Zaterdag 18 Maart 1911. No. 7946. 60e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. AÏERCFOORTSCEE COURANT. FIRMA A. H VAN CLEEFFi AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- -en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer40cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de inoasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 9. Wie zich met ingang van 1 April doet inschrij ven als abonné, ont vangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS; der'Ge- meente AMERSFOORT brengen Ier algemeen» kennis, d it bij hun besluit van heden, ingevolge a^t. 8 der HINDERWET, aan de Roomsch Katholieke Verbruiksvereeniging „Helpt Elkander", gevestigd alhier, verguuning is verlaeud tot de oprichting van een bakkerij in de perceelen Muurnuizen wijk B no. 48/60, kadastra I bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E, no. 8286/8287, onder voorwaarde"dat le de schoorsteen van den oven opg-trokken wordt hoogte van minstens 8 Meter boven den tot nok van de perceelen, 2e de oven rondom minstens 0.10 Meter vrjj blijft van de opgaande muren, 3e de zoldering boven den oven bekleed wordt met asbest platen. Amersfoort, 16 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Spcretaria, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend dat de nieuwe couponbladen, behoorende bij de obligatiën in de geldleening van f 45 000, aangegaan door de Gemeente Amers foort krachtens Raadsbesluit van 15 Maart 1898, tegen inlevering van de talons ten kantore van den Gemeente-ontvanger van Amersfoort zijn te verkrijgen. Amersfoort, 18 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Een practisch en billijk wetsontwerp. De Wet van 2 Mei 1863, Staatsblad no. 50, houdende Regeling van het Middelbaar Qnderwijs, bepaalde in artikel 18: Er zijn althans vijftien Rijks-Hoogere Burgerscholen, te vestigen in daarvoor meest gelegene Ge meenten in de onderscheidene oorden van het laDd. Daaronder zijn ten minste vijf roet vijf-jarigen cursus. «Althans vijftien", en «ten mioste vijf met vijf-jarigen cursus". Het was duidelijk, dat de wetgever uit breiding van bet aantal verwachtte, wat dan ook nogal begrijpelijk is, nu hij voor de vestiging eener Rijks-Hoogere Burgerschool het vereischte stelde, dat de Gemeente een «meest gelegene" was. Er moesten natuurlijk bij uitbreiding der verkeersmiddelen meer meest gelegene" Gemeenten komen. Dat is dan ook gebeurd. Thans zijn er in ons land acht en twintig Ryks-Hoogere Bur gerscholen, waaronder negentien met vijf jarigen, negen met drie-jarigen cursus. De eerst opgerichte vijftien, die krachtens de Wet van 1863 verrezeo, werden geheel op Rijkskosten gestichtde latere twaalf moesten zelf ook bijdragen in de uitgaven voor stichting of exploitatie. Doch het Rijks-sub sidie was ook voor deze laatste een krach tige steun. Maar voor de eerst», zoowel als voor de laatste categorie, kwamen er kapers op de kust, te weten de omliggende Ge meenten. Ieder, die eenigszins op de hoogte van de onderwijstoestanden in ons vaderland is, weet, dat voor alie inrichtingen van onder wijs zirh de bezwaren voordoen, dat kinde reu uit eeu Gemeente ter school paan in een andere GemeeDte, hetzij omdat die scholen gemakkelijker te bereiken zijn, hetzij omdat het onderwijs er beter is, hetzij dat het d&ar verstrekt ooderwijs in de eigen Gemeente niet gegeven wordt. De Gemeente besturen beginnen dat Leentjebuur-spelen op het gebied van bet onderwijs wat scher per onder de oogen te zien. Aangezien een school per hoofl der schoolgaande bevolking meer kost dan elk kind aan schoolgeld in brengt, kan namelijk een toevloed van leer lingen zeer groote onkosten meesleepen aan uitbreiding van schoollokalen, vermeerdering van onderwijzend personeel, toeneming van het gebruik van leermiddelen enz. Zijn het leerlingen der eigen Gemeente, die zulk een toevloed veroorzaken, ja. dan is daartegen niets te doen. Het openbaar onderwijs is voor hen opengesteld. Maar is de toevloed het gevolg van scliooi ambitie in andere Gemeenten, d m trach ten de Gemeenten, terecht, behalve het schoolgeld, dat zij van de leerlingen heffeD, nog per hoofd van eik kind een toeslag te verkrijgen, uit te betalen door die andere Gemeente, waar het kind woont, dat onder wijs begeert. Die andere Gemeenten weigeren dit soms en dan wordt althans dit kan gebeuren en gebeurt ook wel de school voor de „vreemde" kinderen gesloten. Dit middel werkt somtijds zeer goed en dwingt de andere Gemeenten, heizij om toeslag te betalen, hetzij om het eigen onderwijs of de onderwijsgelegenheden uit te breiden. Het is anders zoo gemakkelijk, maar te profiteeren van een naburige Gemeente! Het Openbaar onderwijs is voor de Gemeenten geen melkkoetje! Integendeel! Dus kan men het zooveel mogelijk van zich afschuiven waarom zou rnen het dan laten Zoo denken vele Gemeentebesturen er over En niet alleen ten opzichte van hel Open baar onderwijs; ook hij het Bijz"ndere doet zich het zelfde veischijnsel voor. Een sterk sprekend voorbeeld zagen we, eenige jaren geleden, in Friesland. Daar was, na jaren van moeilijke voorbereiding, door particulier intiilief een Industrie- en huis houdschool opgericht, de eerste en tot dusver de eenige in de Provincie. Het Rijk, de Pro vincie, de Gemeente Leeuwarden waarde school verrees en particulieren steunden met subsidie en contributie. Aan schoolgelden kwam een vrij aanzienlijk en met bet oog op de geringe middelen der ouders van de leerlingen bij sommige cursussen zelfs ver rassend bedrag intusschen de f 401)0 en f5000. Voeg daarbij, dat ook leerlingen koste loos of tegen verminderd schoolgeld werden toegelaten. Toch kon met alle inkomsten te zamen het zuinig beheer der school niet be kostigd wordeD. Aangezien echter een zeer groot percen tage der leerlingen uit andere Gemeenten kwam (van de pl.m. 325 leerlingen van het eerste jaar ongeveer 90, dus om en by de 30 percent) werd een poging gewaagd bij het Gemeentebesiuur van een der Faesche sleden om per hoofd van elk kind uit die Gemeente, dat de Industrie- en huishoud school te Leeuwarden bezocht, een toeslag van f 10 toe te staan. B. en W. dier Ge meente stelden echter voor, afwijzend, op dat verzoek te beschikken, waarmede de Raad het natuurlijk eens was. En zoo bad men uitgezonderd het miniem aandeel dier Gemeente in Rijks- en Provinciaal sub sidie al de voorrechten der Leeuwarder school zonder er de lasten van te dragen. Wat nu het Openbaar ooderwijs betreft, heeft de tegenwoordige Minister van Binnen- landsche Zaken eerst een vergeefsche poging gedaan om de toestanden gezinder te maken. In een rondschrijven aan de Gemeenten met Hoogere Burgerschool spoorde bij deze aan om de toeslag-quaestie bij contract met de profiteereude Gemeenten zonder Hoogere Burgerschool te regelen. Bij weigering hier van door deze laatste werden de Besturen der Hoogere Burgerschool-bezittende Ge meenten gemachtigd om aan de leerlingen der andere Gemeenten een schoolgeld te berekenen naar den kostenden prijs van het onderwijs. Maar de profiteerende Gemeenten waren, op enkele uitzonderingen na, daarvoor niet te vindeD. Het gevolg daarvan is eenjwetsontwerp, waarin geregeld wordt le. het Rijks-subsidie aan de Hoogere Burgerscholen, 2e. de bijdragen van de omliggende^Ge- meenteD, 3e. de toelating van leerliDgen uit die Gemeenten, 4e. de toelating van on- of minvermo genden, 5e. de bepaling van het schoolgeld. Het zwaartepunt zit in no. 2, waarvan de weigering aanleiding gaf tot dit ontwerp" Wordt liet wet, dan zal voortaan door het Rijk aan eiken vijf-jarigen cursus f5000 en aan eiken drie-jarigen cursus f3000 worden verstrekt, benevens f1000 voor elke paral lelklasse (stijgt het aantal leerlingen tot bo ven 25, dan wordt een parallelklasse geopend) het subsidie der buitengemeeDteB aan het Rijk of aan de Gemeente, die de Hoogere Burgerschool heeft, bedraagt den kostenden prijs van het onderwijs, verminderd met het schoolgeld van den leerling, die de school bezoekt; de Gemeenten met een Rijks Hoogere Burgerschool of een geraeentelijke-Hoogere Burgerschool zijn verplicht op genoemde voorwaarden de kinderen uit andere Ge meenten op die scholen toe te laten on- en minvermogendeu moeten kosteloos worden toegelatenhet schoolgeld zal naar de ge goedheid der ouders kunnen geregeld worden, doch mag nimmer den kostenden pi\js over treden. Dat is in hoofdzaak de gedachte van het nieuwe wetsontwerp, waaraan we nog zou den kunnen toevoegen, dat het Rijk een extra-subsidie zal kunnen toestaan aan de Gemeenten, voor wie deze regelingAfinan- cieel te bezwarend zal blijken te zijn. Alles te zamen genomen, lijkt ons deze ontworpen regeling gebaseerd op pructische ervaring en op overwegingen van rechtvaar digheid. Er was in de bestaande toestanden, die enkele Gemeenten zeer boven andere bevoorrechten, een niet te ontkennen onbil lijkheid. Voorts was de practijk van bet Mid delbaar onderwijs, zooals we hierboven aan gaven, vol bezwaren. Aan een en ander tracht dit. ontwerp een einde te maken. Art. 37 der Wet op het Middelbaar on derwijs, dat de «bijdragen van iederen leer ling" regelde, is wel wat uit den tijd. De Tucht-nnie. 5o. De verbetering van den Nederlanduchen volkszang, en 6o. Het houden van voordrachten, het bij wonen van congressen, de samenwerking met bestaande vereenigingen. De Unie wenscht n.l. hand in hand te ar beiden met alle reeds bestaande orgsnisaties, die geheel of gedeeltelijk het zelfde doel be oogen, zonder iemand het werk uit de handen te nemen, om daardoor eendrachtigen arbeid van die organisaties te bevorderen en verbrokke ling van krachten te doen ophouden. Allereerst is nu het verkrijgen van een sterke organisatie noodzakelijk. De toegetreden veree nigingen en personen oavatten te zamen reeda weinig minder dan honderdduizend leden maar dat cijfer moet belangrijk toenemen. Daartoe moeter. sterke ledengroepen en vertegenwoordi gende lichamen gevormd worden(in alle plaatsen van Nederland. Leden van de Unie zijna. Rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen of haar af- deelingen, voorzoover die rechtspersoonlijkheid bezitten (jaarlijksche bijdrage ten minste f10), en b. bijzondere peraonen (jaarlyksche bijdrage ten minste f 1). Buitengewone leden zijn afdeelingen van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen, die voor zichzelven nog die hoedanigheid niet bezitten. Zij zijn niet stemgerechtigd. Leden, die meenen in de termen te vallen voor het betalen eener verminderde jaarlijksche bijdrage, dienen daartoe een verzoek in aan het Algemeen bestuur, dat de bevoegdheid heeft, dat verzoek toe te staan. Het Algemeen bestuur roept thans alle be langstellenden in geheel Nederland op, zich te willen aanmelden aan het adres van den tweeden Algemeenen secretaris, den heer A. R. Kuipers, Van Bleijenburgstraat 11 te Dordrecht. Het Algemeen bestuur is saamgesteld als volgt: dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Dordrecht, Eere voorzitter; Edo Bergs ma, Enschedé, Voorzitter; J. M. van Hoogstraten, Dordrecht, Onder-voor zitter; dr. C. J. Söhngen, Nijmegen, le Secre taris; A. R. Kuipers, Dordrecht, 2e Secretaris; C. A. H. W. G. Eijken, Dordrecht, Penning meester mej. G. A. A. Bouricius, 's-Gravenbage H. R. Boeree, 's-Gravenbage; jhr. mr. D. O. Engelen, Zutfenmej. A. van Ewijck, Zeist 6. C. A. Fabius, 's-Gravenhage\V. J. Kat, AmsterdamJ. Kleefstra, HilversumJ. H. Luiting, Amsterdam mr. P. A. N. S. van Meurs, 's-Gravenhage; en A. van der Voort, Bloemendaal. Aangesloten zyn onder meer de volgends vereenigingen, hetzij geheel of door verschillende afdeelingen vertegenwoordigd: Alg. Ned. Ver bond; Alg. Ned. Wielrijders Bond; Bond van Amsterdamsche BuurtvereenigingenMij. tot Nut van het Algemeen; Ned. R.-K. Volksbond; Ned. Automobiel Club; Ned. Bond voor Licb. opvoeding; Ned. Onderwijzers-Genootschap; Te9selscbadeVereen, van tehnizen voor school gaande kinderen; Volksweerbaarheid; Vereen, tegen Drankmisbruik; Vrouwenbond tol ver hooging van het zedelijk bewustzijn; Vereen. „Onze Tuin"; Vereen, voor Gemeente-en volks- belangenVereen, van Hoofden van scholen in Nederland; Vereen, het Ned. Lied; Volks bond tegen Drankmisbruik. De Bond van een groot aantal Nederlandeche vereenigingen en belangstellende personen, waar van de Statuten de Kon. goedkeuring verwierven den 19 Juni 1909 en die den naam draagt van de Tucht-unie, is onzen lezers niet onbekend. Artikel 1 dier Statuten zegt, dat de Unie ten doel heeft, de tuchteloosheid onder het Neder- landscbe volk te bestryden, ten einde zijn zede lijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen. De Unie heeft geruimen tyd noodig gehad om het terrein te verkennen, de oorzaken, de uitingen en ook de gevolgen dier tuchteloosheid te onderzoeken, en zich op de hoogte te stellen van de- wenschen van het Nederlandsche volk. Ook de inwendige organisatie is thans voorbereid en de tijd is aangebroken om met vrucht naar buiten te kunnen optreden. Voorloopig zijn door het Algemeen bestuur de volgende punten aan de orde gesteld en in behandeling genomen lo. Het verkrijgen van korte en snelle be rechting van overtredingen tegen wetten en verordeningen 2o. De bevordering van regelmatig en ordelijk verkeer 3o. Het aanmoedigen van de beoefening gymnastiek, sport en apel met den aanleg van speelterreinen 4o. De drankbestrijding; Morgen worden alleen geneesmiddelen gereed gemaakt in de apotheek van den lieer D. H. G. Ittmann, firma Van der Zoo de JoDg, Langestraat 9 by de Varkenmarkt. De Tweede Kamer heeft Donderdag met 60 tegen 33 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot bestrijding der zedeloosheid. Zoodra die wet io het «Staatsblad" staat, zal er geen zedeloosheid meer wezen io ons iand. Met betrekking tot losse geleibiljetten voor accijnsgoederen is bij resolutie van den Mi nister van Financiën bepaald, dat het ge oorloofd is, slechts éen der beide aangiften met inkt te schrijven en de andere te kopiee ren door middel van carbonpapier en een voor doordruk vervaardigde pen. De dubbol-aangiften worden vóór de afgifte ten onlvangkantore voorzien van een afdruk van een kantoorstempei met verwisselbaar nummer, welke stempel steeds moet zyn on.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1