De heer Jorissen: Ik acht het voorstel niet in bet belang der Gemeente en zou het jammer vinden al» werd prijs gegeven hetgeen met zóo veel moeite is verworven. Ik gevoel zeer veel voor het aanhouden van dit voorstel en acht dit beter dan het af te stemmen. De heer Oosterveen: Ik ben een voor stander van h»t voorstel van B. en W. Ik heb den toestand ter plaatse opgenomen en gezien, dat slechts een heel kleiu stukje plant soen zal verdwijnen om plaats te maken vcor het gebouw, dat een soort winkel-galerij zal worden en het plein zal verfraaien. De toegang van het Juliana-plein naar den Arnhemscheweg kan dadelijk na de voorgestelde ruiling verbreed en in de toekomst kan ook de Leusderweg verbeterd worden. Het tegen-ad res spreekt van een onooglijk fabrieksgebouw, doch dat zal hier niet komen. Ik meen dan ook, dat we de afdoening van het voorstel niet moeten uitstellen, doch de 300 M1 plantsoen maar dadelijk moeten afstaan. De heer Van Esveld: 1 oen de Gemeente dezen grond aankocht, lag het in de bedoeling, daar huizen te doen bouwen. Later bleek, dat het terrein daarvoor te klein was. Als nu de Gemeente ruim f 6 per Meter voor dat 6trookje kan maken, meen ik, dat ze moet toeslaan. Een veel grooter voordeel acht ik intosschen de mogelijkheid, welke nu wordt geopend om den Leusderweg te verbeteren, een kans, die niet terugkomt. Daarom moeten we ingaan op deze transactie en dit onnoozel stukje plantsoen opofferen. Rond den lantaarn kan dan een perkje worden aangelegd, waardoor het plein nog fraaier zal worden. De heeren, die het tegen-adres indienden, zijn niet op de hoogte, hebben de teekening niet gezien eD weten dus niet welk een fraaie afslui ting aan dien kant het plein zal krijgen. Ik ben tegen uitstel. De heer Van Kslkes: Ik begrijp de leden niet, die willen marchandeeren over het over doen van een deel van dit park. Bij den aan koop van dit terrein was slechts éen concur rent, namelijk de heer Eysink. Toen had de Raad moeten zeggen, laten we niet tegen elkaar opjageD, doch overleg plegen. Dat er nu weer zal worden gebouwd, begrijp ik niet. Men make, •als elders, parkendat Btemt zoo aangenaam. De heer R ij k en s De heer Van Kalken spreekt van een parkdat is zeker eupbemistisch. Ik vind het boschje net goed genoeg om er een urinoir in te verstoppen. Maar door den bouw 2al het aspect verbete ren; doch meer nog geldt voor mij het motief, dit de industrie zal worden bevorderd door deze ruiling. Ik ben dan ook niet voor uitstel. De heer Veis H e y nDe heer Van Kalken spreekt over een park en over lanenmaar de huidige toestand is nog niet zoo esthetisch. De Raad kocht het terrein alleen om de ver keerswegen te verbeteren en zette aan den kant wat plantjes neer om de fabriek te maskeeren. Nu echter komt het plan om er een respectabelen gevel neer te zetten, die het plein zeer zal ver fraaien. Zelfs ai waren de coniferen opgegroeid tot groote planten, zou ik ze daarvoor opofferen. Ik zal dan ook stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer Plomp: Ik ben het niet eens met don heer Van Esveld en weet niet of het geoor loofd is, hier mee te deelen het waarom van den aankoop, waartoe is betJoten in geheime zitting. De Voorzitter: B. en W. zijn tot hun voorstel voornamelijk geleid door de overweging, dat een industrieele zaak zooveel mogelijk dieni bevorderd te worden. Ik deel niet het bezwaar van den heer Hamers ten opzichte van het verkeer voor de school kinderen, want de auto's komen aan dien kant niet nit de fabriek. Trouwens de schoolkinderen hebben daarvan nooit last gehad. Wat den welstand aangaat, deze zal worden verhoogd, want de gevel zal de fabrieksgebouwen verbergen. De heer Plomp: De heer Van Esveld heeft wel gezegd, dat zij, die de teekening zageD, weten, dat er een mooie gevel komt, en dat is wel juist, maar wij weten toch niet wat er achter dien gevel komt en dat moeten we óok weten. De heer Van Esveld heeft óok gezegd, dat de ruiling strekt om de industrie te bevorderen. Ik begrijp niet welk verband er bestaat tusschen de overdracht van een stukje plantsoen en het staan of vallen eener fabriek. Oók is aangevoerd de verbetering van den Leusderweg; maar hoe die zal komen, weten we niet precies. Ik zou het 't best achteu als het terrein aan het Juliana-plein niet open kwam, doch geslo ten bleef. De heer Van Duinen: In liet nader voor stel hebben B. en VV. groote klem gelegd op de verbetering van den ArnhemBcheweg maar vooral van den Leuederweg. Al kreeg de Gemeente geen geld toe, dan ie naar mijn meening met het oog op die belangrijke verbeteringen toeslaan eisch en plicht. De tegen-adressanten spreken van een fabrieks gebouw; doch dit komt hier geenszins, want er komt een soort winkel-galerij, die een mooie afsluiting zal vormen. Er is hier gesproken alsof het geheele plein sou worden opgeofferd. Het stukje plantsoen, waarom het tbans gaat, schoot over en heeft geen geldelijke oilers van eenig belang geëischt en nu kan men het voor goed geld van de hand doen zonder het plein te bederven. Wat zoo'n gevel kan worden, bewijst die van de fabriek van Fongera aan den Heerenweg te GroniDgen, den wandelweg bij uitnemendheid. Ik acht het in bet belang ón van de Gemeente èn van de industrie, het verzoek toe te staan en de ruiling te doen plaats hebben. Wethouder kam: Er is zóo veel gezegd, dat ik er niet veel aan heb toe te voegen. Indien het voorstel wordt aangenomen, zal er komen een mooie verbetering van het Juliuna- plein, dat is éen; van den Leusderweg, dat is tweevan den Arnhemscheweg, dat is drieen van de industrie, dat is vier. Daar tegenover moet opgeofferd een klein strookje plantsoen, waarop de heesters toch zul len doodgaan door gebrek aan zon, want het ligt op het Noordoosten. De ingang der fabriek komt niet aan het JuliaDa-plein, dus is er ook geen gevaar voor de l-erlingen der school aan de Beekstraat. Ik meen dan ook, dat het voorstel kan wor den aangenomen. De heer Plomp: In de ontwerp overdracht bepalen B. en W., dat de N.V. de gronden moet bebouwen overeenkomstig de door haar overge legde teekening van gevel en pannendak. Ik zou wenschen, dat hiervoor werd gelezen het geheele plan. Oók opdat er controle kan worden gehou den over hetgeen achter den gevel kan komen. De V o o r z i 11 e rIk verzoek den heer Plomp, zijn amendement schriftelijk te dienen. De beer Plomp voldoet hieraan. Het amen dement strekt om te bepalen, dat binnen twee jaar de bebouwing moet zijn voltooid, terwijl geen verandering kan plaats hebben zonder goed keuring van B. en W. De Voorzitter: B. en W. nemen het amendement over. Ik wil nog meedeelen, dat het geen verandering brengt in de teekening. Het aldus gewijzigde voorstel wordt hierop eangenoraen met 11 tegen 3 stemmen; die van de heeren Jorissen, Hamers en Van Kalken. Hetgeen overigens is besproken en besloten, werd vermeld in het vorige nummer. Up de achter-pagina is opgenomen de winterdienst op de spoorwegen en de tram, welke aanstaanden Zaterdag in werking treedt. Moge er voor Amersfoort en zijn onmid dellijke omgeving al niet veel wyziging zijn gebracht in den treinenloop, dit is wel het geval des Zondags. Het is dus voor iemand, die 's Zondags reizen moet, zeer aan te radeD, het spoorweg boekje eens goed Da te gaan. Welhaast zal weer in gebruik worden ge nomen de geheel verbouwde Israëlietiscbe godsdienstschool aan de Drieringensteeg. Tot aandenken van nu wijlen haar echt genoot, den heer E. L. Visser, heeft mevrouw A. Visser-Polak, te Amsterdam, dien ver bouw bekostigd. Een gedenksteen in de school herinnert daaraaD. De heer A. J. Salomé, surnumerair der Posterijen en Telegrafie, wordt 1 October overgeplaatst van hier naar Rotterdam. De Kamer vau Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond een openbare vergade ring, ten Raadhuize. De bij de cavalerie van het Oost-Indisch leger nieuwbenoemde luitenant C. F. A. de Bruyo zal 15 October per «Rembrandt" naar Indië vertrekken. Luitenant J. P. Briët is ingedeeld bij bet le bataljon van het 8e regiment infanterie te Doesburg en zul aanstaanden Zaterd 'g bij den staf van het korps, te Arnhem, worden beë-digd en in functie gesteld. De heer J. Mourner legde aan het Tecbni- cum te Bingen met gunstig gevolg af het candidaats-examen voor ingenieur. Mejuffrouw C. M. S. Rauh, thaus onder wijzeres te Hillegom, staat op de voordracht ter benoeming aan de school Ncuweg te Hilversum. In een gedeelte van het vorige nummer konden we vermelden, dat kapitein L. Noest, van het 5e regiment iufanterie, met ingang van t October is bevorderd tot majoor bij hel 9e regiment. Hij wordt beiast met hel bevel over het 4e bataljon, te Utrecht. Bij de zeilde promotie werden o. a. be vorderd tot luitenant-kolonel bij het 2e regi ment de majoor J. J. van Tooreneubergen, van het korps, en tot kapitein bij het le regiment de le luitenant-adjudant W. C. Outmar, van bel Instructie-bataljon. Korporaal-hoefsmid J. Tetenburg, van het le regiment veldartillerie, is met ingang van 1 October bevorderd tot wachtmeester- boefsmid bij het korps. Op 21 en 22 November zal het zestigjarig bestaan van het Instructie-bataljon te Kampen op feestelijke wijze worden gevierd. Door elk regiment zullen afgevaardigden worden gezonden, bij voorkeur bestaande uit ben, die hun eerste opleiding bij die in richting ontvingen. Van Kampen gesproken, denken zyn oud- leerÜDgen wel er aan, dat de heer J. G. Kleiboer aanstaanden Zaterdag dertig jaar leeraar zal zyn aan den Hoofd-cursus De Minister van Oorlog heeft nieuwe be palingen vastgesteld met betrekking tot bet huwen der onderoffieciereo. Volgens die be palingen wordt de vergunning tot het aan gaan van een huwelijk verleend aan de ser geanten le klasse die na het bereiken van bun 18e levensjaar ten minste jaar onaf gebroken als onderofficier hebben gediend, en aan onderofficieren van hoogeren rang, benevens aan de muzikanten, trompetters [le klasse, muzikanten-titulair en de werklieden. Militairen, die thans ongehuwd zijn en volgens de oude bepalingen op vergunning tot huwen aanspraak konden maken of bin nen éen jaarna dagteekening der tegenwoor dige beschikking volgen! die bepnlingen aan- spraak op die vergunning zouden verkrygeo, olijven die aanspraken ook ouder '»e nieuwe regeling behouden. De 2G September 1908 hier opgerichte Vereenigiug van vó ji' de Wet van 1909 be neden den rang van officier gepensiorineorde militairen van leger, marine en kolomen, ook bekend onder den naam «Weduwenzorg heeft oen adres gericht aan de Tweede Kamer der Stateii-Generaal. Nu aan de weduwenpensioenwet van 19UJ geen genoegzaam terugwerkende kracht is verleend, en op requesteo om steun door de Ministers van Oorlog, van Marine en van Kolouiëo afwijzend is beschikt, roept ge- nuemde vereenigiug de lusschenkomst der Kamer in orn alsnog een Rijkssubsidie vau f 30UD le mogen ontvangen, als tegemoet koming in haar streven om de weduwen eu wezen barer leden te steunen. De landbouw-wintercursus, welke aanstaan den Woensdag aanvangt, zal worden gegeven door den beer N. M. Heüijgers, landbouw- learaar te Utrecht, in de voormalige schoo aan de Koestraat, daartoe door den Raad beschikbaar gesteld. Blijkens advertentie hierneven zal het nieuwe gezelschap van den heer J. H. Speenhoff. dat thans «Het Kleine Tooneel'' en heel iets anders dan «Het Vrije Tooneel", aanstaanden Zaterdagavond een voorstelling geven in „Amicitia". Speenhoff' en zijn echtgenoote, mevrouw Speenhoff— Prins, zijn hier te goede bekendeD en worden om hetgeen zij geven te zeer gewaardeerd dan dat Diet om hen allei-n menigeen zijn kaart-avond eens zal over slaan. Maar óok bekende artisten van groote schouwburg-gezelschappen wei ken met ben samen, meest m éen-akters. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt Vrijdag avond haar najaars-vergadering. De convocatie bevat wel de gewone punten (begrooting en vacatures) doch het meest belangrijke komt achteraan de mededeelin- gen van het Bestuur, welke zeer verrassend zullen blijken. Ook de afdeeling van „Toonkunst"' houdt morgenavond haar najaars-vergadering. De Algemeene Nederlandsche Bond van arbeiders en arbeidsters in bet bakkers- chocolade- en suikerbewei kingsbedrijf zal, aanstaanden Zondagochtend in »de Keizers kroon" een openbare vergadering houden, waarin de heei Th. Vermeulen, uit Amsterdam, een pleidooi zal houden voor het afschaffm van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf en den wettelijken 10-urigen arbeidsdag, en waarby op deu Zaterdag ten hoogste 12y2 uur toelaatbaar is, voor bakkers. Aanstaanden Zondagmiddag ontvangt bet eerste elftal van Quick op «Birkhoven" bet eerste van Robur et Velocitis, uit Apeldoorn. Bij gunstig weer van 2 tot 4 uur zelfs muziek. Zullen er dan kijkers komen? Of heeft Amersfoort heehmaal vergeten, dat Quick, dat Zaterdag zijn 20 jarig bestaan kan her denken, zoo dikwijls een prettige gastvrouw was op menigen aangenamen Quick-avond Het eerste der H. V. C. ontvaogt achter „Rustoord" de A. V. C., uit Apeldoorn, kampioen van den Gelderschen Voetbal Bond, voor de 2e klasse Ned. V. B. Haar tweede gaat naar Utrecht om het tweede van D. E. S. aan den tand te voelen voor den Utr. Prov. V. B. H. V. C. heeft niet zeer gelukkig geloot; haar eerste ronde voor den beker moet ze 9 November te 's-Graveuhage spelen tegen Quick, van daar. Miar ze beeft goeden moed en dat zegt veel voor de dragers van het Amersfoortsche wapen. Bij de gistermiddag door den intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding voor de levering van omstreeks 3300 H. L. aard appelen ten behoeve van de soldaten-mena ges te Amersfoort gedurende het tijdvak van 1 November 1910 tot 31 Mei 1911 werd ingeschreven als volgtPh. M. Putman f 2.88. H. J. Diekerhof f2.78, Jan Meijer f2.74, A. Wagenaar f2.68, en J. C. van der Logt f 2.13. Welhaast zal van G.-raeentewege worden aanbesteed het vernieuwen van den werfmuur aan den Nieuweweg tusschen Ketelaarsbrug en Turfton Met verbreeding van den Nieuweweg? Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 7800 Kilo ongezouten en 2375 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks- controle. Du prijs was f 1.29 a f 1.38. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te verkrijgen een zilveren lepeltje door de Gemeente-rei niging gevondeneen bondehalsband met belasttngpennirig, een sleuteltje, een duim stok en een medaillon met portretjes, alle op den openbaren weg gevonden. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde tot twee jaar gevangenisstraf deu 28-jarigen W. R., uit Amersfoort, die als Barte of Van Emden in de Hoofdstad den astroloog uithing, omdat hij een juffrouw, die hij in magneti' sclien slaap had gebracht, effecten tot eon nominaal bedrag van f35U0 had weten af. handig te maken en deze verzilverde te eigen bate. Menig mensch stoot zich dikwijls aan dingen waar hij overheen moest stappen. T7it den omtrek. Eerstdaags zal het Postkantoor te Ede den geheelen dag worden opengesteld, met het oog on het vliegen bij die Gemeente. Herinneren wij ons goed, schrijft het »Nwsbld. voor Ede", dan werd een dergelijk vei zoek, ingediend door Vreemdelingenver keer en de militaire autoriteiten, nog b trek- kelijk korten tyd geleden van de band ge- wezen. Wel een bewijs, dat bet Postbestuur het vliegen hoog acht. Te Hilversum worden ernstige pogingen in bet werk gesteld om daar een overdekt badhuis op te richten. Ed omdat er in dje Gemeente levens veel behoefte bestaat aan een ruimen, gerieflijken schouwburg met con certzaal en een tentoonstellingsgebouw, heeft men het wel eigenaardige, maar ook practi- sche plan bedacht, dez-i vier afzonderlijke bouwplannen tot éen smaakvol geheel sauien te vatteD. Het initiatief tot dit plan is genomen door notaris Brans, te Amsterdam, die zich alreeds den steun heeft verzekerd van eeuige aan zienlijke en invloedrijke ingeze enen van Hilversum, terwijl architect Verschuyl, aldaar, den opzet van den heer Brans nader heeft uitgewerkt en in teekeuing gebracht. Het geheele gebouw heeft een frontbreedte van ongeveer 90 M. en is in eenigszins klas sieken stijl opgevat. De Vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland heeft een leening uitgeschreven om het Leuvenumsche bosch uit de handen der sloopers te houden. Zij weuscht op het 700 H. A. groote bosch een 3 pCts. hypothecaire leening sluiten in aardeeleu van f 1000, a pari aflosbaar door uitlotiugde coupons te beginnen met 2 Januari 1912 jaarlijks betaalbaar. Het geld moet er wezen vóór 17 Novem ber en worden gestort in de tweede helft van Decembergelukt het niet, het bijeen te brengen, dan valt het bosch bijna geheel onder de bijl van den houthakker. In dit bosch, zegt de prospectus, vindt men de gelukkige combinatie, dat het, behalve de gedeelten, welke om hun natuurlijke schoonheid of merkwaardigheid oDgerept be houden dienen te blijven, honderden H. A. bosch bevat, die, op oordeelkundige wijze gf ëxploiteerd, niet te versmaden opbrengsten opleveren en aldus medewerken, dat de plek ken, die men sparen w i 1, ook gespaard kunnen blijven. Zoo draagt het een het ander. Em albumpje met twaalf keurige kiekjes op de fraaiste en belangrijkste gedeelten van het bosch zijn by den prospectus ge voegd. Eerste Secretaris der vereeniging is de heer Jac. P. Thijsse, te BloemendaalPen ningmeester, rar. P. G. Ttenhoven, te Heem stede. De paardentramweg Zeiststation Drie bergen is, na verkregen toe temming van den Minister van Waterstaat, veranderd in eeo electrischen tramweg. Daar deze veraudering reeds geruimen tijd gereed gekomen is en de motorwagens voor het gebruik gereed staan, wachtte de in exploitatie neming van dezen electrischen tramweg alleen nog op de goedkeuring van den Minister van Waterstaat, die echter ge meend heeft zijn toestemming daartoe niet te moeten verleenen en dit, wijl zijfl ambtgenoot de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel met het oog op het Kon. Neder). Meteorologisch Instituut te De Bilt tegen het bezigen van de electrische trekkracht bezwaren heeft. Dat een Hègsch ambtenèr niet anders weet, dan dat Utreg ergens in 't binnenland ligt en dat Zès een dorrepie is, ligt voor de hand. En dat hij niet weet dat de electri sche tram Utrecht—Zeist reeds zoowat een jaar voorby het Meteorologisch instituut snort zonder ook maar eenigszins de obser- vatiën te storen, nog meer. Maar dat de Minister van Landbouw, die nota bene ia ziju eigen toelichting op zijn jongste Begrootiog de vroeger geopperde bezwaren geheel ter zyde stelde, zijn veto uitspreekt over electrische trekkracht op een lijntje in bet verlengde van de lijn Utrecht Zeist en op ruim een balf uur afstands van De Bilt is toch wat sterk. Heel kras is echter, dat de Utrechtsche bladen op éen na het bericht maar klakke loos opnemen, zonder eenig commentaar. Eindelijk heeft de Vereeniging van leer aren in het Schoonschrijven, ten gevolge vao een door haar gehouden enquête, beslotpu, in te stollen een handels-schrijfdiploma voor goud loopend schrift en rondscbrift.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2