Donderdag 28 April 1910. No. 7808. 59e Jaargang. FIRMA A H VIN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"1. franco per post f 1.15. Advortentiën 1regels GO cent; elke r»\*el meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, otïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Heolames 15 regels f 1.25, elke regel moer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoiten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGR ACHT Pistbua 0. Telefoon 10. KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Pro vincie UTRECHT, Overwegende, dat op d9n eersten Dinsdag der maand Juli 1910 volgens den vastgeslelden roos ter zullen aftreden de volgende leden der Pro vinciale Staten vim dit gewest in het kiesdistrict UTRECHT I de heeren jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maurseveen en Nigteveoht, mr. J. de Louter, mr. L. van Lier iu het kiesdistrict UTRECHT II de hecren J. Grijns, uir. M. \V. L. S Bilderdjjk, H. F. Kol van Ouwerkerb in het kiesdistrict AMERSFOORT de heeren K. van der Burg, A. J. Bicker Caarten, H. C. A. de Jong, W. van Klooster in het kiesdistrict AMERONGEN de heeren G. C. D. d'Aumale baron Van Hardenbroek van Hardenbroek, mr. dr. F. A. graaf Van Lynden van San- denburg, F. Labouchere in het kiesdistrict IJSSELSTEIN de heeren F. G. VVentink, G. van Hazendonk, mr. J. B. L. C. C. baron De Wijkerslooth de Weerdestein, H. J. Schilte; in het kiesdistrict BREUKELEN de heeren: mr. H. J. Doude van Troostwijk, C. Knigge, jhr. mr. VV. B. Sandberg. Gelet op de betrekkelijke artikelen der Pro vinciale Wet en op de Wet van 5 November 1852 (Staatsblad no. 197), lautstelijk. gewijzigd bij de Wet van 30 November 1903 (Staatsblad no. 287); Besluiten le. te bepalen, dat voor de verkiezing ter ver vulling der plaatsen van de aftredende», welke ingevolge de Wet op Dinsdag 7 Juni e.k. zal geschieden, de stemming, zoo nuodig, ad plaats hebben op Vrijdag 17 Juni 1910 en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 28 Juni d.a.v. 2e. dit besluit te zenden aan de Burgemeesters der Gemeenten Utrecht, Amersfooit. Ainerotigen, IJsselstein en Breukelen, ter uitvoering voor zooveel ieder hunner aangaat, en hetzelve op te nemen in het „Provinciaal-blad", in het „Utrechl8ch Provinciaal- en Stedelijk Dagblad" en in de „Atnersfoortsche Courant". Utrecht, 19 April 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHLMMELPENN1NCK, Voorzitter, L. J. RIETBERG, Griffier. Tot lid der Stateu gekozen, doch tot heden, geen zitting genomen. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Pro vincie UTRECHT, Gelet op artikel 106 der Kieswet; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in hunne vergadering van heden vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in de Provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevuaardigde ter Eerste Kamer der Staten-Generual, tot en met 21 Mei a.s. (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) voor een ieder ter Provinciale Griffie van Utrecht ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is ge steld. Bedoelde lijst zal, ingevolge artikel 105 voor noemd, geplaatst worden in dc „Nederlandscbe Staatscourant" van 5 Mei a.s. Utrecht, 25 April 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SGH1 AIMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Prinsessedag. De 30 April, die over heel het laud zeker met niet minder instemming zal worden gevierd dan verleden jaar, nadert snel. Herinneringen aan 30 April 1909, met zijn zoo emotie-volle indrukken, komen weer naar voren en bereiden de goede stemming waarin aanstaanden Zater dag de eerste verjaardag van ons Prin sesje kan worden gevierd. Men weet, dat de Oranje-vereeniging voor de kinderen barer leden tusschen 8 en 14 jaar des middags om 2 uur een bioscope-voorstelling geeft in de „Arend" en Maandagavond het nog eens dunne tjes overdoet voor de leden, met twee dames,in „Amicitia" en „De Vereeniging". Men weet uok, dat de Tuberculo.se- vereenigiug dezen feestdag van „us beru" wil gebruiken orn Juliann-blocinpjcs te verkoopen voor kindertjes, die, op advies der geneesheeren, een poosje naar buiten moeten. Mogeu er recht veel van deze blo«mp- jes ooit hier worden verkochtzij kosten slechts éen dubbeltje en men doeterzóo veel goed mee. Inderdaad een kostelijk denkbeeld, den verjaardag van ons Prinsesje te verheffen tot een dag van liefdadigheidswerk, over heel het land, van zóo sympathieke strek king. Van ganscher harte hopen we, dat de jongedames, die de bloempjes op straat en in openbare plaatsen la koop zullen aanbieden, versteld zullen staan van bet bedrag, dat zij inzamelen. Handelsschool voor Amersfoort cn omstreken. Onder voorzitting van den heer S. J. v u» Duinen werd Dinsdagavond gehouden de stichtingsvergadering der Vereeniging (.Han delsschool voor Amersfoort en omstreken", die thans reeds 110 leden telt, van welke 37 hadden voldaan aan het verzoek der voorloopige commissie het Bestuur der vereeniging Handel en Nijverheid" oin de bijeenkomst bjj te wonen. Omstreeks kwart na achten opende de heer Van Duinen de vergadering mot de volgende wi> >rden Als Voorzitter van do vereeniging «Han delen Nijverheid" heb ik de eer en het voorrecht U namens die vereeniging een hartelijk welkom toe te roepen. Ik acht dit een groot voorrecht, wijl dit in zich sluif, uiting te geven aan een lang gekoesterden wensch der vereeniging. Maar vooral acht ik het een voorrecht U uilen een woord van oprechten dank to mo gen brengen voor uw medewerking om lot het beoogde doel te geraken. Van alle zijden toch en uit alle kringen dezer stad, mochten wjj blijken o itvangen van goedkeuring van en medewerking tot het tot stand brengen eener Handelsschool te dezer stede. Als van zelf verschijnt nu voor mjjn geest de vriendelijke ges'alte van den Inspecteur van het Middelbaar handelsonderwijs, dr. P. Forkens, die ons zoo menigmaal met zjjn hooggewaurdeerden raad bijstond, waar onze kennis leeken als wij zijn op onderwjjs- taoicd te kort schooi. 'Ik ben er zeker van, na deze mededeeling, mede in uw naam te spreken, wanneer ik hier als tolk van den geheelen Amors- loortschen middenstand getuig van erkenning en groote waardeering voor de ons steeds betoonde welwillendheid. Wij hebben onder vonden hoe onze slaak verlicht werd door zijn hulpvaardigheid, telkens als zijn voor lichting gevraagd is. Het is ons daarom een behoef te, uit te spreken hoezeer wij die hulp en voorlichting op prijs stellen. Da convocatie, behelst het heuglyke feit, dat definitief hedenavond zal worden ge vormd de Vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken". De voorbereidende werkz lamheden, noodig voor het vestigen van een dusdanige ver eeniging, zyn eenigszins anders gegaan dan gewoonlijk geschiedt; een gevolg van de omstandigheden, waarmee bij de oprichting rekening moest worden gehouden. Er zjjn nl. plannen geweest bij het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente tot stichting van een Handelsschool. De plannen daarvoor waren gekoppeld aan een verzoek tot overneming vande Hoogere Burgerschool loor het Rjjk. Dit is door den Minister geweigerd. Het ligt niet in den aard van mijn bestek, over deze plannen uit te weiden. Wel kan ik hier als volbloed middenstander verklaren, dat het mjj onbeg» ijpelijk is, dat de Ge meente niet met beide handen de gelegenheid heeft aangegrepen, haar door den Minister geboden in zijn schrijven van 12 Januari jl. Ware de Gemeente, na d' zen vriende- lijken wenk van den Minister, overgegaan tut de stichting van een Handels d u g school en een Handelsavondschool, dan zou Amersfoort voor betrekkelijk gei inge kosten met een onderwijsinrichting verrijkt zjjn geworden, waarvoor de middenstand vooral het Gemeenteoestuur zeer dankbaar zou zijn geweest; ijl daardoor op (linke wijze een sedert jaren gekoesterde wensch ware in vervulling gegaan. Toen de vereeniging «Handel en Nijver heid'* in haar vergadering van 12 November 1909 de gelden toestond, noodig voor hot uitvoeren van de voorafgaande werkzaam heden, kon zij natuurlijk nietbevroeden.dat voor de uitvoeiing vuu de plannen der Ge meente zóo'ii onverwacht gunstige gelegen heid zich zou voordoen als in het rainisterieele schrijven van 12 Januari 1910 vervar. Vandaar, dit na den oproep aan belang stellenden in en belanghebbenden by de stichting van een Handelsschool, in December jl., de pogingen, noodig voor slagen, niet met die kracht zijn doorgezet, als ongetwijfeld geschied zou zijn, wanneer wij onkundig waren gebleven van bedoelde missive. Nu het blijkt, dat het Dagelijksch Bestuur der Gemeente niet is ingegaan op de voor de Gemeente gunstige voorwaarden, is dit plan natuurlijk van de baan en kunnen wij ais vaststaand aannemen, dat alle onderhan- deingen, die zijn gevoerd, na 1 Mei a.s. de fatale termijn voor het aanvragen van Rijks-subsidie voor 19 1 zijn aigeloopen. Thans is voor de ni-'uwe vereeniging het tijdstip aangebroken, zich te constituecren en onmiddellijk den weg in te slaan, die be treden moet worden voor de aanvrage van Rijkssubsidie. Üindat wij ons niet konden voorstellen, dat de Gemeente, van koopmansstandpunt g' zien, een zóo schoone gelegenheid to het verkrijgen vm een inrichting voor voldoend Handelsonderwijs zou laten voorbijgaan, he» fi het Bestuur van «Handel en Nijverheid» tot het uiterste gewacht met U saam te roepen. Wy kunnen nu echter ook geen dag lan ger wachten, willen wy niet weer voor een jaar ons de kans zien oenomen om datgene te verkrijgen, waaraan hier zoo groote be hoefte bestaat. Daarenboven zal wachten dc vervulling der wenscheu steeds meer be- moeilijken. Als wij zien hoe velen voor Handelsonder wijs subsidie aanvragen en dit voegen by hetgeen nu reeds door het Ryk wordt ver strekt, dun zal ieder moeten toestemmen, dat elk jaar wachten minder kans op slagen zal geven. Het leerplan der hier op te richten school samengesteld met medewerking en onder goedkeuring van den heer Inspecteur voor bet Handelsonderwys, kan worden geacht te voldoen aan billyke eischon voor den tegen- woordigen tjjd en in de toekomst, indien dit onderwys wordt gegeven door geschikte personen. Ik heb reeds gezegd, dat van verschillende zyden ons steun is geworden. Daarom acht ik het overbodig, bier nogmaals in het licht te stellen de groote behoefte, die in Amers foort en omgeving bestaat aan oen inrichting voor Handelsonderwys; wy kunnen aanne men, dut algemeen die behoefte wordt govoeld. Alleen wensch ik er nog op te wijzen om mogelyk misverstand te voorkomen -- dat het te geven onderwys zal aansluiten aan het onderwys der Lagere scholende aanvangsklasse zal dus leerlingen bevatten van 12 tot 19-jaiigen leeft jjd, zoodat zy, die de vier klassen van den cursus doerleopen, op 10 A 17-jarigon leeftyd grondig onderlegd de practyk kunnen ingaan. Ik stol U thans voor, uw goedkeuring te hechten aan de oprichting van de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort on omstre ken" (applaus). Uit uw by val ineen ik te mogen opmaken, dat de vergadering zich verklaart vóór op richting der vereeniging, welke ik dan nu verklaar te zjjn opgericht (applaus). Alvorens over te gaan tot behandeling der overige punten van de agenda moet ik thans vragen of alle hier aanwezigen als lid tot de vereeniging zijn toegetreden ut alsnog wenschen toe te treden. Enkelen geven zich nog op en teekenen de presontie-lysf. Dan is nu aan de orde het vaststellen dor Statuten. De 12 artikelen worden éen voor éen gelezen. De hoofdzaken uit de Statuten volgen hier. Doel: Mot terzijdestelling van alle vraag stukken op het gebied van godsdienst en pai tij-poli iok de vorming van bekwamo han- di-Dhedieuden en kooplieden te bovorderon. Middelen: Hot oprichten en in stand houden van con hadelsd u g school on het houden vun lezingen op handelsgebied. Art. 4. De leden moeten in Amersfoort of omstreken woonachtig en minstous 23 jaar oud zyn. De minimum-contributie bedraagt f2.50 per jaar. Art. 5. Er moot elk jaar minstens éen Algemeene vergadering worden gehouden eu wel vóór het eind van April. Andere verga deringen kunnen door bet Bestuur of min stens 15 loden byeengerocpen worden. Art. 7. Hit Bestuur bestaat uit minstens 9 en hoogstens 12 leden. Art. 9. Voor wyziging der Statuten moet minstens s/t der leden aaiwezig zyn. Art. 10. Het eerste boekjaar eindigt 31 De cember 1910; de overige loopen van 1 Januari tot 31 December. Art. 11. Du vereenigiog D ontbonden als het ledental beneden 10 daalt of als op een aparte vergadering mot 2/3 der geldige stem- men van de aanwezige leden biertoe wordt besloten. Het leerplan der school, snamgesteid met medewerking en onder goedkeuring van dr. Focker,omvat: Boekhouden, Handelsrekenen, Algemeene Handelskennis, Handelsrecht, Re kenen en vormleer, Nederlandse!), Geschiede nis, Aardrijkskunde, Franscb, Duitsch, En gelse!), Staathuishoudkunde on Staatsinrich ting, Kennis der Natuur en Warenkennis, Schryven, Handteekenen, Stenografie en Machineschryven. Ter voorkoming van tjidverlies door stem men in den blinde had de voorloopige com missie een candidaten-gros opgemaakt, waarop in alfabetische orde voorkwamen de namon dor heeren: C. M. Cremer, M. van Heioma, mr. H. J. M. de Jong, J. S. J. de Jongh, Joh. H, van der Meidon, M. S. de Pool, J. ÏI. C. T. Teengs, d.«. G. VV. C. Vunderink en J. van der Wul Kzn.de vergadering voegde daaraan toe den naam van den heer G. A. L. Spelberg, (Be zich bereid verklaarde zit ting te nemen indien ds. Vunderink daartoe niet bereid mocht worden bevonden. Laatst genoemde had wel verklaard, belang testel len in de school, doch door uitstedigheid wist de voorloopige commissie omtreut hem niet of bjj al daa niet zou aannemen, het geen zij van de overige beeren wel wist. Allo bovengenoemde becren werden geko zen met 30 tot 26 stemm-m op tien andere heeren werden van 5 tot 1 stem uitgebracht; ds. Vunderink heeft gister verklaard, de be noeming niet aan te nemen. De overigen namen allen uun. De heer Van Duinen wenschtedevor- eeniging geluk met haar keuze en do geko zenen met het in hun gesteld vertrouwen (applaus), De heer Cremer, die nu, op verzoek, hot presidium overnam, zeide met zekeren schroom, onvoorbereid als bjj was, de ver-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1