Stadsnieuws. Die wijzigingen zyn thans in onderzoek aau het Departement van Financiën. Ter tegemoetkoming aan de voornaamste grief vau de tegensiauders van het ontwerp, n.l. dat de voorgestelde splitsing der Inkomsten belasting practisch onuitvoerbaar zal zijn, wordt ten aanzien van den aanslag een andere regeling overwogen. Men denkt het n.l. zój te regelen, dat de belastingplichtige voor zijn geheele inkomen wordt aangeslagen in de Gemeente, waar by hoofdbedrijf beeft gevestigd. Zijn in zyn inkomen ook inkomsten begrepen uit bedry ven, in andere Gemeenten gevestigd, dan wordt by in ieder dier andere Gemeenten voor die iukomsten aangeslagen en kan dau in de Gemeente van ziju hoofd verblijf restitutie vragen van hetgeen bij kracbteDs de aanslagen in die audere Ge meenten U hoog is aangeslagen. Op die wijze zou men de belasting-admi nistratie van de Gemeente, waar bet hoofd verblijf gevestigd is, ontslaan van de byna onmogelijke taak om uitte makeD, welk deel v»d het inkomen in die Gemeente en welk deel in andere Gemeenten belastbaar is. De beer D. U. W. Raedt heeft in een bro chure zyn meening over het ontwei p tot wijziging der Gemeentebelastingen uiteenge zet en die aaD de Kamerleden toegezondeo. 't Is z.i. te betreuren, dat het aan Minister Sprenger van Eyk, wiens plannen bij als „groot werk" op dit gebied, karakteriseert, niet vergund is geweest, zijn program van belastingwetgeving af te werken. Wat daarna ten aanzien van de Gemeenteii is gedaan door de Kabinetten Kuvper en Heemskerk is klein werk, dat slechts verwarring sticht Naar bij vraest, zal bet aanhangige ootwerp- Heeraskerk veel kwaad doen. Niet overziend, wat er gebeuren moet, klemt de Minister zicb vast aau een onderdeel van het rapport der Staatscommissie, die alles behalve éen is van zin, en zoekt hij ziju kracht in ver- deeling en splitsing van bet inkomen, ten behoeve der plaatselijke Inkomsteubelasiing. Een gezonde regeling der Gemeente-finan- ciëu 18, naar mr. R. doet uitkomen, niet denkbaar zonder in de Gemeenun het zwaar tepunt der belastingheffing te verleggen van de persoonlijke naar de zakelyke en verle- ringsbelastiugeo. Het moet een ruil zijn op grooie schaal, een verplaatsing van lasten zoodanig, dat betgeen de eene overheid in meer vraagt, de andere overheid van de ingezetenen in minder zul vorderen. Daarbij waarschuwt by tegen de dwaling om tusschen de oplossing der forensenquaestie en bet verdwyoeu van den Gemeeutenood een verband vau eenige beteekeDis te zoeken. Te Amsterdam brengt de forensenb'ffing slechts 3 tou in, op een totale begrooting vai. 23 millioen. Niet de oolossing der foren senquaestie doet den nood verdwijnen; slechts omgekeerd de ontwarring van den Ge- meentenoods-puzzle zal liet forensen vraagstuk in de juiste banen leiden. Bij de godsdienst >efening van den Doops gezinden kring hoopt aanstaanden Zond ig bier voor te gaan ds. H. Britzel, uit Wor- merveer. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-generaal stelde Ditisiag de afge vaardigde van Zaundam voor, geen f5600 toe te staan voor de regeling dei geestelijke verzorging in de Ryks-opvoediogsgestichten te Amersfoort en te Avereest. Nadat was aangetoond, dal geen nieuw principe werd ingevoerd, doch de zaak by de wet was geregeld, werd het amendement verworpen met 47 tegen 7 stemmen en deze Begrootiogspost goedgekeurd. De Minister van Binnenl&ndscbe Zaken heeft het gevoelen van Gedeputeerde Staten der Provinciën gevraagd over een adres vau den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, waarin wordt gevraagd te willen bevorderen, dat de ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden vrijgesteld van bet verrichten van werkzaamheden op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen. In een uitvoerige Memorie van toelichting, vermeldende gegevens uit vele Gemeenten, wordt aangetoond, dat deze arbeid veel voor komt. Hij zou naar het oordeel van adressant als volgt kunnen worden opgeheven. De ter mijn voor geboorteainnilie worde met éen dag verlengd ingeval hij zou afloopen op een Zoo- of feestdag. O verlij lensaa gifte is reeds thaus aao geen termijn gebonden. Verlof tot begraven behoeft op Zon- en feestdagen al- een te worden afgegeven in tijden van bui tengewone sterfte. De huwelijksafkondigingen op Zondag kunnen veilig worden vervangen door bekendmaking in dug- of weekbladen, of, aU sedert 1907 in Frankrijk, door aan plakking aan het Gemeen!-huis. Dan kan ait. 149 Gemeentewet bepalen, dut, behou dens in tijden van buitengewone sterft", voor bet afgeven van vor'ov-m tot begraven alle bureaux op Zou- en feestdagen gesloten zyn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond weder een openbare vergadering, ten Riadhuize. Luitenant W. J. A. de Wolff en luitenant- kwartiermeester E. J. J. de Roy van Zuyde- wjjn, leerlingen vau den inteodance-cursus der Hoogere Krijgsschool, worden 1 >lanrt gedetacheerd bij de Rijks-Hoogere land- en tuinbouwschool te Wageningen. Het concert, dat door Julia Culp morgen avond in «\micitia" zou worden gegeven, is door ongesteldheid uitgesteld. Weer een heel ristje liefdadigheids-voor stellingen is op til ;de manoen met de lijsteu trachten inteekenaren te vangenbet doel is uitnemend eu alle vereenigingen, voor welke op deze wyze een pogiukje wordt ge daan tot verstei king der kas, verdienen deze hulp ten vuile. Met dat al k'-raen er weer te vtel lijsten op eens by het hier ter stede uit den uaid slechts klein klompje personen, die geacht werden wel te kunnen ufferen voor dit en voor dat en ^ok voor dat. Hetgeen alweer bewijst, dat centraliseering ook van deze soort weldadigheid meer dan boognoodig is. Men vraagt ons nu andermaal te wijzen op het concert, dat 22 December wordt ge geven ten bate van de kas der kantonale afleeliog van de Vereeniging tot verpleging in het gezin van haltweezen (doorgangshuis Bussum), welke afdeeliug voor niet minder dan 30 van deze stumpertjes te zorgen heeft. De lijsten wordeu thans aangeboden; wie kan, teekene daarop, want het concert is volstrekt geen liefdadigbeids-coucert in den slechten zin des woords. Mejuffrouw N. Horst, zangmejuffrouw Job. Wolter, piano; de heer W. Keuskamp, le viool; de heer A. de Jotigh, 2e viool;de heer Th. Scheltüs, alt-viool, en de beer Henri Baudet, cello, stellen hun groote tdenten in dienst van d't liefdewerk en men krijgt dus iets heel goeds te genieten. De Vereeniging tot het uitdeelen van warme spys aan behoeftigen en de Veree niging «Kindervoeding'' hervatten aanstaau- den Maandag hun liefdewerk. Wie spyskaarijes over heeft, zende die aan den heer N. G. van de Stadt, Zuidsingel 12, die ze als Secretaris-boekhouder van Liefdadigheid" op hun juiste plaats weet te brengen, zóo, dat ze niet worden verkwanseld. "Dinsdagavond is hier opgericht een afdee liug van deu R. K. met»albewerkers-bond «St. Eloy", aanvankelijk met 19 leden. Vroeger plachten de vergaderingen der onder- afdeeling Amersfoort van de V. P. N. bezocht te worden door éen of twee leden en 't was al mooi als er eens, builen het Bestuur, een half dozijn belangstellenden opkwam. Gisteravond waren er dertig. Mr. J. K. H. de Beaufort had bericht van verhindering gezondjn en daarom leidde de Onder-voorzitter, de heer C. A. J. J. van der Lindeu, de bijeenkomst, al dadelijk er zijn vreugde over uitsprekend, dat het bezoek zöo diuk was. De notulen der vergadering van 27 Juni, in welke de beer Beaufort, pluimvee-consulent uit Haarlem, den coöperatieven voederaankoop in leidde, werden gelezen en ongewijzigd vastge steld. Vervolgens werd uitgebracht h6t verslag over 1910, waaruit o. m. bleek, dat bijna iedere week nieuwe Jeden zich aanmelden en dat het ledental geklommen is van 82 tot by de 200, zoowel door de met kracht iu den zomer gevoerde pro paganda als door den in het najaar ingerichten coöper tieven inkoop, die thans reeds een eigen magazijn heeft en ondanks verdachtmaking, tegenwerking en mio-faire concurrentie boven verwachting is geslaagd. Ook werden, teu d-ele mei subsidie van de onder-atdeeling, ruim 2000 broedeif-en verstrekt; vreemd genoeg is bij den Secretaris geen enkele mededeeling ingekomen omtrent de resultaten, met deze brosdoieren bereikt. Het verslag werd vastgesteld, met dank aan den Secretarie, den heer J. F. B. de Roy van Zuijdewijn ook voor het zeer vele, dat deze heeft gedaan om het zóo gunstig te kunnen doen wezen. Voor het nazien der boeken van den Secretaris- penningmeester werden benoemd de hcereu De Lange, Wolters en Steenhoff. De Begrooting voor 1911 werd goedgekeurd op f270 in ontvangst en uilgaaf, met een post Onvoorziene uitgaven van fö.50. Het saldo over 1910 zul omstreeks f10 bedragen. U.tgetrokken is een bedrag van f 15 voor het lid, dat vóór 1 Juli 1911 het grootst aantal nieuwe leden weet aan te werven. Het voornemen beslaat, blauwe Weeuer konijnen aau te koopen en te fokken, wier velletje, bij minstens 100 stuks te gelijk verzonden, een waarde heelt vau 70oeDt. Als candidates voor het Bestuur der provin ciale afdeeling werden gesteld de heerenVan der Linden, De Boy van Zuijdewyn, Klokken en Diezer. Ingekomen was een schrijven van eenige leden, houdend verzoek, bet Reglement aan te vullen met een bepaling volgens welke wordt geroyeerd een lid, dat de onderafdeeling tegen werkt; zulks naar aanleiding van hel meer malen g •pleegde feit, dat een lid, na bet verzonden der prijscourant van den coöperat'even- voederverko jp, aanbiedingen van voeder doet aan de leden zonder evenwel de on moge) ijk lage prijzen te annonceeren in de bladen en dus met het kennelijk doel om de coöperatie tegen te werken. I)e Voorzitter, de goede bedoeling waar- deerend, ontried de aanneming van dit voorstel. el verre van den ooöperatieven inkoop te schaden, heeft deze handelwijze tot gevolg ge had, dut hij veel meer hekend is geworden en ook daardoor zeer aanzienlijk i-> toegenomen. Bovendien heeft slechts het Hoofdbestuur recht van royement. Een der onderteekenaars stelde als- nu voor een motie van nfkeuring. Ken ander lid meende, dat de onderaf deeling niet het recht heeft, te treden in een hand lszaak. die niet in strijd is met het Wet boek van Koophandel. Royement en zelfs al een motie van afkeuring zou spr. onnooilig hard vinden, te meer daar de coöperatie niet is geschaad. De Voorzitter was bet volkomen eens met deze zienswijze en sloot de diseussie. Een lid vroeg of het voeder-magazijn ook vetkanen kou bezorgen. De Voorzitter antwoordde, dat uet Be stuur heeft getracht, die te krijgen, doch dut zelfs een advertentie in de „Slagers Courant" geen succes heeft gesorteerd. Voederen met kanen geeft wel succes, doch is, nu zeer best vleesch- meel aan het magazijn verkrijgbaar is, niet meer noodig. Een ander lid stelde voor om, evenals dit te Schiedam geschiedt, kuikens van 2 tot 8 dagen te leveren aau de leden, met bijslag van de onderafdeeling. De Voorzitter merkte op, dat op de Begrooting een sluitpost van enkele guldens voor komt en dat het bedrag, uitgetrokken voor bijslag voor broedeiereu geheel noodig. Spr. geloofde ook niet, dat hier houders van broed machines kuikens zullen afstaan voor 15 een', en merkte op, dat men eerder bij 10 kuikens 7 haantjes kan krijgen dan 7 haantjes uit 10 broedeieren. Intusscben zal het Bestuur het voor stel overwegen en weder aanhangig maken in de voorjaarsvergadering. Een lid vroeg of er plannen zijn om uit te komen op de Landbouw-tentoonstelling. De Voorzitter antwoordde, dat bet Hoofd bestuur van het Utrechtsch Landbouw Genoot schap hei Bestuur der afdeeling uitnoodigde, Zittiug te nemen in de commissie voor pluimvee en tamme konijuenteelt. Nog deze week wordt daartoe een vergadering gehouden. De leden kunnen dus iuzenden. Spr. las bet gedeelte van vraag-program ma voor deze tentoonstelling en sprak den wensch uit, dat de leden zouden inzenden. Alsnu werd 20 minuten gepauzeerd, in welken tijd de rekening en verantwoording van den Penningmeester werd nagezien en de stemmingen werdeD gehouden. Bij monde van den heer De Lange rappor teerde de Commissie, dat zij alles in volmaakte orde heeft bevonden en voorstelde, den heer De Roy te dechargeeren van zijn uitmuntend gevoerd beheer. In de commissie tot nazien van de boekhouding der coöperaiie werden benoemd de heeren Wolters, De Lange en Steenüoff. Zij zal later rapport uitbrengen. Tot leden van de Commissie van toezicht op de coöperatie werden gekozen de heeren Knotten belt, NVolters en De Lange. Hun tauk zal vooral wezen, het Bestuur by te staan bij den aankoop. Tot Bestuurslid werd gekozen de heer Knotten belt. Deze uitbreiding neeft vooral plaats om uit het Bestuur drie coramissiën van drie leden te kunnen vormen, van welke éen meer speciaal zal trachten den eierverkoop te verbeteren eer Gelderland en met name Apeldoorn deze geheel tot zich trekt, totonder- stelbuie schade van Amersfoort, dat hoogst gunstig ligt in het centrum van eierproductie eu de aangewezen plaats is voor export. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen wees op het groote nut en het zeer ingrijpend belang van deze zaak. De agenda was hiermee afgehandeld. De Voorzitter deelde nu mede, dat door de onderafdeeling aan de leden zullen worden toegezonden twee eierlijsten, éen voor eigen ge bruik en éen om ten geschenke te geven aan een niet-lid, ten einde doel en werkwijze der onderafdeeling nog meer naar buiten bekend te maken. De Voorzi tt er vroeg of er leden waren, die in d>-zen duren tijd eieren te verkoopen heb ben. Zjo ja, dan zouden die gezamelijk ter markt gebracht eu onder toezicht van een Be stuurslid door een daartoe aangesteld persoon verkocht kunnen worden. Die eieren mogen echter niet onder zijn dan acht dagen, zoodat zij volkomen betrouwbaar zijn. Men zou reeds kunnen begionen met 3U0 a 400 per week. Zij moeten gesorteerd naar grootte en kleur. Ver koopen aan de opkoopers is minder geraden omdat dit zweemt naar concurrentie, welke moet worden vermeden. De Secretaris zal gaarne na afloop den ver gadering de namen opnemen van hen, die eieren te verkoopen hebben. Men zou dun reedè in Januari kunnen beginnen. De Voorzitter deelde nog mede, dat het afdeelingsbestuur aan het Hoofdbestuur zal voor stellen, het Orgaan in den zomer iedere week te verzenden en niet om de veertien degen. De boogere portkosten worden wel gedekt door het Rijks-subsidie en de quota der afdeelingeu. Ten slotte deelde apr. mede, dat het nieuwe boek van den heer Ter Haar over pluiinveetelt voor dejleden tegeo iiiimerkelyk iugeren prijs verkrijgbaar is als «ie onderufdeeling eenige aan tallen te gelijk bestelt. De Secretaris zal gaarne aanvragen in ontvangst nemen. Aan de orde was de rondvraag. Een lid vroeg of de leening voor de coöpe ratie is volteekend. De Voorzitter antwoordde, dat voor f 400 aan aandeeltjes is genomen, evenwel voldoende om te beginnen. Waren de f 800 geplaatst, dan hud men aanstonds voordeeliger kunnen inkoo- pen, doch doordien de verkoop steeds toenam kon men thans reeds en-gros-inkoopen doen. De coöperatie zal geheel worden geregeld op wettelijken voetde ze -ven benoemde Commis sie van bijstand zal al hetgeen daarop betrek king heeft in het juiste val gieten. Een lid meende, dat de vergaderden niet konden naar huis gaan zonder een woord van warmen dank te hebben gebracht aan het Re- stuur en vooral aan den Onder-voorzitter en den Secretaris voor het zeer vele, dat gedaan is èn om het ledental zoo aanzienlijk te ver- grooten én om den coöperatieven inkoop voor te bereiden en in te richten. De Voorzitter wentelde dien dank af op de leden wier onraisbaien steun hij ook voor de toekomst inriep. Hierop werd de vergadering, die kwart na achten aanving, om kwart ovar tien gesloten. Hedenavond vergadert óok do plaatselijke afdeeling der vereeniging «Vergunning" otn te spreken over de Personecle belasting. Reverend J. Irwin Bivwn heeft zyn eau- serie ov- «An Irishman's difficulties with the Dutch language" uitgesteld tot het wat geluwd zal zyn wat de openbare vergade ringen betreft. Van de f25000 voor hei nieuwe Hon;ceo- pathisch ziekenhuis is thans reeds i ÜJiUUO byeen. V Het Bestuur der Centrale vereeniging tot bestiijdiug der tuberculose ia Nederland heelt bepaald, dat de verknop der bloempjes Zai geschieden op 29 eu 30 April en 1 Mei, dat de aanvragen om verkoop uiterlijk 25 De cember moeien inkomen en dat het benoo- digd aantal niet later dan 31 Januari moet worden opgegeven bij den Algemeen secre taris. De inkoopsprijs is 4 cent, de verkoopsprijs minstens 10 cent. Om misbruiken te voorkomen, blijven vorm eu kleur geheim. Aan de firma Lockhorst Van de Velden is thans gegund het maken van eikenhouten tochtdeuren in de Groote kerk, waarvoor zij met f1870 raiuste der 11 inschrijvers was. Dinsdagavond werden ten overstaan van notaris Joh. Kuoppers in veiling gebraent: perc. 1, de Boerenhofstede «De smalle Bu- zert", aar. den Liendertscbeweg strekkende tot den spoorweg, groot 2.01.50 H.A., ve-c jurd tot 25 December 1911 vooi f320 per ji*r aan H. Groenestein. Opgehouden voor 5150. Perc. 2, Wei- n hooiland, gelegen achter de hofstede «De Doornkamp" nabij den La- geweg, strekkende vau den spoorweg tot aan de Rotte Wetering, groot 1.61.13 Hect aren, verhuurd aan W. vau Vulpen voor t' 100 iipr jaar. Verkocht aan F. Volmer voor f 1820. Perc. 3, kapitaal Winkelhuis met tuin aan de L-aogestraat no. 3(5 met uitgang naar de Lieve Vrouwestraat, groot 2.90 Aren, ver huurd aan den heer S. de Wit voor f950 per jaar tot 1 Ociober 1915. Opgehouden voor f12 500. Perc. 4, een ruim pakhuis, aan de Lieve Vrouwestraat, strekkende tegeo perceel 3, groot 9J centiaren, verhuurd aan den heer S. de Wit voor f2.50 per week. Opgehouden voor f1600. Perc. 5, een ruim Winkelhuis, waarin thaus gevestigd het proeflokaal «De Grol", aan de Langestraat no. 34, Daast perceel 3 met plaatsje daarachter en uitgang naar de Lieve Vrouwestraat, groot 1 Are 38 centia ren, verhuurd aan deu beer J. J. Heijmen voor f65;J per jaar tol 1 October 1915. Ge kocht door den makelaar J. D. Lam inerts vau Bueron voor de dames Gez. Van Soest voor f7900. Perc. 6, een ruim pakhuis aan de Lieve Vrouwestraat tegen perc. 3, 4 en 5, groot 90 centiaren, verhuurd aau den heer B. A. van Ruyven voor f160 per jaar. Gekocht «foor den heer P. van Daal voor den heer Van Ruijveu voor f2500. Perc. 7, een ruim pakhuis, aan de Muur huizen, no. 24, hoek Kortegracht, groot 2 Aren en 40 ceDtiaren, verhuurd aan den heer C. J. de Koning voor 1350 per jaar. Gekocht door den heer B. van Galen, te Voorburg, voor f3550. Aan de Centrale ootermyn werd Dinsdag aangevoerd 3200 Kilo ongezouten en 3375 Kilo gezouten fabi'ieksboter onder Rijks controle. De prijs was f 1.23 a f i .37. Dinsdagmiddag is by een proefneming met meteorologische vliegers op het vliegterrein te So-sterberg een Amenkaanscbe vlieger met een daaraan verbonden registreei -in strument door afbrekeu van het koord los geraakt. Wellicht is de vlieger, die inet eenige honderden Meters koord in N.-N.-W.-lijke richting verdween, tusschen Baaro eo Hil versum neergekomen. Den vinder wordt verzocht instrument, vl.e- ger eu koord in bewaring te houden en van zijn vondst kennis ts geveo aan den Hoofd directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch instituut, te De Bilt, die voor afdalen zal Z'>rg dragen eu voor den vluder een belooning beschikbaar stelt.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2