Donderdag 26 Januari 1911. No. 7924. 60e Jaargang. FIRMA A. H- VAN CLEEFF AMERSFOORT, Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25, elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 KENNISGEVINGEN. BURGEMEE8TER en WETHOUDERS van AMER8FOORT, Gelat op de mededeeling van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van den 16en Januari 1911, 4e afdeeling no. 206/155, (opgenomen in Provinciaal blad no. 4 van dit jaar), aangaande tyd en plans van de in het voorjaar van 1911 te houden Ryks- keuringen van tot dekking bestemde hengsten en aangaande de aangifte van die keuringen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, blij kens de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den lOan Januari 1911 no. 242, 2e Afdeeling Bureau A, de in bet voorjaar van 1911 te bcuden gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel dn provincie Utrechi betreft, zijn vastgesteld op 22 Februari a.s. te Utrecht, dat (le regelingscommissie tot het aanuemen van inscbryv.ngen voor bedoelde keuring zitting zal houden op Zaterdag 11 Februari 1911 vaa des voor middags 11 int des namiddags 12'/, uur, in het Haageche koffiehuis aan bet Vreeburg te Utrecht. dat op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen door den Secretaris der Commissie, den heer M. L. H. THISSEN, (adres: Landbouwbaok Utrecht, aan eigenaren en houders van hengsteD in schrijvingsbiljetten voor do keuringen worden ver strekt, dat bij de aangifte zullen moeten worden vermeld a naam en woonplaats van den eigenaar en houder b naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere Ireo- teekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek- nummer o zoo mogelijk afstammiog van den hengst, zoo wel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker; dat de keuriog zal plaats hebben dei morgens te 9 uur op het Vreeburg te Utrecht. Amersfoort, 24 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEKT KBOESE Aangifte voor plaatsing op de KIEZERSLIJST. De BURGEMEE8TER der Gemeente AMERS FOORT Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eeue andere gemeente over het laatstver- loopeu dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen (wat de t-rond be sating be treft iu eene andere of in meer gemeenten te zanten tot een bedrag van ten minste éeo gulden, hoofdsom) daarvan, door overlegging der voor voldaan getee- kende aanslagbiljetten, vóór 15 Februari te doen blijken De aanslag der vrouw geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegensgoedereo, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor huunen vader. Aanslagen, waarvoor eerst nil 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor plaatsing op de kiezerslijst buiten aan merking. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die, op grond van het bepaalde bij het vierde lid van art. 2 der wet, als medeëigenaar van onroerende goederen eener onverdeelde nalatenechan, waarvan bun aandeel in <lt grondbelasting ten minste éen gulden bedraagt, aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, daarvan vóór 15 Februwi a.s., aan -ifte te doen op een kosteloos ter secretarie verkrijg naar biljet, ouder overlegging van het aauslagbiljet of door deu ont vanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, an van de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, welke bewijsstuk ken ai. de vaststelling der kiezerslijst aan belangheb benden worden teruggegeven. III. de mannelijke inwonors der gemeente, die aanspraak meeuen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens art. lb der wet, om daarvan vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen dit zijn z(j, die over het laatstverloopen dienstjaar in geene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen of wier aanslagen niet vallen onder art. la der wet, en voldoen aan een der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofd van een gezin of als alleen wonend persoon op 31 Januari dezes jaars sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebhen bewoond krachtens buur een buis of een gedeelte van een huis, waarvoor, met of zonder by behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berr.kend, ten minste heeft bedragen de som van fl.50 per week (stadsgedeelte) en fl per week (overige deel), of wel achtereenvolgens in deze gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 Kub. Meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen. By de berekening van den werfcelyken huurprijs, die ook, verschuldigd kan zjjn in den vorm van Oi tribulie aan eene coöperatieve bouwvereenigine, vii c geen aftrek plaats van de Bom, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huur prijs is begrepen 2o. dat zjj op 81 Januari dezes jaars sedert 1 Januari van bet vorige jaar achtereenvolgens bjj niet moer dan twee personen, onderuntmngea, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam geweest zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben geDoten van f400 (stads gedeelte) of f300 (overige deel). Bij de berekening van het inkomen wordt vrye woning of inwoning berekend op f76 (stadsgedeelte) f37.50 (overige deel), inwoning met vrije kost op f275. (stadsgedeelte), f200 (overige de«l), en enkel vrije kost op f2 0 (stadsgedeelte) en f 162.50 (overige deel) terwijl ten aanzien van vrijen kost geen reke ning wordt gehouden niet iten Zondag of algemeen erkende Christelijke Feestdage i, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath of dat zij op 1 Februari dezes jaars in het genot zijn van ceo door eene onderneming, openbare of bijzondere inst Hing verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren. zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengpteld 3o. dat zij op 1 Februari dezos jaars sedert een jaar den eigendom, met recht van vrije beschikking hebben vau ten minste f100.(nominaal), inge schreven in de Grootboeken der Nationale t-chu d, of van ten minste f50.—, ingelegd inde Rijks-Post- Bpaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur vau eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, vau eene naamlonze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of kraebteus de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de beuoembaarheid tot eenig ambt. de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening vau eenig bedrijf of beroep. De modellen dezer atngiften worden ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld en moe ten door de belanghebbenden onderleekend worden. Ingeval een belanghebbende zijne baudteekening niet kan stellen, kan hy volstaan met het plaatsen van een handmerk in tegenwoordigheid van den Secretaris of van een door den Burgemeester aange wezen «mhtenaar ter secretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven onder 3 genoemde vooruaa'deo, bij de aangifte worden overgelegd, een door of van wege de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, of deu Directeur der Rijks-Postspaarbank of het bestuur der gemeentelijke of bijzondere spaar bank afgegeven verklaring. De verklaring van den Directeur der Rijks-Pnat-paarb tuk ol van het bestuur der gemeentelijke of byzoudere spiiarbauit wordt den belanghebbende toegezonden op schriftelijke aauvrasg mei opgaaf van het nummer waaronder en het kantoor alwaar het spaarbankboekje is uit gegeven. Ten slotte wordt aan belanghebbenden kennis gegeven, dat voor hen. die kruonteos vroeger gedane aangifte op de loopende Kiez rrslijst voorkomen her nieuwde aangifte onnoodig is, iudien de plaatsiug op die lyst berustte op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, m ts zy op 81 Januari alsnog het selfde huis of eun gedeelte van uet zelfde buis of het zelfde vaartuig bewonen 2e. genot van pensioen of lijfrente; 3e. bezit van eene inschrijving in (Ie Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4e. afleggen van een eximen, doch dat hernieuwde aangifte wèl noodig is voor beo, wier plxatsiog op de lijst berustte op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, iudieu zy niet meer op 3). Januari bet zelfde buis of een gedeelte van het selfde huis of hetzelfde vaartuig bew men of 2e. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende toon, in bet bedryf of beroep der ouders werkzaam, hetzy met of zonder genot van pensiopn of lijfrente. Volgens art. 139 der Kieswet moet vóór 16 Fe bruari aangifte worden gedaan, indien 14 Februari op een Zondag valt. Amersfoort, 21 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De opening van het Rijks-opvoedingsgesticht. Een buitengewoon groot aantal duuie9 en heeren, uit alle oorden des lands, heeft gister gehoor gegeven aan de uitnoodiging om tegen woordig te zijn bij de officieele opening van het R, O. G. op den Auiersfoorlschen berg. In het najaar vau 1907 werd besloten tot den bouw dier stichting, welke is de leerschool. De jongens, daurinopgetiomen, zijn allen zooge naamde Kegeerings-kinderen die om de eene of andere reden by r chterlijk vonnis zijn onttrok ken aan de ouderlnke macht. Ter observatie gaan zij aanvankelijk naar „De Kruisberg" bij Dnelinchem vanwaar zij worden gedistribueerd naar de overige gestichten. Na korter of langer tijd in liet leergesticht te Amersfoort te hebben vertoefd, naar gelang vun aanleg eu gedrag, guan zij naar het ambacht- en landbouwgesticht „Veldzicht" te Avereest, terwijl zij die don meeaten aanleg bsbben en zich uitstekend ge dragen ouk na hun 14de jaar te Amersfoort blijven om verder te worden opgeleid. Het onderwijs omvat dan ook gewoon Lager onderwijs en inbaliDgsoudiirwijs, maar óok raeeruiigebreid Lager onderwijs, terwijl de bui tengewoon begaafden zelfs Middelbaar en des noods Hooger onderwijs kunnen volgendit natuurlijk als booge uitzondering. Met bet Lager onderwijs zijn belast de beer P. v.d.Lijn, vroeger werkzaam op „Veldzicht", uls hoofd van onderwijs, en de heer J. P. H. Wcuste, vroeger werkzaam op „De Kruisberg", als eerste onderwijzer, terwijl het onderricht aan hen van zeer grooten aanleg wordt gegeven door den beer Verbeek, die weldra zijn doctoraat in Wis- en natuurkunde hoopt le doeu. Met de verdere opleiding is belast een stuf van 18 met zorg gekozsn opvoedende ambtenaren een nog slechts kort geleden ingesteld Staatsambt, waarvoor een zwaar examen wordt gevorderd. De knapen, die bestemd zijn tot bet volgen van ambachtsonderwijs te Avereest, kunnen, indien de directeur 7ulks gewenscht oordeelt, van het geatichtsleven ontheven en geplaatst worden in particuliere gezinnen. Er zijn menig maal jongens, die niet tegen liet gesticht9ltven bestand zijn Directeur is de heer J. Visser Jzn., van 1 Februari 1908 directeur der tuchtschool te Vel- sen, en vóór dien omstreeks 30 jaar predikant in de Ned. Hervormde kerk. De opvoeding steunt geheel op religieusen grondslag, met stipte neutraliteit nochtans wat betreft den godsdienst der verpleegden, met wier geest-iijke vorming thans tijdelijk zijn belast ds. VV. J. Meiners, voor de Ned. Hervormden, pater Uyterwaal, uit Utrecht, voor de Roomscb Katholieken, en de beer M. Zadoks voor de Is raëlieten. Zoodra ook de Eersie Kamer de daar voor noodige gelden zal hebben gevoteerd, zul len de geestelijken verzorgers definitief worden benoemd. Vun de 144 jongens, voor welke er plaats is, bewonen thans 82 het gestichthun leeftijd loopt uiteen van 8 tot 14 jaar. Behalve in de kerk en de gymnastiekzaal zijn zij steeds van elkander afgescheiden, in groepjes van ten hoogste 16, die ieder hun eigen ondorwijzer en hun eigen opvoedend ambtenaar hebben, terwijl gestreefd wordt, naar „self-government", vervormd naar vaderlandsche begrippen en toestanden. Elk dezer groepen heeft een eigen school, een eigen verblyfs- tevens eetzaal, een eigen tuiu, eigen slaapzaal, alle hoogst eenvoudig, doch zeer practiach en vriendelijk ingericht. De meu bels zijn bijna alle vervaardigd in Rijks-werk inrichtingen, meestal vun pitch-pine. Naast het verblijfslokaul is een wuschkainertje, waar de jongens zich kunnen reinigen als zij uit den tuin komen. Bjj de slaapzaal, die boven is, ligt een waschlokaal terwyl badkamers met kuip- en douche-baden mede aanwezig zijn. Steeds zijn de jongeus onder toezicht, zoowel bij dag als des nachts. Des nuchts heeft ieder zijn eigen „chamlirelte" waarvan de hardglazen ramen en het Lips-slot elke aanvechting om uit te breken reeds in den aanvang smoren. Voor de zeer onwilligen zijn er enkele afzonde- rings-cellen en zelfs een paar gecapitonneerde cachotten. Kijkgaten en electrische schellen maken het onmogelijk, dat, in een geweldig onhandelbare bui, de jongen zich iets aandoet. Natuurlyk zijn er ook ziekeuzalen, enz. en al hetgeen in een dergelijke groote inrichting noodig is. In ieder opzicht is partij getrokken van elders, zoo in biuuen- uls buit uland, c\ - gemerkte fouten. Door den vleugelbouw aan de achterzijde treedt overal ruim licht en lucht toe. De kerk'aal, boven, eu de gymnastiekzaal, beneden, zijn hoogst practiseh ingericht. In de eerste kan, door eenvoudig een gordijn wov te trekken, de Hervormde kerk worden herschapen in een Roomsch Katholieke. Opmerkelijk is ook, dat boven elk deurslot is aangebracht een sleutelgat, gemerkt met een L, waarop éen looper past. die alle deuren van het gebouw kan doen ontsluiten. De woningen van den Directeur en den Adjunct-directeur, uir, A. A. vau der Veen, zijn aangebouwd legen het hoofdgebouw, terwijl op het zeer groote voorplein nog 6 dubbele woningen voor gehuwde ambtenar»-. zich bevinden. De ongehuwden wonen in de stad. Alle luxe is uit den aard der zaak vermeden, doch door een gelukkige samenvoeging der bouw-materialen, steen en ijzer, het aanbrengen van een band van gekleurden steen bier, van een lijstje pitch-nine ginder, is een inderdaad hoogst vriendelijk geheel verkregen. Ofschoon het gebouw brandvrij is, werden toch in alle gangen bluschmiddelen aangebracht en zorgi een pomp in bet sous-terrain dat liet leiding water hoog boven het gebouw kan worden gespoten. Deze pomp wordt zoo noodig gedreven door de machine welke de centrale verwarming bedient. De bouw geschiedde onder toezicht van den hoer W. C. Metselaar, hoofd-ingenieur voor de gerechtsgebouwen en gevangenissen, door den lieer G. Wegerif uit Apeldoorn en vorderde rond 8 ton, buiten hel betonwerk, den aanleg vun de centrale verwarming, enz. Tegen 12 uur dan kwamen de gasten, een oogenblik later gevolgd door den Minister van Justitie, den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht en do oud-Ministers Van R-talte en Nelissen. De oud-Minister Loeb was, zeer lot zyn leedwezen, verhinderd to komen. Onder de gasten merkten wij op den Secre taris-generaal vun het Departement van Justitie, den procureur-generaal rnr. Baud, den Directeur- ge ïeraal van het Ryks-tucht- en opvoedings wezen, den Voorzitter van het algemeen college van toezicht daarover, vele leden vun de beide Kamers der Staton-generaul, hoofdambtenaren van het Departement van Justitie, de leden der Commissie vau toezicht over het gesticht, Voorzitters en secretarissen vac voogdijraden, tal van dames en heeren Bestuursleden van vereenigingen welke zich het verwaarloosde dan wel het misdadige kind aantrekken, directeuren van opvoedings-gsstichten, het Dagelijksch Be stuur der Gemeente Amersfoort, de waarnemend garnizoens-commandunt en enkele andere hoofd officieren uit dit garnizoen, enz. enz. De Minister en de Commissaris der Koningin werden ontvangen in de Directeurs-kamer en daar voorgesteld aan de leden der Commissie van toezicht en de hoofd- en de overige ambte naren van het gesticht. Hierna begaf men zich omstreeks kwart voor twaalven naar (le kerkzaal. Mr. H. C. Dresselhuys, Administrateur by het Departement vau Justitie en Diroctenr-gene- raal vau het Rijks-opvoedingswezen, sprak du inleidings rede uit, welke wij, ever.al- die van den Minister van Justitie, wegens gebrek aan ruimte niet kunnen opnemenmen kan ze vin den in de groote bladen. Juist te half een sprak Z.Kxo. de woorden: Ik verklaar het nieuwe R. O. G. te Amersfoort by deze plechtig voor geopend. De jongens, die vóór de verhevenheid stonden waarop de hoogste autoriteiten hadden plaats genomen, hieven nu aau „Mijn schild en inyu betrouwen" uit het Wilhelmus. Als gewone schooljongens zagen ze er uit in hun grijze blouse, korte zwarte broek, Scbotsche kousen en hooge rijglaarzenwel uniforme, doch geen gestichtskleeding dus. Een op 't oog onbeteokenende maatregel vau den Directeur, maar die iu wezen toch van zoo groot belang is eu te meer uitwijst hoe men deze knopende helpende hand toesteekt, die, als ze zelf maar willen, hun een toekomst zal wyzun waarin ze hun verleden geheel kunnen vergeten. Na den zang sprak jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, Voorzitter van het algemeen collego van toezicht, bysiand en advies voor bet Rijks tucht- en opvoedingswezen, een woord van dank tot den Minister. J?pr. achtte dezen dag van zeer groote beteekenia en meende, dat met recht is gesproken vim een hoogtepunt iu do geschiedenis van het opvoedingswezen. Ook bracht spr. warme hulde aan de oud-Minist-rs Van Raalte en Nelisseu, terecht de pleegvaders genoemd van deze stichting, uan de Volksver tegenwoordiging die geen geld ontzag om hel opvoedingswezen in ons land te brengen op zulk een hoogte, dat het buitenland ons enijdt. Wel verf van den tijd waai in de bandeloosheid der jeugd hoogtij vierde en tlo wettelijk gestrafte in de inoe-te gevallen voorgoed was verloren voor de maatsobappy, slaat do r het ongewoon snel tot stand komen der Kindcrwet'en on een heerlyku sameuwerkiug van alle partijen, Ne derland thans vooraan en worden reeds U>J0 kinderen liefdevol verpleegd en daardoor behou den voor de samenleving.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1