der Z. V. V. om de medaille van den U. P. V. B. Dat wordt een zeur beluogryke wedstryd. Aan ile mitrkl werd gisler aangevoerd 000 Kilo Koerenboter, aan de Centrale boterrmjn 5G50 Kilo ongezouten en 2775 Kilo gez. uien fabrieksboter oDder Byks-eontr-de. De prijs aan de markt was f 1.20 a die aan de mijn wast'1.26 a f1.34 euf1.24 a 1137. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om half acht, dm van andere voortuigen uiterlyk otn acht uur worden aangestoken. Een man, die gisteren pensioen beurde, deed vanochtend allerlei dwazo dingen en verwondde zich ten slotte met een mes aan ^Dr^Sillevis verleende de eerste hulp en deed hem per brancard overbrengen naar het St. Elisabeths gasthuis. Wie ten portemonaie verloren heeft, kan die terug bekomen aan het Commissariaat van politie. Gij geeft vee!, al geeft ge niets dan een goed voorbeeld. Wit dan omtrok. Zoor binnenkort wordt de benoeming ver- wacht van een notaris te Barneveld in de vacature, ontstaan door het ovei lijden van notaris D. van Heuven. Verzuimt niet de bollenvelden te bezoe ken. Het mooie weer heeft den bloei be spoedigd. Zondag zal Bollenland wel in zijn grootste pracht te jsien zijn. Huisvlyt-tontoonstelling. Op de volgende nummers der tombola zijn prijzen gevaUao. Deze moeten Zaterdag 16 ot Maandag 18 April worden afgehaald. 3 6 11 1'2 23 32 48 55 66 67 73 76 80 82 84 87 88 92 104 109 110 111 112 113 115 123 127 128 131 132 137 139 140 142 149 159 160 175 184 188 194 199 203 207 216 218 219 220 237 238 267 280 281 289 291 294 298 299 309 323 325 329 331 332 337 313 3.30 352 354 356 361 363 365 376 400 402 404 410 413 416 425 429 430 436 443 445 452 454 458 464 467 469 478 480 485 492 494 499 507 508 '214 516 518 521 526 527 533 538 642 550 583 612 615 636 640 641 646 663 664 666 674 695 696 703 704 710 713 716 718 723 726 735 738 741 742 749 751 755 769 772 773 776 779 785 786 ^89 791 797 804 810 815 821 824 827 829 830 846 850 853 860 863 868 887 888 890 899 904 90/ 910 914 919 924 934 936 938 939 941 952 955 966 973 977 978 981 982 989 990 992 993 994. BEURS0VERZICHT van 9 tot 16 April 1910. Moesten wij den vorigeD keer nog melding maken van een zwakke, onbehaaglijke stemming, welke de New-Yorksche Beurs beheerachte, reeds in het begin der afgeloopen week is hierin plotseling wijziging gekomen oiider den invloed van de beslissing in zake de processen tegen de Standard Oil en de American Tobacco Trust. Het was den laatsten lijd gewoonte geworden, dot Wollstreet 's Maandags onder den invloed stond van geruchten omtrent een te verwachten uitspraak in die zaken, doch tnen inderdaad een beslissing kwam, was het ten slotte nog een groote verrassing. Het is minder juist, van een beslissing te spreken, omdat door de ge geven uitspraak do zaak waar het om gaat nog geenszins is beslist. Doch in zooverre is het resultaat van het gelasten van een nieuw onderzoek, waardoor de hervatting der processen tenminste tot het einde van dit jaar wordt uitgesteld, gelijk aan dat vaneen beslissing,dat, althans voorloopig, een factor van groote onzeker heid, die sterk op de markt drukte, is wegge nomen. En waar men in, Amerika in sterke mate den regel huldigt „tijd gewonnen, is veel gewonnen", kan men deze uiUpotak van de Supreme Court als een blijvende verbetering in den bestaanden toestana aanmerken. Het gevolg was dan ook, dat een veel betere stemming doorbrak dan in langen tijd geheerscht beeft en dat de baissier* hals over kop tot dekking over gingen, hetgeen een belangrijk koersavans ten gevolge had, hetwelk zich flink heeft kunnen handhaven. Aan hel einde der wrok is echter de precaire toestand der geldmarkt weer meer op den voorgrond getreden, hetgeen tot kalmer opvattingen beeft geleid en de markt, hoewel belangrijk hooger dan een week te voren, een weinig beneden het hoogst bereikte niveau doet sluiten. Of op de geldmarkt spoedig ontspanning is te verwachten, is moeilijk te zeggen omdat dit voornamelijk zul afhangen, van de min of meer spoedige ontwikkeling van de politieke, chaos in Engeland. Slaagt men daar spoedig, tot een oplossing te komen, dan zal, naar men vertrouwt, de internationale geldmarkt binnen kort weder baar. normaal. «nzien terug bekomen. Mocht de ^'eke cr'#,s. 10 geland nog langersleepend worden gehouden dan is de mogelijkheid van SIJS?" verslechtering van den toestand niet uitgesloten. Voor het verder verloop der zaken hfi lk?a,n®che markl ie dit van het hoog- KtewJS?' dL, verderegond- uitvoeren daar ten nauwste samenhanat met de^nvoeréi? MM E,nge,Bche Keldm*kt. Immer* len en l2 ""foeren overlrel- iuder. ft1*1''0" ,l,°r Amerika niet meken den beten door fS ™Eur'oi.eUï doo'h"P'"""n -eo obli- f Europe. Voor dit leeteto nu tel geen uimfiu beetaen, altbaue niet op oenigieine tgebrerde echeel, dan wenneet de toeetend in

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2