Arts E E E. Stadsnieuws. Advertentiën. levenskracht en van zelfstandigheidsbesef. Dan snellen de jaren voort. En de jeugd ontvliedt ons. De zorgen dea lovens verschijnen vóór ons in grauw-sorabere gedaante. Niet langer denken, handelen anderen voor ons; wy-zelven moeten beslissen en we leeren beseffen, hoeveel er afhangt van hetgeen we zullen decideeren. Dan komen de slapelooze nachten de uren, waarin we geslingerd worden tus- schen aandoeningen en opwellingen van allerlei aarddan kómen de grievende teleurstellingen, het verdwijnen van illu- siën, bet ontgoocheld-worden door men- schen, op wie wy gebouwd hebben. Dan vallen ons de schellen van de oogen en leeren wjj zien het afschuwelijke van veler menschen handelingen en toeleg. En wanneer wij eens in somber-bittere stemming zjjn geraakt, dan verschjjnt ▼óor ons geestesoog het beeld van de zonnige, zorglooze jeugd, toen wij nog leefden in Droomland van zoete illusiën, blind voor het wanstaltige, volop genie tend van hetgeen ryke, jonge lever kracht en levenslust vermogen te geven. En wanneer wy ons dan te-binuen brengen, hoe we, in die blyde dagen, met vurig verlangen gesmacht hebben naar den tyd, dat we .groot" zouden wezen. Ja, dan kan 't zjju, dat een mede lijdende glimlach orer het gelaat speelt van den man, die spot piet eigen dwaas heid, die nu zóo graag terüg zou willen naar dat verloren parad ijsje, die nu. op ryper leeftijd, weer wordt aangelokt door het .perspectief' van verleden, zooals, vroeger, dat van de toekomst hem be koorde, fascineerde Ik heb me wel eens afgevraagd, of 't niet die afstand is vóór of achter ons gelegen die het tooverspel van hunkerend verlangen teweegbrengt. Bange en booze dagen van voorheen, die ons, toen wij ze meemaakten, fol terden, iyken ons als zjj vèr-afgelegen zjjn vredig, lang zóo vreeswekkend niet. Zelfs is er, als we in onze herinne ring terüg-gaan, iets, dat ons, nu, aan trekt in dat vroegere. De zwarte schaduwen verbleeken, ver vagen. Het] licht treedt op den voorgrond. Op de .gevoelige plaat" van oude her inneringen worden gaandeweg uitgewischt de figuren, welke van doorleefde smart spreken. Slechts het aantrekkelijke blyft in scherpe omlijning waarneembaar. Hoe ghnsch anders scbynen ons de tafereelen van ons zyn, wanneer ze be schenen worden door het fantastisch kunstlicht van illusie of van herinneriug dan als wy ze moeten beschouwen in koelen en norsch-wreeden dag van tast bare realiteit! De aandacht van belangstellenden zij ge vestigd op de kennisgeving van het Gemeen tebestuur aan bet hoofd van dit nummer Bopens de schietoefeningen met scherp, welke zullen plaats hebben by den Eemmond. Donderdagavond werd onder voorzitting van den heer S. J. van Dainen weder de gewone maandvergadering van „Handel en Nijverheid" gebonden. De Notulen van 12 October werden gelezen en >ngew\jzigd vaetgeeteld. orde kwam hierna oen voorstel van bat Bestour om aan den Minister van Water- •taat te verzoeken, de Kortegracbt tot even voorbij het Postkantoor te doen overkluizen. De Voorzitter herinnerde hoe nauw de passage daar is. Toen bet kantoor werd geopend, was het verkeer er lang niet zoo druk als thans, nu aan weerszijden daarvan kantoren en andere veelbezochte gebouwen zijn verrezen. Nu ie het er door autoz en rijwielen, vooral in de och tenduren, «elfs gevaarlijk. Deie quaettie is al meermalen in deze ver- eeniging besproken. De heer E g g i n k Ik acht haar zeer urgent en heb ar zelfa over willen schrijven. Ik zou selft de heele gracht overkluisd willen zien: men sou dan e«n beter en das mooier geheel krijgen en niet half werk. De heer Oosterveen: Het R|jk heeft alleen belang bij het kantoor en zal, wanneer het al dit deel van het grachtje doet overklui- aen, er sich niet om bekommeren hoe het overige Woidt. Wie te veel vraagt, krijgt niets. De heer Nieuwendijk: Zou het niet beter sijn, subsidiair de geneele overkluising te ver- ■oekenf Beter een half ei dan een leege dop. Als men hst voorste stuk overkluist, blijft er weinig meer dan een put achter. De heer Van der Wal: De overkluizing be treft niet meer dan een zesde en tal dus niet eens soo kostbaar wezen. De Voorsitter: De nauwste toegang tot het kantoor is vlak vooraan de gracht, by hel plawoentjeverderop wordt de gracht aan beide kanten veel breeder. Ik meen, dat we niet meer moeten vragen dan strikt noodzakelijk is. Trouwens het overkluizen van het geheel zal men niet zoo licht gedaan krijgen men wil dit mooie grachtje niet missen, dat vooral heel aardig is als de boomen in blad staan. De heer Van Schaik:lk acht hel meer Gemeentezaak dan Rijkszaak. De Voorzitter: We kunnen het beproe ven. Het gewone verloop is toch, dat het ver zoek wordt gerenvoyeerd naar het Gemeente bestuur. De heer Oosterveen: De Minister moet zich 6ok wenden tot de Gemeente omdat het geldt een Gemeen te-terrein. De heer Van der Wal: De Kamer van Koophandel en Fabrieken zond reeds een derge lijk adres. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Aan de orde is de bespreking van het onder dagteekening van 21 October ingekomen verzoek van het voorloopig comité tot oprichting eener Openbare leeszaal om ook een afgevaardigde van H. N. te doen zitting nemen in dat comité. De Voorzitter: Naar aanleiding van een opmerking, door mij gemaakt in de Bestuurs vergadering verklaarde de heer Van der Wal zich bereid, doel en inrichting eener Openbare leeszaal nader uiteen te zetten. De heer Van der Wal somt nu in den breede de voorduelen eener dergelijke inrichting zoowel voor de stad in 't algemeen als voor den middenstand in 't bijzonder op. Spr. merkt o. a. op, dat, waar Roomsch-Katho- lieken hier ter Btede tegen een Openbare lees zaal zijn gekant, in de Besturen te Utrecht, Leeuwarden, Den Haag en Kampen een Roomscb- Katholiek zitting heeft. De heer N i e u w e n d ij k Ik wil even terug gaan naar de voorlaatste vergadering, waar sym pathie werd gevraagd met de poging tot oprich- tiug. Ik twijfel niet aan de goede trouw van het Be stuur en laat de zaak dus ongerept. In die ver gadering is geen woord van protest gehoord van R.K. zijde. In de laatste vergadering echter heeft de heer Luycx geprotesteerd tegen de sympathie-belui- ging door H. N. Nu deze zaak wederom op de convocatie staat, wil ik aannemen, dat de heer Luycx nog niet voldoende duidelijk is ge weest en ik wil daarom trachten het standpunt van ons, Katholieken, uiteen te zetten. We krijgen dus de vraagkan een R.K. mee werken aan de oprichting eener leeszaal, die niet specifiek R. K. is. Het antwoord wordt geheel beheerscht door het R. K. beginsel en de R. K. theologie. Hierby gelden twee voorwaardende eerste ia, dat de bedoeling voorzit, alleen het goede voor te staande tweede, dat we overtuigd moeten zijn, dat het kwade het goede niet over treft. Een Openbare leeszaal is uit zichzelf niet kwaadhet tegendeel is voor menigeen waar. Er is lectuur van allerlei slag het kan zelfe geboden worden, dwalingen te bestrijdendoch dan moeten zij, die haar bezoeken, genoeg ken nis hebben om het kwade ie kunnen onder scheiden van het goede. En wie zullen in hoofdzaak de Openbare lees zaal bezoeken De arbeiders. En juist dezen missen dat oordeelhun onderscheiduvermogen is immers niet voldoende ontwikkeld en dit klemt te meer in dagen, waarin, in woord en geschrift, de godsdienst wordt ondermijnd. Derhalve kunnen wij R. K. niet meewerken. De heer Van der Wal zeide, dat enkele R. K. zelfs zitting hebben in Besturen van Openbare leeszalen maar dat sommigen niet het goede doen, is voor ons nog geen reden om het kwade te doen. De R. K. die aldus zitting neemt, is inconsequent en wij zullen niet inconsequent zijn. De heer Ter Maat: Ik stem volkomen in met het gesprokene. De heer Eggink Er zijn nog anderen, die Diet maar zoo kunnen meegaan met het plan de anti-revolutionnairen. Eo ik had niet gedacht, dat deze zaak hier weer ter sprake zou komen. Ik houd te veel van H. «Sc N. dan dat ik dit niet ten zeerste betreur. De heer Van der Wal heeft wel gezegd, hoe het te Dordrecht is, doch niet hoe H. <fe N. in haar geheel hierover denkt; en hierop komt het aai. Kinderen van 15 en 16 jaar zullen de lees zaal bezoeken en dezen hebben geen oordeel des onderscheids. Ik ben niet zoozeer tegen de Openbare lees zaal, maar wel tegen het voorstel, dat verdeeld heid bracht onder de leden, waar eendracht in het belang van den handel en de nijverheid ter plaatse zóo coodig is. Ds heer Oosterveen: Hetgeen de heer Van der Wal meedeelde, zijn zaken die door de commissie van voorbereiding nog moeten bespro ken. In de vorige vergadering heb ik gezegd, dal ik liet niet goed vond, dat de heer Van der Wal de zaak ter sprake bracht buiten het Bestuur om, jutst omdat ia deze vereeniging zoo heterogene groepen samenwerken en het zou mij spijten als H. N. daardoor zou lijden. De heer Nieuwendijk: Als punt 2 wordt geschrapt, zullen we de goede trouw van het Bestuur aannemen. Zoo niet, dan zijn wij, R. K., wel verplicht, uit te treden. De heer Smits: Ik moet beginnen met op te merken, dat ik dit dreigement betreur. Ik zou het beter vinden als de R. K. collegiaal hadden gezegd dit is de eerste keer in het lange bestaan van H. N., dat er een onvoorzichtig heid wordt begaan; zorgt, dat ge niet in herha ling vervalt. Ik zelf ben een voorstander van een Openbare leeszaal, maar toch had dit punt niet in deze vereeniging besproken behooren te worden. H. N. heeft jarenlang baar best gedaan om de belangen van alle middenstanders te bevor deren. Onder de juiste leiding van den heer Van Duinen is steeds angstvallig vermeden al het geen grootere of kleinere groepen aanstoot kon geven. Ik kan me voorstellen, dat de heer Van der Wal, die althans een enthusiast voorstander is van de Openbare leeszaal, er voor ijverdemaar t ch nam hij m.i. geen juist standpunt in toen hij deze zaak in deze vereeniging bracht. Hij maakte zich schuldig aan de fout, die de sociaal democraten overal begaan, zelfs in de Tweede Kamer, namelijk: reclame te maken -oor hun denkbeelden. Ik herhaal, dat ik persoonlijk heel veel nut verwacht van een Openbare leeBzaalmaar toch koester ik er niet die groote verwachtingen van, welke de heer Van der Wal er van schijnt te hebben. Het Bestuur had kunnen en mosten weten, dut de Roomsch-Katholieken en een groot deel der Aati-revolutionnairen gekant is tegen een Openbare leeszaal en had uit dien hoofde dezeu twistappel niet in deze vergadering moeten brengen, welke is geworden de stok om de ver eeniging te kastijdende Hanze zou tóch ge komen zijn. Dit neemt niet weg, dat ik sterk adviseer, geen afgevaardigde te zenden. De heer Nieuwendijk: Ik mag de quali- ficatie „dreigement", door den heer Smits ge bruikt, niet laten paseeeren. De heer Smits heeft ook gesproken van een slok, die gevonden zou zijndit is al evenmin juist; het grootste deel der R. K. zal lid blijven. De heer Frederiks: Ik verzoek de beslis sing uit te stellen, tenzij de debatten over deze netelige quaestie voorgoed worden gesloten. De samenstelling der commissie van voorbereiding der leeszaal was wat eenzijdig. Men is thans bezig, uitbreiding te geven aan dat comité, waarin dan personen van wel alle richtingen zullen zitting nemen. Nog vóór eind November ver gadert dit veelkantige comité. De Voorzitter: Een paar opmerkingen. Op de eerste plaats een woord van dank voor de prettige wijze waarop van gedachten is ge wisseld op de tweede plaats dank ik den Secre taris voor diens uitvoerig relaas. Ik wil hier echter bijvoegen, dat de heer Van der Wal geens zins reclame mankte, doch dat ik hem in de Bestuursvergadering verzocht, wat meer op de hoogte te worden gesteld. Ik etken, dat me zoo'n leeszaal wel toelacht. De heer Nieuwendijk zeide, dat de leeszaal goed zal doen, maar >k kwaad. Iedere deugd, die overdreven wordt, zal een ondeugd worden. Er wordt wel degelijk gewaakt voor het kwade. De heer Nieuwendijk meende, dut een leuszaal het meest wordt bezocht door arbeiders; doch zooeven heeft hij vernomen, dat dit juist Diet net geval is. De heer Eggink sprak van „algeheel". Slechts zelden gebeurt het, dat een besluit wordt ge nomen met algemeene stemmer.de minder heid voegt zich naar de meerderheid. De heer Eggink meende, dat H. N. geen voorlichting noodig hadik meen. dat velen onzer wel degelijks nog een massa voorlichting kunnen gebruiken. Er is gezegd, dat er verwijdering zou ontstaan. Dat zou me zeer spijtendoch ik heb dit niet zoo kunnen beschouwen rn niet zoo opgevat. Er is gesproken over „steun" ik veranderde dit in „ndhtesie" en ik vroegheeft er iemand op tegen 7 Ik kreeg geen antwoord. Ik vroeg daarna nog eens weeris men het er dan mee eens, dat adhaaie kan worden verleend En ook toen kreeg ik geen enkel antwoord. De heer Luycx heeft gezegd, dat deze zaak niet voorkwam op de agenda. Dat ie zoo maar het was de laatste vergadering vóór de vacantie en het is trouwenB meer gebeurd, dat, al wisselend van gedachten, 2elfs zeer ver strek kende besluiten zijn genomen. Ik herinner me het besluit nopens de commisie voor do Wuytiers- laan en ook, dat de heer Luycx zelf in die commissie werd benoemd. Toen heeft niemand er over geklaagd, dat deze zaak niet tevoren op de agenda werd ver meld. En, als gezegd, nchtte ik dit simpel ver zoek om ndhresie niet van zóo veel belang dan dat ik het, toen het in de vergadering werd gebracht, meende te moeten uitstellen. De heer Eggink gaf eenigszins te kennen, dat ook de anti-revolutionnairen uit II. N. zullen tredenik hoop het niet en geloof het óok niet. De heer Smits meende, dat deze zaak niet lag op den weg van H. N. Ik ben het daar mee niet eens de handelaren en de nijveren kunnen naar mijn meening zelfs zeer groot nut hebban van een nazoek-plaats als een goede Openbare leeszaal is of althans wordt. Ik meen intusscheD, dat, na hetgeen de heer Frederiks heelt meegedeeld, het niet kwaad is, deze zaak aan te houden. Op de agenda staat trouwens vermeld: bespreking; en niet: beslis sing. Vervolg, zie Bijvoegsel. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan De partementshoofden, W ij k b e 7. o e- kersen Belangstellenden zul het Centraal-bureau a. s. DINSDAG 21 NO VEMBER, des namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeiscbende zaken wende men zicli tusscbenlijds tot den Boekhouder der vereeniging, den beerN. G. van de STADT, Zuidsingel 12. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een, zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 20 Nov. aanstaande :s namiddags ten twee lur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. IÜV2 uur, dr. Toxopeus. Kemonstrantsche kerk. Voorm. IOV2 uur, Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. lO'/a uur, ds. P. P. Plantenga, uit Haarlem. Gereformeerde kerk (Lingegraoht.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. H. H. Veder uit Zwolle. Avond 572 uur,ds. Veder. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 574 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 47a uur, godsdienstoefening. Vrijo Gerelurmeerde gemeente. Voorm. 972 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. De heer en mevrouw Van PELLECOM— Van Afpelen van Saemsfoort betuigen hun dank voor de belangstelling, ondervonden by de geboorte van hun DOCHTER. Kraamvisites zullen op Woeusdag 22 en Donderdag 23 November van 3 tot 472 uur worden afgewacht. Heden overleed na een kort stondige ziektp, voorzien van de H.H. Sacramenten, mijne geliefde Echtgenooto Mevrouw JOHANNA HUBER- TINA 1IAMEH8— Geraedts, in den ouderdom van ruim G!) jaar. J. A. HAMERS. Amersfoort, 17 November 1911. Langegracht 1. zal van 17 November tot 14 December AFWEZIG zijn Do praktijk wordt door do overige ge neeskundigen waargenomen.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2