Donderdag 4 Augustus 1910. No. 7849. 59e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. FIRMA A. H VAM CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentïën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentïën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Postbus t Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wora* op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. K E N N I S G E V I N G E N. Bepaling stemtljd artt. 57 en 58 der Kieswet. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT herinnert personen, by wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij manneD, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zyn te zorgeD, voor zoover niet by algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd ia tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee nohtereenvolgeude ureu, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet. voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in hetarbeids- lokaal en zou er meerdere lokalen zyw, in het groot ste of wel in meer dan éen arbeidHlokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming be paalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege ondertoekende lijst, be iKfie achtereenvolgende uren, bovenbedoeld vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze ol voor allen gezamenlijk dat, volgons art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestrafi met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of een geld boete van vyf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aau de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuur ders van bijzondere instelliugen en ondernemingen ten aanxieu van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdttippeu niet gedurende twee achtereenvolgende ureD vertoeven in de Gemeente, op welker Kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voor gaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskun digen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbi trekking zijnde person'-n alsmede aan persoon en bestuurders van bijzondere instellingen en onder- DemiDgen ten aanzien vau bij hen iu dienstbetrek king zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 8 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd 80 Juli 1910, 4e afdeeling no. 3689/2491, ter kennis van belanghebbenden dat in de Gemeente Maartensdijk gevallen van vlekziekte bij varkens zijn voorgekomen. Amersfoort, 3 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd WUIJTIER8. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, BreDgen ter kennis van het publiek, dat een door de Maatschappij tot detailverkoop van petroleum „de Automaat" gevest gd te Rotterdam, ingediend verzoek met bylageD, om vergunniug tot het op richten van eene benzinebewaarplaats voor eene hoe veelheid vau ten hoogste 240 Liter in het perceel alhier gelegen aan de Utrechtschestraat No. 24, bij het Kadaster hekend onder Sectie E. No. 4447, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdsg den 18 Augustus aanstaande, des voor middags te half elf uren gelegenheid tenRaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijner ledeD, bezwaren tegen het oprichten van de iuricbtiDg in te brengeu. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestainde jurisprudentie alleen 2ij gerechtigd, die overeenkomstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een o meer zijner leden zijn verschenen, teueinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 4 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De loco-Secretaris, WUIJTIERS. J. K. H. de BEAUFORT, üs. J. L. F. de Meijere Joh. C/., thans predikant te Haarlem, hoopt aanstaanden Zondagochend weer voor te gaan in de Luthersche kerk, hier. In de Remonstrantsche kerk hoopt voor te gaan ds. J. Bedelman, uit Meppel. De gistermiddag van 1.45 tot 4.25 onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchmun Wuijtiers, gehouden Raadsvergade ring werd bijgewoond door 14 leden en den waarnemend Secretaris, rnr. J. K. H. de Beau fort de heer Van Esveld kwam bij punt 2 tér Raadszaal. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Rolandus Hagendoorn, Tromp van Holst en Salomons. De notulen der vergadering van 28 Juli wer den aio vastgesteld beschouwd. Voorzitter deelde mede, welke stukken waren ingeko ien goedkeuringen van Raads besluiten door den Minister van Binnenlandsche Zaken en door Gedeputeerde Staten van Utrecht alle voor kennisgeving van B. en W. de Gemeente-rekening over 1909 en de rekening van het Fonds van onder houd van straten en wegeD over dat dienstjaar in handen van een commissie, bestaande uit de heerenSalomons, van Kalken en Tromp van Holst van de zelfden het proces-verbaal van kasop- neming bij den Gemeente-ontvanger ter visie voor de leden een schrijven van den heer Tb. Sanders waarbij deze aan den Raad zyn ontslagneming als Raads lid inzendt. De Voorzitter: Met groot leedwezen hob ik kennis genomen van dit schrijven van den heer Sanders. Ik betreur het zoowel voor de Gemeente als voor mijzelveo, dat wij een zoo kundig Wethouder, tevons technicus en bouw kundige moeten misBen. Ik zul thans niet meer zeggen, doch ik wensch hem namens de burgerij dank te betuigen voor het zeer vele, dat hij in dit éene jaar heeft tot stand gebracht. Ook nu hij niet langer deel zal uitmaken van het College van B. en W., dat hem met leed wezen ziet heengaan, en van den Raad, blijf ik hem de belangen van Amersfoort bij voortduring aanbevelen (teekenen van instemming). Ingekomen waren nog van het Burgerlijk Armbestuur de rekening over 1909 en de bcgrootiDg voor 1911 voor kennisgeving. een adres van L. Bochardt, te Hilversum, waarbij hij verzoek zyn dochter, die met guustig gevolg het toelatings-examen tot de 4e klasse der Hoogere Burgerschool aflegde, tot die inrichting toe te laten bij punt 7. een adres van 28 ouders en verzorgers van leerlingen der Hoogere Burgerschool, wonende te Bussum, en in andere plaatsen var. het Gooi, houdende het verzoek, de thans vastgestelde verordening op de schoolgeldheffing zoodanig te wijzigen, dat de leerlingen, die reeds vóór de vaststelling van het hoogere schoolgeld de school bezochten, tegen betaling van het oude schoolgeld de school mogen blijven bezoeken. De V o orz.itter; Ik stel voor, adressanten te verwijzen naar hunne Gemeente-besturen. Aldus besloten z. d. of h. st. Ingekomen was nog een adres van A. van Doorn, te Hilversum, waarbij verzocht wordt, hem, in verband met het feit dat hij drie kinderen de Hoogere Burgerschool doet bezoeken, een reductie op het schoolgeld te verleenen. De Voorzitter: Ik stel voor, adressant mee te deelen, dat de verordening geen redactie toelaat. Aldus besloten z. d. of h. st. Nog was ingekomen een schrijven van den hter J. C. Rolandus Hagedoorn, waarbij hij ont slag verzoekt als Jid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. De Voorzitter: Ik stel voor, het ontslag eervol te verleenen, met dankbetuiging voor de vele, langdurige en gewichtige diensten, aan de Gemeente bewezen (teekenen van instem ming). Nog was ingekomen een schrijven van den heer E. G. Drentb, waarbij deze ontslag ver zoekt als lid der Commissie van toeziebt op het Lager onderwijs. De Voorzitter: Ik Btel voor, ook den heer Drenth eervol ontslag te verleenen, met dankbetuiging (teekenen van instemming). Ingekomen waren nog een adres van de afdeeling Amersfoort der Maatschappij lot bevordering der Toonkunst, waarbij zij verzoekt een jaariijksch subsidie vun f350 en beschikking over een lokaliteit tot het geven van kostelo >s zangonderwijs om praj- advies aan B. en W. een adies van de Vereeniging „Joan van 01- denbarneveldl" waarbij zij verzoekt op het Sta tionsplein een monument voor Joan van Olden- barneveldt te mogen plaatsen, op dat aan de Gemeente behoorende terrein werken te mogen uit voeren, en bet gi-denkteeken aan de Gemeente le mogen overdragen om prseadvies aan B. en W. Een adres, ingediend door de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden en de afdeeling Amersfoort van den Roomsch Katholieken Bond van Gemeente-werk lieden, naar aanleiding van het door B. en W. ingediende voorstel betreffende de loonregeling dar werklielen bij de Gasfabriek, de Fabricage en de Gemeente-reiniging bij punt 5 een adres van A. van der Pol, waarbij bij verzoekt de brug nabij de Groote Luiaard over de Heiligen bergerbeek weder af te sluiten en afge sloten te houden voor het verkeer met rij- en voertuigen, voor ruiters en voor hetdrijven van vee om prte-advies aan B. en W. een adre? van de afdeeling Amersfoort der Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende draDken, waarbij aan den Raad verzocht wordt aau H. M. de Koningin voor te stellen, le bepalen, dat B. eu W. van Amersfoort voor den tijd van 5 jsar geen vergunningen lot ver koop van alcoholhoudende dranken mogen vei- leenenbenevens adhesiebetuigingen met dit adres, ingezonden door het R. K. matigheids genootschap „het Kruisverbond", de afdeeling Amersfoort der Maiia-vereeniging, de afdeeling Amersfoort van den Volksbond tegen drankmis bruik, en de afdeeling Amersfoort der nationale Christen geheelonthouders-vereeniging om prte-advies aan B. en W. een adres van de vereeniging „Vergunning" waarbij verzocht wordt, afwijzend op het adres der Ned. vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken tc beschikken, en waarbij tevens verzocht wordt, niet over te gaan tot in krimping van het voor de Gemeente A mersfoort geldend maximum aantal vergunningen om praj-advies aan B. en W. Ten slotte een adres van de vereeniging „Vergunning" waarbij verzocht wordt, in de desbetreffende Strafverordening de bepaling op te nemen,dat in de kermisweek alle inrichtingen waar drank mug worden verkocht tot twee uur 's nachts mogen geopend blijven in handen van de Commissie van wetgeving. Om 1.58 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van onderwijzeressen in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere schooi 2e soort in de Hellestraat, en de open bare Lagere scholen 3e soort in de Koningsstraat, de Puntenburgcrluan en de Beekstraat. De heer Gerritsen: Om tijdverlies te voorkomen, stel ik voor, deze benoemingen ge lijktijdig te doen. Worden benoemd de dames: Charl. F. Hen driks, M. J. Hendriks. M. Ou.lrnad, M. Radersma en W. Dekker aan de HellingstraatP. H. Prins, M. Buijtenhuijs—Mooij, A. J. W. F. Bremcr en B. Bone aan de school Koningsstraat; A. C. van Haselen, G. van Haselen, J. A. G. Krook, M. Ebing en J. Eggink aan de school Punten burgerlaan en D. J. van Goor, G. H. Worflel, B. Boshuiseo, H. H. W. van Apeldoorn, G, H. J. Fortuijn, M. W. van Achlerbergh en H. Vonk aau de school Beekstraat. De heer Van Esveld komt ter vergadering. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verleenen van eervol ontslag aan den onder wijzer A. Gaasbeek (ojtchr y «er openbare Lagere school Beekstraat.) Wordt wegens zijn benoeming te Utrecht z. d. of h. st. verleend met ingang van 1 October, terwijl B. en W. worden gemachtigd, tijdelyk te voorzien in de vacature. 3. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs (vacature-De Meyere). Benoemd de heer P. S. R. Wolterbeek met 10 stemmen, tegen 4 op jhr, S. M. van Reigers berg Versluys. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de 6e klasse der Jongensschool. Aangenomen z. d. of h. st. B. en W. worden tevens gemachtigd, te voorzien in een tijdelijke leerkracht. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende d« loonen van werklieden, werkzaam aan de Gasfabriek, bij de Reiniging en de Fubricage. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de jaarwedden van de agenten van politie. De heer Gerritsen: Ik stel voor, deze punten af te voeren van de agenda. Ik ben nog niet volkomen op de hoogte, omdat de tijd ontbrak, deze zoo belangrijke voorstellen goed te bestudeeren. Indien mijn voorstel wordt aangenomen, zou ik wenschen, dat B. en W. de pertinente vraag richtten tot de hoofden der takken van dienst of dezen menen, dat het minimum-loon minder mag zijn dan f 10.per week. De heer Jorissen: Ik stel voor, beide pun ten met de ingekomen adressen te verzenden naar de afdeelingen, waar alles gemakkelijker kan besproken dan in openbare zitting. Ik bon overtuigd, dat we dan zullen komen tot een regeling, die alleD zal bevredigen. De heer Hamers: Ik steun het voorslel- Jorissen. De heer Gerritsen: Ik steun het óok en trek dus het mijne in echter met deze bijvoe ging, dat ik gaarne het oordeel der hoofden van dienst vernam. De hter Sanders, Wethoudervan Open bare werken: Als lid van het College van het Dagelijksch Bestuur ben ik tegen uitstel, maar ik zal me niet er tegen verzetten als de Raad onze voorstellen wil behandelen in de afdeelingen. Doch wel verzet ik mij tegen het voorstel van den heer Gerritsen, dat wil de pertinente meening der hoofden van dienst. Immers dit is een zaak, die uitsluitend raakt de competentie van den Raad. De beer R ij k e n sIk zal gaarne steunen het voorstel van den heer Jorissen maar óok dat van den heer Gerritsen. De Wethouder zeide, dat deze zaak behoort tot de competentie van den Raad. Dat is niet nieuwdat wist ik óok wel. Maar ik wensch juist het advies der hoofden tfan dienst ovei de pertinente vraagdan kunnen wjj ons licht opsteken by de hoofden van dienst. De heer Van Kalken: Ik ben vóór het verzenden naar de afdeelingen, doch tegen het stellen van de vraag aan de hoofden van dienst leder Raadslid kan zelf de vraag best beant woorden of het minimum-loon f10 dan wel minder kan zijn„ Ik meen, dat het uoodig is, dat deze ernstige zaak naar de afdeelingen gaat, maar we hebben geen reken'ng te houden met het gevoelen van anderen, doch wij moeten het oog houden op hel belang van de Gemeente èn dat van haar werklieden. Ik ben een voorstander van behoorlijk be talen, ook opdat het Burgerlijk Armbestuur niet nóg zwaarder worde belast. De heer Veis H e ij n Ieder Raadslid zal stellig zoo ver mogelijk gaan in het toekennen van loon als de financieele toestand der Gemaente zulks toelaat en hierom juist ben iu. r /er- zending naar de afdeelingen, waar ik een juist beeld van den financieelen toestand hoop te krijgen. De heer Rij kens: De beer Van Kalken zegt, dat wijzelf best dit kunnen beoordeelenjawel, maar zij die dagelijks met de werklieden omgaan, kunnen dat nog beter en daarom zou ik bij dtften mijn iicht willen opsteken. Welk bezwaar is daar toch tegen De heer Gerritsen: Ik begrijp het verzet van den Wethouder vau Openbare werken niet. De heer Veis Heijn: Ik zie het practisch nnt er van niet voldoende in. De Raad moet beslissen. De Voorzitter: Het overbodige schaadt niet; wil de Raad er geen notitie van nemen, dan logt hij de adviezen eenvoudig ter zijde. De heer Plomp: Hel komt mij voor, dat zeer veel afhangt van de wijze waarop wordt gevraagdbijvoorbeeld als men aan de hoofden van dienst de vraag stelt: is er bezwaar om voor minder dan f10 per week goede werk lieden te krijgen? De heer Van Kalken: Ik deel die meening niet. De Gemeente moet als een zorgvolle moeder opkomen voor baar werklieden en hun een voldoend loon gevenzij moet niet vragen voor hoo weinig kan ik de werklieden krijgen, doch vragenwat hebben zij noodig. Wethouder Sanders: Uit de discussiën blijkt reeds hoe onpractisch het is, deze vragen te stellen aan de hoofden van dienst. Het is een sociale questie, een gevoeiszaak. Welk nul kan het antwoord hebben

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1