vormen van 34 leerlingen, die in een ander lokaal dan het tegenwoordige onderwijs zullen ontvangen. Wegens de hoogere kosten voor materialen en leermiddelen is verhoo- ging van subsidie gevraagd aan hol Ryk (dat bereids 1800 meer uittrok op de Staats- begrooling), aan de Provincie (f 250) en aan de Gemeente (f500). Het zal vooral in het belang van Amersfoort wezen als deze ver hoogde subsidiën onverkort worden toege staan. Immers volgens het reglement worden, als er te veel candidaten zijn, de jongsten het eerst geweigerd en dezen juist komen van de Lagere scholen in de stad. H t geld, benoodigd voor de inrichting dezer smids-klasse hoopt het Bestuur te vin- döD. Het trachtte het te leenen van de Gemeente, doch deze gaf in overweging, het elders te zoeken. Wat de inkomsten betreft, zijn die uit contributie gelalen op 1500. Intusschen is er ook dit jaar weer leden-vprmiiideriug en dit doet bet Bestuur der. leden op het hart binden, leden te werven, want de school kan deze contributie niet missen. Ook hoopt het Bestuur, een eenigszins hoogere bijdrage te ontvangen van de buiten gemeenten van waaruit leerlingen de school bezoeken. Vervolgens werd vastgesteld de Begrooting voor den avond-teekeucursus voor volwasse nen, welke veel nut blijkt te stichten en met groote ambitie wordt gevolgd. De in komsten zijn van vak-vereeoigingeu, uit par ticuliere bijdragen en van subsidiën van Rijk f500, Provincie f 100 eo Gemeente f350; samen een f 1225 voor een kleine 100 men- schen. Ook deze Begrooting zal ter goedkeuring worden gezonden aan Burgemeester en Wet houders van Amersfoort en aan den Min.ster van Binnenlandscbe ZakeD. Tot leden van de Commissie welke het geldelijk beheer over 1910 zal verifieert»-, werden hierop gekozen de heeren H. W. van Esveld, H. C. J. T. Teengs en W. G. Klomptot plaatsvervangend lid mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Hierna werden herkozen als Bestuurslid de heeren A. E. Blok, W. Hupkes, C. Prins Jr., J. M. Sporry en mr. H. J. M. van den Bergb. Aan de orde waren nu de Mededeelingen. De Voorzitter herinnerde, de meeste reeds gedaan te hebben bij de toelichting tot de Begrootingeu en stipte nogmaals aan het verlies van ledennu reeds 26 minder dan verleden jaar. Voor den avond-teekencursus hebben zich reeds 66 leerlingen aangemeld, veelal tim- me lieden, smeden en meubelmakers. Boven dien ontvangen 6 hoefsmeden geheel voor hen ingericht vak-onderwijs. Om deze laatste reden wendde bet Bestuur der school zich tot Minister Talma, onder wiens Departement de Rijks-hoefsmidschool ressorteert, om gel- delijken steun. Z.Exc. voldeed nochtans tot dusver niet aan het verzoek. Bij de rondvraag had niemand iets in 't midden te brengen, zoodat klokke negen de vergaderiüg reeds kan gesloten worden. Aaa den stand van dc-n Natioaalen schietwedstrijd, welke 17 September in hel fort aan de Biltïtraat to Utrecht begou en nog duurt tot en met Maandag 3 October, zij het volgende ontleeDd wat Amersfoort betreft H o of d-korp s w e d s tr ij d 200 M., maximum 250 punten: 1. Wilhelmina.met 195 p., 4. Wilbel- mina (oud-onderofl.) met 163 p. Korpawedstrijd 150 M., ovale legerscbijf, juist-sneJle aanslag5. Wilhelmina met 110'/, p. Korp >3 wedstrijd Marga 15 M., ovale leger- schijf, snelvuur5. Wilhelmina met trefferproduct 2874. Korpswedgtrgd buks, 12 M., maximum 500 p.: 2. Wilhelmina 466, 4. Wilhelmina (oud- ODderoff.) 395. Personeele wedstrijd 150 M„ maximum 103 p. I. D. van Buuren 94 p., 9. W. H. Vink 85 p., 19. Th. van Zwol 81 p., 20. D. van Eek 81 p. Vrye b«iD 150., maximum 180 p.: 8. D. van Buuren 169 p. Vrije baan 200 M., maximum 90 p.: 1. D. van Buuren 89., 9. K. J. van Eimeren 80 p., 11. H. J. van der Vlugt 79 p. Julian a-w e d a t r jj d, Marga 15 M.3 D. van Eek 57 p., 6. H. J. van der Vlugt 57 p., 14. L. vau den Broek 55 p. Vrüe baan, Mirga 15 M.7. R. Meijer 167 p., 10. L. B. J. Serré 166 p., 13 D. van Eek 162 p. Vrlls baan buks 12 M: 3. R. J. van Eimeren 295 4. R. Meijer 290, 5. W. van de Pol 290, 6. H. Bcb'ukking 287, 7. L. B. J. Serré 286, 8. A. J. Uding 268, 9. D. van Eek 286, 10. H. J. van der Vlugt 285. II. D. van Buuren 284. Voetbal-programma voor morgen. Quick 1 Robur et velocitas. Ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van Quick muziek op het sportterrein. H. V. C. 1 A. V. C. uit Apeldoorn. In gang uitsluitend aan den Ouden Uuechtsche- wep. Het vyfde P. E. C. uit Zwolle; toegang alleen langs Je Koninginnelaan. Het albumpje met de 12 heel mooie kiek jes uit het Leuvenunnche bosch, waarvan we in ons vorig nummer schreven, is thans geëtalloerd in de vitrine van Veeneodaal's boek- en kunsthandel. Moge ook dit er toe meewerken, dat da Vereeniging tot behoud van natuur-monu- menten iu Nederland haar 3 pCts. leeuiog eekend krijgt en dus het bosch kanwor- gehouden uit handen van sloopers. Uilslag van de aanbestedingen, gehouden ten overstaan van den intendant der 4e di- vissie a. het wasschen der mchtlegergoederen voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Januari 1911. Onder het gewone voorbehoud gedund aan de laagste inschrijfster, wed. W. B. Speel- berg, hier, voor de volgende bedragen lakens 11/2 cent, bedzakken 3 een», kussenzakken 1 cent. b. het benoodigd ligstroo voor het nacht leger dor troepen in het garnizoen voor het tijdvak van 1 November 1910 tot 1 Novem ber 1911. Laagste inschrijfster firma H. Gerritsen voor f30.50 per 1000 Kilo. Aan de rnarkt werd gister aangevoerd 700 Kilo boerenboter - 't wordt al minder aan de Centrale botermijn 7925 Kilo onge zouten en 3300 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-cont'ole. De prijs aan de markt was f 1.40 af 1.55; die aau de mijn f 1.26 a f 1.37. Een infanterist, die hedenochtend omstreeks elf uur in de Bergstraat met een kameraad achter een handwagen liep, kreeg een toeval. Bij het op den grond vallen, verwondde hij zicb dermate aau het hoofd, dat hij, na ten huize van ds. Meiners voorloopig behandeld te zijn, per brancard naar het Militair Hos pitaal moest worden vervoerd. De lantaarns vau auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om zes uur, die van do overige voertuigen niet later dan half zeven worden aangestoken. De brigadier-titulair der Ryks-voidwa^ht T. E. vau Heusdeu heeft in den trein van Utrecht naar Hilversum zijn portefeuille ver loren, waarin o.a. zijn aanstelling. De mogelijkheid bestaat, dat een ander dan Van Heusdeu zich met vertoon van de oor spronkelijke aanstelling voor Rijks-veldsvacb- ter uitgeeft. In geval van opsporing wordt verzocht, de aanstelling, en zoo mogelijk da portefeuille i met inhoud, in beklag te nemen en den dis tricts-command int, tevens inspecteur der Rijks vel. I wacht te Utrecht, daarmede in ken nis te stelleD. Slechts heilige wegen zijn veilige wegen. T7it den omtrek. De Gemeenteraad van Baarn vereenigda zich met het rapport der Raads-commissie, welke een onderzoek instelde naar de moge lijkheid 'en wenschelijkheid van een vermin dering van het aantal onderwijzers aan de openbare Lagere scholen in verband met re t vermindering van de schoolbevolking en daar mede gepaard gaande daling van het Rijks subsidie. De conclude van het rapport was geen verandering te brengen in den bestaan- den toestand. Hij beschikte afwijzend op een verzoek van de afdeeling Volksonderwijs om de re glementen de openbare scholen in dien zin "te wijzigen, dat toelating van kinderen, die op andere dan openbare scholen in de Ge meente reeds onderwijs genieten, te allen tijde mogelijke zij. Te Baarn is na een lezing van ds. Koe vers, uit Rotterdam, een afdeeling opgericht van den Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht, met aanvankelijk 20 leden. Het café-restaurant «Dennenhoeve", tegen over station De Bilt, is in eigendom overge gaan aan den heer D. Brands, restaurateur van het station dor N. C. S. te Baarn, die hit in overeenstemming heeft gebracht met de eischen des tyds. In verband met de stichting eener Hoogere Burgerschool met 5-jarige n cursus te Bus- sum geeft het Bestuur der vereeniging »Üe Gooische Hoogere Burgenschooi", waarvan dr. Stigter Secetaris i«, tot de hoofden van gezinnen in het Gooi een uitnoodiging gericht tot het verstrekken van opgaven omtrent het aantal kinderen dat in 1911,1912 en 1913 tot die school wenscht toegeluten te worden. Deze opgaven omtrent de vermoedelijk aanvankelijke bevolking dier school worden verlangd in verband met de inrichting van het schoolgebouw, meer speciaal wat betreft de inrichting van het aantal leskokalen. De voorloopige inschrijving is niet bindend. Het schoolgeld zal vermoedelijk f 150 be dragen, dus minder dan het schoolgeld plus het spoorgeld voor het bezoeken der Hoogere Burgerschool te Amersfoort. De Burgemeester van Eeranes ontving van een automobilist, die deze Gemeente dikwijls per auto doortrekt, een bedrag van 1U0 gul den om de schoolkinderen te onthalen. Hij gaf dit, als blyk van waardeering voor de welwillende houding, die steeds door de inwoners, zoowel oud als jong, jegens auto mobielbestuurders wordt fn acht genomen. Donderdagmiddag hebben de opperlieden het werk aan de in aanbouw zijnde Zeeppoeder- fabriek aan den Dolderscheweg neergelegd. Zij hadden den uitvoerder bij herhaling verzocht, den steiger meer voor gevaar te behoeden, waarvan deze echter geen notitie nam. Toen nu de werklieden door eigen middelen den steiger meer voor gevaar wilden ver zekeren. werd hun dat verboden, waaropzij het werk neerlegden. Zij hebben zich met een klacht gewend tot ile Bouwpolitie van Zeist enmeenen.dat de Ongevallenwet hen niet behoedt voor het breken van den hals. Heden zijn in het Groot militair hospitaal te Utrecht de hoofdverpleegster eu de ver pleegsters geïnstalleerd, die daar voortaan zullen werkzaam zijn. Waar het de eerste maal is, dat vrouwen als verpleegsters in een militair hospitaal in Nederland zulleu optreden, ging deze instal latie m«-t eenige plechtigheid gepaard en geschiedde zij door generaal-majoor Quanjer, inspecteur van den militairen ge..eeskuudigen dienst. Ook voor den wmterdimst is Bredée's reisboekje voor Nederland verschenen. Ondanks zijn vestzak-formaat beeft het een zeer iluidelijken druk, ti rwijl do reclame er middenin, die het bepaald ontsiert, er heel gemakkelyk kau worden uitgenomen. Schadevergoeding wegens schuld door der den. Een vader te Zaandam heeft aan den Raad dier Gemeente een verzoek ingediend om hern f3000 schadevergoeding te geven. De feiten, waarop hij dit verzoek grondt, zjjn de volgende: Zyn zoentje speelde in de rustpoos op de speelplaats eener openbare school en werd toen door een zijner tnede-leerlingen zoodanig omgeloopen, dat zijn reehter-elleboogsge- wrieht brak en de jongen dus niet meer geschikt is voor alle werk. Wenscht de Raad deze vergoeding niet te geven, dan verzoekt hij, dat de Gemeente deu jongen zal doen opvoeden en hem op 17- a 18-jarigen leef lijd een goede betrekking zal verzekeren met pensioen, enz. Dat kan een kostbare procedure worden als pa voet bij stuk houdt en pro-deo proce- deeren gaat. Achiel de Bondt, een jong Geritsel) bouw kundige, heeft een toestel uitgedacht, dat maar 5 Kilo weegt en slechts 100 franc kosten zal, om den val van vliegmachines te keer te gaan. Het valscherm kan op alle toestellen geplaatst worden. Baron De Caters zou een ae-oplaan ter beschikking gesteld hebben van De Bondt, om proefnemingen te doen. De correspondent te Weenen van de »N. Rolt Crt." geeft het volgende oordeel weder over het Zwitsersche stel el van volks leger van den chef van den Generale» staf van het Oosteniijkjcbe leger, generaal Kon rad von Hötzendoi f, die de herfstraanneuvres in Zwitserland heeft bijgewoond. De generaal verklaart, dat dit stelsel in Zwitserland uitsterkend werkt, maar voegt er tevens bij, dat een onvoorwaardelijke eisch voor zulk eeu leger de uit-tekende eigenschappen zijn die men bij het Zwitser- sehe volk aantrefr, namelijk groote vader landsliefde, aangeboien militaire geest, phy- sieke en intellectueele voortreffelijkheid, lust om iu het leger te dienen, groote belangstel ling voor dat leger, tucht en volharding, ver standige ontwikkeling van die eigenschappen door de Regeering, die de jongens bijtijds militaire vooroefeningen laat doen, een knap ofticiers-korps dat zich steeds op de hoogte houdt van de nieuwigheden en ervar.ngen in den vreemde op militair gebied, deze in toepassing brengt, en een Regeering steeds bereid om geld te geven als het noodig i«. Daarom kau bij zulke eigenschappen, maar ook alleen bij zulke qualitriten, een uitste kend volksleger geschapen worden als ia Zwitserland. BEURSOVERZICHT vun 24 September tot 1 October 1910. Hoewel in de afgeloopen beriehts-periode op lange na nog niet van een algeheele opleving in zaken op de Amerilcaansche markt ban worden gesproken, na de verbazende stilte der laatste tijden, begint zich toch langzamerhand een betere stemming baan te breken, die zich uit in ietwat grootere omzetten en tamelijk vaste koersen. Vergelijkend met de vorige week kunnen wij voor Unions er Southern Pacifies een avans van ruim 2'/i pCt., voor Steels l'/i pCt., voor Amalgamated 2'/, pCt,. conatateeren. Het scbijnt wel, dat bet schrikbeeld van de politiek wat van zijn macht heeft ingeboet. Roosevelt's over winning bij de verkiezingen te Saratoga, in den Staat New-York, waarbij hij tot tijdelijk Voor zitter van de Republikcinsche Conventie werd benoemd, met voorbijgaan van Sherman, ver mocht niet de markt belangrijk te ontwrichten. Anderzijds was deze gunstig beïnvloed door het bericht, dat verschillende vereenigingen van georganiseerde spoorwegarbeiders besloten had don, adhiesie te betuigen aan het streven der spoorwegmaatschappijen om sommige tarieven te verhoogen en zich te verzetten tegen de verlagingen, door de Interstate Commerce Com mission bevolen. Wel degelijk zal van hooger hand ook rekening .moeten worden gehouden met deze categorie van werklieden, die een geenszins te onderschatten macht vormen, V nder houden de gunstige berichten omtrent de oogsten, speciaal den maisoogst, aan. Het do vorige week besproken verschijnsel van de toenemende vraag naar eerate en tweede klasse obligatiën is ook deze week waargenomen. De Union Pacific plaatste o.a. 7'/* millioen van hare bonds te Londen. Alles bijeengenomen, scbijnt er op hot mo ment geen grond to bestaan voor pessimistische zienswijze. Het blijft echter geraden, den loop der -ebeur'enissen met een kalm, zij het dan ook niet met een wantrouwend, oog aan te zien. De nieuwe parlijgroepeering kan ons nog vele verrasringen baren, die bet niarktverloop in deze of gene richting kunnen beïnvloeden. Op do markt der STAATSFONDSEN bestond over het algemeen een vaste stemming, niette genstaande het nu on dan aantrekken der geld prijzen. De koersverschillen, vergeleken bij de vorige week, zijn echter, zoowel voor binnen- landsche als buitcnlandsche soorten, van uiterst geringe bet eekenis. INDISCHE CULTUURWAARDEN. In deze afdeeling was do stemming tamelijk ongeani meerd. Koersen brokkelden, bij geringe belang stelling, geleidelijk nf en voor de meest6 fondsen is dan ook koersreactie te constateeren, hoewel deze zich beperkt tot eenige procenten. Aand. Java Bosch Exploitatie konden echter een drie tal procenten monteeren, terwijl anndeelen Kali- baeor een avans van 4 pCt. behaalden. INDISCHE MIJNBOUW WA ARDEN. Voor deze fondsen bestond weinig belangstelling, bet ween tot uitdrukking kwam in de koersen. In het begin der week lieerschte een bepaald flauwe stemming voor Aandeelen Guyana-Goud en Aan deden Paleleh. Hoewel later eenige verbetering intrad, konden de koersen van einde vorige week niet weder behaald worden. Gnyana-Uoud verloren ongeveer 3 pCt., Pref. Paleleh ongeveer 5 pCt. In het laatste fonds schijnen in de afge loopen week groote bedragen voor Indische rekening te zijn verkocht. Van de overige waar den valt Redjang Lebong nog op door ten ver lies van SpCt. Van de buiteolandsche soorten bleven Great Cobars prijshoudend PETROLEUMWAARDEN. Deze waarden hiel den weder algemeen de aandacht op zich ge vestigd. De stemming was zeer varieerend, als gevolg van verschillende berichten, die nu eens gunstig dan weer ongunstig waren. Ui den loop der week ontstond voor aandeelen Koninklijke een bepaald vaste stemming op geruchten, dat de strijd met de Standard Oil zoude zijn bijge legd, terwijl tevens gemeld werd, dat Frankrijk Indische petroleum onder bet minimum-tarief zou toelaten, welke maatregel een gevolg was van een geschil met Oostenrijk. Doch deze vaste stemming bleef niet gehandhaafd en weder kreeg een minder gunstige tendenz den boventoon. Dit laatste zal wel mede geweten moeten worden aan het later in de week ingekomen bericht, dat er wecbrom een wrijving zou ontstaan tus- schen Standard Oil en de Koninklijke. Men weet, dat de Koninklijke in den laatsten tijd zich met ijver heeft toegelegd op de fabricage van paraf fine en was, hetgeen wellicht verband houdt met het feit, dat de Standard Oil in Amerika het monoplie van deze producten bezit. Het schijnt nu in de plannen der Koninklijke te liggen om de Standard Oil in haar eigen gebied aan te tas ten en het spreekt van zelf, dat dit tot groote wrijving aanleiding kan geven en dat een aan zienlijke prijsverlaging in bedoelde artikelen te wachten is. In hoeverre het een en ander in vloed zal hebben op de prijzen der bezine zal nog moeten blijken. RUBBERVVAARDEN. In deze afdeeling be stond weinig animo en de handel lag dan ook vrij stil. Koc-rsvariaties van beteekenis vallen niet te constateeren. Slechts Aand. Bandar Rubber gingen een viertal procenten achteruil, terwijl Aand Amsterdam Java 7 pCt. monteerden. TABAKSVVAARDEN. Hier was de stemming bepaald willig te noemen, vooral in het begin der week. De berichten van den thans binnen zijnden den oogst van vele Mastu'mppijen zijn, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, gun stig. Later ging door winstneming weder een gedeelte van het koersavans verloren. Ten slotte verlaten Amsterdam Langkat de week met een drietal procenten avansDeli Maatschappij "20 pCt. en Senembah een 6 tal procenten hooger. PROLONGATIE besluit de week op 4'/, pCt. M. V. L. Burgelijke Stand van Amersfoort van 23 tot 30 Sept. 1910. GEBOREN Martina?, z. van Martinus van Keken en Gerarda van Pluuren. Coenraad Antonius Gerardus, z. van Joh mnes Coenraad Gtiikers en Mechtelina Gijsborta Maria van den Uithoorn. Alida, d. van Wilhelmus Marious Droog en Maria Johanna Hendrika van Rossem. Andrea Johanna Elsje, d. van Cornelis Gerrit Beltman en Johanna Maria Diederika Peteri. Johanna Hendrika, d. van Barend Mengerink en Hendrika Elisabeth Koers. Lambertus Johannes Hnrmanus, z. van Mattheus Johannes van der Veer en Gebina Johanna Francisct. Krook. Johannes, z. van Sijme Nicolaas Brugmans en Antonia Johanna Haverhals. Rebecca Helena, d. van Simon Schagen en Rebecca Helena de Lange. Hendrik Jan, z. van Jan Bast en Maria Lubbarta Boshuizen. Wilhelmina Johanna Maria, d. van Johan Joachim Friederïcb Maria Joseph Bontz en Wilhelmina Johanna van der Aa. Adriaan Arie, z. van Willem Carel do Groot en Willemina Geertruida Overmars. Anna Maria, d. van Adrianus Johannes Rijpart en Petronella van Keulen. Johannes Coendert, z. van Hendrik '/wan en Aleida Veenendaal. Petrus Johannes, z. van Dirk van den Ham cn Johanna Woutera IJompos. Gorrud, z. van Gerrad Spoelberg cn Anna van Ree. Everdma Johanna, d. van Rut van do Pol en Gysberta van Westerluuk. Een builen huwel. geboren kind van hot m. geslacht.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2