Dekker betreffende het vaststellen van de rooilijn voor eenipe perceelpn aan da Langestraat by punt 9; een adïee van H. A. de Groot betreffende het rooien van twee bnoroeo, staande, vóór den ingang der Verlengde Puulus-Buyslaan. De Voor zitter deelt mede, dat B. en W. reeds hebben besloten, die booeoien to doen rooien. De Voorzitter: Alvorens over te gaan tot behandeling der' agenda, deel ik mede, dat van den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs pas Maandag is ingekomen een schrijven nopens ue benoeming van een tijdelijk leeraar in Wis kunde aan de Hoogere Burgerschool. Urgentie wordt verleend en voorden komenden cursus benoemd de beer JL H. Roog. Ook wordt spoedeischend verklaard een verzoek van den heer M. Pon om in huur te mogen ontvangen 07 M1 grond van het werfje buiten de Bloem^odalachepoort ten einde er een mo torbootje te bergen. Z. <1. of h. st. wordt het terreintje verhuurd voor f7.00. Eerst punt 4 der agenda (aanleg gasleiding Leusderweg) gaf discussie. De heer Vati Duinen: Het afwijzend advies der Gas-commissie is voor een groot deel ge baseerd op de gronden, vroeger aangegeven voor de weigering voor Gasthuislaun en Arnhemsche- weg. De stukken over den AmheoiRcheweg heb ik niet meer kunnen vinden, die over de Gast huislaan wel. By het nalezen kwam ik tot de conclusie, dat de kosten voor de Gasthuislaan veel te hoog waren. Het nu gedane verzoek is veel bescheidener. De kosten worden begroot op f $10; ik vind dat veel en rekende die op een f400, doch wil dit daarlaten. Dit ie theorie; doch zon de practijk 6ok zoo duur zijD 7 Indertyd, toen de woning van den heer Nefkens werd aangesloten, heb ik reeds gezegd, dat er zoo'n kinderachtig buisje werd gebruikt en toen is geantwoord, dat dit geen bezwaar was. Nu zitten we. Als men goed wil, kan daar wel een leiding worden gelegd. Ik vermoed, dat er nog wel 300 M. leiding hier of daar in een bergplaats ligt en ik geloof ook, dat, nu we zoo aan 't veranderen zijn van de ftraatverlichting, er nog wel een lantaarnpaal en een lantaarn vrijkomen en dan is het niet zoo kostbaar. Er wordt aangevoerd, dat geen winat zal worden gemaakt. Ik heb altijd gemeend, dat een Gemeente niet de winst op de eerste plaats moest stellen, doch het algemeen belang. En dit is hier, waar juist daar aan den Leusderweg zooveel woningen worden gebouwd, het geval. Ik meen, dat het dar. ook aan te raden is, daar een zwaardere leiding te maken. De buurt ia reeds volkrijk er zal nog veel volkrijker worden. De leiding voor den heer Nefkens ligt in de Gemeente Leusden. De heer Kroes: Weineen. De heer Van Duinen: Jawelanders jokt mijn zegsman. Ik meen, dat wij het verzoek kunnen toe staan. De heer Veis He ij n, lid der Gas-commis sie: De heer Van Duinen houdt geen rekening met de laatste clausule van ons advies, het groote bezwaar met het oog op de verlichting der kazernes. Wat de bouwerij aan den Leusder weg betreft, meen ik, dat deze plaats heeft onder de Gemeente Leusden. De leiding voor den heer Nefkens is toege staan tot wederopzeggens. De heer Van Duinen: De laatete clausule spreekt van een wellicht verzwaren der lei ding. De kazernes liggen vooraan den weg en hooger. Vrees voor onvoldoenden druk is daar dus niet. De heer VelsHeijn:De deskundige maakte reeds bezwaar voor de enkele woniDg van den héér Nefkens. Voorzoover ik ben ingelicht, geloof ik, dat verdere aansluiting niet mogelijk is. De heer Plomp: Bij het beheer der fabriek is als regel aangenomen, dat als partijen te ver verwijderd wonen, zij zelf de aanlegkosten moe ten betalen. Dit is o.a. geschied voor den heer Sanders, op het Stort. Ik meen, dat wij van dezen regel maar niet zoo moeten afwijken, omdat anders de gevolgen niet zijn te overzien. Juist om kosten te besparen, ligt het buizen net niet tot aan de eiDden der stad. De beer Veis Heyn wees reeds op de aanslui ting der woning van den heer Nefkens; het zelfde is geschied voor de woningen aan den Koppel onder Hoogland, die óok een cent per stère meer betalen. Het lijkt me niet geschikt, de buizen in den Leusderweg te verzwaren omdat misschien huizen onder Leusden zullen worden aangesloten. Ik acht het voorstel-Van Duinen niet in het belang der Gemeente. De heer Van Duinen: Hetgeen thans gevraagd wordt, is slechts een leiding van 300 M. Over de hoogere kosten bij eventueele aan sluiting valt nog te onderhandelen. Nu echter geldt het deze vraag van adressanten en m.i. is zij best toe te staan. De heer Ve 1 s Heyn: Bedoelt de heer Van Duinen, dat adressanten zelf de kosten betalen De hter Van Duinen: Och. Ik zoide im mers zoo pas, dat de ufstnnd zoo heel kort is. M. i. zijn er heel weinig kosten voor de Ge meente. Hier zijn voorbeelden genoemd waar het hon derden Meters betrof, doch deze menschen zitten in het donker en ik acht het van algemeen be lang, dat zij worden geholpen. Het afwijzend voorstel wordt hierop aange nomen met op éen na algemeene stemmen tegen, de heet Van Duinen. Pnnt 5 (betere verlichting Langestraat en Arnhemschestrnat, met bet adreB van bewoners dor Kampstraat om ook daar Regina-lampon te hangeu). De hoer Hamers: Met groote voldoening heb ik het voorstel gelezen en het is mij bij zonder aangenaam, dat deze zaak zóo spoedig aan de orde komt. Ik ben een groot voorstander van deze soort ver lichting en hoop, dat deze zachtjesaan nog meer wordt uitgebreid. Toch ineen ik, dat de Kamp straat niet aanstoDdB op deze wijze behoeft ver lichtte worden. De heer Van Duinen: Ib stel voor, het •dre» der Kampstraters te renvoyeeren naar B. en W. om prae-advies. De Voorzitter: Vereenigt de Raad zich daarmee? En met het voorstel om op Lange straat en ArnhemscheBtraat hangend licht aan te brengen Z. d. of h. si. aldus besloten. Punt 6 (plantsoen Soesterweg). De heer Rolandus Hagedoorn: Zijn er ook bepaalde plannen Het terrein der H. IJ. S. M. ligt zoo diep. Is aanplemping begrepen onder de kosten? Ik vind het overigens een uitmuntende maatregel. De heer Sanders, Wethouder van Open bare werken: Bij de stukken lag de teeke- ning. Aanvoer van grond is niet noodig. Het plan is, een verdieping-plantsoen te maken, waardoor de kosten eenige duizenden lager wor den. Iets als de Hollnndsche tuin van de Brus- selsche tentoonstellingja maar niet zoo groot scheeps, natuurlijk. De heer Jorissen: Zou 't niet mogelijk wezen, een der groote telefoonpalen te doen verplaatsen, èn om het vrije uitzicht èn om het gevaar voor rij- en voertuigen De heer Van Esveld: Het plantsoen belooft heel mooi te worden en de Parallelweg is heel leelijk. Uit de geringe kosten maaK ik op, dat niets is uitgetrokken voor dien bar- leelijken weg. De heer Kroes: Zou verbetering van dien weg niet heel onbillijk wezön ten opzichte van de inwoners wat verderop? Het plantsoen heeft niets te maken met dien weg, die vrij ligt. Wethouder Sanders: Rond het plant soen komt een hang. Het verbeteren van den Parallelweg zou zijn reageeren op zeer juiste Raadsbesluiten, o.a. ten opzichte van den Bisschopsweg, en zou wezen een zeer onrechtvaardige daad. Immers de twee eigenaron zijn niet bereid, bij te dragen in de kosten van verbetering. Bovendien is deze weg geen verkeerswegen het geldt dus geen algemeen belang. B. en W. hebben gemeend de verbetering van dien weg niet afhankelijk te moeten stellen van den aanleg van het plantsoen. De heer Van Esveld: Mijn doel was juist, te doen uitkomen, dat de Gemeente die straat niet kan verbeteren. Het voorstel woidt aangenomen z. h. st. en B. en W. worden gemachtigd, contracten te sluiten met den Staat der Nederlanden en de Directie der H. IJ. S. M. Punt 8 (waterleiding). De heer Plomp: Hebben B. enW.bezwaar, dit voorstel te verzenden naar de afdeelingen? Er zijn wellicht nog enkele zaken te bespreken, die zich niet leenen voor een openbare vergade ring. De heer Kroes: Ik steun dit voorstel. De heer Hamers: Kunnen we niet een geheime vergadering beleggen Dan kan het spoediger. Hoe eer de waterleiding tot stand komt, zoo beter. De Voorzitter: Wenscht de Raad nog nadere inlichtingen dan zijn B. en W. bereid, die dadelijk te geven. De heer Jorissen: Ik zou dan toch liever zien renvooy naar de afdeelingen, waar enkele zaken van ingrijpenden aard voor de Gemeente- huishouding nog eens nader kunneD bekeken en kalmer bepraat dan zoo gauw in een ge heime zit'ing. De Voorzitter: De reden om de zaak thans te bespreken is, dat we nu nog het voor recht hebben, Wethouder Sanders in ons mid den te hebben, die deze zaak mee voorbe reidde. De heer Jorissen: Ik vertrouw, dat de heer Sanders ook later, zoo noodig, den Raad zal willen voorlichten. Wethouder Sanders: Het heeft niet te maken met mijn al dan niet hier zijn. De technische zaken zijn door den Raad reeds besproken in de conferentie met den heer Van Poelgeest. De Voorzitter: B. en W. nemen het voorstel over om de zaak alsnog te renvoyeeren naar afdeelingen. Punt 9 (rooilijn Langestraat, met de adressen- Stork en Dekker). Wethouder Sanders: In overleg met het College van B. en W. Btel ik er prijs op, in afwijking van den gewonen regel, even hun standpunt vooraf toe te lichten, vooral wegens het adres-Dekker, die schade vreest. Op de eerste plaats maak ik mijn veront schuldiging, dat in de vorige zitting niet te gelijk met de rooilyn voor het perceel-De Haas de rooilyn voor het perceel-Dekker is bepaald. Er staatrichtingslijn. Ik neem nochtans die fout voor mijn rekening. Gelukkig is er niets geprsejudicieerd. De zaak zelve iB doodeenvoudig, doch zij heeft groote afmetingen aangenomen door het verzet van den heer De Haas, die in beroep ging bij Gedeputeerde Staten, die hiermee niets te maken hebben, en die zich wil wenden tot H. M. de Koningin. Het zelfde geldt voor den heer Dekker, die meende zijn positie te kunnen versterken door een aanvraag voor den bouw van een nieuwen gevel, die uitgevoerd, een echande voor de Ge meente zou wezen en niet-uitgevoerd schade aan don eerbied voor het gezag van B. en W. èn Raad zal toebrengen. Er is wantrouwen gewekt in de beslissing nopens de bouw-aanvrage van den heer De Haas. Is dit wantrouwen juist? M. i. niet, want B. en W. hadden een stellig en formeel recht om de rooilijn 1.29 M. terug te brengen. De heer De Haas zou dan van zjjn 69 M' hebben verloren 10 M', bttgren zeer zeker eon zwaar financieel verlies zou hebben bi-teekend. Daarom hebben B. en W. met den Raad een andere oplossing gezocht en gevonden en de rooilijn 60 c.M. terug gebracht en daardoor het verlies voor don heer De Haas gereduceerd tot een hal ven vierkanten Meter. Waar de Gemeente genoegen wilde nemen met deze schikking, kon verwacht, dat de heer De Haas eenige tegemoetkoming zou toonen. De billijkheid is m.i. tot het uiterste gebracht en de Raad vereenigde zich dan ook met op twee na algemeene stemmen met deze oplossing. Hierdoor vervalt ook de grond voor de actie van den heer Dekker, die slechts handelde uit vrees en een bouwaanvrsge deed feitelijk voor een loozen gevel van ü'/i bij 4M., gedekt door een looze kap. Wordt die uitgevoerd dan wordt de derde eigenaar belemmerd, want bet perceel van den heer Dekker staat gedeeltelijk vóór dat van dien derden eigenaar. Erger is het door niets gemotiveerde wan trouwen, dat allerminst past aan een ambtenaar, die mede geroepen is, het gezag van B. en W. te helpen hooghouden. Mijn conclusie is, dat de Raad het voorstel van B. en W. kan aannemen. Ik spreek het vertrouwen uit, dat, als de heer Dekker een bona fide-aanvraag doet, men ook den heer De Haas tegemoet zal komen. De eigenlijke zaak waarom 'l gaut, geldt geen groot Gemeentelijk belang. Ik wil nog het formeel standpunt van B. on W. verdedigen. In 't algemeen zal men iedere aanvraag op zichzelf beoordeelen en hier is 't plicht van B. en W. om de niet-boun fideaanvraug af te wijzen, op grond van art. 8 der Bouwverorde ning; immers de hoogte van dezen gevel zou de breedte der straat met 1 M.. overtrefien. Om een nieuwe impasse te voorkomen, hebben B. en W. gemeend, eerst den Raad een beslissing te doen nemen omtrent de rooilijn en daarna de aanvrage te weigeren. De heer Van Duinen: De Wethouder heeft gezegd, dat de billijkheid tegeuover den heer De Haas is betracht. Den vorigen keer hob ik reeds aangetoond, dat dit niet het geval is. De Wethouder heelt óok gezegd, dat geen groot Gemeentelijk belang in het spel is. En toch be nadeelt men adressanten. Er staat in art. 3 „de rooiing wordt door B. en W. bepaald de rooilijn wordt door den Raad vastgesteld". Het meest Oostelijk gelegen perceel, ik meen no. 90, zal 1.20 M. moeten verliezenen dat is al zoo verbazend ondiep. Er wordt wel gezegdde eigenaar blijft eige naar maar wat heeft hij daaraan Zijn grond is bij kwijt. Ik weet niet of die perceelen al dan niet bezwaard zijnzijn ze wel bezwaard, dan komen de eigenaars in conflict met de hypotheekhouders want de waarde van het perceel vermindert daD. Ik blijf er bij, dat, als deze rooilijn wordt aangenomen, den eigenaars groote schade wordt berokkend. Wethouder Sanders: De heer Van Duinen staat ongeveer alleen in zijn appreciatie. Ik heb gezegdde zaak is niet van groot zakelijk belang voor de Gemeente, doch is ge worden van groot moreel belang. Niet B. en W. hebben de zaak opgeblazen, doch dit is geschied door de manier van verzet der eigenaren tegen een billijk besluit van den Raad. De heer Van Duinen heeft nog gezegd, dat B. en W., in hun formeel uitstel om te beslissen langer dan na 14 dagen, een onrechtmatige daad begingen. Ik moet dit tegenspreken. B. en W. zijn niet gebonden aan een termijn. Art. 5 zegt „binnen 14 dagen", doch de aanvrage-Dekker valt noch onder art. 3, noch onder art. 4, doch onder de Provinciale verordening, die echter geen termijn aangeeft. B. en W. hebben hun beslissing juist uitge steld tot de rooilijn zou zijn vastgesteld om daarna te kunnen weigeren omdat deze aan vraag niet bona fide is. Het laatste argument van den heer Van Duinen is, dat het laatste perceel zooveel zou verliezen. De rooilijn geeft dit niet aan. Ik erken intusschen, dat 60 c.M. voor een zóo ondiep perceel veel verlies beteekent. Hetgeen de heer Van Duinen zeide over mo gelijke quaesties met hypbotheekhouders is m.i. van zeer ondergeschikt belang bet is mogelijk, dat het zoo is, doch de Raad zit niet om de belangen van hypotheekhouders doch om die van de Gemeente te behartigen, d. i. recht en billijkheid voor iedereen. De heer Van Duinen: Da Wethouder zegt, dat hij niet heeft gesproken over het belang der Gemeente; ik heb dit woord opgeleekend. De Wethouder zeide, dat ik bijna alleen stond in mijn meening. Dat is wel te zeggen, maar het is de vraag of de Raad voldoende was ge- sai8isseerd van de zaak. De heer Kroes: De heer Van Duinen heeft toch alleen te maken met den Raad. De heer Van Duinen: Ik herinner nog aan art. 025 en 626 van het Burgerlijk Wet boek, handelend over recht van eigendom. De heer Plomp: Ik moet even opmerken, dat het hier geldt publiekrechterlijke verhou dingen. Do Voorzitter: Ik breng in omvraag het voorstel van B. en W. om de rooilijn te bepulen zooals die is aangegeven op de teekening en om afwijzend te beschikken op de adressen van de heeren Stork en Dekker. Aangenomen met op éen na algemeene stem men; tegen, de heer Van Duinen. De overige punten gaven geen debat. Alvorens de vergadering te sluiten, zeide de Voorzitter: In de vorige vergadering heb ik geineend, deze zitting niet te zullen presidee- ren. Nu ik zulks tóch doe, wil ik gebruik ma ken van de gelegenheid om don hoer Sanders, die ons gaat verlaten, nogmaals namens de ingezetenen en namens uwe vergadering harte lijk dank te zeggen voor den grooten ijver waar mede bij de functiën van Wethouder heeft bekleed (applaus). Wethouder Sanders: Jien enkel woord van dank voor uw vriendelijke woorden en voor den bijval van deze vergadering en een woord van dank aan mijne medeleden van het College van B. en W. en aan den Secretaris en de ambleuaren. Ik dank ook de overgroote meerderheid van den Raad voor het groot vertrouwen, dat ik in den korten tijd van mijn Wethouderschap mocht ondervinden. Ik spreek de hoop uit, iets tot nut van de Gemeente te hebben tot stand gebracht en spreek uit het vertrouwen in haar welvuart en bloei (applaus). Hierna werd de vergadering gesloten. Bijzonder fraai weder heeft gister het feest ter eere van den verjaardag van H. M. de Konigin begunstigdgeen druppelije regen kwam de feestkleerijes der kinderen, de Zondagsche pakken van de grooteD, dé versieringen en de humeuren bederven. En elders, lezen we in de ochtendbladen, stort buien. Kort na half acht zette de A inersfoortsche Muziek-vereeniging» het feest iu met koralen van den toren dar Groote kerk. Om half negen werden op het terras vuq «Amicitia», weder welwillend ter beschikking gesteld door het Bestuur der sociëteit, onder leiding van den heer M. W. Petri en bege leid door dc stafmuziek van het 5e regiment iufauterie, een zevental liederen gezongen fraaie liedereo, die weer heel goed klonken. Ora half tien brachten 500 kindoren, die nu niet als verleden jaar doornat regenden, onder leiding van den heer G. G. van Lunteren een aubade bij den Burgemeester. Van «Mezzo Monte», waar zy werden onthaald, gingen ze in optocht door den hoofdstraten der stad naar de Heiligenbergerweg, waar zij in „Het Boompje" nog eenigen tijd prettig bijeen bleven en zich de aangeboden vorsnaperingeu goed lieten smaken. In den tijd vóór do parade, die ook veel belangstelling had, werden de versieringen van winkels en straton in oogonschouvv ge nomen. De bewoners van den Grooten Haag, die ditmaal geen optocht hielden, hadden hun stra t wel het mooist versierd; niet minder dan drie eerebogen, éen heel groote, hadden ze opgericht en een gansch dennen bosch was tijdelijk langs de huizon geplant. Het bloemen-corso is alsmede boven ver wachting geslaagd. Hoewel de bloemisten buiten mededinging hadden willen blijven, had de jury toch zoo'n zware taak, dat de ommegang bijna een uur te laat vertrok. Die jury bestond uit de hoeren Wolterse, tuinbaas van «Oldenaller" te Nykerk, Snap per, tuinbaas van «De Boom", en Drollelaur, tuinbaas van «Hoevelaken''. De prijzen, allo geld pry zen, werden toe gekend als volgtle prijs Tellingen, 2e pr. A. van den Heuvel, 3e pr. Tabernal, 4e pr. raej. C. van den Brink, 5e pr. Kampermau allo versierde rijwielen; le pr. Eggink, versierde sportkar. De werkelijke fraaie stoet, die zeer veel bekijks had, werd geopend door de muziek van de R. K. Volksbond en gesloten door die van de Wagenwerkplaats. Amersfoortsch Vrijwilligers-korps fungeerde ditmaal als ordebewaarder en kweet zich heel goed van die taak. Bijzonder fraai waren de dubbele tan dem, door de beide heeren Van Bemmel gezamenlijk, en het rijwiel door den heer Kortbeek Jr. versierd; heel interessant de groote wagen, van den heer Veenschoteo, die het tuinmansbedrijf uitbeelddegoed gedacht de vier rijwielen, welke de Neder- landsche vlag voorstelden. Behalve de beide muziekkorpsen deed bet 50 meisjes en jongens sterke kinderzang- koor „Prinses Juliana" zich af en toe hoo rei), terwijl het vóór het Stadhuis, waarheeo de Burgemeester zich had begeven, werke lijk heel verdienstelijk eenigo liederen zong. De weg was niet te lang, zoodat goed drie uur de stoet kon worden ontbonden. Middelerwijl was het tingrijden aange vangen op het sportterrein «Birkhoven" welwilleud afgestaan door het Bestuur der Naamlooze Vennootschap. De voetbalwedstrijd kon niet doorgaan omdat «Victoria" te Hilversum bleef feest vieren en «Het vyfde" óok maar liever in de stad bleef. «Quick" was echter present. In den aanvang dreigde het, dat er geen kijkers zouden komen voor het riDgrijden, waarvoor niet minder dan 24 deelnemers zich hadden aangemeld, allen voor ringrotten met paard en ehuismaar zóo toen de menschen bet bloemen-corso een paar malen hadden gezien, stroomde het naar Birkhoven, zóo, dat het zelfs heel vol werd. Ook bier waren de pryzen alle «in contanten.*. De eerste prijs behaalde de hoeren Lage- maat, te Leusden; de tweede door Kok, te Soesten de derde door Schuld, te Amersfoort. De jury bestond uit de heerenJ. K. Knottenbelt, van «Vinkenhoel"L. Pijl, adjudant-pikeur van de Ryschool; en H. B. van der Knoop, van het Zwarte bergje. Do muziek van het le regiment huzaren luisterde dit boven verwachting geslaagde sportfeest op. Tegen uur maakte het Amersfoortscbe Vry willigers-korps met volle muziek een rnarsch uoor de stad. Lang vóór 8 uur stroomde het reeds naar Den Hof, waar de bioscope-voorstelling zou worden gehouden. Omdat de autoriteiten in

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2