stadsnieuws. Vandaar dan ook het bezoek, dat het Dagelljksch bestuur der Utr. Handels-Ver- eenigiug van plan is te gaan afleggen by den heer J. S. Meuwsen, Voorzitter van den Ned. Middenstandsbond. Iutusscbeu, boe de wyze ook aal zijn, vol gens welke men eventueel tot het bijeen kregen van een buitengewone algemeene vergadering zal geraken, door de Utrecht- sche Handels-Vereeniging worden daaren boven alle krachten bijgezet om die verga dering te Utrecht te doen plaats hebbeD. Eventueel zou zy zelfs wellicht eenigszins tot tegemoatkoming in de kosten van zulk een buitengewone vergadering bereid zijn by te drageD. Trouwens Utrecht zal casu quo ongetwij feld de aangewezen plaats voor zulk een vergadering zijn, èn om zijn centrale ligging èn om het feit, dat het hier een, althans oogenblikkelyk nog, speciaal Utrechtsche kwestie geldt. mogeu slechts worden afgesloten onder voor- De groote zaal van «Amicttis was geheel I gevuld met oud-leerlingen, leerlingen en be- P -i__ „:„J. nul. pl npn Op het gros-tal voor predikant by de Ned. Hervormde gemeente hier, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door h> vertrek van ds. G. W. C. Vuuderiuk, ziji 39 namen geplaatst. Het 6-ial en bet 3-tal worden geformeerd op 31 Maart. Daar de kostelooze inwisseling van zegels tot misbruiken aanleiding beeft gegeven, is door den Minister van Financiën bepaald, dat de Ontvangers met ingaDg vaii Augustus 1911 geen papier zullen inwisselen, voordat door de belanghebbenden als ver goeding is betaald, voor elk ter inwisseling aangeboden vel groot-register papier (hoofd som fl) 7i/2 cent, vel register papier (hoofd som t'0.75) cent, vel gewoon papier, het zoogenaamde buurzegel hieronder begrepen, (hoofdsom f0.50) 5 cent, half vel gewoon papier (hoofdsom f0.25) 3 cent, kwart vel gewoon papier, klein papier (hoofdsom f 0.15) 2 cent eu voor elk strookzegel (hoofdsom f00.5) 1 cent. Geen vergoeding is verschuldigd voor de ongebruikt gebleven zegels in de registers van den Burgerlijken stand. Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, Directrice der Industrie- en huishoudschool hier, zal op uitnoodiging van het departement Hilversum der Maatschappij tot Nut van 't algemeen de eerstvolgende vier Donderdagen daar ter plaatse een serie van vier cursussen ovei voedingsleer geven. Op even 28-jarigen leeftyd is Zondag ochtend in het St. Anihonius-gaSthuis te Utrecht overleden prof. H. J, A. Garrels, di laaiste twee jaar professor aan het Klein seminarie te Culemhorg en vóór dien kap.' laan in de parochie van Franciscus Xavei ius hier ter stede. Het stoffelyk hulsel zal worden ter aarde besteld te Gruningen, zijn geboortestad. De beer C. A. Spruiji, thans Directeur vin bet Byks-telegraalkantoor te Groningen, is benoemd tot ridder in de orde van Orapj -Nassau. Mr. H. Visser, de stoere ruiter, die ook hier menigmaal deelnam aan concours-hip- piques, is Z iterdagocbteud bij een wandelrit te 's-Gravenbage van bet paard gevallen en kort daarna aan de bekomen verwondin gen overleden. Hy werd slechts 44 jaar. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend aan kulonel T. Onge-bosr, sedert 1 Januari 1888 militie-cominissaris in de Provincie Utrecht, met dankbetuiging voor de vele diensten den lande bijna 60 jaar bewezen. Majoor-apotheker K. Verlaan, van het militair hospitaal hier, zal 1 Mei den dienst met pensioen verlaten. Hei Hoofdbestuur van de Nod. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft be sloten, dat het aan de laden verboden zal zijn met den. geneesautidigen dienst der land- of zeemacht of met instellingen van algemeen bestuur eeu overeenkomst aan te gaau voor het gereedmaken van recepten of de levering van verbandstoffen uit de apotheek volgens lager tarief dan daartoe door het Hoofdbestuur is vastgesteld of goed- gekeurd. Diegenen, die reeds door een contract aan een zoodanige levering zijn gebonden, zyn gehouden, van dit contract inzage te geven aan bet Hoofdbestuur, bet, zoo noodig, tegen 1 Januari 1912 op te zeggen en het niet anders te vernieuwen dan op bovenbedoelde voorwaarden. Na 1 Januari 1912 mogen geen genees- of verbandmiddelen aan bovengenoemde instel lingen op andere voorwaarden geleverd wor den, tenzy bet desbetreffeud contract tevoren dom- het Hoofdbestuur is goedgekeurd. Contracten, aan te gaan voor een levering geheel of gedeeltelijk na 1 Januari 1912, behoud, dat de contracteerende leden ver plicht zyn, wanneer door anderen levering tegen afwijkende voorwaarden plaats vindt, op aanschrijving van het Hoofdbestuur ter stond bun contract op te zeggen (met inacht neming van den contractueelen opzegtermijn). Voorts heeft het Hoofdbestuur een mini mum-tarief voor de levering aan militairen vastgesteld. In «Staatscourant" 02 wordt meegedeeld, dat dit jaar vier plaatsen worden opengesteld bij de opleiding van adspirant-administrateurs bij de Kon. Marine. Aanmelding vóór 1 Augustus. Tot den nieuwen cursus der Ambachtsschool zyn toegelaten 70 leerlingen, van welke 14 uit omliggende Gemeenten, en wel 36 voor smid en machine-bankwerker, 23 voor tim merman, 8 voor meubelmaker en 3 voor schilder. Gedurende het examen trok 1 candidaat zich terug, terwijl er 4 moesten afgewezen. Vrijdagavond was de zaal van «Amicitia" toch te groot; we hadden zon stellig gedacht, daf uit alle omliggende Gemeenteu de men- schen zouden zijn toegestroomd om de met zoo oneindige zorgen voorbereide voorstelling van Vondel's «Lucifer" bij te wonen. En alleen de 2e en de 3e rang waren geheel bezet; op den lsteu bedenkelijke hiaten en de achterste ryen zelfs geheel leeg. De entree was hoog; maar al oftert Royaards veel op om een zóo stout bestaan te wagen, toch kan men niet van hem ver langen, dat hij er nog meur op toelegt. Met Roland Holst heelt hij de opvoering van dit drama, dat niet meer is voor onze ooren, mogelijk gemaakt en daarmee groote bewondering afgedwongen voor zoo'n durf. Het z-'ggen der verzen, het spel, de regie, de ensceneering, de muziek, de costumes- alles moest hier éen zijn om uit te beelden, dat «het tooneel in den hemel" is. Voor groote tuoneelen als te Amsterdam en in Den Haag ontwierp Roland Holst een statige zuilenreeks, welke hier wel moest vervangen door een wonderschoon geschil derd doek, dat het óok best deed. Hier mochten we genieten van de 74ste voorstellinghier hebben we, door de uit nemende verzorging der voorstelling tot in de kleinste bijzonderheden, eerst recht leeren kennen bet lieerlyk gedicht. En achter de schermen de heer Hubert Cuypers, de componist der zoo volkomen passende muziek. Wie deze heeft gehoord, zal de beroemde eerste Rei der engelen «Wie is bet, die zoo hoog gezeten" en bovenal het «Heilig, heilig, nog eens heilig" zich niet weer kunnen herinneren zonder den zang te hoeren, vooral van mevrouw Van SchaikLigthart. Jan Musch speelde hier den Lucifer, met geweldig geluid. Constant van Kerckhoven, de slang uit «Adam in ballingschap", was nu Apoilion, onverbeterlijk van grime en van zeggen; Van Ollefen was minder gelukkig als Belzebub, af eu toe dreigde hy zich te overschreeuwen. Mevrouw Breuder a Brandis en mevrouw Royaards, beeldden Gabriëi en Rafaël uit, met weloverlegd spel en heel mooi zeggen der vaak zoo moeilijke versregels. 't Geheel was, na al hetgeen hierover reeds werd geschreven, inderdaad een ware ver rassing en gaf een uilstekenden kijk op de enorme werkkracht van Royaards, wien nadat zoo velen vruchteloos poogden het gelukt is een prachtvoorstelling te doen geoieteü. rangstellenden; veler, moest zich behelpen met een staanplaats. De heer I. M. J. Hoog, Voorzitter van de commissie van beheer der school, sprak het openingswoord en bracht hulde aan haar op richters en vooral aan de nagedachtenis van nu wijleu mr. J. Heyligers, die zoo ontzaglijk veel voor haar heeft gedaan. Thans telt de school 100 leerlingeneen 20-tal heeft sedert de oprichting der school een diploma verworven en twee vier oud- leerlingen zijn thans al' leerares aan de school werkzaam. Spr. bracht ook welverdienden dank aan de leeraresseu en de leeraren en vooral aan de beide heeren Petri, het onvolprezen broe derpaar. Hartelijke instemming van heel de zaal steunde deze meer dan verdiende buide. Na de opvoering van de operette „Feëen- raacht", waarin drie jongedames uit Utrecht de soli zongen en mooie dansen, ingestudeerd onder leiding van den heer D. V3n Bemmel, uit Utrecht, werden te zien gegeven, en oefeningen in rbytraiscbe gymnastiek, onder leiding van mejuffrouw Werst, volgde een prettig bal, dat de feestvierenden nog zeer laug bijeenhield. De liederavond, te geven door mevrouw A. NoordewierReddingius (sopraan) en me vrouw P. de HaanManifarges (alt) onder begeleiding van Anton A. H. Verbey kan aanstaanden Maandag voortgang hebben. Men zie intusschen de advertentie hier De Oudheidkundige vereeniging «Flehite" steunde het verzoek aan H. M. de Koningin om het thans als koninklijk verblijf in ge bruik zijnde Stadhuis, aan den Dam te Am sterdam, weder voor zijn oorspronkelijk doel te hpstemmen. Begio Januari 1886 berichtte mejuffrouw J B. van Eyken, die met haar vader den heer G. van Eyken, met wien zij hier ter stede zooals het in de circulaire heette jaren lang voorzag in het muzikaal onder wijs, dat zy in Mei zich zouden onttrekken aan het openbaar leven en elders metter woon zich zouden vestigen. In overleg met bet Bestuur der plaatse lijke afdeehng van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst werd op raad en onder voorlichting van den heerM. W.Petri overwogen, of een Muziekschool koD opge richt en in een vergadering, op 12 Januari gehouden, dhartoe besloten, terwijl aan de school werden verbonden de heer M. W. Petri voor zang en piano, mejuffrouw M. E. van Driel voor piano, de heer W. Petri voor orgel, theorie der muziek, piano en violoncel, en de heer S. van Adel berg voor viool. We zullen hier niet herhalen hoe de eerste tijd der Muziekschool wus ook zij werd geboren in een echte Sturm oud Draug-periode en heeft danig gepokt en ge mazeld doch willen herinneren, dat 1 Maart 1886 haar Bestuur definitief werd saamgesfeld uit de i.eeren H. W. A. van den Wall Bake ais Voorzitter, mr. J. Heyli gers als Secretaris, en E. L. H. van Lanschot 'lubrecht als Peumngraeester. In den avond van Maandag 8 Maart wer den de eerste lessen gegeven aan 6l) leer lingen, van welke 23 voor klavier, verdeeld in 6 klassen. Zaterdag werd het 25-jarig bestaan der school feestelijk herdacht. Hoe meer Quaker Oats ge eet, hoe beter de gezondheid van U zelf en Uwe kinderen. Dat komt, omdat geen voedsel zoo rijk is aan lichtver- teerbarevoe dende bestand- deelengeen voedsel wordt met zooveel zorg gefabriceerd. Neem eens eene proef gedurende eene maand. Zondagavond vergaderde bet Kruisverboud in de parochie St. Bernardus (Soesterweg- kwartier). In de vacatures, ontstaan door de reorganisatie der vereeniging, werd voorzien door het kiezeu van de heeren T, Calon, A W. Timmermans en A. Beek. Het Bestuur van het Kruisverband in de parochie van St. Franciscus Xaverius is thans saamgesteld als volgtH. H. de Reuver, Voorzitter; T. H. Watervis, le Secretaris; A. J. Knuivers, 2e Secretaris; L. J. Hemels, Penningmeester. In de keurige gymnastiek- en achermzaal aan de Wilhelmina-slraat, welwillend daarvoor be schikbaar gesteld door den heer i\ de Jong, kwamen Zaterdagmiddag de Padvindsters bijeen, een 25-tal jongemeisjes, om eens kennis te maken met bet comité, dat zich bier vormde om de meisjes niet te doen achterstaan bij de jongens. Kén harer was reeds gekleed in het Padvind- sters-costuum, een donkerblauwe losse blouse, rok en pantalon, en baret voor de winter- en stroohoea voor de zomermaanden. Ook waren tegenwoordig enkele moeders, eenige dames uit omliggende plaatsen, waar eveneens meisjes-korpsen zulleD worden opge richt, en eenige heeren. Nadat men over en weer had kennis gemaakt, nam douairière jhr. mr. A. van den Bergh Van 'fijn het woord en zeide ongeveer: Namens het d imes-comité heet ik jelui allen hartelijk welkom en ik verheug me over jelui heerlijk enthusiasme, dat de taak van je leidsters zoozeer beeft verlicht. We zullen je leeren, je eigen weg, je eigen pad te vinden, het goede padmaar daarbij moet jelui ons helpen en je stellig voornemen om al hetgeen watje doet, ook goed te doen, zoo goed alB je maar kunt. Denk je eens, dat je, een boschpad volgend, eensklaps voor een korenveld komt te staan. Loop je dan recht door, dan zal je't koren plat trappen en veel schade doen. Daarom moet je een pad zoeken, een greppel in het veld, en terwijl je dit volgt, kan je onderwijl heel licht wat onkruid uittrekken. Van dieu greppel kom je in een anderen en zóo bereik je het andere eind vau het veld zonder schade, maar zelfs nut ge daan te hebben. Het doel van onze vereeniging is 6>k het goede pad te zoeken en nut te doen. We zullen je dit leeren en je leeren je oogen te openen voor nuttige dingen, die je later, als je op eigen wiekeu moet drijven, te pas kunnen komen. En ook zullen wij je leeren, je ziel te openen voor hetgeen goed is. Maar een gezonde ziel, Pertalozzi heeft het zoo heel juist gezegd, woont Biechts in een gezond lichaam en daarom zullen we ook trachten, je lichaam gezond te maken door oefeningen te houden buiten, in de vrije natuur, waar de heerlijke lucht je longen ver sterkt, je bloed sneller doet vloeien, je blik verruimt, waar je ook oprechtheid leert; want in de natuur is geen leugen. Wordt als de natuur, weest oprecht, want daardoor wint ge vertrouwen. En we zullen je zelfbeheersching leeren door je lichamelijke bewegingen te onderwijzen, zóo dat je alle deelen van je lichaam beheerschen kunt óok het kleine lichaamsdeel, de tong, dat zoo ontzaglijk veel nadeel kan atiebteo. Doet nooit mee aan kwaadsprekerijreleveert liever het goede en beheerscht je driftige neigingen en vooral houdt booze woorden binnendenkt aan het versje van Freiügrath „zoo licht ontglipt een bitter woord". Beheerscht je driftvoor een jongen is drift leelijk, maar voor een meisje nog veel leelijker, en vóór alles: zorgt er voor, meisjes te blijven. Denkt er om, dat, als je van onze Zaterdag- 8che expedities thuis komt, je zorgt niet op 't nippertje thuis te komen, maar zóo tijdig, datje je pakje kunt uitdoen en weghangen, je haar kunt opmaken, kortom als jongedame aan den disch kuut verschijnen en je geen onregelmatig heid in huis veroorzaakt. En als je zoo'n middag pret hebt gehad, doet dan je schoolwerk met volle ambitie, want noch je huiselijke, noch je schoolplichten mogen lijden onder het Padvindster-zijn. Legt af kleingeestigheden als jalousie, hate- lijkheidjes in woord of gebaarallo doornen op je eigen levenspad. Eu weest behulpzaam en vriendelijk. Allerlei goede daden kunt ge verrichten, lederen dag éec. en gewoonte is eei tweede natuur onbe wust doet ge dagelijks meer. Begint daarmee in je naaste omgeving. Als een broertje of zusje ziek is, leest het dan wat voor; al is't nóg zulk tot wandelen verlokkend weer, getroost je die kleine opoffering, waarmee je je moeder zoo'n heel grooten dienst bewjjsten springt eens bij in 't huishouden ook zonder dat moeder het vraagt. Misschien bield tot dusver valsche schaamte je terug van het bewijzen van dergelijke kleine diensten nu je Padvindsters bent, mag dat niet meer het geval weien. En hebt eerbied voor je ouders, die het hoofd zijn van 't gezin, evenals de Burgemeester dat i9 van de stad en de Koningin vau den Staat draagt een steentje ten goede bij tot dat groote Staatsgebouw waarvan Zij het hoofd is; wilt Haar ter eere nuttige en Üinke vrouwen worden. Begint in eigen huis, in kleinen kring, het goede pad te zoeken en wilt het vinden en be houdt je enthusiasme. Tot haar leedwezen en niet minder tot het onze was mevrouw Barchman Wuytiers verhin derd, hier tegenwoordig te zijn. Zij had de groote welwillendheid, op te treden als onze Bescherm vrouw en wij zijn haar daarvoor echt dankbaar; want wij hebben een schutsengel noodig tegen vooroordeel, spot en antipathie. Meisjes, jelui kunt zoo heel veel doen om dat vooroordeel, dien spot en die antipathie te doen verdwijnen; het ligt geheel aanjezelven.dat alle Amersfoorters zullen uitroepenLeven de meisjes-padvindsters. Nadat de meisjes zich in patrouillles hadden geformeerd en de dairies van het comité allerlei vragen hadden beantwoord, ging de jeugd naar huis om volgenden Zaterdag de eerste oefening buiten te houden, terwijl de dames nog heel wat hadden te overleggen met de leden van het jongens-comité. Quick is Zondag op eigen terreia door het Vytde geslagen met 30. Verschenen is het programma van het driedaagsche ruiterfeest, van 21 tot 23 April te geven door de Militaire sport-vereeniging ter gelegenheid van haar 25-jatig bestaan. De eerste dag wordt gegeven bij «HetLoo", de 'aatsle twee op «Rirkhoven". Van wie is toch de brug in den Stations weg, van de Hollandscbe spoor, dan wel van de Gemeente Wie beeft brug en omgeving in onder- boud? 't Is stellig hoogst interessant, zóo ho in de lucht een modderbeek, een rivier, een meer te hebben; doch voor hen die naar en van 't stition moeten, is 't toch wel wat heel erg. Afdoende en vooral spoedige voorziening is wel dringend noodig. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gister beslissing genomen in de zoogenaamde apotbeker-quaesiie. Advocaat-generaal mr. Van Hangest baron d'Yvov was van oordeel, dat art. 3 der Wet op de artsenybereidkunst wel degelijk elscht, dat zoowel by dag als des nachts de apotheek steeds feitelijk bewoond en dat overdag de apotheek steeds toegankelijk is, waardoor wachten of toelating is uitgesloten; dat onder „bewoond zijn" valt te verstaan steeds aanwezig zy0 dat de apothekers niet gelijk gesteld zijn met eiken winkelier, gelijk de verdediging afleidde uit de Zondagswet, die verbiedt dat op Zondagen kooplieden en winkeliers met open (leuren verkoopen. Geconcludeerd werd tot verwerping. Uitspraak 10 April. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 12-jarigen deugniet, die hier een pakje hagel slag stal, tot plaatsing ïu een tucntschool gedurende vier maanden.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2