BELEEFD VERZOEK NICOLAI LEBHET, COBA van de VELDE, Stadsnieuws. Advertentiën. H, M. de Koningin-Moeder passeerde gtstermiddag om 11.03 Amersfoort op haar reis van »Soestdyk« naar iHet Loo« waar zij te 11.54 aaDkwam. De Tweede Kamer besloot gister met 63 tegen 18 stemmen, aanstaanden Dinsdag te beginnen met de behandeling der Militiewet. Nu zoetjesaan de tyd weer aanbreekt om de kachels te zetten een rechtgeaard Amersfoorter zou dit om geen geld ter wereld gedoogen vóór den eersten kermisdag hot zijn nut hebben, te herinneren, zoo noodig aangifte te doen voor de belasting. Wie dit verzuimt, heeft alle kans een hoogere boete op te loopen dan de nieuwe stookplaatst kost. De audiëntie by den Commissaris der Koningin zal aanstaanden Zaterdag, in plaats van te 11 uur 's morgens om half twee 's middags plaats hebben. Bij resolutie van den Minister van Kolo niën, van 10 October, is mr. L, 3. Rietberg, Griffier der Provinciale Staten van Utrecht, ter beschikking gesteld van den Gouverneur van Suriname voor de vervulling van het ambt van Gouvernements-secretaris dier kolonie. We berichtten reeds, dat aan den heer R. L. E. de Bruijo door den Raad der GimeeDte Zeist voorloopige concessie is verleend voor liet aanleggen eener elektrische tram van Zeist naar Amersfoort. In de vorige vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort kwam een derge lijk verzoek van hem in voor eon tram van Amersfoort naar Zeist. Het werd om prse-advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders en dezen vroegen advies der Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke in de niet-openbare vergadering van 16 September besloot, het verzoek in a 1 g me e n e u zin te steuien. Immers-ook anderen, o.a. de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij, vroegen inmiddels een dergelijke concessie. De Kamer ging hierbij uit van de over weging, dat het voor den handel en de nij verheid te Amersfoort van groot belang is, een rechtstreeksch verkeermiddel met Zeist en de Oostelijk daarvan gelegen plaatsen te verkrygen. Te eerder is haar advies voor zulk een verbinding gunstig omdat zij zal tengevolge hebben een electriscbe centrale, welke drijf kracht kan leveren voor de klein-nijver heid. De hoor G. J. Buys, die bij het hervatten van den cursus der Hoogere Burgerschool ziekte-verlof moe'-t nemen, heelt zich ge dwongen gezien, verlenging van verlof te vragen, hetgeen hem is verleend. Mejuffrouw A. G. M. den Hartog staat op de voordracht ter benoeming tot onderwij zeres aan de openbare Lagere school te Bathmen, by Deventer. Van den heer A. van Weezei Errens is in Valkhoff's vitrine weer een zeer mooie >heide niet berken" tentoongesteld. In een gedeelte van het vorige nummer konden we nog vermelden, dut aan kolonel F. H. W. H. Spieringhs, commandant van het 5e regiment i> finterie, op zijn verzoek, met ingang van 1 November eervol oulslag is^verleend uit d-n militairen dienst. Op hun verzoek is mede met ingang van 4 November eervol ontslag verleend aan de luitenant-kolonels D. J. van Bosveld Heinsius, commandant van het 18e landwepr-disfrict (Amersfoort) en jhr. D. Barchman Wuytiers, commandant van het 31e district ('s-Graveu- niën, waren onwillig en de Tweede Kamer stemde de motie-Roodhuizen af, welke be doelde uit te spreken, dat steun aan de ver eeniging een landsbelang mocht heeten. De vereeniging zendt nu haar Hoofdbe stuursleden uit ora de natie voor haar zaak te wiunen. Voor Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en de stad Amsterdam is aangewezen onze stadgenoot de heer L. J. Krook, uitgezonderd de stad Utrecht, waar de heer 11. C. Maas, uit Zwolle, Algemeen voorzitter van »We- duwenzorg*, zal optreden. Minstens tweemaal per dag moesten kinderen Quaker Oats eten. Zij vinden het heerlijk en het doet hun goed. Proeven bij school kinderen genomen, hebben be wezen, dat geen voedsel het weer standsvermogen zoozeer verhoogt en meer de spieren versterkt dan Quaker Oats. Daarom is het voor Uwe kinderen onontbeerlijk. hage)- Luitenant H. J. Ruempoll Hamer, van het 5a regiment infanterie wordt morgen ge detacheerd bij de artillerie-inrichting te Hem- brug. Luitenant L. J. Baerends wordt 1 Novem ber gedetacheerd by de 2e mitrailleur-af- deeling, te Deventer. Na een rede v«n den Voorzitter der af- deeling Amer.-foort is thans ook te Utrecht opgericht een afleeling van den Bond van Nederlandsche R. K. onderofficieren. ,Weduwenzorg", de vereeniging van mili tairen die vóór 190'J zyn gepensionneerd. zal trachten zich meer bekendheid te geven en -daardoor meer moreelen en finaricieelen steun zich verschaffen. Zooa's men weet, hebben de thans dienende vrijwilligers recht op pensioen voor hun weduwen en weezen. De in 1909 aangeno men wetten hadden geen tegenwerkende kracht. Weduwenzorgc tracht hierin te roorzien door de contributie barer leden en door g'f'en en donatiën, terwyl zij ook rekende op steun van Regeoringswege. Dit laatste mocht haar niet golukken. De Regeering, vooral de Ministers van Marine envanKolo- Het succes van Aldo Antonieiti, den giooten violist, is Dinsdagavond in „Amicitia" weer volkomen geweest. Een stampvolle dankbare zaal, gevuld met de bloem van Amersfoort, heeft van even 8 uur tot goed 10 uur edel kunstgenot ge smaakt. Wat heerlyk, zóo kunstenaar te kunnen zijn; een publiek, dat hooge eischeri stelt, onafgebroken zóo te kunnen boeien 1 Want al is de klank van de viool ver rukkelijk en dat is ie bij Antonietti het is de machtige kunst van den artiest, zóo de tonen er uit te halen. Antonietti laat ods jubelen, juichen, dan weer in een extase van zalig, rustig vredig genieten zijn of meer het passie-volle spel viert hoogty, om geleidelijk over te gaan in een machtig uiten van f'ingevoelde tonen 1 Wij behoeven bij dezen kunstenaar niet meer te spreken van techniek-meesterschap, of zoo ietsby hem is het kunnen, weten, doen, gpho»l éen met bi t voelen en uiten Het 8u ,f maar talentvolle accompagne ment van ejuffr. Jetiy Mossel deed ten volle uitkomen hoe goed zij haar taak be greep, Alle lof zy haar hier dan ook toege zwaaid. Waut v, aar zy krachtig, of tijn.forsch of even-^ee trillend, hem steunde, daar kwam zyn spel tot de hoogste uiting. Al direct by het eerste nummer van Henry Purcell, de Sonate, trad dat op den voor grond. En waar hij iu het dweepend-gevoelde „Siciiiano" (Bach) de fyn-voelende kunste naar zich toonde, daar was de volmaakte technieker gepaard met de hoogste kunst uiting aan het woord by de Variations® van Tartini-Kreisler. In de »Schotti-che Fantasies van Max Bruch was het vooral het »Andante« en Allegro®, dat de byzondere aaudacht vroeg. Met een kleine pauze gaf de kunstenaar ons nog Dvorak, Schumann en Wioniawsky te genieten. Het »Abendlied« van Schumann en de Airs russest van Wieniawsky werden over heerlijk vertolkt. De gedempte tonen van het eerste (trouwens «lat was ook by het »Andantino« van Dvorak) brachten de zaal in een extase van zalig-genieten en by het laatste nummer was het kunst, die aan het hoogst verhevene grensde. Dat een dergelijk kunstenaar stormachtig werd toegejuicht telkenmale en telken male bet is onnoodig te zeggen. Ook uan het slot kreeg juffrouw J. Mossel haar wel verdiend loon. Wij zijn verlangend Antonietti een vol gende maal weer en meer te hooren Een hurtelyk tot weerziens, dus! Nog even herinneren we aan de lezing, morgenavond in »Amicitia« te houden door dr. C. E. Hooykaas, uit Vlaardingen, over: Hoe zijn wij aan onzen Bijbel gekomen. Een lezing, die als een zeer rijk en merk waardig geïllustreerd boek is to beschouwen, waarvan de tekst allerbelangrijkst en boeiend is, al maakt dr. Hooyka is vermoedelijk geen aanspraak op eenig wetenschappelijk nieuwtje. In verband met de stijging van de prijzen «Ier levensmiddelen hei ft het personeel der Nederlandsche Centraal Spoorwe^-Maatschap- py eenige verzoekschriften gericht aan de Directie dier Maatschappij ora het een gel delijke tegemoetkoming te geven, waardoor het in staat wordt gesteld, hun huisgezinnen dezen winter van het noodige te voorzieD. Het Utrechtsch Genootschap voor land bouw en kruidkunde heeft een commissie benoemd om dezen winter in de Provincie weer stalwedstryden te doen houden. By Kou. geslutl van 6 October is de maat voor gerookte aal en paling gesteld op 22.5 c.M, Of nu ook de schoenveters, die metkerm s zoo'n aftrek hebben, meteeu verdwijnen 'i De Rechtbank te Utrecht eischte tegen een sigarenmaker, die van 6 tot 10 S-ptem ber iedereu dag een rijwiel stal, acht maan den en veroordeelde een schilder, die er acht stal, tot zei maanden voor beiden onder aftrek der voorloopige hechtenis. Luisteren naar een waarschuwing Dank je wel, dacht iemnud. Nu heeft liy een proces-verhaal wegens het zonder noodzaak met eeu rijwiel berij den van een voetpad. Ook werden weer processen-verbaal opge maakt wegens het zitten op, het oubeheerd laten staan van eeu hondenkar en andere overtredingen van dien aard. Geniet de vreugde van het tegenwoordige zoodanig, dut gij er die van de toekomst niet bij inboet. Uit den Omtrek. Het postkantoor bij Soestdijk wordt heden avond na afloop van den dienst gesloten. Het eeuwenoude Sint Aona-gilde teBaarn hield gister weer zijn teerdag,iu het holel- Velaers. Met ingang van 28 October is weder be noemd tot Burgemeester van Hoogland d« heer G. J. baron Van Borlselaer, die dan 30 jaar het ambt zal hebben bekleed. Aan H. M. de Koningin is het volgende adres verzonden door de Kein-leven-bewe- ging, goedgekeurd by Kon. besluit van 18 Augustus 1908, no. 42 geven met verschuldigden eerbied te ken nen de onderyeteekendeo, dat zij gaarne Uwer Majesteits aandacht zouden vragen voor de actie betreffende geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Het is U we Majesteit b« kend, dat reeds in een tweetal adressen bet noodzakelijke van deze actie door ous is aangetoonddat naar aanleiding van ons adres wèl détails bestrijding vonden en de uitvoering niet ge makkelijk werd geacht, maar de ellende, die in menig g< zin wordt gebracht door gemis aan geneeskundig onderzoek, door velen waaronder medici teu volle werd erkend. Ook na rijpe overweging komen ons de. bezwaren en tegenwerpingen der tegenstan- deis allerminst onoverwinnelijk voor; ten overvloede is het zeker niet onze bedoeling om ons aan de letter vast te klemmen, indien slechts naar den geest van ons voorstel wordt gehand'ld. Reden, waarom wij nogmaals in alle bescheidenheid Uwe Majesteit hennuerend aan gelijksoortige maatregelen, elders reeds wet geworden U in overweging geven, wel te willen nagaan in hoeverre het moge lijk zou zijn, eeu wetsontwerp te doen indie nen naar den geest van een voorstel vun prof. dr. H. Treub, luidend: »De maatreg'1 zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huwelijk voltrokken zou mogen worden, zonder dat beide partijen overlegden een verklaring van een geneeskundig ond.rzoek hoogstens veertien dagen vóór hei huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor »gezien« ge- teekend moeten zyn, door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek toestemming hebben te verleerien, en eindelyk door een anderen geneesheer dan degene, dia het onderzoek gedaan heeft". Krachtig bevelen zij deze voor het volks geluk zoo hoogst gewichtige zaak in Uwer Majesteits warme belangstelling uan. 't Welk doende, de Ceutrale commissie der Rein- Leven-Beweging. ds. A. KLAVER, Voorzitter, F. J. S. MAAS, Secretaris. Padvinders hoekje. Zaterdag a.s. ver plichte oefening voor de Padvinderi. Troep I, II en III te half twee namiddags verzameld nabij het Zwarte bergje op den weg naar Oud-Leunden oefening in het koken. Voor degenen, welke nog proeven van bekwaam heid moeten afleggen in bet koken, beitaat dien middag gelegenheid deze te toonen. Wie een rywi®l bezit, kome per rijwiel. Bij slecht weer aankondiging als gebruikelijk huif twee bij Olto, Heiligenbergerweg. 397ste Staatsloterij. Vjjfde klasse. Vierde of laatste week, Trekking van 10 en 11 October 1911, (2U00 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestr ,*t 22) ziju aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70: 1663 3070 3082 3096 31U6 3118 18398 18405 18408 en 18415. Te zamen 10 prijzen. Zonder prjjs zijn uitgetrokken 1619 1050 1706 3070 3074 3 '86 3088 3093 9804 10012 12756 12776 12778 127/9 18.(94 18410 18435 184»4 en 18447. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Juni 1911 (Excl. tramdieusten). 12136't.26 3198.8(5 f Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 85823.85 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 1161.325 Totaal /2II 551.27 Totale 1911 1910 ontv. over Juni f 211 551.27 f 176 229.75 Ontv. van Jan. 1 198 900.37 l(b8 310.43» Gemiddeld aantal Kilom. expl. vanaf 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometerƒ44.76» f 40.63» aan ADVERTEERDERS om, ter voorkoming van teleur stellingen, de kopy van groote en zeer bewerkelijke adver- tentiën voor de courant, welke des Zaterdags ver schijnt, uiterlijk VRIJ DAG vo'or twaalven in te zenden. Getrouwd J. PHILIP KORTHALS ALTES en ALBERTINE M. J. DE WAL. Smilde, 12 October 1911. De Heer en Mevrouw KORTHALS ALTESDn Wal betuigen, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling, vóór en bij hun huwelijk onder vonden. Bij vonnis der Ar rond issements-Recht bank te Utrecht, d.d. 11 October 1911, is PETRUS JOHANNES LANDMAN, van beroep gasfitter en loodgieter, wo nende te Amersfoort, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van mr. H. Pelinck tot liechter-Commissaris en van mr. H. J. M. van den Bkkgh, advo caat en procureur, wonende te Amersfoort, tot Curator. De curator, H. J. M. van den BERGH. Amersfoort, Wilhelminastraat 5. Elcctrisehe Installation, Bliksemafleiders, Domplein, UTRECHT. Adem-gymnastiek en Methodiseh spreken, Leerar s aan de Muziekschool van de Maatschappij rot Bevordering der To onknnst SPREEKUREN MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG, van 1 tot 2. Jan Willem Frisostraat 20, UTRECHT.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2