Stadsnieuws sloten. Doch verhooging van het physiek gehalte van het leger, opheffing van noode- loozeu en dus kwellenden druk der Militie- wet en de veranderde beteekdnis der loting zijn voordeeleD, die den doorslag geven. Dit is inderdaad een streven in de goede ricbtiDg. Art. 33 Ongevallenwet. Dezer dagen, schrijft De Risico-bank", het orgaan der Centrale werkgevers-risicobank, ontvingen wij een beslissing van het Bestuur der Rijks Verzekeringsbank, welke onze aan dacht vestigde op een lacune in de Onge vallenwet 1901, die slechts zeer zelden aan het licht zal treden, doch vermoedelijk her haaldelijk aanleiding geeft tot onmotiveeide „buitenkansjes". Bi doelde lacune schuilt in art. 23 der Ongevallenwet 1901. Volgous dit artikel heeft hy, die de begra fenis van een door een ongeval gedooden arbeider heeft bekostigt, recht op vergoediDg dier begruleuiskosten ten bedrage van een som, gelijk aan 30 maal het dagloon van den overledene. In de meeste gevallen worden deze be grafeniskosten betaald door éen persoon, die dan de genoemde vergoeding van de Rijks Verzekeringsbank in haar geheel ontvangt. Het is in dat geval niet noodig, te onderzoe ken hoeveel de betrokkene voor de begra fenis heeft betaald, want hij krijgt toch al tijd 30 maal het dagloon vergoed. Zoodoende is er bijna nooit gelegenheid of aanleiding om na te gaan of de betrokkene te veel dan wel te weinig ontvangt. in het onderhavige geval was de begrafenis echter voor 'n deel door 'n Gemeentebestuur, voor een ander deel door den werkgever be taald. Nu hadden ieder dezer dus recht op een deel der wettelijke vergoeding van 30 maal het dagloon van den overledene en wel in verhouding van de door hen betaalde bedra gen. Er morst dus in dat geval worden on derzocht hoeveel ieder had betaald. En nu bleek, dat de Gemeente 18 en de werkgever 6 gulden had bijgedragen. Daarop kregen de Gemeente en de werkgever respektievelijk vergoed 18/24 en 6/34 van het bedrag van 30 maal het dagloon, of te wel de Gemeente f33.4372 eo de werkgever fII.li1,'3. Zoo- dut beiilen een aardig buitenkansje hadden. Dergelijke ongemotiveerde buitenkansjes zouden worden voorkomen, wanneer werd bepaald, dat vergoed worden de begrafenis kosten tot een maximum van 30 maal het dagloon van den overledene. Herinuerd zij, dat hier morgen alleen ge opend is de apotheek van den heer H. D. G. Itimann, lirm.a Van der Zoo de Jong, Lange- straat 9, bij de Varkenmarkt. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen bet ontwerp van wet op de Ziekte-verzekering. Het telt'163 artikelen. Aan het slot der ochtendzitting van het te Arnhem gehouden 7de congres van den Middenstandsbond voerde de vertegenwoor diger van den Minister van Justitie het woord en verklaarde op deze vergadering stof te over te hebben opgedaan voor eèu wettelijke regeling. Hoe de wet er eventueel zal uitzieD, kon spr. natuurlijk niet zeggen, maar wel had hij hier veel gehoord, dat vouf den wetgever een waarschuwing moet zijn om niet te ver te gaan met een wette lijke regeling. Er is hier ook gesproken van ongeweuschte concurrentie, maar daartegen zal men toch zeker geen maatregelen ver wachten. Het feit, dut de Regeering iets doen wil, blijkt wel uit sprekers tegenwoor digheid op deze plaats. Spr. verklaarde ten slotte met de aangenaamste indrukken dit congres te verlaten. Met ingang van 1 Augustus wordt aan het Post- en Telegraafkantoor hier werkzaam gesteld als Ryks-telefuniste mejuffrouw G. Th. Murkens, thans Rijks-telefoniste te Amsterdam. In de vacature, ontstaan door het eervol ontslag op verzoek verleend aan de hulp telefoniste mejuffrouw W. C. H. van den Burg, wordt tijdelijk voorzien door een ge detacheerde ambtenares. De nieuwe Gids voor het plaatselijk tele foonnet is heden verschenen. Behalve de dienst-aansluitingen zijn er thans 224 verbindingen, tegen 29 op 1 Januari 1894. De nieuwe druk van den Rijks-gids zal begin volgende week verkrijgbaar zijn aan het Telegraafkantoor. Voor do vacature-Sandeis zijn thans tot candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad gekozen door de Auti-ievulutionniiire, de Christelijk Historische en du Ruomsch Katholieke kies verenigingen de heer M. vau lleloma, oud- Burgemeester van Hoevelaken door de 8. D. A P, do heer J. Hofland, oud-lid van den Raad van Haarlem door de Vrijzinnige kiesvereeniging de heer W. H. Kam, oud-Gemeente-arcbitect. Allen hebben de eandidatuur aanvaard. By spuit IV zijn thans definitief door Bur gemeester en Wethouders benoemd: tot brandmeester de heer S. H. Massa, tot ouder brandmeester de heer J. G. Bosselaar en tot commandeurs de heeren J. Bunnik Jr. en D. Veenendaal. De loting voor de lichting '19H der Nationale militie zal hier worden gehouden in de gymnastiek-zaal der openbare Lagere school aan de Hellingstraat op Woensdag 17 Augustus, voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot G, en Donderdag 18 Augustus voor de overigen uit deze Gemeente. In den Almanak van het Missiehuis te Tilburg voor 1911, den 21sten jaargang van dezen keurig uitgevoet'den vriend van deu huize, zijn onder de „Katholieke tydgenou- ten" die zich op de eene of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de pu blieke zaak opgenomen de welgelijkende portretten van den heer Th. J. H. Biancbi en. diens echtgenoote, die aan de drankbe strijding zulk een werkzaam aandeel nemen. De heer H. D. J. M. Vermolen slaagde bij het toelatings-examen voor de Middel bare technische school „Amsterdam", tevens kweekschool voor machinisten, te Amsterdam. Voor de 6 plaatsen waren 58 sollicitanten. Van de tweede ploeg voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn geslaagd van de gemeentelijke school te Amersfoort de leerlingen: Ch. W. P. Groeneveldf, D. N. Wentholf, J. F. van Lenoep en A. M. C. Mazel. Kapitein W. van der Koogh, thans op non-activiteit, is op zijn verzoek eervol ontsla gen uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen en met benoeming tot reserve kapitein bij het le regiment vesting-artillerie. Ganeraal-majoor G. A. Buhlman, comman dant der 4e «livisie, middagmaalde Donder dag ten Paleize «Soes'idijk». Behalve een detachement van het 5e re- giment-infanterie zullen uit dit garnizoen er een van het 1e regiment huzaren eu een van het le regiment veld-artillerie deelnemen aan de wedstrijden, uitgeschreven door den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding en welke van 26 tot 31 dezer op »H ou trust" bij Den Haag worden gehouden. Generaal-majoor J. A. Roeloffs, die Don derdag hier een inspectie hield over de mi litaire gebouwen, liet in de Infanterie-kazerne op 't alleronverwacntst brand-alarm maken. In een oogwenk was ieder op zijn post bij de straalpijpen en de branddeuren of om de goederen uit de chambrees en de rustkamers in veiligheid te brengen. Onder bevel van majoor H. F. G. baron Van OmphaJ Mulert marcheeren de acht- maanders van het 5e regiment infunteiie met de stafmu/iek aanstaanden Maandag ochtend naar de Legerplaats bij Harskamp om daar tot 3 Augustus schietoefeningen op groote schaal te houden. Kapitein A. M. van Genderen, leeraar in landmeter, topografisch teekenen, enz. aan den Hoofdcursus, wordt 1 September eervol ontheven uit die functie en overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie. Tot het 2de studiejaar van den cursus bij het 5e regiment infanterie zijn bevorderd de sergeanten J. Koppenol, H. van der Heide, A. G. Mulié, P. E. Gramberg, J. H. van WeruiPskerken, W. F. G. Hobers van Assen- raad, W. A. V. Schultz, J. H. N. Benne- bröek Evertz, J. Mulié, F. A. Gits en J. J. Weissman. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst werd beden op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan opperwachtmeester-in structeur Huisveld, van het le regiment hu zaren. Kapitein W. E. van Dam van Isselt, van den Generalen stuf, toegevoegd aan den com mandant in destelling van Amsterdam, wordt gedetacheerd bij het le regiment veld-artil lerie hier in verband niet een proef om ook bij de bereden artillerie een korter oefenings- tijd in te voeren. De batteryen van het 2e regiment veld artillerie, uit Den Haag en Leiden, die gister op de Zeisterheide bivakkeerden, kwamen heden door Amersfoort op hun marsoh naar Nijkerk, waar zy tot Maandagochtend wor den ingekwartierd om vervolgens te mar cheeren naai de Legerplaats bij Uldebroek, waar zij tot 6 Augustus zullen kampcereu. Programma van het concert bij gunstig weder morgenavond 8 uur op het terras van „Arriicitia" te geven door het stafmu- ziekkorps van het 5e regimeDt infanterie, directeur de heer G. Bikkers 1. Einzug der Gladiatoren, raarsch. Fucik. 2. Ouverture »Rakóczy" Kóler-Béia. 3. Neues Jahrhundert, neues Leben, WalzerZiehrer. 4. Hommage a Chopin Bekker. 5. Ouverture »Halka" Monuiszko. 6. Götterfunken, Bravour Polka füt' PicoloWetzger-Bikkers. voor te dragen door den heer Elsman. 7. 's Komrat ein Vogel geflogen, Lied, nach verschiedenen Meistern bearbeitetOchs. 1 Thema. 2 Bach. 8 Haydn. 4 Mozart. 5 Strauss. 6 Verdi. 7 Gounod. 8. Wagner. 9 Mendelssohn 10. Meijerbeer. 11 Marsch 8. Potpourri aus der Operette »Ein Walzertraum" Strauss. H. M. de Koningin heeft f250geschonken voorde voltooiing van het nieuwe Koloiie- huis van het Centraal-genootschap voor kin- der-herstellings- en vacantie-kolouies. Gelijk we reeds meedeelden, komen Maan dag een 600 kinderen uit Amsterdam den gauschen dag zich vermeien in het bo-cb van Birkhoven Als de heer Van 't Beukeüslot juist voor spelt en 't heeft er naar zyn prognose van hedennacht weer veel van dan komt er binnenkort zonneschijn, 't Is maar te hopen voor de kinderen, dat Sinte Margriet hen niet al te zeer dupeert. Met een extra-trein komen ze met hun 80 geleidsters en geleiders hier omstreeks 8 uur aan, worden dan opgesteld op de Konin- ginnelauii en gaan, met de muziek van bet le regiment huzaren (te paard nog wel) voorop, naar «het juweeltje van onze pro vincie», zooals een enthusiast Birkhoven- bezoeker ons stadspark noemt. In het Koepelbosch, tegenover de renbaan, staan hun tafels met allerlei eetwaar en de heer W. A. Hollert, gérant van hotel-pension, heeft zijn alleruiterste best gedaan om het de kinderen zoo best. mogelijk te doen heb ben en bij de geleiders een zeer goeden indruk te vestigen voor «Birkhoven". Om kwart voor zessen wordt terug gemar cheerd naar het station hier, en om half zeven per extra-trein terug gekeerd naar de Hoofdstad. Als het weer nu maar meewerkt. Bij de ten overstaan van notaris A. P. Schroder gehouden veiling van vaste goede ren werd gebodenvoor het woonhuis Paral lelweg no. 34 f2200; voor het winkelhuis met bovenhuis Puntenburgerlaan nos. 2 en 2a f2550; voor de woonhuizen nos. 4, 6 en 8 aldaar f1700; voor het woonhuis no. 10 aldaar f2350 en voor het woonhuis no. 12 f2400voor de woonhuizen nos. 14,16 en 18 aldaar ieder f 1750 voor bet het winkelbuis met bovenhuis nos. 21 en 22a f2400; en voor de drie woonhuizen aan de Pieter Pijpersstraat nos. 43, 45 en 47 ieder f1500. De generale massa werd opgehouden voor f26850. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kiio boerenboier aan de Centrale botermijn 12325 Kilo ongezouten en 2100 Kilo gezou ten labrieksboter onder Kijks-controle. De prijs aan de markt was fl.30 a fl.45, die aan de mijn 11.11 a fl.2l. Donderdagavond goed 6 uur ontstond aan de Bolderstraat ten huize van K. door onbe kende ooizaak een binnenbrand, die zóo in hevigheid toenam, dat spuit 3 er aan te pas kwam en tot bij achten water moest geven. De schade wordt gedekt door verzekering. De omwonenden, die geen van allen ver zekerd zijn, denkon er hard over, óok zich te assureereD. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk ot half negeD, die van de overige voertuigen niet laten dan om negen uur worden aangestoken. In het kastje vóór het Commissariaat van poli'ie is opgehangen het zeer uitvoerige signalement van een 24-jarig houthandelaar uit Doetinchein, die 17 Juli per fiets om 10 uur 's avonds uit Arnhem naar Doetinchem is terug gekeerd, doch sedert vermist wordt. Beloon mg f 500. Een mooie broche ligt in het Commissa riaat van politie op haar eigenares te wachten. Veel weten, weinig begeeren, goed willen en vast vertrouwen; tel dat op en de som is geluk. T7it den omtrek Het tuinfeest op »Soestdijk" wordt aan staanden Dinsdag gegeven. Van Maandag -tot Zaterdag worden in de Legerplaats bij Zeist gedetacheerd vau elk der regimenten huzaren éen luitenant en éen wachtmeester om onderricht te ontvangen in het aanbrengen en ontsteken van ladin gen met springstoffen, ter vernieling van houten en ijzeren constructies. Van het le regiment, luitenant W. E. Mathoo. Niet overbodig mag het bij het regenweer der laatste dagen geacht worden nog eens in herinnering te brengen het zéér groote nut van de zoogenaamde droogruiters, ook wel klaveruiters genoemd, welke in den land bouw gebezigd worden voor het drogen van gras, klaver, erwt id, boonen, karwij, vlas, wikkeD, lupinen, euz. Deze bij den ontwikkelden landbouwer reeds laDg in gebruik zijnde en onmisbare toestellen worden, daar zij by doelmatig ge bruik het middel om de <?wa6sen onder alle, zelfs de meest ongunstige, weersomstan digheden, steeds goed binnen te krijgen, over het algemeen nog veel te weinig gebezigd. »Wanneer het gewas op de ruiters staat, wordt het geacht zoo goed als thuis te zyn". Wie over het gebruik der ruiters iets meer wenscht te vernemen, vrage bij de Directie der Nederlandsche Heidemaatschap pij, Nieuwe Gracht 94 te Utrecht, nadere inlichtingen en gratis brochure aan, welke door haar steeds gaarne worden verstrekt. Een Engelsch blad geeft een middel aan de hand tegen het gevaar van verdrinken hij het uit varen of uil zeilen gaan. Men neme in de boot een kapokkussen mee. Een gewoon beddekussen houdt een mensch met gemak boven. Het blad toont dat door een paar kiekjes aan. Hoe lang de kapok, s.an het water bloot gesteld, zijn 1(1 ijl ver mogen bewaart, wordt er echter niet bij vermeld. De geldduivel. Op eenige kantoren in Wall- slreet, de beruchte financieele wijk te New- York, is een kuoeiery op groote schaal ont dekt, waaraan vele kantoorbedienden zich hebben schuldig gemaakt. In plaats van nieuwe zegels gebruikten zij reeds langen tijd oude gestempelde. Zij hadden een soort bond gevormd. Het onderzoek heeft geleerd, dat de Staat op deze manier reeds voor meer dan een millioeD dollar te kort is ge daan. Inhoud „Wereldkroniek" 23 JuliEen ge- denkleeken op het graf van dr. E. Lauril- lard, te Santpoort. Het nieuwe centraal station te New-York. In het Berner Ober land. Het vergaan van den ballon „Erbslöh". Het zevende internationaal Uitgevers-congres, te Amsterdam, met 17 afbeeldingen. De feesten van den A. N. W. B., te Arnhem. Kroniek van de week. Caricaturen uit het buitenland. Ji K I It S 0 V K R Z 1 C ft r van 16 tot 23 Juli 1910. Vele financiers en overzichtschrijvers hadden aan bet einde der vorige en in den aanvang van deze week als hun ineening te kennen ge geven, dat wij, althans voorloopig, het ergste op de Amerikaansche markt hadden geleden en dat wij, zy het dan ook langzaam aan, den beteren weg opgingen. Het marktverloop te New- York heeft hen weder gelogenstraft. In den aanvang dezer week beleefden wij een paar zeer dtille dagen, waarop de omzetten tot een minimum beperkt waren, en vooral het publiek een ge heel afwachtende houding aannam. Later namen de omzetten geleidelijk toe, maur hernamen de koersen hunne teruggaande richting. Waar dit aan toe te schrijven? Het schijnt, dat eenige dividend-verlagingen niet vreemd zijn aan deze beweging. Donderdag werd te New-York bekend, dat de National Lead Cy. haar dividend win 5 op 3 pCt. had teruggebracht. Het bericht da irvan kwam geheel onverwacht, daar koit geleden de Maatschappij nog zeer gunstigemededeelingen had geblubieeerd en nu, vóór den normalen tijd vergaderende, bovengemeld besluit nam. De aandeelen reageer den ruim 20 pCi, Men vreest nu voor meerdere dividend-verlagingen, ofschoon de Amalgamated haar gewoon dividend heeft verklaard en men niet verwacht, dat de Steeltrust het haro aan staanden Dinsdag zal verlagen. De gunstige berichten omtrent het verloop van de geschillen met het personeel van den Pennsj'lvania-spoorweg werden weer geneutra liseerd door de berichten omtrent werkstakingen bij de Grand Trunk. Wel meldde men de verwachting van een goeden Bankstaat, doch het bericht van bij zondere maatregelen, te nemen om de gela- schaarschte welke in het najaar wordt gevreesd zooveel mogelijk te beperk'-n, was van storenden invloed. Voortdurend blijven nog de onzekerheid om trent den einduitslag van de oogsten, de arbeids- aangelegenheden, de tarievenkwestie, de geld markt, het marktverloop van Wallstreet be- heerschen, en zoo zien wij de stemming steeds nog weifelend en de koersen afbrokkelend, ter wijl toch voor vele waaiden uit een zuiver rendementsoogpunt hot tegenwoordig niveau niet onaantrekkelijk is. Zoo geven Unions op de tegenwoordige koersen ongeveer 6'/» pCt., Sou thern Pacifies ö'ApCt., Topeca's 6 pCt. netto inkomen. Wij gelooven dan ook zeker, dat de belegger op dit niveau reeds lang in de markt zou zijn gekomen, ware het niet, dat de boven genoemde factoren de positie der markt nog zóo hoogst onzeker maken, dat de kans, dat in deze omstandigheden een geduldig afwachten wellicht ruim beloond kan worden, sterker weegt dan de overweging, dat reeds thans een behoorlijke rente wordt gekweekt op de fondsen en dat, hoewel de toestanden op net oogenblik nu niet zoo zeer rooskleurig mochten zijn,jeen crisis toch niet aanstaande kan geacht worden. In den loop der week ging het avana, de vo rige week behaald, weer geheel verloren en bracht meer speciaal de 1NDUSTRIEELE WAARDEN weer op een flink verlaagd niveau. NEDERLANDSCHE STAATSFONDSEN ver heugden zich in de afgeloopen week in eer. vaste stemming, hetgeen, ondanks het nog steeds zeer dure geld te onzent, geen verwondering baart.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2