Bij Quaker Oats is g-een Loterij. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zou ia het officierskorps een opvatting heer- schen, in str\jd met aeze zienswijze, wordt door haar niet gedeeld. Scheiding van de officieren der artillerie en der genie ligt niet in het voornemen. Ook de Regeering meent, dat bet aanbe veling zou hebben verdiend, wanneer het Militair onderwijs binnen den arbeidskring van de z.g. ineenschakelingscommissio ware betrokken geworden. Intusschen zal bij de reorganisatie van het Militair onderwijs voor zeker met de denkbeelden van vorengenoemde commissie worden rekening gehouden. Een coöperatieve keuken. De schrjjver van Brieven uit de Hofstad van de «Arnb. Crt." heelt het iu z|jn jongsten brief over de coöperatieve keuken in Duin oord en vertelt daarvan Dezer dagen was ik in de gelegenheid een inrichting te bezoeken, die langzamerhand populair begint te worden in de residentie ik bedoel de Coöperatieve keuken. Natuurlijk heerscht ook hier de alom ver maarde dieustbodenplaag, misschien zelfs nog wel sterker dan elders. Een paar jaar gele den werden in de Haagsche bladen naar aan leiding van de dienstbodenkwestie ettelijke ingezonden stukken geplaatst en deze pen- nenstrijd was de eerste aanleiding tot de oprichting van de Coöperatieve keuken. Terecht zag men daarin éen der middelen waardoor de huisvrouw zich althans eenigs- zins onafhankelijk kon maken van de tiran nie der dienstmeisjes. En zooals ik reeds zeide, de inrichting begint hier zoetjesaan burgerrecht te verkrijgen. De Coöperatieve keuken bestaat nu twee jaar. Aanvankelijk had men in een der Duin- oordsche straten een klein benedenhuis ge huurd, waar het evenwel heel erg behelpen was; maar er viel vooruit hoegenaamd geen p|jl op te trekken of de onderneming levens vatbaarheid zou blijken te bezitten, en dus moest men voorzichtig beginnen. De levensvatbaarheid nu bleek al spoedig op afdoende wyze. Het ledental nam voort- durend toe en na korten tijd stond de zaak zóo gunstig, dat het Bestuur kon overgaan tot den aankoop van een eigen gebouw. Sedert een paar maanden is dit nieuwe gebouw nu in gebruik. Het is geheel naar de eischen ingericht wat betreft de keuken, kelders, provisiekamer, wasch- eu spoelgele- Seuheden, enz. Op het oogenblik wordt er agelijks voor ongeveer 300 personeD gekookt en iederen dag komen nieuwe aanvragen voor het lidmaatschap. Zooais de naam reeds aanduidt, is de in richting geheel op coöperatieven leest ge schoeid. Men moet lid worden om het mid dagmaal uit de keuken te kunnen betrekken en daartoe minstens een aandeel van f 10 nemen, tegen een rente van 4 pCt. Ieder lid koopt bovendien zyn ligen bus, waarin bet eten wordt bezorgd, en beeft zijn eigen schaaltjes. Het menu wordt voor een geheele week opgemaakt en te voren bij de leden aan huis bezorgd. Men geeft steeds den dag te voren op hoeveel porties men verlangt en kan, wat vleesch betreft, zelf regelen hoeveel men wenscht te ontvangen. Een portie aardappe len, groente en toespijs kost 25 cent; naar believen kan men daarhij krijgen porties vleesch van 1, l1/^ 2 of ÜVa H.G., tegen den prijs van 14 cent per H.G. In plaats van toe spijs wordt nu en dan soep gegeven, terwijl bet vleesch bij afwisseling wordt vervangen door viscb of wild. Aan het hoofd van de inrichting staat een flinke directrice; zij wordt bygestaaD. door vrouwelijk en mannelijk personeel Heel typisch is daarbij, dat het eigenlijke koken door mannen wordt verricht en het administratieve werk door vrouwen. Men moet bij deze werkverdeeling evenwel niet denken aan wijlen Jan de Wasscher en zijn Griet; de reden is integendeel zeer prac- tiscb en begrijpelijk. De kolossale kookpan nen en ketels zijn namelijk te zwaar om door vrouwen te worden gehanteerd, van daar, dat men mannelijke kracht bij het koken niet kan ontberen; een pen daaren tegen is minder bezwaarlijk voor de veel zwakkere vrouwebanden. Hoe sterk de Coöperatieve keuken echter ook in bloei toeneem', zoo is het toch ken merkend voor onze Hollandsche zeden, dat maar een derde deel van de leden geregeld het middagmaal van daar laat komen en er dus de huishouding geheel op heeft inge richt. Het overige twee derde van de afne mers zyn menschen die tydelyk zonder dienst bode zitten of bijvoorbeeld Zondags hun middagmaal bij de inrichting bestellen. In dit opzicht is dus nog niet bereikt wat de oprichtsters zich van de werking der Coöpe ratieve keuken hebben voorgesteld. Grondwetsherziening. Nu de Staatscommissie voor de Grond wetsherziening is geïnstalleerd, is bet wel interessant te weten hoelang vorige Grond- wetsberzieningscomraissiea gewerkt hebben over de haar gegeven opdracht. De Staatscommissie tot het ontwerpen der Grondwet van 1814 werd 21 December 1813 benoemd, en bood 2 Maart 1814 het ontwerp dier wet aan den Souvereioen Vorst aan. De Commissie belast met de voorbereiding der Grondwetsherziening van 1815 werd 22 April 1815 benoemd en was 13 Juli van dat zelfde jaar met het ontwerp gereed. Voor de Grondwetsherziening van 1848 werd 17 Maart van dat jaar eeu commissie benoemd, welke reeds den llden April d.a.v. haar ontwerp kon aanbieden. Dat deze commissie reeds binnen een maand met haar arbeid gereed was, moet vooral hieraan worden toegeschreven, dat het verslag der commissie (waarvan vier van de vijf leden, n.l.Thorbecke, Luzac, Storm en De Kempenaer, behoorden tot de «Degen mannen" ven 1844) in hoofdtrek ken conform was aan het voorstel dier negen mannen. Voor de Grondwetsherziening van 1887 werd den 13en Mei 1883 een Staatscommis sie ingesteld, welke den 25en Januari 1884 haar arbeid had voleindigd. De commissie van 1905, wier verslag niet in behandeling is gekomen, weid 25 October van dat jaar benoemd eu had binnen eenige maanden haar taak volbracht. zal eindigen, is thans, voorzoover Amersfoort betreft: nationalekor pswedstrijd geweer op 200 M.eereprijs van H. M. de Koningin de burger-schietvcreeniging «Prins Hendrik' mot 181 punten (maximum 250 punton). Hoogste korpsschutter W. Ruitenberg, met 44 p.on v r ij e baan geweer, maximum 3 X ^0 punten 7de prys L. Tb. van Zwol 80,10de R. J. van Eimeren 78, 17de Ph. de Jager 67 de hoogste schutter maakte 84 punten'; e e r e w e d s t r ij d geweer, maximum 50 puntenL. Th. van Zwol 3e pr., verguld zilveren medaille, 40 punten de hoogste schutter maakte 46 punten korpswedstrijd bukseereprijs, me daille van H. M. de Koningin-Moeder, de scbietvereeniging «Prins Hendrik" met 460 punten. Hoogste korpsschutter W. Ruitenberg met 96 punten vrije baan buks: le prijs R. J. van Eirnr- ren 295 punten3e pr. B. J. van Ruyven 292; 6e pr. Th. de Jag-'r 284; 7e pr, L. Th. van Zwol 284; 8e pr. A. E. Plok v82; 9e pr. J. A. Kleber 275; 10e pr. W. A. Floor 260; lie pr. J. van Achterbergh 233. Hoogste schutter R. J. van Eimeren met 489 punten leder pak heeft waarde door het krachtige, volmaakte voedsel dat het bevat Vergelijk het groote voordeel bij het gebruik van Quaker Oats met het nadeel bij andere merken. Verlang dus van Uwen winkelier bepaald Quaker Oats, dan eerst krijgt ge volle waarde voor Uw geld. De heer J. Meijer is te Utrecht geslaagd bij het exameu voor hulp-keurmeester. Bij de bevorderingen aan de Kon. Mili taire Academie is o.a. aangesteld tot cadet sergeant de cadet-korpoi aal J. L. Rauh, van de artillerie h. t. 1. Men zegt, dat de heer M.J. Boissevain in het najaar «Nimmerdor'' zal verlaten en zich metterwoon zal vesligen te Hilversum. De Grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin brengt nader ter algemeene kenDis, dat de particuliere commissiën, welke zich ten paleize te Amsterdam hebben inge schreven voor een cuur van gelukwensching en dankbetuiging, welke door H. M. de Ko ningin zal worden gehouden op Vrijdag 27 Mei, eerst door Hare Majesteit zuliep wor den ontvangen in den voormiddag van Za terdag 28 Mei. Het Amersfoortsch Vrijwilligers Korps hield gisterochtend een velddienstoefening tegen een detachement van het Utrechtsche korps. Nadat dit laatste omtrent half twee naar het station was geleid, trok het Amersfoort- sche korps weder door de stad, weder de muziek aan 't hoofd. op de eerste drie dagen vrije baan, Marga-patronen, maximum 6') punten: 3e prijs R. J. van Eimeren 56; 10de L. Th. van Zwol 49. De schutter, die aan den eersten prijs staat, maakte 58 punten. De temperatuur van het water iu Ja zwem school, welke heden werd heropend, was hedenochtend om 7 uur 65 graden Fahrenheit. Bij de Vrijdag door den majoor-intendant der 4e divisie gehouden aanbestedingen voor het leveren van gerookt spek en pekelspek voor da soldaten-menages gedurende het tweede halfjaar van 1910, werd ingeschreven als volgt: A. van Spiegel, te Deventer, f 0.77 P. Ph. Gregorius, te Amersfoort, gerookt spek f0.75, pekelspek f 0.73en J. L. M. Frankenmöller, te Amsterdam, f0.748 alles per Kilo. De Keurmeester der viscb beeft heden ochtend 10 tal, dus 2000 stuks, bokking af gekeurd en op de gebruikelijke manier doen onltrekken aan de consumptie. Met het ambt is tijdelijk, voorloopig voor den tijd van zes maanden, belast de heer G. Huijer. De Oudheidkundige vereeniging «Flehite" beeft aangekocht het handschrift van Gerrit Schoemaker's «Beschreyving van het Stigt van Utrecht", van 1733een groot-folio van 414 bladzydeo met 80 afbeeldingen van ste den, dorpen en heerlijkheden, waaronder 12 van Amersfoort. Weer een belangrijke aanwinst voor de toch reeds zoo interessante verzamelingen. In de gister te Utrecht gespeelde serie- wedstrijden, uitgeschreven door U. V. V., werd het eerste elftal van Quick geslagen door de Zeister Voetbal Vereeniging met 1—3 en won de H. V. C. van de Biltsche zustere!ub met 1—0. Aanstaanden Zondag speelt H. V. C. dus weer, Den 29sten wordt de eindwedstrijd ge houden. De stand van het Nationaal schietconcours, dat te Erraeloo wordt gehouden tot 30 Mei, doch, door het laat zenden der R|jks-munitie vermoedelijk pas in de eerste dagen van Juni Aan het Commissariaat van politie is voor de eigenares terug te bekomen een Japansch werktasehje, op den openbaren weg ge vonden. Tegen den eigenaar van automobiel G 77 is pr- ces-verbaal opgemaakt wegens het dooi de Kamperbinnenpoort rijden op een wijze, die de veiligheid in ernstig gevaar bracht. Het politie-rapport omtrent de Pinkster dagen geelt niets bijzonders. Een paar vechtpartijtjes werdeD, nadat de strijdlustigen waren gekalmeerd, in der minne bijgelegd. Het geweten is het beste boek, dat we hebben, het boek, dat wij het meest moesten raadplegen. Uit den omtrek. Het is geenszins onmogelijk, dat nu er te Bussum geen gemeenteiijko Hoogere Bur gerschool komt, er een bijzondere zal wor den opgericht. Hilversum telde op 1 Mei31514inworers. De heer J. van der Bilt schrijft in «Bui ten" van deze week o. a. Wie er prijs op stelt de beroemde ko meet van Halley, na alles wat er over ge schreven en grsprokeu is, ook met eigen oogen to bewonderen, make van eiken helderen avond tusschen 21 en 27 Mei ge bruik. Hij plaatse zich zóo, dat hij een volkomen vrij uitzicht naar het Westen heeft en geen enkele kunstmatige lichtbron hem store. Hij drage vooral zorg, op zijn post te zijn vóór 9 uur. De Zondvloed. Professor Herman Hilprecht hoogleeranr in het Assyrisch en in de verge lijkende Semietische filologie aan de Pennsyl- vanische universiteit, heeft een belangrijke „o it- dekking" gedaan, waarvan melding wordt ge maakt in de Amerikaunsche bladen. Hilprecht gaat door voor een serieus geleerde niet alleen maar geldt als de grootste autoriteit op het ge bied van het spijkerschrift in de Vereenigde Staten. Welke beteekenis mag worden toegekend aan deze „ontdekking" vermogen wij niet te beoordeelen. Wij geven hier enkel weer, wat wii er in de buiteniandsche bladen over vermeld vinden. Hilprecht dan beeft de vertaling gepubliceerd van een paar ingegrifte teksten op tegeltjes, die moeten hebben deel uitgemaakt van de beschei den, welke bewaard werden in den greoten tempel te Kippoer, van welke oude Babylo nische stad Je bouwvallen de laatste jaren door snuffeld en bestudeerd zijn. De door Hilprecht vet taalde tegel-opschriften dateeren naar de hoogleeraar zegt van 2100 v. C. en de daarop vermelde voorvallen komen op verrassende wijze overeen met wat te vinden is iu de Bij- belsche geschiedenis over het tijdperk, onmiddel lijk vóór den Zonvlood. De Zon vloed wordt in duidelijke bewoordingen voorspeld en ook wor den aanwijzingen gegeven over het bouwen van eeu ark tot reddiug van menschen en dieren voor het geweld van de wateren. Jaar en dag van den Zondvloed worden niet vermeld. Het jaartal, dat voor die gebeurtenis wel wordt aangenomen, is 4238 v. C. en op grond van de nu gepubliceerde resultaten van Hil- precht3 onderzoek, zou de groote overstrooming zeker na 2100 v. C. moeten worden gesteld. Er zal over deze quaestie wel heel wat ge schrijf en gewrijf komen. Trouwens, het vinden van berichten over den Zondvloed op oude Babylonische tegels is op zichzelf niets nieuws. Reeds in 1872 ontdekte Smith verscheiden Zondvloed-berichten op Ba bylonische tegels, tezamen waarschijnlijk een nationaal Babylonisch heldendicht vormende. Enkele dier tegels zijn nog betrekkelijk gaaf; men kan ze zien in het Biitsch Museum. De meeste echter zijn deerlijk gehavend. Ook andere spijkerschrifiuren betreflende den Zondvloed zijn teruggevonden zoo éen te Kutba. Dan is er een bewerking hekend van een der gelijke snge, door Berosus (280—270 v. GY). van welke echter het origineel niet bekend is ge worden. Er zijn over dit onderwerp tal van belangrijke studies gepubliceerd, zoowel door George Smith als door Kawlinson, e.a. De passagiershut van het eerste psssagiers- luchtschip der „Deutsche Lufischifiahrts-Actien- Gesellechnfl" is in de werkplaatsen van een meubelfabriek te Stuttgart afgemaakt en naar Friedrichshafen verzonden waar zij in in liet luchtschip gebouwd zal worden. Do hut, die bekleed is met mahoniehout, ingelegd met ro- zenhout en parelmoer, is 10 Meter lang en 12'/, Meter breed en verdeeld in 5 afdeelingen, elk met 4 zitplaatsen, bestaande uit draaibare fau teuils. De raamopeningen zijn zeer breed en groot, doch zonder glasslechts in een afdec- ling is, bij wijze van proef, glas aangebracht. Daar de geheele hut slechts 750 KG. mag we gen zijn de wanden uiterst dun terwijl de bodem 6 m.M. dik is, zijn de opstaande wanden 4 m.M, Beide einden der hut komen in de loopgang van het luchtschip. Kunstmatig rubber. Eenigen tijd geleden verspreidde zich te. Elberfeid het gerucht, dat het aan de bekende Farbenfabrieken gelukt zou zijn, rubber kunstmatig te vervaardigen. Het werd echter voor een Beursmanoeuvre aangezien om de hooge rubberkoersen te Londen afbreuk te doen, vooral omdat er tevens aan herinnerd werd, hoe de vondst der kunstmatige indigo een ontdekking van de zelfde fubriek de indigo-teelt niet meer winstgevend had gemaakt, in de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders in de Farbenfabrieken heeft de directeur, geheimraad dr. Duisberg, mede gedeeld, dat het reeds in het vorige jaar gelukt is, rubber kunstmatig te vervaardigen. Echter is tusschen de wetenschappelijke en de tech nische synthese nog een groot onderscheid, en zoo heeft het bijv. bij indigo 15 jaar geduurd, voordat een rendabele wijze van bereiden ge vonden werd. Om een proef in deze richting te nemen, werd op een gashouder der Deutsche G'ontinental- GasgeBellschaft der Dessausche gasfabriek het getal 75 geschilderd voor Anhalt zou dat het getal zijn volgens het beschreven systeem. De cijfers hebben een lengte van circa 10 Meter, Verder werd op een andere gashouder der Des sausche gasfabriek de naam Dessau voluit ge schilderd de kapitale beginletter meet 6 M., de andere 4 M. Bij de opstijging van den ballon Anhalt bleek bij helder weer de naam Dessau op 400 M. hoogte nog duidelijk te lezen.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2