Zaterdag 10 September 1910. No. 8765. 59e Jaargang. BIJVOEGSEL. KOSTELOOS. BLOOKER's DAALDERS CACAO; Stadsnieuws. FIRMA A H VAM CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de 6tad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGrR ACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een ie zich met ingang van 1 OCTOBER opgeeft als n i e n w e abound, ontvangt de nog in September verschij nende nummers K E 1 ISGEYINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetene^, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 18 September aanstaande, des namiddAgs tel'/i ure. Amersfoort, 8 September 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOS8E, Wetb., loco-Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door D. van dek HEUL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van eene benzine-bewaarplaats voor eene hoeveelheid van ten hoogste 100 Liter in het perceel alhier gelegen aan de Utrechtschestraat No. 20, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 5092, op de Secretarie der Gemeente Ier visie ligt, en dat op Donderdag den 22 September aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaaude jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden ziin verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 8 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE. Welh., loco-Burg. De Secretaris, J. G. STEIÏFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht dd. 6 September 1910. 4e afdee- ling, no. 4664/3104, ter kennis van belangheb benden, dat in de Gemeente Langbroek een geval van vlekziekte bij varkens is voorgekomen. Amersfoort, 9 September 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Wetb., loco-Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat bet 6e gedeelte van het primitief en het le aanvullings kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1910, goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Utrecht, in afschrift gedu rende vijf maanden op 'de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 9 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE, Weth., loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFKRT KROESE. GELUK. Het zoeken naar geluk is den mensch ingeschapen en in alle eeuwen zijn er wijze menschen geweest, die hun mede- raenschen in deze naar hun beste weten den weg wezen. Socrates verkondigde, dat het de deugd is, die een innig en blijvend geluk ons schenkt. Authisthenes leeraarde, dat de mensch moet verachten al wat aardsch en zin nelijk is en zoo waren het ook de latere Stoicjjnen die predikten, dat een mensch, bij zijn streven naar geluk, zich onge voelig had te maken voor smart. De stoi- cjjn leidde dan ook een zeer streng leven voor zichzelf, wist zich boven het kleine en lage te verheffen en zocht in ingeto genheid en ernst, rust en vrede voor zjjn hart. Die drang naar geluk is een van de vele oorzaken, welke de menschen er toe gebracht hebben om over het leven na te denken en zoo is dit begeeren mede oor zaak der zedelijke ontwikkeling van het menschelijk geslacht. Nu is het merkwaardig, dat de wijs heid aller eeuwen ons verkondigt, dat het duurzame, het bljj veude geluk alleen gevonden wordt op hot pad der deugd en der ijverige plichtsbetrachting. De wjjsheid onzer dagen denkt er Diet anders over en wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, kan eiken dag van zijn leven opmerken, dat de mensch, die aan al zijn begeerten kan toegeven, volstrekt geen toonbeeld van geluk is. Elk huis heeft zijn kruis, óok dat der machtigen en rijken. Of zoudt ge meenen, dat een smulpaap, die elkeu dag zijns levens zich voorzien kan van de fijnste spijzen, nu werkelijk ook een gelukkig man is? 't Is zeer aangenaam, wie zal het ont kennen, als het iemand meeloopt in de wereld en- als hij dag aan dag zijn bezit vermeerderen ziet; maar alles is daar mee toch lang niet verkregen. Geluk, zoo is wel eens beweerd, wordt gevonden in het bereiken van hetgeen met iemands neiging overeenkomt. Een gierigaard, zoo voert ratn aan, zal weinig voelen voor iets anders dan het bijeen schrapen van geld. Ik geef het gaarne toe, maar de gie rigaard, die bij het schrapen levensblij heid en zielsrust vindt, moet toch nog geboren worden. Ieder mensch houdt er van, genoegens na te jagen maar uit het feit, dat men ook daarvan blasé worden kan, mag men toch zeker wel afleiden, dat het geluk de3 levens er niet in te vinden is. Genoegens, wat zijn ze anders dan de voldoening van het oogenbhk, terwijl geluk is de verzekering van de toekomst. Dat geluk nu wordt gevonden in noes ten arbeid, niet alleen voor het dage- ljjksch brood, maar ook voor de dingen van het hoogere leven. Een goed besteed levenkrachtige, trouwe vriendschapoprechte liefde voor vrouw eu kroost, ziedaar zakeu waarbij een mensch vrede, gemoedsrust en blijd schap vind. Daarom moeten wij uit ons leven weg doen al hetgeen ons in het bereiken daarvan in den weg staat. Wie van zonnewarmte wil genieten, moet niet in de schaduw gaan zitten; wie gelukkig wil worden, moet niet VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van 1/9 ons 10 ets. 1 ons 18 n ii ii V» Pond 42 1 pond 80 2 pond 150 trachten naar hetgeen den mensch omlaag haalt en zoovelen deed omkomen in een zee van vertwijfeling en ellende. Daarentegen moeten wij najagen het geen goed en edel is, want van deze din gen gaat nooit iets verloren. Elke daad van zelfverloochening, die het heden niet beloont, is als een schakel in de groote keten, die ons aan een betere toekomst bindt. Het zaad ontkiemt niet minder omdat de wind het ver wegdraagt, te ver, dan dat wij meer zien kunnen waar het neervalt. 't Is mogelijk, dat dit najagen ons wel eens voert op den lijdensweg. Doch wat nood! Wie het ware geluk zoekt, vindt het overal. Het wordt op eiken weg ge vonden, op dien van de smart zoowel als van de vreugdealleen op de wegen der zonde zoekt ge het tevergeefs. Herinnerd zij, dat hier morgen alleen ge opend is de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Langestraat 118 bij de Kam perbinnenpoort. Weldra zal verschijnen het verslag omtrent het onderzoek naar de kosten voor het pen- sionneeren van Rijkswege van alle Gemeente ambtenaren en hunue weduwen. Daarmee zou een vijftig millioen gemoeid zjjn. Ter behoeve van 's Rijks schatkist is uit Amersfoort onder de letters N. N. ontvangen f 12.40 ter voldoening van te weinig betaalde successie-rechten. Beter ten halve gekeerd; en wat daar verder volgt. Aan het plaatselijke telefoon-net is met no. 236 aangesloten Mackintosh' passage-bu reau, thans Langestraat 83, hoek Stoovestraat. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, afwijzend te oeschikken op bet indertijd meegedeelde adres van de vereeni- ging- „Vergunning", houdende verzoek, inde Verordening op de koffiehuizen een bepaling op te nemen volgens welke tijdens de kermis alle draukgelegenheden tot twee uur 's nachts geopend kunnen bljjven. Hel sluitingsuur is thans bepaald te midder nacht, behalve kermis-Zaterdag, wanneer de sluiting om elt uur moet geschieden. B. en W. achten een later sluitingsuur niet wensclielijk en vinden het geenszins nuttig, door inwilliging vau het verzoek nog langtr gelegenheid te geven tot bezoek van herbergen en dergelijke gelegenheden. Zij stellen óok voor, afwijzend te beschik ken op het adres van de plaatselijke afdeeling der Ned. vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken tot inkrimping van het aantal vergunningen. Hoezeer zij ook met den Raad die immers jaarlijks een subsidie verleent tot bestrijding van drankmisbruik sympathi- seeren met de bedoeling van adressante, moe ten zij inwilliging van het verzoek ontraden omdat zich gevallen kunnen voordoen waarin het geven eener nieuwe vergunning, tegen afstand van twee vergunningen, iu bet belang der Gemeente kan zjjn en, bjj afwijzen van bet verzoek, de mogelijkheid blijft, naar bevind van zaken te bandelen, terwijl bij inwilliging daarvan die mogelijk heid wordt afgesneden. Pastoor J. Berendse hoopt 1 October den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot rector van het pensionaat der Zusters van O. L. Vrouwe, aan den Zuidsingel. De heer L. van Dommelen is benoemd tot onderwijzer in Rekenen aan de Herhalings school voor jongens. Mejuffrouw W. J. Heere is benoemd tot tijdeljjk onderwijzeres aan de Tusschenschool, Hellingstraat, in de vacature, ontstaan door het verlof, verleend aan mejuffrouw W. van Eek. Gistermiddag werd in den Dierentuin te 's-Gravenhage geopend de Internationale vak tentoonstelling, ingericht door den Ned. Bond van schilders-patroons ter gelegenheid van diens 30-jarig bestaan. Zooals we reeds vroeger meldden, is op die tentoonstelling bekroond de heer T. L. Blok met een zilveren medaille voor zjjn in zending van geschilderd brèche violet, een zilveren voor notenhout en een bronzen voor wit marmer. Op de Huisvlijt-tentoonstelliug te Scheve- ningen zjjn bekroond de inzendingen van mejuffrouw L. H. Wildt met een eervollle vermelding, van Fr. von Rupprecht met een zilveren medaille, van St. van 't Hoenderdaal met een bronzen medaille, en van A. J. Voorn en van H. von Rupprecht met een diploma. Mejuffrouw P. Pothoven, te Leusden, ver wierf een zilveren medaille. A. de Boer slaagde bij het toelatings-exa- men voor de Rjjki-Landbouwscbool te Wa- geningen. Dr. A. J. M. Garjeanne, thans te Venloo, is benoemd tot leeraar in Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool te Eindhoven. Aanstaanden Maandag wordt onder leiding, van majoor II. F. C. baron Omphal Mulert, van het 5e regiment infanterie de jaarljjk- sche oefening voor den geneeskundigen dienst in het garnizoen Amersfoort gehouden. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie zal aanstaanden Donderdag deelnemen aan de groote militair taptoe, welke dien avond om half tieu wordt gehouden door de 14 stafmuziekkorpsen van legeren vloot ter eere van het bezoek van den Koning der Belgen aan H. M. de Koningin der Neder landen. Het examen voor den rang van vaandrig, van de onderofficieren die bjj de Militaire school-compagnie hier worden opgeleid, zal aanvangen op 19 September.. Voorzitter van de commissie is luitenant- kolonel A. Holland, van bet 5e regiment infanterie. De miliciens der lichting 1909 beboorende tot het 5e regiment infanterie vertrokken heden met groot-verlof. Die van de lichtingen 1903 en 1904 komen Maandag voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Korporaals der infanterie, die de geschikt heid bezitten om te worden opgeleid voor

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1