Gemengd nieuws. zou doen vermoednn en bracht in behandc- liug punt 1, bespreking aangifte voor kie/.er van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aangifte is noodig, schriftelijk, vóór 1 Juli, tenzy men reeds op de kiezerslijst voorkomt. Spr. memoreerde nog even hetgeen voor komt in de officieele notificatie ten deze, doch geloofde, dat or weinig belangstelling was voor de Kamer, anders ware deze ver gadering wel drukker bezocht, ta meer daar volgens het Huishoudolyk reglement de even- tuoelo candidaten voor do Kamer kunnen besproken worden in con vergadering van deze handelsvereeniging. Spr. meende, dat nu ook vanwege het Bestuur maar geen verdere stappen moesten gedaan voor deze kiezerslijst en beschouwde, daar niemand bet woord verlangde, dit punt als afgedaan. Aun de orde was het al dan niet zendeD van afgevaardigden naar het Middenstands congres, 20 en 21 Juli te Arnhem te houden. De Voorzitter: Het spijt me, dat de vergadering zoo slecht is bezocht, want ook dit is een punt, dat wel mag worden uitge maakt. In de April-vergadering is gewezen op het tekort in kas en gezegd, dat het niet-zenden van afgevaardigden zou leiden tot besparing. Van den anderen kant echter is het niet goed, zich te onttrekken aan het bijwonen van dergelijke vergaderingen. De bladen doen bun best om zoo spoedig mogelijk het ge sprokene weer te geven veel later komt het stenografisch verslag van hot verhandelde. In 't algemeen is het goed, acte de présence te geven; belangstelling is ook voor de middonstandsbeweging alles. Ik weet wel, dat het punt voor dit con gres isde oneerlijke concurrentie. Daarover is al heel wat geredeneerd, doch er is weinig aan ledoen. Hier te Amersfoort hadden we een uit stekend resultaat toen een vliegende winkel kwum en de heer C. W. G. Hehenkamp ingreep. Het wil me dan ook voorkomeD, dat de branche-comiié's ten deze zeer veel kunnen. De middenstand wenscht wat veel en ver wacht te voel van Regeeringsmaatregelen, welke echter uit den aard der zaak de be langen behartigen van bet algemeen. Ik ben zeer nieuwsgierig wat op het con gres zal worden aangevoerd. Ik vrees, dat als or een wet komt, dadelijk zal worden gezocht door welke mazen men kan slippen. Men zegt, dat de regeling in Duilschfand goed isanderen zijn met de Duitsche wet niet zoo ingenomeD. Stellig zyD er zaken te regelen, als uitverkoop onder valsche voor- ge vens, bijvoorbeeld bij vorlimmering, die zich bepaalt lot het wegnemen eener deur van een kastjo. Ik ben zter nieuwsgierig of er iets goeds kan gedaan. Ik geloof stellig, dat de middenstand zichzelve moet helpen, meer aangesloten moet zyn tegen al wat oneerlijke concurrentie is. Do reeds uitgebrachte pne-adviezen ver sterken mij in royn vrees, dat groote moei lijkheden te duchten zijn. Do heer Van de Wal: De Voorzitter heeft reeds gememoreerd, dat ik in mijn jaarverslag aandrong op bezuiniging. De Vertegenwoordiging op het congres kost voor de drie dagen een kleine f50. Ik zie niet zooveel nut in het bijwonen van dergelijke congressen. Aan het onderwerp zelf is, naar ik vrees, weinig te doen. Bovendien worden vliegende winkels dikwyls te hoog opgenomen. Ik geloof niet, dut zij zooveel schade doen. Het is wel een hatelijk iets, men wordt er kre gel onder, doch zóo groote schade brengen zjj niet toe. De heer F r e d e r i k sIk zal noch den Voorzitter noch deu Secrelaris op den voet volgon omdat dit thans te veel tijd zou vor deren. Immers er bestaan zóo veel vormen van oneerlijke concurrentie, en de vliegende winkel", waartoe beide heeren zich bepaal den, is daarvan slechts een klein en niet zoo heel veel beteekenead onderdeel. Den vorigen keer beb ik reeds gezegd, dat ik het zeer zou betreuren als H. N. dit maal niet werd vertegenwoordigd. De besparing, door den Secretaris aange geven, acht ik een boogst verkeerde zuinig heid. Ook hierom, omdat, hoe goed do cou ranten-verdagen ook zijn, de afgevaardigden, die meer op de hoogie zyn van deze din gen, in hun rapport zaken meededen, die den verslaggevers wel moesten ontgaan. Indien een vereeniging zich om luttel gelds onttrekt aan het bijwonen van dergelijke bijeenkomsten, gaat het haar als een parti culier, wion het ontbreekt aan tijd om buiten de plaats zijner inwoning vergaderingen van genootschappen by te wonen. Al spoeiig boort by shé, leef j. nog; ,k dacht, dat i» dood waswe zien je nooit meer". Ook zoon vereeniging wordt vergeten, lelt niet meer mee. De leden moeten in tegendeel de afgevaar digden dankbaar zijn, dat dezen bijna drie dugen van hun tyd geven in bet belaDg der vereeniging. De heer Luycx: Ik onderschrijf volkomen hetgeen de beer Fi ederiks zeide. De heer Van dot, Wal: Het boekjaar sloot men een tekort van f150; dat mag zoo niet voortgaan. Is het een gebiedende eisch, dat er twee afgevaardigden gaan? Zoo niet, dun zou ik voorstellen éen algevaardigde te zenden. De heer Van der Meiden: Het be zwaar tegen het zenden van éen afgevaar digde is wel de ongezelligheid, want het kan ook gebeuren, dat hy geen kennissen treft. Als we iets doen, moeten we het goed doen. De heer L y u c xIk stel voor, twee afge- vaardigder te zenden. Het voorstel wordt aangenomen by accla matie. De heer Frederiks stelt voor, den Voorzitter en den Secretaris af te vaardigen. Mocht de le Secretaris verhinderd zijn dan kan de 2e Secretaris in zijn plaats guan. De heer Luycx steunt dit vooistel. De heer Van de^Wal verzoekt een plaatsvervangend afgevaardigde aan te wyzen. De heer Luycx stelt voor, dat het Be stuur hierin voorzie. Aldus besloten. Aan de orde is de benoeming van een afgevaardigde naar de vergadering van den Ned. Bond van onderlinge incasso's en schuld- in vorderings-bureaux, welke 29 Juni te Utrecht wordt gehouden. De Voorzitter herinnert, dat de heer Berns steeds permanent deze vergadering be zocht. Spr. acht het beter, telken jare een afgevaardigde te benoemen en dan iemand, die geheel is ingewijd in deze diogen. Spr. stelt voor af te vaardigen den Ad ministrateur der vereeniging, den heer W. van Haselen P. Hz. Aldus besloten. Aan de orde zyn de Ingekomen stukken een antwooid van de H. IJ. S. M. op het schrijven van H. N. De Maatschappij deelt mee, dat een betore verbinding der perrons van het spoorweg-station te Amersfoort niet is te maken zonder gevaar voor de reizigers. Zij stemt er in toe, dat op kosten van H. N. een proef wordt genomen met een hol voor bet gemakkelijker meenemen van rijwielen, mits de vereeniging daarvoor overleg plege met den heer P. Kern per, inspecteur van den weg. Als de proef voldoet, zal de Maatschappij haar bestendigen. De Voorzitter zegt, dat deze proef zeer weinig zal kosten omdat leden de ver eeniging ten deze zeer ter wille zyn geweest. van de Dorische Wiukeliers-Vereeniging bericht, dat zij is toegetreden tot den Bond voor informatie- en incasso-wezen. De Voorzitter herinnerf, dat hoe meer middenstands-vereenigingen toetreden de iuformatiëu des te goedkooper en vooral des te juister zullen zyn. van de Vlissingsche Handels-VereeDiginp eer. schrijven waarin zij verzoekt, in de vaca ture, in het Bonds-bestuur ontslaan door het overlijden van den heer Keulemans, te stellen een anderen Zeeuw, den heer A. Hu- son, onder meer lid van do Staats-commissie voor den middenstand. De Voorzitter zegt, dat het aantal leden van het Bonds-bestuur is uitgebreid tot 12 opdat uit iedere Provincie éen lid er zitting in zou kunnen hebben en stelt voor, de candidatuur-Huson te steunen. Hetgeen geschiedt. Aan de orde zijn do Mededingen. De heer Van der M e i d o n Met het oog op de geringe opkomst vooral des zo mers stel ik voor, het Bestuur te machtigen, af te wijken van den regel, dat iedere maand een vergadering moet gehouden. Ik kan mij voorstellen, dat men liever profiteert van een fraaien zomeravond dan dat men in een min uf meer bedompt lokaal gaat vergade ren als er niet zeer belangrijke zaken te bespreken zyn. Ook vroeger is dit voorstel gedaan, doch het is toen afgestemd. De tegenstemmers van toen schitteren thans door liuu afwe zigheid. ik stel thins voor, het Bestuur vry te laten, zoodat het een vergadering kan uit schrijven als er iets urgents te behandelen is. De Voorzitter zou zich zeer goed kunnen vereenigen roet dit voorstel, doch art. 2 van het Huishoudelijk reglement zegt, dat de vergaderingen in de eerste helft van iedere maand moeten worden gehouden. Er zou dus Regiements-wyziging moeten plaats hebbeD, waartoe deze vergadering in ieder geval, als te onvolvallig, niet compe tent is. De heer Van d efcW a I meent, dat ook andere zaken in het Reglement wel eens mogen bekeken. De Voorzitter; In den loop der tijden z|jn iuderdaad bier en daar wel revision noodig geworden. De heer Van d ei W a 1 stelt voor, het Bestuur te machtigen, de wijzigingen in concept voor te stellen. De hoer Luycx steunt dit voorstel. De Voorzitter zou wenscheD, dat leden, die voorstellen hebben tot regele ments-wjj zigiog deze schriftelijk indienen vóór 9 Juli. De beer Frederiks vraagt hoe bet staat met de Arbeidsbeurs; zulks naar aanleiding van een oproep van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel voor het toekennen van Rijkssubsidie wegens het houden van intercommunale telefoonge sprekken. Die aanmelding moet geschieden vóór 1 November. De heer Van der Meidon antwoordt, dat het rapport is verschenen. Spr. vreest, dat geen subsidie zal worden veileend als de Arbeidsbeurs niet daadwerkelijk is opgericht. Het Bestuur zal er op letten. De vergadering wordt hierop even voor tienen gesloten. De commandant van het veldleger, luite nant-generaal W. A. T. de Meester, zd van 21 tot 23 Juni de schietoefeningen van liet le regiment veld-artillerie in de legerplaats by Oioebroek bijwonen. Bij gunslig weer de weerkundige mede werker van het nHdbld." heeft nogal goeden moed, behalve dan wat de koude aangaat zal het stufmuziekkorps van het 5o regiment infanterie aanstaanden Zondagavond weer een concert geven op het terras vau jAmicitia". Geen heel b 'sta beurt gaf dezer dagen een ijverig matigheidsman, die tot zijn leed wezen ontdekte/dat al vroeg in den ochtend iemand, die een karweitje te zijnen huize kwam doen, sterkedrank had gebruikt. «Kees, Kees," zei hij tot hem, »'t is toch treurig I Nu ruik ik alweer jenever in je adem Heb je dat wel ooit bij mij geroken «Nooit, meneer," zei Kees bewonderend, «wat doet toch u om de lucht weg te krijgen (j Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 10150 Kilo ongezouten en 3100 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs was fl.OG a fl.18. De benzine-lamp van een lynwerker, die gisterochten 1 in bet telegraafkantoor iets had te herstellen, vloog plotseling in brand. 't Gaf een heele consternatie; doch de hoofdbesteller J. van Winterswijk had de tegenwoordigheid van geest, de geweldige vlam middels een Miuimax te blusschen eer grooter onheil werd aangericht. Ook hier wordt thans gewerkt met het zoogenaamd Engelsch gebed. Men houde het buiten het bereik van zenuwachtige personen, die eens mochten gelooven, dat hun werkelijk een onheil wacht als ze het niet overschrijven en doorzenden aan een goede bekende. De snippermand is het eenige waarin 't prul thuis behoort. Doch een lang leven beeft hetwant bij kans tien jaar geleden circuleerde bet hier óok. 't Is maar goed, dat eeu mensch niet van glas is, merkte gister een philosoof op, want dan knapie hy bij zoo'u temperatuurswisseling. 't Is dan ook kras. Verleden week meldden we als bijzonderheid, dut op 6 Juni, dus een lentedag nog, de thermometer 88 graden Fahrenheit aanweesheden op 't zeilde uur haalt hij amper 60. Verleden Donderdag was 't water in de zwemschool 72; hedenochtend was 't 61 graden. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gister J. L., thans bediende by de Nederlandse!) e Bank, tot anderhalf jaar ge vangenisstraf wegens diefstal van 27 gouden tientjes uit een in gesloten bewaarneming gegeven trommel. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een ceintuur, een witmetalen lepeltje en een portemonnaie met eenig geld, daar als ge vonden gedeponeerd. Een minderjarige, uit Zwolle, die zich naar Amsterdam had begeven om dieust te nemen bij de Kon. Marine, doch werd afgekeurd, is, omdat hij geen reisgeld meer had, door de Amsterdamsche politie naar hier geleid en door de Amersloortsche politie in de richting Zwolle op transpost gesteld. Terwijl hedenochtend de stations-chef te Putten den trein controleerde, maakte P. G. J. W. I. gebruik van hot oogenblik, dat het bureautje even onbeheerd was, nam daar een bankbiljet van f25 weg en begaf zich naar Amsterdam. Hy had buiten de telefoon gerekend, want reeds hedenmiddag werd hy hier aange houden en meegenomen naar het Commis sariaat van politie, waar nog ruim f22 op hem werd gevonden. De veldwachter van Putten, eveneens per telefoon gewaarschuwd, haalde hem hier af en leidde hem gevankelijk voor den Bur gemeester van Putten. Zoowel in de moraal als in de kunst is eggen niets, maar doen alles. TJit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder stelt zich voor, 30 Juni ten Paleize »Soestdyk" weer een tuinfeest te geven. Du stufmuziek van bet 5e rogiment infanterie zal zich daurby doen hooren. 't ls toch een lust om te zien hoe de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappy zich beijvert, de passagiers ter wille te zijn; heel anders dan andere maatschappijen, die zelf de meest billijke verzoeken van de hand wijzen. Nu weer verzocht Vreemdelingenverkeer te Baarn een latere avond-verbinding te krij gen uit Ui recht. De Maatschappij heeft geantwoord, dat tot haar leedwezen aan hut verzoek niet kan worden voldaan in verband met ileu treinen loop, doch aanstonds zich bereid verklaard op feestdagen te Baarn een luieren trein in te leggen van Baarn naar Utrecht. Het schrijven eindigt mot «Wordteen opbrengst vanf 15 gewaarborgd, dan zijn wij ook bereid, op andere dagen eeu tateren trein te doen loopen.» De Schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, de heer J. Siamperius, te Baarn, zal van 20 Juni tot 11 Juli afwezig zijn. Door den Minister van Biunenlaudsche Zaken is gedurende dien rijd de waarneming van het arrondissement opgedragen aan den heer W. C. Seijl, schoolopziener te Utrecht. Dat een politiehond zeer goede dienst n kan verleenen, bewees Zondag weer de hond van den Inspecteur te Baarn, die met een gouden lorgnet kwam aandragen, welke in het bosch verloren was. 't \Vi' 0MS voorkomen, dat het trouwe dier beter beloond zal zijn dan de Baarnscbo agent van wien oen der bladen schrijft: De agent van politie W. van der Laan heeft den dader van den brutalen diefstal bij het Hoofd dor school te Lage Vuursche opgespoord. Hy is thans in het Huis van bewaring te Utrecht opgesloten. Dat is toch wel wat heel ondankbaar voor zoo'n ilink politieman. De Bond van Nederlaudsche bierbrouwers, die het uit den aard der zaak lang niet eens is met de bewering der geheelonthouders, dat ook een matig biergebruik schadelijk is, heeft een schrijven gericht aan de profes soren en doctoren der medische faculteit in Nederland, met de vragen 1. Acht gy een matig gebruik van bier nadeeiig voor do gezondheid 2. Kan het bier als volksdrank bevorder lijk zijn tot bestrijding van het gebruik van sterkedranken De eerste kous. Men denkt, dat in Frank rijk het eerst de kunst om kousen te weven onder Frans den Eerste is uitgevonden. Zijn zoon, Hendrik de Tweede droeg op zijn bruiloft de eerste zijden kousen, die uien in Frankrijk zag. De Franschen gelooven, dat de eerste kou senmaker, die onbekend is, iemand van hun natie was en onder Lode wijk den Veertiende leefdo aan wien de eerste kous dis vervaar digd werd, werd voorgelegd. De toenmalige kousenmakers, die voor concurrentie vreesden, kochten een kamerdienaar om, die, vóór hij de kousen aan den Koning overhandigde, er eenige mazen van doorsDecd. Het gevolg was, dat de kousen scheurden bij den eersten keer, dat da Koning ze aantrok zoo- dat de uilvinder dus zijn verwachte belooning ook misliep. Hij ging daarom naar Engeland en richtte daar de eerste kousenfabritk op. De- Engelschen trokken uit deze fabricage zooveel voordeelen, dat op doodstraf verboden werd de werktuigen er voor naar buiten te voeren. On danks dut alles gelukte het toehaan een Fransch man, zekeren Johan Hindous, om in 1(556 de benoodigdheden voor do kousenfabric/ige naar Frankrijk over le brengen, waardoor ook daar deze kunst kon worden beoefend. Edison's nieuwste uitvindingen. Edison schijnt een fotografisch cn kinematografisch toe- siel te hebben uitgevonden, dat de natuurlijke kleuren weergeeft. Hij geeft echter zelf ioe, dat do bereikte resultaten nog niet geheel voldoende zijn, daar het rood no» niet goed overkomt. Behalve deze uitvinding deed Edison nog een and sre, dfa van een spreekmachine, die tegelijk met een kinematograaf werkt en een volkomen illusie geeft. Zoo zou men dus oen geheel drama, in woord en beeld, in de kinematograaf kunnen bijwonen. Als hij er nu ook in slaagt, de kleuren geheel natuurgetrouw over te brengen, zal een volkomen beeld naar het leven kunnen worden gegeven. Te Berlijn is met een welgeslaagde proef be wezen, dat een vliegtuig, in de lucht door een schot getroffen en verplicht te dalen, met eigen middelen, als een automobiel, aan de achtervol- van een vijand kan ontsnappen. De Onder de slreep-man van het „Hdbld." lanceert de volgende, ran de bovenste plank. De aëroplaan bevond zich op weg voor zijn etmaal-tocht van Amsterdam naar Peking, doch ondervond eenige onverwachte hinderpalen on derweg. „Wat hapert er vroeg de man aan het stuur De mécanicicn antwoordde: „Wij zijn juist door den Melkweg gevlogen, en de propeller zit nu vol boter." De vlieger Curties, die pas een vlucht van 250 K.M. heeft afgelegd, daarbij slechts een maal even aanhoudend om benzine bij te vullen, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat in oen oorlog de toekomst ann het vliegtuig is, en de dreadnoughts, de groote slagschepen dus, hebben nfgednan. Voor bet geld, dat noodig is om éen moderne dreadnought te bouwen, kan een zwerm van meer dan 1000 goedkoope vliegtuigen worden

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2