Dinsdag 17 Januari 1911. BLOOKERS No. 7920. 60e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt. Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentïën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief .op aanvraag kosieloos. Legale, oflieieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals af/.onderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter algemeene kennis, dat door Gedepu teerde Staten van Utrecht bjj besluit van 8 lanuari 1911, le Afdeeling, no. 6081/45, is goedgekeurd de Verordening no. 9, houdende verbod tot het bouwen van gebouwen op grond, welke in de naaste toe komst bestemd is voor den aanleg van een straat, gracht of plein, en dat deze Verordening op de Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Amersfoort, 17 Januari 1911. De Bdrgemeeater voornoemd, WUIJTIERS. Gaat dit nu werkelijk goed Vroeger, als 't geijzeld of gesneeuwd had, maanden de agenteu van politie al heel vroeg in den ochtend, zoo en pas sant bjj hun ronde, de menschen aan om zand te strooien voor hun deur of de straat halverwege te doen schoonmaken. „Denk je er aan zus" tegen de dienst bode, of „wil je nou, vader, dat de kinderen als ze straks naar school gaan, armen en beenen breken" tegen den heer des huizes, die, omdat de daghit er nog niet was, zelf maar even den melkboer te woord stond bg de langslaapsters even aan de bel getrokken en de zaak was gezond. Een goed woordt vindt altijd een goede plaats. Toen de Straatbelasting werd ingevoerd, nam de Gemeente de verplichting tot zandstrooien over. En ze doet het trouw op de bruggen jen in de hoofdstraten. Maar ze kan niet overal te gelijk 'wezen en ze denkt er niet aan, dat het zand strooien zoo heel gemakkelijk kan geschieden als het paard voor de zaudkar maar stapt en een man op de kar mid dels een schop slechts voortdurend een zandregeutje onder de sluitplank door laat vallen. En kom nu eens in de zijstraten en de achterstraten. 't Is levensgevaarlijk voor wie er wezen moet en de harde kluiten, zoo'n beetje bij elkaar geduwd, geven lang niet mee als men er op te land komt. Zouden we maar niet terugkeeren tot de oude methode en het voetpad vóór het huis doen schoouvegen dan wel doen be strooien met zand door iedereu bewoner De mannen van den Gemeentedienst, versterkt met wat losse werklieden, kun nen dan zorgen voor de pleinen en het middenop de straat saamgeveegde weg rijden. Nu gebeurt het halfwat menigeen aan den ljjve voelt. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van Wei, wtarbij de artikelen uit het Burgerlyk Wetboek betreffende de on rechtmatige daad (artt. 1401 e. v.), aan een herziening worden onderworpen. Het hoofddoel van bet ontwerp i«, aanbel begrip «onrechtmatige daad" een veel rui mere beteekenis te geven dan de Hooge Raad daaruun tot du toe beeft meenen te mogen hechten. Onrechtmatige daad zal, volgens bet ont werp, zyn elke door de schuld des daders veroorzaakte handeling of nalatigheid, in striyd met de openbare orde, met de goede zeden of met de zorg van een goed huis vader. Met deze bepaling zal, naar de meeniug van den Minister van Justitie, ookdezwoge- .<41, naamde oneerlijke concurrentie civielrech- tarlgk met kracht kunnen worden aangevallen. Oneerlijke concurrentie immers meesten tijds zich uitend in «misleiding, hetzij omtrent den aard of den oorsprong der goederen, hetzij ten aanzien van de hoedanigheid van den vervaardiger of de omstandigheden van den verkoop, of in welk opzicht ook" zal, naar de Regeering verwacht, door' den rech ter in stryd met de goede zeden worden geacht. Herhaaldelijk komt het .oor, dat personen, aan wie een Nationaliteitsbewys is uitgereikt, zich reeds na verloop van slechts enkele maanden en dikwyls nog biDnen korter tijd opnieuw aanmelden met verzoek een Dieuw bewys te mogen ontvangen, aangezien het laatstelijk afgegevene, om welke reden dan ook, in het ongereede is geraakt. In werke lijkheid is het voorgaande dan echter verkocht, daar in het buitenland een soort handel wordt gedreven in deze bewijzen, die dan plegen te worden verkocht aau personen, die geen papieren hebbeD. Nog onlangs werd door een Nederland- scben consul in het buitenland eeu Natioua- liteitsbewijs ontdekt, waarin de naam van den ooisproukelgken houder was geradeerd en daarna vervangen door een anderen. Ten einde aan deze ongewenschte prak tijken zooveel mogelijk paal en perk te slellen, is een' doeltreffende maatregel genomeD. Voortaan zal door den houder van het Na- tiunaliteitsbewijs diens bandteekening daarop gesteld moeten worden en zal, zoo binnen een kort tydsbestek opnieuw door een zelf den persoon een Nationaliteitsbewijs wordt gevraagd of wanneer om eenige reden mis bruik gevreesd wordt, de Minister van Bui- tenlandsche Zaken van een en ander worden onderricht. Een doeltreffende maatregel zouden we willen vragen. De handieekening van verreweg de meesten deuk aan hen, die van hieruit gaan weven te Gronau is veel eerder een reeks bane- pootjes. Een duim-af'iruk, noem hem dan een Ijap, is, dunkt ons, wel zoo doeltreffend. De heer J. S amperius, te Baarn, school opziener in het arrondissement A mersfooort, he'ift, in opdracht van het Ryks-schooltoe- zicht in de Provincie Utrecht, een «klasse- aanteekenboek" ontworpen, bestemd lot het opnemen var, alle gegevens, die voor de klasse en haar leerlingen dienstig zijn. De inhoud van het hoek is als volgt: 1. Leerplan, 2. Behandelde leerstof, 3. Stand der klasse bij hel einde van den cursus, 4. Vorderingen der leerlingen, 5. Opmerkingen. De bedoeling is, dit boek op de openbare en de bijzondere scholen in te voeren. Het bijhouden er van zal een groot gemak op leveren voor allen, die met toezicht op de scholen zyn belast. Overste J. van der Horst Bruyn zal Amersfoort weldra metterwoon verlaten. Dat beteekent, dat Vreemdelingenverkeer haar Voorzitter verliest; het Nuts-departe- ment zijn Petiningmeesierde Fröbelschool en de Nuts-bibliotheek een hunner yverigste Bestuursleden; de Remonstrantsche gemeente een barer opzieners. MEN HOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AflN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. De heer H. Gordeau Jr., Directeur van «Kinderzorg", zal morgenavond te Baarn mededeelingen doen over zijn werk, dat zich thans reeds uitstrekt tot 110 kinderen wier ouders bij rechterlijk vonnis zijn onlzet uit de ouderlijke macht. We weten wel, dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd, maar hebben toch zoo'n stil vermoeden, dat deze zeer aange- namen spreker ook te Amersfoort wel zeer belangstellende hoorders zou vinden. De heer J. van Hoorn legde aan de Rijks universiteit tu Leiden met gunstig gevolg af het doctoraal examen Wis-en Natuurkunde. De heer C. F. Briisewitz, ambtenaar bg de N. C. S. te Harderwijk, wordt met ingang van 1 Febuari overgeplaats naar Amersfoort. Ingenieur A. J. Krieger heeft in verband met z;jn plannen tot verbetering van het verkeer in Zuidwestelijk Utrecht bg de Re- geenng concessie aangevraagd voor den aan leg van een spoorweg UtrechtGouda eo De Meern tot Stolwijkersluis op «igeubtan, zoodat geen speciale vergunningen van Gemaeate- of Polderbesturen worden ver- eischi. De lyn is gesplitst in de sectiën Utrecht Oudewater en Oudewater—Gouda, welker tot stand koming elk afzonderlyk zal worden nagestreefd. Het ontwerp met normale spoor- wydte, zwaren bovenbouw en krommingen van groote straal, om den spoorweg toe gankelijk te maken voor de goederenwagens der groote spoorwegen, zal vermoedelijk in het midden des jaar gereed komen. De inwijdiug van het R. O. G. zal niet morgen plaats hebben, zooals in het vorig nummer werd meegedeeld, doch Woensdag 25 dezer. Niettegenstaande aangenomen kan worden, dat de gelegenheid voor miluieplichtigen om bij de infanterie opgeleid te worden tot militie-luitenant vrijwel algemeen bekend is, kwam het toch meermalen voor, dat jonge menscheo die hun militieplichten moesten vervullen eu door grootere ontwikkeling en beschaving voor die opleiding in de eerste plaats in aanmerking zouden gekomen zgn, door onbekendheid met de instelling ver zuimden, zich daarvoor aan te melden. Later, als zij bun vroegere kameraden in den ofüciersstand zagen opgenomen, hadden zij spyt van bun nalatigheid. Daarom is bet niet ondienstig, nogmaals de aandacht te vestigen, op de gelegenheid welke voor ieder militieplicniig jongeling die tot de meest ontwikkelden behoort bestaat om de eervolle positie vau militie-luitenant ie verwerven. Te meer is het nuttig, op de instelling te wijzen, nu de nieuwe wijze van opleiding tot militie-luitenant aau de Militaire School- compaguie te Amersfoort zulke goede vrucb- teo afwerpt eo, blykens mededeelingen van oud-leerlingen dier school, zoo zeer in den smaak valt. Om tot de opleiding te worden toegelaten, moet een weteuscbappelyk examen in Meet- kuude, Stelkunde, Rekenkunde, Aardrijks kunde, Geschiedeuis, Nederlaudsch, Fransch en, naar keuze van den adspirant, ia Engelsch of Duitscb worden afgelegd. Vrijstelling van het examen wordt verleend aan hen, die met goed gevolg eind-examen Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus hebben afgelegd of een daarmede gelijkstaand examen. Omtrent de aanmelding en de verbintenis voor militie-luitenant hij de infanterie, alsmede omtrent de bepalingen betreileude de Militaire Scbool-compaguie wovden kosteloos inlich tingen verstrekt op de hureelen van de com mandanten der regimenten infanterie. Het verluidt, dat Minister Colijo bet institu ut der viermaanders wil afschaffen. Adjudant-pikeur L. Pijl, van de Rjjschcol, zal in het voorjaar den militairen dienst verlaten en zich naar Ngmegen begevso, waar hij in eigen manége rykundig ondir- richt zal geven. Een schitterend geslaagde kunstavont is die, welke Donderdag in «Amicitia" ward gegeven ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Amersfoort. Allen, die er toe hebben meegewerkt, zoo in het orkest als op de planken enooki.ch- ter de coulissen; allen, die lijd en gaven ten dienste stelden van dit liefdewerk, en vooral de dame die de soiree voorbereidde en dit mogen we wel verklappen, al ge schiedde het, op haar verzoek in alle sti log heid ook deo bijzonderen dank van het afdeelingsbestuur in ortvangsl mocht nemen, hebben zeer velen een recht genotvullen avond verschaft. Hoe ontzaglijk veel moeite en gedull en overleg en hoogen kunstzin er toe n< odig zijn om een zóo uitmuntende voorbereidii g te •reffen, is aan slechts Teer weiniger hek and alleen zij, die zelf wel eens als dillettant meewerkten, kunnen zich daarvan eenq szina een voorstelliug maken. Wat al zoigen om alles zóo te doen sluiten, zonder laDge tusschenpoozen om votr elk emplooi, hoe schijnbaar geriDg ook, de juiste persoon te vinden, aóo, dat het éen b nteo- gewoon harmonisch geheel wérd, hoe veel omvattend ook het programma was. Vooral geen namen noemeD, die n et op het programma staaD, verzocht mei ons. 't Is zoo moeilyk, aan dit verzoek f,ehoor te gevenzoo heel gaarne zou men willen vastleggen enkele punten ter herinnering. Doch het verzoek moet wel geëerbiedigd. Door deze dillelanten is in de beide comedie-stukjes gezegd en geacteerd zooals dit in menig opzicht slechts door beroepe- tooneelisten van werkelijk goeden huize en groote innerlyk beschaving kan «orden gedaan. De piano-soli van mej. Sophie Byieveld, uit 's-Gravenhage, een leerliDge van Qo- dowskyhet heerlijke, echt zangerige viool spel van onzen stadgenoot mr. W. ;de Murez Oyens, van wien berueps-musici maar niet wilde gelooven dat bg geen vakbroeder is; de wijze waarop vooral diens „Zephyr", van Jenü Hybay, werd begeleid dooi mej. Joh. Wolter, deden eeu bijna ongekend t nthu- siasme losbarsten. En de tableaux-vivants. De beide wïreld- beroemde Kaemmerer's, het allersub ielate werk van onzen landgenoot, als 't waie bet leven ingeblazen, zoowel door het uitmu iteod begrgpen van hun emploot door de camee en de heereo die de rafgijne poppetje-, uit beeldden als door het wonderfyo gevoe voor kleur en belichting van den heer Van Wee zei Errena, onder wieua leiding de labieaux werden ingestudeerdDoré's in levend beeld gebrachte ets 't was alles subliem. Het orkest ven geheel welwillend mede werkende musici en dilettanten deed al mede denken aan den bldbityd van O. G. A. En dat pakkend mooie slot, toen hel kre keltje zich even verhief en zoo buitengewoon goed zeide, in uitspraak en in toon: Vuus tous qui êtes ici, merci Merci au num de ceux qui souffrent et qui se meureot. Merci de soulager les maux de eeu:: qut plet rent, Gar pareils au aoleil dont les rayons ar lents Kappellent a la vie, les bourgeons défail aots, Vous pansez les blessures et calmez lus ala/mes, Vous mettez du bouheur, la oó étaioni des Rh mes; Au nom de celles-ci Merci 1 Een pracht-avond. Aanstaanden Zaterdag en Zondag za de Vereeniging tot bet houden van kuatbe-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1