Zaterdag 29 October 1910. eia No. 7886. 60e Jaargang. J. E I. AJF DEI BRIKE, Stadsnieuws. BLOOKER'S DAALDERS CACAO AMERSPOORTSCEE COURANT. UITGAVE: FIRMA A- H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/l. franco P®r Pos' f 1/15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTiEGRACHT 9 Telefoon 1P, KENNISGEVINGEN. De BURGEMEE8TER van AMER8FOORT Reiien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetene-, dat de Raad aevi Gemeente wl vergaderen op Dinsdag den 1 .November aanstaande, des namiddags Ie 1'/, ure en ioo noodig op Woensdag 2 November 1910 des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, 27 October 1910. De Burgemeester voornoemd, WÜIJTIER8. der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commie-aria der Koningin in de provincie 26 °?tob«r 1910, 4e Afdeelin? no. 6005/39)2, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente H irmeleu een geval vau miltvuur bij tohspeu is voorgekomen. Amersfoort 29 October 1910. De Burgemeester voornoemd, WUJJTIERS. Voor liet kind! ,0, dat Diets verduistere den blanken glans Van 't beider kinderoog, Wuut nergens vindt ge meer een licht, Zoo klaar, ioo rein, xoo hoog." 'n Moeder had twee dochtertjes, waar van zy 't eene boven het andere voor trok. De jongste, die ze telkens aan haalde eu natuurlijk erg verwende, noemde zij altyd .lieveling"de oudste, met wie zy zich weinig bemoeide, sprak zy steeds gewoonweg by den naam aan. Eens op 'n dag, toen de moeder met hoofdpyn te bed lag, werd de deur van de slaapkamer zacht geopend. „Beu jij 't, lieveling"? Toe, geef my m'n druppeltjes eens aan", vroeg zij, zon der 't hoofd om te wenden. „Neen, moeder, ik ben het maar", ant woordde haar oudste dochtertje zacht en bedrukt, als vermoedde zy de teleurstel ling van haar moeder. Het kind was nog te jong en te onschuldig om te beseffen, welk een aanklacht haar argelooze woor den bevatten. Maar de moeder grepen ze plots in de ziel. Ze keek haar kleine meiske aan en 't viel haar voor 't eerst op, hoe weinig opgewekt dit er uitzag, hoe zc iets kil-berustends, zoo iets van„wie- geeft-er-om-my over zich had. En eensklaps begreep zij de oorzaak. Haastig trok zy haar kind tot zich en kuste het innigvan dat oogenblik bezat de moeder twee „lievelingen". Die paar eenvoudige woorden hadden haar opeens doen begrypen, dat op haar, als moeder, de plicht rustte om haar dochtertje liefde en teederheid te schen ken, opdat die jonge kinderziel niet verkilde, doch er langzamerhand be hoefte aan zou gevoelen om van de ont vangen warmte op haar beurt weer warmte uit te stralen, 'n warmte, welke, eens tot volle outwikkeHng gekomen, zich uiten zou in daden van liefde en toewyding voor den evenmensch. Deze moeder besefte nog gelukkig bjj- tyds, wat zy goed te maken had; maar hoeveelouder3 blijven missen elk gevoel van verantwoordelijkheid jegens hun kinderen, terwyl zelfs hun hart en hun hersenen er hermetisch gesloten voor schijnen, al worden zy van alle zyden op hun plichten gewezen En als 't maar blijft bij eeD omgeving van kilheid en liefdeloosheid, dan kim het kind nog, gesteund door goede in vloeden van buiten, tot een flink, braaf meusch opgroeien, vooral wanneer de ouders zooveel fatsoen bezitten om door eerljjken arbeid het noodige voor hun tangestraat 48, Amersfoort. Dames- en Kinderhoeden, Chapellerie en Fournituren. gezin te verdienen. Maar wanneer vader te lui is om te werken, moeder niet de minste begeerte heeft om het huis en de kinders knap te houden, waar geleefd wordt van „de geef", waar de ergerlijkste tooneelen van dronkenschap en zedeloosheid dag in, dag uit het jeugdige gemoed vergiftigen, is het dan wonder, dat zoo'n diep bekla genswaardig kind niet 't geringste besef krijgt van 't goedeis het dan niet heel natuurlijk, dat het de schrik van de buurt wordt, dat het al heel spoedig bij de politie gesignaleerd staat als „al-weer zoo-eentje"? Denkt er eens aan, gij ouders, die uw kinderen met groote liefde, met onafge broken zorg omringt, die hen verre houdt van al wat ruw en verderfelyk kan iu- werken, denkt er eens aan, hoe ge toch dikwijls, ondanks alle voorzorgen, cp 'n goeden dag staat voor uitingen, voor trucs van uw jongens en uw meisjes, die ge nooit in hen gezocht hadt Maar gaat nu eens na, waartoe dan kinderen die als 't ware doorweekt wor den met zedeloosheid en ondeugd, moeteu opgroeien, zulke kinderen, die toch even hulpeloos zijn als de uwe, wanneer ze ter wereld komen, die toch eveneens, par droit de naissance, recht hebben op zorg, op liefde, op leiding, op een goed voorbeeld van hen, uit wie ze geboren werden En als ge u van dat alles rekenschap geeft, dan moét er in u opkomen een groot medelijden voor zooveel arme, mis deelde jonge wezens. Dan moét ge een drang in u voelen om iets te doen voor die stumperdjes, om door een daad uiting te geven aan uw dankbaarheid, wyl hetgeen naast u opgroeit, belooft een zegen voor zich zelf en anderen te worden. Maar hoe 't Is immers geld en zorg verkwisten om te pogen de ouders er financieel en moreel bovenop te helpen, als alle gevoel van plicht en fatsoen ontbieekt. Al wat ge iu zoo'n zinkput werpt, is verkeerd. Neen, strekt uw hulp, uw steun 't allereerst uit tot hen, die nog een toe komst hebben, tot de kinderen. En dat wordt u gemakkelijk gemaakt, sinds de Staat een wet in 't leven riep om plichtvergeteu ouders uit hun rech ten te ontzetten, sinds ook 't particulier initiatief gesteund door rijkssubsidie, opvoedings-gestichten deed verrijzen. Daar worden zulke verwaarloosde kleinen opgenomen om hen door liefde volle zorgen te vergoeden het leed, dat ze in hun jong leven al moesten onder vinden daar tracht men door verstan dige tucht en 't noodige onderwijs de verkeerde invloeden te nentraliseereu en hen geschikt en bekwaam te maken om straks de maatschappij in te treden. Steunt dan die opvoediugs gestichten door uw sympathie, door uw bydrageu, want willen zy hun taak goed blyven volbrengen, dan moeten de voorhanden fondsen voortdurend versterkt en 't is thans om ons tot onze omgeving te bepalen „Kinderzorg'', dat daartoe hoopl te komenzal komen, niet waar, dank zy de medewerking van zoo heel velen, zoo in de stad als uit de geheele Provincie. Want volgende week, van Dinsdag tot en met Donderdag, zal in de groote zaal van „Amicitia" een bazar gehouden worden, waarvan de opbrengst voor *U in de kas van „Kinderzorg" en voor Vfi in die van de Bewaarschool aan deu Soesterweg wordt gestort. Zoo kan men het goede met het practische vereenigeu, zijn penningske bydragen voor een nobel doel, ten bate van het individu eu de gemeenschap, en tevens dat penningske besteden voor een voorwerp tot eigeu nut of genoegen. En om ieder in de gelegenheid te stel len daar zonder schroom te geven, waar toe het hart hem noopt, zijn middelen hem niet verbieden, wordt alles tot zeer lagen prij3 verkrijgbaar gesteld, óok de consumptie, óok de vele goederen, zoo geschikt voor bedeeling. En dat kau, omdat alles is bijeengebracht door zoo veler belanglooze medewerking, zoodat al wat het comité outvangt, schier pure winst is. Zoo worde dan de volgende week schit terend getoond dat, wat velen ook ver- deele en scheide, er toch éen leuze is, die allen vereent, 'n leuze, die door alle eeuwen heen haar toovermacht behield en behouden zal, de leuze »Yoor 't kind Suzb Fkkdkuiks Van Clkkff. I October 1910. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen ge opend is de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Langestraat 2 bij de Varkenmark1. De wintervergadering der Provinciale Sta ten van dit gewest wordt 29 November geopend. Als bijzonderheid kan vermeld, Jat van 21 tot .24 October geen enkele mutatie plaats vond ia den Burgerlijken standgeboorte oocli overlijden, ondertrouw roch huwelijk. De heer D. P. Huners is benoemd tot lid van den Hoefdraad der St. Vincentius-ver- eeniging in Nederland. De beer H. J. D. van Wessucn slaagde voor candidaat-uotaris. De .heer W. J. F. A. Kibberink behaalde de akte vrije- en orde-oefeningen. Mejuffrouw G. Terpstra is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds f 1.50 per bus van 1 KllO (a pond). Kleinere bussen naar verhouding. Oud-Leusdenmejuffrouw M. E. Nakken, thans te Wierden, aan de Prinses Juliana- school te Baarn. De heer H. J. Wolier, thans te Laren, heeft zitting genomen in een commissie welke voorbereidt eea Vereeniging van schil ders uit bet Gooi en zijn onmiddellijke om geving. Waartoe ook Eemland behoort. De beer O Siau Dbai is aan de Gemeen telijke universiteit van Amsterdam bevorderd tot doctor in de Geneeskunde na verdediging van een proefschrift, getiteldOver glas- vochtstof. Ter vervanging van majoor A. J. L. M. van Schevichaven, die 1 November wordt overgeplaatst naar Haarlem, wordt als eerst- aariwezend-ingenieur van Arnhem naar hier overgeplaatst de kapitein der genie J. L. H van Hulk. Luitenant-kwartiermeester J. F. G. Bode wordt 1 December overgeplaatst vau het 4e regiment huzaren te Zutfen naar bet 5e regiment infanterie. Luitenant A. N. S. W. L. Coblijn is gister per »Mauritania" naar New-York vertrokken om daar van 12 tot 19 November deel te nemen aan bet groot internationaai spring concours. „Wat zijn kinderen, die het leven niet kennen, toch wreed" zegt mrs. Molly Gwyn, de nog jonge moeder van de 17-jarige Joy, als deze maar niet kan begrijpen, dut hanr moeder, die ze geheel voor zicnzelven o.„iscbt, nog van iemand andere kan houden dai. van haar. Mevrouw Gwyn heetl in Maurice Lever die in goudmijn-aandeelen doet en, als hij be merkt, dat het met die mijn niet gaat, tracht de r'sico op anderen over te dragengevonden, hetgeen ze in haar huwelijksleven niet mocht vinden. Ze begaat de onhandigheid, Lever mee te brengen naar het huis van baar oom, den gepensionneerden kolonel Hope, bij wien Joy logeert, en Joy's oogen gaan openzij raadt, gevoelt, dut er iets ingedrongen ie tusschen hanr moeder en haar en «ij brengt haar moeder tot boven aangehaalden uitroep en eerst dèn ont waakt ook in Joy de vrouw eerst din bemerkt ze, dat Dick Merton baar lief heelt en door toedoen van Peachy, de oude gouveznante, die nooit andere liefde kende dun die voor „de kinderen", zet ze zich heen over haar leed en wordt de strijd tusschen het „ik*' der moeder en dat der dochter beslecht. Ook in Galswortthy's stuk moet het spel alles redden, want de schrijver schetste zijn personen slechts in omtrekkenzij spreken niet over Sevoelens, doch hun woorden dragen die in zich, wingen tot mee-leven. Buitengewoon fijn en teer is de figuur van miss Beech, om haar telkens weer sprekende zieleadel het door allen vertrouwde familiemeubel Peachy, en Hetty Beck heeft, ondanks haar jeugd, van dit moeilijk emplooi wel allesgemaakt. Sophie Hermse vervulde de titelrol wel het mooist toen ze, op diens „sla me, Joy", de hand ophief tegen Lever en niet alleen den arm be woog, doch ook diepe gemoedsbeweging wist uit te beelden. En later, in het derde bedrijf, toen ze troost vond bjj Dick. Maar ook haar

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1