Donderdag I September 1910. No. 7861. 59e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent. Reolatnes 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telefoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS d;>r GE MEENTE AMERSFOORT breng' n Ier «lgemeene kennis, dat bij hun be sluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET aan J. BUNNIK, alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene stoomboutzagerij en plaatsiug van 2 stoommachines en een zuiggas motor van 12 P. K. dienende tot bet in beweging brengen van verschillende houtbewerkiugsmacbines al*: 2 vlakbanken, 1 fraisbank, een vhd diktebank en 2 cirkelzaagmacbine8 in bet perceel alhier gelegen aan de van de van Persgnstraat no. 10, kadastiaal bekend Gemeente Amereloort sectie D no. 2037 onder voorwaarde, dat a de rook vau den stoomketel afgevoerd wordt naar een schoorsteen, welke tot eene hoogte van ten minste 15 M. boven den beganen grond wordt opgetrokken b de onder le genoemde schoorsteen wordt voor zien van een stevige kap van gevlochten ijzerdraad met mazen van ten hoogste 4 m.M. c de deuren, welke toegang geven tot de motor kamer en de macbiuekamer geheel van plaatijzer zjjn of aan de binnenzijde bekleed worden met zwaar asbestvilt, waarover dun plaatijzer is aat gebracht; d de zoldering van de mctoikamer geheel van steen is e de vloeren van de motor- en de machinekamer geheel van steen zijn; f de zuiggasmotor en de stoommachines worden geplaatst op afzonderlijk, op den vasten bodem aan gelegde fundeeringen, uitgevoerd in metselwerk of betoD, rondom minstens 10 c.M. vrij te houden van de fundamenten der opgaande muren, zoodanig, dat trillingen en schokken worden voorkomen; g de verdere machines en werktuigen, welke trillingen kunnen veroorzaker), eveneens geplaatst worden op geheel van de opgaande muren met hunne fundamenten vrü liggende, van metselwerk of beton opgetrokken fundamenten, welke zoodanig zijn uitgevoerd, dat trillingen en schokken worden voorkomen h de afvoerpijp voor de afgewerkte gassen van den motor van voldoende wijdte is, geen korte bochten heeft eu geleid wordt door een knalpot van voldoende afmetingen, zoodat de afvoer der gassen zonder hinderlijk aeraas plaats heeft, i de onder h genoemde afvoerpijp opgaat tot eene hoogte van minstens 8 meter boven den be- ganen grond j de schoorsteen voor den afvoer van rook van den generator opgaat tot eene hoogte van minstens 8 meter boven deu beganen grond. Amersfooit, 1 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Als ik rijk was. Wij zaten met ous achten bij een theetafel. Het gesprek hokte. Iemand opperde iets. Het gesprek hokte op nieuw. In menig ander huis zou ik dit een benauwend gevoel hebben gevonden j maar hier verstond de vrouw des huizes te goed de kun3t der gezelligheid, dan dat ik mij angstig maakte. Zij zou wel binnen enkele seconden raad schaffen. Eu zij deed het. Even te voren had iemand iets gezegd over het voorrecht van rijk te zijn. Dien draad raapte zij behendig op en hechtte er de vraag aan vast: „Wel, wat zou ieder van u wel doen 1 als hij heel rijk wasl" Allen glimlachten en bij enkelen groeide dit aan tot een hartelijken lach. „Dat hangt van de maat van den rijk dom af," zei er een. „Nu ja, zóo rijk, dat hij het geld maar voor het grijpen had.]' „Dan deed ik al mijn zaken aan kant en ging op mijn rug liggen." „Zoo; dan is het maar goed, dat je niet rijk bent en dat het Heilige Moe ten je tot werken dwingt. Leegloopers zijn er genoeg!" „Ik zeg niet, dat ik een leeglooper zou worden." „En je zegt toch zelf, dat je al je za ken aan kant zoudt willen doen 1" „Ja, omdat telkens het vermoeden in mij opdoemt, dat de tegenwoordige ma- I nier van zaken-dryven verkeerd is. Dus j zou ik graag eens een paar maanden volkomen onbevangen daarover willen nadenken, zonder gestoord te worden door de bijgedachten ot ik bij het resul- taat van mijn denken vóór- dan wel na- 1 deel zou hebben." „En al naar dit resultaat uitviel, zou je dan, na verloop van die paar maanden opnieuw een zaak opzetten of gaan ren- I tenieren". „Of nog wat anders doen, een van de duizeud dingen, die een mensch beginnen I kan. Dat zou ik juist rustig willen I overleggen, als ik eerst eens uit den rosmolen van de dagelyksche sleur ver- i lost was „Ik zou wel dadelijk weten wat ik met geld deed, als ik het had" zei een ander. „Ik zou er niet zoo lang over hoeven te denken „Misschien kocht je een vliegmachine" plaagde zijn buurman. Hij knikte en deed er het zwijgen toe. Wij wisten, dat hij trouwen in het hoofd had met een onbemiddeld meisje. Maar het steentje van de conversatie was aan 't rollen geraakt. Naarmate ieder op zijn beurt door de gastvrouw werd toegewenkt, diende hij wel iets te antwoorden. Er waren er, die schertsten en den kring amuseerden door hun onzin. En er waren er óok, die de zaak ern stig opvatten en eerlijk biechtten hetgeen zij meende te zullen doen als het veel begeerde ruilmiddel onbeperkt tot hun beschikking stond. Zoo kregen wij zelfs een warme gedachten wisseling tusschen iemand die dan een oud kasteel en een ander die een verlaten buitenplaats zou werschen te aanvaarden. Die van het kasteel zou dit zoo zuiver mogelijk in stijl laten restaureeren en historisch meubelen, maar toch naar al de eischen van den modernen tyd: ceu- traal-verwarming, electrisch licht, enz. „En dan daarin op je rug gaan lig gen, zooals je daar straks wenschtel" „Neen, dat zou ik op don duur een te ongemakkelijke houding vinden maar toch wel een paar luie stoelen hier en daar, vooral in de bibliotheek, en me daar een goed deel van den dag opsluiten, met een stapel boeken om me heen „Zoo'n egoist!" „Egoïst hoeft men daarom niet te zijn. Vooreerst zou ik mijn vrouwtje veel plei- zier doen als ik haar zin voor luxe den vrijen loop kon laten. En dan kan je je vrienden ontvangen; jelui zoudt eens zien, i hoe comfortabel het bij mij zou wezen, j Verder geef je een boel menschen werk, als je er goed van leeft. En ten slotte zou ik altijd graag een armen drommel helpen, als ik ryk was; daar ken jelui mij, dunkt me, genoeg voor „Zeker" zei die van de buitenplaats i „maar mij dunkt, dat wij in onzen tijd wel aan wat anders te denken hebben I dan aan vergoding van historische toe- 1 standen. Het verleden is heel interessant, maar de toekomst interesseert mij toch nog meer. Dat ik graag een afgelegen buitenplaats zou aankoopen, zou zijn om den vrijen teugel te laten aan myn zin i voor het 1. ndleven, en te helpen in eere brengen, netgeen onze tijd zoo hoog i noodig heeft met het oog opgezondheid en sociale verhoudingen. Zelfs al vras ik nóg zoo rijk, zou ik betrekkelijk sober stroeve of verlegen menschen aan het praten te krijgen, een "gesprek"aan den gang te houden, aan een kwijnende stemming nieuw leven in te blazen. Zy gaf zich desnoods de moeite, van bijtyds een geschikt thema te bedenken, en werd dientengevolge zulk een meesteres op dit gebied, dat zij altijd op het juiste oogen- blik den rechteu inval kreeg. „In haar geval" besloot haar oude vriend, „kan men werkelijk van kunst spreken. Dezen avond bijvoorbeeld. Het gebeurt zelden, dat in haar tegenwoor- en geestelyk". „Meen je dan, dat speciaal de rjjke lui de mode maken 1" „Voor de helft. Ieder kunstenaar, ieder industrieel, ieder geleerde kan men zeg gen, werpt in zjju vak gedurig nieuwe modes opmaar de rjjken geven er hun sanctie aan, door ze te betalenen dan volgt verder de heele maatschappij na, als de schapen de belhamels. Van dien publieken smaakdwang zou ik me wen- schen vrij te maken". „Ik zie nog niet in, dat men ryk be hoeft zijn om een zelfstandigen smaak te hebben". „Misschien niet om hem te hebben, maar wel om hem te volgen. Vooreerst zijn dingen, die in de mode zijn, of lie "er die er pas in geweest en dus in groote quanti- teit voorhanden zyn, voor u en my goed- kooper verkrijgbaar dan voorwerpen, die wjj expres voor ons moeten laten maken en ten andere kan alleen wie eeuig9zins onafhankelijk is zich aan de reputatie van excentriciteit wagen, die men zoo licht krijgt als men niet met de massa van zijn standgenooten meegaat". Het was intusscben later geworden dan wy dachten. Wy lachten ten slotte allen over onze rijkdomsdroomen en namen on3 voor, ieder, met het beetje dat hy had, zooveel doenlyk eigen smaak en neiging te volgen. Met den knop van de deur in de hand citeerde nog iemand Emerson, die ergens moet gezegd hebben, dat wie voor zich zelf een stoel koept naar 't model van ziju buurmans beeuen, dieu buurman volstrekt geen diensl bewijst. Toen namen wij in opgewekte stem ming afscheid. „Wat heeft die vrouw er een slag van, een ceutrum van gezelligheid te schep pen", zei een der gasten, met wie ik naar huis wandelde. ,'t Is een aangeboren gaaf!" bracht iemand in het midden. „Of een kunst!" voegde een oud heer er aan toe. Hy wist hoe onze gastvrouw, i die hy sinds lang kende, door oefening zoo ver gekomen was. i Zij had ougetwyfeld van nature de neiging van zich aan te sluiten, de lief- lijke gaaf van overal draden van aanra- king te vinden en daarentegen oorzaken van afstooting naar den achtergrond te dringen. Reeds vroeg kreeg zij de min of meer bewuste ondervinding, hoe dit den omgang met menschen, in den huise- lijken kring eu daarbuiten, veraangenaamt eu zoo werd haar dit gaandeweg tot gewoonte. Haar levendige geest deed haar belang stellen in velerlei dingenzy luisterde en deed vragen en gaf opmer kingen. De lust om de menschen op gang te helpen, deed haar daarbij de juiste woorden vinden. Van lieverlede werd het I haar een soort ambitie, zelfs stugge, leven, maar altyd met een staf an stads- gasten, die daar buitenlucht eu ruimte konden genieten, mits ze hielpen den tuin schoonhouden." „Het voorrecht van ryk te zyn" wierp een derde er tusschen „is, dat men zien dan de weelde van een eigen smaak kan veroorlooven, desnoods in alle richtingen een bres schieten in het mede-verband I" „Zich niet naar de mode kleeden „Kleeding, nu ja, dat is een tamelyk bijkomstig onderdeel van do zaak. Ik bedoel mode in alle opzichten: stoffelyk digheid het discours Diet wil vlotten. Vandaag kwam er telkens stagnatie; ik weet zelf niet door welke reden. Toen dacht zy blykbaar: als ik hier een troep kinderen had zitten, organiseerde ik een gezelschapspelnu moet ik iets opwerpen, dat daarmee voor groote menschen gelyk staat. En u hebt gezien hoe dat insloeg „Als ik een dochter had" betuigde een der anderen, „dan zou ik haar aanraden, zich toe te leggen op de kunst van ge zelligheid." Aldus CL O. in het N. v. d. D. Ds. A. El F. Juuod, Evang. Lulbersch predikant te 's-Gravenhage, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan in de Luthersche kerk hier. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Augustus iogelegd bij de Rijks- Post spaarbank f42281.261/, en daaruit terugbe taald f45125.161/,. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15666. Uit deo regenmeter werd in Augustus na zeven regendagen afgetapt 62 m. M. neerslag. De grootste hoeveelheid viel den 4den en wel 34.5 m.M. Vau deu 5deo tot den 20 sten regende het niet. Behalve de in het vorig nummer vermelde, werden in de Raadsvergadering van Dinsdag ingebracht v.er beschikkingen van den Miniater van Binnenlandscbe zaken en van Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeuring van Raads besluiten; en verslagen der afdeelings-vergade- ringen, met het antwoord van Burgemeester en Wethouders alle voor kennisgeving van Burgemeester en Wethouders het ont werp der Gemeente-begrooting voor 1911, met Memorie van toelichting, enz.en een voorstel tot herziening der salaris-regeling van het per- Boneel bij het Lager onderwijs, bij den dienst van Openbare werken, en bij ae Secretarie, van de politic-ambtenaren, den Directeur van den Gemeente-reinigingsdienst, den klerk van den Gemeente-ontvanger, den boschbaas op Birkho- ven eu het personeel der gasfabriek beide naar de afdeelingen van het Burger Weeshuis de Rekening en ver antwoording over 1909 en de Begrooting voor 1911 Daar de afdeelingen; van de agenten van politie 3e klasse, speciaal voor den nachtdienst, een adres waarbij zij ver hooging van jaarwedde verzoeken bij punt 7 van den heer B. H. Peteri een dankbetuiging voor zijn benoeming tol tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor notificatie van het Bestuur der Ned. verneniging van loodwitfabrikanten een adres, houdend verzoek, kennis te nemen van twee bijgevoegde brochu res alvorens in de bestekken van aanbesteding bepalingen op te nemen omtrent loodwitven bij ae overige stukken dienaangaande; van Burgemeester en Welhonders een voorstel betreffende het verzoek om Bubsidie voor zang onderwijs, ingediond door de plaatselijkeafdeeling van „Toonkunst" naar de afdeelingen van een aautal vrachtrijders een adres, strek kende om het vervoer van de cokes der gas fabriek over allen te verdoelen aan B. en W. om prace-advies een adres van T. Stork Wzn. en een van G.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1