Stadsnieuws. Dertig jaar zaken doen zonder boekhouding. Ia »De Middenstandsbond" schrift de heer C. Koenraad: Dezer dagen Icon men in Duitsche bladen de faillietverklaring lezen van Leopold Pincus, te Scbweidoitx. Een faillietverklaring is op zich zelf niets bijzonders, maar wat wel eigenaardig is, en wel opmerkenswaardig, dat genoemde heer, die 30 jaren zaken deed, en niet van onbe duidender» aard, er in al dien tyd geen boekhouding op nahield, en ook geen eokele balans maakte en dus 30 jaren lang in vol slagen onbekendheid met zyn zaak rondliep. Als oorzaak van lijn val wordt o.s. genoemd, dat hij borg gebleven is voor een bedrag van omstreeks 18 000 mark en dat zijn zoon vrij groote verteringen maakte. Aan den curator had P. een kasboek voor gelegd van de laatste vijf jaren, dat hij bekende onlangs te hebben doen vervaardigen, door een accountant uit Breslau, naar aan tekeningen, betaalde wiss< Is en wal by nog verder bezat. Hij betaalde hiervoor 1200 mark, welk bedrag grootendeels door den curator wordt teruggeëischt. Z6o meende Pincus te voldoen aan den eisch, dat een koopman ver plich t is, boek te houden. Het passief bedraagt 120 000 mark maar hiervan is niets in de boeken te vinden; de schulden zweveD alle in de lucht Den laatsten tyd had Pincus ock nog zijn goederen be leend, waardoor de crediteuren nog aanzien lijke schade lyden. Van zyn omvangrijke transactiën met verschillende Bankinstellingen is eveneens niets geboekt, zoodat de curator, en de crediteuren in den blinde tasten, boe zy verscheidene der schulden geheel of gedeel telijk moeten betwisten en de laatste daar door een niet te bepalen schade lijden. De goederenvoorraad wordt geschat op 50 000 mark. Bij bet lezen van het bovenstaande zal menigeen zeggen hoe is het mogelijk, dat iemand, die blijkbaar vrij groote zaken doet, er geen goede boekhouding op nahoudten wellicht voegt bij er aan toe: zoo iemand heeft zijn verdiend lot. En hierin heeft hij gelyk. Iemand, die zaken doet, en vooral zaken van eenigen omvang, weet, dat bet onmogelijk is, op de hoogte te blijven van den werkehjken toestand, zonder een goede boekhouding en een behoorlijke jaarbalans. Maar, vervolgt raeo misschien, zoo iets kan in Duitschland gebeurenin ons land zyn zulke dwaze kooplieden niet. Was bet maar waar; doch helaas, de fei ten logenstraffen deze goede gedachte. Wie niet geheel leek is op bet gebied van admi nistratie, eu in de gelegenheid komt, bier en daar achter de schermen te zien, zal meer dan eens óf sprakeloos staan van verbazing, of wel uitroepen; boe is het mogelijk; dat had ik niet kunnen deukeu I Zeker, gij denkt het niet, maar het is zoo, een droeve waar heid, maar niet te weerspreken, een on loochenbaar feit. Nog niet lang geleden sprak ik een lid van den Raad van beroep voor de Bedrijfsbelas ting, die my staaltjes vertelde van beslist onvoldoende boekhoudingen, geen boekhou dingen van winkeliers, die waren opgeroepen, om met bun boeken bun opgaven te recht vaardigen. 'tls ongeloof lyk, boe velen nog zoo maar uit liet laadje leven. Ea och die stumperdsze zien niet eens het nut van een goede boekhouding in; zij achten dat verloren tijd en moeite. Zullen huu de schel len niet van de oogen vallen, voor het te laat is? Zoo'n geval, als ik boven mededeelde, is éen op duizenden, meent ge misschien. Neen, ook ik zou vele faillissementen kunnen noe men, die bun t orzaak vonden in onvoldoende administratie. Ik herinner mij nog zeer goed bet geval vau een optimist industrieel, die zich een man in bonus wacnde en er ook naar leefde, en niettemin op een gegeven oogenblik bleek tot over de ooren in de schulden te steken. En wa&rlyk, die geval len zyn niet zeldzaamieder in zyn omge ving heoft kooplieden gekend, die aan slordig beheer bun oudergang te wijten hebben. Al wordt bet bun luide van de daken verkon digd, al wordt bet hun toegeschreeuwd, dat de ooren er voortdurend van tuiten, zij ge- looven het niet eu bespeureu huu dwazen trots en onzinnige waau wijsheid eerst op deu rand van den afgrondja sommigen eerst, als ze stuiptrekkend in den afgrond liggen. Leeringen wekken, voorbeelden trekkeD. Laat degenen, die zich tot beden blind staar den op bun eigen onwetendheid, op hun domme eigenzinnigheid toch de oogen openen, wanneer zij zoo'n voorbeeld zienwant be denkt wel: Wat anderen gebeurt, zult gij niet ontgaan, als gij u niet aan bun voor beeld spiegelt. Maar er is meer. Niet alleen tegenover uzelven en uw familie zijt gy gehouden door een goede boekhouding u bestendig op de hoogte uwer zaken te houdenneen, tegen over derden verzaakt gij een duren plicht, wanneer gy hierin tekort blijft. Pincua dry ft den curator er de crediteuren in het duister. De juistheid der vorderingen is niet te con- stateeren en die der schulden nog minder; behalve zijn eigen ondergang, bezorgt hij niet vast te stellen schade aan anderen. Zuo is de koopman, die niet goed boekhoudt, niet alleen de bewerker van zijn eigen ongeluk, maar bij sleept anderen mee in zyn val of berokkent hun ten minste onbe rekenbare schade. Het is daarom een maat schappelijke eiscb dus een eiscb der wet dat gy goed boekhoudt Een goede boek houding is voor de zaak, wat de luebt is voor het leven een onmisbaar element of, om bij bet beeld van den midden stand te blyveu, een goede administratie is de ruggegraat eener handelszaak. In de godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hier hoopt aanstaanden Zon dagochtend voor te gaan ds. P. 8. Rakels, emeiitus te Haarlem. In de Luthersche keik hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan ds. P. van der Veen, uit Amsterdam. Dén 17 September wordt, wegeDs herstellingen aan het kerkgebouw, geeu godsdienstoefening gehouden. Tot kapelaan io de parochie van den H. Franciscus Xaverius is benoemd dr. J. de Jong, die thans nog te Rome vertoeft, waar hij zijn studiën voltooide. Zulks ter ver vanging van kapelaan J. R. de Boer, wien eervol ontslag is verleend nu hij in de Fran ciscaner-orde treedt. De Trekhondenwet, die 1 September in werking trad en aanleiding gaf tot zóo veel beroering, geeft nu weer moaily kneden. Alle eigenaren van trekhonden waren ver plicht vóór 1 September zich te voorzien van een bewijs van inschrijving, kosteloos af te geven door B. en W. Kosteloos, ja wel I Het bewijs, een leelijke en vooral onpractische kaart, kreeg men gratis, maar voor het zegel moest men 75 cent betalen. Althans in verschillende 6e- Daar komt op 't laatste oogenblik, als iedere hondekarryder zich reeds van een inschrij- vingsbewijs moet hebben voorzien, op 31 Augustus een aanschrijving van den Minister van Financiën aan de Ontvangers der regi stratie, dat voor deze inschrijvingen geen zegelrecht verschuldigd is. De karryders vragen thans Krijgen we nu de 75 cent, d-e we onverschuldigd reeds betaald hebben, ook terug >Zeker, u schrijft een verzoek om terug gaaf op een zegeltje van 22»/a cent; volgt alsdan een gunstige beslissing, dan zal u dat besluit worden uitgereikt tegen betaling der zegelkosten 75 cent. Het behoeft u dus slechts 977a cent te koeten om uw 75 cent terug te bekomen.* Kostelijke regeling I Wy vragen, zegt de >N. Ct.«, waartoe al die narigheid? Waarom niet eenvoudig op een aan de Ministers van Justitie en van Finan ciën gedane vraag, in de maand Augustus door een uitgever tot hen gericht, eerst deze zaak grondig onderzocht, in plaats van hem te berichten, dat zegelkosten verschuldigd waren In elk geval is het billijk, daar thans blijkt, dat van Regeeringswege een fout is gemaakt, dat de gestorte gelden zon der eenige kosten aan de belanghebbenden worden teruggegeven. Tot tydelyk opzichter by den aanleg der Gemeentelijke waterleiding is benoemd de heer W. de G^us, te Baarn. Aan het tweede toelutings-examen voor bet Gymnasium hebben voldaan voor de eerste klasse G. H. Douner en C. P. van den Nieuwenhuizen voor de tweede klasse J. A. A. du Quesne van Bruchem, K. Teerink eu J. C. Houbaer; voor de derde klasse G. G. A. van der Waals; voor de vierde klasse C. A. Hesta voor de zesde klasse J. G. C. Zynen. Den 21 September zei het veertig jaar geleden zyn, dat de Huogere Burgerschool hier werd geopend. Dien dug herdenkt ook de heer F. Ruuh zijn 40-jari; leeraarschup aan die school. De by de infanterie van het O. I. leger nieuwbenoemde luitenant J. Paris, herkom- van de Kon. Militaire Academie, zal 16 Sep tember per stoomschip zPrins van Oranje" naar lndië vertrekken. Luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, van het le regiment veld-artillerie, wordt 1 November bevorderd tot kolonel. Dit beteek ent dus, dat de voor herhalings oefeningen opgekomen miliciens, die morgen en Zaterdag met groot-verlof zouden gaan, voorloupig nog in dienst worden gehouden. Men zegt, dat de groote manoeuvres niet doorgaan, hetzij om de langdurige droogte, om de influenza ooder de paarden van de rijdende artillerie en van het 2e regimeut veld-artillerie, of om ziekte-gevallen van be- smeitelyken aard te Kerk-Aveziath. Dit zou voor Amersfoort beteekeneugeen inkwartiering. Vastgesteld zijn reeds de tijdperken voor oefeningen der landweer-iofanterie, ten vol- enden jare te bouden door de lichtingen 907, 1908, 1910 en 1911. Te Amersfoort komt bet 10e bataljon van 18 tot 23 Maart, het 12de van 25 tut 30 Maai t, het 15e van 15 tot 20 April, het 18e ven 22 tot 27 April cn het 19e van 0 tot 11 Mei. In ValkbolFs boekhandel ia tentoongesteld een boschgezicht van deu heer A. van Weezei Errens, By Kon. besluit van 6 September is be paald, dat de duur der herhalingsoefeningen vnor de verlofgangers der militie vau de lichtiogen 1907 en 1908, behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën wiel- rijdeis en de compagnieën hospdaal-soldaten nader wordt gesteld op ten hoogste negen- en-veertigdagen. Het jaarlijk*che Oogstfeest van hel Leger des Heils Zal hier aanstaaudeu Zondag en Maandag woidcn gehouden. De Directeur vu» liet Jougenshuis z>l he*, openenhet muziekkorps en het zangkoor van dat Tehuis zullen meewerken. Het eerste elftal van Quick speelt Zondag op het sportterrein Birkhoven tegen het eerste der A. F. C., uit Amsterdam. Bij de Dinsdag gehouden aanbestedingen van fourages was minste inschryfster de firma H. Gerritsen met »i6 cent voor hooi, 30 cent voor stroo en 104 cent voor baver. Uitslag van de Dinsdag ten oveistaanvan Job. Knoppers gehouden verkooping van onroerende goederen. Het winkelhuis aan de Langestraat no. 89, bewoond door de dames Jacobs, met tuin en uilgang aan de Nieuwstraat, en twee woonhuizen aan de Nieuwstraat nos. 1 en 3, samen groot 4 A. 14 c.A., verkocht voor f9040. Het winkelhuis aan de Langestraat no. 91, bewoond door den heer P. J. B. Jacobs, met pakhuisjo aan de Nieuwstraat, groot 1 A. 72 c. A., voor f10800, in lastgeving. Bet woonhuis met tuinje aan het Havik no. 17,, bewoond door dames Van der Roest, groot 2 A. 45 c. A., voor f3100, door den door den heer C. J. Visser (Nieuwstraat). Het heerenhuis aan den Heiligenbergen weg no. 29, bewoond door jhr. dr. E. Teixeira de Mattos, met koetshuis, tuinmanswoning,enz., groot 34 A. 30 c. A., voor f12000 door den heer J. G. A. Meeuwsen. Het hoerenhuis aan den Heiligenbergarweg no, 4, bewoond door den G. H. J. Bounier, groot 8 A. 10 c.A., voor f7050, in lastgeving. De lusttuin met koepel op den boek der Kleine N -chtegaalsteeg groot 4 A. 90. c. A., voor f 1060 door den heer L. O. Bron Verkerk. Een woning met grond aan de Helling- straat no, 102, groot 1 A. 8 c.A., voor f «80 door den beer C. van den Berg. Wat geen haast heeft, doe dat zoo spoedig mogeiyk af, om tyd te winnen voor hetgeen wel baast heeft. Diusdagmiddag ia door de onvoorzichtig heid van een loodgieter, die een met benzine gevulde soldeerbout liet vallen, brand ont staan op het dak der St. Jacobskerk te Vlis- ■mgen waarin behalve de Hervormde ook de Engelsche gemeente haar godslienstoefenin- gen placht te houden. De kerk brandde geheel uit en de toren, bij ieder Nederlander bekend als die waarop Micbiel de Ruyter als leerling bij zijn oom Lampsens, den touwslager, klom, giug even eens geheel verloren. In de verslagen trof ons de mededeeling, dat kerk en toren nog verzekerd waren by de Arnhemscbe Rrandwaarborg-maatschappij, doch dat in 1912 alle Gemeente-gebouwen in Nederland verzekerd zullen zyn bij een daarvoor te stichten onderlinge Brandver- zi'keringmaatschappij. Of dit wel juist is Weten de meeste boeren slechts bij over levering aldus meldt inen uit Hoorn da> 40 gulden per 50 K.G. werd betaald voor de Edam nerkaus en nebben allee» de ouderen ee» 95 a 40 jaar geleden, zoo'n prijs gemaakt, een markipiijs zouals thans voor de kaas wordt betaald, behoort tot de grootste zell- zaamheden. De zuivelfabriek „Eureka", te Binnenwijzend, toch zag Donder lag te Hoorn haar stapel Edammer betaald met f 41 per 50 K.G. Ruim f 1.60 maiktprys per Edammer. Een oigeke, de prijs. E» tocb worden i o/ boogere prijzen gemaakt. Er zijn zoogenaamde „leverbueren", die hun maaksel dus boe renkaas en geen fabriekskaas rechlstienks aan den koopman leveren, die eeu daalder of twee gulden boven de hoogste markt be taalt, en zydus thans f42.50 tot f 43 out vangen. Ouk de boter IS Uitermate hoog iu prijs. Er wordt steeds tot 927a en 95 cent per kopje (half Kilo) betaald. Deze hooge zuivel prijzen zijn een gevolg van de schaarschte aan melk. Behalve dat ook de2e daardoor hoog in prijs is, wordt de scbaarschte aande fabrieken grooter, doordat verschillende boeren hun melk naar de groote steden zenden, waar ze hoogere pryzen ma ken dan aan de fabrieken. I B ovendien is de aanvraag van bet buiten land naar Edammerkaas belangrijk, waardoor medede prijzen worden opgevoerd. Inmid dels vormt deze hooge zuivelprijs voor deu veeboer althans eenige tegemoetkoming io de groote verliezen, door hem io 1911 ge leden. In »De Banketbakker*, het orgaan der Ned. banketbakkers, viudeo we een staaltje van de boterprjjzen, in de maand Augustus sedert 1832 Daaruit blijkt, dat deze nooit zoo hoog geweest zyn als thans. Alleen in 1876 is het cijfer van nu te Leeuwarden bij- 08 bereikt. Per kwart vat of 50 Kilo zijn de prijzen, in guldens, op den derden markt dag in Augustus te Leeuwarden i» de opvol gende j-ren serfeit 1832 gewest: 28 25 25 23 30 35 34 33 34 36 27 26 28 34 40 35 30 30 31 32 38 41 40 42 46 47 45 44 45 46 42 53 50 49 39 54 50 55 f>! 55 55 57 59 62 61 54 58 54 56 51 49 50 52 40 54 39 44 41 44 43 48 37 4) 45 41 39 4.5 50 50 42 43 46 52 50 47 51 50 51 eu 63. 't Zal nog veel duurder worden, troosten de vakmenschen. De «Staatscourant* bevat een Koninklijk besluit waarbij aan een eervol ontslagen go Isdionstonderwyzer in het Huis van be waring te T'iel met ingang van 1 September een juurlijksch pensioen is toegekend van zes gulden. 't ls wel te hopen voor den gelukkigen begiftigde, dit er geen incasseer-kosten by- komen. Padvinders- hoekje. Aanstaanden Zaterdag zullen de geregelde oefe ningen der Padvinders weer beginnen. Ditmaal zal een avond-oefening worden gehouden, welke u i t e r 1 ij k om half elf zal zijn afgeloopen. De Padvinders klokke zeven opgesteld op het Stationsplein. Wel de stok, doch geen lasso of bijl. Beoefend zal worden het seinen met lantaarns, het loopen op de sterren, en het sluipen door een linie. Zaterdagmiddag om 2 uur worden de Apel- doornsrhe Padvinders geïnstalleerd, in „Tivoli" te Apeldoorn. Leden van het Bestuur der afdeeling Amers foort van de N. P. O. zijn met hun huisgenooten uitgenoodigd, deze installatie bij te wonen. Ja, jongens, dat was gisterochtend een heele teleurstelling, vooral voor hen, die uit de om liggende Gemeenten kwamen en al heel vroeg op 't pad moesten om te 7.49 aan 't station te kunnen zijn om luitenant-generaal Sir Robert Baden Powel te kunnen begroeten. Eén troost is srjelui bent niet de eenigen geweest; de kameraden te Almeloo waren al kort na zeSBen aan 't station, en de Amster dammers moesten wachten tot 10.13. Want de generaal kwam, door een misverstand zijnerzijds, niet over Bentheim, doch over Wesel. 't Was een hevig gezoek aan het station te Amsterdam, een geweldig trap-op, trap-af, en een groote teleurstelling dat de eene trein na den andere den stichter der Padvinders-organisatie niet bracht. Maar eindelijk dan toch waoLten duurt zoo lang kwam een witkiel mst een blikken trom mel die een steek vei ried, een zadel en een platte kofler waarop B. P.. en kort d-.arop een rijzige, ietwat schrale gestalte: de generaal. l)e leden van het Hoofdbestuur der N. P. O. begroetten hem, hij inspecteerde het eere-escorte en, na te hebben plaats genomen in een open rijtuig, ging het de stad in. Wat kweten de wielrijders van het eBcorte zich uitstekend van hun taakgeen oogenblik, al waa 't op het Damrak ook nóg zoo'n gew.r- war van auto's eu trams en rijtuigen en karren en meuachen, was hel rijtuig zonder begeleiding. De generaal ging naar zijn hotel, bracht een bezoek aan den Burgemeester van Amsterdam en bezichtigde eenige schilderijen. 's Middags hield hij, zooals je al wel uit de ochtendbladen hebt gelezen, een revue in het Vondelpark, waar een zleine 300 Padvinders uit Amsterdam benevens enkelen uit Haarlem, het Gooi en Baarn stonden opgesteld. Maar eens gosd naar de kiekjes uitkijken, jongens; er waren veel photografen en heel aar dige momenten. Ho', speet den generaal zeer, dat hij de ovatie, die de Amcrsfoortsche Padvinders hem hadden willen brengen, niet in ontvangst heeft kunnen nemen en hij verzocht mij zeer iuslantelijk, bun dit mee te doelen. 't Was meer dan een beleefdheidsvorm, dat hij, na de oefeningen te hebben bijgewoond, met een hartelijk „All right" antwoordde op de verzekering van een der Bestuursleden uit Amers foort, dat In matters of scouting the pride of the Dutch Is talking but little, und doing very much. F,

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2