Juni 1910. No. 7830. 59e Jaargany. Binnenland. «v kingsvraag door de contramine, Nog steeds zit de neiging voor om de ontwikkeling der vracht- verhoogingskwestie af te wachten, alvorens tot nieuwe engagementen over te gaan en het is begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden de betere berichten omtrent oogst vooruitzichten en in- en uitvoeren weinig invloed hadden. Het Regeeringerapport toch luidt gunstig en al mag dan ook geen record-oogst worden verwacht, toch staat reeds nu vast, dat, wanneer zich geen bijzondere gebeurtenisseu voordoen, de oogst zeker met kle'ner zal zijn dan in 1909. En waar een goede oogst nog altijd voor Amerika van het grootste belang is zouden deze vooruitzichten niet hebben nagelaten te influenceeren, wanneer de politieke factor niet verlammend had gewerkt. Eveneens wijzen de in- cn exportcijfers over de maand Mei een gunstige verandering aan waar de invoercijfers afname eD de uitvoercfjfers toename aanwijzen. En waar geld op het oogen- blik ruim is in Amerika, gevolg van plaats gehad hebbende likwidatiën, en men meent dat in de herfst het geld niet al te schaarsch zal behoeven te worden, zouden er voldoende fac toren zijn om tot een spoedige verbetering te komen in den toestand van depressie, waarin de markt al sinds begin van dit jaar verkeert, ware het niet, dat de onbestemde houding der Re geering alles op losse Bchroeven zette. De wei felende houding toch van President Taft, die thans alles in het werk stelt om te trachten de verloren populariteit terug te winnen, wordt in Wallstreet nog sterker gevreesd dan de scherpe, der trusts vijandige, politiek van Roosevelt. Dit ligt ook trouwens voor de hand. Roosevelt's optreden mocht den magnaten dan onaangenaam zijn, er was ten minste een vaste lijn, waarnaar men zich richten kon; doch de heer Taft, die nu eens de magnaten tegemoet komt, dan weder het volk in zijn overdreven eischen steunt, en een politiek voert van de geit en de kool te sparen, brengt een gevoel van onzekerheid en verwarring te weeg, hetgeen erger is dan een vijandig optreden. Het onaangenaamst voor Amerika is wel, dat de onzekere toestaad, waarin men thans verkeert, de plaatsing van fondsen in het buitenland zeer bemoeilijkt, hetgeen o. a. blijkt uit het afbreken der onderhandelingen over de plaatsing van 15 00 000 dollar Michi gan Central-obligatiën te Parijs. Het koersniveau vergelijkende met dat der vorige week vinden wij geringe vooruitgangen, in de beste gevallen 1 l'/i procent niet te boven gaand. Ook de handel in obligatiën was ongeanimeerd, tegen afbrokkelende koersen. STAATSFONDSEN waren ongeanimeerd voor Ned. Werkelijke Schuldsoorten onder den in vloed van het dure geld. De certificaten van 3 pCt. Obligatiën moesten ongeveer een procent prijs geven, terwijl Integralen ongeveer een half procent verloren. De uitgifte der schatkistbil- letten, die deze week plaats vond, was een suc ces, terwijl de deelneming door bet buitenland ruim was, hetgeen onze geldmarkt niet anders dan ten goede kan komen. Men hoopt, dat wanneer 1 Juli eenmaal voorbij is, het voorloo- CHE COURANT. pig gedaan zal zijn met het dure geld. Overi gens waren Europeesche Staatsfondsen ongeani- meeid, bij weinig handel, tengevolge waarvan de koersen eenigszins afbrokkelden. INDUSTRIEELS FONDSEN waren in den beginne flauw gestemd voor koperwaarden nog onder den invloed van den terugloopenden koper- pnje. Toen echter in het einde der week het metaal een kleinigheid opliep en er uit Amerika geruchten kwamen, dat groote posten koper naar Europa zouden zijn verkocht, werd de stem ming wat gunstiger. Amalgamated konden dientengevolge, evenals Smelting &Refinning, een tweetal procenten opkomen. De stemming voor Steels was minder geanimeerd, ook al in verband met een beticht, dat door de Regeering der Vereenigde Staten een onderzoek der boeken van de Corporation zou zijn gelast. De koers bleef vrijwel op de zelfde hoogte als de vorige week, evenals voor Car Foundry-shares. In Royal Solvent-zeepfabrieken, een zeer incourant aandeel, kwam een daling van 50 procent tot stand tengevolge van de ontbinding van het syndicaat, waaruit blijkt, dat van deze uitgifte slechts bijzonder weinig is geplaatst. CULTUURONDERNEMINGEN stil, met wei nig verandering in koers. Koloniale Banken liepen een zevental procenten achteruit, terwijl Aandeelen Nederlandsch Indische Handelsbank en uandeelen Nede-1. Haurlel Maatschappij sta tionair bleven. Suiker-culturen liepen terug van 12VooPr "iNDISCHE MIJNBOUWWAARDEN was de willigte voor Guyana Goud-sh\res we der voorbij. De preferente aandeelen zakten in van 125 tot 112R9d;;jang Lebong en Ketahoen ongeanimeerd. Puleleh-waarden echter, vooral in het laatst der week, willig gestemd. De pre ferente aandeelen wijzen een avans van onge veer 12pCt. aan. PETROLEUMONDERNEMINGEN, nanvan- kelijk flauw gestemd voor Koninklijke, konden in het eind der week het verlies wederom in halen. Zeer wilPg waren aandeelen Tarakan en Orion, welke respectievelijk van 125 tot 143 en van 168 tot 178 konden opkomen. Winstnemin- gen deden ten slotte den koers wat reageeren. RUBBERWAARDEN blijven ongeanimeerd. De handel in deze fondsen is zeer beperkt, ten deele onder den invloed van de kalmere stern- mine voor deze waarden te Londen. De mceBte aandeelen brokkelden wat af in prijs. Aandeelen Soengei Raya maken echter een uitzondering en konden, in verband met een bestuursvoorstel om de concessie aan een Engelsch consortium te verkoopen, een tiental procenten opkomen. Voor TABAKSWAARDEN blijft een vrij vaste stemming be3taan. De verwachting, dat de oogst 1909 voor de meeste maatschappijen ongunstige resultaten zou opleveren, is thans een zekerheid geworden en beïnvloedt de markt dan ook niet meer zoo sterk. PROLONGATIE blijft vast op 5 pCt. M. V. L. Usxdatrmddag. Abonnement por 3 maanden 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- "fleloop. Legale, ollicieële- en onteigeniugs- jels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote en worden in rekening gebracht en kosten KORTEGRACHT9 ncasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. verschonen is b. dat volgens art. 32 der aangevulde en ge wijzigde Landwterwet straf baar is de verlof ganger der Landweer, die zonder geldige reden de hierboven sub a genoemde voorwerpen, hetzij in hun geheel, hetzij gedeeltelijk, niet inlevert, wiens wapenen, ledergoed, kleediug- of uitrus tingstukken, reglementen en dienstvoorschriften aan een ander behoorende, als de zijne inleveit. Amersfoort, 20 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS. Levenslust. Frisch als de morgen, zijn kracht bewust, Stroomt door mijn ad'ren de levenslust Lust om de hand aan den ploeg te slaan, Lust om de menschen ter zijde te staan. Hoe heerlijk klinkt de aanhef van dit liedWelk een opgewekten toon slaat het aan Neen... het is geen zang van licht zinnigheid en luchthartigheid, geen zang voor de tragen, de eeuwige pruttelaars, de zelfzuchtigen, de naargeestigen, de zwaar moedigenmaar het is een lied voor de veerkrachtigen, de geesdriftigen, ten lucht geven auu wat hen benauwt. Of zou het ook kunnen wezen, dat zij zich blind staren op éene zijde en de keerzijde den rug toewenden, er behagen iu scheppend deu lichtkant van het leven te verwaarloozen en de doukere plekken te vergrooten O, die overdrij ving, die eenzijdigheid, dat toegeven aan indrukken van het oogenblik en aan opwellingen. Welk een oppervlakkigheid en aanstellerijTer wille van waarlijk heid en eerlijkheid dat zij afleggen hun gemis aan kalm en rustig oordeelen en nadenken, hun gemis aan goed zien en juist onderscheiden, bun gemis aan zelfbeheerschingDat zij om hun- zelfs wille, zoowel als om der wille van hen op wie hun woorden invloed kunnen oefenen niet blijven voortgaan onua- tuur te dieueu en in zich zelf en in andereu geestdrift ent geestkracht te dooden en heilig vuur uit te blusschen. 't Zit zou men haast willen zeggen iu de lucht om te klagen, te zuchten en af' te geven op het leven. Wat en wie deugt er nog1? 't Is alles narigheid. De wereld gaat hard achteruit en loopt op eind. Het leveu is Óen groot bank- De menschen worden hoe langer fleehter wordt gejereinieerd, terwijl wie toch dit tegenstrijdige en met elkaar iende verklaren intusschen de •enheden tot verstrooiing, tot ge- n en zich verpoozen voortdurend iraen. Steeds grooter wordt het van deze „désespoirs bien man- „s et bien dorraants" die wel zorgen, ip te drinken uit den beker der ;gde. Om hun „zielesmart" een poos ergeten, na haar uitgeweend te in boek en lied en sonnet? ermee wordt ontkend, dat voor liet leven hard en de levensweg jk is, soms éeu aaneenschakeling van tegenspoeden zorgen en tegen- agen, zoodat wij maar niet kunnen .jpen veler gedrukte en moedelooze -ning e zou zóo wreed wezen en zóo ge- >ós ar een vonnis over alle onnatuur, opgeschroefdheid en gemaaktheid is levenshonger, levensnood. Er is 3k aan levenswaardeering en gezon- vruchtdragenden levenlust. Er is ismiskenning en levensmoeheid, óok :r hen, die met een vroolijlc lied het a moesten ingaan. Maar dat zelfde hoe kort het ook moge wezen •ig en schoon genoeg om iets goeds in te maken en te zeggen „het leven zegen". En dat zal ons gelukken, yij maar vertrouwen en wilskracht, ;en en het licht in ous niet uitdooven. allen die klaagt en jammert, het voorover laat hangen; gij alleu yOrtgaat, met slappe knieën en loome edengij allen, wier oog terwijl tintelen moest dof staatwij pen u toegeeft u toch niet over aan 'loos mijmeren en peinzengaat niet ~*et alleen te zien de donkerheid, art sluiteud voor de lichtpunten niet langer uw blik, verkleint .n gezichteinderbiuscht niet uit losheid verslapt, doet het goede en, vergroot de bezwaren eu lieuwe. Zjj maakt onbillijk, wordt zelfkwelling en doet ons ande- iuu eu ons zei ven in den weg staan. Zwartgalligheid maakt alles zwart. Geniet van hetgeen de wereld u te ge nieten, te bewonderen geeft. Aanschouw het schoone, het opwekkende. Verdrijf wat terneerdrukt en hetgeen wekt om laag trekkende en ontzenuwende ge dachten. Dat tot u moge komen, wat de edelsten en besten hebben gedacht, nagejaagd, gewrocht, als vrucht van hun vertrouwen. Doet ze oprijzen voor uw geest de helden en heldinnen, die ondanks al hetgeen ook ben had kunnen doen be zwijken, voortgingen met werken en toewijding. Zij zullen ous opheffen en ons leereu naar alle zijden den blik te weuden en een vonnis te Yellen over alle matheid en dorheid. „Werken en deuken en leeren is leven". Eigen belioerofaanbesteding. De Ned. Bond van Gemeente-werklieden heeft onder bovenslaanden titel een pro- pagauda-geschrift het licht doen zien, waarin wordt betoogd, dat, zoo niet voor alle, dan toch voor het meerendeel der uit te voeren werken eigen beheer de voorkeur verdient boven aanbesteding, hetgeen niet alleen zou zijn in het be lang van de Gemeente-werklieden maar ook van de gemeenschap. Voor de werklieden-organisaties wordt tegelijk medezeggenschap in de bedrjjven geëischt, weike zou moeten bestaan in een bevoegdheid dier organisaties om de Gemeentebesturen advies te geven over verschillende zaken, óok van technischen aard. De zoogenaamde vuile wascb zal ook dit maal groot zijn. Da Tweede Kamer wil 24 Juni naar huis, doch behalve de interpellatie- Van Doorn staan er nog een 30 wetsont werpen en een kleine 100 moties op de agenda, waarbij o.a. de Octrooiwet. Onder meer blijven onafgedaan de vol gende ontwerpen Grondwetsherziening van mr. Drunker c.s. idem van mr. Troelstra c.s.openbare inza melingen wijziging rechtspleging land- en zeemacht; wijziging Wetboek van Strafrecht tot bespoediging strafzaken kantonrechter; wijziging wet op vereenigen en vergaderen wijziging Indische comptabiliteitswet; land- bouw-ongevallenverzekeringverzekering van personen in het zeevisschersbedrjjfidem in het zeevaartbedrijfwijziging eerste zes titels 4e boek B. W.administratieve recht spraak; wijziging Gemeentewet (uitbreiding belastingsgebied)bestrijding zedeloosheid beperking bakkersnachtarbeidbakkersraden; wijziging recht van successiewijziging Hin derwet echtscheidiogs-bepalingenNaam- looze Vennootschappen; wijn-accijns; wijzi ging Motor- en rijwielwei; wijziging wet- Raacl van State; regeling positie vrouwelyka Rijksambtenaren; wijziging Arbeidswet; be veiliging steenhouwers; regeling Erfgooiers- kwestie. /.eer zeker zijn er bjj', die eerst kortelings zijn ingevoerd, maar andere dateeren van 1902, 1903 eu 1904. Voorts blijven liggen: de motie-Nolens, bevaarbaarheid Maasmo- tie-Passtoors, derae herhalingsoefening mo tie-Arts, weggeld Noord-Brabant; motie- Passtoors, gehuwde ambtenaressen; metie- Arts, jaarwedden onderwijzers; motie-Troel stra, afzonderlijke rechtspraak arbeidswet geving; motie-De Kleik, schoeisel post- en telegraafpersoneelmotie-Ruessingb, hulpte- legraafkautoreumotie-TbomsoD, wijziging Pensioenwet landmacht; motie-Drucker, pensionneeriDg Gemeente-ambtenarenmo tie-Troelstra, kosteloos onderwijsmotie- Dolk. uitbreiding Rijksgebouwen. Waar is de richard, die twee borden schenkt, aan eiken kaut der zittingszaal éen, waarop met dui lelijke letters Niet kakelen, maar eieren leggen. De Minister van Bmnenlindsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der Pro vinciën doen meedeelen, dat bij Kon. besluit van 18 April 1910 een Staats-commissie is ingesteld tot het dienen van een advies aan de Regéering over verzoeken om steun voor pannen van drink water voorzien ing. De Minister verzoekt hiervan mededeeling te doen aan de Gemeentebesturen, onder bijvoeging, dat het overweging kan verdie nen voor Besturen van kleinere Gemeenten om eventueel niet slechts de vraag, in be schouwing te nemen of voor de Gemeente alleen verbetering in de drinkwatervoorzie ning kan worden tot stand gebracht, maar tevens na te gaan, of het doel wellicht niet beter in vereeniging met naburige Gemeen- teu kan worden bereikt; alsook, dat be doelde Staats-commissie desgevraagd daar bij gaarue van voorlichting zal dienen. Nu naar verbetering in de drinkwater voorziening vooral in de kleinere Gemeenten en ten plattelande steeds meer algemeen zal worden gestreefd, komt bet den Minister aanvaukelijk voor, dat ten aanzien van het verleenen ven Rijkssteun voor de voorberei-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 8