Stadsnieuws. Correspondentie. Advertentie n. IICOLAI LEBRET, Te Koop aangeboden MEISJE ALLEEN Morgen worden hier alleen geneesmiddelen gereed gemaakt ïd de apotheek van den heer D. H. G. lttman», firma Van der Zoo de Jong, Langesiraat by de Varkeumarkt. Ds. G. W. C. Vuudeiink zal in den avond dienst van 22 Januari alscheid nemen van de Ned. Hervormde gemeente hier. Het verluidt, dat het sectie-onderzoek over het ontwerp nopens de kustverdediging eerst na 1 Februari aan de orde zul komen. Des te beter. Misschien kan de wensch van dr. Te Lintum dun nog iu tijds vervuld. Aan de Besturen van Gemeenten met ten minste 10 000 inwoners zjjo thans toegezon den de ontwerp-statuten der op to lichten Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. iu artikel 2 dezer ontwerp-statuten wordt het doel der V'ereenigiugaldus omschreven: lo. de oprichting vau een of meer bu reau's zoowel tot het verstrekken van in lichtingen en het geven van adviezen aan haar leden op elk gebied, waarop deze werk zaam zijn of een onderzoek wenschen inge steld te zien, als ten behoeve van samen werking in de behartiging van de stoffelijke belangen harer leden 2o. de vorming van een bibliotheek 3o. de uitgifte van geschriften, al dan niet gepaard met de uitgifte van een eigen orgaan 4o het samenwerken met andere yeree- nigingeD, zoowel hier te lande als in het buitenland, grensgemeenten ter bevordering van gelijksoortige of gemeenschappelijke belangen. Het bedrag der te heffen contributie wordt in de ontwerp-statuten nog ongenoemd ge laten, maar in de toelichting wordt gesproken van eeu halven ceut per inwoner en per jaar. Ter behandeling van ..ezo ontwerp-statu ten zul 9 Januari 1911 te Amsterdam een vergadering worden gehouden. Blijkt dan genoegzame sympathie voor de denkbeelden van het comité en instemming ro-a de ont worpen statuten dan zal het comité belang stellende Gemeentebesturen uitnoodigen een voorstel tot toetre ling bij huu Gemeente raden aanbangig te maken, om daarna een constitueerende vergadering te beleggen. In de toelichting wordt o.m. gewezen op het wenschMijke om: lo. dour de op te richten vereeniging te doen overwegen of een onderlinge gemeen telijke hypotheekbank tegemoet kan komen aan de bezwaren, welke de Gemeente bij de exploitatie van haar bouwterreinen en in zonderheid bij het in erfpacht uitgeven van die terreinen ondervinden 2o. de miterieele belangen der leden te bevorderen, door een gezamenlijk optreden bij den aan- en verkoop van producten, die door de exploitatie der Gemeentebedrijven of andere takken van Gemeentedienst, hetzij benoodigd zijn, hetzij voortgebracht worden, een en ander mot uitsluiting vau het behalen van winst door de vereeniging zelve. De commissie bestaat uit de heeivn mr. E. P. van Lanschot, te BredaJ. Simons, Den Haagmr. A. F. baron Van Lynden, Utrecht; jhr. mr. C. A. Elias, Zaandam; en mr. J. A. van Royeo, Zwolle. Zij werd in Mei van (lit jaar beno-md. Sommigen meenen, dat het hangend licht in Langestraat en Arulieraschestruat de oorzaak is, dat bet licht iu winkel ot huis zoo eigenwijs doet. Voiral bi) Zoogenaamde sterklicht-kousjes slaat, als de lichten in bovengenoemde sHaten jworden getemperd, de vlam in de does, welk vermaak wel een half uur duurt. Van bevoegde zijde merkt men ons op, dat dit uitwijst, dat de huisbraoders niet behoorlijk zijn geregeld. in verband hiermee kan het zyn nut hebben te herinneren aaD de Raadgeving aan gas- verbruikers, welke voorkomt op den achter kant der zoogenaamde zomer-quitanties van de Gemeente-gasfabriek. Zij luidt Het is bek*nd, dat de gasgloeilicbt-brander Zeer gevoelig is voor te veel of te weinig gasin beide gevallen heeft men slecht licht van goed gas. Hebt ge over uw licht te klagen of brandt bet niet zoo goed als, in uw omgeving, de de branders in de straatlantaarns, denk er dan in de eerste plaats, uw brander te doen regelen en deze steeds bij het opzetten van een nieuwe kousje te doen schoonmaken en regelen. Hot beste kousje kan op een slecht geregelden brander geen goed licht geven. Indien ge ciettegenslaande bovengenoemde maatregelen nog over uw gaslicht meent te klagen te hebben, wond u dan tot den Direc teur der gasfabriek,die u van 'e morgens9 uur tot 'g avonds 7 uur 9teeds behulpzaam wil zijn tot het verkrijgen van goed licht. De heer L. Brander a Brandts is, na ver- dedigiug van Stellingen, aan do Rijks-univer siteit ta Leiden bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap. Majoor-intendant IJ. M. de Kantor zal 1 Februari by den hoofd-intendant te 's-Graveo- hage vervangen majoor-intendant A. W. B. Rnyter, die dan optreedt al Directeur van het Centraal-magazyn van kleeding en uit rusting te Amsterdam. Hy wordt als inteudant van de 4e divisie vervangen door kapitein-intendant G. Kroeze, thans intendant der stelling van Amsterdam. In de Wereldkroniek" zyn opgenomen de portretten v&n de luitenants Coiilyu, Van Gelhcum en Muthon, die ondor zoo heel moeilijke omstandigheden den goeden naam van ons land op sportgebied zoo hoog heb ben gehouden. Gisteren zynper «Rijndam" vierder paarden teruggekeerd te Rotterdam. De overige paar den en de luitenants Coblijn en Mathon komen met de volgende boot der Holland- Amerika-lyu. We herinneren nog even, dat de tentoon stelling van de Pfotestantsche Arraenlotery aanstaande Dinsdag en Woensdag wordt gehouden in »L)e zaaier", telkens van 1 tot 5 uur. 't Wordt weer druk met de uit-jes. Volgende week Dinsdag de Touukunst-uit- voering met als zeer lofwaardige maatregel, toegang voor niet-leden by de algemeene repetitie op Maandagavond. Men zie de ad vertentie hierneveD. Woensdagavond de jaarvergadering der plaatselijke onderafdeeling van de V. P. N. Donderdag de maandvergadering van Han del cu Nijverheid, welke sedert 12 Augustus niet werd gehouden. Donderdagavond ook een vergadering deraf- deelmg van het Utrechtsch Land nouw Ge nootschap, in welke kapitein-paardenarst F. Laméns zal spreken over hetgeen iedere houder vau paarden dient te weten van hoefbeslag. Ook niel-ledeu kuunen deze ver gadering bijwonen, welke wtrdt gehouden in «Het Boompje' Vrijdagavond het concert van Julia Culp, vaD wie de Londensche correspondent vau het nHdbld." einde November sahreef: Julia Culp is lang geen vreemde meer voor het Engelsche publiek. De getrouwe bezoe kers en bezoeksters der concei tzilen te Lon den weten reeds best welk een zangeres onze landgeuoote is, en toen zij dan ook hedenmiddag wederom de eenige maal dezen winter in de Bechstein Hall op trad, vond zij de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld, door een publiek, dat gansch den middag met eerbied luisterde raar de heerlijke vertolking harer liederen en dat haar m elk lied stormachtig toejuichte. Gezongeu zijn liedereu van Schubert, Beet hoven, Brahms, Cornelius, Löwe, en hoewel alles wal zij zong i idruk maakte, had zij toch ontegenzeglijk met de liederen van Brahms het grootste succes. Zij werd met tal van fraaie bloemstukken geëerdéen er vau was gesierd met oranje kleurige linten, een hulde van laudgenooten. Het eenige, dat Nederlanders hier altijd spijt als de zangeres optreedt, is dat zy zelden of nooit iets zingt iu haar moedertaal en van Nederlandsche compositie. Dat is zeker de redeu, dat de Loudenaars h >ar steeds voor eeu Duitsche aanzienen tóch, wij Ne derlanders zijn er zoo trosch op, dat zij een der onzen is. Bij Kon. besluit is goedkeuring verleend aan de Statuten der Amersfoortscbe Roomsen Katholieke Spaarbank. Up sHirkhoveu" speelt morgen het eerste elftal van Quick tegen N. E. C. uit Nijmegen. Achter «Rustoord" speelt het eerste elftal van Het Vijf le tegen het eerste der 11. V. C. Het tweede elftal dei H. V. C. ontvangt D. U. O., uit l'trecht. Indien het teireiu, als de vorige week, niet andermaal wordt afgekeurd, za! de Amersfoortscbe korfbal-club A. V. O. G. morgenmiddag haar vijfden competitie-wed strijd spelen tegen bet tweede twaalftal vau D. E. V., uit Amsterdam. De scberm-vereeniging Sport Staalt Spie ren, van onderofficieren der bereden wapens, zal Zondag IS December hier een scherro- wedstryd houden, waartoe zyn uitgenoodigd de onderofficieren uit Ede, Utrecht, Harder wijk en Amersfoort. Aan de markt Werd gist ar aangevoerd G00 Kilo boerenboter, aan de Centrale boter- myn 46ÜÜ Kilo ongezouten en 3975 Kil" gezouten fdbneksboter onder Ryks-contiole. De prys aan de markt was f 1.39 a f 1.45, die aau de mijn f 1.25 a f 138. De lantaarns van auto's eu rijwielen moeten volgende week uiterlijk om 4.13, die vau de overige voertuigen niet later dan 4.43 wor den aangestoken. Het is geen wonder, dal zoovelen zichzelf over schatten. Er is veel vorstand toe nood ig om in tc zien, dat men maar weiuig be- teekent. BEU RSO VERZICHT vun 3 tot 10 December. Ooi" in de afgeloopen week had de Ameri- kaanacbe markt een onregelmatig verhop. In de eerBte dagen blijvende hangen op de ulot- koersen der voorgaande week, kwam plotseling op 7 dezer de markt opnieuw scherp verlaagd af. ondanks het plubliceeren der Boodschap van Ta ft aan het Congres, welk Staatsstuk uiterst conservatief gesteld was, dus geen aanleiding tot verdere verontrusting behoefde te geven, in hoofdzaak moeten voor deze reactie dan ook aansprakelijk worden gesteld dn voortdurend slechte berichten uit de industrie on de voort gaande reeks van verminderde spo wwegontvam:- sten. Aanvankelijk waren het slechts do netto 9 die vermindering aantoonden, waardoor men tot de redeneeringkwam, dat de sporen die wel kunst matig zouden drukken om door deze cijfers in vloed te oefenen in zake de beslissing omtrent de vervoerstarioven Nu eohtor*sterke vermin deringen in de cijfers der bruto ontvangsten zich beginnen te open baren,wordt men ongerust omdat hieruit duid- lyk bly kt. dat de algemeene toestand van handel en industrie nog lang niet is zooals deze wezen moet. En waar de beslissing der Interstate Commerce Commission op zijn vroegst einde Januari verwacht wordt, is een spoedige verbetering der ontvangsten nog niet in zicht, waardoor ook een verbetering der industrie moet uitblijven, omdat de sporen, waarvan de staal- nijverheid het in hoofdzaak moet hebben, niet tot bestellingen van nieuw materieel zullen overgaan v6or de kwestie der vraclitverhooging is opgelost. Onder deze omstandigheden zyn berichten zooals deze week de ronde deden, n.l. dat de Steel Corporation op groote schaal werk lieden ontsloeg, en dat de Pennsylvania uit zuinigheidsoverwegingen 4500 oude houten wag gons nog eens zou laten opknappen en een reeds gedane bestelling van eeu gelijk aantal nieuwe stalen wagens zou anuuleeren. niet geschikt om een optimistischen toon in de markt te brengen. Ook de deze week gepubliceerde staat der koperproducenten duidt er op, dat alles nog niet couleur de rose is. Wel toont de productie over November eeu vermindering aan, hetgeen gunstig werd opgevat, doch zoowel het binnen- landsch verbruik als de export toonen vemin- dering, zoodat de afneming in de ziebbare voor raden niet zoo groot is als men gehoopt had. Aan het einde der week kwam de daling tot staan onder den invloed van eeu gunstige wen ding inden wisselkoers op Londen, wuardoor de hoop op goudinvoer, waarvoor Wallstreet altijd zeer gevoelig is, werd opgewekt. Ook had een gunstige invloed de beslissing van bet Omgaand Gerechtehof in zake een reeds in Juni 1907 ingestelden eisch der Regeering tot ontbinding der Temule Iron Cy., welke door vereeniging van bijna alle anthrucieisporen inbreuk zou hebben gemaakt op de Antitrustwet. Wel werd de Maatschappij onwettig verklaard, doch in de uitspraak werd de wettigheid van som mige andeie aankoopen door bij de combinatie be- trokkken spoorwegen zooals de aankoop der Susquehanna door de Erie uitdrukkelijk er kend. Deze beide factoren riepen een gunstige tendenz in het leven, waardoor de baissiers voorloopig tot dekking hunner posities over gingen, zoodat de koersen zich per slot van rekening hebben hersteld tot het niveau der voorgaande week. Hier en daar vindt men zelfs nog fract'oneele koersverbeteringen. STAATSFONDSEN hadden een onbelangwek kend verloop. Ned. Werkelijke Schuldsoorten waren flauw gestemd en moesten voor de3pCt. een half procent prijsgeven, terwijl Integralen J, pCt. verloren, fn de overige soorten ging weinig om. Russen waren vast gestemd, terwijl Portugeezen bijna een procent konden opkomen. Van de Zuid-Amerikaansche soorten brokkelden Mexicanen •■mi kleinigheid af, terwijl Brazilianen hun koers flink konden handhaven. INDUSTRIEELS WAARDEN waren aanvan kelijk uiterst zwak voor Steel-shares in verband met de reeds bovengenoemde geruchten om trent de ongunstige toestanden in de staal- nijverheid en een taxatie van de netto-ontvang sten over bet laatste kwartaal 1910, welke op slechts dertig millioen worden geschat, tegen 37 millioen over het vorig kwartaal. Na tot even 72- te zijn gereageerd, kwam later in de week een matig herstel tot stand, hetgeen de koersen weer op vorig slot-niveau terugbracht. Car and Foundry hadden eveneens een flauw verloop doch ook deze verlaten de week op on geveer gelijke hoogte,in tegenstelling met koper waardin, die het aanvankelijk geleden verlies niet geheel hebben vermogen in 4e halen. Ook United Cigar blijft per saldo ruim een procent beneden de vorige, week. De locale markt had in de afgeloopen week een stil verloop. Op geen enkele markt kwamen belangrijke fluctuaties voor. INDISCHE CULTUUR- en CREDIETVVAAR- DEN toonden, bij weinig handel, een vaste ten denz. Verlagiugen der koersen kwamen niet voor, doch de verbeteringen warer. uiterst gering en bepalen zich slechts tot gedeelten van pro centen. Voor geen enkel fonds was de beweging van dien aard, dat speciale vermelding daarvan noodig is. Everzoo was het met INDISCHE MIJN- WAARDEN. Redjang Lebong vinden wij aan het einde der week een zestal procenten lager, terwijl gewone Ketahoens hun vaste tendenz kouden handhaven. Paleleh-waarden stationair. Van de buitenlandsche soorten viuden wij Great Cobars een zestal procenten lager op de publi catie van een niet geheel bevredigenden productie- staat en de naderhand weer ingetrokken, bericht, dat de productie wegens schoonmaken der instal laties een drietal weken zal worden stop gezet. Wolfram Mining Smelting, ondanks ae decla ratie van een dividend van 5 pCt., matter van toon en afbrokkelend in koers. PETROLEUM WA ARDEN hadden, in tegen stelling met de grove fluctuaties oer vorige week, aanvankelijk een stil prijshoudend ver loop. Later in de week is de stemming wat matter geworden, hetgeen de koersen voor de groote soorten een tiental proconten lager he it gesteld; Gecons, Holl. kwamen van 265 op 252, Konink lijke van 133 op 420, Surantri Pulembang en Moeara Enim h»ddcn een gelijksoortig verloop en besluiten de week eveneens enkele procenten lager. Van de buitenlandsche soorten lagen Orions ongeauimeerd, evenals Steaua Romana, hetgeen voor beide vermindering in prijs tengevolge had, I RUBBER- en TA BAKS WAARDEN gaven j slechts weinig handel te zien, zoodat voor beide fondsensoorten de koersen Blechts weinig ver andering nantoonen. I PROLONGATIE, hoewel in het midden der week iels lager verariigbaar, geldt nog altijd 4 pCt. M V L. Een brief op een der advertentiëu in het vo'-ige nummer hebben we hedenochtend ge weigerd omdat er zeven cent boeteport op werd gevraagd. Die brief zal dus nog eens dienen geschre ven en niet in de bus aan het postkantoor, doch, aan den overkant, in onze bus moeten gedaan worden. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven vau inlichtingen aan D e- partomentshoofden, Wijkbezoe- kers eu Belangstellenden zal het Cenlraal-bureau a. s. DINSDAG 13 DEC. des namiddags te vier nar, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentyds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer n. G. van de STADT Zuidsingel 12. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de vele bly keu van deelneming, ondervonden bij het overlyden van onzen dierbaren zoon DIRK. Namens allen, JAC. REUTEN. Roermond, December 1910. V Voor de vele blijken van belang stelling, betoond na het overlijden van I ouze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, mejuffrouw YTJE ELISABETH j WAPSTRA, betuigen wij, ook, inzonder- j beid aau heeren Regenten van het Hof Meermansburg. onzeu bartelijkeu dark. Tevens aan den Portier vaa dat Hof, voor de trouwe hulp dezer dagea aan ons bewezen. Uit aller naam, A. WAPSTRA LeideD, December 1910. Electrisclie Installation Domplein, UTRECHT. ALLEN, die iets te vor deren hebben van-, verschul digd zijn aau-, of papieren onder zich hebben, behoorende tot de nalatenschap van den heer J. van B0T- TENBURG, gewoond hebbende te Amers foort aan de Hellestraat nommer 20 en aldaar overleden op 12 November 1910, wordt verzocht daarvan opgave of betaling of afgifte te doen ten kantore vau den notaris JOHs. KNOP PERS, Weverssingel 7 te Amersfoort, vóór of uiterlijk op 1 Januari 1911. ALLEN, die iets verschul digd zijn aan-, of te vorde ren hebben van wijlen den heer J. li HULSTKAMP, gewoond hebbende te Amersfoort aau de Muur huizen uo. 35 en aldaar den 8 December 1910 overleden, worden verzocht daarvwi betaling of opgave te doen aan mejuffrouw Van W A N 110 0 IJ, Muur- éen aandeel in de Naamlooze Vennoot schap VOLKSHUISVESTING te Amersfoort. Brieven ouder no. 1012 aan het Bureau Amersfoortscbe Courant. Kortegracht 9. GEVRAAGD met PENSION. Brieven niet prysopgave te zenden on der motto Kamer" aan het Bureau der Amersfoortscho Courant, Kortegracht 9. Er biedt zich aan een net, fats. meisje, P.G., 21 jaar, liefst als in klein gezin. Brieven letter S. aan den Boekhande laar G. Jurling, te Kampen.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2