Donderdag 29 September 1910. No. 8773. 59e Jaargang. Stadsnieuws. FIRJHA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 00 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicioële- en onteigenings- advertentiën per regel 45 cent. Reolames 1—5 regels 4.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer koeten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telefoon 49. K ENNISGEVING. Do BUBGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belaDgbebbimden, dat, vol gens mededeeling van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, d.d. 26 Septembor 1910, 4e afdeeling, no. 5198/3457, de volgende schietoefe ningen sullen plaats hebben Op 29 en soo noodig ook op 80 September a. s. van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van liobt kaliber (6 o.M.) waarbij onvei lig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z.O.t.Z. (56 gr.tot op 4500 M. van het fort. Op 5 en zoo noodig ook op 6 October a. s. zal eene dergelijke schietoefening gehouden wordeu, wearbjj onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware riohting N.W. door Noord tot Z.O.t.Z. (191 gr.) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal vaD het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begiu der oefening halfstok en een uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bo vendien zullen tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam •n Durgerdam, de Westbattery naby Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Op 7 en zoo noodig ook op 8 October a. s. van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zyde door eene lyn vanaf het fort iu de ware richting N.N.W. en aan de Z.-zyde door bet Noorderhoofa en eene lijn in de ware richting W.Z. W. van het einde daarvaa. De Noordelijke grens van dezen sector zal op bet fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als top- teeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefeniDg halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehescbon wordt. Bovendien znl op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord wordeu geplaatst op bet terrein van den Rijksvischafslag. Amersfoort, 27 September 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Een woord van pas. Naar aanleidiog van de aanvraag van veertig raillioen voor de kustverdjdiging duikt in de bladen weer het gerucht op als zoude deze poging om in tijdon van oorlog onze neutraliteit te kunnen beschermen, ge schieden onder zekere pressie. Dit ondanks de stellige verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken. En grif wordt de legende- Van Heeckeren van Keil weer iu 't geding gebracht. Is er wel ellendiger spreekwoord daner is geen koe bont of er is een vlekje aan Een goed werk doet „De Nederlander", het dagblad tot verspreiding van Christelyk- nationale beginselen, door met de data het Onhoudbare van deze beweringen te bewijzen. Reeds 25 Juni 1903 schrijft het dus lang vóór van de zoogenaamde inmenging van den Duitschen Keizer sprake zou ijjo geweest, werd, mede op aandrang van eenige leden der Kamer, die toch zeker, zelfs al had op dat moment dergelijke inmenging bestaan, daarvan onkundig zouden zijn ge weest, benoemd een commissie in zake de samenwerking van laud- en zeemacht. Op 22 en 28 Augustus van dat zelfde jaar 4903 dus vóór bet zoogenaamd fatale jaar 4904 werd aan die commissie door do Ministers van Marine en van Oorlog opge dragen, bet vraagstuk van de herziening en aanvulling der detensieraiddelen aan de zeezijde in zijnen geheelen omvang te onderzoekeD, daarover te rapporteeren en een raming van kosten in te brengeD. Men ziet dusde commissie had de opdracht de kustverdediging te bestudeeren, daar omtrent een voorstel te doen en de vermoede lijke kosten op te geven."Aldus precies de zelfde onderwerpen waaromtrent nu door de Regeering voorstellen aan de Staten-Generaal zijn voorgelegd. Den 24 September 1904 kwam de commissie met baar rapport gereed. Conclusie: onafhankelijk van eenige in menging waarvan niemand beweert, dat zij reeds vóór 19U4 bestond werd het initiatief genomen tot en de voorbereiding ter hand genomen van de plannen tot kustverdediging, waarover nu de Regeering het oordeel der Kamers vraagt. Dan schrgft het blad nog een enkel woord over de sgeheime" mobilisatie, waarover de heer Van Löber. Seis op 8 Februari 4907 sprak. Of het tactvol van genoemd lid van ons Hoogerhuis was, zelf militair, deze mobili satie te Den Helder, die zeker niet zon der reden »iu het diepste geheim werd bedisseld", ten aanhoore van de natie te behandelen, zij slechts terloops gevraagd. Hoofdzaak is, dat met de datu kan worden aangetoond, dat ook deza mobilisatie met Duitsche invloeden niets te maken bad. Immers 6 Februari 4904 verbreekt Japan de diplomatieke betrekkingen met Rusland en 10 Februari verklaart het den oorlog. Den 42 Februari 1904 publiceert de Ne- derlandsche Regeering in de »Staatscourani" haar onzijdigheid en den dag daarop, 13 Februai i, werd reeds met het oog op de moge lijke noodzakelijkheid onze onzijdigheid te dekken bij het voorbijtrekken van een Rus sische vloot, een begin gemaakt met de mo bilisatie, waarop de heer Van Löben öels doelde, en die waarschijnlijk tot zoo vele valsche geruchten aanleiding gegeven heeft, Met Duitsche pressie in verband met een inval in Engeland had de geheele zaak niets te maken en kan zjj ook niets te ma ken hebben gehad, gelijk uit de snelle opeenvolging der data blijkt. Natuurlijk zal ook dit niet voldoende zijo en zullen velen steeds weer om nieuw licht vragen en telkens nieuwe veronderstellingen maken. Menschen, die van meening zijn, dat als er een gerucht loopt, er toch altijd wel iets van waar zal zijn, zullen er altijd blijven. Ds. J. L. F. de Megere Joh. Cz., thans te Haarlem, hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan in de Lutherscbe kerk bier. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondag de reeks godsdienstoefeningen voor jongelie den van 9 tot 1(5 jaar hervat, welke gedurende de wintermaanden den eersten Zondag van iedere maand worden gehouden. Deze dienst vangt aan om half tiende gewone dienst, voor de gemeente, om elt uur. In beide zal voorgaan ds. Hooykaas. Gelijk we Dinsdag echreven, werd dien mid dag in de openbare Raadsvergadering slechts over twee punten gediscussieerd. Eerst over punt 9, het nader voorstel van Bur gemeester en Wethouders omtrent de plnats voor het gedenkteeken voor Johan van Oldenbarne- veld. De Voorzitter deelde mede, dat na de uit zetting op het terrein, waarom in de vergadering van 13 September was verzocht, enkeie leden nog eenige wijzigingen voorstelt1 j, waarmede B. en W. zich hebben vereeni«d en dat ook daardoor wordt voorgesteld, het beeldje 3 M. dichter bij het slation te plaatsen, opdat er meer ruimte kome bij de Koninginuelaan. De heer Plomp dankte B. en W. vriendelijk voor deze uitzetttng op het terrein, doch bloef van oordeel, dat het beeld niet mag komen tegenover hot station zoowel in het belang der commissie, welke het wil oprichten, aio en du is van meer gewicht in het belang der Gemeente. Immers de Koninginneweg wordt mettertijd de algemeene verkeersweg omdat men daardoor ontloopt het beklimmen van den Berg. Was nu het plein groot, dan zou het gaan, er nog iets af te nemen voor een plantsoen waarin het beeld kan worden geplaatst; maar het Stations plein is reeds klein genoeg en zal mettertijd, als het verkeer nog drukker wordt, te klein wezen. Vooral het automobielen-verkeer neemt steeds toe op dit plein, waar vijf wegen elkaar kruisen. Het beeld zal daar dus op den duur uiet kun nen blijven en beter is het daarom, het een plaats te geven waar het kan blgven. Het gedenkteeken zal op het Stationsplein ook nooit tot zjjn recht komen omdat het wordt verstopt achter de tram en uit het oog ligt, omdat ieder kijkt naar de stad. Het coniferen-perk op den Stationsweg kan zóo ook niet blijven. Reeds nu wordt het uit zicht er totaal door belemmerd en dit mag nie onderbroken blijven door dit lange boschje.dat dan ook zoer veel verkleind zal moeten worden. Duar zette men het gedenkteeken in een bloem perkdaar znl bet oen mooi aspect oplovoren. Wie op dit oogenblik den toegangsweg zou moeten ontwerpen, zal het nooit doen zóo als nu is geschied. M. i. zal heel het Stationsplein moeten ontruimd en zal zelfs de rijwielloods weg moeten. Ook heb ik bezwaar wat de in bet nieuwe voorstel voorgeslagen verlichting aangaat. Waar toe zal deze dienen Het geheel stunt veel te ver naar achter om het plein te kunnen ver lichten. Als het gedenkteeken wordt geplaatst in het veel verkleinde coniferenperk en dan goed ver licht, zal het m.i. veel beter worden. De heer Van Esveld, Secretaris-Penning meester van <!e vereeniging j.Jobnn van Oldon- barneveld": Ik wil even wijzen op een kleine afwijking in bet door dec heer Plomp gesprokene. De heer Plomp zeide, dot het verkeer op het Stationsplein zóo druk is, en daarna, dat het Btandbeeld niet zal worden gezien. Ik acht het Stationsplein de meest geschikte plaats, 6ok met het oog op de vreemdelingen. Er is vaak gezegd, dot we de stad aantrekkelijk moeten maken en dit wil de couimissie juist doen. Als het plein wordt vergroot, moet er stellig ook een vluchtheuvel komenwelnu, die zal worden versierd door het gedenkteeken. Ik geef den Raad in overweging, dezen grooten man te eeren door het gedenkteeken te zetten op een plaats waar ieder het ziet. De heer Plomp: De heer Van Esveld heeft me niet begrepen ik vlei me, dat ng zich heeft vergist. Vroeger is er aan Redacht, bot gedenkteeken te plaatsen op het Juiiuna-pleinook ik had dat een zee. mooie plaats gevonden. Doch laat men het zetten op de Koriegraoht, dicht bij zijn woonhuis, daar, waar nu het bloemperkje is. De heer Kam, Wetho uder »»n Open bare werken: Waar een zóo druk verkeer is, kan geen vluchtheuvel worden gemist en die moet een pièee de milieu hebben, een monumen tale lantaarn dan wel een gedenkteeken. Het borstbeeld zal komen met den rug naar de Koninginnelaan, terwijl de boomen van het hotel en het administratie-gebouw een heelaar- digen achtergrond zullen vormen. Volgens het laateie plan zal de oirkel iets kleiner worden en wat meer Oostwanrs komen. Daardoor zullen de auto's, die hior van vijf we gen samenkomen, elkaar heel goed kunnen pas- seeren. Plaatst men het gedenkteoken waar nu het coniferen-perk is, don zal het moeien komen óf in het Westelijk einde, maar dan komt hot met den rug naar de stad, öf in het Oostelijk einde, maar dan wordt hot niet gezien. Plaatst men het middenin dan zal het alleen bjj heel mooi weer worden gezien, want hot tooht daar altijd en daarom juist is daar de beschutting van coniferen aangelegd. De heer Plomp: Do verdediging heeft mij nog niet overtuigd. Waartoe is eon vluchtheuvel noodig op het Stationsplein als daar elke be lemmering vanuitzioht wordt weggenomen? Ik geloof niet, dat men het gedenkteeken niet zal zien als het op den Stationsweg wordt geplaatst. Wethouder Kam: Het is goed, dat het conifereu-park daar ligt, want nu zijn de rijtui gen wel verplicht, rechts te houden. Op een open plein, waar veel verkeer is, moet een vluchtheuvel komen. Ik recomandeer den Raad, het Stationsplein can te wijzen als plaats voor het gedenkteeken. De heer Veis Heyn: Ik wil mjjn slem motiveeren. Ik meen óok, dat het beeld beter zal uitkomen op de plaats waar nu het coniferen- perk is. De heer Kam voerde wel aan, dat het rijtuig- verkeer gebaat is door de ligging van dat perk, doch als daar een plantsoen wordt gomaakt, zullen de koetsiers blgven rechtshouden. Wethouder Kam: Niet als het perk veel kleiner wordt gemaakt. Juist door de lengte wordt het gevolgd, hetgeen niet zal gebeuren bij een klein perkje. De heer Van Esveld: Ik moet nog even opkomen tegen het zeggen van den heer I'lomp, dat de commissie het gedenkteeken achteraf wil zetten. Dat is niet juist. De heer Plomp zeide nog, dat het verkeer op het Stationsplein zoo druk is, en zou het gedenkteeken dan toch niet worden opgemerkt Ik meen, dat de plaats tegenover het station de beste ie. De heer Van Duinen: Don vorigen keer reeds had ik geen bezwaar tegen de plnats, doch ik gaf in bedenking, het perkje wat meer Noorde lijk te leggen. Nu dit is opgenomen in het uader voorstel, vereenig ik me volkomen daarmee. De heer Plomp: Ik zou tooh wennchen, dat aan de voorwaarden wensohen toegevoegd werd de bepaling, dat de Raad steeds bevoegd il, het gedenkteeken te verplaatsen. De Voorzitter: De Gemeente wordt eige nares van het gedonkteaken en mag h«t due, zoo noodig, te a "an tyde verplaatseh. De heor Plomp: Maar men aanvaardt toch een gedenkteeken om hot te laten staan op da daarvoor door de commissie uitgezochte plaats. De Voorzitter: Do Raad is steeds be voegd, het te verplaatsen. De heer R tj k e n sIk herinner san het standbeeld van De Ruyter, te Vllssingon. De heer Van Duinen: En aan dat van Rembrandt, te Amsterdam. De Voorzitter: Of den Wilhelmina-boom hier ter stede. Het voorstel van B. en W. wordt nu aange nomen met 11 tegen 8 stemmendie van de heeron JorisseD, Plomp en Veis Heyn. Nog langer discussie gaf punt 11, hot voor- Btel tot ruiling van grond met do N.V. „Amors- foortsche automobiel- en rijwieliabriek, voor heen D. H. Eysink". Da Secretaris las het in het vorige num mer meegedeelde tegen-adres van bewoners van Juliann-plein en Arnhemschewog. Do hoer Van Kalken: Ik betreur het voorstel om het plantsoon van het Jnliana-plein te doen verwijderen. Het is het schoonste puntje der Btad en het zon wel heel jammer wezen, dat, na zóo veel offere, het weer zou worden ontsierd door een fabrieksgebouw. Iets anders zou 't zijn als B. en W. hadden voorgesteld uitbreiding van het plein door aan koop van de twee huisjea. Als de Gumoonte in hot bezit blijft van het plein, znl gelegenheid voor dien aankoop nog wel koruon. Straks komt in behandeling een voorstel om de rooiljjn van don Leusdertveg 1.80 M. terug te leggen. En zou men dan nu hot plein weer kleiner gaan maken? Bovendien vrees ik ont siering. Amersfoort moet uitzien naar raOoio plekjes. Er is zóo long gewerkt om het Driopuntje weg te krijgen en zou men zich nu nlweor gaan ont doen van een gedeelte? V. ueger heeft do heer Salomons er reeds op gewezen en toen hobben B. en W. lorooht ge- aIs hot houtgewas wat opschiet, zal de aoh- tergrond toch mooi worden. Ik zul dan ook stemmen, tegen het voorstel. De heer Htmori: Ik kan mij evenmin vereenigen met de meening, dat het aanzien van het plein zal worden verhoogd door de voorge stelde bebouwing. Vele burgers zullen het bejammeren als het plantsoen wordt vervangen door een gebouw. En zuilen we geen last krijgen van het verkeer als er tekens auto's snorren over het plein, dat zóo diobt bij de school aan de Beekstraat ligt, welke door een 600 kindoren wordt bezocht De heer Plomp: Ik ben steeds een groot voorstander geweest van het pleintje. Is er geen bemiddelingsvoorstel te doen en wel zóo, dat daar niet de fabriek, maar een uit stalkast komt? Het pleintje is zoo aanlokkelijk zou men dat den omwoners ineens weer ontnemen B. en W. motiveeren hun voorstel door te zeggen, dat door de ruiling betere verkeerswegen kunnen gemaakt naar beide zijden en ook om deze industrie hier te houden. Welnu die fabriek wordt niet behouden in verband met haar uit gang, die best aan den anderen kant kun gemankt. Ik stel voor, het voorste' aan te houden tol we nadere plannen kennen. En als we het niet aanhouden, moeten er eenige wijzigingen aan gebracht in het contract. Een boete-bepaling tegenover een N.V. is steeds hoogst onzeker; als die N.V. wordt ombonden, is ook het verhaal verloten. Bovendien is boete beding een personeel recht, dat steeds moeilijk is na te komen. Ik meen dan ook, dat in het oontraot moet worden opgenomen, dat do verbouwing binnen zeer korten tijd moet wordon uitgevoerd. En ik zou de boete willen vervangen door een bindende bepiling volgens welke elke wiiziging in den bouw pen aan moet worden onuerworde goed keuring van B. en W.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1