NICOLAI LEBBET, Soliede personen POËTSKATOEN AARDAPPELEN Gemengd nieuws. Laatste Berichten. Advertentiën. CONCERT Kapitein A. C. Couv< lezing houden over V e C. Gordijn de volgent 3 vaart zal deze maand een st-Indiëluitenant maand over lucht- 3aadhuize gehouden verbouwing van het f 1580J. van Keulen 1. C. van E! bergen iVolfswinkel f'29.000 Bij de heden ten aanbesteding voor de w hotel-pension Birkhove i en van "de bosch- wachterswoning werd ingeschreven als volgt C. J. Kuntz 127 600 e7"" f23250 en f1400; f23000 en f1800; N. en f1050; E. en C. Rotenberg f21 800 eD f1310; H. Keizer f21430 en f1300; Len sing Van de Vjjzti f21300 en 11250; W. van Gemliingen, f 21 250 en f1084; Mosterdman Vun fs f21000 en f1350; #E. van de Man J van den Brink, te Bloemendaal bij Haarim, f20 408 en f1562; J. Boshuizen t 19655 en f1333; J. Stalen hoef, te Soest, 119 560 en f1620; A. Drie buizen, te Soest, f 1$965 'en f 1423 de overigen te Amersfoojt. De gunning Is in beraad gehouden. Aan de Centrale botaraiyo werd Dinsdag aangevoerd 3100 Kilo ongezouten en 1175 Kilo gezouten fabrielsboter onder Rijks controle. De prijs was f 1.32 la f 1.46. Een gesignaleerde,, die nog zes dagen te goed bad, is Dinsdag door de politie bier aangehouden en gisterochtend naar Utrecht geleid. Een minderjarige jongen, uit Amsterdam, en een minderjarig iteisje, uit Utrecht hier aangebracht, werden door de politie geleid naar bun verwanten |te GroningeD. Het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht, uitspraak doende in booger beroep, veroor deelde een kornet van het le regiment huzaren tot een geldboete van f 15 benevens de proces-kosten zoo in eersten aanleg als van het hooger beroep, wegens het te Drie- bergeu met zijn motor-rywiel harder ry- den dan 18 Kilometer per uur, van welke overtreding hij door tien Krijgsraad te Arn hem werd vrijgesproken, tegen welk vonnis de advocaat-fiskaal zich had verzet. Er is éen schuldbrief die nooit wordt ge delgd die van het berouw. T7it den omtrek. De heer H. Schuil, Hoofd der school te Spakeuburg, heeft tegen 1 Mei ontslag ge vraagd. Het examen der Ned. vereenigingen voor Gemeentebelangen, voor Gemeente-secretaris en ambtenaar ter Secretarie, zal dit jaar worden gehoudenhet schriftelijk gedeelte op 24 en 25 April op 8 plaatseu in den landehet mondeling te Zeist op 29 Mei en volgende dagen. Dit jaar wordt teruggekeerd naar den vroegere» toestand, dat beide gedeelten in het zeilde jaar worden afgelegd. De vNederlandsche Kiosken-Maatschappij" heeft er toch maar uitstekend slag van, iets smakelijk aan te kleeden. De uieuwe tarieven op de spoorwegen zijn reeds op vele wijzeu in druk verspreid doch alle uitgaven, die we tut dusver onder de oogen kregen, waren lange reeksen cijfers hoogst nuttig, maar echt vervelend kolom- werk. De N. K. M. heeft uu óok die tarieven in een boekje vereend en al aanstonds een handig formaat gekozen, maar bovendien op uitnemende wijze gezorgd voor de aan kleeding. Een aautal keurige afbeeldingen van Mooi-Nederland maken het tot een boekje, dat nog eens wordt doorgekeken op andere wijze dan om te weten hoeveel de reis precies kost, terwyl de tekst bij de plaatjes menigeen wat nieuws zal ver tellen. Het spreekt van zelf dat aan Rotterdam de grootste ruimte is gelaten, maar ook tal van andere mooie kiekjes uit heel het land, versieren het boekje, dat, zoolang dd voor raad strekt, kosteloos te bekomen is aan het kantoor, Wijnhaven 85 te Rotterdam. Een herdruk zal, dunkt ons, wel heel spoedig noodig wezen. Geschenken aan het vredej-paleis. Als het mooie gebouw aau den Scheveningschen weg gereed zal wezen, zullen de volkeren der wereld er terugvinden hetgeen zij afstonden voor den bouw en de versiering, namelijkEngeland de vier geschilderde glazen voor de vensters van de groote rechtszaalDnitschland een monu mentaal hek vóór den ingang van het erf Frankryk een schilderij van Besnard voor de groote zaal en gobelins voor de kleine zaal; Oostenrijk-Hongarije bronzen en kristallen luch ters Italië een deel van het marmer voor de gang; Zwitserland een groote klok; Rusland een jaspisvaas van drie Meter hoog voor de middenzaal; Noorwegen het graniet voor de benedenverdieping en enkele zuilen; Denemar ken een fontein op de binnenplaats Vereenigde Staten van Noord-Amerika een marmeren groep voor den eersten omgang van de trap; Mexico onyx voor de trap; Japan met goud doorweven tapijten voor de BeetaunkamerBrasilië hout soorten voor die kamerBelgië de bronzen deu ren van het gebouw; en ten slotte ons land schilderijen van Ferdinand Bol en zeven ge schilderde glazcD voor het trappenhuis. De kosten van den vrede. Het steeds scherper tempo by de bewaping der groote mi litaire mogendueden blijkt uit de volgende cij fers, die wij aan de „Neue Freie Presae" ont- leenen. In de jaren 1908 tot 1910 kwamen de leger- nitgnveD in Doitscbland van 425 op 555 milii- oen gulden, in Frankrijk van 319.5 op 413, in Engeland van 277.5 op 328.75, in Rusland van 440.6 op 690.3, in Italië van 113.5 op 150, in Oostenrijk-Hongarije van 188 op 231.8, in Tur kije van 48.5 od 188.25 millioen gulden. 't Gbbeurt wel eens, dat men een verroest schroefje of spijkertje bijvoorbeeld uit een schilderijlijst wil halen. Een heel eenvoudig middel om dit te knnnen doen, is den kop flink warm .e maken middels een Btukje of staafje gloeiend ijzer. De roest springt er daardoor af en het spijkert je kan men dan heel gemakkelijk verwijderen. De uitvinder van de spiraalboor. ln Duiteche bladen staat een oproeping om gelde- lijken steun voor den zeer bejaarden uitvinder van het als punt-, misschien meer nog als spi raal-boor bekende werktuig. De Zwitser Giovanni Martignoni vond, in 1863 te Dusseldorf wonend, het gereedschap uit en vervaardigde er zooveel van als hem met de beperkte, hem ten dienste staande middelen mogelijk was. Zoo kocht Krupp te Essen o.a. vrijwat van deze boren. In het buitenland maakte men de boor spoedig na en eoo werd zij in 1867 op de wereldtentoonstelling te Parijs geïntroduceerd als „Amerikaauscho" boor. Martignoui heeft zelf in een brochure de ge schiedenis verteld en daarin een beroep gedaau op de Duitsche industrie, om hem de zorgen voor zyn bestaangedurende den weinigen le venstijd, die hem nog rest hij is tachtig jaar wat te verlichten. Twee fabrikanten van spiraalboren zonden al 500 M. voor dat doel. Zoetekauwen. De Amerikaansche vrouwen kennen geen heerlijker bezigheid dan zoetig heden te verorberen. De „Konfectioners Union" vertelt daarvanMiss America begint op zeven jarigen leeftijd gomballen te eten eo houdt dit vol tot haar zeventigste, Elke 24 uur ver delgt ze 24 groot waggouladingen. Deze ont zaglijke voorraad auoeperyen kost jaarlijks de reusachtige som van 300 millioen gulden. Welke afstanden eeu uieusch bij zijn leven aflegt. Een meneer, die veel tijd over had, heeft het van belang geacht te weten, welke afstanden de menach in zyn leven alzoo kan afleggen. Hij is aan 't cijferen gegaan en kwam tot de volgende uitkomsten. Een ambtenaar, die 4 K.M. van zijn bureau woont, 's morgens naar zijn bureau wandelt, om twaalf uur even thuis gaat koffiedrinken, en 's namiddags nog eens heen en terug gaat, mar cheert hiermede 16 K.M. per dag; maakt per jaar bij 300 werkdagen 4800 K.M. en in 10 jaar 48 000 K.M. Hiermede is de reis om de wereld al ruim afgewandeld, daar hiervoor slechts eeu raarsch van 40 000 K.M. noodig is. Een postbode, die eeo 50-jarigefl diensttijd achter den rog had, kon er zich op beroemen een weg van 540 000 K.M. getip|>eld te hebben, d. i. 13'/» maal den omtrek der aarde. Een eerbiedwaardigen afstand. Maar in den tegenwoordigen tijd zijn er toch nog meuschan die zooiel8 maar een peulschilletje vinden. Een machinist bijv. die geregeld den trein Purijs- Marseille rijdt, heeft dat maar 25 keer heen ea terug te doen en heeft dan al ongeveer eenmaal de aarde omgareden. In dertig jaar zal deze machinist 6 millioan K.M. afgelegd hebben. Ook op z e kunnen sommige menschen reu- '.enafatanden afleggen. Het record op dit gebied staat op naam van een oud-gezagvoerder van de „Lucanfa", die in 't geheel 5 556000 K.M. achter den rug heefteeu afstand van 138 maal den omtrek der aarde. Niet alleen reikend en trekkend, doch ook zit tend kunnen heel wat Kilometers verslonden worden. Een kleermaker, die vlytig de naald hanteert, laat zijn hand in de minuut een afstand van 30 M. afleggen dit maakt bij een arbeidsdag van tien uur 6480 K.M. in 't jaar eu in 30jaar 200 000 K.M. Narekenen, is geenszins verboden. Een in zijn tijd beroemd kostschoolhonder van onze kennis placht zoowat bij iederen maaltijd heviglijk te toornen tegen de jeugd van welke hij maar niet zich kon voorstellen, dat ze, in den groeitijd, hol was van schedeldak tot voetzolen, liet slot was immer, na efn fraaie Franscbe tiradevraten worden niet ge boren, doch wel gemaakt Hoe zou hij gnuiven van pret als hij de brave man is reeds lang ter ziele kon lezen, dat in Denemarken is opgeslakn een medestrijder voor zijn leer, welke slechts matiglyk insloeg Deze Deen. dr. Hindhede, is een zeer bekend voedings-physioloog, die, uitgaand van het denkbeeld, dat de mensch veel te veel eet.erin geslaagd is, buitengewoon goedkoope menu's samen te stellen. Hij is geen vegetariër, doch vleeschverbruik komt in zijn stelsel 't laatst en hij vindt vleeschgebruik volstrekt niet noodzake lijk. Het eiwit-gehalte van vleesch wordt, volgens hem, veel te hoog aangeslagen en is gemakkelijk door andere voedingsmiddelen te verkrijgen. By dr. Hindhede staan wortelgewassen boven aan. Zyn voedingsmiddelen-volgorde is net het omgekeerde van de tegenwoordigegranen, boter, fruit, wortelvru^hten, melk, eieren, groente, erwten, suiker, vleesch. I)e hervormer vertelt deu inhoud van zyn hervorming aldus: 1. Ik wil de menschen met f6000 inkomen le6ren gezonder te leven dan ze thans doen. 2. Ik wil de mensohen met f1800 inkomen leeren veel goedkooper le leven dan thans. Hst te heeUtoaal onnoodig, dagelyks 60 cent voor eten en drinken uit te gwwo. Men kan veel beter van 18 cent bestaan. 8. Eindelijk wil ik de menscheD mot een iakomen van f300 tot f600 leeren, dat z(j geen honger behoeven te lijden, ook al kunnen te dagelyks maar 12 tot 17 cent voor hun koet uitgeven. Op den grond van zijn stelsel bouwde dr. Hind hede een „Wirtecbaftlichee Koohbuoh", dat in Denemarken en het heele Noorden een groote ver spreiding kreeg. In de voorrede van den laat- eten druk vao dit modelkookboek der goed koopte schrijft de hervormer o.a.: Mijn vrouw zegt, nadat zij laugeu tijd mijn kookboek ge volgd heeft, dat ze thans, nu we met z'n achten zijn, niet meer huishoudgeld noodig heeft dan 18 jaar geleden, toen we maar met z'n drieën waren. De uitgaven voor eten en drinken zyn van 60 cent tot 21 cent per persoon gedaald. Toch leven wii gezonder en beter dan toen. Wy sparen meer dan f600 per jaar, omdat we vol gens het systeem-Hiudbede leven." Een student getuigt in een Deensch blad, dat hij verscheidene jaren, levende volgens het ge noemde systeem, 12 cents dagelijks aan voedsel uitgaf eu zich daarby uitstekend bevond. Is dit wonderbare kookboek ook in ons land al verkrygboar, zou men geneigd zijn te vragen. KENNISGEVING. De BURQ EM EKSTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 10 Januari aanstaande des namiddags te half twee ure. Amersfoort, 6 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der 'Jemeente Amersfoort op Dinsdag 10 Januari 1911, des namiddags half twee. 1. Benoeming van een Directeur van de Bur geravondschool. 2. Benoeming van e6n leeraar in de HebreeuW- sche taal en letterkunde. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van eene commissie inzake de onbewoonbaarverklaring van de perceelen Bloe- mendalschestraat no. 35 en Koppelpoortwal no. 7. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag inzake kinder voeding en kinderkleeding. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het voraudereu van de namen van eeuige straten. 6. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders betreffende het aanstellen van een concierge aao de openbare Lagere school le soort voor jongens. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van A. van der Pol betreffende afsluiting van de brug naby Kleine Luiaard over de Heiligenbergerbeek. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verzwaring en uitbreiding van het buizennet van de gasfabriek en tot levering van gas en dienste van petceelen aan den Leusdenschenweg. 9. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verordening, als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet. 10. Rapjiort van de commissie inzake Regle mentswijziging van het Burgerweeshuis. 11. Voorstel van Burgermeesteren Wethouders naar aanleiding van een verzoek van het Be stuur der sociëteit „Vereeniging", waarbij ge bouwen en grond te koop worden aangeboden. 12. Vaststelling van een óe suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1910. 13. Vaststelling van een 2e suppletoir kohier der Straatbelasting, dienst 1910. 14. Behandeling van reclames inzake de Straat belasting, dienst 1910. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: den weg van het Stationsplein naar den Utrechtscbenweg te noemen Berkenweg den Ouden Vlasukkerweg te noemen Vlassk- kerweg de straat tusscben Stationsweg en Utrechtsche- Btraat, van welke thans een gedeelte Korte Berg straut heet, te noemen Vlasakkerweg. Zij BtelleD den Raad voor, bet gasbuizennet in den Leusderweg te verzwaren en dit uit te breiden als de firma Jacobs 4 Eneels voor dit laatste aan de Gemeente betaalt f531.25, zynde de kosten v in aanleg hun college te machtigen, perceelen behoo- rende tot de Gemeaate Leusden, aan dien weg aan te sluiten aan bet buizennet der gasfabriek en daar gas doch geen muntgas te love- ren tegen éen cent per stère hooger dan in de Gemeente Amersfoort en onder beding, dat de aansluiting der perceelen vanaf de hoofdbuis komt ten laste vau belanghebbenden. De kosten voor de verzwaring, noodig voor bet glneilicht in de kazernes, worden gerekend op f1850. Ook zullen daar drie gaslantaarns komen. 395ste Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 3 tot 5 Januari 1911. (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. LEINWEBER, te Amersfoort (Breedestrtat 22) zyu aau de volgende nummers ie beurt gevallen Pryzen van f65: 3363 3379 4721 4730 5749 5790 5800 5855 5862 5887 5888 13526 14940 14962 14964 20447 en 20462. Te zamen 17 prijzen. LIJST van BRlEVRtf, w onbekenden en verzonden van bet Postkan- toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand December 1910. Brieven (Binnenland), l t E. de Vries, Gaastmabttreo. Ambtenaar Secretarie, Breukelen. Mej. Franck, Amsterdam. S, B. Reymers, Rotterdam. Mej. van Tongeren, Amsterdam. P. Mertz, Osterveld. Mej. M. Verwey, Maarssen. W. Jansen J.Hzo., Amsterdam. de Groot, W. Blokland, Wiizslraaoatr. ta J. van Leuverden, Amsterdam. Mej. Bosob, Brieven (Buitenland). W. A. Mierlo, Uberhi 16 drukwerken. 5 briefkaarten zonder adres. 4 niet toegelaten stekken. Herinnerd wordt aan het verzoek, dat da afzender zyn naam op de achterzijde der poststukken vermeldt, opdat zy, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. irhausen. Electrische Installation Domplein, UTRECHT. op ZONDAG 8 JANUARI in de concertzaal der Sociëteit „VEREENIGING" (ingang Valkestraat), met welwillende medewerking van de dames M. MENGELBERG, (Zang) M. en J. STOETZER en den heer O. STOETZER, (Trio Viool, Alt en Piano). Aanvang 8 nar. Entrée f0.50. Kaartverkoop bij den kastelein en den heer Thed. BRANDSEN en 's avonds aan de zaal. in tijdelyke geldverlegenheid verkeerende, kunnen, in e l k opzicht met vertrou wen, inlichtingen vragen omtrent het verstrekken van leeningen. Brieven franco onder letters M. A. aan Bureau der Amerafoortsche Courant, Kortegracht 9. Aanbiedingen van verzocht, Franco brieven onder no. 4111 aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Wederom verkrijgbaar puik beste f2.70 per Hectoliter; per 5 kop 18 cent. Minzaam aanbevelend, Ph. M. PUTMAN, Breedestraat 46. AGENDA der amusementen, enz. te Utrecht Opgave van het Reclame-bureau .Practicum", 8. Meyers «fc Co., te Utrecht, Oudegracht W.Z. 166, telefoon interc. 1020. Donderdag 5 Januari. GEBOUW voor K. W.Piano-avond Percy Graioger. Kaartverkoop Stoker, Chooratraat, f160. 8 uur. Zaterdag 7 Januari. SCHOUWBURG: Neue Wiener Oparetten Geael- achaft: .Die keuscbe Suaanne". half acht Zondag 8 Januari 8CHOUWBURONed, operetten-enaemble, van hat Rembrandt-theater te Amsterdam.De graaf van Luxemburg", operetta in 8 bedrijven van Pr. Lobar. Half acht. TIVOLI: Middagconcert, Hulscbenrujj ter. 2uor. Avondconcert 8 uur. Meandift 9 Jauuari. PIETERSKERK: Concert van mevrouw Noordenier, sopraan, en mevrouw De Haan—Manifarg»*. alt, de heer W. Petri, orgel. Kaarten 4 f 1.60, Muziek- hdl. Rahr, Stoker en Wageaaar, aan de kerk f2.00. 8 uur. Dagelij ka: BIOSCOOPSALONVreeburg 7 tot 11. .Flora". B-zembrug 7 lot 1L ROLSCHAATSENBAANWolvenatraal, dan ge- heelen dag.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3