Stadsnieuws. bande], waarby een bepaalde lijd voor de betaling van het geleverde pleegt te worden vastgesteld, waaraan strikt de hand gehou den wordt. De voorgestelde maatregel moet dus voornamelijk gelden voor den détail verkoop van goederen en voor zoodanige werkzaamheden, als waarvoor niet contrac tueel de tijd van betaling is vastgesteld. »Nog eerder dan vorderingen uit derge lijke goederenleveringen, worden vorderin gen wegens werkzaamheden in den regel op de jaarrekening geschreven". Bij art. 3 merkt de commissie op, dat de Administratie der Posterijen het aangewe zen lichaam i9 om, door stempeling, aan de rekeningen een »date certaine" te geven. Het bewijs van die stempeling moet echter ook de leverancier hebben, als hij zal wil len kunnen aantoonen, dat inderdaad op zekeren datum de rekening verzonden is. De zekerste weg daartoe schijnt: een dupli caat van de toegezonden rekening van het zelfde stempel te doen voorzien. Zoodra dus de rekening aan de Post afgegeven wordt, l'rygt zy haar dagstempelde Post bezorgt haar aan den klant, nadat ze door de Post- o iministratie gesloten is geworden dit laatste, opdat niet, met opzet dan wel abusievelijk, de verzending door den crediteur vertraagd of verzuimd worde. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 15 Juli 1910, 4e afdeeling no. 3377/2289, op den 9 Augustus a.s. en enkele volgende dagen opnieuw schietoefeningen met geschut rullen worden ge houden op de Zeisterheide nabij Kampoort in de richting van de Pyramide van Austerlitr; dat bet varen zal worden kenbaar gemaakt o.a. door eene roode vlag van den waarnemings toren op bedoeld terrein, alsmede door waar schuwingsborden op de wegen; dat in het bijzonder wordt gewaarschuwd tegen het oprapen van niet-gesprongen projectielen dnar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn in de behandeling doch ook. het wegnemen daarvan strafbaar is. Amersfoort, 2 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, W JIJTIERS. Aan het Postkantoor Amersfoort eo de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Juli ingelegd bij de Ryks-Postspaarbank 50 652.47 terwijl daaruit is teruggevraagd f43251.59. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hot nummer 15 596. In Juli werd uit den regenmeter bier na 14 regendagen afgetapt 129.2 m.M. neerslag. De grootste hoeveelheid, tevens de groot ste sedert de regenmeter hier is opgesteld, den 26sten, namelijk 33.2 m.M» Aan het plaatselijk telefoonnet wordt met no. 235 aangesloten de accumulatoren-fa briek van den heer L. G. Ponue, Kromme- straat 59. Mejuffrouw B. vau Slooten heeft met gun stig gevolg afgelegd het Staats-examen tot toelating aan een der Ryks-uriiversiteiten. Mejuffrouw H. C. Koensz, onderwijzeres aan de openbare Lagere school aan de Pun- tenburgerlaan, behaalde de akte Engelscbe taal, Lager onderwijs. slissings-wedstryd ook tegen het technische bataljon van het regiment genie-troepen. Geen wonder clan ook, dat, toen het Za terdagavond 10 uur hier terugkeerde, de kolonel-commandant van het 5e regiment- infanterie aan het station aanwezig was om het zijn tevredenheid te kennen te geven. De jeugdige Amersfoortsche zwem en polo club heelt zich Zondag best gehouden in den nationalen zwemwedstrijd te Zwolle, De heer J. E. de Boer won den eersten prijs in den wedstrijd buikzwemmen over 80 M. in 1 minuut ll3/s secondeeen bij zonder mooien tyd. En een bijzonder spannende wedstrijd, daar de heer J. J. Hoogland, uit Amsterdam, die den tweeden prijs verwierf, byna tot het einde een 3 Meter vóór was, to; De Boer opeens vooruitschoot en met-'/seconde won, heigeen hem een reusachtigen bijval bezorgde. De heer K. Beem, die voor den eersten keer uitkwam in een nationalen wedstrijd, won den tweeden prijs 80 M. rugzwemmen, in 1 minuut 27 secondende eerste prijs werd veroverd in 1 minuut 243/6 seconde. Ook aan het estafette-zwemmen namen vier leden van do club deeler werd ge zwommen 40 M. Spaansche slag, 40 M. schoolslag, 40 M. rug, en 40 M. Engeische slag, Omdat een der Amersfoortsche zwem mers uitviel, zwom de heer H. J. Smit de 40 M. Engeische slag en de 40 M. school slag en was na deze 80 M. nog nummer éen de heer K. Beem zwom de 40 M. rug, de J. E. de Boer de 40 M. Engeische slag. De tweede prijs was hun deel. De heer P. Ooms heeft met H/6 seconde het record op 600 M. verbeterd, dat sedert 1903 op naam stond van den heer L. Pezie, die dezen afstand toen aflegde in 10 minu ten 27 seconden. Kolonel L. C. Vervooren, thans comman dant van bet 8e regiment infanterie, zal in het najaar den militairen dienst verlaten. Aan reserve-luitenant ingenieur J. H. E. Rückert is, op zijn verzoek, met ingang van gister eervol ontslag verleend, terwijl hij is benoemd tot le luitenant in het 23ste land weer-district. De kansen op b'evcrdering tot reserve- officier bij de Landweer van onderofficieren gepensioDueerd ingevolge punt 6 van art. 2 der Pensioenwet 1992, staan niet meen zoo guDsiig als voorbeen. Zij daalden evens» de fondseD. Reeds dit jaar rekent men, dat een honderd tal reserve-sergeanten der le categorie zullen worden bevora tot vaandrig, die, bijna zon der uilzondering, allen zyn bestemd voor reserve-oflicier.Bovendien bestaat bij de Land weer behoefte aan sergeaffcnj-majoor. De compagnie van kapitein J. W. von Henoing heeft in de wedstrijden van den Ned. bond voor licharnelyke opvoeding voor het 5e regiment infanterie óok veroverd den Mulier-beker, dien zy tegen het gebeele leger had te verdedigen. Vier uren achtereen moest dit detache ment, meest bestaande uit miliciens, stryden om den wisselbeker, dien het eindelyk uit Zuid-Holland wist te werken, al was de be- Zondag hadden op den Arnhemschen straat weg tusschen „het Hertehuis" en Ede plaats de door den Ned. Wiel6r Bond uitgeschreven wed- dtrijd om het kampioenschap van Nederland op den weg en een wedstrijd voor nieuwelingen de earBte over 50, de laatste over 25 K. M. Er was zeer veel publiekde weg was buiten gewoon goed in orde; het bleef droog, terwijl het zoowel te Baarn en te Hilversum stortre gende, en het was niet overwarm. Aan den wedstrijd om het kampioenschap, namen deel 41 van de 47 renners, die zich had den doen inschrijven. Zij werden opgesteld ter hoogte van het huis „Nimmerdor" en vertrokken in kalm gangetje, met een der Bestuursleden aan het hoofdiets voorbij het Hertehuis was de eindstreep, vlak onder de bondsvlag die dwars boveD den weg hing, en daar werd een stoot op een signaal hoorn gegeven, ten teeken, dat de eigenlijke wedstrijd begon Juist 10 minuten na eenen werd die streep bereikt, al spoedig werkten enkelen zich los uit het peloton en in boe langer zoo sneller tempo ging het nu tot bij Ede, waar het keer punt was. Reeds 1 uur 29 minuten en 36 seconden later overschreed H. D. Tamse, uit Gouda, weer de eindstreep. In nog geen anderhalf uur had hij dus de 50 K.M. afgelegd, ongereken I den tijd noo- dig om aan het keerpunt de label aan zijn karretje door de controleurs te doen afstempelen. Als eerstaankomende won hij met het kam pioenschap van Nederland de gouden medaille en werd hij tevens verklaard kampioen van Zuid-Holland te zijn. Kort na hem volgden: G. H. Fransen, uit Hilversum, die daardoor het kampioenschap van Noord-Holland verwierf, benevens de ver guld-zilveren medaille. Na hen kwamen terug: 3. P. van Kersen, uit Dordrecht, die tusschen Scherpenzeel en Woudenberg het faveur had, nog gauw een nieuwe band om zijn achterwiel te mogen leg gen4. 1). M. Nijlaad, uit Hilversum; 5. H. Hollaar, uit Den Haag; 6. C. van der Wiel, I uit Rotterdamen 7 K. C. Schippers, uit Rot- lerdam. I Doordat het publiek, niet wetend dat er nog meer renners in aantocht waren, onder de tou wen doorkroop en hierdoor de baan niet meer vrij was, kwamen de tien en volgens sommigen wei vijftien nu volgens renners vlak bij de eindstreep op en over elkaar vallen. De jury, die zelf in 't gedrang was geraakt en met den besten wil de juiste tijden niet kon opnemen, besloot, dat van deze laatstaangeko- menen de plaatsing zou worden beslist door het lot. Aanvankelijk werd daarin door de renners toegestemd, zoodat nu do volgorde werd gere kend 8. A. ten Berk da Boer, uit Apeldoorn 9. J. Tratnpen, uit Amsterdam; 10. G. van Staveren, uil Oude Wetering 11. A. A. Bellersen, uit Vinkeveen12. R. Huizinga, uit Den Ham 13. A. J. Bersée, uit Bloemendaal14. P. van der Wiel, uit Rotterdam 15. „8olly", uit Zetten 16. J. Aupers, uit Amsterdamen 17. M. W. van Diedenhoven, uit Utrecht. Toen echter de jury dezen uitBlag had bekend gemaakt, kwamen er zulke hevige protesten van de zijde der deelnemers, dat besloten werd, over te loten en nog drie renners te voegen bij bovengenoemde tien. Het eind was, dat het BondBbeatuur besloot een nader onderzoek in te stellen, zoodat eerst later definitief zal worden beslist over de prijzen na de 7de en de kampioenschappen in de andere gewesten dan Noord- en Zuid-Holland. Een en ander mee te deelen in „De Fiets", het Bonds orgaan, waarin de renners óok stukken zullen inzenden die volgens hun belofte aan duidelijkheid niets te wenschen zullen laten. In dien tusschentyd was aangevangen de wed- •tryd voor nieuwelingen over 25 K. M., van de Hertekop tot even door Scherpenzeel, tusschen kilometerpnlen 41.2 en G1.7. Ook dezen vertrokken 67 van de 75, die zich hadden aangemeld van vóór „Nimmer dor" in een kalm gangetje; doch zoodra bij de streep het teeken was gegeven, dat de eigen lijke wedren was begonnen, trachtten enkelen reeds weg te loopen uit het peloton en in de eerste bocht van deu weg, bij Ba voort, volgde door deze onvoorzichtigheid een bijna nlgemeene val, op en over elkaar, tegen de hoornen, in de slootenbij de brug van Bavoort gingen er weer bij bosjes te geljjk te water. Maar 't liep toch nog beter af dan de oogge tuigen hebben durven denken. Eén van de renners brak den linkerpols, een ander kneusde ernstig het linker sleutelbeen doch legio was het aantal vleeschwonden en het meerendeel der renkarretjos, met houten velgen en alles even licht gebouwd, was hopeloos be schadigd. De omgeving van het Hertohuis geleek al spoedig éen groote verbandplaatsenkelen onder de toeschouwers, die een verband-cursus had den gevolgd, verleenden de eerste hulp, terwijl een medisch Btudent, een apotheker en een dokter later de ernstigst gewonden bijstonden. Van de brancard, die uit Amersfoort wa9 ont boden, behoefde echter geen gebruik te worden gemaakt. Het spreekt van zelf, dat het ontbie den der brancard en het halen van verband- stofien met een welwillend tor beschikking gestelda auto aanleiding gaf tot zeer overdreven verhalen in de stad. Sommigen, die van een eind ver werden ge dragen, bleken slechts door den schrik bevan gen en, als gezegd, kwamen ernstige verwondin gen niet voor. Volgens geruchte zou een der renners nog te Woudenberg worden verpleegd omdat hij twae ribben zou hebben gebroken en vervoer niet raadzaam werd geacht. De uitslag van den nieuwelingen-wedstrijd was deze1. A. Gaillard, uit Tilburg, die ao 25 K.M. afrende in 47 minuten en 55 seconden en daardoor de verguld-zilveren medaille ver wierf; 2. W. A. Althuizen, uit Den Haag; 3. H. Paling, uit Woerden4. P. Hulleman, uit Gouda; 5. 1'. Straat, uit Amsterdam: 6. P. Dijkshoorn, uit Wateringen 7. A. L. Rutten, uit Amsterdam 8. A, Stroetboff, uit Amster dam 9. S. Wulfse, uit Dordrecht; 10 „N. N.", uit Apeldoorn 11. J. Tijsze, uit Amsterdam 12. J. van de Korve, uit Nijmegen13. J. de Jong, uit Utrecht; 14. C. T. van Vliet, uit Gouda; 15. H. P. Taramerijn, uit Den Haag; en 16. B. van der Kroft, uit Leiden. Men ziet, dat de ongelukken alleen zyn voor gekomen bij de nieuwelingen. De oudjes vertrokken óok allen te gelijk, vol gens de zoogenaamde Fransche start, en kregen geen ongelukken de nieuwelingen echter wel, ofschoon vóór het vertrek een der Bestuursleden nog had gewaarschuwddenkt er toch om, dat noch Bestuur, noch jury, noch wachtposten iets kunnen doen, doch dat ieder renner voor zich zeiven moet zorgensteeds doortrappen en recht vooruit kijken. Maar jawel, als bij de streep begonnen er te spurten en een 500 Meter verder kwam de groote tombade, die wel komen moest. We zijn zeer benieuwd naar de eerstvolgende nummers van „De Fiets". De weekprjjs van het Stedelijk kegel-con cours is thans gewonuen door de heer G, C. de Jager, met 38 houten. Hedenavond 12 uur wordt de vrijebaan- wedstryd gesloten. Uit Amsterdam wordt bericht, dat thans ook de Ned. vereeniging voor de luchtvaart een terrein in handeu heeft tussche Amers foort Voorthuizen Barneveld ten einde daar een proefveld aan te leggen voor de Nederlandsche luchtscheepvaart. Programma van het conceit, hedenavond op het terras v.in «Aminitia" te geven door het muziekkorps van het 1 regiment huzaren, directeur deheer W. H. Scholtens 1. AIto Kameraden, marsch C. Teike. 2. Ouverture La petite Duchesse F. Riccius. 3. Tesoro raio, grande valse E. Becucci. 4. Die Husaren kommen R. Eilenberg. 5. Traumbilder, Fautaisie H. C. Lumbye. 6. Ouverture Italienne E. Denoeufbourg. 7. Estudiantina, Walzer E. WaldieufeJ. 8. Emile, polka voor piston P. Dorcbain. door den beer F. Palla. 9. Die Wachtparade kommt R. Eilenberg. 10. Nieuwste potpourri J. Oomes. In bet Plantsoen geeft de »Amersfoort8che Muziek-vereeniging" directeur de beer J. A. Jochems, eveneens hedenavond een concert. Dat is, buiten de parade en het bespelen van het cnrrillon, al waarmee de verjaardag van H. M. den Koingin-Moeder hier wordt gevierd. Geen wonder dan ook, dat zeer velen in den middag reeds naar Baarn gingen, waar het volop feest is en hedenavond nog veel meer heeügaan. Als vervolg op het in ons vorig nummer met een erikei woord meegedeelde ontvangen we thans het volgende communiqué aan gaande de groote Nationale en Provinciale landbouwtentoonstelling, in Juli of Augustus 1911 hier te houden. Het Genootschap voor Landbouw- en kruidkunde in de provincie Utrecht, opge richt in 1841 en het oudste landbouwgo- nootschap in ons land, zal in het volgend jaar zijn zeventigjarig bestaan luisterrijk vieren, o.a. door het houden van een groote Nationale en Provinciale landbouw-tentoon- stclling. Aan Amersfoort zal het voorrechtte beurt vallen, deze tentoonstelling binnen zyn grenspalen te zien plaatsvinden, aangezien liet Hoofdbestuur van het, Genootschap zich verzekerde van het mooiste en tot het op touw zetten van een dergelijke feestelijkhoid meest geschikte terrein, dat in de geheele Provincie te vinden is, heigeen Birkhoven ongetwijfeld genoemd mag worden. Daar het programma zoowel nummers voor nationale- als voor provinciale mede- dinging zal bevatten en de hoofdbestaans- broonen van den Utrechtschen landbouw, paardenfokkerij en veeteelt zijn, kunnen met uilen grond talrijke inzendingen van paarden en vee uit verschillende oorden van het gewest en uit flinke veestreken van ons land worden verwacht, liet zwaartepunt van de tentoonstelling zal dan ook liggen in de rubrieken groot- en kleinvee en paarden; en waar komt een mooie collectie dieren beter tot haar recht dun op een terrein met zóo voortreffelijken bodem, zóo mooie om geving en zulke goede verbindingen Daar alle streken van het land als juist Birk hoven is! Voorts biedt het ongeveer 11 H.A, groote terrein voldoende ruimte voor het opstellen van groote houten en linnen tenten voor inzendingen van allerlei aard en voor het bijeenbrengen van diverse, den landbouw betreffende machines en weiktuigen, die voor een deel in werking zullen kunnen zyn. Moge te zijner tijd een zeer ruim bezoek van belangstellenden en by deu landbouw betrokkenen bewijzen, dat men de groote moeite en inspanning, verbonden aan de voorbereiding van een tentoonstelling in zóo geschikte omgeving, op prijs weet te stellen. Heden begon in bet Alphonsus-huis by Birkhoven de retraite voor onderwijzers in bet aartsbisdom Utrecht. Er nemen er 45 aan deel tot aanstaanden Zaterdagmiddag. Geen mooie, maar een zeer interessante uitstalling is thans te zien in het magazijn van den heer M. Kool, aan de Utrechtsche- straat. Daar toch staan thans de 20 badkuipen met zeer eenvoudige maar tevens hoogst practi- scbe verwarmings-toestellen die bestemd zijn voor de arbeiderswoningen, welke mejuf frouw E. Middelburg aan de Tolstraat doet bouwen. Een lust voor de voorstanders van volks- badeneen weldaad voor de toekomstige be woners dier huizeneen daad van mejuf frouw Middelburg, welke oneindig meer waard is dan duizend vertoogen over hot nut van volksbaden. Gisterochtend heel in de vroegte brak op den hoek van Muurhuizen en Bloemendalsche binnenpoort de vooras van een boordevolle beerwagen, toebeboorende aan een particu lier, tengevolge waarvan de wagon kantelde. Vooral een bierkelder en een groenten- winkel kregen hierdoor een zeer ongewoneu arbeid te verrichten. De voerman kwam er af met den schrik, doch het scheelde maar weinig of hij was onder de wagen geraakt. Een wielrijder van buiten waagde het vanmiddag, van de hooge brug aan den binnenkant der Koppelpoort te rijden en botste tegen het p iard op, dat met een rij tuig juist uit de Groote Koppelpoort kwam. Hij vloog onder bet paard door, dat door den koetsier nog zooveel mogelijk naar links werd getrokken, en kwam er af metden schrik en ontvellingen. Zijn kirretje was nagenoeg onbruikbaar. Aan het Commissariaat van politie is voor dd eigenares terug te komen een bloedko ralen halsketting op den openbaren weg ge vonden. Een minderjarige jongen uit Enschede, die naar Baarn was getrokken om daar feest te vieren, is gister door do Baarusche politie naar Amersfoort geleid en door de Amers foortsche politie naar Apeldoorn getranspor teerd, waur bij werd overgegeven en zoo naar zyn ouders teruggebracht. Sparen en bewaren voorkomt veel gevaren. Uit den omtrek Te Baarn en vooral by Soestdyk was het Zondag verbazend druk. Ondanks de stortbuien, die vooral 'sochtends af en toe neerplasten, bleven velen vóór het paleis staan. Hun lang wachten werd beloond, want de Koningin kwam met baar doch tertje op het balcon. Na de middag-rijtoer kwam het Prinsesje, nu op den arm van baar groutmoeder, an dermaal op het balcon. Bu9sum zal vermoedelijk toch een Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigon cursus kry- gen men hoopt zelfs de Gooische H. B. S. reeds ia September 1911 te kunnen openen.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2