FINALE UITVERKOOP jhmsiuk- ■ma. Gemengd nieuws. Laatste Berichten. Advertentiën. L C. Linnen- of Tweede meid Bijyerfliensten Sduijfwerk. TE HUUR aangeboden BOVENHUIS, EAU DE COLOGNE FLEHITE NONHEBEL's Reisbureau, 8 dagen naar Parijs voor f125, »De Kroon zouden worden ontvangen, was het scherm daar tegenover opgesteld en niet zooals aanvankelijk het plan was naar den kant van de Langestraat. Hierdoor en omdat het wat laag was, konden niet allen even goed zien. Maar 'n menschen dat er waren I Tot zelfs in de steegjes aan de zyde van do Krommestraat stonden ze hoofd aan hoofd en op den Hof zelf was het éen reus-ach- tige schare, die aandachtig stond te kijken naar do beelden, in de grootste aandacht, zóo dut het er ook maar niet éen oogenblik onrechtigheden gebeurden en de politie, die hier zeer sterk vertegenwoordigd was, dan ook niet behoefde in te giijpen. Tol by half elf duurde deze voorstelling, die zóo in aller smaak is gevallen, dat ze stellig kan worden herhaald. Het Bestuur der Oranje-vereeniging, d in het inleidend woord van zijn Feestgids den steun der ingezetenen inroept, heeft door de regeling van dit feest weder getoond dien steun ten volle waardig te zijn. Moge dit nu óok blyken door het toenemen van het ledental. Grooter satisfactie kan bet be stuur niot wenschen voor haar met zooveel succes bekroonden beleidvollen, inspamien- den arbeid. Weder in sliet Boompje", waar de sAmers- foortsche Muziek-vereeniging", die ook hy de bioscopc-voorstelling had meegewerkt, zich weder deed hooren, werden de prijzen van het bloemen-corso uitgereikt. Die van de Nationale ringrijdery werden uit den i aard der zaak terstond op sBirkhoven" ter hand gesteld aan de winners. Eerst togen middernacht werd het stil in do stad, waar vooral na den middag een gezellige drukte had geheerscht. Er worden wel eens grooto woorden gezegd, er werd wel eons een klap uit gedeeld, maar toch is de politie, gesLeund door militaire patrouil les telkens met zooveel tact opgetreden, dat geen ernstige vechterijen hebben plaats ge- bad. In het Militair tehuis aan de Beekstraat hadden de »jongens" van vader Zevenbergeu de groote zaal uit eigen middelen keurig versierd. Een eigen orkestje, zang en voor drachten verschaften den soldaatjes daar een heel prettiger) avoud. Als herinnering blijven de mooie gipsen bustes van Koningin en Prins, uit het suamgebrachte geld bijna f30! aangekocht. Hedenavond viert het garnizoen feest in »Amicitia" on Zaterdagavond in »Ce Arend". Natuurlijk was het Amersfoortsch Drank- weer-comité weer present met behartens- waardige spreuken. In 't kort, geen enkele wamclank heeft de feeststemming gestoord en ook dit jaar is Koningin's jaardag op waardige wyze hier gevierd. In een gedeelte der oplaag van het vorige nummer konden we meedeelen, dat bij Kon. besluit van '20 Augustus werden benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nasau luiieuaut-kolonel A. G. M. J. baron Van üldenneel, Directeur der Rij- en hoefsmid- school, en H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, rentmeester van het Kroon domein Amersfoort (huize Randenbroek). De eere-medaille dier orde is toegekend, in zilver aan adjudant L. E. Verspoor, van het 5e regiment infanteriein brons aan schoenmaker J. L. G. Welters, van bet 5e regiment, en aan zadelmaker R. V. Welles van het le regiment huzaren. Ook de volgende onderscheidingen zijn toegekend ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mgr. J. J. van Thiel, Oud-katholiek bisschop van Haarlem G. C. D. baron Van Hardenbroek van Atnnersio), gep. kapitein ter-zee; kolonel H. Oolguardt, commandant van het 4e regiment veld-artilleiie officier in de orde van Oraoje-Nassau P. Dubois, inspecteur der directe belastingen te Amsterdam; F. J. Matthyseu ingenieur,chef van tractie dor H. IJ. S. M. te Amsterdam ridder in do orde van Oranje-Nassau rit meester C. Sandt van Nooten, van hot 3o regiment huzaren D. Fockema, hootdconsul van den A. N. W. B., te Arnhem verleend de rang van luitenant-geue-aal aan de gep. generaal-majoors G. J. W. Koolemans Boynen en H. A. H. Smeding de rang van luitenant-kolonel aan der. gep. majoor der artillerie L. J. van Heukelom. Do heer H. J. Groote Bahlerhaar ton Volde, thans Gemeente-ontvanger van Hoevelaken, is benoemd tut Burgemeester van Werkendam. De heer W. Groen verwierf de akte Gymnastiek, Middelbaar-onderwijs. De dames W. E. M. Hakkenberg van Gaasbeek en P. C. R. Huddleston Slater, die hun opleiding ontvingen in het R. K. pen sionaat hier en dezen zomer de akte behaalden, zijn benoemd tot onderwijzeres aan een R. K. school te Alkmaar. In hot concours voor springpaarden, le Meppel gehouden, het eerste door het Be stuur dor harddruveiij-vereeniging aldaar georganiseerd en door duizenden bijgewoond, werden o. a. do volgende prijzen behaald: le pryp, f250, door luitcDant A. N. S. W. L. Cobly n, met Black Paddy; 2e pr., f 100, door luitenant H. W. C. E. Mathon, met Held- 3e pr., f75, door luitenant C. H. Leboucbère! met Perhaps; 4e pr., f50, door den zelfden, roet Vanguard; 6e pr. f25, door luitenant Labouchère, met Dreadnought. De jury bestond uit de luitenants D. J. Couvée, G. J. Pitlo, J. H. van Reede on M. A. C. Goester. De oefening voor den militairen genees kundigen dienst, welke morgen op de Leus- derlipido wordt gehouden, zal van haar vele voorgangsters, die eveneens in den omtrek plaats hidden, vooral verschillen door het meer op den voorgrond treden van het Nederlundscho Roode Kruis in zijn nieuwen vorm. Reeds hedenavond zal men, met behulp van verschillende verliciitingsmiddelen, ge wonden opsporen in het terrein, o. a. met bijzondere lantaarns, die geen licht uitstralen naar vyands zijde, eu morgen zullen vijf transport-colonnes uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Breda onder leiding van den olfieier van gezondheid le klasse dr. G. W. Roland samenwerken tot het vor- meu van een evacuatie-stat ion en het vervoer van gewonden per spoortrein. Hiertoe zal ouder meer worden gebruik gemaakt van twee Roode Kruis-automobieleo, de eone van het Haagsche vrouwen-comi de andere door de Haagsche transport-colonne ingericht met behulp van een Fut-ehussis, welwillend door de firma Verwey Lugard ter beschikking gesteld. Ook in ander opzicht belooft deze oefening, waarvan het militaire gedeelte onder leiding staat van kolom-I F. H. W. A. Spioringhs, commandant van hot 5e regiment infanterie, en tfo geneeskundige leiding berust bij den dirigoerend officier van gezondheid le klasse dr. A. Butner, zeer hnïangryk te worden. Aan do Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 7725 Kilo ongezouten en 4300 Kilo gezouten t'abrioksboter onder Rijks-con trole. Do prijs was f 1.21 a f 1.32. Sedert half Juni werd onder meer aan bet Commissariaat van politie hier het signale ment aangeslagen van een bewoner van Doetinchem, die na de feesten van den A. N. W. B., welke hy te Arnhem bijwoonde, werd vermist. Zyn lijk is thans opgevischt uit den Rijn bij Krefeld. Tegen drie jongens die, zooals dal heet, te samen en in vereeniging peren afschudden en stalen uit een tuin, waar ze niets te maken hadden, is proces-verbaal opgemaakt. Wat heden moet worden gedaan, raoogt ge ni'-t uitstellen tot morgen allicht zegt ge dan weermorgen. Menigeen heeft dit voortgezet tot er geen morgen weer kwam. XJit den omtrek. Nog deze maand zal in de vliegkamp van do firma Verwey Lugavd te Ede een Nationale vliegwedstrijd worden gehuuden. De Groene Kruis-teutoonstelling te Utrecht is hedenmiddag door den Prins der Neder landen geopend. De viool-virtuoos Bronislaw Huberman beeft een nieuwe vioolkist-bekleediug uitge vonden en er ook reeds patent op verkregen. Het denkbeeld der uitvinding is als de toer met het ei van Columbus. Het is een dubbele gummi-bekleeding, die door een bijzondere wijze van prepareeren zeer sterk is. Tusschen de beide gummilagen moet zich lucht bevinden. Het foedraal wordt als een fietsband opgepompt. Het ventiel sluit auto- malisch. Htt foedraal beschermt de kist, en dus ook de viool, tegen stooten, schokken slof, hilte, vocht, enz. De K< dactie-coüimissie van den A. N. W. B. vraagt oub ceu plaatsje vaor het volgende. Htt groote succes van het prachtwerk „Ons Eigen Land" heeft de vraag doen lijzon, of hot niet mogelijk zou z\jn, iets dergelijks to doen voor Indië, dat zeker ook bij de meeste Nederlanders onvoldoende bekend is. Door bijzondere omstandighedon is het Bomlsbe- (duur in de gelegenheid r'it denkbeeld te verwezen lijken, indien daarvoor bij de leden genoegzame belangstelling blijkt te bestaan. l)o bedoeling is een portefeuillo met 100 licht drukken te doen uilgeven tot don buitengewoon lagen prijs van vijf gulden. Do speoimen, dio wij gezien bobben, geven recht om te verWnohton, dat do uitvoering aan hooee eisehen zal voldoen. De grootte der lichtdrukken is 18 bij 28 cM. mot een willen rand van 2 c.M. In gehoel Indië zullen opnamen worden gedaan van zeer verschillende onderworpen, als landschap pen, berggezichten, cultuur-ondornoiniugen, oude tempels, publieke gebouwen, inlaDdscho woningon, jaarmarkten, volkstypeu, enz. Het geheel zal een zoo volledig mogelijk beeld geven van ons reusachtig b .zit in Indië, hetwelk zooveel schoons on merk waardigs bevat. Het behoeft geen betoog, dat zulk een uitgnaf buitengewoon ko-tbaar is on dat zij dus sleehiB by oen atgemeene deelneming mogelijk is. De ïntoekeuing iB tot ultimo Septembor openge steld is do belangstelling groot genoeg, duu ver takt do fotograaf onntiddolyk. Hot werk zal dan .luni 1911 verschijnen". Tot zoover het bericht in „Do Kampioen". Onzerzijds voegen wij hieraan eon opwekking toe om op dit uit te geven werk in te teeltenen. Allen, dio het voorrecht hebben de ouvolpreson mooie uitgave „Ons Eigeu Land" va« don zelfden Bond te kennen, zullen inzieu, welk prachtwork van Insu- MAANDAG aanstaande begint de der meubelen (dok ANTIEKE), huishoudelijke en luxe artikelen, photographie-toestellen en benoodigdheden, enz. bchoorende tot don boedel van wjjlen G. van VALKEN- HOEF, Varkenmarkt. linde hiermede zal verschüden. Ongetwijfeld hooft iedereen onder xya familieleden of kennissen iemand, die zich met de opzending van eon inteeksnbiljet wil belasten, daar ieder lid het recht heeft, een onbeperkt aantal to bestellen Uitzoeken van de vuile wasch. Een Fransch schrijver heeft een voorstel geduun tot een meer hygiënische behandeling der wascb, bij het sortoeren van het vuile goed. Dit deel van het werk is voor het perso neel het meest gevaarlek, en er is nog geen goed middel gevonden om het gevaar te vermijden. Voorafgaande ontsmetting is in de practijk onmogelijk. Do sehrjj ver stolt nu een mechanische stofonttrekking voor en een bevochtiging door heeten waterdamp. In groote inrichtingen is dat practise!) goed uitvoerli en liet zou dus oen motief te meer zijn om te komen tot de zeer ge- woiischte centralisatie van het woschbedrijf. Iltt hoefijzer. Het hoefijzer was bij de Grieken nog niet bekend, ten minste Xenophon maakt er geen melding van en op (le oude beeld houwwerken komen ook geen paarden .-net hoef ijzers voor. Do Romeinen daarentegen kenden zo wel on in de tijdon van Keizer Severus wa ren ze algemeen, doch werden niet met nagels bevestigd, maar met banden vastgebonden. Keizer Nero liet zijn muildieren gouden hoef ijzers onderbinden. Ons eersto hoefijzer, hoewel nog wat primitief, komt waarschijnlijk het eerst voor omstreeks 480. Willem de Veroveraar voerde liet gebruik der hoefijzers in Engeland in. Toen de mark graaf van Toscane in 1083 met zijn bruid zyn intocht hield, waren de paarden niet met ijzer doch met zilver beslagen. Verloor een paard zyn hoefijzer, dan mocht degene die de gelukkige vinder was, het be houden. Ijzer etende bacteriöu Het verschijnsel, dat ijzeren buizen, die niet niet gegalvaniseerd of geteerd zijn, in vochtigen grond verteeren, werd totnogtoe altijd do»r het oxydutie-proces ver klaard. Een EngeUch scheikundige, Gaines, komt nu op grond van onderzoekingen mede- deelen, dat dit verteeren (roesten) veroorzaakt wordt door bacteriën, eu wel zeer bepaalde soorten (crenolhrix, cladothrix en heptothrix. Deze verklaring aioet natuurlijk met een kor reltje zout gegeten wordenhet ijzer is niet te beschouwen als een voedingsbodem voor micro bendat zou ohemotnxiscbe nonsenB zynmaar zóo, dat die bacteriën door hun stofwisselings producten (een of ander zuur?) het ijzer in oplossing brengen. Volgens Gaines kan het ijzer verteerd worden zoowel direct, als de bacteriën op het ijzer leven, als indirect, door den met hun stofwisselingspro- ducten doordrenkten bodem. Voegt men aan den bodem zwavel toe, dan wordt dit „verterings proces" verhoogd (vorming van sulfaten in den grond, of zijn die bacteriën zélf zwafelbacteriën Verder is Gaines van meeniDg, dat het door vele bacteriën bereide moerasgas, dat zwavelzure kalk in den grond onder vorming van zwavel- watorsofgas ontleedt, het metaal aantast en zoo tot het procos meewerkt. De geschiedenis van een nieuwen hoed Op de boulevards te Parijs was Vrijdagmiddag groote opschudding om een dame met een ééndekker- hoed. Da hoed had precies den vorm van een éendekker volgens Bleriot en wus op het hoofd bevestigd met twee groote spelden, eindigende in ebonieten luchtschroeven, bij wijze van knop pen, die lustig in den wind ronddraaiden. Het nieuwe model wekte zooveel belangstelling, dat do dame een taxi-ryluig moest aanroepen. Maar tot groot vermaak van het belangstellende volk, kon zij met haar hoed niet door het por tier van hot rijtuig. Do kap moest neergedaan worden, vóór zy in kon stappen. Men seint ons: Benoemd tot mnjoor-provinciaal adjudant in Noord-Holland de kapitein A. A. Heister kamp, van het 5u regiment infanterie. Biedt zich aan met Novembar oen net buitenmeisje ais ook bekend met tafeldienen. Brieven onder 309 aan het Bureau der Amerafoortacbe Courant, Kortegracht 9. Op een kautoor ia PLAATSING voor iemand die vlug en net kan sehrjj ven. Brieven onder lettors H. Z. aan het Bureau der Amerafoortacbe Courant, Kortegracht 9. Leerarea Piano, Gediplomeerd Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst en Toonkunatenaars-Vereeniging. ARNHEMSCHEWEG. een geheel of gedeeltelijk gemeubileerd, in de onmiddellijke nabij heid van spoor en tram. Bosch rijke om geving. Brieven onder letters V. D. aan het Bureau der Amersfoortsciie Courant, Kor tegracht 9. ffÉgBT* Op 1 SEPTEMBER a.s. her- vatting der Nog plaatsing bjj clubs voor jongens en meisjes van eiken leeftijd. P. do JONG, Leeraar Gymnastiek M. 0. Amersfoort, Wilhelrainaatraat 22. THE CHARTER of COLOGNE Anno 1535 overtreft alle Keulache producten. Te Amersfoort bij den heer R. J. van E1MEREN, Coiffeur, Langestraat 7. Oudheidkundig Museum, is dagelijks te bezichtigen voor niet-leden h 10 cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van V/j tot 3 uur. SPOORSTRAAT 38, HILVERSUM. (alle reis en lerblijfkosten inbegrepen). Goedkoope nitslapjes (4 dagen) near MÜNCHEN en de op 16 en 23 September voor f115. Alle rois- on verblijfkosten inbegrepen (2e kl. spoor). 5- Vraagt gratis prospectus au,

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3