Donderdag 17 U November 1910. o. 7894. 60e Jaargang. UITGAVE: FIRMA A. 'H V CLEEFF AMERSFOORT. kennisgevingen. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f1.15. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel moor 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, officieels- en onteigenings- aayertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Uroote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke oummere 10 cent. Bjj advertentiën van buiten de stad worden de inoasseerko«ten in rekening gebracht. KORTEGR ACHT 8 Postbus 0. Telefoon 10. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. to Utrecht execu- toor verklaard kohier No. 3 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1910/1911 aan den Ontvan ger van 's Rijks directe belastingen alhier is te" hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zii nen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- 1910aangeplakt 16 Amers*00rt den 16 November De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Schietoefeningen Ecmmond. De BURGEMEESTER v.m AMERSFOORT brengt ter kei nis van belunglirbbei den, dut, vol- Sens mrdodeeling van den Mie ister van Oorlog, op 22 November en voor zoovoel noodig volgende dagen, oefenii gen met geschut zullen worden getiouden van af de Meent onder Blaricum van af den Oostdijk nabij Naarden en van af deu vestingwal van Nuarduo. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zullen roede vlaggen waaien op den Zuiderzei dijk aan het einde van de Qooijergracht en van den Maat weg, nabij Oud Valkevecn en op bet werk Ronduit, terwijl h> t Bloom*'Ciieepje „Pampus" gelegen zal zijn nabij de monding van de Eein dan Wel nabij Oud Valkeveen, wolk sloomscheepje desgewenscht hulp zal verleenen om schepen uit den onveiligen sector te verwijderen. Bij hei schieten van af de Meent onder Blaricum moet als onveilig worden beschouwd het gedeelte zee, gelegen tusscben de Eimmonding, een punt ongeveer Ö000 M. Noord diarvau'en de genoemde vlag op den Zuiderzeedijk hij den Maatweg; bij het schieten van af den Cnsteljjk, bet gedeelte zee tus- schen Muiderberg, eeu punt ongeveer 5000 M. Noordwaarts van de roode vlag bij Oud Valkeveen en deze vlag. Amersfoort, 17 November 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Inlyving van lotelingen by BEREDEN KORPSEN. e. wapen, korps of korpsen, waarbij bij by voorkeur Wenscht te worden ingedeeld en c. q. gewenachto garnizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan éen korps op te geven); f. of hij zich ook voor den dienst by do zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven dat hy tevens zal kunnen opgeven ofhyzouwen- tchen de eerate-oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts by uitzondering zal kunnen wor den toegestaan dan wel in September van het volgend jaar, met welken wensoh zooveel mogelijk rekening zal worden gehoudendocli dat hy, die zieh voor een hereden korps heeft opgegeven en na giechikt bevinding daarvoor ia aangewezen, zich niet zal kunnen terugtrekken indien hy mocht worden bestemd voor ii dienststelling op een ander tydalip dan waarvoor hij zich heeft opgegeven dat vói r 26 Januari van hot volgend jaar een ge neeskundig onderzoek zal worden ingesteld naar de geschiktheid voor inlijving by een bereden korps; dal aan den loteling die voor bet ondergaan van zoodanig onderzoek in aanmerking komt, dag. uur en plaats van hit onderzoek door den Provinciale* Adjudant nader zullen worden bekend gemankt; dat hit onderzoek in ee.no garnizoensplaats zal worden gehouden, en dat de loteling, die binnen hel Ryk buiten rene garnizoensplaats woont, tot het ondergaan van het onderzoek en voor do terugreis mar de woonplaats koste'oos zul worden vervoert voor. zoover er reisgelegenheid per spoor, iram of stiomboot bi staat en do afsiand tussohen de Ge meente van invoi.ing en de Gemeente waar het onderzoek zal worden gehouden meer dan 5 K.M. (oen klein uur gaans) bedraagt dat do I' t-ling, die voor hot onderzoek de Geniernto vnn inwoning uio t verlaten, onmiddellijk na afloop van het onderzoek een gulilou ontvangt a's vergoe- voor verblijfkosten dat in den loop van Februari v>n het volgend jaar aan den loteling, die zich voor den dienst bij oen bereden korps heeft opgegeven, door deu Minister Oorlog zal worden betond gemaakt of liy it daurby zal worden ingelyld en, in het bed vcB'igeud geval, by welk korps ou tegen wanneer zijne inlijving zal plaats vinden. Amersfoort, 1 October 1910. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT noodigt de in de Gemeente voor de militie inge schreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, voor inl(jviug by ten bereden korps in aanmerking wenschen te komen, uit, zioli vóór 80 November a.s. by bom aan te melden of te doen opgeven. Herinnerd wordt dat voor indeeling bij een der beredt'n korpsen in de eerste plaats in aanmerking komen de lote lingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doeD opgeven en by een daartoe vóór de indeejing in te stellen geneeskundig onderzoek voor inlijving by die korpsen geschikt zijn bevonden dat liet aanmelden of het doen opgeven kan ge schieden zoowel door de lotelingen van de lichting vau het loopend jaar, die nog moeien wordt n in gelijfd, «la door do lotelingen van de lichting van het volgend jaar; dat wordt vereisebt: voor de bereden artillerie een lichaamsleugt6 van ten minste 1.02 M.voor de cavalerie van ten minste 1.65 M. met een lichaamsgewicht van len hoogste 75 K.G. dat de lotelingen, bestemd voor indeeliug bij een bereden korps, met uitzondering van de weinigen hunner, voor wie de eerate-oefening in Maart aan vangt, eerst id het laatst van September vooreerste oefening in werkelyken dienst worden gesteld en dat in verband daarmede de lotelingen der lichting vah het loop end jaar, die allen in Maart a.s. moeten worden ingelijfd, als regel met verlof zullen worden gezonden tot omstreeks einde Sep tember d.a.v.; dal, in vergelijking met de miliciens der onbere den korpsen, de ingelijfde» bij de bereden korpsen de onvermelde voordeelen genieten lo. eeno hoogere soldij van 5 cents per d"g; 2o. bij verleende vergunning om na t.eu eersten dienst krachtens art. 112 der Militiowet 1901 onder de wapenen te blyven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, eeu premie vau vyftieu gulden (f 16.voor elke drie maanden aldus on der de waiienen doorgebracht, gedurende welk ver- blyf onder do wapenen di soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd 3o. minder herhalingsoefeningen 4o. geen landweerdienst dat het aaumelden of doen opgeven kan g*0™*" den mondeling of schriftelijk by y. rzoekschnft, dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn nealeld waarbij door den loteling opgave behoort te worden gedi.au van a. naam en voornamen; b. lotingsnummer; d. de'chmieoute waar hij woont, met aanduiding vau onderdeel der Gemeente, wyk, straat of gracht ou huisnummer. Uollandsclie jongens Men kan geen advertentie plaatsen voor een buitenlandsche vacature ot men wordt overstelpt door brieven van jongelui, die eerstens in de verste verte niet vol doen aan de gestelde eischen, tweedens niet het minste idee hebben van den stap, dien zjj gaan doen. Onlangs hadden wij het genoegen eenige candidaten te krijgen voor lndië. De betrokken firma, elders gevestigd, had eenige vraagstukken ter uitwerking gezonden en verzocht, deze door de candi daten, die op haar annonce hadden ge schreven, onder ons toezicht te laten uit werken, alvorens ze tot eeu persoonlijk bezoek te haren kantore uit te noodigeo. Een verstandige maatregel, die, zooals later bleek, een aanmerkelijk bedrag aan reiskosten bespaarde. Het resultaat van het examen was bedroevend. Afgezien nog van de gebrek kige kennis der moderne talen by het meerendeel, bleek tevens, dat bij de ra eesten het idee voorzat, 'n snoepreisje te maken, terwijl enkelen meenden, dat, zoolang het contract nog niet was ge- teekend, ze zieh nog altijd konden terug trekken. Dat ze, door een dergelijke minder nette handelwijze, zichzelf moreel schaden en anderen onnoodige kosten en moeiten veroorzaken, begrepen de sukkels niet. De hoeren organiaeeren er 'u leuken dag vau, maken voor rekening van de firma een reisje en trachten er vooral zooveel mogelyk munt uit te slaan. Thuis komende, snijden ze wat op over het mooie kantoor, reppen van het exa men 'geen woord, en praten met hun ouders over den stap dien ze gaan doen alsof het een reisje geldt naar Buiksloot. Aan de bittertafel bereikt het opsnyden zyn hoogste punt. Er wordt gedronken en geklonken op al hetgeen llollandsche vermaardheid beeft, totde heeren de een na deu ander bjjna onder de tafel rollen. Den volgenden dag is de „held" niet erg dapper. De ouders zjjn nog wat zwaarder op de hand dan weleer, komen aandragen met de ondenkbaarst vreese- lijke gebeurtenisseu. De held raakt ver legen met zichzelf. Stel je voor, dat ie1 niet lekker werd, ver van zijn pappie en mammiedt'uir, waar niemand is die 'm warmpjes toe dekt, waar ie alles zelf moet doen, zelf zyn handen uit de mouw moet steken. Idioot, zag 1 'n Rilling vaart hem door de ledcu. Stel je voor, dat er morgen een uitnoo- diging komt van de firma om het con tract te komen teekenen. Een dag of wat later krygt de firma een brief vau den volgenden inhoud Wel Edele heer, Met referte aan uw schrijven van den zooveelsteu deel ik U mede, dat ik van verdere onderhandeling afzie, aangezien ik door plotseliuge familie-omstandighe den niet naar het buitenland knn ver trekken. Hoogachtend, enz. Oef. deukt de held, dat is 'n pak van m'n hart; Dat heb ik 'm nouee. 8netjes geleverd. En van mammie en opoetje krijgt ie 'u harteljjken zoeti omdat ie zóóveel van ze houdt dat ie niet weggaat, liever jarenlang op 'n hongerloon blijft doorpiekeren dan flink aan te pakken, de handen uit de mouwen te steken en zichzelf te leeren redden. Eu aan de bittertafel heeft de held nóg 't hoogste woord. „Bë je gak, zag, bè je gak; dachten jullie nou werëchtig da 'k iveg zou gaan neemaar die is goedEn de heeren vallen om van de pret en nemen T nog eentje op den goocliernert, die voor reke ning van de firma 'n reisje maakte. Dat zyn j e llollandsche jongens Gelukkig zyn er nog betere soorten ook, degelijke jongens, die niet over óen nacht ijs gaan, die grondig onderzoeken wat ze noodig hebben te leeren, dhn flink aanpakken en, als ze de eerste moeilijk heden onder de knie hebben, zich weer opmaken ter overwinning van de verdere moeilijkheden, n.l. het verkrygen van do verlangde betrekking. Dan is de tijd ge- komeu, dat zy kunnen solliciteeren met veel kar.s op succes. Telkens moeten aanvragen om jongelui voor het buitenland worden afgewezen wegens gebrek aan candidaten die voldoende onderlegd zyn. Herhaaldelijk springen de ondernandelingeu af, omdat de caudidaten niet voldoende heb ben overwogen wat ze gaan doen. Dat zal binnenkort uit zyn, schryft het Maandblad van het Algemeen Ne- derlandsch Plaatsingsbureel, gevestigd te Amsterdam. Het A. N. P. nam deze zaak krachtig ter hand en mocht reeds de sympathie van toouaangeveude firma's verwerven. Den wenk door dit bureel gegeven, achtten we belangrijk genoeg om haar even ouder de aandacht te brengen van onze lezers, vooral van de jongeren, die niet bjj moeders pappot willen blijven hangen, maar, goed onderlegd, zelf de handen uit de mouwen willen steken. Vaccinatie. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wjjziging en aanvulling der Wet van 4 De cern oor 1872, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekte, waarvan do strekking is, vrijstelling van vaccinatie te geven, in dien, bljjkens een (foor twee geneeskundigen ondrrteokende verklaring, van de inenting bijzonder gevaar voor dc gezondheid van den betrokkene is te duchten. In de toelichting tot bet ontwerp wordt o. a. gezegd, dat tegen de huidige bepaling bet rellende de vaccinatie niet alleen be zwaar van prhicipinelen, maar ook van zui ver feitelyken aard bestaat. Zij dwingt toch uls regel, wil men althans du opvoeding zyner kinderen niet verwaal-lunzen, aan de inenting te onderwerpen ook die kinderen, die deze kunstbewerking niet zonder schade voor hun gezondheid kunnen ondergaan. Ten aanzien van het beginselbezwaar be st int nog niet die overeenstemming, welke noodig zou zyn om oen poging tot tege moet kotning daaraan met goeden kans op practise!) resultaat te kunnen ondernemen Uit dien hoofde acht do Minister zich tu moeten onthouden van oen voorstel van die strekking. Ue ernst van het feltelyk bezwaar wet tigt, na«r 's Ministers meeuing, eon wijzi gingsvoorstel. Ook do Centrale gezondheids raad erkende, in zjjn ter zake ingewonnen advies, dat sommige ziekelijke aandoeningen en stoornissen het uitstellen dor vaccinatie beslist noodzakelijk kunnen muken. De bovenbedoelde geneeskundige verkla ringen zullen slechts gedurende drie jaren van kruoit bljjven, op lat voorkomen worde, dat niet-gevaccineerde personen dc scholen blyven bezoeken, ook nadat hun gezond heidstoestand zó o is verbeterd, dit maiiting geen ernstig bezwaar meer oplevert. Teneinde alle gevaar te voorkomen, dat de aanwezigheid in de schooi van niot-gevac- cimeerde personen mogeijjkerwyzo zou kun nen opleveren voor de gezondheid van an deren, die in de school worden toegelaten, wordt voorgesteld, dat niet-gevaccineerde personen niet in de scholen worden toege laten, zoodra en zoolung do pokken epide misch beerschot). Duur de Centraio gezondheidsraad het mo- g< Ijjk acht, dut in de toekomst voor ds vac cinatie van den meusch mot uitsluitend ge bruik zal worden gemaakt Van koepokstof in engeren zin, muur, dat voor deze kunst bewerking ook slof vun konijnen of var an dere dieren zal worden gebezigd, is overeen komstig 's Raads advies du tol dusver ge bruikte uitdrukking «koepokinenting" ver- Vanaen'door «inenting tegen de pukken". Mede in overéenst.eiiiin. ig met dat advies Zullen personen, die zonder goed gevolg ui- inual zijn ingeënt, gedurende éen jaar tot de school worden toegi laten. Binnen dien ter- mjjn zal de inenting moeten herhaald worden. Staatscommissiën. Omtrent den stuud der werkzaamhoden vun sommigo Staatscommissiën wordt vun Regeeringswege o.u. medegedeeld De Staatscommissie betredende oon hor- ziening van dn wetgeving op do registraties- belasiing en de hypotheekrechten hoopt nog in 1011 haar werkzaamheden te kunnen beëindigen. Do werkzaamheden dor Staatscommissie tot voorlichting met betrekking tot de te treffen regeling voor het onderhoud vau de burgerbevolking in destelling van Amsterdam, bjj een eventueels insluiting vm dio stilling in oorlogstijd, zyn zoover gevorderd, dat, naar verwacht mag worden, het verslag tegen hut einde van het loopendo jaar zal kunnen worden uitgebracht. De overweging van het ontwerp eoner wet tot voorkoming en beperking van over- stroomingen, zooals bet door de commissie omtrent wetteljjke rogelen ten aanzien van hel Waterstaatsbestuur was gewjjzigd, hoeft tot nadere gedachten wisseling met do com missie geleid. Do indiening van een wets voorstel is thans aan het Departement in voorbereiding.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1