BLOOKER'S CACAO; BIJZONDER RV.S. Solied. Sierlijk. „Ejsink" rijwielen zijn overal bekend door hun lichten gang en soliditeit. Snel. Sterk. DAALDERS Feuilleton. ALARM. gevestigd te DORDRECHT. Firma Van d& Zoo de Jong Van Ophoven, Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. 46). Emmy zag dat ham ieti hinderde, en teeder vlijde rij lich tegen hem aan„Ben je niet ge lukkig? „Hoe kan je nu zoo iets vragen gaf hij ont wijkend ten antwoord. „Maar nu pai schiet my te binnen, dat ik je vader nog niet officieel om je band heb gevraagd. Al ie dit nu uok niet meer noodig, ik moet hem toch ODder vier oogen spreken". Dadelijk daarop zaten zy tegenover elkaar, en Tromberg stortte zijn hart uit en vertelde, hoe hy nooit een rijk meisje bad willen trouwen, omdat bij bang was, dat misschien eens het oogenblik zou kunnen komen, waarin iemand, misschien zelfs wel het meisje of haar ouders, hem het verwyt konden doen, dat hij in stilte aan den rijken bruidschat gedacht had. „Je bent mal", knorde dn kapitein, toen Tromberg eindelijk met zijn bekentenis klaar was. „Wat je daar zegt, strekt je in menig op zicht tot eer; maar men kan ook al te fijnge voelig zijn. Wanneer twee menschen van elkaar houden, is de rest volkomen onverschillig; ja nog meer, wanneer de een den ander te rijk of te arm is, dan ie dat een beleedigmg, want het is een bewijs, dat niet alleen de liefde hem ge leid heeft. Die moet echter zóo groot zijn, dat zij alle bedenkingen overwintja, zij tnag in het geheel geen bezwaren doen rijzen. Zeker; men moet als volwassen man niet blindelings een huwelyk aangaan, men moet allee vooraf rijpelijk overleggeu, zich afvragen, of de liefde zoo sterk is, dal zij leed en tegenslag, die nie mand bespaard blijven, overwinnen zal, maar verder ook niets. Wie een arm meisje wil trouwen en eerst uitrekent hoe vele ontberingen hij zich in de toekomst zal moeten opleggen, of aan den anderen kunt, wie eerst berekent hoeveel weelde hij zich later zal kunnen ver oorloven, wel, die moet heelemnal niet trouwen, want dan wordt het huwelyk alles behalve wal het zijn moet. Dat is mijn opvatting van de zaak en ik verzoek je er precies zoo over te denkeD vooral echter, tegen Einmy nooit een woord van je vroegere bedenkingen te zeggen. Dat zou ik je nooit vergeven." gunstig© voorwaarden rroor d© Polishouders d©r R. V. S. De R. V. S. geeft ongevraagd bij iedere polis de Reserve-waarde op. Bij overlijden worden geen onvervallen premie- terinijnen van de uitkeering afgehouden. Na 3 jaar recht op proniiovrije polls, waarvan de verzekerde zelf het bedrag gemakkelijk kan berekenen. Na 3 jaar recht op afkoop, waarvan de verze kerde zelf het bedrag gemakkelijk kan berekenen. De afkoopwaarde stijgt tot <>o pCt. der Reserve- waarde. Voor elke premiebetaling 30 respijtdagen. Na driejarig bestaan wordt bij staking der premiebetaling deze uit de afkoopwaarde voldaan. Het is hierdoor mogelijk, dat een verzekering nog jaren zonder premiebetaling in volle kracht blijft voortbestaan. Valt het te eeniger tijd moeilijk, de volle premie te betalen, dan kan men de verzekering in stand honden, door tijdelijk slechts een gedeelte der premie te voldoen. Het te weinig betaalde kan dan later op gemakkelijke wijze worden aangezuiverd. ZEER RIM.IJKK TARIEVEV. Op aanvrage worden gaarne tarieven en uitgebreide inlichtingen omtrent bovenstaande voorwaarden verstrekt door het HOOFDKANTOOR HER Westerstraat 3, ROTTERDAM. Telegram-adres: HOLARGIJP. Telefoon No, 1021 Volgestort maatschappelijk kapitaal f 750 000. De Rank stelt verkrijgbaar tot een beperkt bedrag öj0 Pandbrieven, groot flOÖO—f'500.-- en flOO--, tot den koers van 101 lj„ Coupons verschijnen 1 Mei en 1 Nov Verkrijgbaar ten Kantore der Bank, en te AMERSFOORT bij de Westsingel, alsmede bij hare overige agenten in de voornaamste plaatsen des Rijks. Het was lang na middernacht toen Tromberg eindelijk bet huis verliet, en toen hij het tuin hek achter zich Bloot, atoDd hij weer even lang als, hij, vóór hij kwam, gedaan had voor bet hek en begreep nu nog minder dan eenigeuren geleden hoe hij had kunnen aarzelen den drem pel te overschrijden, en hoe hij vroeger, zooals de menschen zoo dikwijls doen, bijna zijn geluk was voorbij gegaan. „Extra tijding I" brulden de jongens op straat „Extra tijdingDe oorlog is onvermijdelijk!" Frankrijk en Engeland, zoo las men, etonden op hun stuk; ofschoon de Duitschereaeeringde grootste tegemoetkoming bad betoond, was het haar niet gelukt, van haar tegen-ianders op eenig punt haar zin te krijven. Verder toegeven zou terecht als lafheid verklaard kunnen worden en indien er te elfder ure geen wonder gebeurde, zou reeds overmorgen de oorlog verklaard wor den. De mobilisatie van leger en vloot zou dade lijk beginnen. In talloozo exemplaren werd dit officieuse bulletin op straat verkocht. „Extra tijding I Bulletin I De oorlog met Engeland en Frankryk onvermijdelijk I", riepen de krantenventers op Btraat. „Het ultimatum reeds gesteld. Mobilisatie gelast I" Met deze en dergelijke uitroepen werd het bul letin rondgevent, en wie het las, werd vervuld van schrik en ontzetting. Nauwelijks was de Russiech-Japanscbe oorlog en daarmee de ontzettende slachting geëindigd de afschuwelijke dood van tienduizenden, de ondergang van de Russische vloot, de belegering van Port Arthur, dat alles leefde maar al te duidelijk in de herinnering. En nu zou het eigen vaderland een dergelijke oorlog niet bespaard blijven Zeker; nederlagen als Rusland beleefd had, waren voor de Duitse hers ondenkbaarzij waren goed toegerust en zouden zelfs de aanvallen van vijanden, groote. in aantal, afslaan. Aan een nederlaag behoefde men niet te denkenmaar zelfs overwinningen zouden gr ote offers ver langen. Meer dan achttienduizend dooden hadden, nu veertig jaar geledeD, op den dag van Gra- velotte het slagveld bedekthoe groot zoudeD thans wel de verliezen zijn onder de vreeeelijke uitwerking van de hedend tagache wapenen 1 Men mocht er niet uan denken, huevele tien duizenden en honderdduizenden mannen in bun besten leeftijd, die zich nu nog in kracht en gezondheid verheugden, misschien al in de eerst volgende dagen weggemaaid zouden worden. Hoeveel ontzettende ellende, hoeveel nood zou ontstaan, indien plotseling tallooze gezinnen hun kostwinner verloren. Welk een rouw zou er rondom beerschen, wanneer vaders en broe ders en vrienden sneuvelden 1 Was de oorlog dan werkelijk onvermijdelijk? Men vreesde het ergste, maar toch hoopten allen nog op vrede. De aanstaande oorlog was niet populair; er was geen haat tegen den vij and, en nog kort geleden was in een van de voornaamste dagbladen verklaard, dat de Duit sche vloot bitter weinig voelde voor een oorlog niet Engeland. Vergeefs deden de officieuse bladen moeite om de mensohen in vuur te brengen de oorlog was niet populair. Niemand zou weliswaar beproeven, zich aan zijn plicht te onttrekken, maar slechts zeer weinigen zou den met vreugde gevolg geven aan de oproeping onder de wapenen. Da zorg voor vrouw en kind, de bange vraag of de kostwinner, zelfs indn n hij behouden terugkeerde, weer dadelijk zijn brood zou kunnen verdienen, hoeveel stoffelijk verlies men zou lijden en of het wel mogelijk zou zijn, dat weer in te halen, vervulde ieder een veel meer dan do van hoogerhand gewenschte vaderlandlievende geestdrift. Men boorde op straat niet juichen, toen de inhoud vun de bulletins bekend werd, geen ge roep van „Weg met den v ij »nd" I Wel trok ken een paar aangeschoten jongelieden, die blij waren, nu als soldaat aan den kost te kunnen komen, joelend en schreeuwend van de eene In rberg naar de andere, maar het lied „Deutsch- l<nd, Deutsehland über Alles" wekte geen alge- meene geestdrift en vond hij de kalm en beza digd denkende menschen geen instemming. Voor het oogenblik overwon de vrees voor de komende dagen de vaderlandsliefde, of temperde haar ten minste. Overal vormden zich groepjes, die over bot buil. tiu spraken, maar men hoorde geen vroolijkc uitroepen, zag geen toorn in de uugen fonkelen, zag geen gebuide vuisten. Wat liet bui lt tn verkondigde, had de uitwerking van een jobstijding. „Ich bin ein Preusse, kennt ihr meine Farben, die Fahne schwebt rnir schwarz und wtiss Met de muziek voorop kwam het regiment van een groote oefening terug. Op de tonen van den Priiieenmarsch rukte de troep door de hoofd straten, met militaire stap en houding, up de kazerne aan. Allen waren fik echo jongens, vol overmoed en gezondheid, geleid door officieren die nu allen tezamen zouden bewijzen, dat ook zij, ondauks de velerlei veranderingen, die lange jaren van vrede in het heele leven en de denk wijze van een officierskorps teweegbrengen, toch nog met den ouden I'ruisischm geest bezield wuren, dat zij nog altijd evenals hun vaderen tegenover den vijund een eervollen dood zouden weten te sterven. „Ich bin ein Preusse, kennt ihr meine Farben", hief de muziek opnieuw aan. Overal gingen ramen en deuren open, iedereen wuifde den troep toe. Men was trotsch op het regiment, „ons regiment", zooals het in de heele stad genoemd werd. En over een paar dagen zou het naar de grens moeten, en wanneer bet eens zegevierend terugkwam, hoe velen zouden dan van hen, die daar nu voorbijmarcheerden, nog in leven zijn? Iedereen had in zijn hart behoefte om het regiment met een hoera of een krent van aanmoediging te verwelkomen, maar liet gevoel van treurigheid, dat ook allen beheerschtc, maakte, dat het tot geen luide ovaties kwam. Maar het gewu;f van zakdoeken bewees den troep toch, hoezeer de geheele bevolking hem aanhing, nu nog mier dan anders. Onophoud lijk salueerden de officieren met de sabel. Mrur terwijl anders ook de mauschappen, wanneer zij door de s'raten van de stad marcheerden, on danks het verbod, beproefden om hun kennisei u of iiieisj-s h- imelijk te groeten, was het vandaag) alsof zij zich allen den ernst van bet oogenblik bewust warm, alsof zij merkten, hoe onderzoe kend en bezorgd aller oogen op hen gericht waren. Dat maakte hen trotsch en opgewekt. Geen gedachte aan moeiten en ontberingen, aan gewond worden of sterven, kwam bij hen op, maar alleen het besef, dat zij degenen waren, op wie het vaderland zijn hoop had gebouwd. En hoogcr hieven zyh-t hoofd, „Ich bin ein Preusse, kennt ihr meine Farben". Haast in parude-marech rukt»- de troep voort, links, rechts, links, rechts, en ieder trachtte zijn kameraad in militaire llmkheid de loef af te stek' n. Iteeds builen, op het orfenveld, had de kolonel in een lunge toespraak zijn manschappen den ernst van den toesiand ouder de oogen gebracht en hen vermaand, in deze hachelijke dagen zich nög meer dan anders te herinneren, dat zij Pruisisch- soldaten wuren, soldaten vun een leger, waarop de oogen van do neele wreld goricut waren. Met een luid „hoera"! op den opperbe velhebber van 'cger en vloot was by geëindigd. Met een kort woord liet hij dus nu de troep beengaan en bij vezocht alleen nog de officieren, by hem te komen. (Wordt vervolgd;.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 4