Dinsdag 26 aSBS September 1911. No 8009- 60e Ja"yd' y KOSTELOOS. AMEHSFOOBTSGEE COURANT. Uitgave van de Naainloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: Verschijnt Dinsda>: Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l.— BUREAU: franco per post f 1.15. Advertentiên 1ti regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- P. J. FR&DERZZS. abonnement reductie, wxarvau tarief op aanvriag kosteloos. Legale, officieel**- en onteigenings- vnnTirrnArwr a advertentiên per regel 15 cent. Reelate es 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten AWttiJhUttflWal 9. AMERSFOORT, worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiên buiten de stad worden de incasseer koeten in rekening gebracht. Postbus 0. Telefoon 19 Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven als abonne', ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gaaien artikel 41 der G«m-er>tewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 29 September aanstaande, des namiddag» te half twee ure. Amersfoort, 26 September 1911. De Burgemeester, voornoemd, WÜIJTIER3. SCHOUW. De Burgemeester en Wethouder» van Amers foort, Gezien art. 22 van bet Reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de Provincie Utrecht d. d. 8 November 185 i (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wogen en waterleidingen Doen te wetcD, dat de bij voormeld artikel bedoelde najaars schouw over wegen, slootenen waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woens dag, den 18 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, 25 Septembsr 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretatis, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Westbroek gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 25 September 1911 De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Beroepswijding. Toen Christus Petrus aanspoorde hem te volgen, zeide Hij tot hem „Van heden af zult gij een visscher van menschen zyn". Dit i3 in zekereu zin op ieder onzer toepasselijk, ook al bekleeden wy de eenvoudigste betrekking. Het hangt van ons zeiven af, of wy aan die roepstem ehoor geven, leder beroep is een opvoe- ersberoep, een verplegersberoep, een geneesmeestersberoep, zoodra we in ons beroep onze betrekkingen tot de menschen niet uitsluitend ambtelijk en zakelijk opvatten, maar tevens bedenken welk1 een krachtigen geestelijken en zedelyken invloed wij op anderen kunnen uitoefe nen, in bet goede en het booze, in het kleine en het groote. Wie zich in dezen zin verantwoordelijk gevoelt en zich afvraagt: „Hoe kan ik door mijn voorbeeld de anderen in hun betere natuur bevestigen", zal ook in zich zeiven de goddelijke vonk aanblazen en ook in het saaiste beroep een nieuwe en ver heffende opvatting ontdekken. Godsdienst en wijsbegeerte hebben ons ook een nieuw gezichtspunt gegeven, dat ook voor alle zwarigheden van het be roepsleven van de hoogste beteekenis is, dat wg nameljjk hoe langer, zoo meer dit leven als een school der loutering leeren beschouwen, als een zuiveringsvuur, waarin onze betere natuur van haar on reine bijmengsels wordt ontdaan. Wie altyd maar weekhartig zijn geluk zoekt, wiede„ommelette auxcon- f i t u r e 8" om zoo te zeggen als het symbool van zijn levensdoel beschouwt, zal door iedere belemmering, iedere teleur stelling en iedere onaangename bejegening van de zjjde van zijn ambtgtnooten of superieuren uit zyn evenwicht worden gebracht en zich ontdaan voelen. Dat andere|standpunt daarentegen ver schaft een groote kalmte tegenover alle levensstoornissen, ja, het stelt ons zelfs in staat, het onaangename als een soort uitdaging te begroeten, zooals Catharina van Siena een twistzieke oude vrouw uitzocht om haar te verzorgen en te be dienen in haar byzyu toe te nemen aan geduld en liefde. Wie het tegenwoordige beroepsleven gadeslaat en merkt, hoe de menschen door bet gemis van een hoogere levens beschouwing ten gevolge van de dage- ljjksche ergernissen geprikkeld en zenuw ziek worden, zal weten, hoe noodzakelijk juist voor de beroepsplichten een waar lijk geestelyk standpunt is, waartegen over de uiterlijke gebeurtenissen hun beteekenis verliezen en dat aan alles een hoogeren zin verleent. De materie heeft veel te veel macht over ons verkregendaaraan gaan zoo veel menschen tegenwoordig te gronde. Wy kunnen alleen maar weer gezond worden door ons een groote geestelijke levenstaak te stellen, en hoe meer wy door ons beroep genoodzaakt zijn ons met de materie bezig te houden, des te dringender is het noodig, dat wy ons een hoogere opvatting van het leven eigen maken, die ons in onze gedachte aan onze geestelyke bestemming rust geeft eu een houvast verschaft. Zulk een opvatting is ook voor de beroepshygiene vaak van meer belaug dan alle uitwen dige middelen tot bevordering der ge zondheid. Ook hier is het woord van kracht: „De mensch kan by brood alleen niet leven". Uit Foerstsr'e „Levenswandel". GAS-TENTOONSTELLING. In tegenwoordigheid van vele Raadsleden, van de Gis-commissie eu den Directeur van de Gemeentelijke gasfabriek eu de water leiding werd gistermiddag iu „Amicitia" de gas- tentoonstelling geopend. De heer W. H. Kam, Wethouder van openbare werken en Voorzitter der Commis sie van bijstand voor bet gas- en het water- leidiugsbedrijf, nam even na tweëen bet woord en riep de aauwezige dames en heeren een hartelijk welkom toe. De laatste bladzijde van bet jongste verslag der Gemeentelijke gasfabriek, vervolgde spr., stemt zeker tot tevredenheid als we daarop nagaan, dat bet aantal geproduceerde kubieke Meters gas is toegenomen van 1 046 825 in 19 <1, bet eerste jaar waarin de fabriek in volle werking was, tot 2 718682 in 1910; een bewijs voor de energie waarmede bet ga-bedrijf tot voordeel voor de GemeeDte wordt bevorderd. Spr. herinnerde, dat in 1900, eveneens in „Amicitia", een gas- tentoonstelling is gehou den, doch dat de techniek in dien tusschentyd zulke reusachtige vorderingen maakte, dat bet nuttig Werd geacht, den leek de nieuwe vindingen en toepassingen te toonen. Het voorstel, door den heer Zijlstra daar toe in de Juli-vergadering der bedryfs-cora- missia gedaan, vond daar en ook bij het Gemeentebestuur eeo gunstig onthaal en een 25-tal firma's werd bereid bevonden, te doen zien boe thans een volmaakt en spaarzaam gasgebruik gepaard gaat aan groote zinde lijkheid. Het deed spr. leed, dat er thans nog zoo weinig dames waren; dezen toch zijn wel het meest tot oordeelen bevoegd. Spr. hoopte, dat zij in grooten getale zouden komen ovn het vele te zien, dat deze welgeslaagde ten toonstelling biedt. Spr. dankte den heer Zijlstra voor de vele moeite en groote zorgen, besteed aan het tot stand brengen van deze tentoonstel ling, en de exposanten die, met opoffering vau veel tijd en groote kosten, zooveel Iraais en degalyks te aanschouwen geven. Spr. bracht ook een woord van hulde en erkentelijkheid aan mejuffrouw De Holl, Directrice der industrie- en huishoudschool, die weder volkomen bereid was, proefonder vindelijk te toonen waartoe gas kan worden aangewend in het huishouden. Deze tentoonstelling, niets dan een reclame, doch een van de ware soort, moest hier wel komen. Het vluchtig product, door de gas fabriek bereid, kan niet in keurige flacons of snoezige doosjes ter kennismaking worden toegezonden; doch v.e niet uitstalt, verkoopt ook niet, eu dit toch is óok het doel van dit bedryf. Spr. hoopte, dat het doel der tentoonstel ling, den gebruiker en den nog-niet-gebruiker de verschilkude toepassingen en de groote voordeelen te laten zieo, volkomen zou woi - den bereikt en dat de exposanten een schit terend succes zouden hebben en verklaarde expositie voor geopend. Terwijl nu de Spaethe-kunstspel-piano, uit het magazijn van den heer Louis Klein, een vroolyken Souza-marsch deed hooren, ging men de verschillende stands bezichtigen. Wplk een reusachtig vsrschil bij nu bijna elf jaar geleden. In 1900 gaslampen van allerlei vorm en ballons van alleilei k!"tir; thans óók, maar in veel grooter verscheiden heid en ryke uitvoering, doch bovendien t»l van werktuigjes en toestellen waarvan de leek zelfs het bestaan niet vermoedt. Voor den ingang branden 's avonds twee lampen ieder van 1000 kaarsenin de zaal zal, zoodra de motor niet meer koppig is, er een branden van niet miuder dan 1500 kaarsen lichtsterkte, die zelfs kan opgevoerd tot 4500 normaal-kaarsen. De groote zaal is thans geheel ingenomen door de verschillen le sstandsc op lange tafels, aan den zolder, langs <ie wandengeon hoekje is ongebruikt gebleven en alles is sin volle workings. Voor hut podium staat het in dezo cou rant al meermalen besproken veiligheidstoestel van den beer Ruiten, Directeur van een der Gemeentelijke gas-fabrieken to 's-Gravenhage Het geheim voor de absolute veiligheid bestaat uit twee kleine instrumentjes, die aari deu inlaat en den uitlaat van den gas meter bevestigd worden. Hierdoor kan men den meter instellen vnor dt.g of nacht. Staat de meter op sdag», dan is alles gewoon; zet men hem op nachts, dan laat de meter nog slechts «en regelbare, ongevaarlijke hoeveelheid gis (byv. 100 Liter) door, een hoeveelheid, die, al zou ze in een vertrek geheel onverbrand uitstroomen, toch '!e atmosfeer nietdoode ijk zelfs niet gevaarlijk voor een mensch maakt, maar toch groot genoeg is om, indien ooodig, des nachts licht te verschaffen. Draait een der huisgenooten een gaslicht niet behoorlijk uit of laat by een comfoor branden, zoodat de beperkte hoeveelheid (die 100 L.) 's ochtends geheel opgebrand, en da kraan open gebleven is, dan treedt ar toch des ochtend?, by het omstellen op idagc geen gas in de huisleiding dan nadat de open staande kraan gesloten is. Dit lijkt nu wel wat too verachtig, maar is toch de volle waarheid en men kan bet op de tentoon stelling met eigen oogen zien. Alle kranen open en geen gas. Eerst na het sluiten van alle kranen en het dan weer openen, begint het gas weer toe te stroomeD. Dit is de veiligheid ook by het ontstaan van eeu lek des nachts. Valt ergens een orna ment of ontstaat er, op welke wijze ook, een lek in de leiding, dan verraadt zich dit eveneens, doordat de meter ook bij bet ver stellen tut sdag" onherroepelijk gesloten blyft tot het lek is hersteld. Gasvergiftiging en ontploffing zyn door dit toestel absoluut uitgesloten. Voor ongeveer è°n tientje kan men zich deze veiligheid verschaften en als we goed gehoord hebben, is de Gas-commissie niet ongeneigd om, als eenige gasverbruikers dit toestel zich willen aanschaffen, het op den gasmeter, die immers eigendom is van de Gemeente, te doen aanbrengen. Velen gebruiken een gasmeter droge of natte, gewone dan wel muntmeter doch slechts heel weinigen weten hoe zoo'o meu bel, al staat het ook reeds j»ar en dag in hun huis, nu toch wel eigenlyk werkt. Wel nu, ter tentoonstelling zijn meters van allerlei slag, geheel ombouwd met glas, zoo dat ieder, die nu eens precies wil weten hoe de hark aan den steel zit, met eigen oogen kan zien waar het geldstuk blijft, dal in den munt meter wordt geworpen, eu hoe het den gas- toevoer regelt of stop set; hoe de gebeele meter functioneert, enz. enz. Geen lezeres of lezer zal wenschen, dat we ons verdiepen in de honderd"rlei geëxpo seerde voorwerpen, komforen, kachels, brood- roostertoestellen strijkbouten, gloeikousen (zelfs dubbele), kapjes (waarby erzyndiede voor het oog zoo nadeelige ultra-violette stra len absorbeeren) en wat niet albaden, geys*rs en zoo veel meer; radiatoren met en zonder zichzelf weer aanvullend water; branders voor werkplaatsen of kamers waar boven kinderen stoeiengas-regulateurs van alle makelij en in eiken prys. Ieder zal dit zelf willen zien, waartoe thans gelegeuheid te over is; immers de tentoonstelling is ge opend tot en met aanst tanden Zaterdag tel kens van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Op twee dingeD echter willen we nog wijzen en wel op een heel eenvoudig bran- dertje, dat op elke gaslamp kan geschroefd en dan als gaskacheltje dienst doet een heerlijkheid, in dezen tijd waarin 't zoo kil kan zijn in huis, die met omstreeks ésn daal der toch werkelyk niet te duur betaald is. En op bet warmwater-automaatje van een firma te Amsterdam, waarvan Dog wel drie exemplaren ter toonstelling zyn (al is er van éeD, minder handig, de nsara weggewerkt) en de Vesuvius-automput, door welke ieder, die een waterleiding in huis heeft en deze zal, naar we hopen, binnen een paar jaren tijd in geen enkel Luis hier ter stede ontbre ken -- door het openen der waterleiding- kraan in alle vertrekken onmiddellyk warm water by de hand heeft zooveel als by zelf maar wil. De automatische lantaarn-aanstekers, zooals er hier op den Berg en rond het R. O. reeds 20 in gebruik zijn, kan men ter tentoon stelling óok in hun iugeoieus gevonden wer king oigaan. In 't kort men kan er menig leerzaam uur doorbrengen: gezwegen nog van de voor dracht met toepassiogan, ook morgenmiddag door mej. De Holl te geven.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1