Donderdag 14 December 1911. BLOOKERS No. 8043. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Eitkftvo van de Naamlooze Vennootseliap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: J. FRSSDERiks. AMERSFOORT. Verschynt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden M.— franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- aoonnement reductie, waarvan tarief op aanvrtag kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigeningu- Mvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten woraen in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 10* Wie zich met ingang van 1 Januari doet in- schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISBEnsmss: foort Rurgemee8ter en Wethouders van Ainers- doen te weten, dat door den Rand dier Ge meente in zijne vergadering van den 28 Novem ber 1911 is vastgesteld de volgende verordening „Verordening op het vervoeren en be graven van lijken in de Gemeente Amers foort." Artikel 1. I)e gewone tijd van begraven, waaronder ook verslaan wordt liet vervoeren van lijken naar de begraafplaatsen in deze Gemeente, wordt ge steld van 's morgens 7 tot 1 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, in het behing van de openbare orde of de gezond heid de in lid 1 bepaalde uren lijdelyk te wijzi gen, met inachtneming van het bepaalde in art. 7 der Wet van 10 April 18G9, Stiutsblail no. (15. Artikel 2. Het is verboden, zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders te be graven op andore tijden, dan waarop dit volgens art. 1 geoorloofd is. Artikel 3. Het is verboden, lijken ter begrafenis te ver voeren, anders dan in kisten. Artikel 4. Het is verboden, lijken te vervoeren in snderc rijtuigen, dan die uitsluitend voor dat doel in gericht en bestemd zyn en door Burgemeester en Wethouders zyn goedgekeurd. Het uiterlijk aunzien van die rijtuigen moet hunne bestemming duidelijk doen kennen. Artikel 5. Het is verboden, rijtuigen, tot het vervoer van lijken bestemd, tot eenig ander doel te bezigen. Artikel G. Het is verboden de rust of orde bij eene be grafenis of op eene begraafplaats te storen. Artikel 7. Overtreding van de artikelen 2, 3, 4, 5 en 6 dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1912. Op dat tijdstip vervalt de „Ver ordening op het vervoeren en begraven van lijken in de Gemaeate Am irafoort". Zijnde deze varordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 4 December 1911, 3e afdeeling no 4992/3452, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 12 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJT1ERS. Do Secretaiis, J. G. STEN FEUT KROESE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort K» brengen ter algemeene kennis dat bij homi be sluit van heden, ingevolge arl. 8 dor Hinderwet, aan J F. J. SIMON, te 's-Gravenhags, ver- Runnirg is verleend tot de oprichting van eene inrichting tot het opwekken van electrische ener gie door een dynamo van 80 ampère, gedreven door een gasmotor van 30 P. K. in het perceel I.ungutruat wijk B no. 12», tokond Gemeente Amersfoort sectie h no. 3184, onder voorwaarden, dat, a. de wanden en de vloer van de motork* mer uitgevoerd worden in metsdwerk of be o b. de deur, die toegang ge<ft tot de mi tor kamer, aan de binnenzijde bekleed worde met een brandvrij materiaal c. du inolor en de dynamo gesteld worden op afzonderlijke op den vasten zandbodem aange legde fundeeringen, uitgevoerd in metselwerk of beton en rondom minstens 10 c.M. vrij te hou den van de opgaande muren en hunne funda menten, een en Ander zoodanig, dat trillingen en schokken worden vooikomen; d. de afvoerpijp voor de afgowerkte gassen van den motor van voldoende wijdte zy, geen korte bochten hehbe en voorzien worde van een knalpot van voldoende afmetingen, zoodat de afvoer der gasten zonder hinderlyk geraas plaats heeft e. de onder d genoemde afvoerpijp opgetrok ken worde tot eene hoogte van minstens 8 Meter boven den begnnen grond. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van beden, ingevolge art. 8 der inder- wet, aan W. H. MEURS1NG, wonende alhier, vergunning ia verleend tot hel uitbreiden zijner broodfabriek door bijplaatsing van eene zwak- gaa-installalie in het perceel Sm illepad, wijk O No. 6, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, No. 971, ondsr voorwaarde, dut do schoonsteen van den generator opga tot .eene hoogte van minstens 2 Meter boven den nok van het dak der inrichting. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. stuur of éen of meer zijner leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. O. STENFERT KROESE. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemees er, WUIJTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Naamlooze Vennootschap „PHOENIX BROUWERIJ" ingediend verzoek, metbylagen, om vergunning tot het oprichten van eene in- 1 richting tot het opwekken van electrische energie j met dynamo, gedreven door een gasmotor van 10 tot 12 P.K., in het perceel alhier gelegen nan den Arnhemschenweg No. 12, by het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 2430, op de Secre tarie der Gemeente ter visie ligt en dat op Donderdag den 28 December aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Itaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zyner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot hel beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru- j dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zyn versche- j nen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en We'houders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 dor Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. BUNNIK ingediend verzoek, met bijla- I gen, om vergunning tot hel uitbreiden van eene I etoomhoutzngery door plaatsing van sen zuig- gasmotor van 35 P. K., ter vervanging vau den I bestasnden zuiggasmotor en stoomketel, in het I perceel alhier gelegen aan de Van Porsijnslruat no.—, bij het Kudaster bekend onder Sectie 1), no. 2087, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt en dat op Donderdag den 28 December aanslaande, des voormiddags te half elf uren i gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, I ton overstaan van het Gemeentebestuur of van i éen of meer zijner leden, bezwaren togen het 1 uitbreiden van de inrichting in te brengen, i Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn volgens de beeUando jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemecntehe- De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 0 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door R. UBELS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene inrich ting tot het opwekken van electrische energie met dynamo van 1G voet, gedreven door een bezine-motor van 6 t< t 8 P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Langeetraat No. 129, by hel Kadaster bekend onder Suotie E, No. 3884, op de Secretarie der Gemeente Ier vieie ligt en dat op Donderdag 28 December aanstaande, des voormiddags to half elf uren, gelegenheid ten Itaadhuize wordt gegeveu om,|ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaron tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Tot b'beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, allien zij gerechtigd, die overeenkom- stig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeen tebestuur of éen of meer zjner leden zijn ver schenen, ten einde bunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Secretaris, J. STENFEUT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Rood dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 19 December aanstaande, des nnintddags ;te half twee uur. Aoiersfooit, 14 December 1911. De Burgemeeser voornoemd, WUYTIKR8. Het kind en de knnst. Welke beleekenis heeft de kunst ia het leven van hi t kind Het ia wel de moeite waard, eens even wat nader stil te stam by deze vraag. Aan muziek en dichtkunst is re^ds lang een plaats ing-ruimi bij de ontwikkeling der kleinen, maar ook de beeldende kunst heeft groots opvoedkundige waarde. Plantjes ziet het kind al In-el vroegnog in dcD kinder stoel gezetun, krijgt hot die reeds onder de oogen en begiet dus al zyn eerste „kunst beschouwing". Natuurlijk vindt de kleine het moeste vermaak anti kleurige plaatjes en wel het liefst aan dit», welke voorstellingen hiedon van dieren en dingen en andere kin duren, die hit in het (lAgeljjkrch leven óok het meest ir.'ITen. Iets later, d.w.z. tot Jen leeftijd van tion éi elf jaar, let het kind nog uitsluitend op de voorstelling en niet op de meer of minder artistieke uitvoering. Toch zullen we uiet verstandig doen, onzen kluinen smakelooze, bonte prentenboeken te geven I Eerst op den leeftijd van twaalf tot vijf tien jaren begint het onderscheidingsver mogen der kinderen te komen, voorhetgeeo waarlijk artistiek is uitgevoerd, of niet uitgezonderd natuurlijk enkele vroegrijpe genieën, die ons groote meoscheo ook verre vooruit zijn, hoe jong se ook wezen raogeu. Op genoemden leeftijd treedt ook eerst de individueele aanleg voor kuoet te voorschijn. Gedurende, deze jaren krijgen de kinderen een overgroot aantal indrukken, zoowel uit de onmiddellijke omgeving als op elk ander gebied, waar bun geest zich beweegt in deie onwikkaüngajaren. Ze hooren btyvooi beeld spreken over een meesterwerk van bouw kunst, een groot openbaar gebouw, eeu ■taudbeeld, of een fontein en ze sullen er onwillekeurig eens goed acht op slaan, rn als het dan eerlijke karakters zijn, zullen ze heel onbewimpeld met bun oordeel te voor schijn komen. Zoo zal men hun niet zelden hooren zeggen: •Neen, dit of dat vind ik nu niet mooi. Ik begrip niet wat daar nu aan isenz., ent. Ik voor mi) kan dergelijke wijze ven uiten nu nog niet eens zoozeer veroordeelen, ook al moge zü ook wel wat eigenwijs klinken. Liever dan dat ze zoo maar werktuiglijk na praten, hetgeen ze ouderen hebben hooren zeggen Maar op de opvoeders en opvoedsters rust de taak om de jongelui toch opmerkzaam te maken op het waarlijk schoone in de uitvoering En daartoe moeten zijzelf eerst systema tisch bet kunstwerk beschouwd hebben, bi) wijze van vooroefening. Dergelijk kunst-aanschnuwingionderricbt werkt verheilend voor beide pariyen Het ontvankelijk kindergemoed ontvangt blijvende indrukken bet grootsche van bet kunstwerk imponeert; lijnen en kleuren UvlTen, zoowel in stoute tegenstelling, alt in lieflijke har monie 1 Merkt mon echter, dat het kind totaal niets voelt voor de eene of andore kunst, val er het dan niet mee lastig I Laat het niet aan muziek doen, als het geen gehoor hoeftsleep het niet mee naar schilderijen-teotoonstellin- gen all het niets voelt voor plastische kun sten. Er vslt toch al zoo veel te doen voor onze jongelui in hun overgangstijdperk tot vol wassenheid van lichaam en geest beide wordt al reeds zóo veel gevergd, dat dit op zichzelve reeds vaak aanleiding geeft tot een toestand van overprikkeling, die op de nood- lolligste wyze iu dn hand kan worden ge werkt door het kind te dwingen tot over bodige geestesinspanning, waar bet niets voor voelt. •Kunst aan allen" is goed, maar bjj dia >allen" zijn er maar heel weinigen, die waar lijk profitee^en van hot artistiek gebodene. Merken we echter, dat het kind belang stelt in de eene of andere kunst, laten we bet dan dit zoo aller uitstekendste opvoedings middel ook ruimschoots toemeten. De nieuwe Arbeidswet. In welke mate de nieuwe Arbeidswet den administratioven omslag en den paperassen- boel z ,1 doen toenemen, kan eenigszios blij ken uit de nadere toelichting, die de Minis ter vau Landbouw, Nijverheid en Handel in de Memorie van antwoord op zijn Begrooting geeft betreffende de aanvraag om uitbreiding van het administratieve persoueel der Arbeids inspectie in verband met de nieuwe wet. Men leest daar Dat de wijziging van de Arbeidswet het administratieve werk voor de Arbeidsinspec tie belangrijk zal vermeerderen, volgt raeds

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1