GROOTE OPRUMNG. I I L. HOUBAER, Lipftl 70-72, Amersfoort. HEEREN- EN KINDERKLEEDING. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelpen. CENTRAAL ACCOUNTANTSKANTOOR, Aanvang Maandag 11 December 1911. gevestigd te DORDRECHT. H.H Van der Zoo de Jong Van Ophoven Feuilleton. REUZENKOOPJES. I)cze uitverkoop zal slechts kort duren. De voornaamste koopjes zijn ditmaal in DEMISAISONS, PANTALONS, COLBERTCOSTUUMS en eenigo partijen ULSTERS en WINTERJASSEN. Spotgoedkoope aanbieding in JONGENSPAKKEN. OVERJASSEN en KINDERPAKJES worden bijna cadeau gegeven. Onze stelregel isvoor ELK SEIZOEN steeds GEHEEL NIE IJ W E COLLECTIE te brengen daarom deze spotgoedkoope opruiming. W Verder ruimen wij op ongeveer 85 HEERENHOEDEN, allen modellen van dit jaar. De Etalages zeggen genoeg. Zaterdag en Zondag kijkdagen. De verkoop begint Maandag 9 unr. Vóór dien tyd wordt geen enkel stuk uit de étalages verkocht. Uitsluitend contant. Geen ziohtzendingen. Tusschsn 1 en 2 uur en 5 en 6 uur gesloten. Telegram-adres: HOLARGYP. Telefoon No. 1021. Volgestort maatschappelijk kapitaal f 750 000. De Bank stelt verkrijgbaar 5°|0 Pandbrieven, groot f1000, f500 en flOO, tot den koers van 101 Coupons verschijnen 1 Mei en 1 Nov. Verkrijgbaar ten kantore der Bank, en te AMERSFOORT bij de de bij hare overige agenten in de voornaamste plaatsen des Rijks. Hoofdkantoor Utrecht. Lichten gaard 8. Directeuren Mr. P. G. H. DOP. J. G. de JONGH. Bijkantoor Amersfoort Wilhelmin astraat 5. Directeur Mr. k. J. M. van den BERGH. Belast zich met INRICHTEN, CONTROLEEREN, BIJWERKEN en BIJHOUDEN van ADMINISTRATION, OPMAKEN van BALANSEN, UITBRENGEN van RAPPORTEN, eu verder alle voorkomende accountants werkzaamheden. Er is veel geschreven over de zoo zeer verhoogde prijzen van bijna alle onzer voe dingsmiddelen, maar wij wenschen hierdoor eenige practisch uitvoerbare wenken te geven hoe men zich voor het zelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijne geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven, en zulks bovendien te eentonig zou zijn. is 't door zijn hoog ge halte aan koolhydraten geschikt om, in 't bijzonder, aardappels en vele soorten van groenten, boonen, enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan, door een doelmatige keus voor zijn middag eten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voed sel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals, vooral voor kinderen, door veel aard appelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-advertentie «Omtrent ons dagelijksch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle scha delijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame bestanddeelen (als kaf) uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor een andere noodige bewerking. Wij vestigen speciaal de aandacht op: Melkbrood (bereid met volle koemelk) 9, 13 en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel met een ex tract, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig), 7, 11 en 17 ct. Munitiebrood (vast militair-brood), 10 ct. Verpakt zoet roggebrood (met rietsuiker), 10 cent. Roggebrood (alleen ongebuilb. roggemeel), verpakt 10, en onverpakt 30 cent. Verpakte luxe-tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. fijne ,8 5 dessertbeschuitj 13» 5 luxe-theebeschuit, 14 >5 luxe-ontbijtkoek, 30 c.M., 20 cent. délicieux 28 10 Thomasvaer's» 30 10 Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers en comesti bles-handelaars in geheel Nederland (alhier: Oosterveen, Waterschot, Duchattel, Stuur man, Van der Werff, enz.) leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasie-wafels (princesseboonen, sigaren, tarwe-aren, enz., gevuld met zuivere frambozenjam, melkcho colade, enz.) en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroe gere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze broodprijzen toch ongeveer even laag, waartoe wij in staat zijn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorra den en voorkoopen kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedu rende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graan prijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50 worden als dividend per ge zin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursing's Machinale Fabriek van Gebak, Amersfoort. (Adv.) MARY. 31.) De kookvrouw was toch niet gerust door dat heerlijk vooruitzicht. „Als de slagroom maar stijf wil worden daar voor ben ik het meest bang, want daarmede is het altijd een eigenaardige geschiedenis; wan neer die kuren heeft en niet wil, dan wil zij eenvoudig niet, of wanneer niet de allerbeste room gebruikt wordt, dan wil zij óok niet, eD dan kan ik er niets aan doen." „Ze zal wel willen," zeide Fritz. Toen verkleedde hij zich en doorliep nog eens zijn kamers. Alles was in orde en al spoedig kwamen de fr rste gasten, kapitein Von Gentz met vrouw en d chter. Zij kwamen eigenlijk wat te vroegdat wist mevrouw Von Geut heel goed, maar zij hoopte voor haar Lilly veel van dezen avond en dus moesten zij de eersten zijn, opdat Fritz in alle kalmte baar lief kind kon bekijken. Voor Lilly had zij zelfs een bijzonder toilet laten maken. Met trotache voldoening bemerkte zii, dat Lilly door baar heele persoontje Fritz als t ware gevangen nam. Lilly bewonderde alleszóo elegant had zij zich de inrichting niet gedacht en in stilte ver geleek zij deze kamers met die van het ouder lijk huis. Het moest toch wel heerlijk zijn, zoo veel geld te bezitten en niet altijd te boeven uitrekenen of het huishoudgeld wel voldoende wa*. Zij liet zich alles door Fritz toonen en ver klaren en bewonderde zeer de snuisterijtjes, die op een Turksch tafeltje waren geplaatst. Fritz nam een portretje in filigraan-lijstje op en zeide „Wilt u mij het genoegen doen en dit van mij aannemen U weet, de oude Grieken hadden de gewoonte, geen gast zonder een geschenk weg te laten gaan. Laten wij die gewoonte óok vol gen". Lilly werd vuurrood. Zij had het heel gaarne willen aannemen, Wat kon zij zich daarvan een mooie broche laten maken; maar zij vond het geschenk veel te kostbaar. Zij keek haar moeder vragend aan die schudde even met het hoofd. Op zichzelf beschouwd, vond zij het niet ongeschikt, dat Lilly het cadeau, al was het zeer kostbaar, aannam maar van den anderen kant vond zij '..et beter als Fritz niet bemerkte hoe hij om zijn rijkdom bewonderd en gehuldigd werd. Kwam hij er op, dat de moeder op zijn geld speculeerde, dan kon hij licht wantrouwend worden. En dus gaf Lilly het terug. „U is zeer vrien delijk maar ik mag u dasrvan niet berooven". „Maar daarvan is geen sprake", wilde Fritz antwoorden, toen de deur werd geopend en de kolonel binnen kwam ruet zijn dames. De kolonel was nog wat verlegen, maar Fritz snelde, zoodra bij de dames begroet bad, met zoo'n onbevangen hartelijkheid op hem toe, dat hij gemakkelijk over het eerste oogenblik heenkwam en deed als had er lusscben hen beiden nooit eenig conflict bestaan. Leinezel kwam vragen of er opgedaan kon worden maar de baron was er nog niet en zoo moest men nog ongeveer een bulf uur wachten. Eindelijk kwam hij. „Ik vraug duizendmaal om vergeving, dat ik op mij heb laten wachten, maar iK zweer u bij Mohammed en alle propheten ik kiln niet op tijd aan een diner komenik kan het niet. Ik weet niet waaraan het ligt. Ik kan 'e middags om twaalf uur beginnen toilet te maken, maar ik kom altijd te laat. Waaraan zou dat toch liggen?" Na deze alleenspraak steunde hij het hoofd in de handen en keek peinzend voor zich uit. „Breek daarover nu vandaag maar niet het hoofd", zei Fritz. „Wanneer de dames en de heeren het goed vinden, zullen we nu aan tafel gaan. Baron wilt u juffrouw Von Gentz een arm aanbieden Hij zelf bood zijn tante den arm. Ken kreet van verrassing ontsnapte allen toen zij de eetkamer binnentraden. „Marr Fritz, dat is prachtig dat is als uit een sprookje." llij wns beschaamd over dezen lof, maar toch zeide hij bescheiden „Nu, tante, zóo mooi is het nu wel niet. En bovendienhet is vandaag de eerste maal, dat ik hit genoegen heb u, die mij op de geheele wereld het naast staat, bij mij te zien en dus daarvoor mag ik wel eenigen omhaal maken." Men ging aan tafel zitten. Lilly was gelukkig aan Fritz linkerzijde te zittenMary was een beetje verbaasd, den haar niet sympathieken kapitein Von Gentz al» tafelheer to hebbon, terwijl de baron over haar zat. Maar een blik langs de tafel deed haar zien, dal Fritz de tafel- plaaDen slecht anders had kunnen regelen tenzij bij of den kapitein zijn dochter of den kolonel zijn vrouw uls tafeldame had gegeven. Nauw hadden do tafelbedienden den eersten gang geserveerd, toen zachte slrijkmuziek zich deed hooren. Fritz had eenige nienschen van de regimentsmuziek besteld, deze in een kamoi naast de eetzaal laten plaats nemen en opge dragen alleen maar walsen on zwaarmoedige Zigeunermuziek te spelen. Allen waren verrukt over deze verrassing en Mary, die heel veel van muziek hield, riep haar neef toe „Je hebt alles verrukkelijk ingericht". En dat was waar. Buiten, het heerlijke zomer weer de lucht die door de wijdgeopende bal kondeuren naar binnendrong, de geur der bloe men. het feeërieke licht, de zachte, bekorende muziek, kortom het geheele feest was met een bijzonderen smaak ingericht, Darr stond de baron op on wendde zich lot Fritz. „Lieve vriend, ik weet wel, dat men hij caviar met praat, en alleen maar eet; maar toch moet ik je zeggen, je bent geen sybariel, geen stum per en geen veelvraat, maar je bent veel meer, je bent een kunstenaar in liet genieten. K11 dat, waarde vriend, is voor der. mensch de hootd- zaakdaarin onderscheidt hij zich van het dier en van den onbeschaafden mensch. Niet, dat men eet is ile hoofdzaak, ten slotte ook niet hoe men eet, maar dat men weel te genieten, dat alle zinnen geprikkeld en voldaan worden, niet alleen de maag. maar ook oog en oor. Gewoon genie ten is alledaags, maar met schoonheid genieten, dat is het hoogste genot, het hoogste geluk van het leven. Gelukkig de mensch, wien de natuur die gave heeft gegeven, en jij bezit die." Zonder verder op iemand te speechen, ging de baron zitten, maar toch weerklonk een luid bravo. De baron had naar aller geest gesproken; het meest naar dien van Lilly. Die zat maar stil verrukt en haar groote oogen schitterden al meer en meer. Fritz bemerkte dat en zonder het te willen, keek hij haar telkens en telkens weer aan. Het ging hem even als toen op het feest een geheimzinnige bekoring ging van haar uit en sloeg hem als in tooverbanden. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 4