e LANDBOUWERS, f HIC0LA1 h LEBSET, m MAGGIs Ingezonden. Advertentiën. FLEHITE. Liederavon? Hoofdpijn Soep-tabletten ALBERTA in CANADA Joh. OTTEN Zoon, Correspondentie. De moed van het geduld is zeldzamer dan de moed op het slagveld. Uit den, omtrek. Door toedoen vau de onder-afdeelirig Doorn is, na een lezing van den heer H. B Boaufo' den pluimveeteelt-consulent uit Haarlem, thans ook te Leersum een onder-af leeling der V. P. N. opgericht, aanvankelijk met 32 leden. Morgen wordt te Doorn geopend een sa natorium voor een beperkt aantal kinderen uit den meergegoeden stand, die aanleg ver- toonen voor tuberculose of by wie de eerste verschyuselen dier ziekte zich reeds hebben geopenbaard, maar die geen besmettingsge vaar voor anderen opleveren. Waar in wetenschappelijke kringen de overtuiging zich meer en meer baan breekt, dat de strijd tegen de tuberculose reeds bij het kind moet worden begonnen om veel ellende op lateren leeftijd te voorkomen, zal de inrichting, welke onder leiding staat van dr. A. J. van der Weij, veel nut kunnen doen. Tijdens afwezigheid der bewoners werd Zaterdag bij C. van den Broek, ploegbaas der N. C. 8. te Soest, ingebroken en onge veer f 100 aan geld en goed gestolen. Ook het gouden hoi loge, dat Van den Broek als aandenken aan zijn 40-jarigen trouwen dienst bij de N C. S. werd geschonken, viel den dief in handen. Inhoud Wereldkroniek" 41 Maart: Met de automobiel-slede van luitenant De la Bessu door de Alpen Een «brandend" vraagstuk te Arnhem H.B.S. te Brussel Kijkjes in Potugal De tentoonstelling van hotel-industrie te 's-Gravenhage Het koperen kroningsfeest Kroniek van de week Een luchtreis over den Oceaan Koningsbruid, van mevrouw J. A. Simons— Mees Personalia Kijkje in de Deli- brouwerij. PADVINDERS- lioekje. De bijeenkomst der Pad vinders op morgen is uitge steld tot Donderdag a.s. Te kwart over vieren namiddags vereeniging van alle Pad vinders in het loaaal van den heer Otten, Heiligenberger- weg no. 1 (niet in uniform). Padvinders, wij noemen je zoo, want jullie zijn en blijven „De Amersfoortsche Padvinders", jongens, die het goede pad in de wereld moeten weten te vinden. Bedenkt echter, dat je, behalve Padvinder ook Padverkenner zijt, want wij vor men weer een onderdeel van de Nederlandsche Padverkenners-organisatie. Bovendien zijt ge ook Nederlanders, die hun vaderland moeten lief hebben weest echter tegenover jongens, die geen Padverkenner zijn, even vriendelijk als voorheenminacht hen nooitzij hebben mis schien andere gevoelens dan gij. Bedenkt steeds, dat éen band u vereenigt, namelijk, dat ge allen Nederlanders üjt. En al zijt ge Nederlanders, ziet daarom ook niet Heer op volksstammen of rassen, welke in uw oog minder beschaafd zijn dan gijhoudt in je gedachten, dat jein de eerste plaats mensch moet worden. Jongens, ge zult a.s. Zaterdag de belofte af leggen. Daardoor neemt ge u o. a. voor, naar hel goede te streven en te blijven streven. En al maak je later toch eens een fout, als je die maar zelf erkent en inziet en je stellig voorneemt niet weer in het zelfde euvel te vervallen, dan komen we op die wijze töch op den goeden weg. Hoe groot uw fout ook zij, Beken haar vlot en vrij, Half is ze U reeds vergeven. B. Patrouille-commandanten en hun adsistenteu worden verzocht zich morgen, Woensdagmiddag, om half twee in uniform en liefst met rijwiel te vervoegeu Kortegracht 9. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dal de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud en zijn buiten haar ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ga- plaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte redactie, Mag ik U plaatsing verzoeken voor het onder staande Bij voorbaat dank. De Padvinders-belofte. In een circulaire, onderteekend door dertieD ingezetenen, worden ouders en verzorgers van Adspirunt-padvinders in de Gemeente Amers foort met aandrang uitgenoodigd om de wen- schelijkheid uit te spreken betreffende wijziging der Padvinders-belofte. Ik ontving ook een dergelijke circulaire nadat ik haar aandachtig gelezen en w 1 over wogen had, dat er onder de onderteekenaars velen voorkomen, die ik de eer heb persoonlijk te kennen en voor wier ernstige en beproefde pedagogische beginselen ik grooten eerbied heb, besloot ik het Avondblad van het „Algemeen Handelsblad" van 20 Eebiuari 1911 op te zoe ken en te herlezen wat de Hoofd-redacteur van dat dagblad, de heer Charles Boissevain, ov< „Onze Padvinders" in een van Dag tot Dag- artikel schrijft, welk artikel ook werd opgeno- 1 men in de „Amersfoortsche Courant" van 21 Februari. Ik heb jarenlang het „Handelsblad" gelezen en heb groote sympathie opgevat voor de inzich ten van den Hoofd-redacteur dier courant. Hjj kent de opvoeding van jongens niet alleen door de theorie, maar ook nit de practijk. Het meeste practijk doen die vaders op, die zelf verschil lende zonen hebben moeten groot brengen. Ook ik heb reeds eenige ondervinding daaromtrent kunnen opdoen en kunnen ervaren hoe nuttig het werkt, dat een jongen eens een enkele maal een belofte een ernstige belofte doet, en er dün naar streeft, die belofte zoo goed mogelijk in vervulling te brengen. Hij moet dan „leeren willen"het karakter zal daardoor gestaald worden. Ik raad alleu ouders aan, het hoofdstuk „Leeren Willen" in de „Pssdagogische fragmenten'' van dr. P. H. Ritter eens te lezen of ter herlezen. Het komt mij voor, dat aan onzen tijd teveel kleeft een zekere gemakzucht, een te veel opzien tegen iets, dat niet altijd even gemakdelijk is, Wanneer daaraan te veel wordt toegegeven dan zal verslapping daarvan een gevolg worden. Nu schijnt mij de belofte, voorloopig opgesteld door de Vereeniging voor Scouts-werk te Wagr- ningen, op zich zelf genomen, goedmaar be.er acht ik toch do belofte.- „Ik zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland". Het „leeren willen" ligt hierin beter opgesloten en met d6n Hoofd redacteur van het „Handelsblad" meen ik, dat theologisch-critische bezwaren tegen die belofte wel wat boven de jaren der toetredend: jongens gaan. De geheele opvoeding in het huisgezin is ge baseerd op de inzichten zeer zeker ook voor oen hoogst belangrijk deel op de theologische in zichten der oudere. In allerlei detailzaken zal die opvoeding tot basis hebben de moraal der ouders. Waar verkeerde neigingen bij de kinderen door de ouders worden waargenomen ook in theologische beteekenis zullen dezen trachten daarin verandering te brengen. De pressie van een belofte zal daartoe ook wel eens gebezigd worden. Wanneer het kind mensch is geworden en zijn eigen inzichten heeft gekregen, en daarmede ook zijn eigen theologische en politieke begin selen, dan bestaat er mogelijkheid, dat het een geheel afwijkend oordeel krijgt van de inzichten zijner ouders, doch het zal dan echter een wel willende critiek uitoefenen over de beginselen, waarnaar zijn ouders ziju opvoeding hebben ge leid, dewijl het weet, dat met de beste be doelingen werd gehandeld. En mogen wij hier nu ook niet op den voor grond brengen, dat ook door de opvoeders, die de Padvinders-organisatie leiden, de belofteIk zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegen over God, Koningen en Vaderland, met de beste bedoelingen voor het kind is ingegeven Ik meen van wel en kan daarom niet anders dan haar ernstig aanprijzen. Ik ben het toch zoo geheel eens met den heer Charles Boissevain, waar hij zegt: „Men moet een groote, gezonde, goedbedoelde beweging niet tegenwerken door te zwaar alles op te vatten en alle woorden tot hun verste beteekenis te ontleden. En waarlijk men kan ook &1 te neu traal zijn." P. S. R. WOLTERBEEK, gepens. kapitein-ter-zee. Amersfoort, 13 Maart 1911. Geachte Redactie, Wel, wel, wat een gesol met onze Padvinders- vereeniging. Nu is er weer wat nieuws. Zater dag ontving ik een circulaire waarin mij kort en goed gevraagd werd, mee te helpen de zaak af te breken. Wat toch is het geval. Onze jongens zijn tot d e Padvinderij toegetreden met onze voorkennis en goedkeuringwij wieten wat van hen gevraagd zou worden dus is alles geschied op onze volle verantwoording. De zaak staat goed op pooten, loopt goed, en heeft al een aardig begin gemaakt. En nu wordt ons, ouders, geraagd mee te helpen een poging te doen om weer van voren aan te beginnen, j dus te Bloopen wat reeds is opgebouwd. Het is r toch óok bekend, dat er vele ouderB zijn, die er juist op gesteld zyn, dat hun jongens de be- lofte doen, zeer ongaarne daarvan zouden afzien en, moesten zij dat, wellicht de organisatie zou den verlaten. De circulaire is onderteekend door eenige heeren waarvan wat wel het zonderlingste is verreweg de grootste helft geen ouders van Padvinders zijn en dus geheel buiten de zaak staan. Ongevraagde diensten. Nu, mijus inziens, kunnen wij die heeren danken voor hunne belangstelling in deze betoond, met ver zoek zich maar niet verder ongerust te maken. Aan die onderteekenaars, die ouders zijn van Padvinders, zou ik heel bescheiden onder 't oog willen brengen, dat zij toch ook geweten hebben Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 3 tot 10 Maart 1911. GEBOREN: Goosseo, z. van Jan Willem Hoenders en Aaltje Frederika van der Sluis. Nicolaas, z. van Adrianus van der Wiel eu Wille- mjjntje van Zeldert. Hugobertus, z. van Gerrit Antoon Tuithof en Elisabeth Johanna Dieters. Franciscus Wilhelmus Gerardus.z. van Willem Brandsen en Petronella Boerssen. Een buiten huwel. geboren kind van het vr. geslacht. Jan Lambertus Arnoldus, z. van Aart Berendse en Lamberta Hannesse. Jan Albartus, z. van Albertus van der Horst en Derkje van Kuik. JohaDnes, z. van xeunis Kreikamp en Megteltje Portengen. Laurens, z. van Laurens Aaftink en Berta Frederika Nierkes. Leonardus, z. van Johannes Krynen en Auna Spijker. Gijs- bertus Willem, z. van Jan van den Brink en Wijntje van de Hee. ONDERTROUWD: Dirk de Valk en Louise Maria Veenendaal. Klaas Pater en Annetje Schipper. Gerrit Jan Willemsen en Fenna van 't Wel. GETROUWD: Ge-. OVERLEDEN Albert ten Hoove, 9 d. Evert Jan van der Muts, 73 j., eebtg. van Johanna Geer- truida Fliek. Jacoba Bouw, 3 j. Anthonia de Jong, 54 j., echtg. van Karei Christ. Frederikus van Dykhuizeu, 1 j. Faillissement HEIN RICH REICHMANN. De door den Edel Achtbaren heer Rechter-commissaris goedgekeurde eenige uitdeelingslijst. in het faillissement HEIN- RICH REICHMANN, logementhouder en restaurateur, wonende te Amersfoort, is gedeponeerd ter Griffie van de Arron- dissements-Rechtbank te Utrecht en van bet Kantongerecht te Amersfoort, om aldaar gedurende 10 dagen te liggen ter kostelooze inzage voor de schuldeischers. De Curator, M. L. CELOSSE. Amersfoort, 13 Maart 1911. Electriscbe Installation. Bliksemafleiders. Domplein, UTRECHT. Oudheidkundig Museum, is dagelijks te bezichtigen voor niet-leden a 10 cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van U/2 tot 3 nnr. Concert-directie STOKER „AMICITIA' HAANDAG 20 Amersfoort, M A A B T, (soli on duetten), te geven door de dames A. N00RDKW1ERReddingius, Sopraan, en P. de HAAN—Manifarges, Alt. Aan den vleugel Anton B. H. VERHEIJ. De prijzen der kaarten voor dit concert zyn tot en met Zaterdag 18 Maart fl.50. Leerlingen inrichtingen onderwijs f 1 Te hekomen in VALKHOFF's Boek handel. en Migraine worden zeker en dadeljjk genezen door de Hoofdpijnpastilles van Apotheker BOOM. Prijs per flacon 80 ct. Verkrijgbaar te Amersfoort bij A. van db WEG, Langestraat 23, Telefoon 217. Niettegenstaande de DURE VLEESCIIPRIJZEN kan de huisvrouw GOEDKOOPE, VOEDZAME en SMAKELIJKE SOEPEN bereiden met h 5 cents voor 2 porties. In korten tijd en slechts met water klaar te maken. Verkrijgbaar by b. van 't EIND, Stationsstraat/Soesterweg, A mersfoort. Bezoekt de LEZING over Canada met vertoon der BIOSCOPE fiji over de landbouwtoestanden in de provincie welke op 21 Mi^ART te AMERSFOORT in de zaal Restaurant „DE KEIZERSKROON", des avonds te 7Vz ure zal worden gehouden. Entree 15 cent ten bate van de armen der stad. Generaal-agenten Canadian Pacific Railway Co. ROTTERDAM, AMSTÉRLAM, 13 Noord blaak. 187 Prins Hendrikkade. 2 Willemskade. wat van hun jongens zou worden gevraagd (en is dat werkelijk nu zóo erg en dat het toch maar niet aangaat, alles onder het oog van het groote publiek te behandelen. Daarenboven in met een weinig goeden wil teel in 't reine te brengen waar het het belang van onze jongens betreft En wat ik nog meer te zeggen heb, zal ik wel aan het Bestuur meedeelen. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend Uw. dw. dn., C. J. VERHOEF. Amersfoort, 13 Maart 1911. Adsp. padv. Stukken over Padvindery kunnen we niet opnemen, dan met naam van den inzender onderteekend. Red. Distill. Wijnen, Likeuren, Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT Crediet-vergeaiging te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERUH, WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het iucasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden it déposit reke ning-courant. AGENDA der amusementen, ent. te Utrecht. bet Reclame-bureau „Practicum", 8. Utrecht, Oudegracht W.Z. 155, Opgave Meijera <fc Co., telefoon interc. 1020. Woensdag 15 Maart. TIVOLI: Abonnementsconcert met medewerking van mevrouw De HaaDManifarges, concertzan geres te Rotterdam. Acht uur. Donderdag 16 Maart. SCHOUWBURG: N. V. Het tooneel (RoyaardA Maar n droom, blijspel in 3 bedrijven door Lothar Schmidt. Half acht. Vrijdag 17 Maart. SCHOUWBURGJubileum-voorstelling Louis Bouw- meister. Weldoeners der menschbeid, tooneelapel in 3 bedrijven van Felix Philippi. Acbt uur. Dagelijks BIOSCOOPSALON Vreeburg: 7 tot 11. EOLSCHA ATSENBAANWolvsnstraat, den go« heelen dag. v

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3