BIJVOEGSEL AMEBSFOOBTSCBE COÜBAHT Stadsnieuws. 0Z. behoorende bij de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF" VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1912. Wie nog iets te vorderen hebben van de eraeente wegens leverantiën in 1911 ge daan, mogen wel met aandacht lezen de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. Belanghebbenden by de grootere markten vioden in de advertentie-kolommen de dagen waarop die voor het jaar 1912 zijn vastge steld. Te zijner tijd vermeldden we, dat mejuf frouw A. Baas Becking en de heeren J. W. Scholten en D. F. van der Ban de akte Boek houden en dat mejuffrouw A. W. C. van Hengst de akte Engelsche handels-correspon dentie behaalden volgens het verzwaard pro gramma voor het zoogenaamd Mercurius- diploma. Uit een ontvangen generale opgaaf blijkt, dat dit diploma Tang niet cadeau werd ge daan. Immers van de 317 geëxamineerdon voor Boekhouden slaagden er 93, van de 18 voor correspondent Nederlandsch 8, van de 57 voor Frar.seh 19, van de 139 voor Duit-c'n 70, en van de 238 voor Engelsch 99. Van de 8 voor correspondent in 't Spaansch behoefde shchts éen candidaat te worden afgewezen. Donderdagmiddag is op Eik-en-duinen tij Den Haag het stuffelyk hulsel bijgezet van kapitein J. F. A. Bischolf, die, gelijk we meldden, Dia3dag zoo gansch onverwacht werd ontrukt aan de zynen terwijl hij met Kerstverlof te Rijswijk vertoefde. Op den doodenakker hadden ondanks het zeer slechte weder zeer velen, ook van hier, zich verzameld om door het bewijzen der laatste eer te toonen hoezeer hij als mensch en als kameraad werd geacht. Behalve vele officieren was er een depu tatie van bet officierskorps van het 5e regi ment infanterie, benevens de oud-kolonels Van Hoek en Spieringh9 en kolonel Mingels. Overste De Jager, de laatste bataljons commandant van den ontslapene, legde met een indrukwekkend woord namens het regi ment een bloemstuk op de groeve. Namens de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs sprak rar. A.vanTraa woorden van hartelijker] dank aan den haar zoo plotseling ontvallen Secretaris. Ds. Jas, uit Rijswijk, schoonvader van den overledene,dankte voor de betoonde belang stelling. Als bijzonderheid mag wel vermeld, dat in December de thermometer van het Kon. meteorologisch instituut noch overdag noch des nachts op of onder het vriespunt is ge komen. Wei was het verschil met het vriespunt eeu oogenblik heel gering; in den nacht van 0 op 7 December dooide het slechts 0.2 graad Celsius. Luitenant H.L. E. G. J. Werner, adjudant van den commandant der 4e divisie, die van de cavalerie is overgeplaatst bij de Kon. marechaussee, zal 1 Februari optreden als districts-commandant te Assep. Met ingang van 1 Mei wordt overgeplaatst van het regiment genietroepen te Utreeht naar het 5e regiment infanterie te Amers foort de kapitein-kwartiermeester H. Wijs. Een wetsontwerp is ingediend tot wyziging en aanvulling van de Wet voor het reserve- personeel der landmacht 1905. Blijkens de Memorie van Toelichting breDgt de uitvoering van het beginsel om door het bevorderen van een tusscbentijdsche dienst- verlatiDg, ten aanzien van het officierskorps tot een snellere bevordering te gerakeD, de noodzakelijkheid mede om een bepaling op te Deinen, waardoor officieren, die by hun pensionneering in den zin van art. 2, Go. der «Pensioenwet voor de landmacht 1902®, de verplichting op zich nemen om hun reserve- dienst bij de landweer to volbrengen, de latere diensten met een hooger pensioen zul len zien vergolden dan naar de thans vigee- rende bepaling der Reservewet het geval is. Het wetsontwerp stelt deze pensioenen op f2500 voor een kolonel, f2300 voor een luitenant-kolonel, f2100 voor een majoor, f1500 voor een kapitein (ritmeester), f 1000 voor een le luitenant, en f900 voor een 2e luitenant. Het St. Alphonsus-retraitehuis, bij Birkho- ven, werd 28 Juli 1910 geopend. In dat jaar waren er 87G rotraitanten. Van 29 Juli tot 1 Januari 1912 waren er bijna 1200. Het Bestuur van de R. K. middenstands- vereeniging heeft de functiën verdeeld als volgt: G. W. Scheller, Voorzitter; F. J. H. Willenborg.Onder-voorzitt-T; J. A. J. LohmaD, le Secretaris; L. J. Hemels, 2o Secretaris; J. Bunnink, Penningmeester. 't Was Donderdagavond stamp- en stamp vol in «De Arend« waar een Sanatorium- avond wer.l gehouden, thans niet weer voor »Sonnevank«, die een zoo gansch ongedacht groot financieel resultaat had, doch ten be hoeve van de Chr. inrichting voor zenuw lijders, te Zeist, welke het bleek uit het ir leidend woord van ds. H. Teerink te kampen heeft met een tekort van f 10 000. De entrees, de verkoop der programma's en de collecte met open schaal zt.llen wel een aardig bedrag hebben opgebracht tot delging dier schuld. Mejuffrouw G. van den B., door baar broeder op het orgel begeleid, zong heel fraai twee liederen van Gezelle, getoonzet door Cath. van Rennes, en twee van Bach. Vervolgens sprak ds. J. Pannebakker over de hoofdoorzaken der huidige zenuwzwakte het gejaagde leven, de rustelooze omgeving de overlading van onderwys er. leerstof, welke leidt tot overspanning ter wille van schijn-weten en oppervlakkigheid, tot onvrede en ontevredenheid, tot ondegelijkheid. en ondeugdelijkheid welke oorzaak i«, dat men zijn stuur kwijt raakt en alle houvast ver liest. In stede van rust te zoekeu in comedie en concert en bioscoop, vergadering, meeting, act'e en hetgeen daraan vast is, behoorde men terug te keeren tot het krachtige en eeuig ware middel dat vertrouwen en inner- lijken vrede en stuur terug geeftden gods dienst en spr. spoorde dan ook alle aanwe zigen aai:, mee te werken den nog wassen- den stroom van goddeloosheid te keeren, omdat dit zenuwkrankheid zal voorkomen, hetgeen Dog beter is dan haar te genezen. De heer Sluiter, uit Driebergen, gaf een verklaring van een lange, zeer interessante reeks lichtbeelden uit binnen- en buitenland, waarvan natuurlijk de Chr. sanatoria en hun Beschermvrouw, II. M. de Koningin-Moeder, de hoofdschotel vormden. Treffend was het gejuich toen na de hooge Vrouwe Haar kleinkind, hi t Prinsesje, op 't doek werd geprojecteerd en de hoop was uitgesproken, dat Juliana de voetsporen van haar grootmoeder als weldoenster van de lijdenden mocht drukken. Ds. Teeriuk bracht in het slotwoord dank aan allen, die op eenige wijze hadden mee gewerkt om dezen avond zóo goed voor te bereiden en zóo te doen slagen en uitte den wenscb, dat ook hier tor stede een comité voor het sanatorium te Zeist mocht tot stand komen. Stippen we uit dit slotwoord nog aaD, dat in de verschillende sanatoria hier te lahde worden verpleegt pond 70 000 tuberculose lijders en 170000 zenuw-patiënten. Een occasional schrijft De sonaten-avond, gister in «Amicitia® gegeven door den violist Ferrucio Bonavia, uit Manchester, en de pianiste mejulfrouw Annie Kroeze, uit Den Haag, was al buiten gewoon slecht bezocht; nog geen vijftig menschen. Amersfoort is verwend door zijn abonne- ments-concertenmaar toch hebben zij die wegbleven heel veel gemist. Want de heer Bonavia bleek geheel te beantwoordeu aan den zeer gunstigen roep, die hem is voorafgegaan en oogstte dan ook warmen byval voor zijn meesterlijk spel en zijn fraaie compositie; een sonate in A-dur. Aan mejuffrouw Kroeze viel een welver diende bloemenhulde ten deel. Aanvankelijk met 30 leden en 4 aange sloten vereeoigingen is thans ook hier ge sticht een R. K. vereenigiDg tot verbetering van den volkszang. Haar Bestuur is saamgesteld als volgt": P. J. Th. Dieges, Voorzittermej. J. Bianchi, Secretaresmej. B. M. Welling, Penning meesteres M. van Lingen en H. J. D. van Oordt. Volgens de statistiek der geboorten en sterften in Nederland, over November, op genomen in de „Staatscourant" van Donder dag, was het aantal inwoners van ons land op 1 November 6 002 487, tegon 5 991870 op 1 October. Niet om half elf, gelijk aanvankelijk werd aangekondigd, doch om half twee zal morgen op »Birkhoven« de veteranen-voetbalwed strijd worden gespeeld tugschen de Haagsche veteranen en De klassieken, van hier, Het eerste elftal van H. V. C. ontvangt achter «Rustoord® het eerste van^Velox, uit Wageningen. Een en ander als Jupiter Pluvius meent, dat hy nu 'theele jaar reeds—voldoende zich hei ft geweerd. De tweede vergadering der afdeeling Amer.-foort en omstreken van de Ned. Na tuurhistorische Vereeniging, reeds voorlang vastgesteld tegen 13 Januari, is uitgesteld moeten worden tot Zaterdag 20 dezer. De convocatie vermeldt weer zeer belang rijke zaken. Wie nog lid wil worden, melde zich aan bij den 2e Secretaris, den heer J. Kleber Gz. Langestraat 139. Het jongste nummer van «Toonkunst- nieuws" vermeldt, dat Dinsdag 16 dezer de zangofdeeling der plaatselijke afdeeling van Toonkunst zal ten gehoore brengen «Die Legende von der Heiligen Elisabeth", van Franz Liszt, en dat den avond te voren de algemeene repetitie wordt gehouden welke, behalve voor de leden, voor een zeer laag bedrag ook toegankelijk is «voor financieel minder krachtigen". Do Arnhemscbe Orkest Vereeniging zal den zang begeleiden. Solisten zijn mej. Joh. van de Linde, sopraanmej. Anke Schierbeek, alt; en de heer Hendrik Kubbinga, bas, allen uit Amsterdam. Het liefdewerk «Oud papier" kon in 1909, bet eerste jaar van ziju bestaan hier ter stede, 12 475 Kilo, in löiü reeds 18375 en velle den jaar 25 411 snippers verzendeD. De vergrooting van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis is thans opgedragen aan den heer H. Rientjes, te H eerde, die met f34500 minste der 14 inschrijvers was. Een inzender in „De Kampioen" geeft het volgende middel om een rijwiel tegen roesten afdoende te beschermen. De fotograaf-wielrijders hebben waarschijn lijk wel in hun bezit positief- of negatieflak, waarmee men het rijwiel op de volgende wijze behandelt. Na een goede reinigiug der nikkpldeelen smeert men deze, door middel van een kwastj-, met de lak in. Ik gebruikte koude negatiellak van A. Schering (f2.50 per Liter), welke absoluut geen invloed heeft op t'nikkel en dit volkomen tegen lucht en vocht beschermt. Na een paar minuten is deze lak droog en kan men het nikkel ge woon afwrijven bij eventueel vuil worden. De lak is, dun uitgesmeerd, kleurloos en kan doormiddel van spiritus (alcohol) gemak kelijk weer verwyderd worden. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om half vijf, die van de overige voertuigen op zijn laatst om vijf uur worden aangestoken. Meet tweemaal eer ge afsnijdt. TTit den Omtrek. Op de markt te Barneveld zijn in het afgeloopen jaar aangevoerd 2 104000 eieren. De middelprijs per 100 was f3.90 in Maart tot f 11.50 in November, toen er 34000 werden aangeboden, tegen 330000 in Mei en Juni. Modern sprookje. Er was oens een automobiel, die zachtjes reed, niet geurde, geen geraas maakte, nog nooit iemand over reden bad en contant was betaald. Inhoud Werelkrooiek» 7 Januaii: De stormen en regens der laatste dagen in Frankrijk en Engeland. Hoe het Rotter damse!) havenbedrijf groeit. Het Kreten zer vraagstuk. De massa-vergiftiging te Berlijn. Personalia. Dekooings-durbar te Delhi. Uit schouwburg en concertzaal. Het Alhambra in restauratie. Kroniek van de week. Kroniek voor de vrouw. De Roomboterfabriek te Nunspeet, met 5 afbeeldingen. Caricaturen - a humor uit het buitenland. Padvinders hoekje. Generaal Baden Powell, die in September ook ons land bezocht, is Woensdag uit Southampton vertrok ken om een groote wereld reis te beginnon,ten inde in alle landen propaganda te maken voor de P. V.-beweging en daar, waar reeds korpsen bestaan, met de leiders de rich ting te besprekeD, welke men dient te volgen, opdat er meer eenheid kome in de leiding. Zijn reis zal acht maanden duren. Eerst gaat de generaal naar Britsch West-Indiü, dan naar New-York, Boston, Philadelphia, Washington, Chicago en San Francisco, vandaar naar Japan, om daarna Australe te bezoeken. Vervolgens staat een bezoek aan Afrika op zijn programma. De generaal zal trachten een grooten wereld bond te stichten. De Engelsche P. O. thans een half millioen leden; in 1911 zijn er 60 000 P. V. bijgekomen. Zondag acht dagen, dus den 14den, houden de Arnhemsche P. V. een Roode Kruis-oefening voor Prins Hendrik. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Januari. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 1072 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 972 uur, kinderkerk, ds. Hooykaas. Voorm. 11 uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 10V2 uur, ds. ten Cate. Gereformeerde kerk (Lange^racht.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidungel). Voorm. 10 uur, ds. Teeriok. Avond 572 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 574 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 47a uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9i/3 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Bnrgeljjke Stand Tan Amersfoort van 28 December 1911 tot 4 Januari 1912. GEBOREN Antouius, z. van Antonius Vcenendtal en Elisabeth van Nimwegen. Frans, z. van Ruth Veenendaal eu Aaltje Gerritje vao Ee. Josephus Tlieodorus, z. van Marinus Hendrik Josephus van Lent in Hendrika Marlijn. Johanna Maria, d. van Abraham Johannes van der Hout en Johanna Maria Catharina Vermeulen. Jacobus Marinus, z. van Pieler de Wilde en Sophia Kuynr. Gerrit, z. van Hendrikus van Wageningen en Geertruida Kommer. Jan, z. van Jan van Maurik en Janna Margrietba Pi iem. Hen drik, z. van Wilhelmus Kuijten en Maaltje van Dyn. ONDERTOUVVD Willem Rjjk Hienekamp en JohanDa van Selm. Heinrich Stephan Isirig en Maria Hendrika Klomp. Gerrit Kramer en Her- mina Eek. Hendrikus Wilhe'musLourens en Maria Geertruida Brom. GETROUWD Gerrit van Aarst en Hendrikje Teune. Hendrik Hagebeuk en Johanna Frederika Tuithof. Albertus te Beek en Reinira van Laar. OVERLEDEN: Geertruida van Straten, 82 jr., ongehuwd. Helena Peters, 77 jr., ongehuwd. ÏJme Faber, 74 jr., echtg. van Marie Anne Vrie- zema. Dirkje Muyzert, 83 jr., ongehuwd. Elbertus Hendrikus Kijner, 4 rand. Wilbelmina Gerarda Mauritia Kooulz, 03 jr., wed. vao Abraham Johannus Gaillard. Petrus de Koning, 8 rand, Joachim Brou wer, 62 jr., echtg. van Johanna de Gooyer. Hendrika Spruyt, 90 jr., ongehuwd. Een als levenloos aangegeven krad.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5