Dinsdag 14 Februari 1911. No. 7932. 60e Jaargang. Stadsnieuws. AMERCFOORTSCHE COURANT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- FIRMA A. H VkVi CLEEFF AMERSFOORT. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offlcieële- en onteigenings- advertentiën per regel 45 cent. Reofatnes 15 regels ƒ1.25, elke regel meer ƒ0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten KORTEGRACHT 9 evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus f Telefoon 10» KENNI8GEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 6e aanvulling3kohier der Inkoii)8teubelasting en het 3e aanvullingskohier der Straatbelasting over het dienstjaar 1910, goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Utrecht, in afschrift gedu rende vijf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder terlezing liggen. Amersfoort, 13 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WULfTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht dd. 10 Februari 1911, 4e afdee- ling no. 624/440, ter kennis van belanghebben den, dat in de Gemeenten Vinkeveen en Wilnis gevallen van MILTVUUR zijn voorgekomen. Amersfoort, 14 Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Weerstandskassen der samenleving. (INGEZONDEN.) Nieuwe tijden geven het aanzjjn aan nieuwe woorden en waar tegenwoordig alles „met stoom" gaat deze uitdruk king is toevallig nog in gebruik, maar moet noodig door een andere vervangen worden worden ook nieuwe woorden in korten tijd tot in alle uithoeken bekend. Daar dragen de tallooze couranten en geïllustreerde bladen het hunne toe bij. ledereen leest hetgeen over nieuwe uit vindingen medegedeeld wordt, en ieder een bekijkt de afbeeldingen. Wie zou nog onbekend zjjn bijv. met vliegmachines 1 Maar er is nog iets anders, waardoor nieuwe woorden óok spoedig allerwege bekend worden. In onzen tijd wordt meer dan ooit het „Eendracht maakt macht" in toepassing gebracht. Op allerlei gebied vereenigt men zich. Zouden er wel menschen zijn, dieniet tot eenige „Vereeniging" behooren om daaronder nu eens alles samen te vatten, wat daartoe gebracht kan worden De Kerkgenootschappen tellen railli- oenen ledende Vakvereenigingen tellen honderdduizenden aangeslotenende Le- vensverzekering-maatschappjjen Be grafenisfondsen daaronder begrepen tellen millioenen verzekerden. Nieuwe woorden, die hun ontstaan danken aan de ontwikkeling van het vereenigingsleven danken hun spoedige verspreiding aan de plaats, die de Veree- nigingen in de maatschappij innemen. Voor wie zou het woord „Weerstands- kas" iets onbekends zijn Waar er daarvan zóo vele zijn waar daar zóo voortdurend voor geijverd wordt waar er zóo buitengewoon veel voor ge offerd en zóo veel van verwacht wordt, daar kan dit woord, ofschoon nog niet lang in gebruik, voor niemand onbekend zijn. Men weet, dat het wijst op een kapi taal door een aantal personen voor een bepaald doel bijeengebracht, bijv. door een Vakvereeniging om te dienen bij stilstand van arbeid. Men weet óok, dat er Weerstandskassen zijn van groot be drag en -tevens, dat er vereenigingsleden zijn, die een belangrijk deel van bun in komen daarvoor offeren en dit niet altijd met instemming van moeder de vrouw. De Weerstandskassen zijn voorbeelden van hetgeen bijeengebracht kan worden, wanneer bet aantal deelnemenden slechts groot genoeg is, en wanneer men slechts ten volle overtuigd is van de noodzake lijkheid, dat een deel van bet inkomen voor dat doel moet besteed worden. Waar een Weerstandskas is, daar is weerstandsvermogen, want daar is kapi taal voorhanden, zoodat men een moei lijkheid kan te boven komen, waar men anders met ondergang zou bedreigd worden. Voorzorgsmaatregelen nemen, is een oude gewoonte van het Nederlandsebe volk. Daarvan getuigen de spaarbanken is ons land. Daarvan getuigen niet min der de Begrafenisfondsen en de Zieken kassen, die men bij bopderden telt, en waaruit duizenden en duizenden gezin nen hulp hebben gehad in voorkomende gevallen. Maar van die goede gewoonte getuigt óok de bloei van de Levensverzekering, die vooral in de laatste jaren een booge vlucht beeft genomen. Op het oogenblik is er in ons land verzekerd voor meer dan duizend milli- oen gulden. Dat wil zeggenals men al het kapitaal bij elkander telt, dat vol gens de thans loopende contracten door al de Levensverzekering-maatschappijen vroeger of later moet uitgekeerd worden, dan komt men tot een totaalbedrag van meer dan duizend millioen gulden. l)aar zijn bijgerekend de kleine bedra gen, die bij overlijden tot uitkeering komenen daartoe behooren de groote bedragen, die niet alleen by overigden, maar ook onder andere omstandigheden uitbetaald worden. Daartoe behooren de bedragen, die weduwen en weezen moe ten staande houden, wanneer de kost winner is overleden. Daartoe behooren de bedragen, die bet onderhoud moeten verschaffen, wanneer men oud is. Daar toe behooren de uitkeeringen, waaruit studie, opleiding en communie-kosten van kinderen moeten bestreden worden. En daartoe, behoort nog zooveel, dat om de verscheidenheid der gevallen niet alles kan opgesomd worden. Dat de Levensverzekering vooral in de laatste jaren een hooge vlucht nam, big kt hieruit, dat tien jaren geleden het totaal verzekerd bedrag slechts ruim 500 millioen gulden bedroeg. Op grond van die getallen kan men beweren, dat tien jaar geleden in ons land gemiddeld op elk hoofd honderd gulden verzekerd was, en tegenwoordig tweehonderd gulden. Uit die getallen volgt óok, dat het totaal verzekerd bedrag per jaar met vijftig millioer gulden vermeerdert. Dit laatste wil niet zeggen, dat de Maatschappijen jaarlijks te zamen vijftig millioen gulden nieuw verzekeren. Zjj verzekeren elk jaar veel meer dan vijftig millioen gulden. Want er worden jaar lijks groote sommen uitbetaald. Door éen eukele Nederlandsche Maat schappij werd in het jaar 1909 aan ver zekerden uitbetaald f 5 123 925, Wjj zouden dat nader kunnen toelich ten, maar voldoende is de opmerking, dat er groote Maatschappijen zijn, die reeds dertig, veertig, zestig jaren bestaan. Ja, de oudste der Nederlandsche Maat schappijen telt reeds meer dan honderd jaren. Verschillende oorzaken hebben mede gewerkt tot de ontzaglijke deelneming in de laatste jaren de ijver, door agen ten aan den dag gelegdhet groot aantal Maatschappijen de wiskundige zekerheid, die de Levensverzekering biedt; de open baarheid, aan den gang van zaken ge geven, enz. Maar de voornaamste oorzaak is wel, dat Levensverzekering voor on geveer iedereen onmisbaar, en dat wij leven in een tijd, waarin het „vereenigt u" voor velen de voornaamste leus is. Het kwam ons voor, dat Weerstands kassen der samenleving een gevoeglijke naam is voor Levensverzekering. Tot de treurigste omstandigheden, die zich kunneu voordoen, behooren zeker wel, dat een gezin den kostwinner door overlijden verliest, en dat men gebrek lijdt door ouderdom. Voor die levensomstandigheden getroos ten velen zich groote opofferingen en vinden baat bij de Levensverzekering. Maar velen zijn met de werking der Levensverzekering niet bekeudanderen meenen aan de zekerheid, die gevraagd en beloofd wordt, te moeten twijfelen nog anderen geven toe aan onverschil ligheid. Wanneer wij eenige belangstelling vra gen voor hetgeen wij in niet al te lange artikelen over Levensverzekering mee- deelen, gelooven wij velen een goeden dienst te bewijzen. Pensioneering van (jenieente- ambtenaren. Het verslag omtrent het onderzoek betref fende pensioneeriug van Gemeente-ambtena ren en hun weduwen en weezen, uitgebracht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken door de heeren J. O. Mulder, Directeur van het Rijks-pensioei fonds voor weduwen en weezen van Burgerlijke ambtenaren, en H. W. A. Zoot, chef van het bureau wiskunde en statistiek van dit fonds, is verzonden aan de leden van de beide Kamers der Staten- Generaal en aan de Commissarissen der Koningin ter verdeeling onder de Gemeente besturen in bun Provincie. Het bevat tevens een overzicht van de wetgeving in het buitenland en van de hier te lande bestaande Gemeentelijke pe sioen- regeliDgen. Na een zorgvuldige berekening, die in het wiskundig gedeelte van bet rapport wordt uit eengezet, is men tot de slctsom gekomen, dat de kosten van een algeheele pensioneering der Gemeeute-ambtenaren en van hun wedu wen en weezen bedragen A. bij korting volgens de Burgerlijke Pen sioenwet f75 millioen voor de ambtenaren, f25 millioen voor de bedrijven; te zamen f100 millioen. B. bij eeu doorloopende korting van 2 pCt. voor eigen pensioent 83 millioen voor de ambtenareo, f28 millioen voor de bedrijven, te zamen fill millioen. C. bij een doorloopende korting van 3 pCt. voor eigen pensioen: f72 millioen voor de ambtenaren, f24 millioen voor de bedry ven te zamen f96 millioen. Een doorloopende korting op het trakte ment of jaarloon van 3 pCt. voor eigen pen sioen is dos het goedkoopst en moet daarom de voorkeur verdienen. (De Ryks-ambtenaren storten voor eigen pensioen de helft van hun traktement in 4 jaar, gelijkstaande met een dooi loopende korting van 2.72 pCt'.). Voor weduwen en weezen-pensioen moet 5 pCt betaald worden, evenals zulks door de Ryks- ambtenaren geschiedt De commissie stelt nog voor om voor de bij het in werking treden der wet aanwezige personen eeu korting op het eventueel toe te kennen pensioen toe te passen, volgens een in het rapport opgenomen schaal, af han- kelijk van den op dat tijdstip vekregen dienst tijd. De kosten zullen dan bedragen f 63 millioen voor de ambtenaren, f 22 mil lioen voor de bedrijven; tezamen f85 mil lioen. Dit kapitaal is ook te vervangen dooreen jaarlijksch subsidie van ongeveer 3 millioen guldeo. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat de berekening der onkosten geldt voor d«n datum 31 December 19U7, terwijl in werke lijkheid een eventueele regeling op een veel later tijdstip in werking zal treden. Gedeputeerde Staten vun Utrecht hebben het volgend rondschrijven gericht tot de Ge meentebesturen van hun gewest. Naar de Minister van Binnenlandsche Zaken opmerkte, wisselen GemeeDte-ontvangers her haaldelijk hun ambtelijke correspondentie, onderling of door tusscbenkomst van de Ge meentebesturen, portvrij. De Minister van Waterstaat vestigde er Zijner Excellence's aandacht op, dal voor deze correspondentie geen vrijstelling van port is verleend en ver zoekt de noodige maatregelen te nemen, ten einde te bevorderen, dat de genoemde praktijk ophoude. Voldoende aan de uitnoodigiDg van eerst- genoemden Minister, hebben wij de eer u te verzoeken den Ontvanger uwer Gemeente met het vorenstaande in kennis te stellen. In 1909 havenden hier 823 schepen, me tende 84 755 ton in het afgeloopen jaar 840 schepen met 85 885 ton. 't ls alweer een heele poos geleden, dat het A. D. C. de meening der geneesheeren hier ter stede vroeg omtreut het gebruik van alcohol een vragen naar den bekenden weg, maar toch van zeer groot nut, omdat d6 antwoorden van zóo bevoegden een zoo heel ernstige vermamng bevatten. Thans heeft de plaatselijke afdeellng van den Algemeenen Nederlaodscben Onthouders Bond de volgende vragen gedaan aan de medici 1. hoe is uw meeniog over het gebruik van alcoholhoudende dranken by volwassenen en bij kinderen als geneeskrachtig middel en 2 als voedend, krachtgevend of verster kend middel 3. hoe is uw meening over het gebruik van alcoholhoudende dranken door zwangere vrouwenen 4 door zoogende vrouwen 1 De ingekomen an'woorden druktdeafdee-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1