IHMR WH Op Reis. NIEUW PARIJS, Advertentiën. Ingezonden. B. J. van ENST, Steno-typiste. JONGEDAME G0EDK00PE TREIN Oosterbeek en Arnhem N.W. van Woudenberg, Langestraat 25. al wordt het organiek vastgesteld aantal ser geanten daardoor overschreden. Luitenant E. Snoek wordt met ingang van 29 Augustus overgeplaatst van het 9e naar het 5e regiment inianterie. Van 15 Augustus tot 18 September wor- deD van de zes regimenten infanterie der 2a en der 4e divisie 10 man gedetacheerd by het 5e regiment infanterie voor de oefenin gen der Militaire school-compagnie. Tot opperwachtmeester-baas-hoefsmid bij de Hoefsmidschool hier is bevorderd wacht meester-hoefsmid J. H. Scholte, ter vervul ling van de vacature, onlstaan door het ver laten van den dienst van opperwachtmeester J. B. Larmené Bij den Internationalen schietwedstrijd te Loosduinen behaalde het le regiment huza ren met 168 punten den len prijs, een ver guld zilveren medaille, in den houfd-korps- wedstrijd voor het leger en met 39 punten den lsten prijs, een zilveren medaille, in den wedstrijd voor de regimenten huzaren. In den boofdkorpswedstrijd voor de infan terie werd de 1ste prijs behaald met 15 738 puntenhet 5e regiment infanterie maakte 7989 punten; het 9e regiment, als minste, 5243 punten. Luitenant-kwartiermeester J. W. Hender son, van het le regiment veld-artillerie, zal deelnemen aan een verplogingsoelening op het terrein. In den schietwedstrijd, die onder ge woonte de Jaarvergadering van den Kon Ned. Bond van oud-onderofficieren besloot, won de schietvereeniging «Wilhelmina", van de afdeeling Amersfoort, met 192 punten den 3den prijs; de 1ste werd behaald met 196, de 4de met 185 punten. In den personeelen wedsti yd verwierf de heer Ruys den 2den prijs met 45, de heer D. van Buuren den 4den met 43, en de heer Van der Vlugt den lOden met 41 punten. De 1ste werd gewonnen met 47 punten. Het is toch maar heel goed gezien van H. V. C., dat zij buiten het voetbal-si izoen oefenspelen houdt met clubs van buiten daardoor leert zjj niet alleen, maar houdt er ook deu gang in. Haar gast, D. O. S. B. uit Amsterdam, kwam uit met tien mannetjes, waarbij nog twee in vallei 8; tot haar geluk had H. V. C. het eerste halt uur óok slechts tien man en öok twee invallers. Niet minder dan zesmaal mocht de Amster- damsche doelverdediger visschen, terwijl het doel der H. V. C. slechts éen keer, door een strafschop, het Amsterdamsche leder ontving. Het samenspel van H. V. C. was heel goedvooral baar middellinie weerde zich prachtig en haar achterhoede deed mooi werk. By D. O. S. B. was de achterhoede en de links-binnen het best. Dat belooft voor het nu al weer aanstaand seizoen. 't Schijnt, dat de waterpolo-wedstrijd, die hier Zondag werd gespeeld door een zeven tal van de Zwolsche polo-club der zwem vereniging «Het Zwartewater' en een van de jeugdige A mersfoortsche club, wat laat is aangekondigd. Er was althans, ondanks het mooie weder, niet zóo veel belangstelling ais bet aardige spel en het werken der leerlingen van den heer Pezie wel hadden verdiend. Dat de clubs aan elkaar gewaagd waren, blijkt wel hieruit, dat de rust inging met 2 2 en het eind, na heel hard werken kwam met 3 2 in het voordeel der gast vrouw. Drie der jongelieden gaven als hors d'oeuvre nog eenige heel mooie duikproeven te zieD. Nog even zij herinnerd, dat hedenavond 9 uur in de sociëteit tVereeniging" de prijs uitreiking zal aanvangen van het stedelijk ke gel-concours. Wanneer het einde zil wezen, durvi n we niet gissenmaar we hebben zoo'n vermoe den, dat het weer dagwerk wordt Een club van wel honderd wielrijders kwam gisterochtend uit de richting Baarn de stad in en peddelde den Berg op. Het zeggen, is, dat luitenant C, Gordijn in zijn loods „Avia", bij den Storr.perl, een vliegmachine vervaardigt met slaande vleugels. Het kan wel September worden eer ge vlogen wordt. De nieuwe zaal van bet Leger des Heils, in het zeldzaam mooie huisje op het Havik tegenover Bloemendal, zal morgenavond feestelijk worden geopend. Men schrijft ons: In de gisteravond gehouden vergadering van den R. K. Volksbond werd de heor S. Kraan gekozen tot afgevaardigde naar de bijeenkomst, welke te 's-Oravenhage zal worden gehouden voor den 10 uren-dag. Aan het Bestuur werd bij motie verzocht, zich te houden buiten een mogelijk op te richten verbruiks-coöper&tie et), mocht door een dergelijke vereeniging het verzoek worden gedaan een lokaal beschikbaar le stellen voor vergaderingen, de zaal wel kosteloos af te staan, doch een fliuk bedrag te rekenen voor vuur, licht, stoelenhuur, enz. De plaatselijke afdeeling van den Alge- meenen Ned. Gebeelonthoudors-bond zal aanstaanden Zondag een propaganda-tocht houden naar Hamersveld, Achterveld en Stoutenburg. De Ned. Schildersgezellen-bond boudt hier 28 Augustus zijn Bondsvergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. Wie een zak heeft gevonden, waarin een beurs met geld, wordt in zijn eigen belang aangeraden, daarvan zoo spoedig mogelijk aangilte te doen bij de politie, die een zeer ernstig onderzoek instelt. Door de politie is hier een man aange houden, die nog vyi maanden gevangenis straf te goed had. Hij is naar Utrecht geleid en daar inge sloten. Goede raad is niet duur. Uit dan omtrek In het Stadhuis van Elburg is een Oud heidkamer ingericht, welke voor belangstel lenden te bezichtigen is. Behalve gildestukken en de nergens ont brekende herinneringen aan bet halsrecht is er een stafje, dat over de ter dood veroor deelden werd gebroken en by een viertal doodvonnissen is gebruikt. Wonen hier nog Elburgers, die iets voor deze verzameling willen afstaan, zy 't ook in bruikleen? Een 7-jarig jongetje te Austerlitz vond een doode, half vergane kat en wierp dien in de waterput waaruit byna het geheele dorp drinkt. Gelukkig werd het gezien en kon, op ad vies van den Gemeente-geneesheer, de poli tie de put afsluiten. Een particulier stelde zyn put beschikbaar tot tijd en wijle het lijkengif uit de dorps- put zal zyn verwijderd. De toren van Bocholt (België) is Vrydag in goeden staat op zyn nieuwe plaats aan gekomen. heel moeilijk. Maar het is jammer, dat bj) niet is gekomen met cijfers, want dan had by moeten noemen eon groot aantal, dal in de vierde klasse is blijven zitten, in hoofdzaak de zwakken, die niet gem tkkeljjk meekunnen en voor wie kleine klassen moeten wez.'n". Welnu, ik heb mij de moeite gegeven, eens na te gaan of de heer Gerritsen wel voorzichtig heeft gedaan, in openbare ver gadering zóo te spreken. Ik weet niet wat de heer Gerritsen heeft bedoeld met «verleden jaar". Nemen wy daarom eerst de cüfers van dit iaur, dus van den cursus 19091910, zooals die zyn meegedeeld in uw blad van 9 Juli 1910. Wy vinden dah, dat niet zjjn bevorderd: uit de eerste klasse 19 van de 55 leerlingen, of 35 pCt., by gemiddeld 18 leerlingen per afdeeling uit de tweede klasse 10 van dn 64 leerlingen, of 16 pCt., b\j gomiddeld 21 leerlingen por afdeeling uit de darde klasse 18 van de 66 leerlingen, of 18 pCt., by gemiddeld 22 leerlingen per afdeeling uit de vierde klasse 12 van de 115 leerlingen, of 27 pCt., bij gemiddeld 23 leerlingen per atdeeling. In het geheel /lus 59 van de 230 leerliu- gen t f 26 pCt. Uit deze cyfers valt te concludeeren, dat h<t uf-ymptotisme het hoogst is in de kleinste parallel-klassen en niet in de vierde klasse. Indien echter de heer Gerritsen niet den pas afgesloten cursus, doch dien van verleden jaar, dus 1908 1909, in het geling heeft ge bracht. dan vind ik, volgens de opgave in uw blad van 10 Juli 1909, dat iu dien cursus niet zyn bevorderd uit de eerste kloste 19 van de 64 leerlin gen, by gemiddeld 22 leerlingen per afdeeling uit de tweede klasse 8 van de 57 leerlin gen, by gemiddeld 19 leerlingen per afdae- ling uit de derde klasse 9 van de 53 leerlingen, bij gemiddeld 18 leerlingen per afdeeling uit de vierde klasse 6 van de 35 leerlin gen, of 18 pCt., bij gemiddeld 18 leetllngen per afdeeling. Io het geheel dus 42 van de 209 leerlin gen, of 21 pCt. Het ongeiyk L dus niet aan den kant van den heer Wethouder van Onderwys. Dankend voor de ruimte, met hoogachting R. I». S. Amersfoort, 8 Augustus 1910. De Heer en Mevrouw HOOGE- WERFF—Eluuc Schuurman en de Heer en Mevrouw RUTS— Hooonwimrr betui gen, mede namens hunce kinderen, hun dank voor de vele bewjjzen van deel neming, ontvangen by het overlijden van hunne Moeder, Mevrouw de Wed. G. I. U00GEWEUFF-Van Ki.avkkkn. Hilversum. Diuteloord. Inhoud «Wereldkroniek" 6 Augustus: De sportfeesten van den Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding, te 's-Gravenhage, met 11 afbeeldingen. In het Berner Oberland. Het Amsterdamsche vacantie-kinderfees». Iets over lsidoor Opsomer. De lucht- man Van Maasdijk, te Heerenveen. Het afscheid van deD Directeur der Gemeente werken te Rotterdam. De historische ver zameling van de Schutterij te 's-Hertogen- bosch. Personalia. Kroniek van de week. Concours-hippique te Baarn op 2 Augus tus. Caricaturen uit het buitenland. arts, heeft de praktijk HERVAT. Tegen half September of later biedt zich als zoodanig aan een tevens bekend met BOEKHOUDEN. Brieven franco onder No. 6497 aan het Bureau der (oude) A mersfoortsche Cou rant, Kortegracht 9. Opgave van de Yereenigiiig „HANDEL en NIJTKRHKI©" ▼au p raonan dia zich ia de Gomeento hebben gevestigd, of daaruit sijn vortrokken naar audere Gemeenten, met vermelding van woonplaat», van deu 27 Juli tot en met 2 Augustus 1910. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dal de Redactie sleed» onvoorwaardelijk instemt met den inhoud en zijn buiten haar ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dan Diet ge plaatst, wordt uiet teruggegeven. Geachte Redactie, Terug gekomen van buiten heb ik er be hoefte aan, om bet in de laatste Raadsver gadering gehouden debat te toetsen aan de cijfer?, in uw geeërd orgaan medegedeeld. Het ging om de splitsing der vierde klasse der Hoogere Burgerschool in tweeafdeelingen, zooals het college van Burgemeester en Wet houders voorstelde, of in drie afdeelingen, zooils de Commissie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwys had gewenscht en de heer Gerritsen, gesteund door den Rykens, voorstelde. Het verheugt mij, dat de Raad met alge- meene stemmen beeft aangenomen httzeer wijze voorstel van den heer Wethouder Sanders om de 4de klasse alleen dan te split sen in drie afdeelingen wanneer zich van elders nog leerlingen voor die klasse aan melden en dezen door de Commissie van Toe zicht, boven genoemd, worden toegelaten. Ter motiveering van zyn amendement heeft de heer Gerritsen, onder meer, gezegd: «In hot voorstel van B. en W. wordt de onder wijszaak zoo goed als niet besproken en niet gezegd, dat het niet-splitsen der 4e klasse verleden jaar is geweest ten nadeele van het onderwijs". De hoer Wethouder van Onderwijs ant woordde, onder meer«De heor Gerritsen zegt, dat door niet-splitsing der vierde klasse verleden jiar het onderwas niet goed was. Mij is daarvan niets bekend en ik kan dat ook niet aannemen. Hoe weet de heer Ger ritsen dat? Er is hoegenaamd geen bewys voor". Waarop de heer Gerritsen repliceerde «De Wethouder vraagt bewyzeu, Dat gaat GEVESTIGD. J. Lsmbreohts, van Keulen naar Hellestraat 44. J. Kip, van 2e Kazernestraat 4 uaar Oude Dievenw. 6. R. Versteeg, van Zeist naar Arnhomacheweg 178. A. C. ter Burg, van Hilversum n. Oude Dievenw. 15. G. A. van Laar. wed. M. O. Papegaai, van Oost-IndiA naar Groote Koppel 6. D. P. Hamers, van Nijmegen naar Zand 7. J. M. Snel, van Naarden naar Aldegondestraat 5. G. B. van der Meulen, wed. Sobarp, van Kampen naar Joan van O.dentarneveldUau 16. H. F. Scharp, van Kampen naar Joan van Olden- barneveldlaan 16. J. J. Lunshof, van Assen naar Wijersstraat 18. A. G. Otiristiaanse, van Utrecht n. Krorom»at'a*t61. M. B. te Marvelde, eebtg. van J. van Hoei, van Ob;rbausen naar A eb ter de Kamp 80. A. H. Reusing, van Buraura n. Achter do Kamp 80. H. J. van deu Arend, van Den Haag n. Langostr. 114, VERTROKKEN. A. J. Pechtol van Koningsetraat 8 naar Woensol. M. W. Knaap, van Langestrast 98 naar Den Haag. G. van den Brink, van Soesierweg 73 naar Bussum. G. A. van den Heuvel, wed. B. Denekamp, van Scherbierstrast 15 naar Amsterdam. B. Hartkamp, van Langes raat 98 naar Deveater. Tb. A. M. Braudseu. van Langestraat 12 n. Haarlem. J. M. Sweep, van Pieter Botnstraat 16 naar Zutphen. J. M. Sweep, geb. Van Essen, van Pieter Botheiraat 15 naar Zutphen. W. van Megselen, van Nicasiusstr. 28 n. Hilversum. J. Hut, van Beukenlaan 3 naar Harderwijk. M. Jongeiies, van Beukenlaan 3 naar Harderwijk. J. Westemng, van Soeeterweg 301 uaar Baarn. W. Hijkoop, van Kampatraat 14 naar Burgerbrug, Gemeente Zijpe. O. F. M. Hosselet, wed. W. van Borren, van Soee terweg 161 naar Heer. J. M. Spoel, van Kerkstraat 4 naar Erroelo. E. G. Drentb, van Joan vau Oldenbarneveldlaan 2 naar Baarn. O. Roos, wed. Drentb, van Joan van Oldenbarne veldlaan 2 naar Baam. W. T. Woudenberg, vao Langegracht 19 naar Pa- tereon U. 8. A. O. W. Woudenberg v. Utr.weg 8 n. Peterson U. 8, A. W. M. Woudenberg, van 8oeeterw. 8 n. Peterson U.S.A. G. van deD Berg, van Kortegr. 9 n. Watergraafsmeer. H. van de Bunt, van LaDgestraat 66 n. Sioutenburg. H. A. van der Vaart, van Kruiakamp 6 n. Amsterdam. J. Leup, van Muurhuisen 117 naar Alpbeu a/d Rijn. M. A. Albrink, v. Muurhuizen 117 n. Alphen a/d Rijn. D. Smit, van Arnhemscheweg 143 naar Vogeleoiang, Bloemendaal. M. Boeregeeet, van Groote Koppel 8 naar Amsterdam. K. van Alphen, van Arnh poortwal 26 n. Leueden. A. H. van Vienwkerk, van Lange Beekstraat 4 naar Hilversum. G. Landman, ven Hof 20 naar Veleen, Sandpoort. G. vau den Bor, van Hooglaudechaweg 18 n. Nd kerk. A. J. van der Veer, van Heiligenberger*. 27 n. Weoap. A. M. J. Snel, van Utreobtscheweg 86 n. Den Haag E. F. H. Slothouwer, van Langest'aat 77 n. Utrecht. J. Repko, van Gaslaan 12 naar Amsterdam. M. de Kruijf, van Davidehof 1 naar Soest. A. M. Heliendoorn, van Langeslraat 74 n. Rotterdam. B. Staal, van Muurhuiaen 68 Daar Amsterdam Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. 2e en 3e KLASSE Donderdag 25 Aug. 1910 van HAARLEM. AMSTERD\M C.S. en M.P., WEESP, BUSSUM, HILVERSUM. BAARN en AMERSFOORT NAAR ea. TERUG. Inlichtingen aan de Stations en Reisbureaux. Zie de aanplakbiljetten. Heen en terug op éen dag 2e klasse f 1.50 3e klasse f I.— Terug den volgenden dag 2e klasse f2.3e klasse f 1.25. INRICHTING voor Spoedige aflevering. in diverae qualiteiten en prjjzen voorhanden in Langestraat 37. De bekende distillaten wjjnen en likeuren, van de firma VETTER Co., distill, le klasse, zjjn alhier ver krijgbaar in de oude Sljjterjj op het Lieve Vrouwe-plei», naast hot Kapelhuis, Tele foon 131.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3