IQuaHerpabl Stadsnieuws. kleinen middenstand en van leerlingen, die het middelbaar ouderwijs niet volgen kannen, daar door bevredigd worden". De gewone lagere school met haar uitbreiding blijft als éen inrichting onder éen hoofd. De middelbare school daarentegen moet zijn een inrichting van algemeen vormend onderwijs, zooals dat deel der bevolking verlangt, hetwelk voor beroep of bedrijf, of ook uit het oogpunt van algemeene vorcning alleen, meer en hoogere algemeene kennis noodig heeft dan de lagere school geven kan. Zij moet onderwijs geven, dat een afgesloten geheel vormt, niet ten doel heeft voor te bereiden r-oor hooger, d. i. weten schappelijk, onderwijs. Zij behoort z6o ingericht te zijn, dat zij in haar onderwijs geleidelijk over gaat van het klasseleeraarasysteem tot dat van vakleeraars, wanneer de aard van het onderwijs deze laatsten noodig maakt. De uitgebreid-lagere school is een orgaan met uitbreidings- en verbindingsstukkende middel bare school is een nieuw orgaan. Ten slotte zij nog gewezen op een niet gering te achten voordeel, dat met de thans voorgestelde organisatie verbonden zal zijn. Vele onderwijzers der lagere school, die de akte van hoofdonder wijzer en voor éen of meer moderne talen, of voor de wiskunde verwierven, kunnen niet als hoofd van een school een plaats vinden, omdat de verhouding van het aantal onderwijzers tot dat der hoofden van scholen daartoe te ongunstig is. De thans voorgestelde regeling en de eischen voor de examens middelbaar onderwijs, daarbij ontworpen, maken het voor deze onderwijzers nitt moeilijk éen of twee akten voor de in deze ontwerpen bedoelde middelbare school te ver werven en zoo als leeraar aan zulk een school een positie te verkrijgen, die niet minder is dan die van liet hoofd eener lagere school. Op dio wijze kan in de sociale verhoudingen der onderwijzers een zeer gewenschte verbete ring komen. 4 Wat de bevoegdheden betreft, zij opgemerkt, dat zij, die in het bezit zijn van een akte mid delbaar onderwijs, bijv. in een moderne taal of in de wisknnde, en die tevens de hoofdakte voor bet lager onderwijs bezitten, bevoegd zul len zijn aan een middelbare school vier vakken te onderwijzen, namelijk het vak waarvoor zij een akte middelbaar onderwijs bezitten en bovendien, krachtens de hoofdakte, de vakken Nederlandsche taal, Geschiedenis en Aardrijks kunde. Deze bevoegdheid wordt echter alleen aan de hoofdakte verbonden, wanneer de bezitter van van die akte ook éen of meer akten middel baar onderwijs bezit. (Slot volgt.) Herinnerd zij, dat morgen alléén geopeDd is de apotheek van den heer D. n. 6. Ittmann, firma Van der Zoo de Jong.LaDge- straat 9 bij de Varkenmarkt. De volgende aansluitingen aan bet plaatse lijk tehfoon-not zgn tot stand gekomen 48 de heer C. Roessingb, Wuytierslaan i. 83 de heer W. F. A. Groenhuizen, Lange- straat 42. 447 luitenant A. N. S. W. L Coblijo, Stationsweg 17. 170 de heer H. A. de Groot, Ringlaan 4. 221 de heer J. F. L. Schneider, Prinses Marie-laan 9. De heeren G. Uijckmeester en L. Brender a Brandis legden aan de Kijks-universiteit te Leiden met gunstig gevolg al het docto raal examen rechtswetenschap; aan die te Utrecht slaagden de heer W. H. A. van Os voor het eerste gedeelte theoretisch genees kundig en mejuffrouw W. A. de Tourton Bruijos voor het eerste natuurkundig examen de heer J. M. W. Sanders slaagde aan de Technische boogescbool te Delft bij het propaedeulisch examen. De heer F. R. J. Dubois, thans ontvanger der successie-rechten, le kantoor, te Amster dam mocht gister den dag herdenken waarop bij 40 jaren geleden werd benoemd tot amb tenaar der registratie en domeinen. Men verzoekt ons mee te deeleD, dat het bericht als zou de Inspecteur der cavalerie ontslag hebben gevraagd, onjuist is. Aan reserve-Ie luitenaut H. K. Hobbel, van het 5e regiment infanterie, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. Maandagochtend zal de 2e sfdeeling van het le regiment veld-artillerie, die van Uirecht naar de legerplaats bij Oldebroek marcheert, door Amersfoort trekken. Opperwachtmeester J. B. Larmené, van de Hoefsmidscbool, beeft pensioen aangevraagd. Tot gemachtigde van bet waterschap »De Horseweide" is, in de plaats van den heer H. J. Krudop, die om boogeu leeftyd be dankte, door ingelanden gekozen de beer C. J. van Beek (Varkenmarkt). Donderdag werd, in het gebouw der R. K. Militairen-vereenigiog, aan het Zand, ge houden de eerste huishoudelijke vergadering van den Ned. R. K. Onderofficieren Bond. De leden waren trouw opgekomen. Het bleek, dat het aantal aangeslotenen was ver meerderd. terwijl nog velen hebben toege zegd als lid te zullen toetreden. De Statuin werden vastgesteld en beslo ten werd. de Kon. goedkeuring daarop aan te vragen. De daarna gehouden Bestuursverkiezing bad tot resultaat, dat werden gekozen de heeren: J. J. M. van 't Walderveen, Voor zitter; F- de Boer, vice-voorzitterB. A. Cle mens, Secretaris; M. Riegen, Penningmees ter J. H. ScbolteD en H. G. Drabbe, Com missarissen. De Voorzitter dankte ten slotte allen voor den bewezen steun en uitte de beste wen- schen voor deu groei en den bloei van den Bond. Bij gunstig weer zullen morgenavond zoo veel in Birkboven als op Het Stort concer ten worden gegeveoin Birkboven door de stifmuziek van het 5e regiment infinterie, op bet Stort door de Harmonie. De maandvergadering van aHandel en Nijverheid'' ztl worden gehouden aanstaan den Diosdagavond. Donderdag werd ten Raadhuize aanbesteed het onderhouds-verfwerk van de volgende Gemeente-gebouwenperceel 1. het Raadhuis, 2. woi.iog Directeur Gemeente-reiuiging, 3. bet gebouw op de begraafplaats, 4. het Werkhuis, 5. het Waaggebouw, 6. bet Poli tiebureau en 7. woning aan de Bloemendal- sche poort. Inschrijvers waren J. S. S'oopendaal no. 3 f 70.00 5. 165.00 7 f 36.00; J. van Ede no. 3 f 115.00, 7. f48.00; R. van 't Hof no. 1 f200.00, 2. f 98.00*, 3. f51.00*, 4 f210.00, 5. f52.00, 6. f 140.00*, 7. 26.00*P. van 't Hof. no. 1 f 165.00. 2. f 110.00, 3. 160.00, 4. f 188.00, 5. f63.00, 6. f 153.00, 7. f30.00; Tb. van Zuilen, no. 1 f450.00, 2. f300.00, 3. f 166.00, 4. f 325.00, 5. f 115.00.6. f 480.00, 7. f43.00; A. J. Bode no. 1 f155, 2. f115, 3. f54, 4. f195, 5. f4650, 6. f 145.00, 7. f37.00; J. R. vao 't Hof no. 1 f163, 2. f143, 3. f83, 4. f223, 5. f43.00*, 6. f103, 7. f33.00; J. W. de Vaal no. 1 f220.00, 2. f204.00, 3. f 124.00, 4. f226.00,5. f 90.00, 6. f15200, 7. f65.00; 8. H. Massa no. 1 f 129.00*. 4. f 187.50*, 5. f 47.50, 7. f 42.50, J. Bakker no. 1 1190.00, 2. f150.00, 3. f87.00, 4. f265.00, 5. f88.00, 6. f235.00, 7. f57.00; Tn. Blok no. 1 f 180.00, 2. 1162.00. 3. 182.00, 4. f272.00, 5. f59.00,6. 1248.00, 7. f45.00; L. van Wijngaarden, no. 1 f 179.00. 2. f 134.00, 3. f99.00, 4. f287.00, 5. f49.00, 6. f 156.00, 7. ff39.00; Firma H. Visser G. W. Kelder, no. 1 1278.00,2 f225.00, 3. f65.00, 4. f445.00, 5. f45.00, 3 f218.00. 7. f31.00. Voor da met gemerkte bedragen is het werk gegund aan de voor dat cijfer ge noemde inschrijvers. Bij de gisterochtend door notaris Job. Knoppers gehouden verkooping van de hof stede »De vurige wagen", aan de Isseltscbe steeg, groot 32.65.45 H. A., in eigendom toe- behooretd aan de familie Croockewi', wer den perceel 1 tot 6 opgehouden voor 126 320 en perceel 7 tot 10 voor f 11 930 verkocht aan G. Hoksbergen. Aan de markt word gister aangevoerd 900 Kilo boerenboter, aan de Centrale botei-mijn 12 900 Kilo ongezouten en 4750 Kilo gezou ten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was f 125 a f 1.375, die aan de mijn fl.07 a f 1.19. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week niet later dan om tien minuten voor negen, die van andere voer tuigen niet later dan om twintig DLinutea na negeDeu worden aangestoken. Een 16-jarig meisje werd op den Bis- schopweg op beeterdaad betrapt op bet pluk ken van bloemen, aan een ander toebehoorend. Bidden en smeeken en tranen, niets hielp. De politie die trouwens reeds te veel het liet bij vermaningen en waarschuwingen maakte proces-verbaal op. Tegen een twintigtal personen, die in de Beek wilden gaan zwemmen, is proces- ver baal opgemaakt wegens bet loopen over gras. Moeten er eerst weer ongelukken gebeuren eer men een dubbeltje offert voor zwemmen onder toszicht in de zwemschool? De spinnekop zuigt gif, de bij baar honig raten uit eene zelfde bloem. RECLAMES. i—5 fl.25 meerdere regels f 0.25. t6 Procent zuiver eiwit de grondstof tot instandhou ding van het lichaam bevat Quaker Oata. Geen ander voedingsmiddel kan met Quaker Oata vergeleken worden. Geen andere spijs is zoo smakelijk en goedkoop. BEDRS0 VERZICHT van 4 Juni tot 11 Juni 1910. De pauiekachtigo, gedemoraliseerde stemming, waarin de Amerikaansche markt de vorige week verkeerde, is deze week opgehouden en geleidelijk is men weer vervallen in de «elfde lustelooze houding als vóór het ingrijpen der Regeering in zake der vrachttarieven. Maandag was de toon der markt te New-York nog uiterst zwak, doch de paniekstemming was reeds over, in verband met de conferentie, welke de Bestaren van verschillende spoorwegen met President Taft zouden hebben en waardoor men hoopte, dat gunstige resultaten zouden worden bereikt. De uitslag dier conferentie werd echter eerst na Beurs bekend, en toen den volgenden dag te Londen telegrammen binnenkwamen, dat over eenstemming tusschen beide partijen was bereikt, was men in die plaats overmatig willig gestemd, zoodat de koersen zich procenien boven Ameri kaansche pariteit bewogen, welk voorbeeld door Amsterdam grif werd nagevolgd. New-York bleek intusschen de behaalde re sultaten meer critisch te beschouwen en hoewel de willigte van Londen ook daar tot een flinke verbooging der koersen aanleiding gaf, ging men Londen toch niet vooruit. Sindsdien is de stem ming te New-York nerveus gebleven en is geen verder herstel van belang gevolgd, en het wil ons voorkomen, dat daarvoor ook op het oogen- blik geen aanleiding zou zijn. Wat toch is be reikt met de conferentie? Alleen dit, dat de zaken in statu quo zijn gebleven. President Taft heeft beloofd, voorloopig geen verdere stappen tegen de sporen to- zullen doen, en de spoorweg autoriteiten hebben op zich genomen, van elke verhooging der vrachttarieven af te zieD, totdat de nieuwe spoorwegwet, die thans door Senaat en Huis van Afgevaardigden tezamen wordt be handeld, zal zijn aangenomen, waarna, ingevolge die wet, de aanvragen tot verhooging der vracht tarieven bij de Interstate Commerce Commission zullen worden ingediend en deze te beoordeelen zal hebben in hoever zij gewettigd zijn of niet. Isdus eenerzijds een verder optreden der Re geering, steeds een oorzaak van groote ontstem ming voor de markt, vooreerst niet te wachten, anderzijds heeft President Tafl zijn doel om verhooging der vrachttarieven tegen te gaan, voorloopig bereikt. En is dit compromis te be schouwen als een overwinning van de spoor wegen, die een zoo uitbundige willigte aanstonds wettigde? Het komt ons voor, dat vaD een overwinning voor de sporen nog in geen enkel opzicht is te spreken en al is het te verwachten, dat de vrachtverhooging, als billijk en noodza kelijk voor het bestaan der spoorwegen, ten slotte zal worden toegestaan, alvorens het zoo ver is, zullen nog vele maandeu kunnen verloo- pen en alle gevolgen, die men in den beginne zoo zeer van het Regeeringsoptreden vreesde, zullen zich in die maanden sterk kunneD doen gevoelen. Aan het einde der week kreeg het pessimisme weer meer de overhand, vooral gevolg van den slechten indruk, die de publicatie van de koper- statiek over Mei maakte. Hierdoor ging een gedeelte van het oorspronkelijk behaalde avans weer, verloren, zood&t de koersen over het alge meen slechts weinig verschillen bij het niveau der vorige week. De stemming was aan het einde der week weer mat. De STAATSFONDSEN bleven Ned. Werke lijke Schuldsoorten goed op prijs, ondanks de hooge prolongatie-rente. De geldmarkt blijlt bij ons nog krap, in tegenstelling met hit buitenland, waar een zoodanige verruiming plaats vond, dat te Londen het disconto opnieuw met pCt. verlaagd werd, terwijl men ook te Berlijn een verlaging tegemoet ziet. Buitenlandsche Staatsfondsen bleven vast gestemd voor Russen, doch brokkelden voor Zuid-Amerikaansche soor ten iets af. INDUSTRIEELE WAARDEN waren onregel matig geBtemd in verband met de nerveuse stemming der Amerikaansche markt. Sommige soorten, als Steels en Car Foundry-shares, no- teeren iets hooger dan vorige week. Amalgama ted daarentegen moesten, in verband met de ongunstige berichten omtrent de kopermarkt, enkele procenten prijs geven. Gunstig was de stemming voor aandeelen Anglo A., terwijl aan- deelen United Cigar prijshoudend bleven. Stan dard Milling lagen iets zwakker. CULTUURAANDEELEN waren, bij zeer ga ringen handel, prijshoudend gestemd. Voor enkele soorten, alB Nederl. Indische Handelsbank en aandeelen Suiker Calluur, is eeDige verlaging te conslatesrende meeste soorten bleven echter vrijwel op het niveau der vorige week. INDISCHE MIJNBOUWWAARDEN flauw gestemd voor Redjang Lebong in verband met eeu minder gunstigen productie-staat. Zij blijven ten slotte eeu 6-lal procenten beneden de vorige week. In aandeelen Guyana Goud hadden levendige omzetten plaats, die den koers van 110Va op 129pCU brachten, terwijl Paleleh-soorten vast geetemd bleven. Van de Buitenlandsche soorten waren aan deelen Great Cobar zwak, evenals aandeelen United Copper. Van PETROLEUM WA ARDEN konden Konink lijke zich aanvankelijk flink herstellen van het verlies, de vorige week geleden. Later trad ech ter opnieuw een reactie in, in verband met de publicatie van het jaarverslag, dat eenigszins tegenviel. Zeer willig waren aandeelen Gecon- soliseerde Hollandsche Petroleum, die zich van 340 tot 390 koDden verheffen, doch tengevolge van uitgebreide wiustnemingen eveneens iu reactie sluiten. RUBBERONDERNEMINGEN, aanvankelijk flauw, werden aan het eind der week bepaald willig gestemd, vooral voor Amsterdam Rubber, welke per slot een a7«na aanwijzen van onge veer 16 pCt. Ned. Robber wonnen een drietal procenten. TABAKKEN vaBt en aan het einde der week eveneens willig, tengevolge van den medeval lenden afloop der inschrijving. Vooral de tabak de, Amsterdam Unfck.l Cy. kon een leer boo- ^PRO&NSATIE ruin,, np 4>/i j(6V. Inhoud „Wereldkroniek" 11 Juni: Course! te Bussuin te Duindigt en te Leeuwarden Voetbalwedstrijden - Uit Sohouwbur, en Con- cerlzaal - Krontek van da waak - Peraon.lut De hygiënische rnelkstil „De Vaan te "ij legersberg - Leyain en ziin sanatorien Can caturen uil het buitenland. In „De Prins" van deze week zijn, naast de 27 in het vorige nummer, nog 15 afbeeldingen opgenomen van het bezoek der Vorstelijke familie aan Amsterdam. Opgave ran de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere GemeenteD, met vermeldiDg van woonplaats, van den 1 Juni tot en met 7 Juni 1910. GEVESTIGD. J. van Zwieten, van Oudahoorn naar *;"£"*r24103' J. Knoppers, van Leufden naar Leusdorweg 174. A. van Leuveren, van Soest naar Utreclitschew. 24. M. J. van den Bergb, van Wagemngen naar Pun tenburgerlaan 30. H. Dekker, van Naarden naar Dahrtraat 8. E. Dekker, van Naarden naar Dalstraat 3, G. M. J. Leeuwenberg, van Calenborg naar Muurb. 21. F. A. Lietbof, van Hilversum naar Ut'ech schaw 1*. W. Blankenspoor, van Utrecht naar Plantsoen 3. M. U. J. Charlé, van Rheden naar Bergstraat 14. B. E. Verachuur, van Tilburg naar Kampstra.t 91. P. Heeck, van Doorweith naar Poesterweg 276. F. Wat<rkouw, van In/.-kazorne naar Kruisksm». 63. T. W. Tilarski, van Hat f ten naar Kruiakarop 63. M. Timmerman», van Utrecht naar Wollerlstraat 80. J. Hovestad, van Rbenen naar Soeeterweg 74. W. van Nus, van Utrecbt naar Soeslsrweg 96. E. Hartkamp, van Hoogeveen naar Langstraat y». E. J. van 't Wel, wed. J. Zeemao, van Amsterdam naar Zuidsingel 57. K. F. E. van Breda, van Den Helder naar Punten- burgerlatn 24. J. G. van Nimwegen, van Amsterdam n.Soesterw. an. P. J. F. van Voorst Vader, van Utr«cbt n. Soeaterw. 4. J Draaüer, van Utrecbt naar Kampstraat 20. W. van de Kamp, van Njjkerk naar WolferUtr. 44 VERTROKKEN. C. M. Bloemendal, van KI. Koppel 13 naar Zeiat. 8. Witte.veen, van Biaechnpweg 52 naar Nunapeet. H. van der Kolk, van Elleboogsteeg 6 naar Roeden. H. H. Bitist en echtgenoote, van Arabemsche- poortwal 14 naar Duitschland. A. G. van Vulpen, van Hendrik van Viandeostraat 4 naar Zeiat. A. van de Biezeboa, van Soesterw. 115 raar Utrecbt, P. Drijfhout, van Arnhemscheweg 168 Daar Leusden. J. M. de Koon, van Pirter Pijperstr. 41 naar8prang. A. J. J. 8iilting, van Stationadw.str. 10 naar Baarn. H. Kok, van Soesterweg 96 naar Hoogland. R. van Esvrld, van Nieuweweg 5 naar Batavia. N. Micbon, van Teutstraat 41 naar Bredevoort. J. A. de Valk, van Kortegracbt 20 n. 3e Kazsrnestr. 15. J. G. Berns, van- Utrechtschestraat 44 naar Cleve, K, C. Klomp, van Lauge Beekstraat 8 naarElshout, Gemeente Oudbeusden. A. M. IJs«elman, wed. A. J. Vermeulen, van Nieuw- itrant 19 naar Transvaal. G. J. M. Veen, van Zuidaingel 44 naar Hilversum. J. M. van Nim.vegen, van Achter Luiaard 67 naar le Kazernestraat 13. A. Zwarts, van Soesterweg 153 naar Leuaden. D. C. Steinbucb, van Korte Bergetr. 41 naar Utrecbt. H. J. Bosnia, van Leusderweg 92 naar Amsterdam. WMeijerink, van St. Jorisstraat 12 naar Hilvereum. PREDIKBEURTEN. Zondag 12 Jnni. Ev&ng. Luthersche kerk, Voorm. lüi/j uur, de. H. Makkink, uit 's Hertogenboscb. Remonstrantsche kerk. Voorm. IOl/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur. ds. Teerink, Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9l/2 uur, de beer H. J. Vaartjes, uit Dordrecht. \vond 5 uur, de heer Vaartjes. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9% uur, godsdienstoefening. Avond ö'/t uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 2 Juni tot 9 Juni 1910. GEBOREN: Gerard, z. van Hendrik Cornells Ipenburg en Gerarda Hendrika Wassink. Johanna Cornelia, z. van Theodorus Smink en Cor nelia Voskuilen. Geertruida.d. van Gerard vun Dyk en Gertrud van Maanen. Piet Hendrik, z. van Roelof Meester en Imke Doesburg. Teunis, z. van Eibert van Beek en Hendrikje de Graaf. Willebrordua Johannes, z. vin Johannes Lablans en JobaDna Krabbe. Klaas Antonie, z. van Jan van Es en Willemijnijd ran deu Ham. Cor nelia Barbara, d. van Johannes Henricus Poort en Aaltje van Ommen. Abraham Jacobus, z. van Everaidus Smit enMetjevan Wijland. Jacobus, z. van Geurt Vier bergen en Everdina Lelievele Petronella Antonia Maria, d. van Macbiel Antonie Ramselaar en Sara Margaretha de Munk. Johanna Christina, d. van Antonia Thomassen en Gijsbertha Nagel. Marinua Hendrikus

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2