KAMERMEISJE, Gemengd nieuws. Advertentiën. aan het Bestuur op, den dank der'gasten over te brengen aan hel Dagelijksch Bestuur der Gemeente Rotterdam. Ter gelegenheid van zyn 40-jarig huwelijks feest heeft de heer J. A. Hamers een be langrijke gift doen toekomen aan de St. Vincentius-vereeniging en de R. K. wees kinderen doen onthalen. DoorVeenendaaPs boek- en kunsthandelis thans uitgegeven eeu nieuwe serie prentbrief kaarten met tien stadsgezichten van Amers foort, in zwartdruk en in sepia-tint, die juist in het ras-seizoen wel koopsters zullen vin den en het ook ten volle verdienen. De twee belangrijkste zyn wel de repro- ductiën naar de zeldzaam mooie etsen van Dirk Harting.de Zuidsingel by bet Sprengel achter de bakkerij vau den heer Van Za lingen, en de Zuidsingel by de Kamperbin nenpoort, Verder zijn voor de zooveelste maal in beeld gebrachthet Sluisje, de Koppelpoort, ile haven, het .Museum van «Flehito", de Lieve-Vrouwe-toren, Monnikendam, het voor malig Schutterij-magazijn, en natuurlijk de Kei. Kolonel J. Th. M. Mingels en overste W. H. Piepers zyn onderscheidenlijk benoemd tot lid van het eere-coraité en tot lid der jury voor de rijpaarden van het concours- bippique, den 2 Augustus te Baarn te geven. De heer J. A. Juchems is op het nationaal concours te Zoetormeer-Zegwaard weer ge lukkig geweest met de harmonie «Oefening Baart Kunst" te Zeist, van welke hy directeur is, welke nu ongeveer vier jaar bestaat en die bij dit concours in de 2e afdeeling den 3den prijs voor concert-nummers en den 2den prijs iu den raarsc.h-wedstryd verwierf. De officier van gezondbeid le klasse dr. D. Roiueyn, thans te Venloo, is bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse. De heer A. H. Wefers Bettiok, thans candidaat tot den H. dienst te Utrecht, is beroepen tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te VeldhoveD. Aanstaanden Maandag z»l de heer L. W. F. Sesseler, thans stations-chef le klasse bij de 11. IJ. S. M. te Leiden, den dag her denken, waarop hij niet alleen vóór 25 jaar in dienst trad, maar ook vóór 25 jaar in zijn tegenwoordige functie bij de H. IJ. S. M. werd benoemd. Vóór dien tijd was de heer Sesseler in dieust bij de voormalige Ned. Rhijnspoorweg-maatscbappy. Met iugang van 1Ü Augustus is J. J. J. M. Capitiine bevorderd tot conducteur der brievenmalen le klasse. Aan het toelutings-examen voor de hoogere klassen der Hoogere Burgerschool hebben vol daan Voor kl. II N. V\'. Lieuard Everts (Buss.), Alida B. van Gorselen (Naardeu), G. Kruimer (Huizen), A. van Rijn ('s-Graveland). Zonder examen voldoen voor kl. IIH, Cruys (Hilv.) en J. Wildervanck (Hoogezand), terwyl éen kan didaat voor kl. II is aigewezen. Voor kl. III zijn geslaagd: H. A. van Hees (Buss.), D. Kruimer (Huizen), A. Ruitenschild (Buss.)voorwaardelijkJ. C. C. den Beer l'oortugaal (A.), Th. R. van Houten (A.) en L. G. van Kempen (Baarn), terwijl twee kandi daten voor kl. III zijn afgewezen. Geslaagd zyn voor kl. IV Janna C. Boshardt (Hilv.), M. Mertenszur Borg (Hilv.), A. de Kloet (Hilv.), en C. Veldhuizen (Baarn)niet geslaagd drie. Voor kl. V is geslaagdW. C. Maas (A)niet geslaagd éen kandidaat. Het totaal aantal kandidaten heeft bedragen 84. Hiervan zijn geslaagd 71, waaronder 6 voor waardelijk. Afgewezen werden 13. Tot het oudste studiejaar van den Hoofd cursus zijn o. a. bevorderd de sergeanten: D. J. A. Piepers, W. L- van der Burg, J. de Roos, J. C. Steenbeek, W. H. de Boer en L. A. F. Buijs, die allen voor infanterie hier te lande; W. H. Muren beeld en H. Broekhuis, die voor infanterie Oost-Indisch legereu P. F. Kamm, die voor administra tie b. t. 1. aan die inrichting worden opge leid voor den officiersrang. In weerwil van den regen is gister toch oDder groote belangstelling de zwemwedstrijd over 1800 M. door de Beek gehouden, van den Kleinen Koppel vóór bet sluisje tot de zwem school. Van de 19_ io bet progamma vermeldeD, nimen er 15 aan deel, van welke de helft het onderweg opgaf en aanstonds in eender booijes werd opgenomen. De deelnemers ver trokken met twee minuten tijdsverschil. De beer L, Pe^ie, die buiten mededinging meerwon, kwam het allereerst aan in 39 minuten 382/5 seconde. Den eersten prys, een verguld-zilveren medaille van de officieren der Rijschool, won C. Heem in 39 minuten 432/5 seconden, wien ook de kist sigaren uitgeloofd door den heer Th. H. G. Brandsen ten deel viel. De tweede prijs, een zilveren medaille van den heer D. F. van der Pant, werd in 40 minuten 59 seconden behaald door K. Beem. M. Lagerwey won den derden prys, een zilveren medaille van luitenant jhr. Godin de Beaufort, zelf lange afstand-zwemmer, in 42 minuten 492/6 seconden. De drie bronzen medailles werden behaald door C. Mahler in 44 minuten 49-/e seconden, B. H. Dysterkhuis in 4(3 minuten, en H. de Kempenaer in 53 minuten 25% seconde. Aan den toer door Nederland, uitgeschre ven door de Amsterdamschesport-club zülym- pia" en die gisterochtend om 6 uur te Am sterdam aanving, namen deel 28 van de 33 wielrenners, die zich deden inschryven. Gister was Maastricht einddoel, waar er in 't geheel 11 aankwamen, onkenbaar dooi den modder, doch niet afgemat; de eerste arriveerde om half zes. Heden is dat Groningen; morgen rust dag en Zaterdag terug naar Groningen van Amsterdam via Amersfoort. Zou dat nu werkelyk sport wezenvooral bij zulk weer en zulke modderwegen Opmerkelijk is wel, dat geen enkele van bei», die verleden jaar meereden, thans deel neemt aan dezen rit. De schietvereniging Wilhelmina", van de plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, zal deelnemen aan den wedstryd, die de Bondsvergadering te Rotterdam besluit. Een medaille meer bij de zeer vele, die zy reeds heeft. De maand-vergadenng van «Handel en Nijverheid" zal Woensdag 13 dezer worden gehouden. Wie van de leden nog eenige reglements wijziging beeft voor te stellen, denke er aan dat hy dit moet doen vóór 10 Juli, dus uiter lijk Zaterdagavoud. Blykens advertentie in dit nummer wordt morgen in het perceel Langestraat 99, laatst bewoond door den heer G. H. van Dam, een melk-salon geopend door den heer P. de Koning. Geheel nieuw lijkt ons, dat in deze in richting ook een biljart wordl geplaatst. Er wordt geklaagd over den hoogen prys van het rundvleesch. Daarvoor is een reden. Het vee is thans zeer duur. Hoe dat komt Verleden jaar hebben de boeren een zeer slecht hooihar gehad en daar het bijvoer zeer duur was, hebben zij tosn veel jong vee moeten opruimen, waardoor de veestapel nogal is gedund. Nu Mei en Juni voor het land bijzonder goed geweest zyn en het gras overal zeer welig groeit, hebben de vetweiders vee te kort en moeten zy nog steeds mager vee bijkoopen om het gras te laten opeten. Het gevolg hiervan is, dat de boeren voor de slachtbank zeer s-haars aanvoeren en alleen d&n verkoopeo, wanneer zij zeer booge prijzen kunnen bedingen. Tegen het najaar wordt echter williger markt verwacht. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 8075 Kilo ongezouten en 3800 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prijs was f 1.11 ft.23. Aan het Commissariaat, van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een konyn, op den openbaren weg gevonden, en een jonge Duitsche dog, in de zwemschool achter gelaten. Men heeft vaak een gids noodig om zich zelf te vindeD. Uit den omtrek. Bij Kon. besluit is benoemd tot Voorzitter van het Waterschap Eemnes jhr. L. Rutgers van Rozenburg, te Baarn. Voor onderwyzer aan de Chr. school te Bunschoten, uitgaande van de Ned. Hervormde kerk, zijn 20 sollicitanten. De laatste dageD wordt bet steeds levendiger op de heide bij Nunspeet, waar, een drie kwartier van het dorp, aanstaanden Maandag een 200 leden van de Ned. Cbristen Studenten vereniging een kamp zullen betrekken. Het voorkamp is er reeds en brengt de kampplaats in orde. Om teleurstelling te voorkomen, wete men dat bet terrein voor het publiek niet toegankelijk is, behoudens verlof van den kamp-commandant. Drinken in den zomer. Verschillende om standigheden zijn oorzaak dat men in den zomer meer drinkt dan in andere jaargetijden. De dorst laat zich eer dan ander» gelden en 't is volstrekt niet verboden, hem te stillen, indien dit maar op verstandige wijze geschiedt. Ook hier Bpreekt de gewoonte een woordje mee en het naar bin- nenslaan van groote kwantums water, bier, spuit en dergelijke is beslist af te keuren. Wie veel drinkt, moet veel transpireeren. Dit mag aller eerst niet uit het oog worden verloren. Kleine hoeveelheden water, liefst met wat „zuur" ver mengd, bij kleine teugjes genomen, zullen eeredr den dorst stillen dan een suel achtereen met volle teugen naar binnen gespoelde groote hoe veelheid. Bovendien zal men niet zooveel last van zweet krijgen en tevens gevrijwaard blijven voor het gevaar, dat de spijsverteringsorganen aangetast worden. Beneden 10 graden, in't uiter ste geval 8 graden Celsius, mag de temperatuur van het drinken niet zijn en op warme dagen behoort het nuttigen van vruchtenijs of natuur ijs achterwege to büjveu, omdat anders zoo licht een darmaandoeniug het gevolg zal kunnen zijn. Men moet leeren, zich le gewennen aan een voorzichtig gebruik van koude dranken, inzon- dergeid in den zomer. De laatste Corneille. De laatste mannelijke afstammeling van Corneille is 30 Juni te Beruuy overleden. Pierre Eugène Corneill", geboren te bocamps, was 47 jaar. Hij had zijn studies gedaan aan het lyceum to Havre en had zich bezig gehouden met nijverheid. Hij was een zeer werkzame, verstandelijke man. Hy laat geeu kinderen na. De naam van den grooten dichter wordt nu nog enkel gedragen door twee vrouwen. Rooken en hygiene. Algemeen is men van meeuing, dat et rooken van tabak, even ils het dragen van corsetten door de vrouwen, geheel in stryd is met de hygiene, en dat ieder die rookt, zich die gewoonte a''oen uit zucht tot navolging heeft eigen gema.at. Nu is evenwel door een bekend hygiënist, dr. Tassinari, te Rome, aangetoond, aat het rooken van tabak een niet geringe hygiënische waarde heeft. Ta baksrook namelijk is een krachtig ontsmettingss- middel, waardoor het als een voorbehoedmiddel tegen een aantal ziekten kan worden beschouwd. Ook dr. Miller, te New-York, en dr. Vassili, te Napels, zijn van meening, dat tabaksrook de ontwikkeling van ziektekiemen tegengaat. Een groot aantal ouderzoekingeu werd door dr. Tassinari uitgevoerd, omtrent den invloed van tabaksrook op de kiemen van cholera, long ontsteking, enz. Te dien einde bedekte bij het inwendige van een paar bollen met een laag ge latine, die de kiemen van genoemde ziekten bevatte; daarop werd in de ruimte gedurende 20 a 80 minuten tabaksrook ingevoerd. Toen werd geconstateerd, dat de bacillen der Aziati sche cholera en der longontsteking geheel ver nietigd waren, welke soort van tabak men ook voor dit doel aanwendde. De gelatine werd door den tabaksrook volmaakt gesteriliseerd, terwyl er nauwelijks eenige uitwerking te bespeuren was op de typhus-bacillen. Men zou te veel verwachten door aan te nemen, dat de tabaksrook kiemen vernietigt, die reeds in het organisme zijn opgenomenmaar toch zal het iederen rooker welkom zyn, te vernemen, dat het rooken als een voorbehoedmiddel te be schouwen is tegen eenige der meest geduchte besmettelijke ziekten. Intasscben is bet ook verstandig, hierbij te bedenkeD, dat onmatig rooken tot de niet minder geduchte verschijuselen van nicotine-vergiftiging kan leideo. De kracht van den mensch. Een Parijsch geneesheer heeft een eigenaardig systeem bedacht om de lichaamskracht van den mensch in ge tallen uit te drukken. Hij heeft de volgende formule opgestedNeem de lengte vau den persoon, wiens kracht moet worden berekend, in centimeters, en trek daarvan of de som van de getallen van borstomvang in centimeters en lichaamsgewicht in Kilo's. Een 20-jarig man heeft bijv. een borstomvang van 80 c.M., een gewicht van 60 K.G., samen 140zijn lengte is 160 c.M., verschil dus 20, en dit verschil moet vergelijkenderwijs een maatstaf zijn voor de krachtdeze is n.l. de3 te grooter naarma'e het verschil kleiner is; 20 is al een bewijs van 'n behoorlijke sterkte. Bij een zwakken sterveling van 1.70 M, 75 c.M. borstomvang en 60 K.G. gewicht, zal dat ver schil al 35 zijn. Dr. Pignet heeft bij een regiment 520 recruten gemeten en hun kracht volgens zijn formule bepaald. Hij heeft de menschen in 7 groepen verdeeld. Een getal onder 10 wyst op een zeer krachtig lichaam, 10 tot 15 op een sterk, 16 tot 20 op een goed, 21 tot 25 op een middel matig, 26 tot 30 op een zwak, 31 tot 35 opeen zeer zwak, en boven 35 op een minderwaardig lichaam. Grammetjo Emmenthaler kaas bevinden zich niet minder dau 800000 baoteriën, die na 3 maanden reeds verachtvoudigd zijn, zoodat men het aan tul dan wel op een millioen mag be- grooten. Een heel wat grooter aantal bevindt zich in z g. weeke kaas, waarin, in verschen toestand, reeds 1 200 000 micro-organismen ge vonden werden. Heeft deze kaassoort 2 maanden gelegen, dan is de bevolking gestegen op 2 millioeD. In het buitenste gedeelte van de kaas heeft men wel eens 6 millioen mirco-organismen govonden. Op grond van bovenaangehaalde telling kan men de bevolking van 'A pond berekenen als te zijn zooveel als de geheele aarde menschen bevat. Naar de nieuwste wetenschappelijke onder zoekingen zijn hetevenwel deze organismen, die juist de kaas gezooht en lekker maken. Van de vrees, die heden nog vele menschen tegen over deze teere wezentjes koesteren, is een groot gedeelte daardoor ongegrond; de kaas met haar milliarden vertegenwoordigers dezer dwergbe volking, is nu eenmaal een van de beste hoofdvoedingsmiddelen voor den mensch. De eerste medicus der wereld. De eerste geneesheer der wereld, omtrent wien wij een betrouwbare mededeeliog bezitten, was d9 Egyp tenaar I-em-Hotep, die onder koning Tekser der 3e dynastie leefde, aldus waarschijnlijk om streeks 4500 vóór Chr. De naam beteekentdrager des vredes. Van zyn groote geëerdheid en zijn aanzien getuigt zijn graf bij de pyramide van Sakhara, bij Memphis, naust dat des koniDgs. Na zijn dood werd hem goddelijke eer bewezen. Volgens de oude overleveringen had hij nog de beide titels „meester der mysteriën" en „scbyver der getallen". De laatste titel zal afkomstig zijn van het buitengewoon groote aantal geneesmidde len, welke bij de oude Egyptenaren in gebruik waren. Vele marmeren beelden stellen hem voor als beschermer der menschheid. Meer dan 4000 jaar werd zijn nagedachtenis by het Egyptische volk heilig gehouden, en vele ziekenhuizen heetten naar hem. Ten tijde van de heerschappij der Ptolemaeërs werd hij gelyk gesteld mei Aesculapos, den medicijngod der Grieken, die 3000 jaren later leefde. Ruim 300 jaren na I-em-Hotep schreef de Egyptische koning Atoti een werk over anato mie en weer eenige eeuwen later leefde een be roemd chirurg, in wiens graf interessante af beeldingen van chirurgische operaties zijn ge vonden. Volgens den papyrus-Ebers, welke interes sante mededeelingen doet over de artseny-kunst der oude Egyptenaren, mag men aannemen, dat de medicijnmeesters reeds 6000 jaar v. Chr. bij dit volk hoog stonden aangeschreven. LEESTAFEL Rood of wit vleesch by jicht Er bestaat veel verschil van raeening over do vraag, of patiënten met aanleg voor jicht rood dan wel wit vleesch mogen eten. Bij de meeste genees kundigen bestaat de neiging, rundvleesch te verbieden en gevogelte toe te staan. Het eerste zou meer „extractiefstofien" bevatten en deze zouden schadelijk zijn. Dr. O. Ziemssen, te Wiesbaden, is gaandeweg van de „witte" tot de „roode" partij overgegaan. Onder de vele jichtlijders, die daar Bomen, zijn de ergste uit de tropen afkomstig, waar men weinig rund vleesch en veel kippen eet, of uit andere streken, waar veel gevogelte wordt gekweekt. Sommige patiënten krijgen hevige aanvallen na het eten van poularde», die te WieBbaden zeer goed en zeer in trek zijn. Daarbij bedacht dr. Ziemssen. dat hoenders, blijkens hun fsecaliën, veel urinezuur vormenhet is dus denkbaar, dat stoffen, waaruit dit wordt gevormd, in belang rijke mate in 't vleesch voorhanden zijn en dat de mensch, die dit vleesch gebruikt, deze stoffen niet alle kan verwerken, zoodat zij zich afzetten waar het niet wordt gewenicht. Bevestigd weid hij in dezen gedachtengang door een opstel in een Belgisch tijdschrift. Aldus het Ned. T. v. Geneeskunde. Bij den uitgever W. Leijdenroth van Boek hoven, te Utrecht, zijn verschenen «De zorg voor de gezondheid onzer schoolgaande jeugd wenken voor ouders en voor de verzorgers van kostleerlingen", op verzoek van den schry ver prof. ilr. Leo Bui-gstein, te Weenen, in het Nederlandscb vertaalden «Gezond- heidsregels voor de mannelijke en vrou welijke leerlingen onzer scholen", van den zelfden schrijver. Als we meel eel en, dat eeu van deze schrif tjes, die in vijftien talen werd gelezen reeds de elfde en de dertiende druk voor ous lig gen, dan meenen we, dat dergelyke getallen voldoende pleiten voor het belang van deze boekjes, die slechts tien cent kosten. Bij Marlinus Nijboff, te 's-Gravenbage, zijn verschenen de Adviezen en vooistellen aan en van den Ned. Oudheidkundigen Bond tot wettelijke bescherming van monumenten van geschiedenis en kunst. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand Juni 1910. Brieven Binnenland Mej. J. Zijd veld, Amersfoort. Mej. M. E. G. Beukelaar, Amsterdam. Mej. M. Versteeg, Breukelen. Secr. Handelsver. »Mex." Zwolle. Heer en Mej. Raraeners, Amsterdam. Job. Fels, Baarn. Jul. Simons, Roosendaal. Mej. A. Munnikhuis Herinnerd wordt aan het verzoek, dat de afzender zijn naam op de achterzijde der poststukken vermeldt, opdat zij, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gi-geven. Hoeveel levende organismen verteert de mensch bij het eten van kaas? De zuivehchool te Sonnenthal, in Zwitserland, heeft kort geleden interessante proeven genomen om te weten te komen hoeveel levende wezens de mensch bij het eten van kaas tot zich neemt. In éen enkel Ondertrouwd GERUIT ADRIAANS, Koster der Groote kerk, WILHELMINA G. H. VAN DBR PELDEN. Amersfoort Haarlem 7 Juli 1910. Wordt gevraagd in hotel «Broeder gemeente", te Zeist, een eenvoudig, net P. G., liefst iemand die in dergelijke betrek king is werkzaam geweest of als tweede meisje gediend heeft eu van goede getuigen voorzien is.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2