Zaterdag 11 Maart 1911. BLOOKERS IT'S No. 7943. 60e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Ingezonden. «te geneesmiddel imathiek, Ischias jen, Hoofdpij ii en 1 _%er afdoend het hoofd. Prys in de meeste kels en in het iNTEN KOLFF. am, die na ont- r&nco huis zendt. Co. AMSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A. H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels GO centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofiicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25, elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 9, Tie zich met ingang van 1 April doet inschrij ven als abonné, ont vangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandscho werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT waarschuwt tegen de berichten in de nieuwsbladen of van dtartoe uitgezonden agenten, die, soms met ver strekking van reisgeld voorde heenreis,ten behoeve van industrieels ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aan komst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvo rens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbeurs iu de plaats hunner inwoning of, bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen te 's-Gravenhage om inlicbtiogen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Amersfoort, 10 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, WÜIJTIERS. BESMETTING Mond- en Klanwzeer. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT vestigt bij deze er de aandacht van de veehouders op, dal het, aangezien het mond- en klanwzeer zeer dikwijls wordt overgebracht door personen, die in aanraking zyn geweeBt met dieren welke aan die ziekten leden, b.v. door veehandelaren, aanbeveling verdient geen liedei op de boerderij toe te laten van wie men vermoeden kaD, dat zij de smetstof bij zich kunnen dragen. Voorts is bet ze' wenschelyk, dat'de veehouders bijzondere aandach vydcn aan bunne schapen, Haar deze meermalen het eerst door bpt mood- en klauw zeer worden aangetast. Het is daarom geraden, wan neer deze dieren eenig verdacht verschijnsel, b,v. kreupelheid vertoonen, dudelijfe den veearts te raad plegen. Amersfoort, 10 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Herinnerd, zij, dat morgen hier alleen ge neesmiddelen worden gereed gemaakt in de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. Pe Tweede Kamer beeft met 66 tegen 6 stemmen besloten, bet ontwerp-militiewet nog vóór Paschen in de afJeelugen te onder zoeken en, zoo mogelijk, nog vóór Augustus iu openbare bebandeliug te nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, ge hoord de Gedeputeerde Staten van Utrecht, gelet op art. 128 der Kieswet, heeft goedge vonden de Gemeente Amersfoort te verdeelen in 8 stemdistricten, als volgt 1. bet deel der Gemeente, dat niet tot stem districten 2 of 3 behoort; 2. het deel der Gemeente, ingesloten door een lijn, loopende als volgt van het punt, waar de Rijks-straatweg van Hoevelaken naar Amersfoort de grens van de Gemeente Amersfoort snydt over het midden van dien straatweg tot de Kamppoortbrng, van daar over het midden van de Kampstraat, door het midden van de Kamperbinn mpoort over het midden van de Langestraat naar de Var kenmarkt, vervolgens over het midden van de Varkenmarkt naar het midden van de Arn- hemschestraat, over het midden van die straat naar de. Arnhemschepoortsbrug, vervolgens rechts ombuigende over het midden van de Beek naar de Utreohtuchepoortabrug, vervolgens van die brug over het midden van de Utrechtsche- Blraat tot aan den Ulrechtschepoortswal, ver volgens over het midden van dien wal tot aan de St. Jorisstraat, van daar schuin door het Plantsoen naar de voetbrug over de Beek, ver volgens rechtsom over het midden van de Beek tot waar deze in de rivier de Eem valt, van daar het midden van de rivier de Eem vol gende tot waar deze de grens der Gemeente raakt en van daar rechts om die grens volgende tot het punt van uitgang; 3. het gedeelte van de Gemeente ingesloten door een lijn, loopende als volgt: van uit het punt waar de Rijks-straatweg van Hoevelaken naar Amersfoort de grens der Gemeente Amersfoort snijdt, de lijn volgende, aangegeven bij de bepaling van stemdistrict 2 tot aan de Arnhemschepoortsbrug, vanaf die brug over het midden van den Arnhemsche- straalweg tot het begin van den Leusderweg, het raidden van dien weg volgende, tot waar deze weg den grens der Gemeente Amersfoort snijdt, van daar l'nks ombuigende die grens volgende tot aan het punt van den uitgang. Met bepaling, dat het hoofd-s tem bureau zal gevestigd zijn in het tweede stemdistrict. De buste van Oldenbarnevelt, die Maandag werd onthuld, is reeds opgenomen in tal van geïllustreerde bladen. Enkele er van hebben ook goede kiekjes van de onthulling zelve. Kolonel J. Th. M. Mingels is gekozen tot Regent van het St. Elisabeths gast- of zieken hui?, in de vacature, ontstaan door het ver trek van overste A. J. L. M. van Schevic- haven. De heer W. A. P. Smit is, na verdediging van stelliDgen, aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Rechts wetenschap. Kapitein A. M. Kollewijn, van het 4e re giment vestiog-aitillerie, is benoemd tot Secretaris van de Staats-commissie voor de landsverdediging. De oud-majoor C. de Vries zal optreden als algemeen secretaris dier commissie. Tot kolonel der artillerie is bevorderd de luitenant-kolonel H. Kemper, van het 4e regiment veld-artillerie, terwijl hy is be noemd tot Gouverneur der Kon. Militaire Academie. Overste H.J. Indewey, van het5e regiment infanterie, is benoemd tot lid en Voorzitter van de commissie voor het toelatings-examen tot de Cadettenschool te Alkmaar, dat in Juli en Augustus wordt gehouden. Tot zijn plaatsvervanger is benoemd overste D. W. de Jager, van het 5e regiment. Kapitein B. C. Ootmar, van het 9e regiment infanterie te Leeuwarden, wordt 1 Mei over geplaatst naar bet 5a regiment. Luitenant L. J. Baerends, van het 5e regi ment infanterie, zal met 3 sergeanten en 8 miliciens deel uitmaken van het vaste deta chement in de Legerplaats bij Harskamp. Ook hier zullen, ter beperking van cor vee-diensten door militairen, proeven worden genomen met het doen van transportdiensten door paard en wagen. De bedoeling is, van Rijkswege efn paard beschikbaar te stellen en aan te koopen het noodige paardentuig en een wagen. Men verzoekt ons, de aandacht te vestigen op de advertentie in dit nummer omtrent de theosotische lezing, Maandagavond dooi den oud-luilenant-ter-zee A. C. Thierens, uit 's-GaveDhage, te houden over Karma. In de gewone maandvergadering van „Handel en Nijverheid", welke aanstaanden Dinsdagavond wordt gehouden, komt onder meer ter sprake het voorstel der Utrechtsche Handels-Vereeniging tot bijeenroepen van een Buitengewone vergadering van Middea- landsbond. Het jongste nummer van het Orgaan der V. P. N. bevat het eerste deel ruim tien kolom compressen druk van het MEN MOGE U HAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. verslag der Buitengewone algemeene ver gadering, 25 Februari te Utrecht gehouden. Men legge dus vooral dat nummer niet ongelezen ter zijde. Was 't het voornemen, hier morgen de eerste ontmoeting te doen plaats hebben van het militair voetbal, nu zal Het Vijfde op Birkhoven de gast zijn van Quick. Dat was me een pret van belang;, toen vanmiddag zoowat h«lf twee een auto de Kamppoort kwam binnenrijden. De jeugd, vrij van school, bad baar al heel gauw in de gatende chauffeur was de bengels ter wille en gaf hun alle gelegenheid de vreemd uitziende auto eens ter dege te bekijken. De radiateur zat in een cacao-bus, de zitplaatsen voor chauffeur en zijn helper verbeeldden öokcacao- bussen, terwijl de caross-rie eveneens was vervangen door een Blookers cacao-bus, een reusachtig groote natuurlijk. Zingeud en dansend en springend joelden de jon gens roud den wagen, die zijn triomftocht door ons Baarn en Hilversum De auto, een prachtig stuk werk van de Spyker- fabriek, is een 15 paardekracht, geheel voordeBloo- ker-cacao ingerichtzelfs de spatborden verbeelden stukjes Blooker-cbocolade. Een pracht-reclame, die niet alleen bet hart der jeugd stal, maar óok zeer de aandacht trok van de ouderen. 't Wil ons zoo voorkomen, dat in de eerste dagen er ongewoon veer navraag zal zijn naar Blookers- cacao en chocolade. Vroeger, een jaar of twintig geleden, was het een soort van evenement in een huishouden, als er „een kopje chocolade" zou geschonken worden. Als kinderen zagen we met groote belangstelling toe, hoe een stuk of wat koekjes cacao in den oven werden te smelten gezet hoe het wonder zich voltrok, dat van die zwarte brei „chocolamelk" kwam. Ja, er was wel „poederchocolade" te krijgen, maar die was vetl te kostbaar voordagelijkBch gebruik... zoo'n bus, op verjaardagan dikwijls geschonken, moest maanden duren... Totdat „Blookers Daalders Cacao" eensklaps een omwenteling bracht. Ia schier elke huisbonding wordt Ihans een „bus Blooker" gevonden. Werd destijds als een kost baar bezit door de huisvrouw haar „busje cacao" slechts by feestelijke gelegenheden voor den dag gehaald, bet „Blookertje" staat thans heel vriend schappelijk naast koffie- en tbeetrommeitje in de huisbouakast. En kt nmerkend voor de populariteit van Blocker's product zyn zeker wel de woorden, die we 'n vrouwtje uit den burgerstand boorden zeggen, toen we zooeven Blooker's auto bekeken „Nou, ze hadden die reclame best thuis kunnen houen.... wie weet er tegenwoordig niet, datje Bloo- ke: 's cacao overal kan krijgen... En al is ze lekker en goedkoop voor 't geld, 'n kopje chocola is zoo iets algemeens, dat je er niks geen ophef van maakt, als je ze ergeDS krijgt". De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week niet later dau half zeven, die van de overige voertuigen uiterlijk om zeven uur worden aangestoken. Gisterochtend, even nadat het schooluur was geslagen waarnaar elk kind om 't zeerst verlangt, viel aan de LaDgestraat de schut ting vóór het in aanbouw zijnd café van den heer R. J. Loman om. De "tal werd gelukkig gebroken door een handkar met kalk en puin, die vóór bet perceel stond adspirant-padvinder zoodat ook de marktgangers buiten schot bleven. Toch werd een buitenman zóo aan den enkel getroffen, dat arts Morren heelkundige hulp moest verleenen en de man met eeu rijtuig naar zijn buis te Hoevelaken moest terug gebracht. Als Hoorenzeggen en Praatgraag een ven nootschap aaogaan, wordt Leugen meestal compagnou en bet dividend is dan Laster. T7it den omtrek. Tot notaris te Ede is benoemd de heer W. F. J. Fischer Jr., candidaat-notaris aldaar. Het Bestuur van het comité Zeist van »Het Nederlandscho Roode Kruis" is thans definitief vastgesteld als volgt: jhr. G. F. van Tets, voorzitter dr. S. Heeg, vice-voorzitterG. J. te Roekhorst, gep. off. van gezondheid, secretaris; jhr. mr. H. W. li. de Beaufoi t, Burgemeester van Driebergen, plaatsvervangend secretaris; jonkvr. H. W. E. L. Ram, penningmeesteresjonkvr. I. de Savornin Lohman, plaatsvervangend penning- meesteres mevr. De Blocq van Haersma de With, te de Bilt; kolonel Hamming, te Doorn; en C. Guldensteeden Egeling, leden. Naar aanleiding van het thans weder uit brekende mond- en klauwzeer wordier op gewezen, dat honig de goede eigenschap bezit, de ziekte te weren en tevens te ver zachten. Een lopel vol honig aan runderen 's morgens in den mond gesmeerd, voorkomt bij deze bet uitbreken der ziekte. Runderen, bij welke dit raiddel werd toe gepast, bleven van de ziekte gespaard, terwijl andere dieren de ziekte kregen. Wan» neer de ziekte reeds uitgebroken is, werkt de honig verzachtend en zij wordt door de dieren graag gebruikt. Wormkoekjes kunnen voor een kind hoogst gevaarlijk zijn; ouders moeten ze niet buiten den dokter om aan hun kinderen geven aldus waarschuwt het nMedisch Wbld.". Aan kinderen, ouder dan 2 jaar, wordt gewoonlijk de santonine gegeven in hoe veelheden, wisselend van 0.02 tot 0.05 Gram. Baxter zag een geval, dat het gebruik van 0.03 Gram bij een meisje van 5 jaar tot ernstige verschijnselen aanleiding gaf. Het kind, dal aan ingewaudswormen leed, kreeg de santonine in op ongeveer 8 Gram wonder olie. Na 8 uren werkte het geneesmiddel en raakte het kind een aantal wormen kwijtdaarna werd de kleine echter zeer zwak en bleef gedurende twee dagen liggen zonder de beenen te bewegen of de oogen te openenden derden dag werd de toe stand gaandeweg beter, maar bemerkte men, dat het kind totaal blind was geworden en twee maanden later bestond de blindheid, ondanks alle behaudeling, nog. Het opnemea van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud en zyn buiienfrasr ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge plaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij opneming in nw blad van de volgende circulaire, die hedenmiddag werd gezonden aan verschillende oudera. Zij, die geen circulaire ontvingen en töch ona Btreven toejuichen, worden uitgenoodigd, even eens daarvan aau den laatsten onderteekenaar bericht te zenden. Aan de ouders en verzorgers van Adspirant-Padvindcrs en van kinderen, die het gaarne zonden worden. Ondergeteekenden nemen de vrijheid het vol» gende onder uwe aandacht te brengen. Binnen korten tijd zal van de jongens, die zich als de ook hier opgerichte

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1