Dinsdag 20 Juni 1911. No. 7967. 60e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersloortsche Courant, voorheen firma A. H, van Cleeff". Verschijnt Dinsdag- Donderdag- Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.15. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvriag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- HOOFDREDACTEUR AMERSFOORT. 'P i advertentiën per regel 45 cent. Reolames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. SORTEGHACHT 9. tbus 9. Telefoon 49 Wie zich met ingang van 1 Juli doet inschrij ven als abonné, ont vangt de tot dien datum verschijnende nummers Ze&nisgevingea. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelet op art. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door de G. Vink ingediend verzoek, met bijla gen, om vergunning tot het oprichten van eene slagerij in het perceel alhier gelegen aan de Aldegondeetraat No. 4, bij het kadasu r bekend onder Sectie B. no. 2646, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Don derdag den 29 Juni aanstaande, des vooimiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van het Ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zjjn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn ver schenen, tenoinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 15 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT RROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van bet pnbliek, dat een door W. H. Meursing ingedind verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het uitbreiden van de broodfabriek door bijplaatsing van twee ovens voor bet bakken van banket en biscuit in het perceel alhier gelegen aan het Smallepad No. 6, bij het kadaster bekend onder Sectie D. No. 971, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 29 Juni aanstaande des, voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, hezwaien tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaand^urispru- dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 15 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeenten Vreeswijk, de Bilt, Soest en AmeroDgen gevallen van mond- en klauw zeer hebben voorgedaan. Amersfoort, 17 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Oneerlijke eoneurrentie. Naar aanleiding van een besluit der Leo-vereenigiDg te Utrecht om op het aanstaande Middenstands-congres ander maal een motie aan de orde te doen stel len, waarin het congres zijn verlangen naar strafrechterlijk maatregelen tegen de oneerlijke concurentie te kennen geeft, schrijft de „Utr. Crt." een pijl artikeltje, waarin wordt gezegd: De inhoud der motie, die dezer dagen naar het Bondsbestuur zal worden opge zonden, spreekt inderdaad voor zichzelf. WAT DE KEOR IS OP GODD EN ZILVER, IS DE NAAM „B L 0 O K E R" OP EEN BUS CACAO. WJj hebben er dan ook niets meer aan toe te voegen ter verduidelijking. Echter alleen dit: het is ons bekend, dat tegen het indienen by het congres van een motie als deze als bezwaar ge opperd is, dat .men door het weder indie nen van een motie den toch al zoo werk- zamen Minister van Justitie niet noode- loos moet prikkelen. Wauneer liy gereed is met zijn regelin gen, zal, zoo gaat men voort, de Minister wel eigener beweging met een ontwerp komen. Ons dunkt, dat zij, die aldus redeuee- ren, afdoende van antwoord kunnen wor den gediend met de volgende overwegin g Na het Middenstandscougres van 1910 heeft Minister Regout verklaard, nog niet onmiddellijk met strafrechterlijke maatre gelen tegen de oneerljjke concurrentie te zullen komen, daar hem uit de discussiën, ten congresse te Arnhem gehouden, is ge bleken, dat de Middenstanders zeiven ter zake dier bestrijding niet eensgezind waren. De meening der Middenstanders wilde hij dus eerst wat laten bezinken! Welnu, is dau het aanstaande Middeust andscongres niet een prachtge- legenheid om door een zonder noemens waardige discussie en met algemeene stem men aangenomen motie den Minister te toouen, dat die bezinking inderdaad heeft plaats gehad en er voor den Minister een aanleiding tot langer wachten uit dien hoofde dus niet meer bestaat? Hygiëne iu schoollokalen. De stof op de straten der groote steden is tegenwoordig een speciaal hoofdstuk voor de hygiz ,enoëowel om de nadeelen van deze algemeene kwaal als om de middelen daar tegen te bestudeeren. De meest bevoegde autoriteiten zijn het er over eens, dat het stof in een groote stad het voertuig is vau de gevaarlijkst ziektekiemen, van typhus, tuberculose, enz. en dr. Miquel, te Parijs, heeft aangetoond, dat die ziekten de meeste verwoestiugen aanrichten ia de maanden, waarin het meeste stof voorkomt eu bet automobielverkeer het sterkst is. De groei der steden en de daarmede samengaande ophooping van buizen, met hun gebrek aan versche en zuivere lucht aan deu eeneu kant en aan den anderen het groote verkeer in de hoofdstraten, en vooral het toenemen van het automobilisme geven hoe langer zoo meer stof, niet alleen in den zomer, maar ook op de droge dagen in den winter. De stedelijke hygiënisten zijn nog lang niet aan bet eind van hun taak in den strijd tegen het straatstof en daaruit volgt een tweede, niet minder belangrijke taak. Uitgaande van het feit, dat door de ramen van ziekenkamers de microscopische infectie- kiemen zich verspreiden in het ronddwar relende straatstof om door de ramen van andere woniugen weer naar binnen te dringen en daar nieuwe ziektehaarden te vormen, en in aanmerking nemende het ontbreken van ruime speelplaatsen, zonder of nagenoeg zonder stof, voor do jeugd, blijkt, dat het noodig is aan de bygieDe der schoollokalen wat meer aandacht te wijden, als men de kinderen tegen die gevaarlijke ziektekiemen wil beschermen. Bovendieu moet in scholen een epidemie in scholen een epidemie vermeden worden ook van pedagogisch stand purt, omdat daardoor het onderwijs wordt onderbroken, nog afgezien van de kosten, die een dergelijke epidemie medebrengt. Enkele waarnemingen van dr. March in scholen in Engeland toonen aan welken diep ingrijpenden invloed eenvoudige en volkomen natuurlijk schijnende maatregelen kunnen hebben. De vloeren van twee schoollokalen van nagenoeg de zelfde afmetingen dn gebruikt voor het zelfde aantal leerlingen, werden vochtig gemaakt, de eene met water, de aodere met een desinfecterende vloeistof, en na een half uur geveegd. Het bacteriolo gisch onderzoek van monsters slof uit de twee lokalen toonde aan, dat waar het desinfectiemidd-1 was gebezigd, het aantal micro-organismen met 75 tot 86 pet. ver minderd was; ook bleek dit het geval te zyn met de lucht in dat lokaal. Uit proef nemingen gedurende een jaar aangaande het desinfecteeren van de vloeren in 24 scholen na afloop van de schooluren bleek eveneens, dat bei aantal ziektekiemen aanmerkelijk was afgenomen. Het desinfecteeren van de vloeren is dus van veel belaDg voor de gezondheid van de onderwijzers en van de kinderen. Ook in Duitschland heeft men aan dit onderwerp meer aandacht gewijd en een aantal middelen aangewend om op afdoende wijze deze vijanden der ademhalingswegen te bestrijden. Men heeft vloeren gemaakt van bard hout, van linoleum, enz. om de vorming van stof te verminderen. Ook heeft men toezicht uitgeoefend op de wijzen van schoonmaken en aan Hamburg komt de eer toe, dit op de grondigste manier door de beambten, belast met den gezondheidsdienst, ie hebben doen onderzoeken. Jammer genoeg ontbraken bij deze onderzoekingen eeuige onmisbare elementen, nl. een mechanische ventilatie met filtratie van de aangevoerde lucht. Het resultaat van de proefnemingen leidde ten slotte te Hamburg tot eeoige eenvoudige en zeer natuurlijke maatregelen, nl. het plaatsen van goede voeten vegers om te beletten, dat het vuil vau de straten in de schoollokalen werd gebracht, en het voortdurend aandringen op zindelijkheid bij de leerlingen, vooral wat hun kleeding be treft. Verder worden de vier volgende methoden van schoonmaken toegepast: io. De vloeren werden met geregelde tusschenpoozen ingesmeerd met minerale oliën, ten einda het slof vast te houdende op deze wijze geprepareerde vloeren worden dagelijks met nat houtzaagsel geveegd. 2o, Volgens de Kopenbaagsche methode worden de vloeren eveneens met nat hout zaagsel geveegdmaar tevens worden dage lijks voor het schoonmaken alle banken ver plaatst en de in het schoollokaal aanwezige meubelen en voorwerpen afgeveegd met een natten doek en eens per week met zeep en soda gewasschen. 3. Te Hamburg wordt wat dit betreft de zelfde methode gevolgd; alleen worden de banken slechts tweemaal per week verplaatst en de banken en tafels om de veertien da gen flink gewasscben. 4. Het steLel, bekend onder den naam van het vacuumstelsel, bestaat in het twee maal per dag verplaatsen van de banken en andere voorwerpen en het stof weg te ha len door zuiging; bovendien worden om de veertien dagen alle voorwerpen in het school lokaal met zeepsop afgeboend. De wetenschappelijke onderzoekingen om na te gaan de hoeveelheid stof, gedurende de schooluren in de lucht aanwezig, hebben voor deze vier methoden geen verschil aan gegeven. Maar de waarnemingen gedurende het schoonmaken leidden tot geheel andere resultaten; het wegzuigen vau het stof was veel beter dan de metbod?, toegepast te Kopenhagen en te Hamburg en als men ook wil 1' tteu op de gezondheid van de schoon maaksters, dan is opzuigen van bet stof verreweg bet beste. Moet men zich met deze resultaten tevre den stellen, of is bet zaak, de sanitaire tech niek te hulp te roepen om op dit gebied verbeteringen aan te brengen? In de eerste plaats zou het noodig zyn. overal mechanische ventilatie, gecombineerd met filtratie van de luebt, aan te brengen. En waarom zou men er, evenals voor verwarmiog op een afstand gebeurt, niet toe komen, installa ties voor bet wegzuigen van het stof in het groot te maken? Met weinig kosten en moei te zou men dan de verste hoeken van een huis stofvrij kunnen maken; waarom dit niet en wel van uit een centrale een distri butie van warmte, gas, electriciteit en water? De Roomsch-Katholieke kiesvereeniging vergaderde gisteravond, onder meer om can- didaten te stellen voor de komende Raadsver kiezing. Voor de vacaturs in district 2, ontstaan door het bedanken duor den heer A. A. Hamers, is gesteld de beer F. M. Houbaer (Van Asch van Wijk-straat). Voor 't overige werden de candidaten van rechts overgenomen. De heer H. C. C. de Blécourt, sjdert 1 Maart 1909 onderwijzer aan d.s openbare Lagere school Beekstraat, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school aan den Hoogeweg te Zeist. Thans is besloten tot herstel der kapel van bet St .Pieters en Bloklands gasthuis, aan den West-ingel. Het restaureeren van dit merkwaardige bouwwerk is, onder toezicht van de Rijks commissie voor bet behoud van monumenten van kunst en geschiedenis, opgedragen aan de heereu T. van Daal zn. Aan den beer C. Geijl is, op zijn verzoek, eervol ontzag verleend als landmeter van het kadaster, onder toekenning van pensioen. Als zijn opvolger gewezen de beer F.A.L. Kater, thans te Heerenveen. Mejuffrouw A.E. van Ltaren verwierf aan de Rijks- univeisiteit te Utrecht het diploma voor practisch apotheker. Blijkins aanschrijving van den Minister van Waterstaat kunnen met ingang van 1 Juli a.s. de ambtenaren beboorende tot of onder zijn Departement, die voor 's Rijks dienst per oigen rijwiel reizen doen, daar voor een bedrag van 3 centen per algelegden Kilometer in rekening brengen. Het tuinfeest op „Het Loo" is vastgesteld op Vrijdag 30 Juni. Reserve-kapitein C. M. H. Kroesen is uit Paramaribo herwaarts gekomen om bij het 5e regiment infanterie zijn dienstplicht te vervullen. De helft der manschappen van het 4e re giment huzaren vetrok gisteren onder com mando van ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll naar de legerplaats by Harskamp. Als serie-commandant bij deze schietoefe ningen treedt op majoor jhr. E. W. van Wrangel auf Lindenberg, thans van het 4e regiment huzaren. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat hier een wedstryd werd gehouden op tweewieiers een gebeurtenis van belang. De afrit bad plaats van bet toenmalig hotel-Schimmel. Ki'lerlen, nde vlugste wielrijder van ons land", zou meerijden, doch kwam niet uit. Dit was ook toen Jus reeds mode. De rit giog vau Amersfoort via Arnhem en Zutfeu naar Apeldoorneen afstand van 400 Kilometer. De heer Rohling een in zyn tyd niet minder bekend wielrenner uit Amsterdam volbracht deu tocht iu byna vyf uur en won daardoor een gouden medaille.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1