Stadsnieuws. blijven staan op 't eenmaal veroverd stand punt, doch streven naar het hoogste dat door hen bereikt kan worden. En wie ernstig wil, komt er ook. Geen moeilijk heid zoo groot, die niet te overwin nou valt. Volhouden, steeds volhouden, dat is 't geheim. Zien wij op zoo velen, die ons in deze zijn voorgegaan en sterken wij die na ons komen, door ook hen ten voorbeeld te zjjn. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 8 Augustus des middags half twee. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Voorstel van B. en W. tot het doen plaatsen van een hooiberg op „Ma Retraite", benoodigd voor den Gemeente-reiningings- dienst. 3. Voorstel van B. en W. tot het toeken oen van een gratificatie aan den heer C. J. F. Prins voor de waarneming van het di rectoraat der Burgeravondschool. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort in de Beekstraat H. 0. C. de Blécourt. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in dc Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school 3e soort iu de Puntenburger laan mej. J. Eggink. 6. Voorstel van B, en W. tot het verleenen van een credlet voor het houden eener gas- tentoonstelling. 7. Nota van B. en W. betreffende de wij ziging van het Reglement voor het Burger weeshuis. 8. Voorstel van B. en W. tot het uitbe talen van extra-loon aan een aantal werk lieden bij den Gemeente-reinigingsdienst. 9. Herbenoeming van de tijdelijke buiten gewone leeraren van het Gymnasium dr. A. A. Pulle, A. K. Hovens Greve en S. de Vries. 10. Voorstel van B. en W. tot herbenoe ming van de tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school voor den cursus 19x1/1912, mej. J. C. van der Schroeff. ij. Aanbeveling voor de benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs (vacature-Th. Sanders.) 12. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school ie soort voor meisjes (vacature-mej. Van Hilten). (Voorgedragen zijn: mej. E. L. M. Sinnige, mej. G. C. de Jager en mej. J. A. Poortman). 13. Voordrachten voor de benoeming van twee onderwijzers aan de openbare Lagere school 3e soort in de Beekstraat (vacatures- H. J. Mensink en II. C, C. de Blécourt). Onder dagteekening van 27 Juli schreven Burgememeestcr en Wethouders aan den Raad Het Bestuur der afdeeling Amersfoort van den Bond van Xed. Gemeente-werklieden deelde ons mede, dat, in strijd met de vast gestelde loon-regeling voor de werklieden bij den Gemeente-reinigingsdienst, sedert 1 Mei 1911 dagelijks een half uur langer ge werkt wordt dan door de dienstdoende werk lieden bij Gasfabriek en bij Openbare werken. Tevens werd" ons verzocht, den werktijd bij dezen tak van dienst, evenals bij de overige takken van dienst, op 60 uur 's weeks te bepalen en uitbetaling aan de werklieden van het loon voor de uren, welke 1 Mei 1911 boven de 60 gewerkt is. Wij hebben dit schrijven in handen ge steld van de betrokken Commissie van bij stand en ontvingen hierop rapport en advies. Op den voorgrond moeten wij stellen.dat de meening van het Bestuur van de vak ver - eeniging, dat bij de loonregeling egn 10-urige werkdag is ingesteld, ongegrond is. Volgens ons voorstel van 18 Augustus 1910, in verband met dat van 14 Juli 1910, dat door uw vergadering den 30 Augustus d.a.v. werd aangenomen, is ingaande 1 Au gustus van dat jaar uitsluitend bepaald, dat het loon voor de werklieden bij de Gemeen te-reiniging zal bedragen van f 10 tot f 11.20 's weeks, met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f .50 en zulks in afwijking van de loon regeling bij Fabricage, waarvoor een uurloon werd vastgesteld. Volkomen terecht merkt de Commissie van bijstand dan ook op, dat er geen sprake van is, dalvan de werklieden meer werkuren zijn gevorderd dan mocht gevorderd worden. Door uw vergadering is ons een crediet gegeven ten einde tot bovenbedoelde loons- verhooging te kunnen overgaan, zooveel mogelijk in overeenstemming met de dooru vastgestelde loonregeling van de werklieden in dienst bij Fabricagemaar in de werk tijden is noch voor Fabricage, noch voor de Gemeente-reiniging de minste verandering gebracht. Hoezeer volgens art. 4 van de Verordening op het beheer en den dienst van de Gemeen te reiniging dc bezoldiging van de werklieden door het College van Burgemeester eu Wethouders wordt vastgesteld, meenen wij in deze aangelegenheid den Gemeenteraad te moeten betrekken omdat het hier een loonkwestie geldt, die te uwer beslissing staat. De Commissie nu geeft in overweging, voorta n niet meer dan 60 uren 's weeks te doen werken en de gevraagde vergoeding te weigeren, omdat geen diensten zijn ge vorderd, waartoe de werklieden niet ver plicht waren. Met dit voorstel kan ons College zich niet vereenigen. Immers erkent men de onbillijk heid, dat men de werklieden meer dan 10 uren daags heeft laten werken hetgeen de Commissie met het eerste deel van haar voorstel schijnt te bedoelen dan eischt de consequentie, dat de uren boven de 10 uren als overwerk worden beschouwd en ook worden betaald. Ons College meent echter een ander stand punt te moeten innemen. Hoewel ons College verdeeld is omtrent de vraag in hoeverre de werklieden aanspraak kunnen doen gelden op de bepaling van het half uur daags, dat zij langer dan 10 uur gewerkt hebben, zou den wij, met het oog op de, naar wij ver wachten spoedige, in werking treding van het Werklieden-reglement, waarbij vooralle takken van dienst een 10-urige werkdag is aangenomen, den werktijd voor de werklie den bij de Gemeente-reiniging volkomen gelijk wenschen te stellen met die bij Fabri cage en alzoo de uren, welke zij sedert 1 Mei boven de 10 uren hebben gewerkt, als overwerk beschouwd wenschen te zien en uit te betalen. De kosten daarvan zullen f165.76 bedra gen mitsdien stellen wij u voor, ons hiertoe te machtigen. Het advies der Commissie voor den Rei- nigings-dienst van 20 Juli luidt Onder terugzending van het adres der afdeeling Amersfoort van den Bond van Xederiandsche Gemeente-werklieden, gesteld in onze handen om bericht, consideratiën en advies, heeft de Commissie de eer UEdel- Achtbaren mede te deelen, dat gemeld Be stuur in zijn schrijven van 4 Juli 1911 wel beweert, dat er volgens de nieuwe loon regeling, die verleden jaar 1 Augustus 1910 in werking is getreden aan de Gemeente- reiniging vanaf 1 Mei 1911 dagelijks een half uur te lang gewerkt wordt", maar niet heeft aangetoond waar de werkuren-regeling te vinden is; dat noch der Commissie, noch den Direc teur bepalingen daaromtrent bekend zijn dat het wel vaststaat, dat sedert onheug lijke jaren des Zomers een half uur langer per dag wordt gewerkt dan des Winters zonder toekenning van meerder loon des Zomers dan des Winters, dat van 1 Januari tot i Mei en van 1 October tot ultimo December wordt gewerkt van des morgens tot des avonds 6 uur met twee uur schafttijd per dag, of 10 uur per dag en 60 uur per week, en van 1 Mei tot ultimo September van elk jaar van 's mor gens 6 uur tot des avonds &/2 uur met twee uur schafttijd per dag of 10V2 uur per dag en 63 uur per week; dat de werk lieden der Gemeente-reiniging daarover bij den Directeur nimmer hebben geklaagd en evenmin hem vergoeding voor dat half uur per dag langer werken des Zomers hebben gevraagd dat dit laatste voor de werklieden der Gemeente-reiniging ook niet mogelijk is, omdat de loonen voor hen per week zijn berekend, terwijl de werklieden bij Publieke werken bij het uur loon ontvangen; dat naar het oordeel der Commissie, zoo lang het Werklieden-reglement, waarin de werkuren zijn geregeld, nog niet is inge voerd, er geen sprake van kan zijn, dat de werklieden der Gemeente-reinig ng langer zouden hebben gewerkt dan inderdaad van hen mag gevorderd worden dat de commissie echter, in overleg met den Directeur, er geen bezwaar tegen heeft indien UEdelAchtbaren het wenschelijk vin den, de werkuren der werklieden bij de Ge meente-reiniging des Zomers even lang te stellen als des Winters. Wat de gevraagde vergoeding van af 1 Mei 1911 betreft, stelt decomm ssie U voor, zulks te weigeren, omdat van de werklieden geen diensten zijn gevorderd, waartoe zij niet verplicht waren. De Commissie van bijstand in het beheer van Gasfabriek en Waterleiding schreef 29 Juli aan Burgemeester en Wethouders: Wij hebben de eer U mede te deelen, dat in onze vergadering van 19 Juli 1911, op voorstel van den Directeur der Gasfabriek, de wenschelijkheid besproken is, in de maand September a'hier een gas-tentoopstelling te houden. In verband hiermede kunnen wij U het volgende ter nadere toelichting mededeelen. De heeren Peck Co., Gautzscb., Wilson, Rutten, en Van Nie hebben zich, op daartoe gedaan verzoek, bereid verklaard, de ver schillende nieuwe toestellen kosteloos In te zenden. De zaal van »Amicitia" is voor de te hou den tentoonstelling de meest geschikte. Aangezien het ons voornemen is, haar gedurende een week te doen houden, zal deze zaal, mede in verband met het plaatsen, in orde maken en wegnemen van toestellen, gedurende 14 dagen in gebruik genomen moeten worden. De kosten voor zaalhuur en gasverbruik worden op ongeveer f 180 geschat. Het Be stuur van «Amicitia» is bereid, kosteloos het bonoodigde water te verschaffen. Bovendien zal mej. De Holl, Directrice van de Huis houdschool. op een der avonden in die zaal een lezing houden over bereiding van spijzen. Indien uw College zich met het boven staande kan vercènigen. zouden wij gaarne zien, dat een crediet van f200, ter bestrij ding van de bovengenoemde kosten, te onzer beschikking werd gesteld. Ten slotte deelen wij U nog mede, dat wij het wenschelijk achten, deze tentoonstel ling voor ieder kosteloos toegankelijk te stellen, voor de publiciteit circulaires, enz. van wege onze Commissie te laten drukken en deze aan de huizen der ingezetenen te doen bezorgen. Burgemeester en Wethouders schreven 29 Juli aan den Raad Ook naar ons oordeel zal het houden eener gastentoonstelling, waarbij er op gewezen prachtig» Juli nou nadeelige maaud is weest voor de train. Vervoerde do tram verleden jaar Juli 12 950 betalende passagiers, nu waren cr 446 minderde passage-opbrengst, f 628.25, was daardoor f 44.50 minderde totale ontvangsten waren f660.47, tegen f693.35 in Juli 4910, en dus f33.17 minder, en do dagkilometer-opbreng8t was f 14.83, tegen f 12.42, en dus 59 cent minder dun verleden jaar Juli. De hoofdakte werdt behaald door do heeren H. Bouwman, onderwijzer aan de openbare Lagere school Hellingsiraaf, en K. A. Groom huizende Lagere akte Eogelsch door don heer P. G. Groepbuizen. Van de 6e of laatste groep van de eind examens der Hoogere Burgerscholen met 5-j irigen cursus in de Provincie Utrecht zijn geslaagd J. J. Moolbuizeo, J. H. de Buitel en J. Verboef, van de gemeentelijke Hoogorê Burgerschool te Amersfoort; G. Schepmnn en J. do Visser, van de Rijks Hoogere Bur gerschool te UtrechtF. J. Muooik, A. J, Verbeek van de Sande, F. L. F. de Vege, O. R. J. Viveeo, J. G. C. van Vloten, N. C. van V0110 en T". F. V<«s, van de gemeen telijke Hoogere Burgerscoool te Utrecht;en C. P. A. J. Dieben, van do bijzondere Hoo gere Burgerschool te Utrecht. Niet opgekomen 2, afgewezen C. B0, v _r o Er haddon zich aangemeld 425 candidaten, wordt welke voordeelen voor de huishouding, van wie 2 niet opkwamen, terwijl 6 zich enz. met de moderne gastoestellen te ver krijgen zijn. zijne vruchten afwerpen voor het gasbedrijf. Mitsdien stellen wij uwe vergadering voor, een crediet van f 200.aan de Commissie voor bijstand in het beheer der gasfabriek en waterleiding te verleenen, ten einde daaruit de kosten, verbonden aan deze tentoonstel ling. te bestrijden. Do Donderdagavuud ouder voorzitling van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize ge houden 170sle openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door éen lid, den beer W. H. Meuising, eu dan ijecrataris, den heer 11. P. van Haselen. Men herinnert zich, dat die op 27 Juli niet kon doorgaan wegen onvollalligheid. Met kennisgeving warea thans afwezig de heeren: S. van Vullenhoven, A. Eysink en D. H. G. Kleber. De notulen van 22 Juni werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, Ingekomeu zijn, behalve de gewoue perio dieken Jaarverslagen van verschillende Kameis voor kennisgeving; van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel een verslag der commis sie tot onderztn-k van kalkzandsteen ter lezing aan hot Secretariaat, Muurhuizen 13; adreSian aan de Tweede Kamer over de Tarief wet, van aardappelmeel-labrikanten eu papierhandelaren zulleu circuleereu b(j de leden en later voorliggen voor belang stellenden vau de Kamer te Hoorn een rapport over vliegende eu drijvende winkels voor noti ficatie een missive van den Minister van Finan ciën, houdend bericht, dat Je heer M. S. do Pool 1 Augustus al treedt als lid van de commissie voor de invoei rechten voor kennisgeving, dtar de aftredende 22 Juni werd herkozen; vun de Kamer le L'ssxbon een verzoek om bij de Nederlandsche Regpering aan te dringen op de erkenning van Portugal als Republiek voor notificatie. van de VereeDiging van handelsagenten een missive, houdende bet bericht harer op richting voor kennisgeving; van de Vereeniging van handelaren eu fabrikanten te 's-Gravenhage een verzoek om bij den Minister van Justiiia te steuueuhaar request tot benoeming bij laillissementeu van een commissie uit de crediteuren wordt besloten adbtesie te verleenen; de outwerp-vtinterdienstregeliog op de spoorwegen voor kennisgeving; van den Directeur-generaal van den Arbeid een verzoek om de nr.eening der Kamer te mogen kennen aangaande uitzonderingsbe palingen op de Arbeidswet. De Voorzitter raerkl op, dat de meeste in het schrijven genoemde werkzaamheden ni-;t voorkomen iu het rayon der Kamer. Een inmiddels ingekomen advies omtrent het eikenhout-schillen wijst uit, dut dit 18 een seizoen-arbeid, welke kort duurt eu geheel ufiiankelyk is van het weder. Het getieelu gezin gaal dan naar buiten werkt van vroeg tot laat. Hot zou ongeiadeu zgn, bi'-rbyeou nucbiru-t van elf ureu voor te schrijven. Te Spakenburg is advies gevraagd omtrent seizoen-werkziaraheden in de viseherg. Dit advies is nog niot ingekomen. Daarom zal het autwoord aan den Directeur-generaal eerst lat r worden verzouden. De vergadering werd hierop gesloten, gedurende het examen terugtrokken, van de overige 117 behaalden 94- het diploma. Van de 30 leerlingen der 5da klasse van d" Amersloort-iche school, die aan het exa men hebben deelgenomen, slaagden er 28. De heeren P, H utgsma en J. Nijholt slaagden bij het examen voor kommies by 's Rijks belastingen. Ter gelegenheid van liet bezoek van H, M. de Koningin aan de Gemeente Utrecht is mr. F. D. graaf Schimmelpenninclf, thans Commissaris der Koningin iD de Provincie Utrecht, benoemd tot commandeur in de orde vau Oranje-Nassau, Van dit bezoek gesproken. Een der bladen geelt bet volgende «menu van den noen- maallijd" üi-us A la jai iniere. Frnito bleu sauce venblanc. Sille d'agueau k la checreuse. Cnaudfoort de ponlaide la Royale. Fonds d'actie hauts-sauce Mouseline. Ananas glacés Mercédes. GaulTrette au Chester! We zouden zoo willen zeggenkennis Frausche laai onvoldoende. Dit komt er van als men geou Neder landsche spyskuart aandurft. Luitenant J. F. Weber, van bet 9o regiment infanterie te Leeuwarden, wordt 1 October overgeplaatst bij het 5e regiment. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, worden 19 Augustus beëedigd en bij het korps iu functie gesteld. Reserve-wachtmeester A. G. Kruller, van het le regiment huzaren, is bevorderd tot kornet. Ds. J. Pannobakker, te Nedorhemerfc, die het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente hier aannam, hoopt einde October door ds. Den Hollander hier to worden bevestigd. Ilel beboeft bgua wel niet gezegd, dat de Zou het nu werkelijk zoo dringend noodig wezen, dat in het drukst van het reis-scizoen, de hoofdingang van het Post- en Telegraaf kantoor wordt geverfd Programma van bet concert, Dinsdag avond te acht uur te geven op het ierras van nArnicitia" door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers 4. Marche des petiti soldats, Ganne. 2. Ouverture' sRosamunde", Schubert. 3, Kiinst- lor Traume, Walzer, Voihtedt. 4. Fantaisie »Le suuge d'une nuit d'été", Thumas. 5. Ouverture «Dichter und Bauer" Suppó. 6. Marcbe aux flimbeaux, Moyerbeer. 7a. The holy city, Adams. 76. Gavotte, Popper. 8. Potpourri aus der Operrette «Der Ober- stdiger", Zeiler. Het bestuur der Orauje-vereeniging bracht Woensdag zijn eerbiedige gelukwenschen aan H, M. de Koningin-Moeder, H. M. d« Koningin en Z. K. 11. den Prins der Neder landen, die allen met een telegram van dankbetuiging deden antwoorden. De \mersfoorlsehe processie naar Kevelaar zal van hier vertrekken 21 Augustus des ochtends 8.42 en hier torugkeeren 23 Au gustus d>'8 avonds 6.33beide malen per extra trein. voorloopig niet De melkprijzen zullen worden opgeslagen. Vermoedelijk ten gevolge van de warmte komt iu de laatste dagen veel doode paling iu de Eem boven drijven. De lantaarns van aut >'s en rijwielen moe- ton volgende week uiterlijk tien minuten na achten, die van de overige voertuigen niet later dan tien minuten ovor half negen worden aangestoken. Door de politie maakt togen i<>In(1| vischte in don Zuil en dag deed, doch 1 gehóuden met de ni( een permissie-briei bet vischwater eif(: Goed doon, is b^ Padvintfwi hoekje. Veldkornet 0. p Birnie noodigt Padvin mits stevig© wie]rij uit hem te vergoüelle een tiendaagecheu toeht naar Den Hang maar, Den Heldor, f'| en Amsterdam naar At foort. Etappes van gemü dus alleen goede kt uithoudingsvermogen. Het plan is, Maani De kosten worden drag te gelijk met de staanden Donderdag, worden gestort. Heigt naar Padviaders-gebn Heeft er iemand tocht met de Bred Apeldoorn Hoe warm hot wna B E IJ R 8 if Van 22 Juli De Amerikaanse aanvang dezer bei De omzetten blevei den zelfs een neigin ring, hetgeen met j ties gepaard ging, leven in de markt g tere levendigheid is ten goede gekomei kan men zeggen, gende 14 dagen het der rooskleurig is g Het waren voort gen die ten slotte nedergaande bewe binnenlandsche polit mate, daartoe medei de Interstate Comi len had verschillet vóór 1 Mei 1910 te heffen, oefende a; vloed op de markt, deze factor uitgescl ging, dat de tariefv ingrijpenden aard w veroorzaken schade voer niet zou kun en door het besluit v om van deze beslissi gaan. Ook de berichten vervolgingen, o.a. te; den weinig invloed ui en dan nog ve optimistische bescho stand der Marokko-k geschikt om een o| doen ontstaan. Toen nu nog da: liere oogstraming va er op wees, dat de rende de maand Juli gehad van het weer, stemming zich baat graansporen beïnvloi dezer soorten een vri veroorzaakte. Inden cijfers niet erg bem en meer, dat het hc ook hier ons deel heb den oogst, die zich b liet aanzien, zeer lx gezet. De stand der zoo belangrijk prodi ruim 9 punten lage zomertarwe staat er c de haver belangrijk geven dan in 1910 door het officieel rog bevestigd wat dan moet de uitval nieuwen tegenslag beschouwd, die de in den algemecnen t verder tijdstip vcrscb tegenover staat een katoen, die alle 898 ver achter zie ook deze oogst er was er alle aanleldir ecnigen zorg tegcmi De heerschende Ik op den laatsten dag waardoor een nieu ontstond, zoodat wij heele lijst dc koorset dan vóór 14 dagen. De STAATSFON1 afwisselend voorkomt weor vaster, naar g< trent den politiekon to De Ned. Werkelijl

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2