Stadsnieuws. Laatste Berichten. Nu naar Briand's meening de duurte van het vleesch een gevolg is van het kunstmatig opdrijven der prijzen denkt hij er over, een heel oud middel te gebruiken de vaststelling der vleeschpryzen van overheidswege. Met groote verwondering heeft de Franscne bur- Serij vernomen, dat dit recht nog bestaat, (en meende dat het thuis behoorde in de Middeleeuwen, toen het stadsbestuur den prijs van alle levensmiddelen vaststelde, maar dat de Revolutie, met haar vrijheids- denkbeelden, deze instelling had weggevaagd te zamen met zoo vele andere euvelen. Het blijkt echter, dat juist in de Revolutie, in 1791, toen pas de wet op de vrjjbeid van handel aangeuomen was, een uitzondering gemaakt is voor heel bijzondere gevallen hongersnood bijvoorbeeld om te ver hinderen, dat in zulk een tijd enkelen rijk zouden worden door den nood der andereD. De stedelijke overheid kreeg het recht, in die gevallen voor bepaalden tijd den prjjs der allernoodigste levensmiddelen te bepalen. In de negentiende eeuw werd bet middel een enkele maal toegepastmaar de rechtspraak en do Regeering waren er meestal tegen en zoo geraakte het vrijwel in onbruik. Men vermoedt ook Diet, dat BriaDd werkelijk zal overgaan tot vaststelling van den vleeschprijs, maar houdt het meer voor een dreigement van den premier. Stofdickte winkelruiten. Door de glasruiten van winkelramen en kasten dringt wel geen stof van do straat door, dos te meer heeft het evenwel toegang door de luchtopeningeo, die zich aan de be- nedenlijst der winkelkasten en aan de boven- lij it ervan bevinden, om versche lucht toe en de door de verlichting o.a. bedorvene af te voeren. De openingen zijn de toegaugspoor.en van het stof der straat, hetwelk op drukke wegen er voor zorgt, dat de inhoud der winkelkast spoedig met een laag 6tof bedekt wordt. Het binnendringen er van kan volgens bet Week blad voor den handeldrijvendeu en iodus- trieelen middenstand" op tamelijk eevoudige wjjze verhinderd worden, welke door iederen winkelier zeil in orde gemaakt kan worden. De openingen worden namelijk aan beide zijdeD van de lyst met een laag metaalgaas bekleed en tusschen de beide gazen afschei dingen wordt de ontstane ruimte met wol, katoen of watten opgevuld, niet ai te dicht, opdat de lucht er ongehinderd kan door trek ken, terwijl toch de wol- of wattenlaag bet stol opvangt en eenigermate als een luchtfitter werkt. Het filtreerend materiaal wordt af en toe vernieuwd. De toepassing van zulk een stofweerder moet in den winkel tevens een goed middel tegen het beslaan van de winkelruiten zijn. Do extra-trein, welke de Koninklijke familie hedenochtend omstreeks tien uur van liet Loo naar Baarn bracht, passeerde om 9.47 Amersfoort. Eerst 20 September, dus na de opening der Staten-Generaal, keert H. M. naar Het Loo terug. Tusschen de aanwezigheid te Amsterdam en in Den Haag verblijft H. M. op Soestdijk. De Minister van BiuDenlaodiche Zaken heeft, naar aanleiding van de Wet van 15 Juli 1910, Stsbl. no. 216), lot wijziging der Wet op bet Nederlanderschap, aan de Com missarissen der Koningin in de onderscheidene Provinciën verzocht, de eerste zinsnede vaa de „herinnering", voorkomende op de bewij zen van Nederlanderschap, te doen luiden „De Nederlander, die buiten bet Rijk <>f zijne koloniën of bezittingen in andere woreld- deelen is geboren, moet, vóór hg als meer derjarige in den zin der Nederlandsche wet tien achtereenvolgende jaren zijn woonplaats in het buitenland beeft gehad, op straffe van verlies van het Nederlanderschap, aan den Burgemeester zyner laatste woonplaats in Nederland of aan den Nederlandscfaen gezant of aan een Nederlandscben consulairen ambte naar in bet land, waar hg woont, kennis geven, dat bij Nederlander wenscht te bly ven*'. In afwachting van de officieele kennisge ving ter zake is het niet kwaad, vast de verwanten, die id het buitenland werken, opmerkzaam te maken op deze herinnering. De Minister van Waterstaat geeft in over weging, de stijlen der borden, welke de raaximum-snelbeid voor motorrijtuigen en rijwielen aangeven in de bebouwde kom der Gemeente, in rood- wit- en blauwe blokken te doen verven, opdat zij meer in het oog vallen. Is >[)o Telegraaf* juist ingelicht dan is het ook door ons overgenomen berichtje aangaande het van Rijkswege pensionneeren van Gemeente-ambtenaren en bun weduwen en weezer niet geheel juist. Volgens dit blad is een veertien dagen ge- leien aan den Minister van Binnonlandsche Zaken uitgebracht bet wiskundig rapport aangaande de berekeningen van de kosten, weke een algoheole pensionneering van Ge-, meente-ambtenaren en hun weduwen en weezen voor den Staat en de Gemeente zul len hebben. Of dit rapport in druk zal ver schijnen, staat nog te bezien. In ieder geval is daaromtrent nog niets beslist. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal Donderdagavond ten Raadhuize weder een openbare vergadering houden. Stuurlieden aan den wal hebben indertijd er hun hooge verontwaardiging over uitge sproken, dat ook hier niet werd ingevoerd een automatische aansteker voor de straat lantaarns. Aan den Langendijk (N.-H.), waar men verleden jaar een steenkolengasfabriek heeft ebouwd, gaat het niet bijzonder gunstig met e straatverlichting. Er zijn lantaarns, welke des nachts niet brandeo, maar daarentegen wel overdag Men meent, dat deze zonderlinge eigenaar digheid veroorzaakt wordt door den auto- matischen aansteker, een werktuig dat voor f3000, buiten de begrootiog, werd aan geschaft. De heer J. M. J. Borgerhoff Mulder is benoemd tot Gemeente-ontvanger van Hoe velaken, in de vacature- H. J. Groote Bul- derbaar ten Velde, thans Burgemeester van Werkendam. De heer J. G. A. Meeuwsen is benoemd tot kerkmeester der parochie van O. L. Vrouwe hemelvaart, in de vacature, ontstaaB door het overigden van den heer J. G. van der Geest. Mejulfrouw J. C. Yperlaan is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Rhenenmejuffrouw M. van den Ban tot tydelijk onderwijzeres aan de Christelijke school te Harderwijk. Mejuffrouw M. H. Boode, thans onderwij zeres te Terschuur, bjj Barneveld.is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Woldrikshoek, bij Lonneker. In een deel der oplaag van het vorig num mer het nogal lijvige telegram had drie- en-twintig minuten noodig om van Den Haag uaar Amersfoort over te komen konden we meedeeleD, dat bg Kon. besluit van 9 September zijn benoemd tot 2e luitenant bij het 1e regiment infanterie de sergeant H. H. B. Top, bij het. 2e regiment de serge ant P. J. H. de Roos, bij het 8e regiment de sergeant J. P. Brië', en bg het 11e regi- mout de sergeant A. Floor tot 2e luitenant- kwartiermeester bij het 6e regiment infan terie de sergeant W. Hoenkamp, en tot 2e luitenant bg de infanterie O. 1. leger de sergeant G. Kloosterman, allen van het 5e regiment infanterie en herkomstig van den Hoofd-cursus. Verder dat met ingang van 17 September is bevorderd tot le luitenant bg het 5e regi ment infanterie de 2e luitenant C. Gordijn, van het korps. Kolonel P. Kleynhens, commandant van net regiment genie-troepen te Utrecht, wordt genoemd als opvolger van generaal-majoor J. A. Roeloffs, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, die iu November den militairen dienst met pensioen verlaat. Luitenant J. J. van Santen wordt 1 Oc'o- ber Tan hier overgeplaatst naar de trein-jfdee- ling van het le regiment veld-artillerie te Utrecht. Luitenant J. C. J. Kempees, van het 1e regiment veld-artillerie gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, wordt 1 November overgeplaatst bg bet 2e regimeut te 's-Gra- venhage. De cadetten van de Kon. Militaire Aca demie en de leerlingen van den Hoofd-cur sus, die voor practische oefeninghier waren ge detacheerd, worden Donderdag in het genot van verlof gesteld. Tusschen 16 en 30 September worden uit Amsterdam 206 miliciens van de lichting 1910 ingedeeld bij het 5e regiment infan terie en 30 het le regiment huzaren, hier. Van bier zullen ook tamboers en hoorn blazers van het 5e regiment en trompetters van hei le regiment veld-artillerie deelnemen aan de groote taptoe, welke Donderdagavond half tien wordt gehouden op den Dam te Amsterdam ter gelegenheid van het bezoek van den Koning der Belgen. Dooi' de afdeeling Rotterdam der Nationale vereeniging tot verbetering van den volkszang, gesteund door het Algemeen Nederlandsch Verbond, zijn dezer dagen uitgegevenuZes Nederlandsche liederen" (op briefkaart). Door gemelde vereeniging is de versprei ding dezer kaarten aan den boekhandel op gedragen, om daatdoor een weinig aan het goedo doel, den Nationalen volkszang te ver edelen, mede te werken. Voorstanders van dit goede werk men denke aan het afgrijselijke bloemetjes plukken op ïdie" bei en het nóg zouteloozer Kobussie die omkijken moet wenden zich tot hun boekhandelaar. De Broederschool »Si. Joseph", aan de Schimmelpenninckkade, die 1 Januari werd geopend met drie Broeders- en eert leeken- onderwyzer, wordt zóo druk bpzoebt, dat een leerkracht meer moest benoemd, de heer B. Beuken, ouderwijzer aan een school voor Meeruitgebreid Lager onderwijs te Gennep. Oók zal onderwijs worden gegeven iu Wiskunde en Engelsch. Tot Pestuurslid der anti-revolutionnaire Eropaganda-club »Groen van Prinsterer' zijn erkozen de heeren H. P. Goossens en J. D. van den Hoorn. De heer A. J. M. Goote werd gekozen tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering, welke 28 September te Utrecht wordt ge houden. Besloten werd nog, bet 10-jarig beslaan der club, begin October, feestelijk te vieren. De R. K. Schildersbond hield hier Zondag onder voorzitting van den heer A. L. Vol lens, uit Haarlem, zijn 15e algemeene ver gadering. Besloten werd te trachten in de bestekken voor Katholieke instellingen opgenomeu te krijgen de gunstige bepalingen vervat in art. 1638 Arbeidscontract, ec. samenwerking tot stand te brongen met België. Bij de periodieke Bestuursverkiezing werd o.a. gekozen de heer G. W. Kaspers. Er is maar heel weinig belangstelling ge weest voor den eersten voetbalwedstrijd, welke Quick speelde op haar nieuw terrein, het sporterrein „Birkhoveu". Maar er is ook bitter weinig ruchtbaar- beid aan gegeven, dat Quick daar Zondag een oefenspel zou houden met H. V. C. Het eind was 7—2 in het nadeel der H. V. C., die met maar evenijes zes inval lers uitkwam. Werkelijk, er moet wat meer de aandacht gevestigd op hetgeen er op «Birkhoven te doen is. Want in den afstand zit het niet. Het vorige Quick-terrein, aan den Leusderweg, was niet minder ver weg. En daar kwamen toch wel belangstellenden, als er maar wat interressants te zien viel Zaterdag werd een vierjarig knaapje op het Havik door een ouderen broer te fiets omgereden met het ongelukkig gevolg, dat de kleine een dijbeen brak. Arts Morren verleende hulp. Een ongeveer 6-jarig jongentje had Zondag de aardigheid een iets jonger speelnootje van een spoelsteiger aan liet Plantsoen tus schen Koppelpoort en Bloemendal in de gracht te duwen. De kleine man wist een tak te grijpen en zich, hoewel hij reeds midden iu de gracht was gedreven, weer op den vasten wal te werken. 't Geval werd nogal gosd opgenomen, want een oogenblik later was het Zondagsche pak verwisseld voor het daagsche en liepen de beide vriendjes al weer lustig te spelen. Een troepenpaard, dat voor de slacht ongeschikt bleek, is ooder politie-toezicbt onbruikbaar gemaakt voor consumptie. Door de politie is een jonge vrouw aange- boudeD, die nog negen dagen tegoed had wegens openbare dronkenschap. Tegen een verlof-houder, die sterkedrank in voorraad had, is proces-verbaal opge maakt. Flesschen en maatjes werden in beslag genomen. Hedennacht is wederom door de politie tegen een tapper proces-vei baal opgemaakt wylhij na bezetten tijd bezoekers toeliet. De in het water geworpen steen zinkt snelnog iatig daarna golven do kringen en ook als deze niet meer zichtbaar zyo, blijft de beweging nog voortduren. Zoo gaat er ook, in het goede en in het kwade, van ieder een invloed uit naar zijn omgeving, veel langer en verder dan hijzelf wel pleegt te meenen. Uit den omtrek. De Koning en de Koningin der Belgeu brengen met onze Koningin en Prins Hen drik Vrijdag per extra-trein een bezoek aan de Koningin-Moeder op Soestdyk, waar zy het noenmaal zullen gebruiken. In landbouwkringen in Gelderland kan men zich niet goed vereenigen met de Provinciale verordening, welke het gebruik van breedo velgen voor voertuigen voorschrijft. Het Hoofdbestuur der Üeldersch-Over- gselsche Maatschappij van Landbouw heeft nu aan de afdeelingeD dier Maatschappij verzocht, haar oordeel kenbaar te maken, of de opheffing van bedoelde verordening al dau niet wenschelijk is, teneinde eventueel de noodige stappen daarvoor te kuDnen doen. Een arm schippertje uit Monuikendam trof Vrydag het ongeluk, dat zijn vaartuigje in den Eemmond van de touwen sloeg en op het strand liep. De man had geen geld om hulp le be talen, doch de Buuschoters ontfermden z'cb over hem en brachten Zaterdag geheel be langloos het scheepje weer te water. De afgevaardigden ter Jaarvergadering van den Nationalen Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland, die Zondag te Nun- speet zgn jaarvergadering hield, zgn Zater dagavond aldaar officieel ten Raadhuize ont vangen. De Burgemeester van Ernteluo, de heer A. W. C. baron Mackay, heette hen welkom en sprak o.a. de hoop uit, dat van dezen Bond tot H. M. de Koningin het verzoek zal uitgaan tot behoud van de Leuveuumsche bosschen, indien ten minste langs anderen weg geen middelen tot behoud van dit na tuurmonument worden gevonden. De Bondsvoorzitter, de heer D. Fockema, antwoordde en dankte voor de ontvangst, daarbij de verzekering gevend, dat de Bond het reeds aangevangen werk wal de Leuve- numsche bosschen betreft, gaarne zal voort zetten. Putten heeft thans een Burgemeester, mr. J. A. Vermeer, een geboren Elburger, woou- achtig te Nunspeet, lid van de Gezondheids commissie te Nijkerk en kantonrechter-plaals- vervanger te Harderwijkeen nog jonge man, met den volksaard en de gewoonten der Noordwest-Veluwe bijzonder goed bekend. Sinds vier maanden is te Putten opgericht een vereeniging van oud-militairen van land en zeemacht en koloniën onder den naam »Prinses Juliana". De oud-gedienden, hoofd zakelijk voortgekomen uit de legers in Oost en West, meest allen op de jaren waarop zij geen betrekking meer kunnen krijgen en met een gagement van f200, of iets hooger, moesten tot heden een waar plantenleven leidenerger, liepen uit verveling of door verleiding naar de herberg en waren dik wijls toonbeelden van ellende. Het was daarom goed gezien van het Be stuur der afdeeling Putten van den Volks bond tegen drankmisbruik, dat het ioiti itief nam een vereenigiDg onder hen op te richten. Zij heeft meer gedaan en ook weten le verkrijgen een verenigingslokaal, dat 1 October geopend wordt, voorzien van de meubelen die daarbij behooren en enkele spelen. Nu moeten er nog boeken zijn, die den menscheu het ieven kunnen veraangenamen. Ziet uw kasten eens na. De vereeniging »Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in Nederland" zal 31 Oc- tooer a.s. haar 50-jarig bestaan herdenken door een bijeenkomst in het Gebouw voor Kunstm en Wetenschappen te Utrecht. De »Maasbode" bericht, dat de paters Be nedictijnen te Oosterhout het voornemen hebben om de eenmaal beroemde abdg van Egmond in haar oorspronkelijken toestand weder op te bouwen. De Vereeniging van Nederlandsche loodwit- fabrikanten heeft het licht doen zien een brochure van prof. dr. H. Wefers Bettink, oud-hoogleeraar in de pharraacie aau de Rijks-Universiteit te Utrecht, en getiteld: Hot loodw l-vraagstuk beoordeeld. Een wel'zeer actuepl geschrift in een tijd waarin men gewaagt van loodwit-vervolging. De hooggeleerde schrijver zegt daarin o.a.: gevaar voor de gezondheid van hen, die in ruimten leven welke met loodhoudende ver ven geschilderd zijn, is er niet. Immers ge vaar voor verstuiving is daarbij uitgesloten en zijn loodhoudende verven noch vluchtig, noch vormen zy vluchtige verbindingen. Het droog afkrabben van loodhoudende ver ven geeft schadelijk werkend stof; doch voorzorgsmaatregelen zijn mogelijk er be hooren dus te worden genomen. Schr. herinnert, dat reeds in 1779 zinkwit werd aanbevolen in de plaats voor loodwit, doch merkt op, dat zinkwit veel minder goed dekt, en toont aan, dat in Zwitserland, België, Frankrijk, Oostenrijk en Duitschland geen verbod van loodwit bestaat, doch wel voorzorgsmaatregelen zijn voorgeschreven (niet in poedervorm, doch als met olie ge kneed tot deeg, verbod droog afkrabben, enz.). De conclusie luidt: Dure plicht is het van de Regeerirg, voor den omgang van loodhoudende verven (berei ding, toepassing, verwijdering) zoodanige bepalingen te ontwerpen en streng toe te zieD, dat daaraan de hand wordt gehou den dat de schade aan de gezondheid van hen, die met de loodhoudende stoffen omgaan, tot het kleinst mogelijke minimum worde beperkt. Dan zal de veiligheid van den arbeider gewaarborgd zijn en levens de bloei der loodwitfabrieken niet worden ge schaad. Voor belangstellenden is de brochure kos teloos verkrijgbaar bij den Secretaris der vereeniging, den heer J. Kaiser Gz., Weerd- singel 23 te Utrecht. De hedenmiddag onder voorzitting van den waarnemend-Burgemeester, den heer M. L. Celosse, van 1.47 tot 2.32 gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 16 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2