Zaterdag 21 October 1911. No. 8020. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche (Arrant, voorheen firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR P. J. FHEDERIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /T. franco per post f 1.151 Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvriag kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening -«bracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasveerko^ten tn rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. De Minister van BinnenlandscbeZiken heeft aan de Commissarissen der Koningin, mede gedeeld, dal de Minister van Justitie voor nemens is tot de ambtenaren van-tiet Openbaar Ministerie een aanschrijving te richten dat j «tellende, dut hij geen pi zij, telkenmale wanneer epn houder van een heeft, keurt hij die handelwijze af. hondenkar een veroordeeling, nis in art 2 der Trekhoudenwet 1910 bedoeld, to zijnen laste krijgt, daarvan modedeeling zullen moe ten doen aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de houder woonplaats heeft. Verschenen zijn de verslagen der afdeelings- vergaderingen. De eerste afdeeling vergaderde 5 October. Begrooting Burg. Armbestuur. Een lid heeft vernomen, dat het Burgerlijk Armbestuur oorspronkelijk een begrooting bad opgemaakt met hoogere cijfers dan de thans ingediende. Hij betreurt, dal deze besnoeiing :- aangebracht op een tijdstip, waarin alle ve bruiksartikelen duurder zijn geworden. Hij voorziet derhalve, dat het Burgerlijk Armbe stuur toch niet mot het aangevraagd bedrag zal rond komen. Begrooting van het Burgerweeshuis. Deze begrooting geeft geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Jaarwedde Gem.-ontvanger. Algemeen vereenigt de afdeeling zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Jaarwedde Comm. van politie. Een lid verklaart geen bezwaar te hebben om een Gemeente-ambtenaar, die zekeren stand moet ophouden, een ilink salaris te geven. Van deze zijde bezieD, beeft hij tegen het voorstel van Burgemeester en Wetnouders geen bezwaar. Maar het verzoek is gebaseerd op do drukke werkzaamheden, welke het ambt van Commis saris van Politie medebrengt. Dit argument nu weegt bij hem nijt. Hij ziel niet in, dat de werkzaamheden, aau het ambt verbonden, zoo danig zijn toegenomen, dat er aanleiding bestast om het traktement, dat pas in 1908 is herzien, nu weer te verhoogen. Van meerdere zijden wordt betoogd, da er geen aanleiding bestaat voor een directe ver hooging. Ook de vergelijkende staat, welke is overlegd overtuigt niet, dat het salaris in vergnlykin® met andere Gemeenten te laag is. Alleen he argument, dat bet wensohelijk ia om ook voor deze betrekking een minimum en een maximum vast ts stellen, pleit voor het voorstel. De afdeeling berust in het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Jaarwedde Havenmeester. Enkele leden kunnen zich met het voorstel niet vereenigen. De betrekking van Havenmees ter is van eenvoudigen aard en brengt weinig drukte mede. Het gemiddeld auntul scbepen per dag is niet groot. Zij vinden geen reden om hooger tractement te geven. Het meerendeel der leden vereenigt zich met het voorstel van Burgemeester en Wet houders. Salarissen geldnphaler gas fabriek en looper schoolgeld. Enkele leden spreken hun voldoening uit, dat Burgemeester en Wethouders reden heb ben kunnen vinden om deze kleine salarissen te verhoogen. Ook bij de andere leden ontmoet het voorstel instemming. Salarissen Concierges Opeob. Lagere scholen. De afdeoling vereenigt zich met het voor- ■tel. Jaarwedde Concierge Burger avondschool. Algemeen is de afdeeling van oordeel, dat geen termen aanwezig zyn om de gevraagde verhooging toe te staan. Juarweilde Boschbaas. De afdeeling vereenigt zich met het voor stel. Begrooting gasfabriek. In verband met de stijging der prijzen vraagt een lid of een voldoende hoeveelheid steen kolen gekocht is. Medegedeeld wordt, dat contractueel voorbe houden is, 10 pCt. boven de vastgestelde hoe veelheden to bestellen. Vóór 1 November moet beslist worden of van dal reoht gebruik zal worden gemaakt. De Begrooting geeft overigens geen aanleiding tot verdere beschouwingen. Gemeente-begrooting. Een lid herinnert, dat bij de jongste Uit breiding van bet college van Burgemeester en Wethouders als gevolg vnn de uitkomsten der volkstelling gei n rekening is gehouden met een sterke minderheid in den Baad. Voorop op het oog Toch wensoht hij to verklaren --- en hij is overtuigd, dat hij ook namens anderen spreekt dat hij volkomen vertrouwen heeft in hot Dngelijksch Bestuur; hot college kun rekenen op zijn Bleun, waar deze in het belang der Gemeente gevorderd wordt. Een ander lid brengt een woord van biizonderen dank aan Burgemeester en Wethou ders eu den Gemeente-seerolaris voor de wijze, waurop de Begrooting door de leden ia ontvangen. Zij getuigt van nauwlsitendeu arbeid en vooral ook de toelichting, welko verstrekt is, heeft hem gedrongen tol het brengen van een woord van dank. Een lid zegt, dat reeds bij een vorige Be- 'ané' ver- Rroot'nK de noodzakelijkheid is gevoeld om aan 1 de leden van den Baad presentie-geld toe te kennen. In verschillende Gemeenten is men I hiertoe overgegaan. De hoofdoorzaak is, dat men I het lidmaatschap van den Baad niet onmogelijk I wil maken voor personen, die wel geschikt zijn doch wien het niet convenieert, kosteloos hun tijd beschikbaar te stellen. Van de leden vun den Raad wordt veel I geëischtde werkzaamheden nemen toe, óok j als gevolg van hot. aantal commissies. Uit een oogpunt van billijkheid hebben zij evenzeer aanspraak op bezoldiging uls de Wethouders. Vooral nu de behoefte wordt gevoeld om de leden van den Baad uit de middenstanders te kiezen, dringt de billijkheid tot het toekennen van presentie-geld. Op grond hiervan zal hij voorstellen een pre sentiegeld ad f'2.50 per zitting toe te kennen. Een ander lid spreekt den wenseh uit, dut de ovrkluizing van de K rti-grucht bij hel Postkantoor lot stand uiogt men. Hij vestigt do aandacht op de kosterswoniug bij de Ned. Israëlielische kerk, wuur een luik opengaat Daar de straat en gevaar oplevert voor het verkeer. Ook zou hy wenschen, dat zooveel mogelijk werd doorgegaan met de opruiming vun krotten. Het h eft hem getroffen, dit de werfmuren terwijl deze tuin de straatzijde door de Gemeente goed onderhouden worden van particuliere zijde verwaarloosd worden. Is hiertegen niets te doen Ook vraagt hij of het vraagstuk betreffende de opruiming der stoepen in do Langestraut nog steeds de aandacht vun Burgemeester en Wet houders heeft. Een lid deelt mede, dat de glasverzekering- maatschippij „Amersfoort" in de laatste jaren belangrijke verliezen heefi? geleden door het bre ken van spiegelruiten. Nimmer werd van een dergelijk geval proces-verbaal opgemaakt. Van bet instellen van acties heeft de Mautsohappij C4Z4Ug*> zich onthouden met hut oog op de proceskosten, llij meent echter, dat hel op den weg der politie ligt, dergelijke gevallen nauwkeurig to onder zoeken en, zoonoodig, proces-verbaal op te maken. Nog werd gevraagd of er iels komt vau het plan om van den Ouden Soestorweg iu aanslui ting aan de Barehmun Wuytierslaan een cein tuurbaan te magen. Daarna heeft do arlikelsgowyze behandeling pluuts. Jaarwedde Wethouders. In verband met hetgeen een lid betoogt heeft betreffende too to kennen presontie-geld aan de ledou van don don Baad, verklaart hij nader, hieromtrent geen voorstel te zullen doen, doch de zaak over te laten aan de prudentie van Burgemeester en Wethouders. Gemeente-secretarie. Medegedeeld wordt, dat waarsebyulijk in den loop van het volgende jaar zal moeten worden voorgesteld o:n hot personeel der Gemeente secretarie niet éetl klork uil tc breiden. Do uit getrokken post dun moeten worden verhoogd. Schrijfloon. Gevraagd wordt of op schrijfpapier niet be zuinigd kan worden. Keuring van visch. De aandarht wordt gevestigd op het b"drog dat veel voorkomt op de botermarkt, waar in menschen met bescheiden beurzen muonen goed- koopc natuurboter te kunnen koopen, terwijl hun murgarino in de handen wordt gestopt. Kan hiertegen niet worden gewaakt Medegedeeld wordt, dat men den bc,ter-visiteur, een Bijks-ambtenaar, kan verzoeken zijne controle te verscherpen. Onderhoud straten, enz. Een lid vraagt of, nu de oragevintt van den Parrellelweg zoo verbeterd is, de H.IJ.S.M. niet bereid zou zijn, mede to werken tot verbetering van dien weg. Hij noemt don toestand aldaar treurig. Een ander lid wijst op de vele kuilen wolke in het Plantsoen voorkomen op de plaat sen waar de begrintiug aansluit aan de bestra ting. Vooral met bet oog op hut rijwielverkeer zijn deze kuilen zeer hinderlijk. Hoogero Burgerschool. Een lid wijst op do ongelijke bezoldiging van den leeraar in Handteekonen en dien in Lijn- teekenen. De bedoeling is geweest om de nieuwe snlarie-regeliug gelijk te maken aan dio van het Rijk. Er is reeds dndolijk ten uitzondering ge maakt met den leeraar iu Ilandteekenen. Naar bij meent, beBtuat hiervoor geen reden. Uit een oogpunt van ontwikkeling hebben Hand- en Lijn- teekenen gelijke waarde. Hij stelt derhalve voor, de juurwedden tier leeruren in Hand- en in Lijn- teekenen gelijk te stellen on dezen post met f400.te verhoogen. Een ander lid acht de bezoldiging, welke de bulp-concierge aan de Hoogere Burgerschool geniet, te lang, Er wordt op gewezen, dat de hulp-concierge niet in dienst vnn de Gemeente ntaar van den concierge-amanuensis is. Indertijd is voorgesteld, deze betrekking te splitsen, doch hiervan is af gezien op verzoek van de leeraren, die meenden, dat de tegenwoordig" functionaris dan financieel te kort zou worden gedaan. Men heeft hem toen een toelage gegeven van 180.later vat. f 100.om hom in de gelegen heid te stellen, zich in z(ju cottoiorge-diensten te doen bijstuan gedurende de uran welke hij in het Natuurkundig kabinet moet doorbrengen. De Directeur der Hoogere Burgerschool moet er tegen wakon, dat de hulp-concierge volledige concierge-diensten verricht. Gescbindt dit, dun moet de concierge amanuensis zulks beluien. Voor de Gemeente bestaat hiervoor niet alleen geen aanleiding, maar ten slotte zou de Gemeente aan twee personen salaris als concierge uitbetalen, waarvan (Sen niets pmesteort en ilo ander al het werk doet. Een lid wyst op het verschijnsel, dat en kele leeraren oen soort van kostschool er op tut houden. IIt,j heeft geen bezwaar, dat een leeruur een enkelen kostleerling houdt, maar wanneer er 4 of meer kostleerlingen zijn, neemt dit bedrijf hut karakter aan van ecu kostschool. De inwonende leerlingen betalen eon hoog kost geld, gemiddeld f 1090 il f1200. Het is duidelijk, dut, waar ten slotte dergelijke nevenvvrdiunsten de hoofdverdienste verre overtreden, d" leeraar de jongens naar do oogen moet zien. Hy ucht zulks niet in hul belang van hot onderwijs en vraagt of Burgemeester en Wethouders maat regelen kunnen beramen out nan Hie verkuple koetschoolhoudery een einde te maken. Een ander lid meent, dat hel bezwaar van den doot den vorigon spreker gowrnakton toestand vooral gelegen is in de omstandig))»'d, dat dorgelyko leoraren niet hun volle kracht auri de school kunnen geven. liet is bekend, dat het correctie-werk een belangrijke factor is. Het is het middel bij uitnemendheid om de zwakke zijde van den leerling te loeren kennan het correctie-work eiseht dan ook de volle- to«- djding en aandacht van den docent. Nu ligt voor de hund, dut wanneer 's avonds toezicht mout gehouden worden op hut werk van een aaotal kostjungens, het oorrcctio-work hiorondor lijden moet. Ondor do kostjongons zijn er vela, die elders niet meekwamen het zju dus jon gens, die wel toezicht eischen. Do overige volgnummers goven geen aanlei ding tot nadere bespreking. Ontvangsten. Eon lid herinnert, dat reeds vroeger ge sproken is over progressieve schoolgeldheffing* Hij vraugt in wolk stadium dozu matorio is* I)a verschil lendo volgnummers go vun geen aanleiding lot bespreking. Do 2e afdeeling vergnderde 4 October. Begrooting Burgelijk Armbestuur. Een lid vindt, dut dozo post op onrustba rende wyze stygt. Hij zou guuruo op uitvoerige ivyzo, zoo mogelyk onder overlegging van stati stieken, willun vernemen, wol :o do oorzaken zijn, dut deze post in een tijdsverloop vun 5 jaren gestegen ia van f 11000 tot f 17 000. Begrooting Burger Wc «huis. Deze geeft geen aunleiding lot besprekingen. Algemeen heoft men dit voorstel met ge noegen ontvangon. Do argumenten, waarop hot berust,zjn steek houdend. Indurduad zullen do werkzaamheden in do naaste toekomst vermeerderen door de exploitatie dur Wuturleidingbovendien is het voorstel gemotiveerd met liet oog op do wijze, waarop de Ontvanger zijn betrokking vervult. Jaarwedde Commissaris vnn politie. Een lid ziel do noodzakelijkheid van dezo verhooging niet in. In 1908 beeft pas eon ver hooging plaats gehad in vergelijking met andore Guineenten, mot ongovoor hot zelfde zielental, maak' Amersfoort geen slecht figuur. Hij meent, dat de Commissaris voor zyn ndministratiove werkzaamheden voldoende hulp heeft, en mocht do vermeerdering dier werkzaamheden ontstaan tengevolge van do muerdero diensten, welke het Bijk van hem verlangt, dan acht bij het niet nundig, dat de Gemeente zulks betaalt. Ook uit den staat van in 1910 upgemnakto processon-vorliaal blijk niet, dal de Commissaris het drukker hoeft dun iu uudoro Gemeenten van gelijke grootte. In verband met hot laatste wonscht bij de aandutht te vestigen op een feit. dat zich in de laatste jaren hertmaldelijk voordoet eu waarvan hom nimmer is geblokon, dat het strafrechterlek word vervolgd. Spreker bedoelt hot breken van spiegelruiten en noomt als voorbedden, waar zulks plaats vond, de Compagnie Lyonnulse, Spiekermann, Levy, Eystnk, Bronsdjjk, Luykx. Waron er in geen dier gevallen termen om procesvorbaul op tu maken worden dergelijke zaken niet te gemakkelijk opgenomen Van andere zydu wordt opgemerkt, dat men don aard der werkzaamheden in een Ge nu ente uls Amersfoort, met eon groot garuitoen on gelegen aan drukko verkeerswegen, niet onderschatten moet. De Commissaris hoeft oon druk bureau-loven; de uren, welke hy in den huiselijken kring doorbreugt, zyn weinige. In verband met de feiten, door den eersten spreker medegedeeld, vraugt hot lid of de Burgemeester zou voelen voor de gedachte om de straatnotitie, althans gjdeeltelijk, bereden te maken. liet slenteren dar agenten langs de stroten werkt op do ergernis van velenboven dien is het dooaend voor de energie der agenten zelf. Wunnoer bijv. eon 5 tal agenten por rijwiel do rondo dodon, ieder in een rorschilleud kwar tier, zouden zij in een uur allo straton door zijn geweest, lly torugkoer aan bet bureau kua- tien 5 anderen gereed staan, om desnoods op de zelfde ry wielen de rondo opnieuw tu doen. W'nunei-r mou tegenwoordig ecu agent hooft ziou passtoron, heeft men de zekerheid, dat men iu volo uren geen ugont zal terugzien. Zijn de agenten bereden, dat woet men stellig, dat bionoit korten tyd opnieuw een agent zal ver schijnen, hetgeen vau voel belang is, wanneer zich in de buurt een feit voordoet, waarvoor uien politiehulp noodig heeft. Het denkbeeld, door den vorigen spreker geopperd, ondervindt ook bij andere leden instemming. Nog wordt gewezen op den brilsumon invloed, merkbaar in liet plantsoen, sedert aldaar een agent op eou rijwiel circuleert. Het tu o e r o n d o u 1 der leden kan sioh ver- ei-nigon met het voorst»! van Burgemeester «n Wethouders tot verhooging der jaarwedde van den Commissaris.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1