fosco (acaodranh Dr. GRONEMAN Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentiën. NICOLjU LEDSET, Eer} l)e?rlijke verfrissende Zomer- r. KOR FF öi Co. TUCHT-UNIE. AANWEZIG RUUU NOK PAREU De Minister van Justitie breng ter algei leünis, dat in deu ïMoniteur Belg» ;emeene kennis, dat in den ïMoniteur Belg»" van 22 Januari 1911 en van 11 Mei 1911 zyn opgenomen de volgende waarschuwingen be treffend» bet in omloop zijn van vaische Belgische Bankbiljetten van 100 en van 20 franc: Nationale Bank van België. Vaische bank biljetten van 100 franc. Verscheidene dagbladen hebben geproken vau een uitgifte van valschebank briefjes van 100 franc. In terdaad werden twee vaische bankbrief jes van 100 franc van het laatste uitgegeven type, met bruine keerzijde, eenige dagen ach tereen aan de Nationale Bank overgelegd, alwaar deze dadelyk valsch bevonden werden. Deze Bankbriefjes zijn grove namaaksels van een weinig verzorgde teekeninig. Men kan ze zonder moeite van de goede Baukbrieljes onderscheiden, wanneer men de aandacht vestigt op de volgende kenmerken: De zoom gevormi<loor kleine vierkintjes, die zich rechts en van onder op de voorzijde moet bevinden, werd door den namaker weg gelaten onder op de voorzijde van de twee tot heden bekende vaische briefjes. Het papier van het vaische Bankbriefje is van gewone kwaliteit en dunner dad dat van een ecbt Bankbrielje. Het hoofd in den waterdruk is onhandig geschetst. De vervalscber heeft er niet naar gestreeld den tekst in den waterdruk op de kanten na te maken. De drukletters van het vaische Bankbriefje, nummer en tekst, laten te wonschen over. Op een der vaische Bank briefjes ontbrak de naam van den kunstenaar Hontald en van den etser Biet. Daar de namaker verbeteringen zou kun nen aanbrengen aan de valscbe bankbriefjes, die hij nog zou kunnen uitgeven zoo wordt het publiek verzocht, al zijn aandacht te wij den aan den waterdruk, aan de hoedanigheid van het papier en aan de grove uitvoering over het algemeeD. Nationale Ba n k v a n B elg i Bericht aan het Publiek. Vaische Bankbriefjes van 20 frank. De Bank doet nog eens opmerken aan bet pu bliek, dat de tot beden bekende vaische Bauk- briefjes vaD 20 frank, alle zonder onderscheid, de volgende berkeniogsteekens dragen. 1487 D 091 37153091 (mlddennummer) en, als dag van vervaardiging, ónder de woor den sBanque Nationale" 14 mars 1910. De naam van den etser Biet voorzijde, onderdeel, rechts) is in het vaische bankbriefje altijd in 't zwart, in plaats van in 't bruin. Daarenboven, tengevolge van een slechten di uk van de letter B, wordt deze naam Diet gelezen in bet valscbe Baukbrielje, een kleiner bedrag aan subsidie kon worden volstaan. Als regel is toen aangenomen, dat de Ge meente f800.— subsidie geeft plus de helft van het dan r g bestaande tekort. Do andere helft wcrdt door de Garanten-vereeniging betaald. De exploitatie over 1910 wijst thans een tekort aan van f 1032.59. Volgens het boven staande zou de Gemeente derhalve over 1910 een subsidie geven-van f8004 X 232.59)= f916.295, terwijl door do Garanten-vereeni ging f 116.295 zal moeten wordeu betaald. B. en W. stellen daarom voor, goed te keuren, dat door hen over 1910 een bedrag van f916.295 als subsidie aan de Amers- foortsche Tramweg-Maatschappij wordt uit betaald. De Raad zal morgen beslissen ook over dit voorstel. De heer A. Nijhoff, Commissaris van politie hier, is wederom benoemd tot lid van de examen-commissie voor het politie- diploms, te Utrecht te nouden van 7 Sep tember tot 1 October, en waarvoor zich ditmaal niet minder dan 680 candidaten hebben aangemeld. Aan het Commissariaat van politie isvoor de rechthebbende terug te bekomen een zil veren broche, die op den openbaren weg is gevonden. leder rnensch en iedere stand heeft zijn eigen verleidingenvoor allen is bet leven een stryd, dien men te voeren heeft met sterke, beproefde wapenen en met een vast geloof in de overwinning. TTit den omtrek. In afwjjking van den rooster hoopt ds. E. M. ten Cate aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsge zinden kring, bier. De extra-trein, welke Z. K. H. den Prins der Nederlanden van de kroningsplechtigheid te Londen naar het Loo terugbracht, pass- ei de hedenochtend otnsreeks huif elf Amersfoort. Nadat het op 20 Juni vastgesteld eindver slag was verschenen, heeft de Regeeriug er op aangedrongen, dat met do behandeling der Militiewet zoo spoedig mogelijk in het najaar zou worden aangevangen, met de verklaring dat zij een langer uitstel bepaaldelijk in strijd acht met 's lands belang en zulks met baar verautwooidelijkheid niet zon kunnen overeen brengen. Een dergelijke mededeeling had in dit ge val alle reden van bestaan en steunt hen, die bij de behandeling der Militiewet bekwamen spoed willen betrachten. Da Kamer, die anders zeer teergevoelig is op bet stuk van inmenging der Regeering bij de regeling barer werkzaamheden, begreep dit en nam de mededeeling aan voor ken nisgeving. Aldus dr. Nolens in de „Nieuwe Venloo- scbe Cit". Burgemeester en Wethouders schreven nog aan den Raad By Raadsbesluit van 29 September 1908 werd aan deAmersfoortscheTramweg-Maat- scbappij voor het jaar 19J8 een subsidie verleend tot een maximum van f1800.—, o.a. ouder de voorwaarde, dat deze subsidie alleen dan uitbetaald zou worden, wanueer en voorzoover de ontvangsten der Maat schappij over dat jiar, naar het oordeel van ons college, te kort scholen om de in dat jaar voor exploitatie en vernieuwing benoo- digde uitgaven te bestrijden en zij niet mocht dienen tot betaling van dividend. Door de Garanten-vereeniging der Amersfoortscbe Tram werd voor dat jaar een bedrag van f 1000.beschikbaar gesteld. Deze cijfers steunen op de interlyd ge maakte begrootingen, krachtens welke een jaarlijkscbe subsidie vau f2800.— noodig werd geacht. In volgende jaren bleek evenwel, dat met Aan den beer P. J. Cost Budde, thans Commissaris van Rijks- en Gemeente-politie te Deventer, en vóór dien in gelyk ambt te Amersfoort, is, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, in zijn betrekkingen bij de politie bewezen. De beer H. R. Krapels, thans chef van het Centiaal-Station te Amsterdam, en vóór dien stations-chef hier, werd gisteren gehul digd wegens 25-jarige dienstvervulling bij de II. IJ. S. M. De eigenlijke herdenkingsdag viel op Maandag 26 Juni, doch door ongesteldheid van den jubilaris kou de officieele huldiging toen niet plaats hebben. De 6 candidaten voor de 4e klasse der Hoogere Burgescbool, die op 21 Juni en vol gende dagen toelatings-exaraen aflegden, zijn allen afgewezen. De toehtings-examens voor 2e en de 3e klasse beginnen 4 Juli; die voor de le op 5 Juli. Met ingang van 1 Juli is,op zijn aanvraag, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan luitenant-kolonel A. Holland, van bet 5e regiment infanterie. In zijn plaats komt hier majoor E. G. Staal, die als commandant van het le bataljon 7e regiment infanterie te Naarden wordt vervan gen door den tot majoor bevorderden ka pitein jbr. A. F. K. Graswinckel, van het re giment grenadiers en jagers. Luitenant J. Kooiman, leeraar aan de Konj Militaire Academie te Breda, wordt 7 Juli tot einde Augustus gedetacheerd by bet le regiment huzaren te Amersfoort. Adjudant H. C. Spruijt, administrateur van het Militair hospitaal, zal 1 September den dienst met pensioen verlaten. De stafinuziek van het 5e regiment infan terie zal op 5 Juli deelnemen aan de groote militaire taptoe, welke te 's-Gravenhage wordt gehouden ter gelegenheid vin het be zoek van den President der Fransche Repu bliek. In verband daarmee wordt het concert in Amicitia. dat volgens den rooster zou plaats hebben op 5 Juli, gegeven op Zondag 2 Juli, Bij Kon. besluit is bepaald, dat een mili tair beneden den rang van officier, tot de landweer behoorende, die een kleeding- ol uitrustingstuk, een voorwerp van wapening, van ledergoed, van paardetuig, van nachtle ger of van kazerneering of eeuig ander Rijks- goed door schuld, nalatigheid of gebrek aan zo.g vervreemdt, verliest, zoek of onbruik baar maakt, verwaarloost ot beschadigt wanneer bij zich onder de wapenen bevindt of, zoo hij met groot-verlof van zij a compa gnie afwezig is, aan inhouding op de soldy onderworpen wordt ten bedrage vau de belli zijner soldy. Half Amersfoort en misschien wel drie kwart, was Diusdag te Utrecht om de maske rade, maar vooral om de veelal fraaie versie ringen en de verlichting te zien, welke het in den ongedacht muoien zomeravoud best deed. Inspecteur Bosch had weer prachtig ge zorgd voor extra-locaaltjes, vóór- en uatrein- tje3 zonder tal, waarin zelfs wagentjes van de Staatsspoor. Velen meenden erg slim te zijn door wat vroeg terug te keereu naar het buurt-station te Utrechtom daar te bemerkeD, dat zeer velen op deu zelfden goeden inval waren gekomen. Gevolg overvolle treintjes, die tot laat in den nacht liepen. De tram bofte er by. Tot na eenen reden er drie wagens achter elkaar, steeds vol. Sommige feestgangers kwamen pas gister ochtend terug. De Gereformeerde kerk B te Bunschoten ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een stuk grond van 8 dammaat er ter waarde van rond f 12 000. Wijnmalen is Dinsdagochtend inderdaad nog uit Br: schaet vertrokken en om even 9 uur te Brussel aangekomen. Weer had hij pech met zijn motor. Een der stormen van de laatste dagen beeft te Nederbemert den woudreus geveld, waaronder Floris de Eerste, graaf van Hol land, in 1061, terwijl hij sliep, door Herman van Kuijk werd vermoord. Padvinders hoekje. Gedurende de groote vacan tia aal op een nader te be palen tgdstip examen wor den gehouden voor Padvin der* 2e klasse. De eiscben biervoor zijn de volgende lo. De beginselen kennen van eerste hulp bij ongelukken. 2o. E'-nige bekendheid inet het seioen volgen» het ste'snl-Vreede en keonis van de le.ters van het Morse-al phahet. 3o. Een spoor volgen ter lengte van 1 K.M. in den tijd van een balf uur. In een s'ad een beschrij ving geven van een ui'slalling uit 4 of 6 winkels, die men gedurende slechts éen minuut bekeken beeft. 4o. Een K.M. af te leggen in 7 minuten met den padvind-rsgang, d.w.i. beurtelings 40 passen looppas en 40 passeu gewone pas. 5o. Een houtvuur in de buitenlucht aanleggen daarbij niet meer dan 2 lucifers gebruikende. Go. In een gewone menage-ketel een eetbaar maal rijst koken of eeuige aardappels. 7. De 16 streken van het kompas kennen en bekendheid met bet oriëuteeren. 8o. Met de lasso kunnen werpen. 9o. Kennis van de vlaggen der voornaamste Staten der wereld., en den Koninklijken standaard kunnen beschrijven. lOo. He Padvinderswet kennen. llo. Bekendheid met bet leggen van knoopen en het maken van sjorringen. 12o. Minstens 25 cent op een spaarbank hebben. Een Padvinder 2e klasse draagt onder zijn ins'gne (op den rechter bovenarm) een geelkleurige chevron. Zaterdag a.s. oefeniDg der Padvinder» (voor hen, welke moeten studeeren niet verplichtend)om half twee namiddags verzameld bij het station. Gezondheidsregels voor de slaapkamer. Deze zijn zeer noodig, want meer dan eenderde deel van ons leven brengen wij in de slaap kamer door. De slaapkamer dient hoog en ruim, luchtig en droog te zijnde ligging op het Oo«ten is het beste. De bedden niet dicht naast elkaar, met het hoofdeinde slechts tegen een binnen-, niet tegen een buitenwand, of, kan het laatste niet anders, een houten beschot tusschen bed en muur. Dag en nacht friscche lucht, naar het jaargetijde meer of minder, 's Voormiddags langen tijd den vollen zonneschijn door de kamer laten gloeien, ter verdrijving van bacteriën en gassen, daarbij ramen en deuren open gedurende dien tijd de Ledden gedekt. In aen winter wel eeusstoken of aewarmte toelaten uiteen neven- vertrek, opdat bedden, muren, meubels behoorlyk drogen, en de lucht niet te koud zij. Bloemen hooren in de slaapkamar niet thuis, bladplanten alleen als er gedurig gelucht wordt. Nachtlam pen verbruiken lucht en verontreinigen de lucht door schadelijke verbrandingsproducten. De slaapkamer bevatte alleen de noodzakelijke meubelen, mag gee- Vrgplaats of rommelkamer zijn. Kleeren,'s nachts gedragen, moeten uitge spreid en gelucht worden, tleen vuile wasch, natte Bchoenen of kleeren mogen er zijn. Er mag niet geklopt of geborsteld worden. Honden en katten dienen er uit te blijven. Moderne dienstmeisjes.—Te Orange (New Jersey) in de Vereenigde Staten, hebben de dienstmeisjes enkele bepalingen vastgesteld, waaraan bet „volk" zich zal hebben te on derwerpen, daar anders ook onder de keu- keu-prinsessen een staking uitbreekt. De bepalingen zijn do volgen le: 1. Acht uren werken per dag als maximum 2. Salaris van vijf-en-twintig dollar(f 62.50) per maand. 3. Verbod aan de meesteres des buizes om meer dan zes visites in den loop van éen middag te ontvangen, indien zij er tenminste niet in toestemt, zelf de deur te openen. 4. Recht om na bet tweede ontbijt te be schikken over de piano in huis. 5. Da nachtrust van het dienstmeisje mag niet verstoord worden dan in geval van brand. Zoover zijn we hier nog niet. Maar 't zal wel komen. Heden overleed te Amsterdam, na een langdurig lijden, myoe vroe gere huisgenoote annigje van der linde, in den ouderdom van 50 jaar. M. E. KROON. Ameifoort, 27 Juni 1911. is van 10 Juni af uit de stad en zal Zaterdag 1 Juli de praktijk, die door de aanwezige burger-gen eesheeren wordt waargenomen, hervatten. Elcctrische Installatiën. Bliksemafleiders. Domplein, UTRECHT, ^vopdl gedronken mei koude melk of spuitwater. Eenige fabrikanten; AMSTERDAM Onderg-te «.kenden, leden der Tucht-Unie, herinneren belangstellenden aan de .voor dracht, Vrijdag 30 Juni a.s. in de zaal van Café »de Arend» des avouds te 8 uur, te houden door dr. C. J. SÖHNGEN, 1ste Al gemeen Secretaris der Tucht-Unie. Onderwerp: Een uitgebreid Program. Dr. J. H. Moll. G. J. Buijs. G. A. L. Spelberg. Crediet-veroeaiglng te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort uir. H. J. M. van deu BERGH, wilhelminastraat 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zukelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a déposit reke ning-courant. schotel om warm op dienen x cacaopudding Zwitsersch systeem, met bourbon vanillesaus nieuwe artikelen der firma a. j. polak, Groningen, beide in bussen van 20 cl. voor de fijne tafel en voor hotels en restaurants. BÜ- M. K. N. OOSTERVEEN, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2