Stadsnieuws. Laatste Berichten. Gemengd nieuws. Pastoor C. Wyker heeft professor F. Kenninck vervangen als hoogleeraar in de Cijbelkunde aan het seminarium der Oud- bisschoppelijke clerezie. Aan den heer W. F. Ebert werd hedenochtend in de Directeurskamer der Hoogere Burger school door dr. P. K. Drossaart Lulofs, mede nameos andere leeraren, een fraai horloge met ketting aangeboden als bewijs van waar deering voor zyn diensten, gedurende veertig jaar als amanuensis aan de school bewezeD. De heer R. W. Heere is benoemd tot klerk bij Publieke werken. Do heer W. Storm van Leeuwen heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gun stig gevolg afgelegd het theoretisch genees kundig examen tweede gedeelte. De opleiding bij de Militaire school-com- pagnie zal 1 October weder aanvangen. Nu het aantal leerlingen 70 is, zal in 1912 een nieuwe school-compagnie worden opgericht, vermoedelijk te Maastricht, waartoe geiden zijn uitgetrokken op de Staatsbe- grooting voor 1912, Als voorloopige maatregel zal een hulp klasse worden gevestigd te Nijmegen. Aan het vaandrig-examen van de Militaire school-compagnie hebben voldaan de reserve- serganten Kortland', Mees, Verloop, Sindorf, Sandkuyl, Van den Heuvel tot Beichlingen gezegd Bartolotti Reynders, Uouma, Merke- steyn en jbr, Backer. De miliciens der lichtingen 1907 en 1908, die sedert 16 Augustus bij het 5e regiment nfanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren en aanvankelijk 9 Sep tember in het genot van groot-ver] f zouden worden gesteld, zyn heden naar hun baard- steden teruggekeerd. Eerst heden kunnen we opnemen het weder woord van architect Kroes op het stuk over de herstelling van het Gasthuiekerkje door den heer \V. Croockewit W. Am. geschreven in de „N. Rott. Crt." en onlangs, op verzoek, overge nomen. De heer Kroes dan schrijft U zult mij zeer verplichten, onderstaand schrij ven in uw blad te willen opnemen, als antwoord op het schrijven van den heer W. Croockewit W. Azn., te Amersfoort, getiteld „Hoe men een monument verknoeit". Hoewel ik eerst geen voor nemen had, op dergelijk schrijven van een niet- deskundige te antwoorden, heeft de handelwijze ran voornoemden heer op Zaterdag 16 Septem ber j.I., my genoodzaakt, hierop een uitzondering te maken, terwijl ik my voorbehoud, geen enkel volgend schrijven van hem te beantwoorden. Ter verdediging van de verdachtmaking, in voormeld schrijven bedoeld, dieno het volgende. De oude gerelB van de vrouwenzaal en het kapelgedeelte aan de straatzijde, gemetseld van zeer zachte steenen, zijn ruim twintig jaren ge leden met een lang Portlandsche cement bezet ter dikte van ongeveer 2 c.M. en samengesteld uit gelijke deelen cement en zand, vermengd met een weinig kalk. Voor men echter daartoe is overgegaan, zijn de steenen, voorzoover althans bet kapelgedeelte betreft, diep weggekapt, de waterslaglijst bijna geheel weggeslagen en een zeer groot gedeelte der muren en contreforten met pan- en tegelstukken opgedikt. De gevel van den vrouwenzaal echijnt in beteren toestand te hebben verkeard, althanB da steenen daarvan zijn niet zóo diep wegge kapt; alleen het bovengedeelte was blijkbaar te slecht om te behouden; vandaar dat dit ge deelte, dat door den heer Croockewit als oud wordt aangezien, is vernieuwd geworden en wel met hardere steenen dan de oude. Het is bekend, schryft de heer Croockewit, dat cement zich soms zóo vast met baksteen verbindt, dat een goede cementlaag bezwaarlijk anders daD door afkappen kan verwyderd worden. Ik wil hieraan toevoegeD, dat hel ook bekend is, ten minste aan deskundigen, dat een goede cementlaag zich dikwijls niet anders van bak steen laat verwijderen dan met medeneming van een gedeelte der steensn, althans als deze niet van harde kwaliteit zijn. Het schrijven hieromtrent van den heer Croockewit strookt niet met den raad, welke hij aan de werklieden gaf om de cementlaag met een vlak en scherp schildersmes (zeker plamuurmes bedoeld) af te schuivsn. Dat de afkapping van de cementlaag met zorg is ge- Bchiea, valt niet te loochenen als men het werk met oordeel beschouwt; want niet alleen aan het bovenste gedeelte, zooals de heer Croockewit schryft, doch de geheele gevel met contreforten der vrouwenzaal is zoo goed mogelijk gehouden gebleven. Dat znlks Diet met bet kapelgedeelte kon ge schieden, ia te betreureu doch de oorzaak daar van is niet, zooals ds beer Croockewit schrijft, omdat dit te tijdrooveud werk was, maar om dat de cementlaag zelf met de metselsteenen en de beklamping grootendeels bij de minst mogelijke aanraking los liet, zoodat er van be houden van den fraaien gloed van den prachti- gen baksteen, aldus de heer Croockewit, geen sprake kon zijn. Alle bewijsstukken zijn nog op het werk aan wezig en dat er juist voorzichtig en met oordeel wordt gewerkt, kan men zien aan éan der con treforten, waarvan óen der zijden moest worden weggekapt, terwijl de beide andere zijden zijn behouden gebleven. Ook is zulks merkbaar aan bet sparen van de profielsteenen en andere frag menten. Ter verdcro goruststelling van den heer Croockewit, dat er geen knoeiwerk zal worden geleverd, deel ik hein mede, dat voor het invullen der bestaande gevels en voor de nieuwe gevels geen planlooze moderne steenen, zooals by Schryft, worden gebezigd, doch band vorm steenen, geheel overeenstemmende met de steenen waar van het bestaande gedeelte van het gebouw is opgetrokken, met toepassing van eveneens uit de hand vervaardigde profielsteenen. Ten overvloede kan ik nog melden, datnaar aanleiding van het door den heer Croockewit geschrevene, onmiddellijk een onderzoek van overheidswege is ingesteld in hoeverre zijn pro test en zijn aansporing tot waakzaamheid op waarheid berustten. Het resultaat hiervan is ge weest, dat het uitgevoerde werk door den met het onderzoek belast zijnden architect werd goed gekeurd. Om nu dan heer Croockewit persoonlijk te overtuigen van zijn onoordeelkundig, schrijven, noodigdeik hem en tegelijkertijd den heer Ad. Mulder, Rijks-arcnitect te 's-Gravenhage, uit om Zaterdag 16 September 's morgens te 11 uur aan het gebouw te willen komen. Na eenige tegenwerpingen nam de heer Crookewit deze uitnoodiging aan, onder voor waarde, dat indien hij iets zou moeien toegeven, zulks niet in de courant gezet zou worden (sic). Nauwelijks waren wij, de heer Mulder en ik, in tegenwoordigheid van de heeren Van Daal en Eybergen, aannemers van het restauratiewerk, bezig den heer Croockewit, niet op zoetsappige, maar op eerlijke en duidelijke wijze aan tetoo- nen, dat hij zich schromelijk had vergist met een dergelijk artikel te plaatsen, of bet bleek ons, dat hij niet voor rede vatbaar is en toen de heer Mulder hem terecht onder het oog bracht, dat, indien hij werkelijk meende, dat het werk verknoeid werd, het nelter ware geweest zulks aan het Ministerie te schrijven, stoof de heer Croockewit geweldig op en onder de uitdrukking „ik zal toch in de courant mogen schrijven wat ik wil; schrijven jullie ook maar indecourant, dan zal ik ook weer antwoorden", verliet hij het werk als een jongetje dat voor zijn broek had gekregen, ons allen verbluft en met een alles behalve aangenamen indruk jegens hem achter latend. De Minister van Oorlog heeft aan de chefs vau korpsen der landmacht als zijn verlangen le kennen geguveu, «lat wann> <T bij bijzon dere gelegenheden de mil n worden onthaald op alcoholhoudend'' anken' als wyn en bier, aan hen, die daarvan geen ge bruik wenschen te maken, desverlangd al coholvrije dranken mo-tm worden verstrekt Er is zeer veel kans op, dat in de groote zaal van „Amicitia" een flinke door gas gedreven ventilator wordt aangebracht, hetgeen een enorme verbetering zou wezeo. De ventilator een kleintje maar thans daar ten loon gesteld, trok bijzonder de aandacht van de Bostuursl :deo der socië teit, die reeds zoolang hebben getracht de luchtverwensching in de zaal op afdoende wijze en vooral zonder tocht te regelen. Een vriendelijke hand schrijft ons, dat Donderdag te Hilversum een biljart wedstrijd plaats had tusschen een vijftal uit die Ge meente en een vijftal uit Amersfoort, welke tot uiislag had, dat het Amersfoortsche vijf tal 656 caramboles maakte, tegen de Hilver summers 637 Woensdag 4 October zal een tegen-ont- muttiog plaats hebben in „Het Boompje", hier. Bij deze eerste ontmoeting werden gemaakt door de heeren P. Zegwaard, R. J. van Eimeren en B. Heere ieder 150 caramboles, door den heer F. H. Stom 107 en door den P. Doun.a99totaal voor Amersfoort dus 656. En door de heeren D. van Wulven en P. Hartogs ieder 150, P. Bode 129, W. Smit 116 on J. Remekas 92 totaal voor Hil versum dus 637 caramboles. Nu de zomer toch eindelijk werkelijk voorbij is, komt de tijd weer aan voor het edele voetbalspel. Nu gloeit weer het oude enthusiasme opnu rennen weer de vlugge jongensgestalten langs het lijntje nu klinken weer de zegekreten door de stille boomeD. Want voetbal ia toch eigenlijk je sport; geen andere geefi j« die bezieling, ge"ft je dr kracht van willen winnen in eerlijkeu strijd. Het voetbal is geworden de populairste onzer sportenhet verdient het. Zwemmers en Padvinders hebben gedu rende den zomer den sportnaam van Amersfoort hooggehouden; kom aan voet ballers, nu is het aan jelui, weer te toonen, «lat de Ainersfo' rtsche jongens zich weren kunnen. Zoo toog ik Zondag naar Birkhoven om te zien, hoe Quick zich zou houden in zijn eersten competitiewe Istrijd. Na een tijd van sukkelen, schynt de oude club weer met nieuwe kracht bezield te zyri. De animo, onder de jongere leden vooral, neemt weer sterk toe eu ddt ia een gunstig teeken. De tegenstanders, Velox uit Wageningen, hadden een paar invallers en ook Quick was niet op zijn sterkst. De eerste 20 minuten zyn het belang rijkst, daar beide partijen nog gelyk op gaan en om de leiding vechten. Quick houdt zich best in deze periode en als zo m« t 2—0 voorgekomen zyn, sp'-len ze verder een gewonnen spel. Met rust staat het 4—0 en het einde komt met 10—0. Het spel slond nog niot op een hoog peil, maar toch kan Quick tevreden zyn. Als Marin ook tegen st-rkere tegenstanders zijn succ<*s kan handhaven, is do achterhoede in orde. In de middellmie gaf De Boer weer zijn bekend goede spelmaar overigons is deze linio nog niet zoo heel sterk. Wat de voorhoede betreft: ul.s de noodige discipline en het kalme samenspelen er maar in blij ven, zal het best gaan. De buitenspelers waren nog wel niet «'at, er werd nog niet genoeg op «1 n bal gezeten en nog onvol doende geschoten, maar toch geeft het ver toonde goede hoop. Valck, de jonge rechts binnen, verdient alle lof vin zijn tactisch spel; de center-voor die 7 doelpunten maakte, heeft heel wat aan hem te danken. Zondag a.s, speelt Quick weer op Birk hoven tegen N. E. C., uit. Nijmegen. Komt, Amersfóorter?, m akt dan eens de gezonde herfstwandeling naar het mooie Birkhoven en geniet van den pittigen, vu- rigen strijd, die daar weer gestreden zal worden. Ziet, wat j-ugd is, wat jonge kracht mooi is en verheffend en voelt zelf, hoe ge mee gaat leven in hun strijd, hoe ge mee jong zyt en hoe ge dan uw stadgenooien gaat aansporen ter overwinning. H. V. C. heeft Zondag de competitie prach tig ingezet door te Apeldoorn op eigen terrein Robur et Velocitas te kloppen met 6—2. De rust ging in mot 51. Het Vijfde ontviDg hier het derde elftal van Vitesse. Bij de firma J. Meeuwen Zn, te's-Gra- veuhage, is verschenen de 3e jaargang vun haar bekende en zelden vruchteloos geraad pleegde voetbal-agenda. De luttele prijs weegt geheel op tegen het voordeel, dat ieder belangstellende iu voetbal sport door het gebruik van dit handige boekje vindt, daar het, op eeuvoudige wijze bijge houden, een juist overzicht geeft vau de behaalde resultaten van alle competitie» in Nederland. De verkoop der Sobnëias-bloera heeft hier gister opgebracht f354. De Ainersfoorisohe R. K. Spaarbank heeft volgens >Da Ecmbode* in het eerste jaar van haar bestaan de volgende resultaten opge leverd. Ingelegd is f24 553.965 en terugbetaald f6574.00, zoodat het saldo, aan inleggers ver-chuldigd, f17978.805 bedraagt. Er zyn in omloop 193 boekjes, welke ver deeld zijn in 12 met een 'egoed van beneden f 1 60 mi.t een tegoed van fl t »t beneden f 10; 87 met een tegoed van I lOtot beneden f 100; 23 met een tegoed van f 100 tot be neden f500; en 11 met een tegoed van boven f500. Vrijdagavond wordt dn najaarsvergadering van de vereeniging Ambachtschool voor Amersfoort en »omstreken« gehouden en ook de 76ste ledenvergadering der plaatselijke afdetlmg van Toonkunst. Voor de rechthebbenden zijn aan he CommLsaria; t Van politie terug te bekomen een pa >r gloednieuwe klompen, een harts vanger en een city-bag, alle op daa open baren weg gevonden. Dat de Rechtbank te Utrecht niet speelt met verzet tege bedienende beambten in functie heeft een »koopman« van hier erva ren, die gister deswege weid veroordeeld tot tieu weken gevangenisstaf. Een aan den drank verslaafde vrouw van hier, die wegens de zooveelste openbare dronkenschap was ingesloten te Utrecht, is in de gevangenis aldaar overleden. Verstandig zijn is goed, goed zijn is beter» maar rechtvaaidig zyn is 't b'-st. Uit den Omtrek. H, M. Konintio-Moeder zal tegen half October „Soestdyka verlaten, doch zich naar hei buitenland begeven eer zij naar Den Haag terugkeert. H. M. de Koningin-Moeder, die zich aan stonds deed inlichten omtrent de arme ge zinoen, die bij den geweldigen brand te Bunschoten alles verloren eu niet waren verz- kerd, heeft te hunnen behoeve f2v'0 geschonken. Burgemeester eu Weihouders van Zeist stellen den Raad dier Gemeente voor, do 30 opcenten op de Personeele belasting terug te biengeti op 15. AaD het algemeen overzicht van het Me teorologisch Instituut te De Bilt over de maand Augustus is het volgende ontleend. In het begin der maand verscheen boven ZW.-Europa een gebied van hooge drukking, dat zich weldra over Middel-Europa uitbreidde en aldaar tot den 2üen van beteekenis bleef. E<m nieuw gebied, den 19en in bet Z.W. verschenen, werd tot het einde der maand boven Z. W.-Eunpa aangetroffen. Depressie van eenige beteekenis hadden op het weer hier te lande geen invloed. In nog sterkei' mate dan Juli kenmerkte Augustus zich door hooge temperaturen en geri-igen neerslag. Het raaandgemiddelde van de temperatuur was gemiddeld 3 graden boven do normale, dat van da dagelijksche maximum-temperatuur was 25 tegen 21, da; van den dag-lykscben rang 11 togen 8 nor maal. Gemiddeld op 13 dagen steeg de tem peratuur boven 25 tegen 4 dagen normaal, vooral van Ion 9en tot. den 13en was het zeer warm en werd op verscheidene plaatsen hut in de laatste 18 jaren bereikte maximum overtroffen, te De Bilt zelfs dat van het ge heele 63-jarige tijdvak, Du maandsom van den neerslag, gemiddeld over het geheele la-id, bedroeg slechts 1/5 van de normale ho ve -Iheidalleen in de omgeving van Veluwe en Betuwe viel in het begin der maand tengevolge van on- weders regen van beteekenis. Het aantal dagen, waarop 1 m.M. of meer viel, was 4, tegen 11 normaal. Ook de bewolking en de betrekkelijke vochtigheid waren, vocal in de eerste twee dekadeo, gering; te De Bilt bedroeg het totaal aantal uren met zonneschijn 251. tegen 182 uren normaal en daalde van 9 tot 13 de vochtigheid tut 30 pCt. Winden uit O.-lijke tot N.W.-lijko rich tingen waren, vooral in 'Ie tweede dekade, talrijker dan gewoonlijk. Uit de mededeelingeu vau de Directie van deu Landbouw blijkt omtrent het mond- en klauwzeer, dat deze ziekte hij het vee van 18214 eigenaren in Juni, 12 358 in Juli eu 15 503 in Augustus voorkwam. Hieruit blykt dus hoe ontzettend uitge breid deze besmettelijke ziekte heersebt. Bij enkele landbouwers heerscht de ziekte onder het zelfde vee dit jaar voor de tweede maal. Het is te wenschen, dat dit tot enkele gevallen beperkt blijft, want de schade be draagt nu reeds millioenen. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 29 September J911, des namiddaga balf twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders fot wijziging van het Reglement van orde voor de vergadoringen van den Gemeenteraad. 2. Voorloopige vaststelling van de Gemeente- rekening over 1910. 3. Vaststelling van de rekening van het Stratenfonds over 1910. 4. Goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1910. 5. Goedkeuring van de rekening van het Burgerweeshuis over 1910. 6. Benoeming van leeraren aan de Burger avondschool. 7. Benoeming van oene onderwyzersB aan de openbare Lagere school 3e Boort aan de Punten- burgerlaan (vacature-mej. Sinnise). De voordracht luidt1. mej. J. F. J. van Schaik, te Stouienburg; 2. mej. W". Heere, te Barger Compascuum; 3. mej. C. M. van 't Wel, te Haarlem. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden en pensioens grondslagen voor het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den leertar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmen8. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement op het Middel baar Onderwijs. 11. Benoeming van 3 leden van de Commis sie van het fonds tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid in de Gemeente Amers foort (wegens periodiake aftreding van de heeren D. Gerritsen, H. Kroes en R. G. Rijkens). 12. VoorBtel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de Begrooting voor het dienstjaar 1911 (betuling uit bet artikel „On voorzien"). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging var. de Begrooting voor het dienstjaar 1911 (buitengewone uitgaven Reini ging). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikking over het saldo dienstjaar 1910, en tut wijziging vau de Begrooting voor het dienstjaar 1911 (onafgehaalde rente). 15. Voorstel v»n Burgemeester en Wethou ders tot vaststellen van van rooilijnen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende het in gebruik geven van lo kalen van het gebouw aan de Koestraat aan de afdeeling Amersfoort vau het Utreohtsch ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde voor bet houden van cursussen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de algemeerie begraafplaatsen. Een millioDoairavrouw als dienstbode.—-T» Chicago werd eenige dagen geleden eon eenvoudige vrouw, die zich Catherine Porter noemde tn als dienstbode in betrekkiog wa«, door een automobiel overreden. By de gerechtelijke schouwing van het lyk bleek echter, dat de zoogenaamde C»theriu Porter eigenlijk mrs. Catharine Edgar heette, en eetis «en achoone en voorname vrouw, echtgenoite van den graalkoning en multi- millioualr Selvyu Edgur, van St, Louis

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2