Augustus 1911. No. 60e Jaargang. OP REIS. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDSRIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvr iag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals af/.onderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseer koeten in rekening gebracht. ZOHTEGR^CHT 9. Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidslyke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester vau Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Loosdrecht een geval van mond en klauwzeer is voorgekomen. Amerfoort, 21 Augustus 191L De Burgemeester, W. H. KAM. Weth, lo. Br. De Burgemeestur tan Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dat de navolgende schietoefeningen zullen plaats hebben Op 22 Augustus a.s. tan het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het tort, eene roode tlag benoorden en een bezuiden het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Óp de dagen, waarop gevuurd wordt, zal tan het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Op 23 Augustus a.s. van het fort Pampus, Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost totZ.O.t.Z. (79*) tot op 4500 M. van het fort. Op 30 Augustus a.s. zal eene dergelijke oefe ning worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z.O.t.z,. (56') tot 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, sal van het fort Pampus eene roode vlag, waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen te gelijker tijd en op de zelfde wijze vlaggen waaien van do batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 21 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, W. H. KAM. Wetb, lo. Br. NIMMERDOR. In de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" werd gisteravond onder voozitting van den heer M. de Pool de bijeenkomst gehouden waartoe zoowel voor- als tegenstanders van het voorstel tot aankoop van „Nimmerdor" waren genood. Men zat niet, als gewoonlijk, aan rijen, doch rond tafeltjes, zoodat al spoedig ook op het tooneel zitplaatsen wecden geïmproviseerd, waar bij de tuinstoelen werden in gebruik genomen. Er zijn dus een goede 300 belangstellenden ge weest, van welke de meesten tot bij elven bleven. Omstreeks kwart voor negen opende de heer D e P o o 1 de bijeenkomst, wier doel hij bij allen bekend achtte. De voordracht van B. en W. tot aankoop van dit buitengoed, vervolgde spr., is meer dan een gewone transactie. Het gaat er om of de Ge meente zal voortgaan op den ouden weg, d. i. den grond zal overlaten aan grond- en bouw- speculanten, dan wel medezeggenschap zich zal verzekeren. De meeningen hierover zijn zeer verdeeld en daarom hebben zij, die deze bijeenkomst beleg den, gemeend, wel te doeu door de burgers op te roepen om zoowel de voor- als de tegenstan ders aan te hooren. Ik vertrouw, dat men niet ie saamgekomen met ren vooropgezette meening, doch om zich te overtuigen van hetgeen h>t beste is. De talrijke opkomst bewijst, dat, waar wel licht politiek de menschen scheidt, er een zaak is, die allen bindtde bloei en het welzijn der Gemeente. De heer Van der Wal kreeg hierop het woord om het grond-politicke gedeelte nader toe te lichten en de vraag te bespreken of de aankoop al dan niet gewenscht is voor Amers foort. Om zich een heldere en duidelijke voorstelling te maken van dit voor velen nieuwe vraagstuk moet men uitschakelen het dadelijk winst-ma kenbehoort men af te scheiden Gemeente van ik, gij en wij. Ik, gij en wij moeten koopen en met winst verkoopea om to kunnen levende Gemeente behoeft geen geldelijke winst te ma ken. Aankoop van grond door een Gemeente heeft een heel ander doel on strekking en vooral een heel ander gevolg dan wanneer oen parti culier dien aankoopt; de grondaankoop door een Gemeente geschiedt meer met het oog op de toekomst dan op het heden. In het verleden is een fout begaan door niet te zorgeD, dat de Gemeente de beschikking heeft over de gronden dicht bij de stad. Die fout moet thans zooveel mogelijk hersteld. De geboorte is grooter dan de sterfte; er ko men, dus hoe langer zoo meer eters dus zijn er Bteeds grootere hoeveelheden voedsel noodig dus stijgen voortdurend de gronden voor land-en tuinbouw in waarde. Aan de ruimte in de huizen stelt men steeds hoogere eischen dus zullen de bouwgronden roud stad en dorp ook steeds in waarde stijgen. Daarbij komt, dat men, ook door de betere verkeersmiddelen, bij voorkeur do groote centra als woonplaats ontvliedt en te dezen opzichte is vooral Amersfoort in een zeer gunstige positie. Het is een niet te ontkennen waarheid, dat in zielental winnende of door economische toe standen zich uitbreidende steden, de gronden in waarde stijgen. Bestonden er geen abnormale oorzaken, dan zou de waarde-stijging der gron den een langzame zijn en zich voortplanten naar gelang van de uitbreiding. Dit is echter nimmer het geval. De waarde-stijging is steeds abnormaal. Oorzaak zijn de grond-speculanten, die den grond duur maken, zich verrijken ten koste van gemeenschap en Gemeente en van wie we met recht kunnen zeggen, dat ze zijn gelijk de bloemen des velds„zij werken niet en spinnen niet en gaan toch schooner gekleed dan gene". Niet alleeD veroorzaken deze menschelijke pa rasieten een abnormale waarde-stijging van den grond, als regel werken ze ook nog belemmerend op de uitbreiding, en meestentijds dwarsboomen ze de goede bedoelingen van de Gemeentebe sturen. Zij kunnen dit. Wie meester van den bouwgrond is, beheerscht in hoofdzaak den toe stand. Vergeet dat nooit. En wie veroorzaakt de waarde-stijging van den grond En wie betaalt ze Immers de ge meenschap. Door de uitbreiding is de Gemeente genoodzaakt tot het bouwen van onderwijs- en andere inrichtingen, het aanleggen van straten, pleinen, plantsoenen, het maken van kostbare rioleering en het uitbreiden van het korps amb tenaren, onderwijzers, politie, arbeiders, brand weer, enz., enz. En zoo zet de tot nog toe gevolgde wijze van uitbreiding der Gemeente alle lessen der Staat huishoudkunde op hun kop. In plaats van ont vangsten voor geleverden arbeid, beveiliging en gemakkeu: stijgende uitgaven. Ook Amersfoort komt dit zoo langzamerhand te weten. Ook te Amersfoort heeft het gemeentelijk grondbedrijf recht van bestaan naast de andere Gemeente-bedrijven: gas, waterleiding, enz. Een gezonde gemeentelijke grond-politiek eischt, dat men niet alleen de gronden aankoopt, die direct voor bebouwing geschikt zijn, doch vooral die, welke pas na jaren daarvoor in aanmer king komen. Spr. citeerde vervolgens uit de brochure „De gemeentelijke grond-politiek", door G. Vlug, notaris te Rotterdam, en zatte uiteen de inrich ting der administratie daarvoor. Kort saamgevut, vervolgde spr., leent het ge meentelijk grondbedrijf juarlijks de rente, die het moet betalen als rento van de koopsom. Doch het leent niet in 's Blaue hinein, doch houdt een marge tusschen de sohuld en de waarde van den grond. Veelal verdeelt men den grond in districten ieder met eigen boeking, waarbij de winst op een district niet mag dienen om het verlies van een ander te compenseeren. Hut grondbedrijf is ook hierom van zooveel belang omdat hel commercieel* er door in een Gemeente wordt gebracht en een markt voor do bouwterreinen wordt geschapen en het Stadhuis den prijs daarvan beheerscht. Spr. wilde nu do vraag behandelenis aan koop van Nimmerdor al dan niet een voordeel voor de Gemeente daarbij buiten bespreking latend alle voordeden van aesthetischen en an deren aard. Stel eens, dat ir. 23 jaar geen enkel bouwter rein van Nimmerdor wordt verkocht. De aloude naam wijst reeds op den vruchtbaren grond en van de 120 H.A. is dan ook ruim 30 H.A. bouwgrond. Zonder SDts nadeel te doen aan het schoon van het landgoed, is er nog bost 20 H.A. goede bouwgrond bij te maken; samen dus 50 H.A. bouwgrond. En de bouwgrond op de helling van den Berg brengt thans reeds f75 per H.A. op. Dan zijn het heerenhuis en de andere gebou wen met omgaving te verhuren. En ten slotte heeft men altijd de jaarlijksche opbrengst van het hout. l)e prijs, waarvoor het landgoed te koop werd geboden, is 17'/» cent; in 1935, dus over 23 jaar, zal die zijn 35 cent per vierkanten Meter; óok al wordt er niets verkocht. En deuk Uthins eens Amersfoort 23 jaar geleden. O/er 47 jaar zal de grond 70 cent, na 70 jaar f 1.40 per M1. waard zijn. 4 En wordt er wel grond verkocht, dan is de koop goed. Nimmerdor heeft nu reeds 6000 M. bouwter rein aan harde en breede wegenvoor wegen aanleg naar die 200 a 300 bouwterreinen van 30 of 20 M. diepte behoeft dus geen cent uitge geven. M. i. is de aankoop dan ook wenschelijk uit een moreel en uit een financieel oogpunt, en noodzakelijk voor de toekomst, (applaus). Na een korte pauze kreeg de heer Van der Wal andermaal het woord om de Ingezonden stukken in de plaatselijke bladen te beant woorden. Die stukken waren in hoofdzaak tegen den aankoop vooral vreesde men, dat het belasting biljet zal worden verhoogd. Slechts éen stuk was onderteekend, dat van den heer Joh. G. F. van Achterbergh (Soester- weg) en dit wilde Bpr. meer principieel behan delen. Van de overige noemden de schrijvers zich nieten toch ging het hier om zoo hoog6t eenvoudige zaak. De heer Van Achterbergh dan zag meer heil in een beter marktwezen. Ik kan meedeelen, dat dit punt spoedig in orde wordt gebracht op een wijze, die alleszius voldoende zal zijn. De heer Van Achterbergh acht Nimmerdor te ver van de stad gelegen. Dit beaam ik niet. Wel ligt het niet geheel tegen de stadmaar dan zou ook een heel andere koopprijs worden gevraagd. Doch het begin van het eigendom ligt even ver van het Juliana-plein als het sta tion, en dat is nu toch niet zóo ver. Neem aan, dat het landgoed mettertijd in bebouwing komt, dan zullen er ook publieke middelen van verkeer komenbijvoorbeeld een raillooze tram, die zoo oneindig goedkooper van aanleg is dan een gewone tram. Ook te Zeist, te Baarn en te Hilversum wordt ver buiten de centra der dorpen gebouwd. Ligt Nimmerdor dan zóo ver? De heer Van Achterbergh zou het verstandi ger vinden, eerst de krotten in de stad op te koopen. Wie mijn brochure goed heeft gelezen, weet ook, dat gezonde grond-politiek dergelijke krotten doet verdwijnen. Te zijner tijd zal snr. dit punt uitvoeriger behandel in de Raads zitting. Wanneer eindigt de hujir van het heerenhuis, werd gevraagd. Den 2 Mei van het volgende jaar. Er wordt geschermd met Birkhoven als villa park. Ik meen, dat het bij den aankoop van Birkhoven meer te doen was om een ontspan ningsplaats te verkrijgen, al is ook een deel ge reserveerd voor bouwterrein. Men ziet niet vooruit hoe later de toestand zal zijn. Dit blijkt nu weer te Dordrecht, waar men 6ö H. A. moet onteigenen voor een nieuwe haven. Had men ook daar jaren geleden kijk gehad op de toekomst, dan had men deze ont zaglijke kosten kunnen besparen. Ik wil maar zeggen, dat Nimmerdor nu voor billijken prijs te koop is. De heer Ven Achterbergh schrijft verder, dat Nimmerdor onlangs te koop was voor f175000. De heer Van Achterbergh had verstandiger gedaan, dit niet te schrijven. Hij weet als kooper en verkodper t> g"rd. dat de prijzen veranderen. Twee jaar ge leien aas het liindgoi d te knop voo* n.-g minder. De G meent i hoi ft echter meer eekr.-ge.ii dao destijds. Hit eerste nanhid wr»s 100 H.A. voortwee ton en over 't ag-mieou was oien ia de gebeimo zitting zóo enthusiast, dat de heer Hamers al aan stonds wilde overgaan tot den koop, onder voor waarde, iets a.' te dingen, daü wel meer grond te bedingen. Welnu, B. eu W. hebben nog 20 H.A. san dezen kant dus dichter bij Amersfoort neten te bedingen en dus wel zeer commercieel gehaudeld. Ik hen Int volkomen eeus met deD heer Van Achterbergh, dat er in de stad straten zijn, die ver breed mouten worden; ik heb goed vertrouwen,dat ook dii iu orde komt. Doch het is thans te doen om Nimmerdor. Op éen punt maakte de heer Van Achterbergh het mij al heel gemakkelijk. Birkhoven kostte niet f300, doch ruim f 600 per H.A. Do heer Vau Achterhorgh schreef nog: „De koop aproug toen af op dun slechten toestand van het hoofdgebouw. (Een stem: Is dat dan niet zoo?) De voorstanders meenden te weten, dat de boomeu geschat zijn op f50 000. Stel, dat de gebouwen een waarde hebben van f40 000wat zeker toch een booge scba'ting is dan hebben wij, tegen een koopprijs vau f200 000, voor de 120 H.A. kalen grond f110 000 te betalendat ia ruim f 900 voor de Hectare. Do heer Van Acht-rbergb heeft niet gerekend de kosten tot veranderen iu bouwland. Ik schat die op f1200 per H.A.geleend a 4 pCt. moet dat bind dus f43 nau pacht doeu eu minder goede grond doet hier f75 aan pacht. Zelfs als Amersfoort eeos werd een ville morte, da i nóg zou men aan pacht een f25 per H.A. meer maken dun noodig is. De heer Verhagen kreeg nu het woord, niet alleen om zijn persoonlijke meaning te zeggen, maar om weer te g»vea net staodpunt der s.d.a.p. Deze streeft naar zooveel mogelijk grondbezit, doch met een under doel dun de buigeljjke partijen. Immers zij weuicht niet de wijze van exploitatie, welke zoowel in het voorstel van B. en W. als door den heer Van der Wal is aangegeven. De toestand te Amersfoort is zóo, dat alle aan de Gemeeute belendende gronden hi nanden zijn van spcculant-m eu dat alle winst reeds is weggehaald door particulieren, die er g'ctig gebruik van maak ten, dat de Gemeente haar belangen niet inzag. Het is t iaus voor de Gdmeentn niet meer moge lijk, die fout te herstedeu, omditNiminerdor ongun stig ligt ten opzicite vau de aan de Gemeente greuzeude gronden. Wie gunstig g stem 1 is vóór den atnk) >p, a-panne ziju verwucutingon niet te hoog, want het moet uitloopuu op teleurstellingen. Amersfoort visoht schier het net. Partjjgeuool Van dor Goes heeft er onlangs nog op gewezen, dut bjj den aauleg van den Oester- spoorweg een terrein bij Heideheuvel ie Hilversum werd uaugekuout voor f650 en kort daarna verkocht voor f 45 OO^. De Voorzitter: Aati d* orde is het al dan niet aaukojpon van Nimmerdor en niet wat vroe gere Gemeentebesturen verzuimden. De neer H. vau A c 111 e r b er g h (Beestenmarkt): U moet den spr. geheel laten uitsprekeu. Het is wel aan de orde. De heer Verhagen: Da s.d.a.p. had pas in den laatsteu tijd gelegenheid, deze quaestie in studie te nemen, Wy hebben geen vertegenwoordiger in den Raad en moeten dus wel ons hier laten hooren. Ik hoop, dat mjju woord invloed zal hebben op de beslissing vau den Ruud (Applaus). Is wensch dau op te merken, dat bet voorstel ruchtbaar w-rd op 9 Augustus en dat men reeds 22 Augustus de besiissiug weu/ebte te nemen. Dat is een veel te korte tijd om de publieke opinio te vernemen (Applaus). Ik hoor, dat men niet den 22 Augustus zal be- slisseu. Ik hoop, dat de Bouwmaatschappij den grond zal willen koopen. De eigenaar heeft dan tóch geen nadeel. Iu hun Memorie van toelichting schrijven B. en W.„Het is bekend, dat de Gemeente zelve iu de nabijheid van de bebouwde kom zoo goed als geen grond bézit. Dit is een bedenkelijk verschijnsel voor do ontwikkeling onzer stad, omdat deze thaus voor een groot deel ufnaugt vau den prijs, dien de grond eigenaren vragen". Daarin ligt dus bet belang voor de gemeenschap, dat zij kan beschikken over den grond, omdat zjj anders afhankelijk is van speculanten, aan wier onbeperkte vrijheid wordt overgelaten, onbeperkte prijzen te makea. Men zi'.t duaiuit welk groot be lang de Gemeente er bjj heeft, grond in bezit te hebben. Wat door B. en W. is vooropgezet en ook door den heer Van der Wal is gezegd, is het nadeel, dat grond-specuiauten berok keuen aan de gemeenschap. Maar dan mag ook de bedoeling van de Gemeente niet ziju, den grond weer te verkoopen en dut terug te koereu tot de zelfde situatiete meer niet, waar zoowel de Memorie als de heer Vau der Wal zeg :eo, dat do waarde van den grond zil stijgen. Gij erkent dus de foutieve verhouding en wilt die tóch weer maken gy wilt terug naar de kapita listische overheerschiag eu uzelven weer onteiganen. De jongste verkioziog stond iu dit toeken. Zoowel de „Eerulauder", het orgaan der vrijzinnigen, als het program van „Gemeentebelang" 2eggeu, dst do grond-speculanten iu strijd zijn met het belang der gemeenschap. En tóch willen die hoeren weder verkoopen; dat is handelen lijnrecht in stry I nut hun pn.gr.m. Als ile burgerpartijen in. I de s.d.a.p. li. t belang van den i.ankiMip inzien, dan ligt hierin het gr.-ote verschil, dat de s.d.u.p. zrgt: de Gemcent - muit

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1