CATZ MEDICINALE. DORSCH-LEVERTRAAN 4 I IJACOL Stoomwasscherij W. G. BURGER, ZEIST. 4s Feuilleton. ALARM. Alléén SINGER SINGER-MAATSCHAPPIJ, Bescherming of Bedreiging? YBTTBR&C* voordeden „Ros-patcnt" gevlochten GaSglOCjljclltkOUSjCS aan gebruikers medegedeeld. De zuinige huisvrouw moet dit lezen. De verstandige winkelier doet er zijn voordeel mede- 50% der Gasfabrieken in Nederland zijn onze vaste afnemers. Wat wij hier mededeelen over kousjes voor staand licht, is van gelijke toepassing op kousjes voor hangend licht. Niets onaangenamer voor een huiskamer dan een gebroken gloeikousje. Niets nadeeliger voor een winkel, café, enz., dan slecht, onbetrouwbaar licht. IN UW EIGEN BELANG - LEES DIT De gemiddelde levensduur van een Gasgloeilichtkousje is 3 maanden. De prijs daarvan is 20 cent. De gemiddelde levensduur van een »ROSS-PATENT« gevlochten Gasgloeilichtkousje, met asbest doortrokken staande ribben, is 8 maanden. De prijs daarvan is 25 cent, dus een besparing van 50%. Bovendien een constante prachtige lichtsterkte tot het einde toe. De kokertjes der ROSS- PATENT-kousjes zijn voorzien van ons wettig gedeponeerd fabrieksmerk. Volgens arrest van den Hoogen Raad der Nederldnden d. d. 9 Juni 1911 uitsluitend ons eigendom. Neemt alleen de hulzen aan, welke met een ongeschonden sluit-etiquet in geel papier met zwarten druk voorzien zijn. Wettig gedeponeerd. WACHT VOOR NAMAAK. De gemiddelde levensduur van een »ROSS-PATENTi „Extra" gevlochten Gas gloeilichtkousje met gevlochten met asbest doortrokken staande ribben is 12 maanden; prijs daarvan 30 cent, dus eene besparing van 63%. De kokertjes hiervan zijn gesloten met ons wettig gedeponeerd rood sluit-etiquet in zwarten druk. Alleen de kousjes in hulzen met ongeschonden sluit-etiquet zijn gegarandeerd van ons afkomstig. De genoemde prijzen zijn per 10 stuks tegelijk berekendde handelaar kan bij grootere hoeveelheden ineens bij contante betaling een geringe korting toestaan. Wij leveren onder geen vorm direct aan verbruikers. UTRECHT, N. V. voorheen PATENT-ROSS Vleutensche weg 13, I H. B. G0ETSCH. Telefoon 1571. Directeuren j v p c> BUSQUET. AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GUEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZFN. Goederen worden te Amersfoort 's Woendags franco gehaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage franco topgezonden. 36.) Een oogenblik dacht Tromberg er over na, hoe hij het best het harde hart van zijn familie zou kunnen vermurwen daarna Bcbreef bij er op lor. Eerst aan Oom Frits; die kon het geld het gemakkelijkst geven, indien bij maar wilde maar juist, omdat hij het kon, wilde hij het niet. Hij zat erg sekuur op zijD dubbeltjes. Toch schreef de arme geplaagde neef Beate Oom Frits, U zult u verbazen, wanneer ik, ondanks uw bondige verklaring, dat u mij noch kunt noch wilt helpen, nog eens met het vriendelijke, maar dringende verzoek tot u kom om mij de 1000 M., waarom ik u onlangs al heb gevraagd, al is het maar bij wijze van voorschot, te ver strekken. Geloof mij, dat ik het u niet zou vragen, indien ik een anderen uitweg wist om mijn schuldeischer te bevredigen, die mij nu dreigt mei een aangifte bij den kolonel. U weet, dat ik, zoo lang ik officier ben, nooit schulden heb gemaaktéen enkele maal beu ik licht zinnig geweeBt; toen ik heb gespeeld, en daar lijd ik nu nog OD<ler. Ik moet het geld aan myn huisbaas eindelijk teruggeveD, reeds hierom, omdat het gevaar voor oorlog hoe langer zoo groofer wordt en omdat ik van mijn achuld- eischer Diet kan verlangen, dat hij mij alleen uit vaderlands liefde hel geld zal. schenken. Niet alleen voor mij, maar ook voor mijn heel* familie zou het toch meer dan onaangenaam zijn, indien ik zelfs na mijn dood op het slagveld aschuldig zou zijn aan een man, die mij het alleen op -mijn eerlij leen naam geleend Dal zult u zonder meer met mij mee voelen en daarom verzoek ik u nog eens, even hartelijk als dringend, mij te helpen, zoo niet uit liefde jegens mij, dan toch uil eerbied voor den naam, dien wij samen dragen en welken ik, dien éenen lichlzinnigen nacht daargelaten, altijd eer heb trachten aan te doen, maar waarop een smet zou komen, indien ik de ge- 1 sends som niet eindelijk terugbetaalde. Laat mij hopen, dat deze woorden u, beste oom, toch Dog zullen vermurwen, en wees ver zekerd, dat ik ïd de toekomst op uw goedheid nooit weer een beroep zal doen. Met hartelijke groeten Uw zeer toegenegen neef Frits. Dat is er een, dacht Tromberg, toen hij den brief bad doorgelezen. Wie komt nu aan de beurt? Tante Paula? Die weet óok geen raad met haar geld. Zij wordt steeds mullotiger. On langs heeft zij in allen ernst voor de jonge hondeD, die haar Lady tot haar ontzetting ter wereld gebracht heeft, een juffrouw willen ne men, opdat de beestjes voortdurend onder goed toezicht zouden zijn en deugdzamer worden dan hun moeder. Zy ia volslagen gek, maar misschien Czij desondanks, of juist daarom, het geld. wat zal ik haar schrijven En na zich korten tijd te hebben bedacht, besloot bij, haar den zelfden brief te sturen als aan oom Frits; hij behoefde maar eenvou dig het woord Oom in Tante te veranderen, dan was de zaak volmaakt in orde. En toen hij den brief aan Tante klaar had, kwam een brief aan een neef, en vervolgens weer een brief aan een oom. Je zoudt er stompzinnig van worden, altijd weer den zelfden brief over te schrij ven; ik wil er tq8schen door eerst een paar uitnoodigingen beantwoorden. Dat geeft ten minste een kleine afwisseling. Wie is dat hier Kommerzienrat Hoch Dat is er óok een van hen, die als mil- lionair op de wereld komen en er dan nog een paar miliioen bij verdienenmaar de man is anders dan mijn lieve familie; die geeft met volle handen, en ik geloof, dat hij alleen uit liefde voor het regiment al menig kameraad uit de knel heeft geholpen. Maar wat gaal dat mij aan Nog wel twee uur zat Tromberg aap zijn schrijftafel om beden om hulp en brieven om de vriendelijke uitnoodigingen in dank aan te nemen, door elkaar te schrijven. Eindelijk was hij klaar; ziezoo, nu nog gauw de couverten, dan zal het tijd zijn, dal ik naar de kazerne ga. Juist op d t oogenblik kwam zijn oppasser binnen. „Meneer, denkt u wel om de theorie? Die begint om drie uur en 't is al kwart vóór". Onze machines behoeven geen aanprijzing. n winkels met DIT uit hangbord zijn de Naaimachines verkrijgbaar. Wij verzoeken slechts er op te letten, dat ze aan het juiste adres gekocht worden. Amersfoort, Westsingel 49 hoek Varkenmarkt. Vraag uitsluitend de sedert meer dan 50 jaren zoo gunstig bekende flacons Gebrs. CATZ, Rotterdam, Amsterdam, Groningen, Overdruk van de artikelenreeks Vrijhandel en Bescherming, door A. B. K. Prijs per st. 25 ct., bij 50 st. 20 ct., bij 100 st. en meer 15 cl. indien ge de tofolamlkoming der nieuwe Tariofwet wilt tegen gaan, hein dan deze brochure te verspreiden. Distill. Wijnen, Likeuren, Lievo Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT „Ja, ja, ik kom al." Haastig soboof hij de brieven in de omslagen en legde daarna een thaler op tafel. Het was pas enkile dagen ge leden de eerste geweest en hij was nog in het bezit van oneindige rijkdommen „Hier, mijn jongen, heb je geld frankeer de brieven, en nu gauw sabel en pet." Het was ul iets over drieën, toen hij de groots zaal opkwam, waar de manschappen voor de theorie bijeen waren. Voor hemzelven was deze dienst al bijDa even afschuwelijk als voor zijn minderen. Buiten, in de open lucht dienst te doen, daar hield bij van, maar in een te sterk verwarmde, kwalijk riekende zaal de kerels, die toch dadelijk alles weer vergateD, wijsheid in te pompen, dat was voor hem het toppunt van narigheid. „Nu, jongens, weten jelui vandaag wat?" Zij grijnsden, alsof de luitenant de beste mop van de wereld getapt had, en half luid fluis terde er een„Ik zou alleen maar willen weten, wat wij moeten weten. Dat zou ik eigenlijk óok wel willen weten, dacht Tromberg. die de wooiden verstaan had daarna begon hij de manschappen vragen te stellen. Geen van allen bad er besef vande meeaten bleven het antwoord schuldig, maar wanneer er toch een zijn mond open deed, kwam er zulk een afschuwelijke domheid uit, dat Tromberg somwijlen eraan twijfelde, of hij met zooge naamde redelijke levende wezens te doen had. En midden in de les kwnm plotseling de kolonel binnenvallen. Toen Trom berg „geeft acht" commandeerde, kregen de kerels zulk een schrik, dat die van het tweede gelid tegen de kasten vlak achter hen aantuimelden. Maar de kolonel scheen do ware reden van deze paniek niet te bevroedeD. „Laat u de manschappen dichter naar voren komen, en ga dan met uw les voort. Welk onderwerp behandelt u 1" „Een waar geluk, dat bij niet informeert, wat ik vraag", dacht Tromberg. »Nu kan ik ten minste net doen, alsof ik de lui wat nieuws verul, Dan knn ik mijn eigen wijsheid laten schitteren en behoef niet de gren/.elooze domheid van de kerels in het volste licht te vertoonen." Hij zeide dus: „lk waB er juist klaar mee, over het onderwerp, dat wij bij de laatste les (Haarkracht) is het geheim van den gezonden haargroei Te Amersfoort bij den heer R. J. van El MEREN, Coiffeur. behandeld* hadden, vragen te doen en wilde nu over den wachtdienst te velde spreken". „Zeer goed", viel de kolonel hem bij, ,ofnog beter, spreek u met uw manschappen over het gevecht van de compagnie, wanneer deze zelf standig of in bataljons-verband optreedt. Ik heb laatst weer gemerkt, hoe de kerels als schapen rondloopen en beelemaal niet weten, hoe zij zich moeten gedragen, vooral dan niet, wanneer men aanneemt, dat de meerderen gesneuveld zijn en wanneer het erom te doen is, een vuur zonder leiding te onderhouden. Dus, mag ik u verzoeken?'1 Jongen, dacht Tromberg, dat onderwerp is zoo eenvoudig nietalB het eruit ziet; het vergt zeker overleg en voorbereiding, maar daarvoor is er nu geen tijd. Hij sprak er dus op los, maar reeds na enkele minuten zat hij vast, en toen hy daarna zoo iets als den draad in het verbaal terugvond, was betgeen hij zelf uitkraamde bijna even dwaas ala wat de kerels hem kortgeleden ver teld hadden. Hij merkte dat zelf het beat, maar zeide by zichzelf: Liat ik maar doorgaan en niet blijven steken. VVut je zegt, doet er niet toe; do hoofdzaak is, dat je wat zegt. En terwijl hy sprak, keek hij schuin naar den kolonel. Deze had anders de gewoonte, bij zulke gelegenheden in het geheel niet op te letten, maar alleen na te gaan hoe het haar van de manschappen geknipt wasmaar vandaag scheen hij, wonderlijk genoeg, alleen voor deH luitenant oor te hebben. Eindelijk was de les om; het was trouwens ook hoog tijd, want Iromberg had zyn kennis al lang uitgeput, en zeide eigenlijk altyd door het zelfde. „Wilt u de manschappen laten beengaanik zou u nog een oogenblik willen spreken." De kolonel ging de zaal uit en Tromberg volgde hem. „Ik ben benieuwd, in welken stillen hoek by my zyn meening zal zeggen", dacht hij. „Mooi was het niet wat ik gepresteerd heb, maar naar myn meening had het nog veel slechter kunnen zyn." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 4