Dinsdag 28 Februari 1911. No. 7938. 60e Jaargang. BLOOKER'S CACAO Stadsnieuws. AMSFOOM FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post 1.15. Advertentïën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiëD per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden «Ie incasseerko-sten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. De opening van het Leger des Jongenshnis van het Aan het rondpoint der Koninginnelaan, tegen over het station, op het plateau van den Amers- foortschen berg, liet een tiental jaren geleden jhr. L. Martens, voor zich een groote villa bouwen, „Lusiduna" geheeten, geheel bestand tegen de temperatuurswisselingen op dit hooge en vlakke terrein, een prachtig huiB, van alle denkbare gemakken voorzien. Na zijn dood werd er een jongenskostschool in gevestigd en het huis in verband met zijn nieuwe bestemming wal bijgebouwd. Verleden jaar zomer is het in eigendom overge gaan aan het Leger des Ileils, dat besloot er een Tehuis voor jongens in te vestigen, waartoe het zich bij uitstek leende. Den 9 Januari vau dit jaar werd het betrok ken nadat er onder leiding van een officier architect door verpleegden uit de toevluchten een vleugel was bijgebouwd, onder éen dak met het hoofdgebouw. Vóór dien tijd was het Jongenshuis gevestigd te Maarsen, doch dit werd te klein, vooral sedert aan het Leger ook voogdij kinderen wer den toevertrouwd. Thans zijn in het nieuwe Tehuis opgenomen 29 jongens ouder dan G jaar. De meesten zijn kinderen uit Reddingshuizen van het Leger, waar ze vertoeven tot ze den 6-jnrigen leeftijd hebben bereikt, kinderen van gevallen meisjes dan wel van vrouwen die door hun mans zijn verlaten. Er is plaats voor 60 jongens, doch de aanvraag om plaatsing is zóo groot, dat alle plaatsen wel vóór den winter zullen zijn bezet en er voor de laatstgenoemde categorie geen ruimte meer is. Eerst als de knapen geheel zelfstandig zich t kunnen bewegen, verlaten zij het Tehuis, dat hun echter een thuisblijft; want steeds kunnen zij, als de nood mocht dringen, er terugkeeren, steeds blijven zij in verband er mede. Gelijkvloers is het kantoortje van den Direc teur en aau den anderen kant der ruime vestibule de ontvangkamer, waar de verwanten der ver pleegden de jongens kunnen sprekenverder zijn er beneden een speelkamer voor de kleinste jongens en daarachter die voor de grootere, ieder met eigen serre, benevens de eetzaal met keuken. Rond het prachtige trappenhuis liggen de slaapzaleneen voor jongens beueden 10 jaar en een vrouwelijk officier, een voor 16 jongens ouder dan 10 jaar met een mannelijk officier, en nog eenige groote slaapzalen, ook in den bijbouw. Naast elke slaapzaal bevinden zich de zeer practischingerichte wnschkamers terwijl drie bad kamers ieder met twee kuipbaden en geyBers zich in hoofdgebouw en bijgebouw bevinden. Ook een ziekenzaaltje is aanwezig, terwijl clo sets en waterleiding, zeer goede ventilatie, enz. zorgen dat wordt voldaan aan alle sanitaire eisohen. Brandladders, waarop meermalen wordt geoefend, zijn gemakkelijk van alle slaapzalen te bereiken. In den tuin staat een groot houten gebouw, waarin zich bevinden een waschlokaal voor het lijfgoed met droogkamer en een vertrekje waar een der vrouwelijke officieren de geheele week druk werk heeft om te herstellen hetgeen de bengels stukravotten. Want ofschoon er groote orde heerscht in het huis ('s zomers om zes uur, '8 winters om half zeven op en de oudsten uiterlijk om 9 uur naar bed) laat men den kinderen alle vrijheid om zich, echter steeds onder toezicht, naar kinderaard te amuseeren. Zij bezoeken de scholen te Amersfoort, doch in hun grooten speeltuin het overige van het zeer groote terrein wordt aangelegd voor moes tuin mogen zij vrijelijk ravotten. Laat ons nog meedeelen, dat de jongens een heel goed fanfare-korps hebben, dat de Leger- /.angen op zeer verdienstelijke wijze begeleidt. Directeur is thans adjudant A. H. P. de Pree, die in zijn moeilijk doch dankbaar werk even trouw wordt bijgestaan door zijn echtgenoote als toen beiden te Soerabaya een militair tehuis vooral voor de marine en een metropool met arbeidsbeurs voor de Europeanen en de Indo's stichtten en bestuurden, tot oververmoeienis en malaria hen dwongen uaar Europa terug te keeren. Gistermiddag werd het gebouw in tegen woordigheid van een 70-tal belangstellenden geopend door mevrouw Bramwell Booth, de echtgenoote van den oudsten zoon des generaals. Nadat de samenkomst, welke werd gehouden in de beide speelzalen, met gebed was geopend, en onder begeleiding van een harmonium een lied was gezoDgen, nam mevrouw Bramwell Booth het woord en herinnerde hoe, kort na haar huwelijk, nu een 27 jaar geleden, de generaal haar bevel gaf, het eerste Reddingshuis in te richten en te besturen. Sedert is zij onafge broken werkzaam als hoold van het Maatschappe lijk werk voor gevallenen en hulpbehoevenden. In alle oorden (Ier wereld worden thans in 737 tehuizen rond 30 000 menschen uit alle standen der samenleving liefdevol verpleegd. Want waar anderen zeggen, verspil uw tijd, vermors uw geld niet aan zóo diep gezon kenen, heeft het Leger den hartocht zielen te redden uit de ellende der zonde, nooit wanhopend aan het behoud der diepst-gezónkenen, het terughiden op den goeden weg van de verst-afgedwaalden. Het Leger heeft het eerst dit Maatschappelijk werk ter hand genomen; velen hebben het nagevolgd, doch niet steeds even goed. Blijmoedig en practisch, vroolijk en fleurig, zoDder zuchten en jammeren, zonder altoos wier berispen, pakt het met beiuc banden aan, hen die zij u hulp vragen of die geholpen moeten wordenhet verspilt geen woorden, omdat het maar al te goed weet, dat deze den tijd ont nemen om daden te doen. Dit Jongenshuis nu is de 757ste stichting van dien aard, vervolgde spr. en wel van heel groot belang zal ieder achten dit werk voor de kinderen, ofschoon Gods goedheid ook groote wonderen heeft gedaan aan oudereu, óok al waren die door alle anderen reeds opgegeven. Heel waar is het woord van den dichter„jonck rys is te buighen", en heel belangrijk is het, in te grijpen ia de nog niet zoo geheel verdorven jonge levens en deze te vormen tot weder nuttige le'den der maatschappij. Velen der kinderen zijn weggenomen uit de verderflijke omgeving van ouders, die slechte wachters bleken eu zich overgaven aan drank eu zedeloosheid. Maar te gelijk werden zij beroofd van het dierbaarste, dat een kinderleven heeftwant zelfs de beste inrichting kan het ouderlijk huis niet vervangen, ook al doen de pleegouders, onder Gods on misbaren zegen, nóg zoo hun best. Van de 29 jongens, die thans in dit nieuwe tehuis worden verpleegd, zijn 12 voogdijkinderen I en 13 kinderen van ongehuwde moeders, terwijl 8 sedert hun geboorte onder de hoede van het Leger zijn. Eeu der jongens had, tot Rij hier werd opge nomen hij was toen bijna 14 jaar nog nooit in een bed geslapen. Af en toe komen de sporen van zijn bijna dierlijk bestaan nog wel voor den dag, doch hij is al zeer veel verbeterd en zou voor uiets ter wereld terug willen naar zijn vroegere omgeving. Een andere jongen is een voogdijkind. De vader verdiende heel weinig en was hoogst on verschillig; de 2ó-jarige moeder leidde een zeer Biecht leven. Toen de Voogdijraad de twee kin deren tot zich had getrokken, zorgde het Leger, dat de vrouw ging naar het Moederhuis te Rotter dam, waar het derde kindje werd geboren. Het Maatschappelijk werk trok zich den vader aan. Aanvankelijk verdiende hij slechts een zeer ka rig loon; thans heeft hij f 12 per week en reeds zooveel bespaard, dat hj bezig iB een nieuw huishouden op te zetten. Hij betaalt 's zomers fl en 's winters f0.50 per week in de verpleeg- koBten voor elk der kinderen. De vrouw is een zeer bekwame naaister geworden en heeft, geheel uit eigen beweging, op het jongste Kerstfeest-het eerste in haar leven verzocht, dat het gezin hersteld zou worden. Er is goede hoop, dat de Voogdijraad dit verzoek verhoort en het gezin hereenigt. Een derde jongen is nu reeds 12 jaar bij het Leger. Zijn moeder was het meest denkbaar gede genereerd type. Hij -vaa haar 25ste onwettig kind. Alle vorige stierven en dit wekte zulke achterdocht, dat het Leger haar f50 beloofde als dit kind bleef levem Deze jongen is thans 16 jaar en een zeer goed leerling eener vak school. Spr. meende dan ook, dat ondanks alle erf- lijksheids-theorieën de kinderen wel degelijk zijn terug te brengen tot de maatschappij. Haar lauge ervaring in dezen arbeid heeft haar geleerd, dat God ieder nieuw geslacht een nieuwe kaus geeft. Als bewijs hiervan deelde zij het volgende mede. Een allerslechtste drankzuchtige vrouw ver liet op een avond haar kinderen nadat zij alles in huis te gelde had gemaaktde vijf kleinen werden bijna uaakt gevonden door een officier van het Leger. Eéu knaapje was erg ziek en lag roerloos op den kalen grond. Toen de dok- Sta er op DAALDERS te ontvangenla goedkoop en goed. ter kwam, zeide deze, dat die vrouw niet was een moeder, doch een monster. Toen trachtte de kleine, even 4-jarige zich op te richten en hij schreeuwde den dokter toe: „zeg dat nóg eens, dan krab ik je je oogen uit". Ik heb allen moed, eindigde spr., dat, als wij met Gods hulp deze jonge karakters weer in het goede spoor mogen brengen, wij ze nog kunnen vormen tot waardige burgers van uw lief land. Alsnu werd meegedeeld, dat de inrichting heeft gekost aan: aankoop er transport f18079, verbouwing, bijbouw, reparatie, schilderwerk, enz. f7746, verlies aan rente, belasting, enz. f760, meubileering, in orde maken buiten-ter- reio, enz. f7700. Tegenover deze totaal-uitgaven van rond f34000 staan: een gft van een dame groot f5000, opbrengst van collecten f3845, verkoop van het bouwvallige en ongunstig gelegen ge bouw te Hilligersberg f 4000, samen dus f 12 853. Het tekort van ruiin f21000 wordt voor een deel gedekt door een hypotheek en door bij dragen uit het centraal Maatschappelijk fonds. Mr. A. de Graaf, Voorzitter van den Voog dijraad te Utrecht en Secretaris van „Pro juven- tute" aldaar, zette du uiteen hoe, in stede van een „erg interessante" arbeid te zijn, gelijk som migen meenen, de taak der Voogdijraden is eeD afschuwelijke en vreeselijke. Zij vinden slechts kracht daarvoor door de afschuwelijke omgeving waarin de kinderen vertoeven en door de hoop, hen tot een ander leven te brengen. Die taak zou nochtans onmogelijk zijn zonder inrichtingen als dit Jongenshuis. Hoogst sympathiek klonk spr. het zeggen van mevrouw Booth, dat geen opvoeding kan evenaren die van het gezin. Er zijn er die smalend zeggen, dat over weinig jaren de grootste helft der bevolking van ons land in dergelijke tehuizen zal zijn en dat de andere helft de directie zat voeren over die ge stichten. Dezulken meenen, dat deze poging tot verzachting van het lot der kinderen iets is als een nieuwe tak van sport; zij begrijpen niet hoe uiterst moeilijk deze arbeid is en alleen geschikt voor hen, die er roeping voor hebben en met hart en ziel er zich aan geven. Geen „paddestoelen" verrijzen, zoouls men deze stich tingen wel noemt, doch toevluchtsoorden, welke groot nut kunnen brengen. Wie Amersfoort zoo goed kent als ik uit mijn beide qualiteiten het helaas ken, weet dat het is een der treurigste plaatsen uit ons land. Er wordt veel gedaan, doch er kon beter gedaan en daardoor meer gedaan. Daarom te meer juich ik toe, dat het Leger des Heils zijn practischen zin en groote erva ring juist hier ten beste geeft. Mogen de vruch ten van dezen arbeid de heerlijke omgeving van deze plaats evenaren en mogen werkelijk de kinderen kunnen worden terug gegeveu aan hun ouders en op die wijze menig gezin her steld. Ik wensch u veel geluk en hoop, dat uw arbeid rijke vruchten moge dragen. Nadat kolon.-i Sehoch met dankgebed de bij eenkomst had gesloten, werden de gebouwen en de omgeving in «ogenschouw genomen. Ook werd een collecte met open schaal ge houden voor dit werk, waarbij ruim werd geoSerd. gelegenheid tot bet indienen van reclames, welke ter visie liggen tot 21 April. Vóór 15 Mei definitieve vastelling der Kiezerslijst. De akte Nuttige handwerken werd nog behaald door mejuffrouw J. Hilderink. De heer F. Wesseling heett aangenomen de uitnoodiging van het Hoofdbestuur der vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs om voor het leervak Aardrijks kunde aan te tooneo, bet identiek-kunnen- zijn der beide leergangen zooals die zyn neerg-legd in het hervormingsplan van bet Middelbaar onderwijs volgens die vereeniginj en in het latere plan der zoogenaamde ineen schakelings-commissie. Zijn rapport zal worden gevoegd by do agenda voor de Algemeene vergadering die' vereeoigiüg, welke dezeD zomer te Amster dam zal worden gehouden en waarbij het hoofdonderwerp van bespreking zal zyn Kao een algemeene Middelbare school uit t tevens zijn on lerbouw van het voorbereidend Hooger onderwijs G. vao Wijland mocht Zondag dun dig herdenken waarop hij veertig jaar geledto als timmerman in dienst trad by nu wylta den heer J. C. van Eijbergen. Al dien tijd was hij onafgebroken werk zaam bij de tegenwoordige firmanten <d hun vader. Kapitein J. W. von Henoing, le luitenant- adjudant H. D. Scherpenhuyzen, sergeaut- majoor-arlministrateur A. Slagter en sergeaut- schryver A. van de Werken, allen van l.et 5e regiment infanterie, zijn benoemd in de sub-commissie voor de soldij-regeling. Slechts in een deel der ophap van na vorig nummer konden we opnemen liet telegram, vermeldend de mutaties in liet ofiicierskorps van het le regiment buzarun. Het wo'-de dus herhaald. Met ingang van 1 Maart is aan majoor J. M. baron Van Boecop eervol ontslag vi r- leend onder toekenning van pensioen; tot zijn opvolger als commandant te Ede is be noemd majoor C. Sandt van NooteD, thais ritmeester by het 3e regiment; terwijl bï- vorderd is tot ritmeester de le luitenant 1. C. A. van den Heuvel, van het 2eregimeit. Laatstgenoemde komt in garnizoen Amersfoort. Morgen 1 Maart is de laatste dag waarop zy, die dit oog uiet deden en prys er op stellen, bun kiesrecht te behouden, hun belas ting kunnen betalen. Den 23 Maart wordt de voorloopige Kiezers lijst ter vi Ie gelegd. Van dien dag tot 15 April bestaat er Luitenant A, D. A. Tilanus, van het :.e regiment infanterie gedetacheerd bij de R j- school, wordt 1 Maart ontheven van die detacheering en keert dan naar Ede terug. De derde of laatste winter-collecte voor de diaconie der Ned. Hervormde gemeen; e heeft opgebracht f 376.30. De V. P. N. Vereeniging tot bevordering di<* nut-Pluimveehouderij eu der tamme konynei - teelt in Nederland, hield Zaterdag van klokke twaalf tot half zes te Utrecht een Buitengewone algemeene vergadering. Het spreekt wel vanself, dat io een bijeenkomt t van de afgevaardigden uit alle Provinciën d<e lands aliiebt meer dan voor de belangen di r geheele vereeniging dienstig is de gewestelijke belangen op den voorgrond worden geschoven, zoodat deze voor-vergadering van de Algemeete vergadering, welke half April wordt gehouden, wel noodig was. Het eenige punt van behandeling was eei voorstel van het Hoofdbestuur tot wijziging ij hoofdzaak van de artt. 1, 7 en 9 der Statute 1 en het voorzien in enkele leemten en, by aar- neming, het in overeenetemming brengen mtt deze wijziging van enkele artikelen van het Huii- houdelijk reglement, welk voorstel zijn ontstaan te danken had aan een motie door de afdeel in,; Noord-Holland ter vorige jaarvergadering inge bracht. Hoofdzaak was het benoemen van een bezol digd Secretaris,zoo noodig tevens Penningmeester die zijn vollen tyd en volle werkkracht kar geven aan de belangen der bijna 18000 leden en om den zetel der vereeniging te verleggen naar 's-G ra ven huge, waar gevestigd zijn de Regee- gings bureaux eu hun bibliotheek, statistisch* gegevens, enz.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1